Na kwart eeuw strijd heeft Hillegom eigen beurs Aanstaande opening bekroont hardnekkig volhouden Oud Herenhuis maakte plaats voor modern Beurscomplex Einde van controverse Haarlem Hillegom „Self-supporting" door combinatie van belangen 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 6 Juni 1952 Tweede Blad No. 27626 Reeds een kwart eeuw duurt de strijd om de Bloembollenbeurs te Hillegom. Met de opening van het nieuwe Beursgebouw te Hillegom die binnen kort zal plaatshebben, is deze strijd gebracht tot een einde, waarbij overwinnaars noch overwonnenen zijn! De Hillegomse Bloembollenbeurs be staat al dertig jaar. Ze was een der vele plaatselijke beurzen, die naast de Maan-. daEse Beurs der Algemene Vereniging te Haarlem werden gehouden, waar vak genoten uit de naaste omtrek bijeen kwamen om zaken te doen. Soms was men al heel blij wanneer er enkele tien tallen bezoekers waren geweest! Terwijl al die kleinere beurzen, de een na de ander bij gebrek aan levens vatbaarheid verdwenen, handhaafde zich de Hillegomse beurs. Dat was geen won der. Want Hillegom is bij uitstek het centrum van de export, van de handel, en waar de handel is. daar is ook de beurs. Zo groeide de Hillegomse beurs met de jaren in betekenis. DE EERSTE POGING. Haarlem heette vanouds de bloemen stad en de zetel van de bloembollencul tuur. Maar de cultuur had zich lang zamerhand naar het Zuiden verplaatst, naar de streek tussen Haarlem en Leiden. Toen dan ook de huisvesting van de Haarlemse beurs tot allerlei klachten aanleiding gaf en men maar moeilijk een ruimte kon vinden om iedere Maan dag de bollenmensen te herbergen, be gon men in de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te denken aan een eigen gebouw. De voorzitter dier vereniging, de heer E. H. Krclage, liet er geen twijfel aan bestaan of dit ge bouw zou te Haarlem moeten verrijzen. De Hillegommers dachten er anders over. Die maakten een plan voor een beurs gebouw in Hillegom. Dat is nu vijf en twintig jaar geleden. door soldaten, evacués e d. volkomen uitgewoond. De beurs werd gehouden in de Concertzaal te Haarlem, onder alles behalve ideale omstandigheden. Er was nog geen kans op, dat het Krelagehuis zou worden ontruimd. Toen kwam daar plots bü de Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur een aanbod binnen: Bouw een nieuwe Beurs te Hillegom en vestig daar ook de bureaux van ..Bloembollencultuur" en de Bond van Bloemhollenhandelaren. De Gemeente Hillegom stelt daarvoor ter beschik king het terrein „Treslong" groot 8500 M2 en een bedrag van f. 100.000.—, ter wijl de Hillegomse Beurseommissie aanbiedt een 2% obligatielening ad f. 350.000.—. Dit plan kwam op de algemene ver gadering van 24 Juni 1946 als een voor stel van het hoofdbestuur met een gun stig prae-advies, en verwekte uiteraard fel verzet van alle voorstanders van „Haarlem". De heren B. Rijnveld, D. van Egmond en A. H. Staats te Hillegom vormden het driemanschap, dat in die tijd alles in het werk stelde om het Hillegomse plan een kans te geven. Dat dit voorstel werd aangenomen, dankte men grotendeels aan de ge meente Haarlem, die wel uiting gaf aan platonische betuigingen, maar geen enkele daadwerkelijke poging in het werk stelde om het behoud van de Bloembollenbeurs voor Haarlem mo gelijk te maken. Men liet het bü nega tieve actie, n.l. het onmogelgk maken Het was de voorzitter van de Alge mene Vereniging, tevens burgemeester van Hillegom. jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die dr A. J. Verhage als voorzitter van ..Bloembol lencultuur" nas opgevolgd, die in principe het beursplan van de onder gang redde. De vergadering, wel voelende dat ze tegenover het allesbehalve fair behan delde Hillegom iets goed te maken had. nam vrijwel unaniem een voorstel aan om mede te werken aan de bouw van een nieuwe beurs te Hillegom, waar dan de Hillegomse beurs zou worden onder gebracht. De Maandag-beurs, zowel als de bureaux der vakorganisaties, zouden dan te Haarlem blijven. In Hillegom zag men dit besluit aan vankelijk als een doekje voor het bloe den. een „eigen ^eldje". In feite had Voorzitter Van Nispen hiermee een papieren bruggehoofd gebouwd, van waar ten derde male de sprong kon worden gewaagd. Want alleen op deze wijze immers kon het aanbod der ge meente Hillegom „de grond en de ton" gehandhaafd blijven! Een groot pessimisme had zich van de strijders voor de Hillegomse Beurs meester gemaakt, maar ze zouden geen bollenmensen zijn wanneer ze altijd bij de pakken neer bleven zitten. De Beurs eommissie zocht contact met het Ge meentebestuur. men beraamde nieuwe plannen. De grote moeilijkheid was, het gebouw dat toch slechts één dag als beursgebouw in gebruik zou zijn, exploi- Wijlcn dc heer B. D. Rijnveld. de ..vader van de beurs" die de ver wezenlijking van zijn ideaal niet meer mocht aanschouwen. Zijn zoon legde dc eerste steen voor het complex. Na veel wederwaardigheden kwam men eindelijk tot een beslissing. Dc voormalige machinefabriek van Figee aan dc Lcidsevaart te Haarlem zou worden aangekocht en verbouwd tot Bloembollenbeurs. De heer Krclage wist te triomferen over zjjn tegenstan ders uit De Zuid en het is dan ook terecht, dat het beursgebouw te Haar lem de naam „Krelage-huis" draagt. Aan hem is de vestiging aldaar te danken. De Hillegommers kregen dus de kous op de kop en moesten van hun plan af zien. Maar daarmee was de gedachte aan een eigen beursgebouw te Hillegom nog niet dood! Integendeel! Steeds meer werd men van de noodzaak daarvan overtuigd. Immers de beurs te Hillegom werd gehouden in de lange, smalle zaal van het café Flora aan de Hoofdstraat. En dié zaal bood, al nam men allerlei kunst en vliegwerk te baat, niet langer ruimte aan het getal bollenmensen dat daar op drukke dagen samenstroomde. Gemid deld werd de beurs door 400 zakenmen sen bezocht, die daar allen op die éne morgen bijeen waren om zaken te doen. Men trapte op eikaars tenen, men kon met rustig en vrijuit spreken zonder dat anderen konden meeluisteren, de siga renwalm viel te snijden, voor de bloe- menkeunngen was geen voldoende accommodatie, kortom: hier moest een ingrijpende verandering komen. Gedurende de oorlogsjaren viel hier aan natuurlijk niet te denken, maar daarna bood zich eensklaps een prach tige gelegenheid aan voor een hernieuwd offensief! Het plan-Rijnveld De heer Bernard Rijnveld, voorzitter van de Bond van Bloembollenhande laren, en voorzitter van het C.B.C., was ook voorzitter van de Hillegomse Beurs eommissie. Hij liep met het plan rond, te Hillegom een nieuwe beurs te bouwen. Hij had de tijd mee. Het Krelagehuis was in oorlogstijd van het Hillegomse voorstel. Zelfs trachtten enkele felle voorstanders van „Haarlem" In Den Haag klaar te krij gen dat de ministeriële goedkeuring aan de schenking door de gemeente Hillegom werd onthouden, maar dit werd door juist op tijd ingrüpen der Hillegomse „vechtjassen", verüdeld. In de vergadering werd in allerlei toonaarden gesproken over de verbon denheid van Haarlem met het bloembol lenvak. de gastvrijheid van deze ge meentecn als om deze laatste te illustreren trad op dit psychologisch moment een agent van politie de zaal binnen en sommeerde een heel rijtje bezoekers, terstond hun auto's weg te rijden, want ze waren verkeerd gepar keerd! Dit deed de deur dicht. De afdeling Limmen, die voor uitstel gepleit had, dolf het onderspit, en het Hillegomse voorstel werd met 167114 stemmen cn 6 blanco aanvaard. Reeds vijf minuien later gingen in Hillegom de eerste vlaggen uit. overal verschenen bulletins, het bollendorp was in feeststemming. Des avonds werd het driemanschap in een open landauer, geëscorteerd door muziek, naar het raadhuis gevoerd, waar men klonk op de toekomst van de Hille gomse Beurs. Aswoensdag-stemming Men had te vroeg gejuicht. Reeds op 23 November van datzelfde jaar overleed plotseling op 51-jarige leeftijd de man. die gerust de vader van het beursplan. de ziel van alle actie, mag worden genoemd. Bernard Rijnveld Er waren toen reeds pessimisten die zeiden: Daar gaat onze Beurs. Ze hadden bijna gelijk gekregen. Haarlem was wakker geworden, en deed nieuwe aanbiedingen. Het Krelage huis kwam plotseling vrij. In de Alge mene Vereniging keerde het getij. Een volgende vergadering besloot tot uitstel, dat afstel worden zou. Foto L.D.—Van Vliet. tabel te maken. Die moeilijkheid werd opgelost toen men in een grote brou werij-onderneming een partner vond, die fiducie had zowel in de onderneming als in de ondernemers. Met medewer king van de Algemene Vereniging werd de Stichting „Hillegomse Bloembollen beurs" opgericht. De beursmensen gin gen er wéér op uit om een obligatie lening bij elkaar te krijgen en slaagden daarin tot een bedrag van f- 600.000. Op deze wijze kon men een beurs bou wen, die „self-supporting" zou zijn en de Algemene Vereniging geen cent zou kosten! Het bestuur van de Stichting, bijge staan door de leden van de Beurseom missie. had verder nog met vele moei lijkheden te kampen Het conflict in Korea met alle gevolgen daarvan was er één van. De toen heersende maten»- alenschaarste heeft o a. de bouw van de beurs aanzienlijk vertraagd, waardoor men het prachtige voorjaar-seizoen 1952 gemist heeft Telkens weer doken be zwaren op, maar grimmig zetten de beursmensen door, In het gezicht van de haven te verongelukken, dat was hun plan niet' En nu zijn we dan zover dat binnen zeer korte tijd het mooie, nieuwe Beurs gebouw te Hillegom kan worden ge opend. De eerste steen ervan werd gelegd door de enige zoon van de man die zijn droom niet meer verwerkelijkt mocht zien: Bernard Rijnveld Junior. En de enige droeve schaduw die valt over dit feest voor alle trouwe werkers voor de Hillegomse Beurs, is dat hun voorman het niet meer heeft mogen beleven. HET NIEUWE TRESLONG Langs de Rijksweg HaarlemLeiden, in het centrum van de gemeente Hillegom, ontwaarde men vroeger, fraai gelegen in een uitgestrekte tuin, het oude, kasteelachtige herenhuis „Treslong". Thans ziet men daar een ander beeld. De tuin is omgetoverd in de Demonstratietuin voor het Bloembollenvak, en het herenhuis heeft plaats gemaakt voor een modern gebouw, waar de Hillegomse Bloembollenbeurs binnenkort iedere Donderdag zal worden gehouden. Het oude herenhuis „Treslong" maakte voorheen, gezien vanaf de Weerestein- straat. een schilderachtige indruk. Om trent de historie van het huis was maar weinig bekend. Waarschijnlijk dateerde het uit de 18e eeuw. hoewel bij het op graven van de fundering bleek dat er vroeger een ander gebouw moet hebben gestaan. Het was een symbool van vervallen grootheid en tijdens de oorlogsjaren was er het distributiekantoor gevestigd. In diezelfde jaren verdwenen de bomen uit de tuin en werd het fraaie voorterrein een complete wildernis. Toen de distri butie werd opgeheven, is in „Treslong" nog enige tijd de R.K. Lagere Tuinbouw school gevestigd geweest. Het was dit terrein, dat oorspronkelijk bestemd was om daar beurs en bureaux van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en de Bond van Bloembollenhandelaren te vestigen. Dit plan ging helaas niet door. De gemeente Hillegom, die het terrein (met een som van f. 100.000aan de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur had aangeboden, deed haar aanbod echter gestand, ook toen door de medewerking van deze vereniging de mogelijkheid werd geschapen een nieuwe bloembol lenbeurs te stichten, waar de behuizing van de Hillegomse beurs te klein bleek. Op een goede dag klommen de leden in de Hillegomse Beurseommissie, aan gevoerd door Hillegom's burgemeester, alle trappen van Treslong op en maak ten eigenhandig een begin met de slo ping van het gebouw. En daarna duurde het niet lang of op de nu kale heuvel verrees de heistelling die de palen in de grond sloeg voor het Beurscomplex. schotten die in korte tijd weer kunnen worden verwijderd. Midden in de zaal zitten aan een kleine honderd tafeltjes, ieder voorzien van een naambordje, de overige „beurs- klanten". De toeloop voor deze boxen en tafeltjes was zo groot, dat w aarschijnlijk ook de uitgestrekte ruimte op het toneel- podium in gebruik zal moeten worden genomen tijdens de beursuren De verwarming \an deze zaal geschiedt door een installatie voor warme lucht, van de andere afdelingen door centrale verwarming. Direct aansluitend op de beurszaal fs de keuringszaal, waar de bloemen wor den getoond en gekeurd Aan de inrich ting van deze zaal is bijzondere zorg be- (Foto L.D./Van Vliet) Men had allereerst nodig een ruime beurszaal. met een grote hal waarin verschillende handelaren hun stands konden opzetten, zomede een modern ingerichte keuringszaal. Daarnevens was er de mogelijkheid de Planten- ziektenkundige Dienst, die nu zetelt in een té klein houten gebouwtje in de tuin van een perceel aan de Leidse- straat. een behoorlijk kantoor te ver schaffen. Dit alles te exploiteren uit de uitkom sten van één beursdag, was natuurlijk een onmogelijkheid. De Hillegomse Beurs is n.l. geheel ..self-supporting" Hoewel de Algemene Vereniging haar medewerking heeft ver leend. draagt ze geen verantwoordelijk heid voor de exploitatie. Men moet in Hillegom zelf maar zien hoe men de eindjes aan elkaar knoopt. Die mogelijkheid kwam er echter ook, toen het Stichtingsbestuur contact kreeg met de N V. Zuid Hollandse Bierbrou werij te 's-Gravenhage. die grote moge lijkheden zag in dit complex en het plan koesterde hier een modern restaurant neer te zetten. Bij de beurs behoort een restaurant te zijn. maar het zou dan nu niet slechts een beurs-restaurant worden, maar een eerste klas-inrichting die het gehele jaar geopend zou zijn en zelfstandig en afzonderlijk zou worden beheerd. Het Stichtingsbestuur zou zich dan alleen hebben te bemoeien met de beurs-aangelegenheden en niet tegelijk als exploitante van een restauratiebedrijf behoeven op te treden. Het bleek al spoedig dat hier het spreekwoord gold „als de ene hand de andere wast. worden ze beide schoon". Want door deze samenwerking bleek het mogelijk dit uitgebreide complex te exploiteren. Het gevolg hiervan Is. dat het Tres long-complex voor een niet onbelangrijk deel bestaat uit alles wat voor de ex ploitatie van een groot restauratiebedrijf noodzakelijk is. Het Beurscomplex De opzet is in de allereerste plaats geweest, een goed behuizing te schep pen voor de Hillegomse Beurs. Het centrale punt van het gebouw vormt dan ook de grote beurszaal, die echter ook gebruikt kan worden voor uitvoeringen, concerten en vergade ringen en dan maximaal aan 1600 personen ruimte biedt. De ingang van de Beurs bevindt zich aan de Vosselaan, een zijstraat van de Weeresteinstraat. waar de beursbezoe kers via een naar voren uitgebouwde vestibule van staal en glas de hal betre den. waar de garderobe is ingericht en waar de verschillende handelaren in voor het vak belangrijke artikelen hun stands hebben. Links en rechts van de hal leiden twee ingangen naar de beurs zaal. Langs de wanden van deze zaal wor den 35 boxen aangebracht, elk met een rechtstreekse telefoon-aansluiting, zodat dc firma's die deze boxen bezetten op ieder ogenblik, zonder gebruik te ma ken van de centrale, kunnen opbellen. De telefoontoestellen worden na beurs- tijd opgeborgen in kastjes, in de wand opgenomen. De boxen bestaan uit losse Een deel van de modern cn efficient ingerichte keukens van het beurs complex. het enige onderdeel van het gebouw waar ook de inrichtuv, en aankleding al vormt begint tc krijgen. sleed, omdat hier alles op de juiste be lichting aankomt. Koel en licht en geheel in wit gehouden is deze op het Noorden geprojecteerde zaal, waar straks scherpe ogen de bloemen zullen onderwerpen aan een nauwkeurig onderzoek, en de Keuringscommissie haar oordeel zal uit spreken. Onder de keuringszaal bevindt zich een opslagruimte voor diverse materialen. Een brede doorgang verleent de beurs bezoekers de toegang naar het restau rant. De inwendige mens Dit restaurant beslaat de gehele breedte van dc flauw geboden voor gevel. Links is een afgesloten gedeelte als bar ingericht, geheel in Zuid-Ame rikaanse stijl met rotan-betimmering. Grote ramen geven vanuit het restau rant uitzicht op de Demonstratietuin. die dit jaar ook in dc zomer met bloe men beplant zal zijn in verband met de grote Dahlia-tentoonstelling die daar in September zal worden gehou den. Bü goed weer kan men op het terras zitten, als het ware midden tus sen de bloemen. Aansluitend op het restaurant is nog een tweetal zalen geprojecteerd, voor kleine diners, ver gaderingen. recepties enz. die even tueel bü het restaurant kunnen norden getrokken. De restaurant-gevelvan hei nieuwe beursgebouw, gezien over dc demonstratietuin. Achter deze licht gebogen lage glazen gevel verrijst het grote eigenlijke beurs complex. De gehele Noordervleugel van het gebouw is ingericht voor het restauratie bedrijf. Hier vindt men de dienstvertrek ken: de keukens (het grote fornuis heeft capaciteit van 2500 warme maaltij den in twee uur tijds) zowel warm als koud. de patisserie, de bakkerij, de spoel keukens. en beneden in de „catacomben"* de kelders voor wijnen, bier, gedistil leerd, de ijskasten en de diepvries-in richting. linnenkamer, kleedvertrekken en douche-inrichtingen voor het restau- ratie-personeeL De directeur van de N.V. „Treslong" de heer J. van Tongeren, die ook hc-t Jaarbeursrestaurant en Carlton te Am sterdam leidt, heeft zelf het ontwerp voor deze inrichting gemaakt, die zo modern en efficiënt is dat hier van een model-bedrijf kan worden gesproken Wanneer in dit gebouw congressen enz. worden gehouden, is het mogelijk dat hier 1200 personen tegelijk dineren. De gehele opzet is hierop berekend Natuurlijk is ook gezorgd voor behoor lijke parkeergelegenheid voor auto's cn bussen. Achter het beursgebouw wordt een i nieuwe straat, de Parklaan, aangelegd, die de Vosselaan en de Van Teststraat met elkaar verbindt, zodat men nu ge heel om het complex heen kan rijden, wat in verband met een vlotte regeling van het verkeer, vooral in het bloem» bollenseizoen, beslist noodzakelijk is, MET ALLEEN VOOR HILLEGOM. Natuurlijk is de bouw van dit complex voor Hillegom van grote betekenis, eg niet alleen in het kader van de bloem- bollenhandel. Ook in Hillegom bestaat zalen-noocL Verschillende verenigingen zijn genood» zaakt twee of driemaal achtereen de zelfde uitvoering te geven om hun ge hele „aanhang" te kunnen bevredigen. Voor uitvoeringen van gymnastiekver enigingen, voor concerten, is geen be hoorlijke accomodatie aanwezig. Er schuilen dus voor het verenigings- en het culturele leven in deze bloem bollengemeente grote mogelijkheden in „Treslong". Maar toch heeft men niet alleen op Hillegom gerekend. Men verwacht, met name in het blocmbollenscizoen, veel bezoek niet slechts van toeristen, maar ook van grote gezelschappen. Ongetwijfeld zul len, wanneer men over een behoor- lijke accomodatie beschikt, congressen enz. in deze streek gehouden worden. Vooral het jaar 1953 belooft een druk jaar te worden, want Treslong ligt precies tussen de Flora en dc Keuken hof, die geen van beide over een vol doende restauratie-accomodatic be schikken om naast de gewone bezoe kers, grote gezelschappen te herbergen. Aanvankelijk had men er op gere kend, dat het beurscomplex met Pasen 1952 geopend zou kunnen worden. Door vertraging in dc bouw, mede tengevolge van matcriaalmoeilgkhe- den (Korea!) bleek dit niet mogelük, en men heeft dus het prachtige bloem- bollcnseizoen 1952 gemist. Dit was vanzelfsprekend én voor de Stichting, én voor de exploitante een grote teleurstelling. Maar men vertrouw t dat i 1953, het jaar van het International f Flower Festival of Holland, dit wel weer goed zal maken! Verkoop rentespaarbrieven gesloten Totaalbedrag woningbouw- leningen ruim 127 millioen De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten deelt mede, dat thans de verkoop van de rentespaarbrieven is gesloten. Om aan alle aanvragen, welke vóór 1 Juni j.l. zijn gedaan te kunnen voldoen, is het totaalbedrag nog verhoogd tot nominaal f. 54.100.000 In totaal zijn uitgegeven 481.000 ren tespaarbrieven van f. 100 en 240.000 rentespaarbrieven van f. 25.—. Thanst kan ook worden vastgesteld het totaalbedrag van de drie Nationale Woningbouwleningen, dit bedraagt f. 127.200.000.—. ONEERLIJKE DIENSTBODE STAL 3125 GULDEN. De Haagse politie heeft een 17-jarige dienstbode en haar vader, een 64-jarige schoenmaker, aangehouden. De dienst bode was in een pension werkzaam. Een daar verblijvende oude dame had haar geld in een linnenkast geborgen. Van oit geld heeft de dienstbode in de afge lopen twee maanden telkens bedragen van een f.300 weggenomen in totaal tot een bedrag van f.3125. Zij gal dit geld aan haar vader, die er goede sier van maakte. Een bedrag van f. 1100 kon nog in beslag worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3