Uit de Rijnstreek 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 30 Mei 1952 Derde Blad No. 27t-L ALPHEN rigter een tentoonstelling gehouden van RICHTINGAANWIJZER WEIGERDE. Doordat de richtingaanwyzer van een handenarbeid en tekenen, met klei geladen vrachtauto, die gister- Op keurige overzichtelijke wijze was middag om kwart voor vijf vanaf de alles gerangschikt en uit alles bleek •s.Molenaarsbrug linksaf het Wou- brugscpad wilde opryden. weigerde, kwam onze plaatsgenoot A. Huik met zijn motorrywiel onder de wagen te recht. Hy wist zij het ternauwernood heelhuids onder de vrachtauto van daan te komen, doch zijn motor werd zwaar beschadigd. De politie heeft de zaak ln onderzoek. LICHT MEER LICHT. Nu de nieuwe Prins Bernhardlaan voorzien is van moderne straatverlich ting. worden er ook in het verlengde hiervan op de dr Lovinklaan nieuwe urmaturen geplaatst voor natrium-vcr- uchting. Enkele hiervan branden reeds ,n je betekenen een grote verbetering in dit voorheen vrij donkere gedeelte van de gemeente. In café „Spoorzicht" aan de Steekter- wee is gisteravond voor de leden van de speeltuinvereniging ..Ons Buiten'' een buitengewone ledenvergadering gehou den. De voorzitter, de heer Overbeek. spak een welkomstwoord en betreurde oe slechte cpkomst van de leden. De voorzitter deed mededeling, dat dc landelyke speeltuindag op 21 Juni as. ook door „Ons Buiten" herdacht zal worden. Op een door de heer v. Driel aan de Steekterweg beschikbaar ge steld terrein zullen verschillende spe len door en voor de kinderen worden ^Tevens wees de heer Overbeek er op, dat door de Centrale van Speeltuinver enigingen is voorgesteld aan net ge meentebestuur de strook grond achter het huidise woonwagenkamp beschik baar te stellen voor het inrichten van de speeltuin voor „Ons Buiten". Indien de plannen verwezenlijkt kunnen wor den, zal daar een uitstekende speeltum worden ingericht. Na uitvoerige bespreking van het Kinderfeest op 21 Juni as. volgde de rondvraag, waarna deze geanimeerde vergadering door de heer Overbeek ge sloten werd. alkemade Voetbal t.b.v. Stichting 1940—1945. Morgenavond 7 uur wordt de eerste voetbalwedstrijd gespeeld ten bate van de Stichting 1940—'45 om de Voetbal- kampioenstitel van Alkcmade tussen W Rijpwctenng—Kagia te Rijpwetering. boskoop POLDER RIJNEVELD. Verhoging vrijdom voor groen land. In de ingelandenvergadering van de polder Ryneveld werd o.m. besloten aan Ged. Staten dezer provincie te verzoe ken om de vrijdom voor het groene land te verhogen van f.4 op f.8 per H.A. v aardoor dus over kwekeryiand f.8 per HA. meer betaald zal worden dan over het andere land in de polder en de \rijdom voor Spoelwijk van f. 2.20 per H A. op te heffen. De aftredende bestuursleden, de heren T. Reyneveld en S. C. Rijlaarsdam, werden herkozen. HELPT ONGELUKKEN VOORKOMEN. i Meermalen is op het gevaar gewezen l ést kinderen, wanneer de hefbrug ge opend is geweest, onder de nog neerge laten afsluitbomen doorkruipen, en over de brug rennen als deze nog niet geheel is neergelaten. Dit gebeurde ook giste- ran; een kleuter liep naar de neergela- I ten brug, en greep deze met beide hand jes vast. Gelukkig zag de brugwachter het gevaar, rende naar buiten, en kon op het laatste moment de kleine voor een ernstig ongeluk behoeden. .Als de jeued met deze gevaarlijke spelletjes blijft doorgaan kan het bijna met anders of er vallen binnenkort slachtoffers. Het is daarom een zaak van gTOOt gewicht, dat ouders en opvoeders de kinderen er op wijzen, dat de gevaren van één en ander zeer groot zijn. PRIESTERWIJDING J. ROM1JN. Morgen zal onze oud-plaatsgenoot. J. Romyn. Witte Pater, de priesterwijding ontvangen uit handen van Mgr Gordon Gray in de Parochiekerk St Mary's and St. Andrew's te Galasheels in Schot land. De wijdeling werd geboren in Bos koop op 25 Maart 1924. Na de lagere en Ulo-school te hebben doorlopen, stu deerde hij gedurende 6 jaren te Sterksel, N.-B. Vervolgens was hij 2 jaar te Box tel in het studiehuis van de Witte Pa ters, doorllp het noviciaat te 's Heren berg en studeerde aldaar gedurende 3 jaar theologie. Het laatste jaar vol tooide hy zijn studie te Jedburg Rox m Schotland. Zondag 20 Juli as. zal de neomist zijn eerste plechtige Mis opdragen en de Parochiekerk van de H. Johannes de Dooper te Boskoop. bodegraven Burgerlijke Stand Geboren: Roeland, z van T. van Barnevcld en M. M Bon- schop- Elisabeth Johanna Maria d. van J. J. öroencveld en C. van Wijk; Elisabeth Cornelia, d. ian L C. Vonk en C. A. van <Jer Zwaan: Bastiaan Hendrlcus. z. van H. Vencma en H Veenkamp; StefanuA Z. tan J. Verwellus en G. Scherpenzeel; Cor nells. z. van C. Tromp en J. Schelllnger- hout. Ondertrouwd: K. J den Hertog. 40 jaar en E C. Spruljt. 36 Jaar. Getrouwd- P. Visser. 27 jaar en A. J. J Vos. 27 laar. Overleden: D. Hoogenboezem. 72 Jaar. wed. van J. Knulstlngh Neven. aan deze producten veel zorg besteed. De collecte ten bate van de Sana toria Sonnevanck en Zonnegloren heeft in onze gemeente f- 39.65 opgebracht oude wetering GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dc heer Turk en A. TurkSchoo heb ben gisteren de dag mogen herdenken dat zij voor 50 Jaar in het huweiyks- bootje stapten. Zij genieten beiden nog een goede gezondheid en aan belang stelling heeft het hen niet ontbroken smkihï asssL; ilh;„a a" uit een keurcollectie van het werk der 1 - Sch°o1 allHer- Is. benoemd meisjes. Voor deze tentoonstelling bestond veel belangstelling, vooral in de avonduren. Des middags merkten wij o.m. op de echtgenote van de burgemeester, me vrouw A. Steenbakker Morilyon Loijsen- KraaiJesteijn. en die van de wethouder, mevr. W. van der Eijk—Den Hertog, alsmede jhr C. W. Stern. Uit de getoonde belangstelling blykt duidelijk, dat een dergelijke tentoon stelling in Benthuizen zer op prijs wordt gesteld. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. Bakker 25 jr en J. Verhoeff 19 jr. Chr. Scholen benthuizen Gistermiddag en -avond werd ln een der lokalen van de openbare lagere tchool. hoofd de heer W. G. J. Boer- Agenda voor de Rijnstreek ALPHEN. 30 en 31 Mel; 1 en 2 Juni. Nutsgcbouw Luxor Bioscoop Film „Lord Wanhoop" en .Naar de Speeltuin". 8 uur nam.; Tweede Pinksterdag ook 3 uur nam. HVZERSWOUDE. 30 Mei. Café Kroon: Ledenvergadering rok- en eontröleverenlglng „De Vooruit gang". 7 30 uur nam. KOUDEKERK. 30 Mei. Koorzaal Ned. Herv. Kerk: combineerde verg. Chr. Hlst. Jongeren groep C.JMV. ..Samuel". 8 uur nam. IVA DDINX VEEN. 3o Mei. Raadhuis. Raadsvergadering, uur nam. De in deze gemeente gehouden collecte voor Simavi i Steun in medische aangelegenheden voor inheemsen bracht f. 29,45 op. In de week na Pinksteren zal worden gecollecteerd voor de Chr. Blindenhulp. In verband met Pinksteren vervalt het spreekuur van de burgemeester en dat van het hoofd van de technische dienst van gemeentewerken en bouw en woningtoezicht. Burgrriyke Stand Geboren: Hendrik. van P. Buys en J. N. Buljs: Franclsca Jacoba, d. van C. J. van Eek en A. Mets. hazerswoude Dezer dagen kwamen de plaatse lijke Middenstandsverenigingen in ver gadering bijeen om de nieuwe Winkel sluitingswet te bespreken De voorzitter van de commissie de heer J. Kouwenhoven, zette in de eerste plaats uiteen wat de nieuwe winkelslui tingswet behelst, vervolgens kregen de leden het woord Mien kwam tot de slot som dat een uniforme regeling branche- gewijs het meest geschikt is. Ten slotte droeg men de commissie op. stappen bij het gemeente-bestuur te ondernemen om dit voorstel te doen cpnemen. nieuwveen PLATTELANDSVROUWEN TROKKEN ER TWEE DAGEN UIT De Bond van Plattelandsvrouwen afd. Nieuwveen e o. maakte een tweedaags uitstapje naar Zelhem in de Achterhoek. Dinsdagmorgen vertrok het gezelschap uit Nieuwveen. Ter Aar en Woubrugge per autobus. In Arnhem werden de da mes opgewacht door dhr. Arends waarna werd gereden naar Hoog Elten en van daar naar Zelhem Daar werden zü ont vangen door de afd. Plattelandsvrouwen ter plaatse. Hierna werd koffie gedron ken en 's avonds volgde op de deel van een grote boerderij een gezellige maal tijd, gevolgd door oude volksdansen in Aohterhoekse klederdracht en enkele voordrachten. De nacht werd doorge bracht bii de leden van de Zelhemse afd. De volgende morgen werd een bezoek gebracht aan Enschede, waar een ge zinsverzorgingshuis en de Synagoge wer den bezocht. Eveneens het Volkspark, waar juist een conferentie van Over- yselse burgemeesters werd gehouden. Hierna volgde de terugreis; omstreeks 8 uur 's avonds keerde het gezelschap zeer voldaan in Nieuwveen terug. OUDEN VAN DAGEN WACHT WEER EEN PRETTIGE DAG MITS. Het Comité Ouden van Dagen doet weer een beroep op de ingezetenen om met gulle hand te geven opdat de Ouden van Dagen hun jaariykse uitstapje kun nen maken. Ook op de autobezitters wordt een dringend beroep gedaan om hun auto weer ter beschikking te stellen voor dit mooie doel. De uitgaansdag is beipaald op 8 Juli a.s. Het doel van de reis is nog niet bekend. Als iedereen naar draagkracht bü draagt, zal het ze ker voor de oudje 6weer een genoeglijke dag worden. Burgelykc Stand Getrouwd: P. de Groot 35 j. en R. C. Bolk 31 Jaar. Doordat een drietal kinderen van de landbouwer A. J Keyzer naby de Joost - stollenbrug in de hooiberg achter de woning aan het spelen was met lucifers, geraakte gistermiddag omstreeks vijf uur het hooi in brand met het gevolg, dat in een minimum van tijd de gehele hooiberg in lichte laaie stond. Direct schoten buren de landbouwer te hulp en werd met vereende krachten de aangrenzende stal en woning nat ge houden. Mede hierdoor en doordat de wind ten opzichte van de woning gun stig was slaagde men er in het vuur tot de hooiberg te beperken. De brand weer uit Leimuidcn. die zeer snel onder leiding van de commandant, de heer Bouman op het terrein verscheen, nam daarna de strijd tegen het hoog op laaiende vuur over. Omstreeks half acht had men het vuur onder de knie en had men gelukkig stal en boerdery kun nen behouden. Ernstige ongerustheid bestond er toen over een der kinderen, een zesjarig rijnsaterwoude zoontje van de heer Keijzer. die uit angst gevlucht was. Aanvankelyk dacht men, dat de kleine niet tydig uit het hooi was kunnen weg komen Groot was dan ook de biydschap toen tegen de avond de peuter weer kwam opdagen, zich wel degelijk van zijn schuld bewust. waddinxveen VOETBAL IN DIENST VAN KANKERBESTRIJDING Het plaatselijk Comité van het Ko ningin Wilhelminafonds voor Kanker- bestryding heeft, aangemoedigd door het succes van vorig jaar. wederom het initiatief genomen tot het spelen van enkele voetbalwedstrijden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de kankerbestrijding. Op het sportterrein aan het Noord einde zullen Zaterdag 14 Juni des na middags te zes uur de Waddinxveense juinoren A de stryd aanbinden tegen G S V A om het bezit van de Koningin Wilhelmlnafonds-medaille. Om kwart over zeven begint de hoofdwedstrijd tus sen Waddinxveen I en GS.V. I uit Gouda. De wisselbeker, die destijds door de Waddinxveense Oranjevereniging be schikbaar werd gesteld, is thans in Goudse handen. Het fanfarecorps „Concordia" zal haar medewerking verlenen. Burgerlijke Stand Geboren - Hendrlka. d van P. "Broer en G. Wuls; Roelof, z. van M. E. Minnes en Z. Smit: Wijnanda Maria, d van W van Bljk en E. M. van Rtaljn Ondertrouwd: S A. de Regt en L. M. Buitelaar: J. \an den Hoek en A. Gorlsscn. Getrouwd: J. van Tubcrgen en M. G. Oierleden; A. Haak. 89 Jaar. wed. van W. van Es. zwammerdam MeJ. N. van Leeuwen slaagde op de gisteren gehouden examens te Den Haag voor Kleuteronderwyzeres, akte A. Coöp. Boerenleenbank te Leiinniden nog groeiende Spaargelden echter teruggelopen De Coöp. Boerenleenbank alhier hield in café J. Keyser haar jaariykse leden vergadering. De opkomst der leden was weer zeer gering, slechts negen perso nen. met inbegrip van de bestuursleden, toonden belangstelling. De heer H. C. de RUk, kassier, presenteerde de balans en jaarrekening. Uit het jaarverslag bleek, dat dc Bank zich nog steeds uitbreidt, hoe wel langzamer dan in het voorgaande jaar. Het jaar 1951 gaf een aanzienlyke daling van de spaargelden te zien, nl. van f. 547.000— tot f. 511.000—dit is 6'i Het aantal spaargelden liep te rug van 596 tot 586. De ontzet op spaar rekening daalde van 695 tot 519 dui zend gulden. In 1951 werden 3 voorschotten afge lost en 4 nieuwe verstrekt. Eind 1951 waren er 23 voorschotten tot een bedrag van f. 207.500.waarvan f154.000. gedekt door hypotheek. Per 31 December jl. was aan 14 reke ninghouders crediet verstrekt van f. 31.000 dit is een stijging van f.4000. Ook het tegoed op lopende rekeningen steeg met f.4000. n.l. van f. 46.000 tot f.50 000. Het aantal lopende rekeningen kwam van 46 op 54. De omzet steeg van f.884 000 tot f. J.059.000—De totale omzet beliep in 1951 f.4.2 millioen. in 1950 f.3.2 millioen. Het aantal dagboek- posten steeg van 3300 tot 3800. Het aan tal leden is 65. De netto winst van f. 248.60 over 1951 zal aan de reserve worden toegevoegd. Hoewel de credietbcperkcnde maat regelen sinds vorig jaar enigszins verzacht zijn. drukken zy in belang rijke mate hun stempel op dc wi PADVINDERS TIJDENS PINKSTEREN ACTIEF. Op het padvindersbuitencenirum te Ommen worden gedurende de Pinkster dagen door „De Nederlandse Padvin ders" de jaarlijkse nationale patrouille wedstrijden gehouden, waaraan onge veer 35 patrouilles (ruim 200 jongens) uit alle delen van het land zullen deel nemen. Moderne Jachthaven aan Westeinderplas nahij Leimuiden Gemeente stelt nieuw terrein beschikbaar aan exploitant J. Dorlas Stroomvoorziening nieuwe woningen De Raad der gemeente Leimuiden kwam voltallig in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Bakhuizen. Van de Sted. fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden was een schrij ven binnengekomen Inzake de aan sluiting van de nieuwe woningen aan het kabelnet. De totale kosten zullen f.6494 bedragen, de gemeente Lei muiden zal f.3247 voor haar rekening moeten nemen. De Raad besloot dit bedrag op de be groting te brengen en het door een by- drage van de gewone dienst aan de ka- pitaaldienst over 11 jaar te verdelen. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad tot verkoop van 780 m2 grond aan de heer N. Vianen te Leimuiden. ER KOMT EEN JACHTHAVEN Op voorstel van B en W. besloot de Raad aan de heer J. Dorlas te verko pen 1.6460 HA Rietland en 0.58 HA water te Aalsmeer. De heer Dorlas is van plan op dit ter rein een moderne jachthaven, met 99 boxen, garage, cafc-reslaurant en winterberging op te richten. Aangezien het terrein op het gebied der gemeente Aalsmeer ligt. heeft de heer Dorlas zyn plannen, opgemaakt door het Architectenbureau Berghoef en Klarenbeek. reeds bü het gemeentebe stuur te Aalsmeer ingediend. B. en W. stellen voor aan deze plan nen medewerking te verlenen door het rietland en water te verkopen. Gezien het belang van een watersportcentrum in de nabijheid der gemeente Leimui den, aan de Westeinderplas, besloot de zaamheden der bank. Momenteel kun nen allen boeren en tuinders aan cre- dieten en voorschotten worden gehol pen, mits zy voor verbetering of in standhouding van de bedryven beno digd zyn. Na het jaarverslag ging voorzitter S. J. Visser over tot de bestuursverkiezing. Het aftredende bestuurslid, de heer D. van Os. werd met algemene stemmen in zyn functie herkozen. Het bestuur bestaat thans uit de he ren S. J. Visser, L. Treur en J. J. Boere. De leden van de Raad van Toezicht zyn de heren J. Blom, N. P. Koot en D van Os. Na de rondvraag, waarvan geen ge bruik werd gemaakt, sloot voorzitter Visser de vergadering. De Weners wandelen door tL pronkkamers van de oude keizerlijke burcht Artistieke feestweken zijn begonnen (Van onze Weense correspondent) I Het keizerlijk paleis in Wenen. De rooksalon ran keizer Frans Josef. met een lamp van Vcnetiaans plas. Vlaamse pobelins en in de lioel; een ncn benijden, zijn de „teestweken van de gemeente Wenen" geopend. Dat de muziek by dit muzikale volk een hoofdrol speelt, spreekt wel van zelf. Naast uitvoeringen van grote klassieke en moderne muziekwerken, wordt er ook een internationaal mu- ziek-congres gehouden met medewer king van vooraanstaande musicologen uit de gehele wereld: in de eerste plaats Oostenrijkers, maar ook de Japanner Toyama. de Italiaan Pcra- gallo, de Fransman Jean Cocteau. en de Nederlanders Bernet Kcmpers, A. Jurres en M. C. Beek. Ook de beeldende kunst zal voor het voetlicht komen. De prachtige musea zyn in deze weken niet alleen gratis voor iedereen toegankelijk, maar men heeft ook de pronkkamers van de oude keizerlijke burcht geheel gerestaureerd en voor het publiek open gesteld. En zonder nu te willen beweren, dat de Oostenrijkers monarchistisch gezind ii zyn. kan men toch wel zeggen, dat het eehrn.i- 10p grootste gedeelte van het volk graag van vliegtuigbenzine, als gevolg terugdenkt aan de glansvolle tijd van i de staking in de Amerikaanse olie- <je keizers en met bewondering en eer- industrie, is opgeheven, zal het lucht- bied de salons, appartementen en zalen verkeer bussen de Ver. Staten en Europa betreedt, waar o.m. de hoogvereerde spoedig pp normale wijze worden hervat. keizer Frans Jozef en de betoverend Kunstvriend aan Koningsplein President Soekarno toonde ons zijn schilderijen Op voorstel van B. en W. besloot de Raad over het tijdvak 30 Juni— 15 No vember 1952 aan te gaan met het Alge meen Burgeriyk Pensioenfonds een kas geldlening. groot f. 40.000 tegen een rente van 1%% per jaar. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad tot het aan gaan van een rekening courant over eenkomst met de Bank van Ned. Ge meenten. Het crediet zal gedurende het tweede kwartaal maximaal f.165 000 be dragen en gedurende het tweede half jaar f. 50.000. De Raad besluit de vacantle-uitkering 1952 ook in toepassing te verklaren op het gemeentepersoneel der gemeente. Op voorstel van B. en W. worden nieuwe keuringsrechten voor de Vlees keuringsdienst vastgesteld. Aangeboden wordt de begroting 1951/1952 voor het woningbedryf. Het geraamde verlies op 24 woningen, gebouwd met de vermin derde bydrage-regeling. vraagt bijzon dere aandacht. Het Rijk wil wel de bij drage per woning verhogen, indien tot consolidatie van de schuld is overge- - gaan en het rentepercentage hoger ligtenXele kunstenaars om zich verzameld dan by de bouw werd aangenomen. en al'e artisten kunnen op zyn steun Deze bouw is gefinancierd met een rekenen, kasgeldlening, die nog niet in een vaste Een groot doek toonde soldaten van lening is omgezet. Westerling, „ln een kamponghuls ver- Op voorstel van B. en W. werd de be- derf zaaiende als de Spaanse furie, groting 1951 en 1952 op enkele punten „Deze man. Westerling, doet nog veel gewijzigd. schade aan de betrekkingen tussen onze BU de rondvraag verzocht de heer De landen", zeide Soekarno En dat was de (Van onze speciale verslaggever). Als een blanke zwaan in een bekroos- de vjjver prijkt in een ruim gazon het witte paleis van Djakarta. Het staat in koele afzondering van het driftige leven van deze stad. ver van de ver keersweg met zijn blatende auto's. De schildwacht stond op z'n gemak naast zijn geweer en keek onze wagen na, die met gepaste statigheid de oprit nam. De laatste maal, dat wij hier kwamen, was het om de hand te druk ken van de scheidende dr Van Mook. Nu was het, omdat de president te kennen had gegeven, dat hy ons die ochtend wilde ontvangen. Wij waren de eersten van een lange reeks bezoekers. De president had een uur voor ons uitgetrokken en liet ons niet lang wachten. Een fraai geuniform- de adjudant legde ons het gastenboek voor en leidde ons naar een grote zaal. President Soekarno, iets ouder dan op zyn bekende studiefoto, wuifde ons da delijk in fauteuils en liet een koele dronk aanrukken. Aan de hoge wanden vlamden felle schilderijen over de vrij- heidsstryd. Het gesprek liep over onze reis. Naast de president zat de heer Roeslan Abdoelgani, secretaris-generaal van Voorlichting. „Kun je een boek laten maken over de Indonesische schilderkunst, van de wajangschilderingen, via Bali, tot de modernen?", wendde zich de president tot hem. Met beide handen duidde hij het formaat aan, dat hy zich gedacht had. De heer Abdoelgani bevestigde, dat hU daar nog wel fondsen voor had. „Dan zal ik Soedjojono opdracht geven voor de tekst. Kan ik zeggen dat hy op 1000 roepiahs per maand kan rekenen?" Zo werd en passant tot de uitgifte van een boek besloten. „Sommige mensen vinden, dat ik een kunstmaniak ben", zei de president toe lichtend. „maar dit is het begin van een nationaal museum", en hy wees op de felle wandversieringen. „Houdt u van schilderyen?" Een later ging hy ons voor door de koele gangen en zalen van het paleis en toonde ons met trots zyn verzameling, die Inderdaad het beste bevat, wat de Indonesische schilders hebben gemaakt. Een vertrek was ingericht als atelier. Een schuchtere jongeman trok zich te rug toen wij kwamen. „Hier ziet u werk van zyn hand", zei de president. Als een Maecenas heeft hij RUk nog eens de aandacht voor de straatverlichting achter de woningen aan de Nieuwe Weg en voor het toe gangsbruggetje tot de tuinen. De heer Buikse vroeg of het nood- slachtgebouw dienstbaar gemaakt kon worden voor de volkshuisvesting. enige opmerking, die hij over de politiek maakte. Op de binnengalerij stonden speelgoedfietsjes. een autotje en een pop. In de tuin speelden een zoon en een dochtertje van de president. Het palels ziet er tegenwoordig be woond en welverzorgd uit. De vorige na- De voorzitter deelde mede, dat B. en i oorlogse bewoners waren niet van plan W. reeds ln de door de heer Buikse te blijven en dat komt zelfs ln een paleis tot uiting in de sfeer. bedoelde richting werkzaam zyn. Na een uur en tien minuten namen wij afscheid van deze rustige man in wit uniform, een kunstminnaar met gryzend. haar en donkergerande bril. Wij konden ons nauwelijks realiseren ge sproken te hebben met de felle politieke redenaar., die volksmenigten met zijn woorden in extase weet te brengen, én die nu president is van 75 millioen Indonesiërs. JAPAN EN' DE SOVJETS. De Japanse regering heeft de voor malige Russische afgevaardigde van de opgeheven geallieerde raad voor Japan meegedeeld, dat zijn bureau „opgehou den heeft te bestaan" door de beëindi ging van de bezetting en van het van kracht worden van het vredesverdrag op 28 April j.l De mededeling was ge adresseerd aan het „voormalige bureau van het Sovjet-lid van de geallieerde raad van Japan". (Foto: Otto Welnlger) hebben ge- Men wordt by de rondwandeling rerweldigd door de pracht van gouden guirlandes de roomwitte plafonds, het rode damast op de stoelen en de grote Vlaamse gobelins met mythologische voorstellingen. Maar dan opeens valt er een stilte onder de bezoekers wanneer zy in de slaapkamer van de keizer komen, met het eenvoudige yzeren bed, of wanneer zij de kleine salon van de keizerin be treden. waar in glad eikenhout zake lijke gymnastiekwerktuigen zyn aange bracht en waar onder een barokke deuromlysting een paar nuchtere turn- nngen hangen. Meer dan vijftig jaar geleden had in deze pronkkamer de mooiste vrouw van Europa maar één zorg: het bewaren van haar slanke lyn! Aan deze barokke pracht, die de Oostenrijker in het- bloed zit, kan hij zyn hart ophalen. Hy vindt daarin niet alleen bevestigd, dat zijn land eenmaal een grote rol speelde in de wereldge schiedenis. maar hij voelt zich door de aanblik ook gesterkt om met moed de toekomst tegemoet te gaan, ook al zal deze veel bescheidener dan voorheen moeten zyn BEU RSO VERZICHT „Goed prijshoudend maar stil" zo was vandaag het commentaar. Er was dit maal weinig nieuws. De markt opende enigszins aarzelend, doch al spoedig brak een iets gunstiger tendens door, zodat de stemming voor de meeste pa pieren goed prijshoudend was. Philips werd exdividend verhandeld, zodat het onderscheid tussen oude en nieuwe aan delen vandaag is komen te vervallen. Ex 12% noteerden de aandelen 142. tegen gisteren een koers van 151 voor de oude. zodat de koersverbetering 3'"> bedroeg. Olies handhaafden zich rond 294 'i, dus practisch onveranderd. Het zelfde geldt voor Unilever. De incou rante industriemarkt was merendeels goed prUshoudend Iets ongunstiger ontwikkelde zich de scheepvaartafdeling, hetgeen men nog steeds toeschryft aan de vele dividend betalingen in aandelen. Scheepvaart Uie. waarvan men aanneemt, dat ook deze een stockdividend zal declareren, was 2'; punt lager en ook de meeste andere soorten verloren een kleinigheid. Op de cultuurmarkt was de stemming i vh uc «.uiiuuimai cl. n.ii ue okiiiiuiii^ Tussen Japan en de Sovjet-Unie be- prijshoudend, waarby H.V.A. zich van staat nog de „staat van oorlog". Rus- het gisteren geleden verlies volledig wist land heeft het vredesverdrag met Japan te herstellen. Staatsfondsen eerder wat n.l. niet getekend. I luier, dollarwaarden onveranderd. Beurs van Amsterdam Vrydag 30 Mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige O.K. koers v. heden Ned. '51 3% 95f* Ned. '48 3 V* 87% Ned. '47 3 VS, 3 88% Dollarlng. '47 3 92»J Investeringscert. 3.. 90i'« Ned. 1962-4 m.b. 3.. 90'4 Indië '37 A 3 89'5 Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 40% Nat. Handelsbank 91% Ned, Handelmij. 137 A.KU134 Philips 141 %exd. Lever Br. 168% Wilton Feyenoord 152 Kon. Olie 294 Amst. Rubber84 Deli-Bat. Rubber Holl. Amer lijnl*5 Kon Ned- Stoomboot 122% Ned Scheepv. Unie 128% HVA. 87% Java Cult34 Deli Bat. My93% Deli Mij 74% Senembah57% Philips '51 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam '47 (3%) 3.. 90% Den Haag 1937 I 3 h.i m. R'dam *37 1 III 3% 96%B. Industr. Obligaties Philips Dollarln. 99L. Lever Brothers 3% 96(J Voorlopig genot.obl. Ned Gem '52/4 VI 100% Idem 0/5-10% 105% Kon. Petr. My 3% 106 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credictinstellingen Amsterd. Bank 155 Rotterd. Bank156% Twentsche Bank 156 Industriële Ondernemingen Ned, G en Spir fabr. Rott Droogd. Mij Zwanenb. Organon.. Handelsondernemingen 187% 273exd. 149% Albert Heyn154 Ned. Mij. Walv. Vrt. 88L. Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 40% Amerik. fondsen Fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 230 G L HolL Constructie Int Kunststof! Ind. 81 Kon Ned. Edelmet 66 Pref wa Idem 70l.exdiv Kon Nederl Grofsm. 110 Textiel Gebr v Wijk 89 Leidsche Wolspinn. 137 Tieleman en Dros.. 54 Ver Touwfebrteken 105 Pref Idem 117 Werninkj Bclonmy. 88Bexd. Lahad Datu CuL My 220B

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5