LEIDSCH DAGBLAD Opvordering Amerikaanse staalindustrie onwettig verklaard Ackeson over de West-Europese samenwerking IJzeren Gordijn sluit ziek steeds meer Vader en zoontje verdwenen tijdens windkoos in de diepte 91ste Jaargang DINSDAG 3 JUNI 1952 Rijnstreek-editie No. 27623 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6— per kwartaal: f.0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft de opvordering van de staalin dustrie door president Truman Maandag onwettig verklaard. Philip Murray, leider van de vakbond van arbeiders in de staalindustrie, heeft onmiddellijk na de uitspraak van het Gerechtshof een staking in het ge hele land uigeroepen. De staking betreft 650.000 arbeiders. Het oppergerechtshof, de hoogste juridische instantie, handhaafde de beslis sing van een lager gerechtshof, waarbij de opvordering van de indusrtle door president Truman op 8 April, ter voorkoming van een staking onwettig werd verklaard. De uitspraak van het Hof betekent, dat de regering het be heer van de industrie moet opgeven en de loonsverhoging, die zU beloofd had, niet zal kunen verlenen. Verbod van staaluitvoer te verwachten De raad voor loonstabilisatie had een loonsverhoging van 17 ^dollarcent per uur en andere voordelen aanbevolen, maar de werkgevers wilden hiermee slechts accoord gaan, indien zij de prij zen mochten verhogen. De regering wei gerde dit. In zijn toelichting verklaart het op pergerechtshof, dat de beslissing met zes tegen drie stemmen nam, dat de opvordering van de industrie niet kan worden verdedigd als uitoefening van de militaire bevoegdheid van de presi dent als opperbevelhebber van de strijd krachten. ,,In het raam van onze grond wet -is de bevoegdheid van de president om er voor te zorgen, dat de wetten ge trouw worden uitgevoerd, in strijd met de gedachte, dat hij een wetgever zou zijn." Het Hof heeft de vorige maand ge durende zes dagen openbare zitting ge houden. Het moest uitspraak doen over een verzoek van de regering om de be slissing van een federaal districtsge rechtshof. dat de opvordering onwettig was. teniet te doen. Het ministerie van Justitie voerde aan. dat de president de bevoegdheid had, drastische maat regelen als de opvordering te nemen, maar de industrie betoogde, dat de maatregel een onwettige uitbreiding van de uitvoerende macht „zonder pa rallel in de Amerikaanse geschiedenis" was. President Truman heeft op zijn pers conferentie van 22 Mei verklaard, dat hij zich bij de uitspraak van het Hof zou neerleggen en de industrie aan de eige naars zou teruggeven en dan zou zien. wat er gebeurde. Maar tezelfdertijd zeide hij met nadruk, dat hij de be voegdheid had particuliere industrieën op te vorderen in een noodtoestand en dat niemand noch het congres noch de gerechtshoven die bevoegdheid van hem zouden kunnen afnemen. Een woordvoerder voor de nationale ptMlnotinaad voorspelde, dat het ver bod op de uitvoer van staal en de le vering aan binnenlandse verbruikers binnenkort weer zou worden opgelegd. Voor het geval de fabrieken zouden sluiten, zou het verbod ook betrekking hebben op het rechtstreekse vervoer van VlSSEN'SEfEN NIET OP 1 TJUNI staal van de fabrieken naar het buiten land. De meerderheid der rechters zegt van oordeel te zijn, dat de opperbevelhebber der strijdkrachten (de president) niet de uiteindelijke macht dient te bezitten om particuliere eigendom op te vorderen teneinde de productie ondanks een ar beidsconflict faande te houden. De minderheid van drie rechters wenste de uitspraak niet te bevestigen met het oog op de presidentiële be voegdheid in tijden van crisis. De meerderheid zegt. dat de uitvaar diging van een presidentiële order in deze gebaseerd dient te zijn op een daad van het congres of op de grondwet. Rechter Vinson, een der leden van de minderheid, zeide, dat de opstellers van de grondwet geenszins bedoeld hadden de president te maken tot een automaat die niet in staat is gebruik te maken van zijn volmachten in een tijd. dat het bestaan van de republiek zelf op het spel staat. Inmiddels heeft president Truman gelast de staalindustrie aan de particu liere eigenaars terug te geven. Eisenhower in de V. S. aangekomen Bij het uitvaardigen van de stakings order heeft Murray de eigenaars ver zocht de onderhandelingen te hervatten over de door de stabilisatieraad aanbe volen loonsverhoging van 17cents er andere faciliteiten. De plaatselijke vak verenigingsleiders hebben opdracht ont vangen maatregelen te treffen ter be scherming van de eigendommen der maatschappijen. De leiders van de Amerikaanse staal industrie hebben Maandag meegedeeld, dat zij gereed waren om de onderhan delingen met de stakers te hervatten. Het vervoer van staal van opslag plaatsen naar vervaardigers van ver- bruiksgoederen ls door de NPA «natio naal productieraad) verboden. De uit voer van staal wordt hierdoor niet ge troffen. aldus is in Washington ver nomen. doch men verwacht, dat binnen enkele dagen nieuwe beperkingen zullen worden afgekondigd. In tegenwoordigheid van vele auto riteiten s Zaterdag te Vlissingen hel gedeikteken ter herinnering aan de gevallenen van het Britse No 4 commando en aan de gevallenen uit de burgerij van Vlissingen door de minister van Oorlog en Marine. Ir C. Staf. onthuld. Op de voorgrond een erewacht van de Franse, op de achtergrond een erewacht van de Britse Marine. Generaal Elsenhower, die Vrijdag het I opperbevel van de Atlantische strljd- •I krachten in Europa aan generaal Ridg- way heeft overgedragen, is Zaterdag met zijn echtgenote per vliegtuig uit Parijs naar de V S. vertrokken. Generaal Eisenhower, die 18 maanden bet opperbevel heeft gevoerd, scheen zeer geroerd toen hij de Franse minis ter van Defensie. Pleven, ten afscheid de hand drukte Zondag kwam hij op het vliegveld in Washington aan Toen de generaal uit het vliegtuig stapte, werden zeventien saluutschoten afgevuurd. Onder de officiële personen, die hem kwamen begroeten, bevonden zich de minister van defensie Lovett en de Franse ambassadeur te Washington, Bonnet. Een grote menigte juichte de generaal toe. Spoedig vertrok hij naar het Witte Huis voor een onderhoud met president Truiman. Later arriveerden ook de voorzitter van de commissie van stafchefs, gene raal Bradley, en minister van defensie Lovett aan het Witte Huis. Na de besprekingen vertrok generaal Eisenhower naar een hotel te Washing ton. waar hij zal verblijven, tot hij mor gen naar Abilene in Kansas gaat. Hier zal de generaal, naar verwacht wordt, zijn eerste grote verkiezingstoespraak houden. Het Amerikaanse leger heeft meege deeld. dat generaal Eisenhower met in gang van heden op eigen verzoek uit de dienst is ontslagen. President Truman heeft Eisenhower Maandag, aan de vooravond van diens overgang van het leger naar de politiek, de ..distinguished service medal" uitge reikt. Truman noemde Eisenhowers werk aan de opbouw van een Westeuro- pese strijdmacht „een monumentale prestatie, die in vredestijd haar weerga niet vindt." NIEUWE ATOOMBOMONTPLOFFING IN NEVADA. In de woestijn van Nevada is opnieuw een atoombom tot ontploffing gebracht. Binnen enkele seconden nadat deze ne gentiende atoombom tot ontploffing was gebracht, rukten gevechtswagen; en in fanteristen, die verdekt opgesteld waren geweest, op voor tactische bewegingen. Dit verliep goed. er waren geen slacht offers. Na de ontploffing was de be kende reusachtige, pa ddesto eivormige wolk, te zien. Met deze ontploffing is een reeks atoombomproefnemingen in de Nevadawoestijn. waarbij in dit voor jaar in totaal zeven atoombommen tot ontploffing zün gebracht, afgesloten. Een wervelstorm heeft Zaterdag-1 eens ernstig beschadigd. Vele avond Biesthock nabij Boekei in Noord Brabant geteisterd. Het zwaarst kreeg de boerderij met bij behorende schuren van de heer J. Timmers het te verduren. Vijf om liggende boerderijen werden even bomen. waaronder zware eiken, werden ontworteld. De foto toont de ravage, welke aan de boerderij van de heer Timmers werd aangericht. jWingvisserS bleven thuis op 20 A.ei WEERBERICHT Meer zon De Bilt verwacht tot morgenavond: Licht tot half bewolkt, droog weer. Zwe' it matige wind in hoofdzaak tu« t en Zuid. Iets koudere nacht, nu gen overdag iets hogere tem pex a, ui en dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 4 JUNI. Zon op: 4.23 uur; onder: 2.53 uur. Maan op: 16.44 uur; onder: 1.55 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 0.13 en 12.39 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Amerikaanse industrie eiste 16.000 mensenlevens BOVENDIEN WERDEN 2 M1LLIOEN ARBEIDERS VERMINKT. President Truman heeft op de jaar lijkse conferentie voor de beveiliging in de industrie verklaard, dat het vorige jaar 16.000 personen bij industriële on gelukken om het leven zjjn gekomen. Twee millioen aibeiders zijn verminkt. De president noemde deze stand van zaken een „nationale tragedie" en ver zocht 'het Huis wan Afgevaardigden een wet op het invoeren van veiligheidsbe palingen in de mijnen met spoed goed te keuren. De Senaat heeft deze wet reeds goedgekeurd. De Egyptische premier. Hilaly Pasja, heeft besprekingen geopend met een Soedanese delegatie, die streeft naar onafhankelijkheid voor de Soedan. Men wil pogen de meningsverschillen ten aanzien van het bestuur over dit gebied uit de weg te ruimen. Zoals bekend heeft koning Faroek sinds enige tijd de titel ..koning van Egypte en de Soedan" aangenomen. „Een alliantie voor de vrede Sovjet-Unie zal haar doel niet bereiken De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft voor radio en televisie een toespraak gehou den over zijn recente missie naar Europa. Bij zijn bezoek aan Europa, zo zeide de minister, had men overeenstem ming bereikt over het beëindigen van de bezetting van West-Duitsland, de vorming var de uitbreiding voor Amerika. Wy weten, dat de ver sterking van de vrije landen essen tieel is voor onze veiligheid zowel als voor de hunne en dat onze hulp hier voor nodig is. m het jaar 1952 moet onze nationale veiligheid evenals in alle andere jaren gesteld worden boven persoonlijke be langen en partijbelangen. Hetgeen ln Bonn bereikt is is van historisch be lang, niet alleen voor Europa, doqji voor de gehele wereld. Het voorbereidende werk is thans volbraaht. Thans ls de Europees leger en -jjd gekomen voor bevestiging van het de garanties van bereikt* en voor daden. „Een nieuw West-Berlijners mogen niet meer naar Oost-Duitsland De West-Berlijnse politie heeft Zondagavond medegedeeld, dat de ring rondom Berlijn thans krachtig is aangehaald. West-Berlüners mogen zich niet meer op Oost-Duits gebied begeven. De toegang wordt hun door Volks politiemannen geweigerd. Een lid der Oost-Duitse volkspolitie zeide dat West-Berlijners, die Oost- Duitsland willen betreden, in het ver volg een pas nodig zullen hebben, die zal worden uitgereikt door het Oost- Berlijnse hoofdbureau van politie, een dergelijke pas zou slechts geldig zijn voor één bezoek aan de Sovjet-zone. HU meende dat later passen zouden worden uitgereikt, die recht zouden geven op het afleggen van meer bezoeken. het Atlantische pact tot alle landen j Duitsland is geboren, een nieuw Europa u.» - en een nieuwe periode ln de geschiede- het West-Europese leger. Deze I verdragen behelsden geen geheime clausules. Zü vormden slechts een al liantie voor de vrede. Ondanks dit heeft de Sovjet-Unie langs de aonegrens en in Berlijn een reeks „intimidatiedaden" begaan. „Wij zullen hieraan het hoofd bieden en ook aan alle gebeurtenissen, die ln de toe komst zouden kunnen voorvallen en wel met rustige beslotenheid en vastbera denheid". De Sovjet-Unie, zo vervolgde hij, zal haar doel niet bereiken en de vorming van een Europese defensie- gemeenschap vertragen of in een andere richting drijven. De verdragen dienen echter met spoed geratificeerd te worden en ge steund worden door de volken van alle betrokken landen. Zulks geldt vooral Drama op de Loosdrechtse plassen Talrijke boten sloegen om Een kort onweer, gepaard gaande met zeer zware regenval en krachtige ruk winden, is er in de late middag van Eerste Pinksterdag de oorzaak van geweest, dat een vader en een zoontje ln de Loosdrechtse Plassen zün verdronken. Een kajuitboot van de familie Wolvenkamp uit Utrecht voer omstreeks kwart voor zes op de zgn. Vijfde Plas onder Breukelen. Aan boord bevonden zich de onge veer 30-jarige heer Wolvenkamp. zijn echtgenote en hun twee kinderen, een jongetje van circa vijf en een meisje van twee a drie jaar. Het schünt dat het jongetje door een rukwind van de boot is geslagen. De vader sprong zün kind na, schijnt er ln te zün geslaagd de knaap te pakken, maar heeft vermoedelük door de hevige golfslag de boot niet meer kunnen bereiken. De vader en het zoontje verdwenen In de diepte. Gistermiddag heeft men het stoffe lijk overschot van het jongetje opge haald. niet ver van de plaats waar het kind overboord sloeg. Het dreggen naar de vader zou worden voortgezet. Het echtpaar stond bekend als goede zeilers. De bul had het karakter van een Verscheidene schepen op de plassen sloegen om. Masten knapten, zeilen scheurden. Het zicht was door de dichte reeen nog geen tien meter. Een bekend verhuurder, die reeds 12 jaar aan de Loosdrechtse Plassen woont. zeide daar nog nimmer zulk weer te hebben meegemaakt. Gistermorgen dreven nog vele omgeslagen boten ln het water, brug passeerde" Het voertuig geraakte Verscheidene ervan werden in de loop om nog onbekende redenen uit de koers, van de morgen van Tweede Pinksterdag reed door de brugleuning en verdween binnengesleept. I in het kanaal. nis". Landen, die nog enkele jaren ge leden in wanhopige strijd gewikkeld wa ren, hadden thans samengewerkt om de oorzaken van oude conflicten uit de weg te ruimen. Het was treffend te zien, dat Duitsland en Frankrijk in Bonn en Pa rijs tot vrije overeenstemming waren gekomen betreffende zaken van de toe komst. President Truman heeft Maandag de Amerikaans Senaat de contractuele ver dragen met Duitsland ter goedkeuring toegezonden (bekrachtiging van verdra gen in de Verenigde Staten geschiedt alleen door de Senaat). De president verzocht de Senaat om spoedige behandeling van de verdragen en verklaarde, dat zij „een grote stap op de weg naar vTede en VTüheid van de wereld betekenen". De voorzitter van de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen. Tom Connally, zeide dat minister Acheson verklaard had. dat Amerika de Euro pese defensiegeimeensdhap van vitaal belang acht voor de gehele westelijke defensiestructuur. Amerika had geen overeenkomst met Frankrijk, volgens welke Frankrijk gesteund zou worden by zijn moeilijkheden in Noord-Afrlka. Amerika had echter een rechtstreeks belang in Noord-Afrika met het oog op zijn bases aldaar. Mocht de Ameri kaanse positie daar in gevaar komen, dan zouden de Verenigde Staten zloh gedwongen zien handelend op te treden. Bus met Belgische voetbalsupporters verongelukt 33 DODEN. Een autobus met voetbalsupporters uit Gent is Zondag in de omgeving van Gravelines (Grevelingen) tussen Duin kerken en Calais in Noord-Frankrijk, in een kanaal gereden. 33 inzittenden kwa men om het leven; vijftien personen, on der wie twee kinderen, konden worden gered. De supporters keerden terug van een Pinksterultstapje naar Yperen en Kaap Gris Nez. Het ongeluk gebeurde, toen de bus een De Oost-Duitse politie bezette Zater dagmorgen een kleine West-Berlijnse enclave, juist binnen de Russische zone gelegen, en gaf aan veertig West-Ber- Hjners bevel hun huizen te ontruimen. De betrokkenen kregen tot twaalf uur de tijd om te vertrekken. De enclave ligt ongeveer honderd meter van de sectorgrens aan de oever van de HaveL Ook de inwoners van nog twee encla ves hebben bevel gekregen tegen mid dernacht, wanneer de nieuwe Oost- Duitse „veiligheidsmaatregelen" van kracht worden, te vertrekken. Britse legerautoriteiten hebben Maan dagavond vijf leden van de Britse mili taire politie gezonden naar een groepje huizen, dat nog geen 400 meter van de grens verwijderd in de Sovjet-zone ligt. Dit groepje huizen (Eisenkeller) be hoort tot de Britse sector van Berlijn en de vijf militairen hebben opdracht gekregen deze enclave te bewaken. Te genover de enclave bij de grens zijn enige Britse pantserwagens en troepen eenheden samengebracht als symboli sche strijdmacht. Eerder op de dag heeft de Britse com mandant de Sovjet-vertegenwoordiger in Oost-Berlijn in een nota er aan her innerd, dat deze enclave met nog twee andere tot de Britse sector behoort. De bewoners van de enclaves hadden van Sovjet-zijde aanzegging gekregen hun huizen te verlaten. J- 163 van de 190 straten, welke van West-Berlijn naar de Oostelijke sector voeren, zijn door de politie van Oost-Berlijn afgesloten. Een voetganger leest een medede ling luidende: Waarschuwing80 meter verder wordt deze straat onderbroken door de Oostelijke zone". Dit bord is geplaatst nabij de grens van de Frans-Sovjet zone. De weg voert door een stuk land. dat in de Franse sector van Berlijn uitsteekt en Sovjetgebied is. Oost-Duitsers stroomden Zaterdag per trein West-Berlijn binnen om op heit laatste ogenblik nog goederen te kopen, die in Oost-Duitsland niet te krijgen zijn. Er zullen nieuwe kantoren in Oost- Berlijn worden opgericht, waar West- Berlijners Oost-Duitse po li tiever gunnin gen kunnen krijgen. Zondag zijn op de weg van Berlijn naar Helmstedt voor het eerst Russische militaire patrouilles gezien tussen de Brits-Amerikaanse militaire post te Dreilinden en de grens van West-Ber lijn- Hoewel dit gedeelte van de auto weg in Oost-Duitsland ligt. waren hier tot .dusver geen Russische patrouilles gesignaleerd. BRITTEN BEZETTEN OOST- DUITSE RADIO. Hedenmorgen vroeg hebben Britse soldaten een prikkeldraad versperring gelegd om het in de Britse sector van West-Berlijn gelegen gebouw van de onder Sovjet-beheer 6taande Oost- Berlijnse radio-omroep. De in het ge bouw aanwezige personen mogen het wel verlaten, doch niemand wordt door de Britse wachtposten tot het gebouw toegelaten. Het gebouw wordt niet gebruikt voor directe uitzendingen; wel worden ln de studio programma's op platen opgeno men en voorts is een deel van de admi nistratie van de radio-omroep in dit ge bouw gevestigd. Verleden week zijn reeds archieven en uitrusting uit het gebouw naar Oost-Berlijn overgebracht. Brigade-generaal F. Stephens, com mandant van de Britse troepen in Ber lijn. is vanochtend vroeg het gebouw binnengegaan. Hü beval een Russische officier, die hij daar aantrof, het per ceel te verlaten. Deze gaf daaraan geen gehoor en verdween zonder een woord te zeggen in het gebouw. Gewoonlijk be vinden er ach twaalf Russische soldaten voor bewaking. „Wij geloven", aldus de Britse com mandant. „dat onlangs een groot aantal Duitsers naar het gebouw is gezonden om de Indruk te wekken, dat het vol ledig in gebruik ls. Zij hebben vermoe delijk voedsel voor een week. Toen wü vanochtend de versperring aanbrachten, zagen wü een aantal gezichten voor de ramen verschijnen". De eerste commentator van de Oost- Berlijnse radio-omroep, Eduard von Schnitzler. heeft telefonisch verklaard: „Wij denken er niet aan het gebouw te verlaten, ons werk gaat gewoon door". Op de vraag of er voedsel genoeg was, antwoordde hij: .Desnoods gaan wij op onze duimen zuigen". Vanochtend verzamelde zich personeel van de Oost-Beriynse radio-omroep voor het gebouw, samen met honderden West-Berlynse toeschouwers. Een per soneelslid zei. dat er naar zijn mening 300 mensen in het perceel waren en dat het personeel in totaal uit 1700 man bestond. TREKT STALIN ZICH TERUG? Radio „Vrij Europa" meldde berich ten te hebben ontvangen, dat Stalin van zijn artsen de raad heeft gekregen al zijn functies op te geven „om verbe tering te brengen ln zijn snel achter uitgaande gezondheid" Een woordvoerder van de door parti culieren gefinancierde en met Ameri kaanse steun werkende radio-omroep zeide, dat in de berichten, zoajs zij door „Vrt) Europa" zijn ontvangen duidelijk wordt verklaard, dat de Russische dicta tor reeds besloten heeft zich uit het po litieke leven terug te trekken.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1