LEIDSCH DAGBLAD giste Jaargang DINSDAG 20 MEI 1S52 Rijnstreek-editie No. 27613 I Directeur J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6 per kwartaal; f. 0.47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No 57055 TelefooD Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Nederland biedt Seliumanliof in Den vestiging Haag aan Vestiging nieuw gebouw in tuin achter Vredespaleis De Nederlandse regering heeft besloten aan landen, die deel uitmaken van de gemeenschap voor kolen en staal, te verzoeken het Internationale Gerechts, hof. dat van deze gemeenschap deel zal gaan uitmaken, in Den Haag te vesti gen. Ditzelfde gerechtshof zal. naar het zich laat aanzien, in de toekomst eveneens als orgaan van de Europese Defensie Gemeenschap dienen. De taak van dit nieuwe lichaam is het beslechten van geschillen, die ten aanzien van de uitvoering van het overeengekomene tussen de deelnemende landen zouden kunnen rijzen. I Reeds deze week zal minister Stikker, I die thans de ministers-conferentie in- I zake de E.D.G. te Parijs bijwoont, for- I meel voorstellen het Hof in Den Haag I te vestigen. De andere organen dezer I Gemeenschap, zoals het College van I Commissarissen en de Assemblee, zullen I waarschijnlijk in andere landen hun I zetel krijgen. De Camegiest lchting, die de eigena resse is van het Vredespaleis en van het belendende gebouw van de Academie voor Internationaal Recht, heeft zich jegens de regering bereid verklaard haar volle medewerking te verlenen. Wanneer op de komende conferenties van de E.D.G. de vertegenwoordigers der aan het plan-Schuman deelnemende rege ringen inderdaad voor de vestiging der hoven hun keus op Den Haag zouden laten vallen, zal behoudens goedkeuring der Staten-Generaal, de regering be reid zijn aan de Carnegiestiehting een lening te verstrekken, waaruit de bouw van een representatieve huisvesting van dit Hof kan worden gefinancierd. De Carnegiestiehting heeft reeds voorbereidingen getroffen, opdat het plan der Nederlandse regering zo concreet mogelijk kan worden inge diend. In opdracht dezer Stichting heeft ir M. J. Luthmann, bouwkundig advi seur der Carnegiestiehting, een voor lopig ontwerp gemaakt voor een ge bouw, dat aan de Carnegielaan in de tuin achter het Vredespaleis kan wor. den opgetrokken. De hoofdingang bevindt zich in de as van het Vredespaleis; links en rechts hiervan strekken zich twee vleugels uit, waarin zich de kamers van de President van het Hof en van de rechters en voor het Griffiepersoneel bevinden. In het centrum geeft een brede corri dor toegang tot het achtergedeelte van het gebouw, waar een grote rechtzaal ls geprojecteerd. De uitvoering van het ontwerp van lr Luthmann zal haar schatting twee jaren vergen. De Carnegiestiehting heeft zich be reid verklaard in deze overgangsperiode het nieuwe Hof onderdak te verlenen ln het gebouw der Academie voor Interna tionaal Recht, waar voldoende ruimte aanwezig is voor openbare rechtszittin gen. Voor de huisvesting der rechters zal alsnog een overgangsoplossing wor den voorbereid. het overleg duurt voort Ondertekening van Duits verdrag te Bonn H.M. Koningin juliana heeft Maan' dagmorgen tijdens een bijzondere dienst in de Grote of St. Laurerts- kerk te Rotterdam de eerste steen gelegd, die zal leiden tot het defi nitieve herstel van de door oorlogs handelingen geschonden kerk. Een overzicht tijdens het moment, waarop Koningin Juliana de eerste steen legt. Bureau voor de handel tussen West en Oost te Bonn West-Duitse industriëlen, importeurs en exporteurs hebben te Bonn een bu reau opgericht voor de handel tussen Westen en Oosten, ter bevordering van de handelsbetrekkingen met de Sovjet- Unie. China en de volksdemocratieën. De voorlopige leider van het bureau, Willi Rehm. verklaarde dat zijn bureau werkt in nauwe samenwerking met het ministerie van economische zaken. Een woordvoerder van het ministerie ver klaarde evenwel „wij weten niets van een dergelijke samenwerking". Rehm. die de economische conferentie te Moskou heeft bijgewoond, zeide optimistisch te zjjn over het succes van de pogingen van zijn bureau. Hij deelde mede. dat bij het bureau zijn aangesloten machinefabri kanten. exporteurs van ijzer, textiel, chetnisohe producten, fotomateriaal en machines, en importeurs van hout, ka toen en graan. „Wij willen beslist legale zaken doen binnen de omraming van geallieerde be perkingen", zo verklaarde hy Rehm kon digde aan. dat zijn bureau uitnodigingen zou zenden aan West-Duitse Industriëlen om deel te nemen aan de Roemeense industriëlen toonstelling te Boekarest tn Juni a s In de komende maanden, zal e°n groep Duitse zakenlieden naar Pe king gaan ter voortzetting van de in Moskou begonnen besprekingen. ANTI-COMMUNISTISCHE MAATREGELEN IN ZUID-AFRIKA De Zuid-Afrikaanse minister van Ju stitie. Swart. heeft de algemene secreta ris van de Zuid-Afrikaanse bond van arbeiders in de kledingindustrie, Sachs, gelast binnen 30 dagen voor 2 Jaar uit do bond te treden Voorts mag Sachs de komende 2 jaar Transvaal, waar hij woont niet verlaten. Voor zover bekend, is Sachs de eerste blanke die onder de termen van de wet op onderdrukking van het communisme bovenstaande beperkingen krijgt opge legd Op 14 Mei werd dr Dadoo, een In diër. gelast af te treden als voorzitter van het Zuid-Afrikaanse Indiase con gres. Hoewel de ondertekening van het i.g. „verdrag van Bonn" nu een kwestie van een kleine week schijnt te zijn laatstelijk verluidde dat het verdrag op Maandag a.s. des morgens onder tekend zal worden, terwijl Adenauer en Schuman des middags naar Parüs zullen vliegen om daar op dezelfde dag ook nog onder het E.D.G.-verdrag hun handtekening te zetten zijn de onderhandelingen nog altijd niet helemaal afgesloten. Gisteren kwamen Adenauer en de hoge commissarissen voor hun 31ste en zogenaamd laatste conferentie bijeen en nog een uur voordat deze toch weer verdaagd werd, hoopten zij naar zij verklaarden deze keer met hun be sprekingen over het verdrag definitief gereed te komen. Dit gisteren alom verwachte slot heb ben zij echter nog niet gevonden. Het vraagstuk, dat nog altijd moeilijkheden oplevert is het financiële. De West- Duitse minister van financien Schaffer heeft over de hoogte en de aard van de verdedigingskosten zeer bepaalde ge dachten. en hij verdedigt zijn standpunt met grote hardnekkigheid. Wanneer het verdrag zo ver gereed is, dat nog slechts de ministers van buiten landse zaken bij hun aan de onderteke ning voorafgaande samenkomst de pun tjes op de behoeven te zetten, zullen Adenauer. McCloy, Francois Poncet en Kirk Patrick ongeveer 200 uur intense arbeid achter de rug hebben. De 76- jarige Adenauer was daarbij degeen, die het tempo bepaalde. Hij beschouwt de totstandkoming van het verdrag van Bonn als een bijna heilige zaak. maar, omdat het nu eenmaal een menigte van speciale vraagstukken omvat, die welis waar geregeld heten, maar dat in de kern waarschijnlijk toch niet zijn, heeft dat meer dan eens tot vrij krampachtige onderhandelings-situaties geleid. Vele artikelen van het verdrag beloven bij publicatie wonderen van grammati cale en syntaxische acrobatiek te zijn en het verhaal gaat hier. dat de Engelsman, wanneer hjj een formule niet helemaal begrijpt, haar in het Latijn laat vertalen zoals bekend kunnen nonsensicale zinnen niet in het Latijn vertaald wor den. De afdeling protocol van het West- Duitse ministerie van buitenlandse zaken is nu doende een geschikte plaats voor de ondertekening in gereedheid te bren gen. Merkwaardig genoeg bleek het niet eenvoudig in of direct buiten Bonn een gebouw te vinden, dat hiervoor in aan merking kwam. Zo'n gebouw moet na melijk aan verschillende eisen voldoen en omdat op alle interessante gebouwen hier door een of ander geallieerde of West-Duitse instantie beslag is gelegd, zocht men eerst tevergeefs. Juist toen een klein paniekje onder de betrokkenen dreigde, kwam men op de gedachte de z.g. Bondsraadszaal in het Bondshuis dan maar voor de onderte kening te gebruiken. Het gemis aan sfeer, dat deze holle en weinig fraaie zaal kenmerkt, wordt daarmede ver goed, dat men er vol piëteit de nadruk op legde, dat hier in 1948 en 1949 de z.g. parlementaire, raad vergaderde en dat hier ook de West-Duitse grondwet werd aangenomen. Wanneer dan nu het verdrag wordt ondertekend, zal deze traditie waardig zijn voortgezet. Zuiver representatief ge zien, belooft de ondertekening van het verdrag van Bonn ln de Bondsraadszaal echter kaal en koud te zullen worden. Adenauer heeft er oorspronkelijk onge twijfeld een warmer accent aan willen verlenen, maar wellicht is het ook. voor al gezien de reacties in het Oosten, beter niet al te spectaculair te werk te gaan. Van andere zijde wordt ons nog ge meld: De door de partijen der regerings coalitie tegen de verdragen ingebrachte bezwaren zijn thans zo goed als geheel verstomd. Slechts wordt de Duitse kan selier nog belegerd door telegrammen van soldatenbonden, die van hem ter elfder ure eisen, dat hij de geallieerden tot een algehele amnestie voor oorlogs misdadigers beweegt. Trouwens ook uit de liberale partij is in de laatste dagen nog zulk een poging ondernomen. Hoe meer de dag der beslissing nadert, hoe scherper vormen het conflict tussen regering en oppositie over de verdragen aanneemt. De socialistische partij geeft het ene protest na het andere uit zonder nieuwe argumenten aan de reeds vaak gebruikte toe te voegen. Zij heeft in samenwerking met de federalistische unie opnieuw een speciale zittmg van de Bondsdag gevraagd om de verdragen nog voor de ondertekening te bespreken. De partijen beschikken samen over een derde deel van het aan tal afgevaardigden, genoeg om zulk een zitting te eisen. De Bondsdag zelf heeft vorige week reeds geweigerd zulk een debat te houden. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat het nog tot zulk een duel zal komen. Meer belangstelling gaat in Bonn dan ook uit naar de ontwikkeling van de Russische reacties. In Bonn was men gisteren onprettig verrast door verdere aanduidingen van een zich aftekende afsluiting der Oostelijke zone. De Oost- Duitse spoorwegen hebben het verkeer over het grenspunt Gutenfuerst bij Cuborg aan de grens tussen Thuringen en Beieren stopgezet. De grensautoritel- „GEDUPEEFDE BRUIDEGOM" GEARRESTEERD. De politie te Palermo Is er in ge slaagd de man te' vinden die on'.anzs aaneifte deed van de verdwiinine van riin bruid en ziin auto nabii Paerium Het is de 26-jarlge Heinz Bauer uit Miinchen. Hii i= ook degene. die enige tiid eeleden de Villa Medici, zetel van de ..Academie de France" binnendrong. Bauer op wie een revolver werd ge vonden. is naar Rome overgebracht, waar hu zal worden ondervraagd loor de vreemdelingenpolitie. Generaal Dwiglit D. Eisenhower is Maandagmiddag voor zijn af scheidsbezoek aan Nederland per vliegtuig op het vliegveld Gilze- Rijen aangekomen. Na de landing inspecteert generaal Eisenhower de erewacht. ten zijn nu ook begonnen met moeilijk heden voor het kleine grensverkeer. Uit de onder Sovjet-toezicht verschij nende pers leidt men in Bonn af. dat een der eerste stappen der Russen zal zijn de instelling van een nationaal leger in hun zone. De kranten in Oost-Berlijn hebben in grote opmaak zogenaamd door de be volking gestelde eisen gepubliceerd om „ter verdediging van de Duitse demo cratische republiek met de wapens in de hand bereid te staan". Vooral de voor de jeugd bestemde bladen gaan voort met te werven voor een „nationaal ver- dedigingsleger". Zo bericht het orgaan van het eenheidsjeugdwerk over gesloten toetreding van jeugdgroepen tot de volkspohtie en het pleit voor militaire opleiding binnen het Jeugdwerk. In is reeds eerder de overtuiging uit- n. dat de volkspolitie in verhou- 1 tot een leger van twintig divi sies zou kunnen worden hervormd. Grote vlootoefening „Casinets" Nederland onder deelnemers Onder leiding van de geallieerde op perbevelhebber van het Kanaal-com mando. admiraal sir Arthur Power, die deze oefening van zijn hoofdkwar tier nabij Portsmouth uit zal dirige ren, wordt in Juni een grote vloot oefening gehouden van zeestrijdkrach ten en Marineluchtstrijdkrachten van landen van het Noord-Atlantische Pact. waarbij meer dan 250 schepen en 400 vliegtuigen zullen worden be trokken. Deze oefening zal worden aangeduid met de naam „Castinets". De deelnemende landen zijn België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Por tugal, Noorwegen. Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Nederland. Het Britse contingent omvat o.m. een groot deel van de „home fleet" onder bevel van Admiraal sir George Creasy. De Nederlandse oorlogsschepen zullen onder bevel staan van Commandeur F. T. Burghard. Het hoofddoel van „Castinets" is het beoefenen van de oorlogsorganisatie van het Kanaal-commando, van de maritie me verdedigings-organisaties van de ver schillende landen en de daartoe leidende toegangswegen en het beoefenen van oorlogsoperaties door de geallieerde zeestrijdkrachten, vooral op het gebied van handelsbescherming en van maat regelen tegen mijnen. „Castinets" zal worden gehouden in de Noordzee, het Kanaal en de aangren zende zeegebieden. Zij zal vele dagen du ren, gedurende deze oefening zullen alle daaraan deelnemende strijdkrachten opereren onder oorlogsomstandigheden. Gisteravond laat is generaal Ridgway, de nieuwe opperbevelhebber van de At lantische strijd klachten in Europa, met zijn vrouw en zijn drie-jarig zoontje ln Washington aangekomen, waar hy op het vliegveld werd verwelkomd door vice-president Barkly, de minister van defensie. Lovett. en andere autoriteiten. Ridgway verklaarde tegenover verslag gevers. dat hij een drukke week voor oe boeg heeft voor hij Maandag a.s. naar Frankrijk zal vertrekken. Hy zal ver slag uitbrengen over de stand van zaken in het Verre Oosten en „veel over „yn nieuwe taak in Europa vernemen". Voorts zal generaal Ridgway Woens dag verschijnen voor een besloten zit ting van de senaatscommissie voor de strijdkrachten. Zweden heeft geweigerd een Japanse „boodschap" aan de Sovjet-Unie door te zenden, aldus ls in een communiqué van het Zweedse ministerie van buiten landse zaken verklaard. „Zweden heeft niet op zich genomen de Japanse be langen in de Sovjet-Unie te behartigen en derhalve het Japanse verzoek om de boodschap door te zenden van de hand gewezen". Naar van betrouwbare zijde verluidt, zcu de boodschap vooorstellen. dat de Russische missie in Tokio vertrekt. RAAD VOOR DE JEUGDVORMING Naar wij vernemen ls nog vóór de afloop van deze parlementaire periode d<- indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot in stelling van een Raad voor de Jeugd- vorming. DE HARINGVLOOT VAART NIET UIT!! Waar blijven ze nou?! WEERBERICHT Nachtvorst De Bilt verwacht tot moreenavond: Droog weer met vannacht od vele Plaatsen nachtvorst. Morgen overdag zonnle en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Noord-Oost. (Opgemaakt te 10 uur). 21 MEI Zon op: 4 38 uur; onder: 20.36 uur:. Maan op: 3 03 uur: onder: 18.26 uur Hoogwater te Katwijk te 1.16 en 13.43 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1