LEIDSCH DAGBLAD Daders moordaanslag Harjono j gearresteerd Thunderjets na botsing brandend in Brabants bos Alles in gereedheid voor tekening „Duits verdrag"" giste Jaargang ZATERDAG 24 Mei 1952 Rijnstreek-editie No. 27616 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Hardleers Het is merkwaardig, hoezeer nog altijd te velen blijkbaar niet kunnen of niet willen begrijpen, dat zü door hun hou ding het communisme regelrecht in de kaart spelen, hoewel zij zich voor uit gesproken anti-communisten uitgeven! Men weet. hoe een gerespecteerd blad als het Franse ..Le Monde" een falsi ficatie publiceerde, dat de onderlinge betrekkingen in het Westen schade had kunnen toebrengen en zelfs aanvankelijk er om heen draaide, om de onjuistheid te erkennen. Daarop volgde een nieuwe poeing om de verstandhouding tussen Frankrijk en Amerika te vertroebelen door de publicatie van het bericht, dat Amerika in een nota Parijs had verwit- tijd. dat het Tunis zelfstandigheid had te verlenen anders zou Washington zich voegen bü de Aziatisch-Afrikaanse lan- dpn Ook dat was natuurlijk falikant onjuist, a] poogt Washington wel om Parijs tot toegevendheid te bewegen. In de eerste plaats in Frans eigen belang, maar ook om de stemming in Amerika te doen blijken. Niettemin werd dit be richt zelfs in niet-communlstische kring uitgebuit! Maar het meest sterke bewijs van nlet- bcrrijpen van de situatie wordt onge twijfeld echter wel geleverd door de West-Duitse socialisten onder leiding van Schumacher. Hun verzet tegen de politiek van Adenauer, heeft langzamer hand dezelfde vorm aangenomen als die der communisten. Wat b.v. te zeggen van de verklaring van Schumacher, dat iedere Duitser, die zijn stem geeft aan de verbintenis met het Westen, feitelijk ophoudt Duitser te zijn? Is in een der gelijke verklaring enig wezenlijk onder scheid met de verklaringen van een Gro- tewohl en een Ulbricht, de twee leiders der Oost-Duitsers' Het is een bijzonder sterk staaltje van of kortzichtigheid of van demagogie Zo verzwakt het Westen zich zelf, terwijl het weet. dat Moskou niet op houdt de splijtzwam te voeden en te cultiveren. Natuurlijk is te begrijpen, dat voor een Duitser de gedachte aan herstel der Duitse eenheid zwaar weegt en dat daarvoor desnoods offers zouden willen worden gebracht. Doch dan moet de mogelijkheid van herstel van die een heid tenminste aantoonbaar zijn! En wie zou durven beweren, dat dit het ge val is? Ja, wanneer men onder het juk van Moskou zou willen doorgaan, doch dat wil de West-Duitser die geen com munist is. natuurlijk juist nietOp geen enkel tastbaar aan te wijzen feit berust evenwel de bereidheid van het Kremlin om zelfs maar te voldoen aan de meest elementaire eisen, te stellen aan het voor mogelijk houden van her stel der Duitse eenheid. Daarvoor past Moskou wel zeer zorgvuldig op. Het blijft bij mooie woorden en nog eens mooie woorden. Niettemin laat Schu macher zich voor het rode karret je span nen ai neemt hij officieel distantie Maar het staat nu wel vast. dat Ade nauer een meerderheid voor zijn poll- rek van aansiuitinz bü het Westen, die Bonn zal brengen de volledige onafhan- kelitkheid en het opnemen als gelijkge. reohtigde in het koor der vrije landen, kan opbrengen en volgende week zal. trots de tegenstand der socialisten, het Dnit.se verdrag worden getekend en in ns'uiting daarop de Europese Defen- si» Gemeenschap worden gesloten. Waarmede de keten van afweer tegen <2« mogelijkheid van Sovjet-agressie wordt afgesloten en het Westen kan 7'2?en. alles te hebben gedaan, wat morelijk was. om dergelijke agressie te keren. Te meer. waar de E.D.G. nauw verbonden zal worden aan de Na to er Amerika zowel als Engeland nog ver- b etenis-concessies zullen doen. Hoe Moskou zal reageren zal moeten worden afgewacht. In ieder geval heeft het Kremlin het voordeel, dat het Wes ton zelfs bij de meest verstokte tegen standers van het communisme splijt zwam-bevorderaars opbrengt De emst van een gesloten eenheid schitnt nog altüd niet te kunnen worden begrepen Amerikaanse waarschuwing tegen nieuwe communistische agressie in het Verre Oosten Tien dagen geleden hebben de Ver enigde Staten een waarschuwing ge zonden aan de 16 landen van de V.N. met strijdkrachten in Korea om op hun hoede te zijn voor mogelijke nieuwe „communistische agressie in het Verre Oosten". tlneez Med.-i Een hunner legde volledige bekentenis af Heden in de vroege morgen tussen vyf en zes uur zgn op last van de Officier van Justitie tc 's-Gravenhage, mr Maris op verschillende plaatsen in ons land aanhoudingen en huiszoekingen verricht. Een arrestatie geschiedde in Drenthe, in samenwerking met de Rijkspolitie die provincie. Verborgen op een hooizolder van een boerderij 's daar aange troffen de 29-jarige M. P., zonder beroep, afkomstig uit Den Haag. Te 's-Gravenhage is aangehouden de 24-jarige F. A. C., zonder beroep, eveneens uit Den Haag. Hg werd ten huize van zijn verloofde aangetroffen Naar ons van de zgde der politie wordt medegedeeld blgken zij de daders van de moordaanslag op luitenant-kolonel Harjono, de militaire attaché van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag, te zjjn. Een hunner heeft een volledige bekentenis afgelegd. Verdacht van medeplichtigheid is aangehouden de 64-jarige C. A. van D„ stucadoor te 's-Gravenhage. voorzitter van de L.O.O.I.C. (Landelijke Organisatie oud-illegale strijders). Deze laatste heeft de daders van wapens voorzien en hen na hun daad geherbergd. Na verhoor zgn de aangehoudenen voor de Officier van Justitie geleld. De erdachten zgn in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek onder leiding an mr Maris en Commissaris Iianken duurt voort. Nederland onwaardig EEN moord is altijd een verfoeilijke daad. omdat een mens het recht niet heeft om zajn naaste het leven te benemen, noch om zgn eigen rechter te zijn. Een politieke moord is zo mogelijk nog erger, omdat hij wordt bedreven uit mo tieven. die met de persoon van het slachtoffer en met het mens-zijn niets uitstaande hebben. Maar het ergste van al is een moord cp een diplomatieke vertegenwoordiger, omdat deze volgens Internationaal gel dende regelen onschendbaar is en een aanslag op hem beslissend kan rijn over oorlog of vrede tussen gehele volkeren- complexen. Afrikaanse demonstraties in Frankrijk veroorzaken relletjes In Charleville In Noord-Frankrijk is het gisteren tot een gevecht gekomen tussen 800 demonstrerende Arabieren en politie. Ongeveer 30 politiemannen en Arabieren werden gewond, 50 Arabieren werden aangehouden. Vele winkelruiten sneuvelden en een aantal auto's werd beschadigd. De Arabieren demonstreer, den voor de vrülating van de Algerynse nationalistenleider Messall Hadj. die in Frankrijk een gedwongen verblyfplaats toegewezen heeft gekregen. De politie- commandant van Charleville werd twee maal met een mes in de bulk gestoken. Te Montbeliard kwam bü een botsing één Noord-Afrikaan om het leven en werden tien Afrikanen en vüf politie mannen gewond. De ongeregeldheden hier begonnen, toen de demonstranten stenen gooiden naar de politie, waarop deze antwoordde met traangasbommen. Te Harnes bü Lens ln Noord-Frank rijk Is eveneens een aantal personen bü demonstraties van Arabieren gewond. Daar kantelden 200 Noord-Afrikanen een politie-auto. De zeven inzittenden werden afgeranseld. Van drie hunner is de toestand critiek. In Le Havre is een politieman in de rug gestoken. Tien Noord-Afrikaanse demonstranten werden hier licht ge wond bü een handgemeen met voorbü- gangers. In Marseille zijn 70 Noord-Afrikanen aangehouden, omdat zü weigerden door te lopen. In de provincie Lotharingen staakten de Noord-Afrikaanse mijnwerkers. In verschillende steden hielden zü betogin gen. die zonder incidenten verliepen. Ook in het kolenbekken van Cevennes in eentraal-Frankrijk is gestaakt. Beide bestuurders omgekomen Tgdcns een oefening zijn vannacht twee Thunderjets van dc vliegbasis Volkel door onbekende oorzaak in de lucht met elkaar in botsing gekomen boven het Noord-Brabantse dorpje Zeeland bü Mill. De inzittenden twee ervaren vliegers kwamen om het leven. Het zijn de 32-Jarlge kapi tein-vlieger M. A. Muller uit Uden (N.B.), commandant van een der op Volkel gestationneerde squadrons en de eerste luitenant-vlieger de 29-Ja- VERRUIMING BENZINEVERBRUIK IN DE VER. STATEN. De Amerikaanse regering heeft be kend gemaakt, dat zü met ingang van Dinsdag a.s. het verbruik van vliegtuig- benzine voor binnen- en buitenlandse luchtvaartmaatschappüen zou verrui men. De toestellen zullen ongeveer 8 pro cent meer benzine mogen verbruiken, dan zü thans ontvangen. Met ingang van Dinsdag as. zullen zij ongeveer 78 procent ontvangen van hun normale be hoeften aan vliegtulgbenzlne. De Amerikaanse minister van bin nenlandse zaken. Chapman, wees er op. dat er. ook al zou weer overal gewerkt worden, toch een achterstand zou zyn in de verzending van vliegtuigbenzine. De verruimingsmaatregel werd. naar hü zeide. genomen, omdat er kans is dat de productie der raffinaderijen binnenkort Wasmachines Wringers Vloerwrijvers STOKVIS EN N.V. WEERBERICHT Droog maar koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlüke bewolking, maar over wegend droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Westelyke wind. Morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. «Opgemaakt te 10uur) 25 MEI. Zon op: 4.33 uur; onder: 20.41 uur- Maan op: 4.56 uur; onder: 2310 uur. Hoogwater te Katwük te 4.08 en 16.35 uur Springtü- (26/5 te 4.47 en 17,13 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. rige jhr L. N. van de Maesen de Som- breff uit Nijmegen. Ook hij stond be kend als een ervaren Thunderjet-vlie- ger. Hij zou binnenkort naar Korea vertrekken. Kapitein Muller was gehuwd en vader van een kind. Luit.-vlieger Maesen de Sombreff was ongehuwd. De toestellen stortten brandend in een bos nabü Zeeland neer. Tot nu toe zün slechts de wrakstukken van een toestel gevonden. Ook heeft men het lyk van een der vliegers nog niet ontdekt. Tengevolge van het neerstorten der Thunderjets ontstond een kleine bos brand, die spoedig was bedwongen. Breed lachend en vol trots toont generaal Dwight D. Eisenhower aan zijn echtgenote en aan mevrouw Auriol (rechts), echtgenote van Frankrijk*; president, de medaille militaire", die hij ontving aan de vooravond van zijn vertrek naar Washington. Deze onderscheiding, welke oor spronkelijk door keizer Napoleon werd ingesteld voor zijn onderda nen. die zich het meest verdienstelijk hadden gemaakt, wordt slechts aan weinigen toegekend. Pinay, de Franse minister-president. Winston Churchill. Franklin Roosevelt en Maarschalk dc Lattre dc Tassigny or.langsy overleden) ontvingen de ..medaille militaire". Droog maar koel Het KNMI te De Bilt deelt mede: In de luchtdrukverdeling boven West- Europa komt maar weinig verandering. Wel is het hogedrukgebied boven Scan- oinavië, dat in het begin van de week het binnenstromen van koude lucht be werkstelligde. verdwenen, maar er is een ander hogedrukgebied voor in de plaats gekomen. Het centrum ervan lag vanmorgen ten Westen van Ierland. Om dit gebied heen stroomt nu tamelijk vochtige lucht, die via de Noordzee ons land re"£ deze lucht komt veel bewolking voor, tengevolge waarvan de tempera tuur aan de lage kant b'.ü't- Boven het Zuiden van Noorwegen ls gisteravond een kleine storing ontstaan, die o a in Oslo onweer veroorzaakte De storing trekt vla Denemarken naar het Zuiden en zal ons land nauweiü*s be roeren. Wel neemt ln verband met deze ontwikkeling de Noordenwind tydeiyk in kracht toe Wij mogen echter ver- wachten, dat morgen overdag de storing zal zün gepasseerd, waarna de wind weer zwakker wordt. Wat de kans op regen betreft, deze ls ook morgen klein. Het temperatuurverloop zal Hoofdza kelijk afhangen van de tamelük grillig verdeelde bewolking, die wü morgen over ons land verwachten. Over het algemeen zullen de tempe raturen echter aan de lage kant zün. De bouw van de beton-boogbrug over de zijtak van de Twenthe kanalen naar Almelo maakt goede vorderingen. In Augustus hoopt men de brug in gebruik te kunnen nemen. Enige punten moeten nog geregeld De minsters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg zgn het gisteren eens geworden over het verdrag, dat de nationale legers van hun landen zal samensmelten tot één huropese detensiestrydmachl (het Europese leger). Het wordt Dinsdag middag in Parijs getekend. Dit accoord kwam tot stand, nadat minister mr Stikker had ingestemd met een compromis over de duur van het pact. Thans zal het verdrag een loop- tüd hebben van 50 Jaar. maar het zal worden herzien, wanneer in die periode het NATO-pact ophoudt te bestaan. Aanvankelük had minister Stikker, daarbü gesteund door België en Luxem burg. zich krachtig verzet tegen een looptüd van 50 jaar. Hü wilde, dat het zou worden gesloten voor een periode. de Franse minister Schuman betoogde, dat dit NATO-verdrag ook na die 17 jaar zal voortduren, tenzij een der leden het in die tyd opzegt, hetgeen hü niet verwacht. Houdt het NATO-pact echter na die 17 Jaar op te bestaan, dan zal ook het verdrag voor het Europese leger in dat nieuwe licht worden bestudeerd. FRANKRIJK STELT VOORWAARDEN. De uiteindelijke tekst van het 400 bladzüden tellende stelsel van verdra gen ter beëindiging van het bezettings statuut in West-Duitsland zal Maan dagmiddag worden gepubliceerd, enige uren voor de ondertekening, aldus heeft een geallieerde woordvoerder in Bonn verklaard. De inhoud van het verdrag zal waar- schünlyk niet zün vastgesteld voor Zon dagavond. Behalve de paar punten, waarover de vier ministers van buiten landse zaken nog overeenstemming moeten bereiken, zün er honderden stijlkwesties, die nog moeten worden geëffend. Voorts zal het een van de moeilükste taken zün om de drie vertalingen Engels, Frans en Duits gelükluidend te maken. Iedere voorafgaande publicatie van de Inhoud moet bügevolg vele onjuisthe den bevatten, aldus de woordvoerder. Maandagmorgen vroeg zal de pers de tekst van de verdragen ter hand worden gesteld, zodat zü deze zorgvuldig kan bestuderen alvorens tot publicatie over te gaan. Waarschynlük zal de inhoud der verdragen Maandag om 16 uur gepubliceerd kunnen worden. Wü zullen deze publicatie afwachten, liever dan ons aan vermoedens te buiten te gaan. Op een büeenkomst van de Franse 1 ministerraad, die vanochtend vroeg is geëindigd, zijn de voorwaarden, De West-Duitse Bondsdag heeft bij handopsteken de motie van de sociaal democratische party om de contrac tuele overeenkomsten tussen West- Duitsland en de Westerse geallieerden te bespreken, voordat zü door kanse lier Adenauer worden ondertekend, verworpen. Het Oost-Duitse parlement heeft met algemene stemmen besloten het over grote deel van zün bevoegdheden in handen te leggen van zes personen, die in hoogste instantie verantwoordelük zün voor de uitvoering van het vüf- jarenplan. Dit besluit maakt het nieuwe superkabinet automatisch verantwoor delijk voor de organisatie van een even tuele hermllitansatie. Grotewohl is de leider. 5 zgn lid der SEJ5., 1 van Boerenpartg. DE aanslag op overste Harjono, de militaire Indonesische attaché hier te lande is driewerf gelukkig mislukt. Maar deze fortuinlijke afloop doet niets af aan de ernst van het feit, dat zoiets zich voordoet ln een land. dat, in de lop van vele eeuwen, zich een gTOotse reputatie heeft verworven op het gebied der politieke verdraagzaamheid, Wü hebben in veelvuldige herhaling de huidige Indonesische leiders verweten, dat zü blükbaar niet ln staat waren de veiligheid van onze landgenoten overzee te waarborgen en zulks alleen kunnen verklaren uit de omstandigheid, dat het machtsapparaat, waarover zü beschik ken, daartoe nog steeds niet bü machte is. In de rechtsstaat Nederland hadden wü deze aanslag nauwelyks voor moge lijk gehouden en wy schamen er ons, in de allereerste plaats tegenover ons zelf, diep voor O- P het ogenblik dat wü dit schrij ven, is althans naar buiten niets bekend omtrent de motieven der daders. Er is evenwel verband gelegd tussen deze laffe daad en de Indonesi sche eis tot uitlevering van Westerling. De Nederlandse Justitie zal het zich on getwijfeld tot een erezaak rekenen dit mysterie binnen de kortst mogelijke tijd tot klaarheid te brengen en de grootst mogelijke meerderheid van het Neder landse vlk hoopt uit 's harten grond dat haar dit moge gelukken. Voor ons persoonlük gevoel als rechts- orde-lievend Nederlander zou aan de per soon en de zaak van Westerling geen groter óndienst kunnen zijn bewezen dan wanneer inderdaad mocht blgtaen, dat zün aanhangers met het tragische voor val van Donderdagavond ook maar het geringste te maken hebben. En indien dit verband niet blijkt: Ne derland bljjve in de toekomst bespaard voor dergelijke persoonlgke initiatieven! Want hoe men het ook wendt of keert: dit is Nederland onwaardig. Senator Robert Taft heeft te Aberdeen in Zuid-Dakota verklaard, dat de VS. een fundamentele wüziglng in de buiten landse politiek nodig hebben, omdat „de buitenlandse politiek van Truman en Acheson er tenslotte volledig in geslaagd vrede verliezen". „De vriend-HHBPPVMMPH schappelüke houding ten opzichte van Frankrijk verbindt aan het onderteke het communisme heeft de onnodige Ko- nen van het verdrag voor de Europese reaanse oorlog tot gevolg gehad" aldus Defensie Gemeenschap en de contrac- ■j-aft tuele overeenkomsten met West-Duits- „Wij moeten een buitenlandse politiek 'a"cl vastgesteld, hebben, die gebaseerd is op veiligheid Guy Petit, staatssecretaris verbonden aan het kabinet van de eerste minister, S'.8™iLe.r.<i,iLVC.rSI,"r'?,n„W:L<!l^; Omstrato tien uur In de morgen viel suste voorwaarden zijn. In antwoord ,.i* tnouu.on op vragen relde hit. dal su thans nog J df Mmp nabil Te^hellng Xt niet kunnen worden bekend gemaakt. v omdat de Franse minister van buiten- eennz- weer" landse zaken. Robert Schuman. nog niet ',uchl boven de Waddenzee. De uestuur- op de hoogte was gesteld van de be- ^er vvas de 25-jarige tweede luitenant- sluiten van de ministerraad. Op de vlle?er G R Eecen uit Bergen vraag of hü van mening was. dat een j tweede .itraa-Jager die neerstortte en ander het tekenen van de verdragen ^ad deelgenomen aan een formatie- hebber in het Verre Oosten, een belang- ZOu vertragen, zeide Petit, dat er z.i. I vlucht vanaf Soesterberg. Het vliegtuig rijke stem in de buitenlandse politiek zou geen vertragine zou zgn. Petit noemde I fc-wam terecht Ln een sparrenbos nabü geven Volsens de mening van alle ml- de Franse voorwaarden redelyk en was Austeriitz «Utrecht» waar een kleine litairen had MacArthur ten aanzien van van mening, dat zg zouden worden in- I brand ontstond, die echter spoed.? kon Korea gelijk." aldus Taft. gewilligd. 1 woiden bedwongen door de Maarnse zonder oorlog. Ik geloof niet. dat wg ln een oorlog moeten raken, tenzü het ab soluut noodzakelijk is onze vrüheld te be schermen". „Ik ben niet gekant tegen hulp aan Europa, maar wij kunnen met deze hulp slechts voortgaan, indien de Europeanen tonen zichzelf te willen heljaen". Hü gaf te kennen, dat hü generaal MacArthur. de voormalige opperbevel - Twee meteors neergestort Beide piloten gedood Gisteren zijn twee Gloster Meteor- straaljagers een van de basis Leeuwarden en een van Soesterberg neergestort. In beide gevallen kwam de piloot om het leven. De premier van India. Nehroe, be groet op het vliegveld van Willing- don de koning van Nepal (links) die een particulier bezoek komt brengen. Deze ongelukken rijn binnen 17 maanden het 16e en 17e geweest met een straaljager boven ons land. De Nederlandse militaire lucht vaart verloor sedert l Januari 1951 één straaljager per maand en een ge lijk aantal piloten werd hierbij gedood.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1