LEIDSCH DAGBLAD Mk Amerikaans - Franse besprekingen geëindigd Naamgeving aan de „Jan van Riebeeck" A- i LiüaVia «Jr llwl /.IB -i1 Pinksteraanbieding H. S1M0NIS 91 ste Jaargang VRIJDAG 30 MEI 1952 R ijnstreek-editie No. 27621 Directeur J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorsl en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm25041; Red 21507 Partijen schijnen elkaar nader gekomen Gisteravond is de Amerikaanse staats- [errctaris van buitenlandse zaken. Dean /cheson. weer naar Washington ver trokken, nadat hij een reeks besprekin gen met de voornaamste Franse rege- rings personen had gevoerd, die twee dagen duurde. Aan deze conferentie, die Woensdag direct na de ondertekening van het \erdrag over het Europese leger begon nen is, heeft Donderdag ook Eden nog deelgenomen. Bij die gelegenheid heb ben de drie ministers van buitenlandse zaken in het bijzonder de laatste nota uit Moskou bestudeerd, waarvoor zij gezamenlijk een antwoord hebben ont worpen. Ook de perspectieven van de strijd op Korea werden onderzocht. Men schijnt zich hier op een nieuw rood offensief voor te bereiden. De Amerikaans-Franse besprekingen hebben echter een veel wijdere strek king gehad, want alle punten van ge meenschappelijk belang tussen beide landen zijn hierbij de revue gepas seerd. Hoeveel belang de Fransen aan deze beraadslagingen hechtten, blijkt onder meer wel hier uit, dat naast Schuman alle voornaamste ministers, waaronder premier Pinay, zich naar de Quay d'Orsay hadden begeven om voor Acheson de Franse verlanglijst nader toe te lichten. Het was de eerste maal, zo merkt men hier op, dat de Franse minister-president een buitenlands staatsman op de Quay d'Orsay en met In zijn eigen ambtspaleis ontmoette. Ook met president Auriol heeft Acheson ten slotte nog enkele malen uitvoerig van gedachten gewisseld. Veel aandacht moet zijn besteed aan de beloften, die de Amerikanen de toen malige Franse premier Faure in Februari te Lissabon hebben gedaan ten aanzien van militaire bestellingen bi) de Franse industrie. Van Franse zijde is in dit verband sterk aangedrongen op de hoogste spoed om te voorkomen, dat de industrie door gebrek aan orders gedeeltelijk zou moe ten worden stilgelegd. Een ander belangrijk punt, dat giste er sprake is gekomen, betreft de Sovjetrussische nachtjagers hebben deze week aan beide zijden van de Wes telijke luchtcorridor naar Berlijn bij oefeningen met scherp geschoten, aldus relden vliegers van de burgerlucht vaart. die diensten boven West-Duits- fand uitvoeren. Volgens deze geallieerde v'jegers konden zij van de corridor uit ces nachts duidelijk waarnemen, dat Sovjet-vliegtuigen lichtkogels neerlie ten en raketten afvuurden. In de afgelopen week hebben Sovjet russische Migs nauwkeurig toezicht ge houden op het geallieerde luchtverkeer in de corridor. ..Dit is een nieuwe ont wikkeling". aldus een der piloten, vol gens wie de Sovjetrussische luchtmacht een „politiedienst" onderhoudt sinds zij Westelijke toestellen op overtredingen meent te hebben betrapt. Franse moeilijkheden in Tunis, waar over Acheson uitvoerig werd ingelicht. Men toonde zich in regeringskringen gisteravond tamelijk optimistisch over de resultaten der besprekingen en met name hoopte men bereikt te heb ben, dat Amerika duidelijker een standpunt ten gunste van Frankrijk in zal nemen, wanneer de Tunesische kwestie de Veiligheidsraad binnen kort opnieuw mocht worden voorge legd. Ook zou de Amerikaanse minis ter meer begrip hebben getoond voor de offers die de Fransen in Indo- China ten gunste van de gehele Atlantische gemeenschap brengen. Minister Acheson heeft zijnerzijds de journalisten bij zijn vertrek verklaard, dat hij zijn ontmoetingen met de Fran sen „zeer nuttig, zeer doelmatig en zeer gelukkig" had gevonden. In hoeverre deze besprekingen con crete resultaten af zullen werpen, zal echter pas na verloop van enige tijd kunnen blijken. Voor het moment schijnt het, dat Acheson zich vooral in het welvoorziene arsenaal van Franse argumenten heeft willen wapenen om zo het nieuwe offen sief van de Senaat voor verlaging van de bijdrage aan Europa doeltreffender te kunnen weerstaan. VERDWIJNT ANNA PAUKER? De naam van de Roemeense minister van buitenlandse zaken. Anna Pauker. die als tweede op de ranglijst van het politieke bureau stond, komt niet meer voor op de lijst van het nieuwe bureau, aldus meldt het Roemeense nieuwsbu reau „Agerpress". De naam van Anna Pauker komt thans op de vijfde plaats voor van het organisatiebureau, een on dergeschikt uitvoerend orgaan van het politieke bureau. Mevrouw Pauker stond in nauw con tact met Luca. die enkele dagen geleden uit het hoofdbestuur van de communis tische party is gestoten. West-Berlijnse politie verhindert communistische demonstraties De politie van West-Beriyn heeft gis teren pogingen van ongeveer 6000 com munisten om een demonstratie te hou den in het district Neukoelln in de Amerikaanse zone verydeld. Toen de communisten op de plaats van samenkomst aankwamen, werden zij opgewacht door de politie, die uitgerust was met gummistokken en traangas. Zy poogden niettemin in twee straten een optocht te vormen en ontrolden span doeken met opschriften als ,Ami go home" en „weg met het algemene oor logsverdrag". De politie dreef de beto gers terug naar zijstraten. De betogers deelden pamfletten uit, waarin werd opgeroepen tot massasta kingen tegen de West-Duitse regering, een algehele actie tegen de „conventie van Bonn" en tot, een bondgenootschap van de communisten en socialisten in West-Duitsland en West-Berlljn. De politie deelde mee, dat tenminste 280 personen zijn aangehouden, van wie het merendeel jongeren, zy zeide, dat zij van Oost-Beriynse zyde van tevoren ge waarschuwd was dat de demonstratie zou worden gehouden, zodat bijtüds enige honderden politiemannen op het bedreigde punt konden worden samen getrokken. Later zijn de gearresteerden weer vrij gelaten. OOST-DUITSE STUDENTEN GEARRESTEERD. De Oost-Duitse vice-premier Ulbricht heeft te Leipzig op een grote Jeugdbij- eenkomst meegedeeld, dat de Oost- Duitse autoriteiten een aantal studen ten van de hogeschool te Jena, die als „vjjanddjjke agenten" worden be schouwd. hebben gearresteerd. Hy aaide, dat sommige van deze „ele menten" er zelfs in waren geslaagd ach in de leiding van studentenafdellngen van de (communistische» Oost-Duitse jeugdorganisatie ..FTeie Deutsche Ju- gend" te dringen. Grootste vliegtuigloods Kingsford Smith onthuld Honderden genodigden o.w. zich bevonden de ambassadeur van Groot-Brit- tannië. sir Neville Montague Butler, de ambassadeur van Zuid-Afrika, kolo nel P. I. Hoogenhout en zün echtgenote, de ambassadeur van Australië, de heer Alfred T. Stirling, vertegenwoordigers van Rük, provincie en gemeente, van bedrijfs en zakenwereld en de leden van het werkcomité herdenking Jan van Riebceck 1952, waren gistermiddag naar Schiphol gekomen om daar de overdracht en de ingebruikstelling van Neerlands grootste vliegtuigloods bij te wonen. Het platvorm voor de nieuwe reus-achtige hangar was omzoomd door mas ten met vlaggen van vele naties en reeds ver voor bet begin van de eigen lijke plechtigheid was er een feestelijke stemming. Enorme hangar kostte 3/2 millioen In de nieuwe hangar die tz.t. plaats zal bieden aan 5 Superconstellatlons, waren oa. een constellation-dok, een D C. 6 b. een model van Fokkers eerste vliegtuig ,De Spin" en het nieuwste Fokkerproduct de S 14 opgesteld. De burgemeester van Amsterdam, rar A. J. d'AUlv hield de overdrachtstoe spraak. Hij zeide dat deze hangar ruim f. 3.500.000,heeft gekost Maar het ge bouw beslaat dan ook een oppervlakte van 9500 m2, waarvan 6500 m2 voor de bestemd is. Mr d'Ailly memoreerde, dat de vlieg- tuigloodsen op Schiphol de namen van luchtvaartpioniers dragen, zoals Orvil- 1c en Wilbur Wright, Santos Dumont, WEERBERICHT Zachter 3 De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleideiyk toenemende bewolking met op vele plaatsen enige lichte regen of motregen, maar later ook verspreide opklaringen, meest matige wind uit zuidelyke richtingen. Zachter (Opgemaakt te 10 uur). Zon op: 4 26 uur; onder: 20.49 uur. Maan op: 11.45 uur; onder: 1.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.12 en 20.38 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Sovjets bespoedigen scheiding Oost en West Langs de gehele grens tussen Oost- en West-Duitsland zijn aan de Sovjetrussi sche zijde arbeiders tewerkgesteld, die de minstens tien meter brede vore moe ten trekken. In de Harz hebben drie honderd arbeiders hun medewerking geweigerd. Een aantal dicht bij deze grens gelegen dorpen zijn binnen enkele uren ontruimd zonder dat aan de bewo ners een reden werd opgegeven De bevolking van Boemenzin (Salzwedel» is door de volkspolitie onder strenge be waking met onbekende bestemming weggevoerd. LABOURMOTIE OVER DUITSLAND Bevan en andere leden der Labour- partij hebben het Lagerhuis met aan drang verzocht spoedig het debat te openen over een motie van 57 labour- leden waarin wordt verzooht om een viermogendheden conferentie, die zich In eerste instantie zou bepalen tot de be spreking van de mogelijkheid van vrye verkiezingen In geheel Duitsland. Een van Europa's grootste vlieg- tuigloodsen. de hangar ..Kingsford Smith" op de luchthaven Schiphol is Donderdagmiddag officieel door de gemeente Amsterdam aan de KLM overgedragen en geopena. Na de overdracht door burgemees ter d'Ailly. verleende de Australische ambassadeur in Nederland, de lieer .4. T. Stirling, de naam van Kings ford Smith aan de vliegtuigloods. De foto geeft een overzicht van deze plechtigheid. „Ik doop jou" Ook Nederlandse ontdek kingsreizigers geëerd „Ik doop jou Jan van Riebceck, dc naam van een van dc grootste Neder landse ontdekkingsreizigers en de stichter van de Kaapkolonie". Na deze door haar uitgesproken woorden knipte mevr. Hoogenhout. de echtgenote van de ambassadeur van Zuid-Afrika, het rood-wit-blauwe lint door, dat een laatste beletsel vormde voor dc fles met Zuid-Afrikaanse champagne, die vervolgens tegen de versterkte neus van de DC 6B „PII- TFH" stuk sloeg. iMcvr. Hoogenhout gaf tevens namen aan dc zes toestellen, die nog zullen I volgen. Namen van Nederlandse ont- I dekkingsreirigers: Abel Tasman. Pe trus Piancius. Cornclis de Houtman. Olivier van Noort, Willem Bontekoe 1 en Van Llnschoten. Deze plechtigheid op Schiphol werd bygewoond door honderden genodigden. Onder hen bevonden zich de ambassa deur van Groot-Brittanmë, sir Nevile i Montague Butler, de ambassadeur van I Australië, de heer Alfred T. Stirling en de leden van het werkcomité herden king Jan van Riebeeck 1952. Voorts ver- I tegenwoordigers van Ryk, provincie, gemeente, de bedryfs- en zakenwereld. De ambassadeur van Zuid-Afrika, ko lonel P. I. Hoogenhout had op verzoek van jhr J. G. Sandberg. president van de Raad van Bestuur der KLM. zyn echtgenote ingeleid. Hij sprak de hoop uit, dat deze DC 6 B's. waarvan de „Jan van Riebeeck" de eerste is. ertoe mogen bijdragen, dat Zuid-AIrika en Neder land dichter tot elkaar komen. Na de doopplechtigheid speelde de Amsterdamse politiekapel achtereenvol gens ".Die stem van Suid Afrika", het „God save the queen" en het ..Wilhel mus". Speciaal voor deze gelegenheid was des morgens een „Osseiwa", bemand met manneiyke en vrouwelyke Zuid- Afrikaanse studenten uit de hoofdstad naar de luchthaven getrokken. Dit ge zelschap trok onderweg uiteraard veeS belangstelling. Op Schiphol voerden 6e Inzittenden, nadat de volksliederen Wh» ren gespeeld, enige volksdansen uit on der de neius van het vlegtoüg, die hoog boven hen uit torende. |W.» graaf de Lambert. Fokker en anderen. ^Thans heeft de gemeente Amsterdam voor de benaming ran deze prachtige hangar dc naam bedacht van „Kings ford Smith", de pionier van de eerste vlucht over de Pacific. Maar de sterkste band tussen Kingsford Smith en Schiphol is wellicht deze: zijn zo beroemd geworden vliegtuig, de Sou thern Cross werd te Amsterdam in de Fokkerfabriek gebouwd en op Schiphol gemonteerd, ingevlogen en overgeno men. Telkens na zyn wereldvluchten keerde Kingsford Smith met zyn Southern Oross op het Schiphol-nest terug voor revisie van zyn vliegtuig. Hy had in Amsterdam en in Nederland vele vrien den en was op Schiphol „kind aan huis". Behalve de keuze van de naam voor de hangar zelve is voor de korte toevoer- weg hierheen, welke loodrecht op de Amsterdam-Batavraweg staat de naam van „Southern Cross-straat" bedacht, terwyl op een eenvoudige emaille pla quette op de buitenmuur van de hangar een herinneringsopsohnft is aangebracht De burgemeester verzocht vervolgens de ambassadeur van Australië de heer Alfred Stirling, de naam „Kingsford Smith" t« willen onthullen aan welk verzoek deze na. een korte toespraak voldeed. Het KLM. mannenkoor zong hier by het „God save the queen" en het „Wil helmus". Na de doopplechtigheid van de .Jan jn Riebeeck" op het platvorm werden de genodigden rondgeleid door de nieuwe gar. Tot slot ran de plechtigheden recipieerde de directie van de K L.M. in de cantine van de nieuwe hangar, van waaruit de gasten enkele watersportde monstraties. die op de Ringvaart werden gehouden, konden gadeslaan. De duur der Europese dienstplicht De militaire experts van de Europese Defensie Oemeenschap en de N.A.T.O. zyn reeds begonnen met een technische studie over de duur van de militaire dienstpiioht in het Europese leger. Artikel 71 van het verdrag voorziet Inderdaad, dat er een gelyke dienst plicht zal zyn voor de vyf landen. Voor het groothertogdom Luxemburg werd een uitzondering gemaakt. Dit land zal de minimum-dienstplicht van 18 maan den instellen, welk minimum eveneens ln het verdrag ls vastgelegd. De Belgische politieke kringen zyn tevreden met deze oplossing, daar ge vreesd werd, dat België in Europa alleen zou bljjven met een lange dienstplicht van 24 maanden. Tussen de periode van ondertekening en ratificatie van het verdrag, welke periode ongeveer op 6 maanden wordt geraamd, zal overwogen worden, hoe lang de soldaten van het Europese leger onder de wapens zullen dienen te bly- ven. De uiteindeiyke beslissing hierover zal door de raad der ministers met een parigheid van stemmen dienen genomen te worden. Waarschijniyk zal een compromis tot stand komen tussen de Franse 18 maan den en de Belgische tweejarige dienst plicht. (Ingez. Mod.-Adv.) Nato-oefening in Nederland Zee-, land- en lucht strijdkrachten Van 4 tot 7 Juni zal in het Noorde lijk deel van Nederland met inbegrip van het Noordelijk deel van Noord- Holland en de aangrenzende wateren een gecombineerde oefening van zee-, land- en luchtstrijdkrachten worden gehouden. Hieraan zullen strijdkrach ten van Nederland. Engeland en Bel gië deelnemen. De oefening staat onder leiding van de Commandant der Zeemacht in Nederland, schout bij nacht C. W. Slot. Voor solide SCHOENEN naar l Haarlemmerstraat 138 l LEIDEN Gistermiddag werd op Schiphol door de echtgenote van dc Ambas sadeur van Zuid-Afrika een D.C. 6 gedoopt met de naam Jan van Riebeeck. Het gedoopte vliegtuig met osscwa en mensen in Boerencostuum. Eden opvolger van Stikker Als voorzitter der O.E.E.S (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Minister Anthony Eden, de Britse staatssecretaris voor Buitenlandse Za ken, zal, naar ons alhier door een woordvoerder van de Belgische rege ring werd verklaard, minister Stikker opvolgen als voorzitter van de ParUse organisatie voor Europese Economi sche samenwerking. WETSONTWERP INZAKE PARLEMENTAIR HOF VAN APPÈL IN ZUID-AFRIKA AANGENOMEN De Zuid-Afrikaanse Volksraad heeft het wetsontwerp tot Instelling van een „parlementair hof van appèl" aangeno men. Het ontwerp behoeft thans nog alleen door de gouverneur-generaal te worden goedgekeurd om rechtskracht te krygen. TOETREDING VAN DUITSLAND EN JAPAN TOT HET INTERNATIONALE MONETAIRE FONDS. De landen, die by het internationale monetaire fonds zijn aangesloten, heb ben West-Duitsland en Japan uitgeno digd tot deze instelling toe te treden. I Men verwacht, dat de toetreding van I deze landen in de komende zomer een j feit zal worden De beide landen 2ullen I dan officieel de waarde van hun valuta I kunnen vaststellen en bij het fonds le ningen in dollars en andere valuta's |op kunnen nemen ter overbrugging van tydelyke betalingsbalansmoeiiykheden. I De bijdrage van Japan zal 250 mil- i Hoen dollar bedragen, waarvan 25ln goud moet worden gestort. De bydrage van West-Duitsland 'zal 330 millioen dollar belopen, waarvan 33 millioen dol lar m goud. Op gTond van de grootte der bydragen is het te verwachten, dat beide landen ach in het bestuur van het fonds zullen mogen laten vertegen woordigen. Truman vraagt meer geld voor productie van atoomwapens President Truman heeft het Congres verzocht een bedrag van 3.341.000.000 dollar toe te wijzen voor een „grote verdere uitbreiding" van de productie op het gebied der atoomsplitsing. Het gaat hier om een supplementaire toewyzing. President Truman verklaart ln een schrijven aan de voorzitter van het Huls van Afgevaardigden. Sam Raybum. dat een uitbreiding der productie nodig is. omdat „de Sovjet-unie geen neiging heeft getoond om samen te werken voor de totstandkoming van een internatio naal program voor contrdle en regeling der bewapening". Onze nationale veiligheid en de veiligheid van dc vrye wereld eisen, dat wij ons leiderschap op dit gebied handhaven en versterken", aldus Tru man. die de genoemde gelden gevraagd heeft voor het belastingjaar, dat 1 Juli as. begint. De president verklaart ten slotte nog, dat „de V.S. klaar staan om het plan der Verenigde Naties, of enig ander plan inzake controle op atoomenergie dat even doeltreffend ls en bovendien het verbieden van atoomwapens verzekert, uit te voeren". Een uitbreiding der productie zal niet alleen vermeerdering van het aantal conventionele atoombommen versnellen, maar het ook mogelijk maken om an dere vormen van atoomwapens met meer spoed te ontwikkelen. Hierbij komt in de eerste plaats de waterstofbom, die volgens sommige geleerden duizend maal krachtiger is dan de uraniumbom. In een brief aan de voorzitter van de subcommissie van de Senaat voor toe wijzingen op het gebied der kernenergie, zegt president Truman, dat de V.S. moeten voortgaan hun veiligheid te schragen. .Dit niet te doen betekent een ramp," aldus de president. WEST-DUITSLAND EIST UITLEVERING KEMRITZ. De West-Duitse regering heeft de In houd van een memorandum bekend ge- maakt, dat op 8 Mei aan de Ameri kaanse hoge commissie ls overhandigd en waarin geprotesteerd wordt tegen de I bescherming, welke de Amerikaanse I autoriteiten hebben verleend aan Hans Kemritz die ervan beschuldigd wordt 23 Duitsers aan de Russische geheime dienst te hebben uitgeleverd. Kemritz werkte indertyd zowel voor de Ameri kaanse als voor de Russische geheime dienst-, De West-Duitse regering heeft in haar memorandum gezegd, dat zy de kwestie niet ais afgedaan kan beschouwen en er op staat, dat Kemritz alsnog in de bondsrepubliek terechtstaat voor de „boosaardige en afschuweiyke" rol. wel ke hij heeft gespeeld. Het Amerikaanse optreden wordt een schending van het bezetUngsstatuut genoemd. Zoals bekend, hebben de Amerikanen hun houding g ïotiveerd met de ver- klaring, dat Kemritz waardevol werk heeft gedaan voor de Westeiyke geal- I lieerde zaak.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1