LEIDSCH mDAGBLAD WEERBERICHT Rotterdams nieuwe burgemeester: Mr G. E. van Walsum De strijdkrachten der Sovjets Democratie wist liet in 1948 verloren terrein niet te herwinen 91ste Jaargang VRIJDAG 6 JUNI 1952 Rijnstreek-editie *fi No. 27626 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer f 6 per kwartaal; f 0.47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Iets koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweersbuien, maar later ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke riohtingen. Iets koeler. (Opgemaakt te 10 uur). 7 JUNI Zon op: 4 22 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 20.59 uur; onder: 3 00 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.11 en 14.38 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het nieuwe studentensanatorium te Laren (N.H.). zal Donderdag 19 Juni officieel geopend worden. Het oude sanatorium, dat al heel gauw te klein bleek te zijn. is nu geheel omgebouwd tot zusterhuis. Het nieuwe gebouw zal plaats kun nen bieden aan 2.3 vrouwelijke en 62 mannelijke patiënten. Het sana torium is zeer modern ingericht; de bouw ervan heeft ongeveer drie jaar in beslag genomen. De totale kosten bedragen ongeveer 2 millioen gul den. Sinds korte tijd worden reeds mannelijke patiënten verpleegd en in de Meimaand zijn ook de afdelin gen voor de vrouwelijke studenten in gebruik genomen. Wie volgt Truman op? TAFT, EISENHOWER OF KEFAUVER? Senator Robert Taft heeft een geringe voorsprong op gen. Dwight D. Eisen hower in de race om de president- schapscandidatuur van de Republikeinse partij en sen. Estes Kefauver heeft een grote voorsprong bij de democraten, bleek uit een onofficiële telling van de gedelegeerden naar de partijcongressen. De stand was: Republikeinen: sen. Robert Taft 431. gen. D. D. Eisenhower 397, gouv. Earl Warren 76, Harold Stassen 25. gouv. T. R. Mckeldin 24, gen. D. MacArthur 4. Democraten: sen. Estes Kefauver 251, W. A. Harriman 95'i. sen. Richard Rus sell 85. gouv. G. Mennen Williams 40. sen. R. S. Kerr 30 !i. vice-pres. Alben Barkley 27. R. J. Bulkley 27. sen. Hubert Humphrey 26. pres. Truman 13. gouv. Adlai Stevenson 9>i Het totale aantal republikeinse gede legeerden is 1206 en de vereiste meer derheid dus 604. De democratische meer derheid is 616. de helft plus één van 1230. iUnited Press». Het is vrijwel zeker, dat senator Taft de overwinning heeft behaald bij de republikeinse voorverkiezingen in Zuid- Dakota. Toen de uitslagen bekend waren van 1934 van de 1950 kiesdistricten, was de stemmenverdeling ais volgt: Taft 64.749 stemmen en Eisenhower 64.110 stemmen een verschil dus van 639 stemmen. De zeven districten, waar van de resultaten nog niet bekend zijn. tellen niet genoeg kiezers om de voor sprong van Taft ongedaan te maken. ONGEREGELDHEDEN IN JAPAN. In het centrum van de Japanse ce- mentindustrie te Oebe is het Donder dag tot een botsing gekomen tussen 300 politiemannen en 200 Koreanen na de lnwijdmgsplechtigheden van een Kore aanse jongemannenvereniging. De Ko reanen wierpen flessen naar de politie, die gebruik maakte van traangas. Vol gens berichten zijn honderden personen gewond en 47 Koreanen aangehouden. In Tokio wordt politie gereed gehou den met het oog op een voorgenomen communistische demonstratie in de zakenwijk. Bari, Foggia. hebben een fascistische meerderheid. Te Napels wordt Lauro burgemeester. In bladen van verschil lende richting kan men lezen hoe de verkiezingen aan Lauro een milliard lire (voor hein een kleinigheid) hebben ge kost aan propagandamateriaal, uitde lingen van macaroni, blikken olijfolie, schoenen en ook geldsommen. In de eer ste zitting van het parlement na de ver kiezingen richtte de sociaal democraat Preti een vraag tot de minister van fi nanciën inzake de belasting-ontduiking tot een bedrag van twee milliard, waar van Lauro wordt beticht. Hij heeft in zijn propagandaspeeches aan het Na- politaanse volk beloofd, dat binnen twee jaren tijds alle oude euvels van Napels zullen verdwijnen en dat Napels de ..tuin van Europa" zal worden. Wij zul len zien wat hy tot stand brengt, aan energie ontbreekt het hem stellig niet. Het rechts-liberale dagblad „II tem po" weet te berichten, dat de uitslagen een slechte pers hebben in Amerika. De „New York Times" schrijft: „Verbonden met de schatrijke royalisten winnen de fascisten te Palermo, waar de Ameri kanen bloedige gevechten moesten leve ren om Italië van het fascisme te be vrijden, zy winnen te Napels, hoofd kwartier van het geallieerde opperbevel voor Zuid-Europa, zij winnen te Bari. waar de Amerikaanse wapenleveranties worden ontladen, zij winnen te Foggia, dat tydens de oorlog door de Amerika nen tot de grootste luchtbasis van Euro pa werd gemaakt." Aan dit Amerikaanse commentaar hebben wij niet veel toe te voegen. Al leen dit: dat het overdreven is om doodarme en ongeletterde massa's, die Lauro stemden, „fascisten" te noemen. Het „fascisme" is in zo ver onder ontwikkelde gebieden precies als het communisme niet anders dan een uit vloeisel van en een protest tegen chro nische misère. Geen staal meer uit i Amerika De Amerikaanse regering heeft de uitvoer verboden van alle staalproduc- ten. behalve die. welke onontbeerlijk z(jn voor de directe militaire productie van de Verenigde Staten of bevriende landen, of welke onontbeerlijk zijn voor de industrieën, die voor de defensiepro- ductie van belang zijn. De maatregel is genomen wegens de vier dagen geleden uitgebroken staking In de Amerikaanse staalindustrie. Gister hebben vertegenwoordigers van de .Detroit Steel Corp.". die 4500 ar bei- ders in dienst heeft, overeenstemming bereikt met de vakbond. Deze heeft de arbeiders verzocht onmiddellijk het werk te hervatten. AMERIKA EN HONGARIJE. President Truman heeft bevel gegeven met ingang van 5 Juli a.s. alle bevoer- I deling van Hongarije op economisch en handelsgebied, ingevolge het enige ja- 1 ren geleden tussen Amerika en Honga rije gesloten vriendschaps- en handels- I verdrag te schorsen. Verleden jaar Juli heeft de Amerikaanse regering de Hon- gaarse meegedeeld, dat met ingang van j 5 Juli 1952 het verdrag als vervallen zal worden beschouwd. In Januari jl. zijn dergelijke maatre gelen genomen ten opzichte van do Sovjet-Unie en Polen. Tot nu toe burgemeester van Delft; lid van de P. v. d. A. Bij zijn aankomst in het Pantagon Ic Washington, waar generaal Dwight D. Eisenhower op een pers conferentie verklaringen aflegde, krijgt de generaal van een der tal rijke persfotografen instructies waar hij moet gaan slaan om ge fotografeerd te worden. Bij K.B. van 5 Juni is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Rotterdam mr G. E. van Walsum met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de ge meente Delft. Mr Gerard Ewout van Walsum is op 2 Februari 1900 te Krimpen a. d. IJssel Seboren. Na de lagere school te hebben ooilopen bezocht hij het Christelijk gymnasium te Zetten, en later dat te Rotterdam, waarna hy aan de Rijks universiteit te Utrecht Rechtsweten schappen ging studeren. Hij promoveer de in 1926. Een jaar te voren was de heer Van Walsum aangesteld als ambtenaar van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en later kreeg hy een aanstelling als plaatsvervangend secretaris van de Kamer van Koophandel voor Zuid- Ir F. G. WALLER RIDDER NED. LEEUW. Ir F. G. Waller, directeur van de N.V. Kon. Ned. Gist. en Spiritusfabriek te Delft. Is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Met inbegrip der satellietstaten 145 divisies Volgens de jongste inlichtingen, wel ke Londen van achter het IJzeren Gor dijn bereikt hebben, zyn op het ogen blik in Oost-Duitsland en de Europese satelieten 45 divisies gestationneerd Ver klaard werd dat het grootste deel van deze strijdmacht geconcentreerd is in Oost-Duitsland en Polen, terwyl klei nere groepen verdeeld zyn in Oostenrijk, Tsjeehoslowakije en Roemenië. Nog eens 30 Russische divisies worden in reserve gehouden in het Europese deel van de eigenlyke Sovjet-Unie hoofdzakelijk in het gebied van Minsk, dat aan Polen grenst. Voorts hebben de Russen zeggenschap over satellietenlegers waarvan de om vang geschat wordt op meer dan 70 di visies, versterkt door z.g. veiligheids troepen of gewapende politie. In genoemde inlichtingen wordt niet gesuggereerd dat de laatste tiid belan- rijke wijzigingen in de opstelling van deze strijdkrachten plaats vond. Wel wordt te verstaan gegeven dat er voor geijverd wordt de troepen van moder ner wapens te voorzien en tot een tacti sche reorganisatie te komen. De recente tegenwoordige politieke zuivering van de satellieten staten wor den in verband gebracht met de ten- denz in het Kremlin om de Rode le gers voor alle eventualiteiten paraat te krijgen. Volgens de bronnen der inlichtingen gaan deze stappen vergezeld van een opgevoerde actie om tot groter defen sie-productie te komen, en het verluidt dat de zware industrieën in Polen en Tsjeehoslowakije op Moscovisch bevel nog verder dan voorheen op zware uit rusting worden omgeschakeld. Volgens de jongste gegeven hebben de Roden in Oost-Duitsland 30 a 35 divi sies staan. Niet al deze divisies zijn op volle sterkte, doch gezegd wordt dat de laatste tijd meer uitrusting is aange voerd, waaronder moderner wapens, hoewel niet van het ultra-moderne type. 6 7 Sovjet-divisies staan in Polen, ongeveer 4 in Oostenrijk en wat kleine eenheden in Tsjeehoslowakije, hoofd zakelijk van het type geheime politie. Het aantal Sovjet-strijdkrachten in Bulgarije en Roemenië werd niet ont huld. doch men gelooft niet dat het groot is. Onder de Sovjet-strijdkrachten in I Oost-Duitsland bevinden zich gepan- I serde en artillerie divisies. Men gelooft uit deze groepering te concluderen dat langs de Duitse grenzen Rusland's Europese militaire macht in aanzienlijke diepte geconcentreerd is. j Het verluidt dat de satelliet-opstelling er ongeveer als volgt uitziet: Polen tot 25 divisies, inbegrepen 4 gemotoriseerde en 4 gepantserde, hoe wel het proces van uitrusting nog niet voltooid is. Tsjeehoslowakije: 14 divisies, inbegre pen 5 gemotoriseerde en 2 gepantserde, ook hier is het proces van uitrusting nog aan de gang. Roemenië: 12-13 divisies, inbegrepen 4 gemotoriseerde en 2 gepantserde. Bulgarije: 11 divisies, inbegrepen 3 gepantserde Men beschouwt het Bul gaarse leger als het meest gesovjetiseer de van alle satellieten. Hongarije: 8 divisies, waarbij 1 ge pantserde en 3 gemotoriseerde. Albanië: ongeveer 2 divisies. De economische commissie voor Euro pa der V.N. zeide in haar jongste rap port dat de defensie-uitgaven in de vier satellietstaten Polen. Tsjechoslowa- kije,Hongarije en Bulgarije is opge voerd van 6.700.000.000 roebel in 1951 tot 11.000.000.000 roebel dit jaar. Voor de Sovjet-Unie zijn de cijfers: 96.400.000.000 roebel voor de defensie in 1951 en 113.800.000.000 roebel in 1952. Dit zijn de officiële cijfers, welke door de Roden in hun staatsbegrotingen ge publiceerd zijn en ondanks hun omvang wordt algemeen aangenomen dat zij slechts een deel van de werkelijke uit gaven weerspiegelen. (United Press). De Perzisohe minister van handel heeft medegedeeld, dat Perzië olie aan West-Duitsland zal leveren in ruil voor Duitse ijzer- en staal producten. Holland, welke functie hij tot 1945 heeft waargenomen. Intussen was mr Van Walsum, die toen tot de Christelyk-Histonsche Partij behoorde, in 1939 tot lid van de Rot terdamse gemeenteraad gekozen en sedert 1933 maakt hij deel uit van de redactie van het toenmalige dagblad „De Nederlanden" Na de bevrijding in 1945 werd mr Van Walsum hoofdredac teur van „De Nieuwe Nederlander", welke functie hij in 1947 neerlegde. Toen in 1945 dr W. Banning aftrad als voorzitter van de Nederlandse Volks beweging. volgde mr Van Walsum hem in die functie op. Mr Van Walsum die zich intussen by de Party van de Arbeid had aangeslo ten. had zitting in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland Gedurende acht maanden trad hy ook op als wethouder van Onderwys en Volksontwikkeling te Rotterdam. In de jaren 19461948 maakte hy deel uit van de Tweede Kamer als afgevaardigde van de Party van de Arbeid. In 1948 ging hy naar de Eerste Kamer over. Met ingang van 16 Februari 1949 werd mr Van Walsum benoemd tot burgemeester van Delft. De heer Van Walsum bewoog zich o.a. op maatschappelijk en kerkelijk gebied. Hij was gedurende enige tijd secretaris van de Christelyk Historische Unie. Verscheidene brochure's en artikelen van zyn hand zagen het licht. ,Mr Van Walsum is een man, die Rotterdam kent", verklaarde ons de waarnemende burgemeester van Rot terdam, wethouder J. van Tilburg. „Van Rotterdams standpunt uit be zien", zo vervolgde hy „is hek belangrijk een man te hebben, die Rotterdam kent, omdat deze stad een stad is met eigen problemen". Als voorbeelden hiervoor noemde de heer Van Tilburg de woningbouw en de haven. De toestand in Berlijn Russische en Oost-Duitse wachtposten hebben gistermorgen toestemming ge geven om voedsel en post uit West- Berlyn naar het geïsoleerde Steln- stuecken, de grootste der West-Beriynse enclaves op Oost-Duitse gebied, over te brengen. Er wonen in het betrokken gebied ongeveer 150 mensen. Intussen duurt de Britse „blokkade" van het Oost-Berlijnse omroepgebomv voort- Een aanbod van de Britse mili taire politie, die het gebouw bewaakt, om eventuele zieken onder de Duitse employe's te evacueren, werd afgesla gen. De burgemeester van West-Berlijn, Reuter, heeft in het parlement ver klaard. dat het Britse „beleg" van het radiostation Berlijn in de Britse sector zal eindigen, zodra een „bevredigende" regeling is getroffen voor de enclaves van West-Berlijn in het omringende gebied van de Sovjet-zone. De Amerikaanse autoriteiten hebben een krachtig protest gezonden omtrent de verkeersbelemmeringen om Stein- stucken. De Sovjet-autoriteiten hebben van de Amerikanen betaling geëist van 14.000.000 dollar voor het gebruik van een speciale telefoonkabel voor de verbinding tussen Berlyn en Frankfort. De vergoeding wordt geëist over de afgelopen periode van zeven jaar. Reuter tekent hierby aan, dat iets meer dan een week geleden 19 telefoon verbindingen tussen West-Berlyn en West-Duitsland verbroken zyn. De ver bindingen der geallieerde autoriteiten heeft men echter intact gelaten. Sommige waarnemers zien in eerder genoemde brief een teken, dat de Sovjet-autoriteiten zich mogelyk met de geallieerde telefoonverbindingen zul len gaan bemoeien. Men vraagt zich af, wat het gevolg zal zijn van een Amerikaanse weigering tot betaling. De staalfabrieken in de Verenigde Staten liggen weer stil nadat het Hooggerechtshof president Trumans vordering van de staalindustrie onwettig had verklaard. Postende stakers bij de United Stales Steel Company te Cary (Indiana) houden met gespreide armen auto's tegen, die de fabrieks terreinen willen binnengaan. Twee doden in Staatsmijn Prins Hendrik Oorzaak nog onbekend In de Staatsmijn „Hendrik" nabij Schuttersveld te Brunssum. heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, ten gevolge waarvan twee personen om het leven zyn gekomen en een derde in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden vervoerd. De overledenen zyn H. J. Dohmen uit Schinveld, 41 jaar, en R. A. Lam- mers uit Brunssum, 59 jaar. Het derde slachtoffer is K. P. Hellen brand, even- een uit Brunssum en 39 jaar oud. Alle dne slachtoffers waren gehuwd. Dohmen Hellenbrand waren vader van resp. en 5 minderjarige kinderen. Het ongeval heeft zich voorgedaan ty dens werkzaamheden aan een der stut ten. Naar de juiste toedracht en de aard van het ongeval wordt een onder zoek ingesteld door de bevoegde instan ties van de Staatsmijnen en het Staats toezicht op de mijnen. Er waren geen andere personen in de nabyheid. toen het ongeluk gebeurde. De nog in leven zijnde arbeider heeft nog geen inlichtin gen kunnen verstrekken, daar hy be wusteloos is. PARADIJSVOGEL VOOR KONINGIN. Door de autochthone bevolking van Manokwari op Nieuw-Guinea is aan HM. de Koningin een gele parad ysvogel aangeboden, die door de K.L.M. naar Nederland werd vervoerd en by de Rotterdamse Dierentuin Blydorp is af geleverd. Het gebeurt zeer zelden, dat paradijsvogels levend worden gevangen en een dusdanig transport doorstaan. De Koningin heeft het geschenk aan vaard met de bepaling, dat de dieren tuin Blydorp de verzorging op zich zal blyven nemen. CONGRES INT. CHR. VAKVERBOND De lie driejaarlykse byeenkomst van het congres van het Int. Chr. Vakver bond zal in Den Haag worden gehou den van 2 tot en met 5 Juli a s. Onge veer 200 afgevaardigden van Christe lijke vakorganisaties uit alle delen van de wereld en van de elf by het I.C.V aangesloten vakinternationales zullen aan dat congres deelnemen. Daarnaast hebben vele leden van het diplomatieke corps en geesteiyke en wereldlyke auto riteiten de uitnodiging om op het con gres aanwezig te zyn aanvaard. De sociaal-democraten, die in '48 te Rome 39.756 stemmen verwierven, kre gen er thans slechts 29.876. Te Napels daalden zy van 18.645 tot 7.689, te Ca tania van 13.175 tot 3.829. Het lot der republikeinen, de party van Mazzini, was nog erger. En ook de liberalen, die te Rome van 21.273 tot 39.506 en te Na pels eveneens winst boekten, hebben wanneer men het gehele gebied, waar gestemd werd, beschouwt stemmen verloren. De conclusie is treurig genoeg: men is er niet in geslaagd dat deel der burgery. dat niet uitgesproken katho liek is, te winnen voor de democratie. Zy, die in 1948 zonder veel overtuiging huns tem gaven aan De Gasperi. zijn teruggekeerd tot de nationalistische, min of meer totalitaire ideeën, van het fascisme. Wy zouden niet graag j al degenen, die hun stem aan „sociale I beweging" of „nationaal monarchisti sche party" hebben gegeven, fascisten noemen. Maar voor een groot deel ver dienen zy die naam en hun leiders zeker! Maar toch zijn de stemmen, die de democratische partyen hebben ingeboet, gebleven? De communisten en Nenni-socialisten hebben overal aan kracht gewonnen. Te Rome stegen zy van 242.598 tot 314.243, te Napels van 98.011 tot 134.764, te Pa lermo van 26.655 tot 51.404. Die winst is echter betrekkelyk gering, vooral wan neer men bedenkt dat op hun lysten in alle steden links-georiënteerde niet- communisten zyn uitgekomen. Te Rome by voorbeeld: de vroegere minister-pre sident Nitti en de republikeinse Selvaggi, die uit zyn eigen partij is getreden om dat deze. hoewel anti clericaal. blyft samenwerken met de christen-democra ten. Veel en veel sterker is de toename de rechts-extremistische partyen. De neo-fascistische„-sociale beweging" heeft haar aanhang vertienvoudigd. De „na tionale royalistische party" van de na- politaanse reder Lauro verwierf twee maal zoveel stemmen als in 1948. Nemen wü de volledige uitslagen van de 35 provinciale hoofdsteden (Rome, Napels en Palermo zyn de grootste), dan zien wy dat in 1948 de vier wer- kelük democratische partyen 60 pet. van alle stemmen verwierven tegen 24.25 pet. De extremisten van links en 13,62 pet. die van recht. Thans zijn die cüfers heel wat zorg wekkender. De democratische partyen komen slechts tot 35,8 pet., de extre misten van links met linksgezinde on- afhankelijken tot 31,9 en de rechtse extremisten tot 28.2 pet. Dit belooft Na de Italiaanse verkiezingen Alleen Rome hield zich goed (Van onze Romeinse correspondent) In het algemeen wordt de sterke toe name van de neo-fascistische groepen als hèt grote nieuws van de Italiaanse verkiezingen beschouwd. De grote dag bladen te Rome en vooral in Noord- Italië, om van de buitenlandse pers niet te spreken, schijnen voor het eerst te ontdekken dat er werkelijk zo iets als een fascistisch gevaar bestaat. Voor wie, zoals wy. deze ontwikkeling reeds twee jaar geleden voorzagen, is in de ver kiezingsuitslagen anders nieuws vervat. De cyfers van thans moeten worden vergeleken met die van 18 April 1948, daar by de gemeenteraadsverkiezingen van 1946 en 1947 de opkomst van de kie zers gering was. Nu werd verwacht dat de Christen democraten van 25 tot 30 procent der behaalde stemmen zouden verliezen, de stemmen namelyk van niet- katholieken. die alleen maar anti-com- mlnistisch waren. Het verlies blykt gro ter. Er werd in 35 provincies, gestemd. Nemen wy alleen de hoofdsteden dier provincies, dan zien wy dat de christen democraten in 1948 in die 35 steden 1.298.494 stemmen behaalden tegen thans 804.095. In 1948: 47,2 pet. van het totaal, thans 28,81 pet. Allen, die de democratie lief heb ben, vertrouwden en verwachtten, dat een groot deel der burgers, die in '48 vóór De Gasperi hadden gestemd, thans een andere democratische party zouden steunen en dat dus de toename der liberale, sociaal democratische en republikeinse stemmen ten dele zou goedmaken wat de christen-democra ten verloren. Dit is niet gebeurd, integendeel. weinig goeds voor de parlementsver kiezingen van 1953. In Noord-Italië. waar het linkse blok sterker en het rechtse veel zwakker is, staan de zaken voor de democratie er iets beter voor: de sociaal democraten winnen daar steeds meer terrein ten koste van de Nenni-socialisten en de communisten. Het gevaar schuilt echter daarin, dat de beide extremistische groe pen hun afkeer voor de democratie, bij de fascisten nog sterker dan by de com munisten. gemeen hebben. En waar de democratie slechts de steun meer blykt te hebben van ongeveer 37 38 pet. der bevolking, en op twee fronten strijden moet tegen twee sterke totalitaire be wegingen, zal men alle krachten moeten inspannen om niet opnieuw aan een dic tatuur ten prooi te vallen. ROME VOOR DEMOCRATIE BEHOUDEN. Rome, en dit is een succes, bleef voor de democratie behouden. Doch alleen dank zy de verwantschapsverdragen: het blok der communisten, Nennl-socia- listen en onafhankelyken, die op één lyst uitkwamen, verwierf 306.940 stem men tegen de christen-democraten 285.306. de vier lysten der „verwanten" brachten dit getal op 372.000 en zo doende zullen 53 van de 80 gemeente raadsleden tot één der democratische partijen behoren. Maar vele andere grote steden, die tot nu toe in handen der democratie waren, b.v. Napels, Palermo,

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1