LEIDSCH DAGBLAD ERRES IhéIjV Nieuw-Guinea uiterst belangrijk voor Australië's verdediging De spanning in Berlijn 91ste Jaargang WOENSDAG 4 JUNI 195Z Rijnstreek-editie No. 27624 Directeur: J, W. Henny Hoofdredactie' B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal: t 0 47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Democratie DE recente uitspraak van het Ameri kaanse Oppergerechtshof, waarbij de opvordering van de staalindustrie door het staatshoofd onwettig werd verklaard, is een typische demonstratie van de onafhankelijkheid der rechterlij- lijke macht in een werkelijk democra tisch land. Wij zijn allerminst met bewondering vervuld voor alles wat uit Amerika komt. maar er leeft daar aan de over kant een diepgeweorteld besef voor het Recht en de democratische waarden en men deinst er geen ogenblik voor terug om met een beroep op de wet en het recht zelfs het staatshoofd in feite de hoogste werkgever, in het ongelijk te stellen. Men kan zich niet voorstellen wat er gebeurd zou zijn. wanneer nauwelijks 10 jaar geleden, een Duitse rechtbank het zou hebben gewaagd, een maatregel van de Pührer met één pennestreek te schrappen. En men kan zich datzelfde heden ten dage evenmin indenken in landen, die nog iets oostelijker gelegen zijn en waar de politieke macht een veel belangrijker zaak is dan het individuele recht van de simpele staatsburger. De tijd ligt nog vers in het geheugen, dat ook in ons land de bezetter de ge dachte trachtte ingang te doen vinden, dat het subjectieve „Volksempfinden" een betere basis voor de reohtspraak vormde dan het zuivere, objectieve recht. En wat nog het mooiste is in deze democratische aangelegenheid: er is geen sterveling in Amerika, die ondanks deze ontegenzeggelijke nederlaag van Truman er zijn president een dollarcent minder hoog om acht of die meent, dat deze daardoor ook maar iets van zijn prestige heeft ingeboet. Zulke dingen kunnen alleen maar be staan in een democratische samenle ving! De stakingen in Frankrijk VERKEER FUNCTIONNEERT NORMAAL. De Franse regering heeft Dinsdag te Parijs 30.000 man van de politie en mobiele brigade op de been gebracht om eventuele ongeregeldheden het hoofd te kunnen bieden. Ook worden troepen gereed gehouden om in geval van staking de busdiensten te laten functionneren. Premier Pinay zeide in een verklaring, dat alle employé's in overheidsdienst, die vandaag aan de staking deelnemen, zullen worden geschorst en gestraft. In Lyon hebben de ambtenaren van de tram, die lid zijn van de C.G.T., Dins dagavond besloten heden 24 uur te sta ken. De eerste edities van de meeste Parijse bladen waren hedenmorgen later uit dan gewoonlijk door een staking van een uur in de stereotype-afdelingen in gevolge de oproep van de C.G.T. Bij het orgaan van de communistische partij „l'Humanité", en bij de procommunisti- sche „Liberation" werd niet gestaakt. Het ministerie van transport deelde hedenmorgen mee. dat de bussen en de ondergrondse normaal rijden. Ook het treinverkeer op de grote lijnen vindt gewoon doorgang ..met uitzondering van zeldzame incidenten op kleine schaal in de provincie", aldus het ministerie. ANNA PAUKER BEKENDE HAAR FOUTEN..., Het Roemeense blad „Scanteda" ver klaart, dat de vroegere minister van buitenlandse zaken, mevrouw Anna Pauker, door de Roemeense arbeiders partij (communisten) de vorige week beschuldigd is van zowel linkse als rechtse afwijkingen van de partijpoli tiek. Het blad zegt, dat Anna Pauker haar fouten erkend heeft. flncez. Med-adv.) onveranderlijk R. S. STOKVIS WEERBERICHT Weer iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Lioht tot half bewolkt, droog weer. Koude nacht met weinig wind. morgen overdag zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost en op nieuw iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) 5 JUNI. Zon op: 4.23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 18.08 uur; onder: 2.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.37 en 13.04 u. Komende ontmoeting MenziesDrees Australië inval bijstaan oil Nederland tegen (Van onze correspondent in Australië). Het heeft In bepaalde kringen te Sydney geen verwondering gewekt, dat de federale premier, mr R. G. Menzies, plotseling besloten heeft op 10 Juni a.s. van Londen naar Den Haag te komen om met dr Drees te confereren over Nieuw Guinea. Men had integendeel al veel eerder contact met Nederland verwacht. De verdediging van Australië enerzijds en de aanspraken van Indo nesië op Nederlands Nieuw Guinea anderzijds, kunnen immers niet los van elkaar worden gedacht. In Nederland wordt niet zo sterk be seft zoals in Australië wel het geval is dat het continent in Wereldoorlog n een invasie van Japan nabij is ge weest en 6000 Australiërs het leven hebben gelaten om Nieuw Guinea te behouden. De les. die daaruit getrokken kon worden, is helaas nog niet vol doende geleerd. De Noordkust van het land ligt namelijk nog steeds open voor iedere aanval. Deze kust. met de daar bij gelegen eilanden er zijn er hon derden is eigenlijk niet eens helemaal goed bekend. De zeevaarders gebruiken kaarten, die uit de 19de eeuw stammen. Kartering van het gebied is dringend nodig. Onlangs ls een inham ontdekt, zo groot als de baai. waaraan Sydney gelegen is en waar gemakkelijk de vloten van Amerika. Engeland en Frankrijk zouden kunnen ankeren. Maar het is er nog verre van, dat zulke natuurlijke voordelen werkelijk worden ten nutte gemaakt. Intussen wordt van Australische zijde herhaaldelijk verklaard, hoe belangrijk het is, dat de Nederlanders op Nieuw- Guinea blijven. Eerst heeft de federale minister voor de burgerlijke luchtvaart, mr L. Anthony, daarop gewezen, toen hy onlangs sprak over de grote rol. die de Nederlanders hebben vervuld in de verdediging van Australië in 1941—'42. Nadien heeft de federale minister van Buitenlandse Zaken, mr R. G. Casey, een bezoek aan Soekarno gebracht en bij zijn terugkeer in Sydney gezegd, dat hy niet geloofde, dat Indonesische troepen zich voorbereiden op een aan val op Nederlands Nieuw-Guinea. Maar aldus mr Casey Soekarno heeft duideiyk laten biyken. dat hy het graag wil hebben. „Ik heb toen cezegd. dat de Australische publieke opinie zich tegen een overdracht van Ned. Nieuw-Guinea aan Indonesië sterk verzet". Een Australische krant heeft deze woorden van de minister „zoete stroop" genoemd. Mr Casey had een straffere houding tegenover Soekarno moeten aannemen. In elk geval zal de Austra lische regering duidelijk moeten ma ken wat haar houding in de toekomst zal 'zijn in het Verre Oosten. Met de verdediging van het Noorden van Australië is het droevig gesteld. Manus- eiland. dat boven Australisch Nieuw- Guinea liet en in wereldoorlog II een bastion was. ls nu letteriyk en figuur- ïyk een oerwoud. Mr Casey noemt het zelf „een schildwachthuisje zonder schildwacht". Ook de Amerikaanse ge neraal Eichelberger heeft op de drin gende noodzaak gewezen van het op peil brengen der defensie in het Noorden. Nieuw-Guinea moet een bastion worden van de Australische defensie", zo heeft hy dezer dagen bij een bezoek aan Sydney gezegd. Er zou in het Noorden van Australië een van de grootste vliegtuigbases ter wereld die nen te zijn. In plaats daarvan is er in Darwin een vliegveld van speelgoedfor maat. een handjevol oude vliegtuigen, met nu en dan een paar nieuwe (niet van de laatste soort). Een grote ma rine-basis is er evenmin. Er is dus vol doende reden de verdedigingsmogeiyk- heden nader onder het oog te zien. Tien jaar na de va| van Rabaul is Australisch Nieuw-Guinea büna even weerloos als ooit. De Australische pers spreekt van een schandalige verwaar- HET AMERIKAANSE STAALCONFLICT. De democratische senator Burnet Mavbank. lid van de senaatscommissie voor het bankwezen, heeft verklaard, dat hy en zyn medewerkers een nood wet uitwerken voor de staking in de staalindustrie. De senator hoopte het ontwerp vandaag te kunnen indienen als amendement op de wet inzake de defensieproductie. Vandaag komen ook de leiders van Amerikaanse staalbedryven samen. Als gevolg van de staalstaking worden reeds duizenden spoorwegarbeiders en mijnwerkers naar huis gezonden. De „Pennsylvania railroad", de grootste spoorwegmaatschappy in de V.S. zal met ingang van Donderdag 9.000 arbei ders wegsturen. De „Illinois central railway" heeft 3.500 arbeiders weggezon den. Ongeveer 26.000 arbeiders in de steenkoolindustrie zyn ook zonder werk gekomen. 10.000 arbeiders van ertsmy- nen bij Hibbing (Minnesota) hebben uit solidariteit het werk neergelegd. De staalindustrie haalt thans nog maar nauweiyks 10% van de dagelykse productie van 38.500 ton ongeveer 15.000 ton minder dan het minimum volgens het program van de defensie productie. De uitslagen van 1508 van de 1946 dis tricten in Zuid-Dakota gaven de afge vaardigden voor Talt 52.674 stemmen en de afgevaardigden voor Eisenhower 50215. In Californie luidden de laatste uit- SlaRepublikeinen (2448 van de 19730 dis tricten): Warren 86 479. Werdel 53.655. Democraten «2406 van de 19730 distric ten): Kefauver 98.604. Brown 45 880 stemmen. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Droog en warmer weer Het KNMI deelt mede: Gedurende de afgelopen dagen is de luchtdruk boven West-Europa snel ge stegen. Hiermede kwam een hogedruk- gebied tot ontwikkeling. d3t zich van morgen dicht bij ons land bevond. Het neer onderging hierdoor een algemene verbetering. Wind en beno'king nemen af en de temperatuur beweegt zich sinds vandaaz weer ln stygende lyn. Morgen zullen opnieuw hogere tem peraturen voorkomen. Hoewel een van de Azoren komende depressie de lucht druk in Ierland en Engeland weer wat doet dalen, zal deze storing nog niet aanstonds een weersverslechtering bren gen. Het droge weer zal morgen en waarschyniyk ook Vrydag voortduren. Welingelichte kringen verwachten van mr Menzies. dat hij bij zijn be sprekingen in Den Haag naar voren zal brengen, dat elke poging van In donesië <>m Nederlands Nieuw-Guinea in te lijven in de Republiek. Australië er toe zal brengen de Nederlanders by te slaan om zulks te verhinderen. Wereldoorlog II heeft aangetoond, dat Australië niet wéér open kan blijven liggen voor een aanval van Azie uit. Een goed deel van de publieke opinie neigt dan ook tot de mening, dat zelfs als Nederland Nieuw-Guinea zou opgeven. Australië diens plaats zal moeten innemen voor de Indonesiërs er in trekken. Het Noordelijke territorium van Australië bevat bovendien zulke schat ten als uranium, waarvan de jongste ontdekking in Rum Juitgle. 100 km ten Zuiden van Darwin grond geeft tot het vermoeden, dat zij de rijkste bronnen ter wereld vormt Gevoegd bü de ura- niumbronnen van Radium Hill in Zuid- Australië. plaatsen zy Australië in de ry der weinige leveranciers van een on misbaar product. Australië neemt nu een sleutelpositie in de wereld-atoom race in. De verdediging daarvan is van het allerhoogste belang voor de gehele democratische wereld. Sinds deze ontdekking is de kwestie Nieuw-Guinea daardoor in een nog acuter stadium getreden. Men be hoeft niet ver mis te tasten met te veronderstellen, dat mr Menzies ook dit punt in zijn besprekingen met dr Drees naar voren brengt. Zeker is, dat hierin Nederlands Nieuw-Guinea als een belangrijke factor in de strategi sche defensie van Australië ter sprake komt. Er is in Amerika blijkbaar nog veel animo om een reisje naar Europa te maken. Vier grote schepen van de Cunardlijn zijn klaar voor de start en zullen in totaal 4.744 toe risten naar Europa vervoeren. Allereerst wordt de Queen Mary dc haven van New York uitgesleept. Zij wordt gevolgd door drie andere schepen van de Cunard-lijn n.l. de Georgië (op de voorgrond), de Mauretania (rechts van de Gcorgic) en de Media (rechts aan de top). Alle vier zijn volgeboekt met pas sagiers voor Europa. Inreisvergunningen voor Sovjet-zone Naar thans bekend is geworden zyn de Sovjet-autoriteiten de vorige week begonnen de gevorderde gebouwen en woningen in Babelsberg (by Potsdam) gedeelteiyk te ontruimen. In Babelsberg heeft ook de Sovjet- Russische opperbevelhebber, generaal Tsjoeikof, zyn hoofdkwartier. Men con cludeert uit een en ander, dat de Sovjet autoriteiten een nieuw hoofdkwartier elders inrichten. Men noemt in dit ver band Zossen-Wuensdorf. De radio bleef haar uitzendingen (muziek, nieuws en commentaren) gis teren voortzetten. DE ZÖNE-INDELING VAN BERLM De voornaamste commentator ver klaarde. dat de uitzendingen minstens veertien dagen zullen doorgaan, daar de voorraad bandopnamen voor die tyd toereikend is. Sergei Dengin, vertegenwoordiger van de Sovjet-contröle-commissie te Berlyn, heeft in West-Berhjn een onderhoud met de Britse commandant, generaal- majoor Coleman, gehad. Officieus neemt men aan. dat hij een protest heeft ge uit tegen het „beleg" van Radio-Berlyn. De status van dit radio-station wordt geregeld in een viermogendhedenover- eenkomst. Volgens het officiële Oost-Duitse nieuwsbureau heeft Dengin een scherp protest Ingediend bij generaal Coleman en „de onmiddellyke terugtrekking van de Britse militaire politie uit het radio gebouw en het herstel van normale arbeidsomstandigheden" geëist. Na de byeenkomst van Dengin en Coleman werd een communiqué uitge geven. waarin verklaard werd, dat er „enige vorderingen" waren gemaakt by besprekingen over de Britse blokkade van radio-Berlyn en over Sovjet-Rus sische maatregelen tegen enclaves van de Britse sector op Oost-Duits gebied. Men zal voortgaan met de behandeling van genoemde kwesties. Het is niet be kend. of er opnieuw een byeenkomst zal worden gehouden. De Oost-Duitse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat vergunningen ver strekt zullen worden voor het betreden van de Sovjet-zone door West-Berlyners. Het betreft hier vergunningen, die gel dig zyn voor een duur tot dertig dagen en permanente vergunningen voor per sonen. die byvoorbeeld grond in de Sovjet-zone bezitten of West-Berlijners, die in de Sovjet-zone werken. De verzoeken voor vergunningen moeten door de districtsbureaux in Oost-Berlyn en de Volkspolltie goedge keurd worden. GRAVEN IN BURMA EN THAILAND De oorlogsgravenstichting Bankaplein 5 Den Haag gaat thans een aanvang maken met het definitief inrichten der graven in Burma en Thailand, zulks in menwerking met de Imperial War Graves Commission (Engelse Graven dienst" Nabestaanden, die nog geen be richt hieromtrent van haar ontvingen kunnen zich met het Bureau der Stich ting in verbinding stellen, ter voorko- mmg va i fouten in en ter verifiëring van de inscripties, die in de te plaatsen stenen worden aangebracht. i - -\x< -i-MjR-sflr ""*2 Wederom succes voor Pinay De Franse Nationale Vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp van premier l'inay betreffende dc glydende loonschaal. Er waren 295 stemmen voor en 252 tegien. Premier Pinay had het bestaan van zijn byna 3 maanden oude regering op het spel gezet en dreigde te zullen af treden. indien 't ontwerp niet werd aan genomen of sllechts met 'n geringe meer derheid. Hy liet duidelyk uitkomen, een stemming te wensen, die de regering in haar huidige stryd tegen de communis ten zou versterken. Het onderhavige wetsontwerp koppelt de lonen aan de kosten van levenson derhoud. Gematigde conservatieven, radicalen, ongeveer 32 Gaullisten en ongeveer 35 volksrepublikelnen stemden voor het wetsontwerp Tegen stemden communis ten. socialisten, ongeveer 12 volksrepu blikeinen en circa 40 Gaullisten Onge veer 40 Gaullisten en 25 volksrepubli- keinen onthielden zich. VONNISSEN IN ARGENTINIË. De Argentynse vakbondsleider Cipria- no Reyes is Dinsdag gevangen gezet. Zijn straftyd is vyf jaar. Reyes, die twee jaar lid is geweest van de Kamer van afgevaardigden, werd in September 1948 gearresteerd wegens samenzwering tegen president Peron en zijn echtgenote. Hij was leider van de Arbeidersparty', die later de Peronistische party is geworden. Dezelfde straf als Reyes hebben ge kregen een legeraalmoezenier en twee mannen en een vrouw, die tezelfdertyd gearresteerd zyn. De leider van het complot zou de voor malige Amerikaanse diplomaat John Griffiths geweest zyn. Een toekomstige koning, maar nu nog een onbezorgde, levenslustige knaap van even zes lentes, kroon prins Karei Gustaaf van Zweden. De Amerikaanse steun aan het buitenland De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben in een gemeenschappelijke zitting een mili tair en economisch hulpprogram voor het buitenland met een totaal bedrag van 6.447.730.750 dollar voor het boekjaar, dat 1 Juli begint, goedge keurd. Dit bedrag is ongeveer 1.400 millioen dollar minder dan dat waarom presi dent Truman voor dezelfde periode heeft verzocht. De Senaat en het Huls zyn overeen gekomen het verschil tussen de bedra gen. welke door de twee kamers afzon- derlyk werden gevoteerd, „te delen" Het grootste verschil in de twee be dragen van het Huis en de Senaat zat in de economische steun voor Europa Het Huis voteerde voor dit doel 520 millioen minder dan de Senaat. Het voteerde ook 200 millioen minder voor militaire hulp aan West-Europa Het nu goedgekeurde totaalbedrag omvat om voor Europa: 4 698 047 750 dollar aan militaire en economische hulp: als bydrage voor het overbrengen van Europeanen van overbevolkte naar i te dun bevolkte gebieden 9 240 500 dollar, als bydrage voor het vervoer van hulp goederen naar Europa 2 587 500 dollar. Voorts is niet bepaald, dat landen die goederen naar communistische landen I verzenden geen hulp zullen ontvangen. Met een stevige handdruk en breed lachend begroet President Truman generaal Dwight D. Eisenhower bij diens aankomst aan het Witte Huis te Washington na zijn terugkeer uit Parijs. Generaal Eisenhower droeg de vorige week zijn functie van opperbevelhebber der geallieer de strijdkrachten in Europa over, aan generaal Ridgway. (Radiografisch overgebrachte foto) Amerika kan zich niet afzijdig houden GENERAAL EISENHOWER BIJ ZIJN AFSCHEID ALS MILITAIR. Generaal Eisenhower heeft op een persconferentie in het Pentagon ver klaard, dat Amerika er op moet toezien, dat het geen hulpbronnen of vrienden elders verliest. Hy zeide onder meer. dat Korea en Indo-China even belangrylc zyn als enig ander gebied in de wereld. Eisenhower waarschuwde tegen „het gevaar van chantage, opstandige activi teit en diefstal van vrye landen door de communisten, zoals dit het geval was met Tsjecho-Slowakye". Indien Europa in communistische handen zou vallen, zou Amerika in een uiterst ongunstige positie geraken. In dien de Belgische Congo byvoorbeeld voor het Westen verloren zou gaan. „zou ik niet weten wat wy moesten begin nen'. zo vervolgde hy, doelend op de uraniummijnen. Op een desbetreffende vraag zeide hij. dat hy steeds de klem toon had gelegd op het belang van de luchtmacht by een mogelijke wereld oorlog. „Ik zou echter willen we ten. wat degenen my kunnen zeggen, die menen de infanterie uit te kunnen schakelen." Eisenhower zeide een door de Sovjet- Unie uitgelokte oorlog niet waarschyn iyk te achten. „Een door een der sa tellieten geprovoceerde oorlog een ontploffing van een kruitvat is echter steeds mogelijk". Hy antwoordde op een vraag, dat een berekening zou tonen, dat het beginnen van een oorlog door leder land. de Sov jet-Unie inbegrepen, dwaasheid zou zyn. Zelf. zo vervolgde Eisenhower, had hy gestreefd naar het vrymaken van de luchtmacht van het leger hetgeen geschied was. Het Congres had echter de fondsen beknot, zodat een uitbrei ding van de luchtmachtgroepen met mogelyk was geweest. De militaire kracht van het Westen was dan wel niet in die mate tot ont wikkeling gekomen als oorspronkelyk bedoeld, doch de vooruitgang was „be vredigend" te noemen en er was een „enorme vooruitgang". Het Westen kan er thans op vertrouwen, dat het zich zelf kan verdedigen en de volken van West-Europa weten nu. dat zy niet slechts pionnen zyn, die een gruwelyk lot wacht". Eisenhower sprak zich met kracht uit tegen een Amerikaans isolationisme. Enkele ogenblikken na de persconfe rentie overhandigde de generaal offi cieel zyn ontslagbrieven als militair. De minister van defensie. Lovett, wenste hem met hartelyke woorden vaarwel en noemde zyn diensten in en na de tweede wereldoorlog „zonder pre cedent in de moderne wereld". ~RTC met -de West* voor onbepaalde -tijd verdaag o(

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1