LEIDSCH DAGBLAD Oost-Duitsland kondigt scherpe grens-maatregelen aan De Franse eisen steeds hoger opgevoerd Siste Jaargang DINSDAG 27 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27618 ®)lrecteur: J W Henny {Hoofdredactie- B W Merkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm,: 25041; Red 21507 Een lichtpuntje, [wat een toorts had moeten zijn j De kogel is door de kerk! Het verdrag, t West-Duitsland verbindt met het asten, is te Bonn getekend en heden j dit worden gecompleteerd door de lichting van de Europese Defensie Ge- ■een.schap te Parijs, waarmede de keten T West-Europa tegen mogelijke Sov- Jt-sgressie is gesloten. ■Natuurlijk waren er van alle zijden «ncessies nodig, om dit resultaat te •eiken en dat is ook niet te veroor- Het is immers volkomen logisch, wanneer er zovele tegenstrijdige flansen op het spel staan. Dan is er Jn compromis eenvoudig noodzakelijk fcarbij echter de noodzaak van de aan- nslulting tegen het gemeenschappelijk nooit uit het oog mag worden Irloren. (Dat derhalve het sluiten van een -Acoord tegen het dreigend gevaar van Ho>kou van iedere deelnemers offers en dus geen er geheel zonder irscheuren afkomt, is vanzelfspre- »^1 lAls dit nu evenwel maar algemeen ferd Ingezien jch daaraan hapert nog al zo het i ander. Feitelijk zijn het alleen en Engeland, de twee landen, het minst betrokken zijn bij het 'ai, die tevreden zijn met het be te resultaat. Juist de twee, die direct >ng hebben bij een gesloten front Seen de Moskou-agressie tonen zich het inst optimistisch, om niet te zeggen StevTeden. Van de kleineren spreken üj maar niet, daar zij wel moeten op- San in het geheel der groten, willen i zij het vege lijf bergen ^Genoemde twee ontevredenen zijn Frankrijk en Duitsland. JfFrankrijk heeft, goed beschouwd. *5ifs een weinig respectvolle chantage ■zen te plegen door bij het scheiden i de markt, toen alles in kannen en ken scheen, plotseling met nieuwe voor de dag te komen. Voor zover regelreoht sloeg op de aanhangige >stie zelve kan men er nog in berus- ook al is het geen spel van hoog 'alte, maar dat Parijs er niet voor igdeinsde om dingen te berde te nge-n, die niets uitstaande hadden t beide verdragen, zie, dat is niet genoeg te veroordelen. Wij be de éis, dat de Angelsaksische L Frankrijk in Afrika zouden feunen. Dat heeft immers totaal nle- te maken met de aanhangige rs staat het met de eis. dat ge- landen Frankrijk garantie bie- ,i tegen een uittreden van Duitsland j de E D.G.. waardoor Bonn weer een Bfnandig leger zou venverven. Dat is Jgrijpehik, ook al had Parijs beter ge- Kan. dit punt eerder aan te snijden. Krijs kon bovendien weten, dat op dit wel wat te bereiken viel „jen men vlak voor de afsluiting van t verdragen stond, schijnt de Franse genng echter plotseling de schrik om t hart te zijn geslagen en het heeft Ts weinig gescheeld, of Schuman had Pt mogen tekenen JBegrijpt Parijs dan wericelijk niet, dat ■ankrijk slechts dan veilig kan zijn. Anneer het van voldoende steun ver- Ikerd is? Het lijkt zo eenvoudig, maar "t ongeluk van de politiek schijnt nu maai te moeten zijn. dat het eenvou- r-.> over het hoofd wordt gezien (Hetzelfde seldt voor Duitsland. Ade- puer is er in geslaagd Duitsland, al is t- dan ook maar West-Duitsland, joediger dan de Duitser had durven mogen verwachten de zelfstandigheid te hergeven en zich als gelijkgerechtigde te doen opnemen in de rij der vrije vol- Zonder opgeven van de mogelijk- _..i van herstel der Duitse eenheid, ■tegendeel, het Westen zal niet ophou- pn het uiterste te doen om deze een- ;id te herstellen, maar de oppositie ;eft voor weinig minder dan een _ort kater-stemming gezorgd, die ge- fcel het spel van Moskou ten goede zal Neem b.v. de jongste Sovjet-nota, de vooravond van de onder- 0 van de verdragen afgegeven. et geen enkel woord wordt ineegaan j de kwestie, waarom het gaat. Slechts ordt eenvoudig opnieuw voorgesteld n te praten hoewel er geen onder- rond voor aanwezig is. Met daarnaast i scherpe fulminatie tegen de vereni- g van het Westen! Bedoeling ls als steeds aanwakkeren de splijtzwam in het Westen en de .jtse oppositie is zo kortzichtig op it spelletje in te gaan en het te steu- Welke veiligheid zou West-Duits- genieten zonder de garantie van it Westen? De vraag is het antwoord Zo is, hetgeen een lichtend baken had oeten ziln voor de wereld geworden t een klein lichtpunt, waarvan het ■andend bliiven in de toekomst nog eens verzekerd mag worden ge- >°md. Maar laat ons bliiven honen, dat het Vond verstand uiteindelijk de over- md zal weten te krijgen! Dat het ihtnunt brandend zal worden gehou- Als gevolg van de conventie van Bonn Het hoofd van de Oost-Duitse voor lichtingsdienst. Eisler, heeft gisteren, na afloop van een kabinetszitting, meegedeeld, dat Oost-Duitsland heeft besloten, maatregelen te treffen om „het binnendringen van spionnen sa boteurs en agenten der V. S." te voor komen. De controle langs de zone- grens «al worden verscherpt, aldus Eisler, die hieraan toevoegde, dat te Berlijn mogelijk ook dergelijke maat regelen zullen worden getroffen. Eisler verklaarde van mening te zijn, dat de gevaren van West-Duitse zijde door het óndertekenen van de conventie van Bonn zijn vergroot. Volgens Eisler zal het gevolg van de conventie van Bonn een derde wereld oorlog zijn. Hij deed een beroep op de West-Berlijners om iegen Westelijke „spionnagecentra" in West-Berlijn op te treden. Indien zij zulks niet zullen doen, aldus Eisler. „zal Oost-Duitsland maat regelen moeten nemen die vele moei lijkheden voor West-Berlijn zullen be tekenen". Zonder in te gaan op de maatrege len. waartoe de Oost-Duitse regering heeft besloten, zcide hij, dat zij ook voor de Oost-Duitsers In het gebied van de ongeveer 1000 kilometer lange zonegrens moeilijkheden zullen ver oorzaken, „doch dit is niet te vermij den". De maatregelen zullen echter onmid dellijk worden opgeheven, als overeen stemming wordt bereikt over het hou den van verkiezingen in geheel Duits land. In een verklaring wordt verder ge zegd. dat de West-Duitse regering en de Westelijke mogendheden een scherpe grens- en douanedienst tussen West en Oost-Duitsland hebben ingesteld „teneinde de kloof tussen belde gebieden te vergroten". Aan de andere kant heb ben de Westelijke mogendheden, vol gens de Oost-Duitse regering, gebruik gemaakt van het gebrek aan de nood zakelijke bescherming aan Oost-Duitse zijde om .spionnen, terroristen en smokkelaars'- naar Oost-Duitsland te sturen, waartegen dit land zich ver plicht ziet zich te verdedigen. West-Duitse regeringskringen hebben verklaard, dat de Oost-Duitse verklaring gebaseerd op „geheel verdraaide feiten". Het is juist Oost-Duitsland. dat een stroom van communistische agenten naar West-Duitsland stuurt, aldus deze kringen, die de Oost-Duitse communis tische leiders „en degenen, .die achter hen staan" geheel verantwoordelijkstel len voor een eventuele verbreding van de kloof tussen de beide delen van Duitsland. Duizenden Oost-Berlijners hebben gisteren deelgenomen aan betogingen langs de grens tussen Oost- en West- Berlijn. De politie van het Westelijke stadsdeel voerde versterkingen aan om aan een eventuele inval het hoofd te kunnen bieden. Later trokken de demonstranten, die spandoeken droegen, samen bij het nabij de Franse sector gelegen Walter-Ul- bricht-stadion. In de Amerikaanse sector werden twee communisten aangehouden, toen 15 demonstranten discussiegroepen vormden. Naar de politie meedeelde werd een menigte van ongeveer 500 West-Berlijners verspreid, toen zij een dreigende houding tegen de communis ten aannamen. Ten minste 187 West-Berlijners. die in dienst waren van de onder Sovjet- beheer staande Oost-Duitse spoorwegen, zijn ontslagen, omdat er jia de onder tekening der verdragen bij de Oost- Duitse spoorwegen geen plaats is voor West-Berlijners". Gistermorgen heeft de Oost-Duitse volkspolitie de in de Sovjet-zone gele gen aanvoerbedrijven van de Bruns- wjjkse kolenmijnen bezet. Het werk in deze bedrijven werd gestaakt, waarop in de bedrijven en mijnen op West- Duits gebied het werk eveneens voor het grootste deel moest worden neerge legd. Ook de centrale van Harpke. die drievierde van haar energie aan' de Sovjet-zone levert, is bezet. De tele foonverbinding met het Westen is ver broken. VERZET IN WEST-DUITSLAND De officiële nieuwsdienst van de so ciaal-democratische (oppositie)partij in West-Duitsland heeft de dag van onder tekening van de „conventie van Bonn", „een zwarte dag voor Duitsland" ge noemd. Officiële sociaal-democratische krin gen aanhalend, verklaarde de nieuws dienst.. dat de conventie in den grond niet de vrijheid van handelen voor West-Duitsland vergrootte. Aanzienlijke delen van de bezettlngswet blijven van kracht en de clausule over hereniging van Duitsland maakt, dat West-Duits land niet zelf stappen kan ondernemen om tot hereniging te komen". De uiterst rechtse „socialistische rijks partij" noemt de te Bonn getekende verdragen „erger dan het vredesdictaat van Versailles". „De conventies houden het gevaar voor een burgeroorlog tussen Oost- en West-Duitsland in. Zij zullen de spanningen tussen Oost en West niet doen afnemen, maar deze ontzaglijk sneller in omvang doen toenemen". Zij betekenen voor Duitsland een strategie van de dood, aldus de partij. Het Israëlische parlement heeft gister avond zijn bijeenkomst gedurende vijf minuten verdaagd uit protest tegen de ondertekening van de verdragen. Een avondblad bevat de kop „Vrijheid teruggegeven aan een land van moor denaars" Het sohnjft dat dit een „zwarte dag" is voor de Joden en dat de „derde wereldoorlog ln feite begon nen is". Belangrijke besprekingen met Acheson te verwachten (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het wordt steeds duidelijker, dat voor Frankrijk de kous nog niet af is, wanneer vanmiddag om 5 uur na het verdrag van Bonn ook de overeen komst inzake het Europese leger door de ministers der zes landen zal wor den ondertekend. Zolang op die on dertekening niet de ratificatie door de zes parlementen is gevolgd, zal het Europese leger een papieren construc tie en de clausules over de Duitse her bewapening een dode letter moeten blijven. Frankrijk, zo goed trouwens als elk der vijf andere landen, heeft het dus in zijn macht dat moment te bepalen. Het ziet er naai uit. dat Parijs niet de minste drang gevoelt om dat ogen blik te verhaasten. Hetgeen al daarom wel begrijpelijk is, aangezien de thans Beurs morgen of Donderdag weer open? (Speciale berichtgeving) Vanavond om halfacht zullen gelijk bekend de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel in Amsterdam bijeenkomen, teneinde de situatie, ont staan door de staking van de beurs handel nader te bezien. Er is een inten sief contact geweest tussen de ministers van Justitie, Financiën en het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhan del en er ls gistermorgen een Hinister- raad over deze affaire geweest. Vandaag zal het contact tussen Den Haag en het bestuur van de vereni ging worden hervat om te rachten op korte termijn tot overeenstemming te geraken. Men verheelt zich niet, dat de eigenlijke oplossing nog geruime tijd kan duren. Doch men schijnt een bepaalde formule te hebben gevonden om de beurshandel binnen korte tijd weer in te stellen. Men verwacht, dat de beurs Woensdag of Donderdag weer open zal gaan. WEERBERICHT Koude wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen (1 een matige tot vrij krachtige weste- |ke wind. Morgen overdag wisselende iwolking' met enkele buien. Krachtige ln de middag mogelijk nu en dan rde wind tussen West en NooM-West. 'ij koud. jtOpgemaakt te 10 uur). 28 Mei MZon op: 4.29 uur; onder: 20.46 uur. Maan op: 8 09 uur; onder: 0.20 uur- Hoogwater te Katwijk te 6.02 en 18.27 Hit nummer bestaat uit acht pagina's Aanklacht tegen Graiiani Graziani, Mussolini's laatste minister van defensie en eens onderkoning van Abesslnië. zal worden aangek'aagd we gens „rechtvaardiging van het fascisme aldus heeft de politie te Rome meege deeld. Met hem zouden nog drie leiden de voormalige fascisten, onder wie graaf Vanni Teodorani, een neef van Mussoli ni. worden aangek'aagd. Volgens mede deling van de politie hebben Graziani en de drie anderen verleden weck Donder- dacr bil de begrafenis van Musso.inl s enige zuster. Edvige Mancini. een voor fascistische begrafenissen karakteristie ke ceremonie gevolgd Graziani werd verleden laar 30™®r uit de gevangenis ontslagen na slechts enkele maanden van een gevangenis straf van 19 jaar wegens oorlogsmisda den te hebben uitgezeten. Het grootste gedeelte van zijn straf was door amnes tie be niet gedaan. Te Bonn is Maandagmorgen in de zaal van de Duitse Bondsraad het Duitse verdrag" door de Ministers van Buitenlandse Zaken onder tekend. Dr Konrad Adenauer tekent het verdrag voor West-Duitsland. (Telefoto) Volgens officiële gegevens bedragen de geallieerde verliezen aan vliegtuigen op Korea tot dusver ln het geheel meer dan 1 400. De communistische verliezen wor den geraamd op ongeveer 400. Bij het geallieerde verliescijfer zijn 559 Ameri kaanse vliegtuigen begrepen waarvan 252 met straalaandrijving Slechts 69 werden bij luchtgevechten neergeschoten 434 toestellen werden door luchtdoelgeschut omlaag gehaald en 56 toestellen gingen door andere oorzaken verloren. nog bevoordeelde posities van Frankrijk tegenover Duitsland vroeg of laat zullen worden bedreigd als Duitsland eenmaal in de E.D.G. zal zijn opgenomen. De Franse regering zal. zo vernamen wij gisteren in politieke kringen, liet parlement dan ook niet verzoeken het E.D.G.-ontwerp te ratificeren, aleer zij, met name van Amerika, een aan tal verstrekkende toezeggingen heeft gekregen ten aanzien van de voor naamste geschilpunten met Washing ton. Acheson zal daarom dan ook nog en kele dagen in Parijs blijven om met Schuman die Franse verlangens die men ook wel „eisen" zou mogen noemen nader onder ogen te zien. In regeringskringen ziet men de over haaste ondertekening van het E.D.G.- verdrag als een concessie, die door de Fransen onder Amerikaanse druk moest worden gedaan. Parijs heeft, zoals alge meen bekend, nooit voor de Duitse her bewapening gevoeld en acht de garan ties. waartoe Londen en Washington zich bereid hebben verklaard, en die in een den negen protocols zijn vastgelegd, nog steeds onvoldoende. Nu echter die garanties zelf onder de huidige om standigheden met de Amerikaanse ver kiezingen in het perspectief niet verder blijken uit te breiden, nemen de Fran sen de gelegenheid te baat een contra pressie op de Amerikanen uit te oefenen door te pogen de ratificatie van het E.D.G.-verdrag en ipso facto de Duitse herbewapening op de lange baan te sch&iven. Slechts wanneer het algemeen be leid van Amerika tegenover Frankrijk zowel in Europa als in Indo-China en Noord-Afrika. opnieuw inet succes op de helling zal zjjn geplaatst, zal de Franse regering in overweging kunnen nemen het parlement te ver zoeken het E.D.G.-verdrag te willen ratificeren. Of aan dat verzoek zal worden vol daan is natuurlijk nog een tweede. Wat Parijs in het bijzonder hoopt te bereiken is de erkenning van Washington, dat Frankrijk in Indo-China een zaak van algemeen geallieerd belang behartigt. Die erkenning is tot dusverre slechts in zeer platonische zin verkregen. De Fransen zouden willen, dat de oorlogs inspanning in het Verre Oosten werd gezien in direct verband met de verde diging van Europa, hetgeen in de prac- tijk ondermeer betekenen zou, dat ook de Franse expeditie-troepen werden be schouwd als een deel van het Europese leger en het gewicht der Franse stem men in de E.D.G. in verhouding daar mede zou worden bepaald. Wat Noord-Afrika betreft, verlangt Frankrijk alsnog een duidelijker om schrijving van de historische rechten, die Frankrijk zich vooral in Marokko verzekerd heeft, die door de Amerika nen wel enigszins zouden worden be dreigd. Het is een der zwaarste grieven der Gaullisten tegen Schuman.dat in Noord Afrika de Franse posities zonder duide lijke tegenprestaties aan Amerika zou den zyn overgeleverd. Aan die grief hoopt dus thans de Quai d'Orsay de grond te kunnen ontnemen. Het is dus wel een gesprek van zeer wijde strekking, dat tussen Frankrijk en Amerika van morgen af geopend zal worden. Een dialoog, die een Franse officiële woordvoerder gisteren om schreven heeft als een wederzijdse uit eenzetting der algemene standpunten. Wat heden te Parijs getekend wordt Heden worden te Parijs de volgende documenten ondertekend: 1. Het 131 artikelen tellende verdrag voor vijftig jaar voor de instelling var een Europese defensie gemeenschap, wel ke een beheersraad, een adviserende ka mer. een hof van arbritage en een uit voerend comité zal krijgen. 2. Een militair protocol betreffende het Europese leger, dat veertien Franse, twaalf Duitse en twaalf Italiaanse en vijf Benelux divisies zal tellen. 3. Een financieel protocol waarbij een gemeenschappelijk Europees defensie budget wordt ingesteld. 4. Êen protocol waarbij Luxemburg meer tijd dan de andere landen wordt toegekend voor het Invoegen van zijn kleine leger in het Europese geheel. Een protocol waarbij het Europese le ger verbonden wordt aan het Atlantisch Pact. Een conventie omtrent de betaling van de kosten der Europese defensie or ganisatie. Een verdrag tussen Engeland en de zes leden van de Europese Defensie Ge- Scherpe critiek van Truman OP BESNOEIING HULPPROGRAMMA President Truman heeft ln Washing ton de door het Huls van Afgevaardig den aangebrachte besnoeiingen in het door de president gevraagde bedrag voor het Amerikaanse program van hulp verlening aan het buitenland en de be groting voor defensie gekenschetst als een „dwaasheid", die in „een uur van dodelijk gevaar" een aanmerkelijke in krimping van de strijdkrachten zou kunnen veroorzaken. In een toespraak tot vertegenwoordigers van een afdeling van de internationale Zionistische orga nisatie zeide de president: „Er zijn men- die liever het Witte Huis in ver legenheid brengen dan het Kremlin een halt toeroepen." Truman sprak de hoop uit. dat de Senaat de voorgenomen ver minderingen teniet zou doen. De Raad van Europa koos zes vice- voorzitters, te weten: lord Lay ton (Enge land, liberaal), Hayri Urguplu (Turkije), jhr mr Van der Goes van Naters (Ne derland), Johann Josefsson (IJsland), Stefano Jacini (Italië, christen-demo craat) en Heinrich von Brentano (West- Duitsland, christen-democraat). Paul Reynaud werd met algemene stemmen herkozen tot voorzitter van de economische commissie, welke functie hij sinds de oprichting van de Raad reeds vervult. De Nederlander Van der Kleft en de Deen Federsiel werden tot vlce-voor-- zitters gekozen. Op de eerste dag van het bezoek van Prins Bernhard aan Limburg werd in de Statenzaal van het Gouvernementsgebouw te Maas tricht een bespreking gevoerd, waar korte inleidingen werden gehouden en over de ingeleide onderwerpen van gedachten werd gewisseld. Op de foto zien we links Prins Bernhard en naast hem Mgr Dr Hanssen. Coadjutor van de Bis schop van Roermond, speciaal belast met de bestudering van het emigra- tievraagstuk. BRITS VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING IN FRANS WEST AFRIKA Gebleken is dat een viermotorig Brits vliegtuig, waarvan sinds Maandag vorige week niets meer was vernomen, een noodlanding heeft gemaakt in Maureta- nie. een gebied van Frans West-Afrika. Aan boord van het toestel bevond zich behalve de bemanning, een twintigtal zich persoonlijke ongevallen onder de in zittenden hebben voorgedaan Aan val schermen zijn flessen water en levens middelen voor de inzittenden uitgewor pen. Het toestel is een „B-45". Het schijnt dat de noodlanding moest worden ge maakt. nadat zich aan boord van het vliegtuig een ontploffing had voorge daan. Stikkers ,zivanenzang voor O.E.E.S. Gezonde economische verhouding Europa—Noord Amerika noodzakelijk! Oplossing op lange termijn Minister Stikker heeft gisteren liet rapport van O.E.E.S. ingediend bü de consultatieve vergadering van de Raad van Europa. Hij zeide o.a.: Ofschoon het waarschijnlijk de laatste keer zal zijn, dat ik in uw midden vertoef als vertegenwoordiger van de commissie van ministers van de O.E.E.S., aange zien binnen enkele weken in Neder land verkiezingen zullen worden ge houden en een nieuw ministerie zal worden benoemd en deze rede derhal- halve mjjn persoonlijke zwanenzang zal kunnen zijn, is deze boodschap ze ker niet de laatste welke de O.E.E.S. tot u zal richten. Ondanks de zieer grote verbetering van de laatste vier jaren lijden de volken van Europa nog steeds van de gevolgen van de oorlog. Bovendien wordt van de regeringen verlangd, dat zij grote bewa peningsprogramma's uitvoeren. Ter voor ziening in deze beide tegenstrijdige be hoeften moeten de productieve hulp bronnen van Europa ten volle en met de grootst mogelijke efficiency worden ge bruikt. Dit leidt tot het eerste doelwit, uitbreiding der productie. Als tweede doel noemde de minister handhaving en herstel der intieme financiële stabiliteit en in de derde plaats een evenwicht in de lopende betallngsba'ans. Deze drie doeleinden moeten tezamen worden ver wezenlijkt. Alleen door het overwinnen van de inflatie kan een land voldoen aan de voorwaarde, welke essentieel is voor het herstel van het evenwicht in zijn betalingsbalans Minister Stikker gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden van de Oranisatle voor Europese Economische Samenwerking, en weidde vervolgens uit over de huidige moeilijkheden van de Europese Betalingsunie. Hij wees er op. dat maatregelen op korte termijn op het economische en monetaire ten-ein niet voldoende zijn ter overwinning van de moeilijkheden, waarin de West Europese landen thans verkeren. Het is noodzakelijk om deze moeilijk heden op lange termijn te bezien. Ter verbetering van de huidige situatie moe ten wij streven naar een bliiven de oplos sing door het totstand brengen van een werkelijk gezonde economische verhou ding tussen Europa en het continent van meenschap. waarbij Engeland de garan ties van het verdrag van Brussel uit breidt tot Duitsland ln geval van een aanval op de zes leden van de Gemeen schap. 8. Een protocol waarbij de zes leden hulp toezeggen als een van de veertien Nato-landen zou worden aangevallen. Een protocol waarbij de veertien Nato-landen een gellike belofte doen aan de leden van de Europese Defensie Gemeenschap. Noord-Amerika. De bestaande moeilijk heden. welke economisch gesproken tus sen de twee continenten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan bestaan, kunnen niet blijven voortduren, zonder ernstige gevolgen zowel voor Europa als voor de Ver. Staten. Beide partijen moeten zich verenigen in het bouwen van een gemeenschap van belangen op basis van gelijkheid en ge zamenlijke verantwoordelijkheid. Voor de landen van de O.E.E.S. bete kent dit. dat zij hun huidige organi satie verder moeten vervolmaken door het uitwerken van een systeem, krach tens hetwelk collectieve herstel- of preventieve actie mogelijk wordt. In dien een dergelijke praktijk meer regel dan uitzondering zou worden, zouden wij, goede redenen hebben te verwach ten, dat de Verenigde Staten bereid zouden zijn bij te dragen tot het vlot functionneren van dit systeem, niet al leen door middel van financiële bij dragen. doch ook door de ondersteu ning van de idee van collectieve op lossingen voor de problemen der af zonderlijke landen. Twee jaar ontbering voor het maken van een filmpje Twee jaar lang kocht Joan Foldes geen nieuwe jurk en leefden zij en haar echtgenoot Peter van 10 shilling per week om in staat te zijn een gekleurde tekenfilm te maken over de schepping. In een hut aan de zee. in de buurt van Dover, werkten Peter en Joan twee jaar lang met een 16 mm-camera en maak ten 34 000 fotografische opnamen. Peter schilderde het décor en tekende de vlinders, de spinnen en de andere figuren. Zijn vrouw hanteerde de came ra. Het resultaat is een film van 20 mi nuten, waarin de schepping van de we reld getekend werd, het in slavernij aou- den van de mens door de schurk in de film, een spin, en zijn bevrijding als de spin in de atoomoorlog vernietigd wordt. De film verwierf groot succes bij haar vertoning In Cannes en zal zeer bin nenkort haar première beleven in een van de Londense West End-theaters. De tijd van ontbering is voorbij Amerikaanse lening voor onderzeeboten? Carl Vinson, voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft bij het Huls een wetsontwerp in gediend, waarin machtiging wordt ver leend voor lening van twee onderzee boten aan Nederland.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1