v heeudezedop' Een Hand Verleden Verlies voor de gaullisten in het vooruitzicht? PANDA EN DE VERD'WIJN-MACHINE Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 16 Mei 1952 Tweede Blad 27610 Flandin poogt terug te keren naar het politieke leven (Van onze Paryse correspondent) Zondag a.s. zal in Frankrijk worden gestemd in verband met de gedeelte lijke vernieuwing van de Raad der Re publiek de vroegere Senaat xxaarvan om de drie jaar de helft der leden af moet treden. Zes en dertig departe menten in Frankrijk en zestien in o\ erzeeso gebiedsdelen, voornamelijk in Noord-Afrika, zijn bij deze stem ming, die over het lot van honderd zestig senatoren zal beslissen, betrok ken. Het betreft hier een zogenaamde ge trapte verkiezing, hetgeen dus betekent, dat het volk niet rechtstreeks zelf aan de stemming deelneemt. Het kiezerscol lege is in dit geval samengesteld uit de volksvertegenwoordigers of kamerleden uit leden van de Algemene Raden de Franse Gedeputeerde Staten en ten slotte uit die der gemeenteraden De procedure die bij deze stemmingen gevo'gd wordt is nog al gecompliceerd Zo zal in zeven departementen, waar onder die van en rond Parijs volgens het stelsel der exenredige vertegenwoor diging worden gestemd, terwijl in de an dere districten een meerderheids sys teem in twee ronden wordt gevolgd. Lijstverbindingen .beter gezegd party coalities, zyn toegestaan, maar zullen zeker veel minder worden toegepast dan bij de kamerverkiezingen van vorige zo mer het geval was. De bevoegdheden van de Raad der Republiek ziin maar beperkt en een xvaarneembare inv'oed van deze verkie zingen op de nationale gang van poli tieke zaken behoeft men dan ook niet te verwachten. Maar om andere redenen zijn ze toch niet geheel van belang ont bloot. Hoe is het ontstaan? Dit woord: STEEN EN BEEN. Deze uitdrukking komt alleen voor in verband met de werkwoor den klagen en vriezen. Maar oor- spronkeiyk is het: steen en been zweren. De oude Germanen plach ten te zweren bü door hen voor heilig gehouden stenen en na de invoering van het Christendom zwoer men ook bij de grafsteen waaronder het gebeente van een Heilige rustte. Zo bestond in het Middel-Nederlands ook de zegs wijze: bloet ende sweet sweren voor: zweren bij het bloed en het doodszweet van Christus. In navol ging van steen en been zweren ging men nu ook zeggen steen en been klagen voor: „hevig klagen" en steen en been vriezen voor: „vriezen dat het kraaikt". Ten eerste omdat een zelfs Indirecte verkiezing tenslotte altijd een test is ten aanzien der politieke krachtsverhoudin gen in het land. Het toeval wil nu dat Zondag bü de stemmingen vooral departementen zijn betrokken die bij vorige directe verkie zingen, speciaal voor de gemeenteraden, sterke communistische en gaullistische meerderheden hebben opgeleverd die op hun beurt natuurlijk ook de samenstel ling van de Senaat hebben bepaald. Uit die omstandigheid valt te verkla ren, dat tweederde van de gaullistische en driekwart van de communistische fracties in de senaat bij de verkiezingen van Zondag betrokken zullen zyn. De communisten, die hun vertegen woordigers ook in de lagere bestuurs organen. die hier dus te beslissen krij gen. nog wel stevig in handen hebben, schijnen Zondag nauweiyks gevaar te lopen. Met de Gaullisten is dat echter anders. Men weet dat er onlangs ster ke spanningen in de party van de Gaulle aan het licht zijn getreden, toen tijdens de laatste regerings crisis ongeveer eenderde van zyn Kamerfractie de bevelen van de gene raal in de wind sloeg om tegen Pinay te stemmen. Er bestaat dus duideiyk verdeeldheid in de leidende gaullisti sche kringen. Of en in hoeverre die tweespalt zich echter ook in de lagere regionen af tekent zal Zondag waar schijnlijk kunnen blijken. Voor de gaullisten staan er 35 van hun 55 se- naatszctels op het spel. Naast deze geboden mogelijkheid de gaullistische aanhang in belangryke delen van Frankryk te pei'.en. is er nog iets anders dat aan deze verkiezingen een zeker belang verleent. En wel het feit dat de voormalige premier en oud- minister van buitenlandse zaken onder het regime van maarscha'k Pétain. Etienine Flandin. besloten heeft zich in het departement x-an de Yonne .een hon derd kilometer ten Zuiden van Parys. als senator candidaat te stellen. Een Candida tuur waardoor behalve een niet eenvoudig juridische ook nog een netelig politieke kwestie aan de orde wordt gesteld, omdat Flandin wegens zijn ministerschap tydens de bezetting na de bevryding onverkiesbaar werd verklaard. Dit heeft hem echter niet weerhouden zich toch candidaat te stel len zonder dat de regering zich daar openlyk tegen heeft verzet. Men kan aannemen, dat deze oude politieke rot zyn campagne wel zo goed heeft voorbe reid. en in zyn district ook nog wel over zoveel relaties beschikt dat hy zyn Candida tuur met succes zal zien be kroond. Of hu dan metterdaad tot de Raad der Republiek toe zal treden, is echter nog een vraag, die door dat lichaam zelf zal moeten worden beslist. Gezien het sterke rechtse (hem door gaans welgezinde) overwicht in dit col lege. bestaat er echter een aanzienlyke kans dat Flandin inderdaad in de se naat zal worden opgenomen waarme de hy dan zyn politieke rentree bij de vierde republiek zal hebben gemaakt. Een terugkeer naar het politieke le ven, welke, zo wordt verwacht, niet na zal laten een zekere deining te weeg te brengen, xxaardoor zelfs de regering nog wel eens zou kunnen worden be roerd. Flandin is na-meiyk president van een party, de Alliance democratique. waar van ook premier Pinay lid is en boven dien zyn belde politici samen sterk be- Speldeprikken bij Berlijn houden aan De Russische onderstafchef in Duits land. generaal Troesof, heeft in een schrijven aan zyn Amerikaanse en Britse collega's de Amerikaanse en Britse autoriteiten er van beschuldigd. De houding der Russen is volkomen onbegrijpelijk: het ene moment laten zij de patrouilles door. het volgende ogenblik houden zij ze tegen! vriend. Het heeft hier dan ook nogal de dat zij hebben gepoogd op onwettige aandacht getrokken dat Pinay onlangs wyze op de autoweg van Berlyn naar een paar dagen van een overigens Manenborg een dienst van gewapende welverdiende rust heeft genoten in patrouilles in te stellen. Flandins villa te Cannes, en er wordt zelfs wel beweerd, dat de politiek van de tegenwoord ge premier door zijn vriend Flandin zou worden „geïnspireerd". Een openlyke offlcie'.e rehabilitatie van Flandin. wiens Candida tuur door de regering dus stilzwijgend al werd aan vaard zal het kabinet Pinay speciaal In katholieke en socialistische kringen ze ker weinig goed doen Want daar staat Flandin zo ongeveer als salonfascist te boek. Misschien minder nog vanwege zyn gedrag in Vichy, waar hij de grote tegenspeler van Laval was die hij na een soort paleis revo'uüe in December '42 a's minister van bulten'andse zaken en „Dauphin" tijdeiyk verving, dan wel tengevolge van een compromitterend te legram. waarmede Flandin Hitier na een van diens sterke stukjes de bezetting van het Rynland. indertijd publiekelijk feliciteerde In linkse en zekere gematig de kringen zou zijn politiek eerherstel onder meer of minder verkapte auspi ciën van Pinay zeker een uiterst onbe- haaglyke stemming verwekken Dat de huidige premier die nog steeds kan bogen op een ruime welwillendheid b(i brede lagen van het volk en speciaal der kleine burgery. door deze rehabili tatie van zyn vriend Flandin echter di rect bedreigd zou kunnen worden, me nen we niettemin, in tegenstelling met verschillende andere waarnemers, te mo gen betwyfelen. Daarvoor Hikt hij dus voorlopig nog te stevig in het zadel te zitten. Prins Bernhard twee dagen naar Limburg Prins Bernhard zal op Maandag 26 en Dinsdag 27 Mei een werkbezoek brengen aan Limburg. ALBANIË BREEKT MET VATICAAN. De Albanese communistische regering heeft de banden tussen de R K. geeste lijkheid in Albanië en het Vaticaan ver broken. De Albanese communistische autori teiten hebben een nationale kerk ge sticht, gegrondvest op het geloof in Jezus Christus, doch die geen enkele administratieve, economische of poli tieke band met de Paus onderhoudt De benoeming van bisschoppen moet door de regering worden goedgekeurd Slechts de aartsbisschop der Albanese kerk mag in verbinding staan met bui tenlandse kerkelijke autoriteiten; dit mag echter uitsluitend via regerings- kanalen geschieden. (Inzet Med -adv.) Er is geen ruimte.. Op een banket, dat president Paasi- kivi ter gelegenheid van het officiële bezoek, dat koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden van 24 tot 26 Mei aan Finland zullen brengen, zal geven, zal de Russische gezant als enige vertegenwoordiger van een grote mo gendheid aanzitten. De gezanten van Amerika, Engeland en Frankryk zyn niet uitgenodigd, omdat, naar een func tionaris van het paleis van de president meedeelde, „er geen ruimte is". Om deze reden zyn alleen de vertegenwoor digers van nabuurlanden, waaronder ook Denemarken wordt gerekend, uit genodigd. Er is één uitzondering ge maakt voor de Nederlandse gezant te Helsinki, de heer A. J. Th. van der Vlugt. als deken van het corps diplo matique. Het besluit van president Paasiklvl heeft verscheidene Westelijke diploma ten verrast. (Ineez. Med.-Adv.) FEUILLETON r~ Door Andrew Mackenzie UIT HET (Uit het Engels vertaald) 4) Brannigan nam de haak van de tele foon op en gaf enkele korte Instructies aan Scotland Yard, gadegeslagen door de drie anderen. „U kunt de zaak nu beter overnemen, inspecteur", zei hy tot Dale. „U krygt dadelyk enkele mensen ter assistentie." Terw-y de inspecteur de kamer verliet, vroeg Brannigan: „Waar was U tussen tien en elf uur vanavond, mynheer Turnbull?" „De was hier en ontving de gasten. Maar wat doet U hier eigeniyk, wat is er aan de hand. Daar heb ik nog niets over gehoord." De hoofdinspecteur, die met opzet tot dusver hierover had gezwegen, merkte kort op: .Mynheer Marshall werd van avond vermoord, niet ver hier vandaan." „O". Brannigan kreeg de indruk, dat de jongeman inderdaad verrast was. .Rotte zaak. Betekent dat, dat het door iemand is gedaan die wist, dat hU hierheen zou komen?" vroeg Turnbull. „Precies, mijnheer Turnbull", repli ceerde Brannigan. Een korte voortzetting van de onder vraging. maakte Brannigan duidelijk, dat hy toch niets wijzer kon worden van Turnbull. die met al zijn ontwapenende vage vriéndelykheid heus geen gemak kelijke dwaas leek te zijn. Ondertussen werden de eerste gasten voor een ondervraging door inspecteur Dale naar binnen geleid. Een stevige a^istent van de Yard had bU de deur zijn handen vol aan enige jongelieden, die allen meer drank op hadden dan goed voor hen was. en die 'er van moes ten worden overtuigd, dat ze nog niet raar huls konden. Inmiddels arriveer den nog steeds nieuwe gasten. „Aardige woning hebt U hier", merkte Brannigan terloops op tegen Brooke. „Doet me genoegen, dat het U hier bevalt. Ik wil U graag alles laten zien, als U daar tenminste prijs op stelt." „Dat zou me een genoegen doen." Brooke ging voor naar de daktuin, waar een honderdtal mensen danste op muziek van een bandje van een man of acht. Vrolijk getinte schermen en luifels behoedden de gasten tegen de koude avondwind en gaven tegelijk een feeste lijke aanblik aan de dansvloer. Ook hier was een bar ingericht en enkele gasten zaten aan tafeltjes, waarop champagne stond geserveerd. Brooke overzag het geze'schnD met een min of meer geamu seerde uitdrukking op zyn gelaat. Hy keerde zich om. toen Brannigan hem op de schouder tikte en hem een vraag stelde. „Kent U die man. die daar in z'n een tje aan het uiteinde van de bar zit? luidde de vraag, met een vluchtig gebaar wijzend naar een lange mam van mid delbare leeftyd met licht haar, die een glas whiskey-soda in zyn hand had. „Ik zou het niet weten". „Dat is een oplichter, die zowel hier als in Amerika nogal eens met de poli tie in aanraking is geweest. Zijn laatste gevangenisstraf duurde zes maanden. En die dikke man met dat kale hoofd aan de andere zyde van de bar. die duidelUk teveel zit te drinken en te onbeschaamd hard zit te lachen. Kent u die?" ..Ik kan momenteel niet op zyn naam komen", antwoordde Brooke. .Dan zal ik het U vertellen .Ik weet niet. hoe hii zich momenteel noemt, maar oorspronkelyk heette hij John Malleson. Later heeft hy zich een dozijn andere namen aangemeten. Zyn spe cialiteit is juwelen te stelen. Ah. hij heeft my In de gaten gekregen Het ver wondert me niets, dat hy zich lilt de voeten maakt. Verder zyn er nog een stuk of vUf mensen onder Uw gasten, waar ik zo het een en ander over zou kunnen verteilen. U hebt vreemde lie den onder uw gasten, mynheer Brooke De jongeman scheen niet erg veront rust te zyn. „De Londense uitgaande wereld is te genwoordig niet zo kieskeurig", merkte hjj met een licht schouderophalen op. ..Blykbaar niet". Toen Brooke daar niet op door ging. vervolgde Brannigan: En toch kan je dit niet de zelfkant van de maatschappy noemen". Zeker niet. Per slot van rekening ziet U daar Percy Hamilton dansen .de zoon van de suikermagnaat. Die lange man daar met zyn monocle Is Harris, de mu ziekcriticus. De graaf van Maxton is er ook met enkele kennissen. Er zyn hier nog al wat mensen met adeliyke titels" .Laten we dan concluderen, dat het een gemengd gezelschap is" „Zoals U wilt" repliceerde Brooke on verschillig. „Maar zoudt U niet willen weten, wel ke duistere typen en hun medewerkers er hier rondlopen?" drong Brannigan verder aan. ..Kan me weinig schelen. Wanneer ik ze niet meer op prys stel, zal ik ze heus wel gauw genoeg laten schieten, ik houd er niet van, iemand steeds er op te wy- zen. dat hy eens een fout gemaakt heeft". Brannigan en Brooke keken elkaar aan en wisten, dat ze zich geen van beiden gemakkelijk gewonnen zouden ge ven. Brannigan kreeg de indruk, dat Brooke zo n politieondervraging een alle daagse bezigheid vond. „Is dit de viering van een of andere verjaardag? „Nee. Ik geef vaak zomaar van die fuifjes" ..Maar toch niet zo groots?" „O ja. zeker wel. soms nog giroter." Brannigan keek om zich heen en nam het grote gezelschap op, het legertje van kellners. en de velen, die telkens naar de zy kamer gingen om een hapje te eten „U vraagt zich zeker af. hoe ik me dat financieel kan veroorloven?" raadde Brooke de gedachten van de politieman. „Ik zit er nogal warmpjes in". „Maar zo n feestje moet U honderden ponden kosten". „Zeker. Maar ik betaal werkehjk myn rekeningen. En ik doe het om me niet te vervelen". Brannigan begon te begrijpen dat hy het met deze jongeman niet gemakkeiy k zou krygen. ..Nu eens niet als politieman: ik kan niet begrypen hoe U zoiets vol kunt houden". Brooke glimlachte. „Ik bezit een onbetameiyke hoeveel heid geld Ik hoef niet te werken en zie dus ook niet in. waarom ik dat zou doen Biyft over. plezier maken. Ha. Peter". Peter Turnbull pakte Brooke nadruk kelijk by zyn arm. .Ms de politie je een ogenblikje missen kan. kom dan eens exen kennis maken met Mary Waring. Juist jouw type." Brooke keek besluiteloos. .Andere keer misschien. Vanavond heb ik al genoeg om me mee bezig te hou den". (Wordt vervolgd 34Terwijl het gejuich over de toespraak van joris nog niet van de lucht was, zei Panda een beetje teleurgesteld: „Toch vind ik dat niet aardig, Joris - dat je zei dat je alles helemaal alleen hebt gedaan! Ik heb je toch flink geholpen?'' „Het is een waar woord dat ge daar spreekt, ventje, „gaf Joris toe; „misschien heb ik een weinig over dreven. Niettemin - ik zal het goed met u maken! Als blijk van waardering voor al wat ge voor me deed. verhef ik u hierbij tot de rang van orde commissaris!" En met een eenvoudig gebaar hing hij Panda een mooi lint om. waarmee deze niet weinig was ingenomen en wat de omstanders aan leiding gaf tot een hernieuwd gejuich. Joris wachtte echter het einde daarvan niet af. Hij wenkte de burgemeester en diens secretaris en leidde de beide heren vervolgens naar de deur van de vuurtoren. „Nu - goed danomdat ge zo aandringt sprak hij opgewekt. „Een enkele demonstratie van mijn Verdwijn-Machine zal ik u geven!" „Fijn", zei de burgemeester, „dat is dan de eerste demonstratie. Daar zal mijn stad beroemd van worden!" Zeg - wacht eens even!" riep Panda intussen. „Ik ben nu wel ordecommissaris, maar wat betekent dat? Wat moet ik als ordecommissaris doén?" „Zorgen dat al die journalisten niet mee naar binnen gaan!" zei Joris. En dat zei hij nog maar net op tijd. want er kwam al een grote horde van verslaggevers aanrennen, en die wilden allemaal mee naar binnen om de demonstratie te zien. Albert Bassermann overleden 85 JAAR OUD. De Duitse toneelspeler Albert Basser mann is gisteravond te Zuerich in de ouderdom van 85 jaar tengevolge van een beroerte overleden, kort nadat hy per vliegtuig uit New York was aan gekomen. Bassermann werd op 7 September 1867 te Mannheim geboren. Nadat hy aanvankeiyk scheikunde studeerde, ging hy al spoedig naar het toneel. Dank zy zijn doorzettingsvermogen, wist hy een grote handicap voor een toneelloopbaan, zyn zwakke, hese stem, te overwinnen. Na o.m. verbonden te zyn geweest aan het Hoftheater van Meiningen, trad hy van 1899 tot 1915 op in het ..Deutsche Theater" en het ..Lesslng-Theater" te Berlyn. waar hU. in de school van Otto Brahms en Max Reinhardt. naam maakte door zyn sterk persoonlyke ver tolking van verscheidene rollen uit stukken van Ibsen. Na 1915 was Bassermann niet verbon den aan een gezelschap, doch vervulde, meestal met zyn vrouw Else Schiff. gastrollen aan Duitse theaters. Hieraan kwam een einde, toen in 1934 te Leip zig een engagement aan zyn vrouw werd geweigerd. Bassermann bedankte voor het lidmaatschap van de vereni ging van Duitse tonelisten en trok zich terug in Arosa (Zwitserland). Later ver trok hy naar de Verenigde Staten, waar hij bleef tot 1946. Na enige tournees in West-Europa, waarby o.m. Nederland werd bezocht, keerde het echtpaar Bas sermann in 1949 naar Duitsland terug. Tifo naast Joegoslavische zone van Triëst De Joegoslavische regering heeft een aantal maatregelen genomen, waardoor de Joegoslavische zone van Triest nau wer met Joego-Slavlë wordt verbonden. Aangezien in feite de Joegoslavische zone (zone b) politiek en economisch reeds deel uitmaakt van Joego-Slavië. zyn Westeiyke waarnemers te Belgrado geneigd de nieuwe maatregel in hoofd zaak als van formele aard te be schouwen. Foster Dulles critiseert Amerika's buitenlandse politiek TE VEEL AANDACHT VOOR EUROPA. TE WEINIG VOOR AZIË. John Foster Dulles heeft In een rede te Pittsburg verk'aard. dat de Verenigde Staten .gedoemd zyn ten onder te gaan" door „omsingelingspolitiek" en tenslotte door een „directe, hevige aanval" van het Russische communisme. Dulles, die Juist is teruggekeerd van eer. bezoek aan generaal Elsenhower te Parijs, leverde felle eritlek op de politiek der Amerikaanse regering, die z.i te veel aandacht aan West-Europa heeft be steed. met verwaarlozing van Azië. In dit verband zei spr., dat de Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken sinds de val van Duitsland in 1945 „17 reizen naar Europa hebben gemaakt, waarmee 457 dagen waren gemoeid". In deze pe riode hebben zij echter geen enkele maal Azië of het gebied van de Stille Oceaan bezocht aldus Dulles, die van mening was. dat de oorlog in Korea voorkomen had kunnen worden door een krachtiger houding der V. S. De Amerikaanse politiek ten aanzien van West-Europa noemde hy „weifelend, ondoeltreffend en buitensporig kost. baar". De vorderingen in de richting van een Europees leger waren zi. te danken aan „het schitterende leiderschap van Frank ryk en aan het persoonlyke initiatief van generaal Elsenhower". MAC ARTHUR HEEFT OOK CRITIEK. Generaal Mac Arthur heeft in een rede te Lansing (Miohigam de bewe ring. dat de veiligheid van de Verenigde Staten van buitenaf wordt bedreigd, kiinkbare onzin genoemd. Het werke lijke gevaar wa6 te duchten van „de ver. raderlijke krachten in het land zelfHij vindt, dat de regering zich blind staart op West-Europa en Azië .door traagheid en verzuim" verloren heeft laten gaan. Mac Arthur waarschuwde tegen het maken van een .militaire staat" van de Ver. Staten. Staking bij de Amerikaanse oliebedrijven naar het einde? Knight, voorzitter van de vakvereni ging van arbeiders, werkzaam bij de Amerikaanse oliebedrijven, die is aan gesloten bij het grote Amerikaans vak verbond van het CIO, heeft verklaard dat men „bezig is een einde te maken aan de staking in de olie-industrie". Beambten hebben echter verklaard dat deze staking slechts kan worden be ëindigd door het afsluiten van een reeks plaatselijke overeenkomsten tussen de vakverenigingen en de werkgevers. Bij het afsluiten van dergelijke overeen komsten zijn 22 vakverenigingen, die honderden categorieën arbeiders verte genwoordigen. betrokken. Deze ambtenaren hebben er de nadruk op gelegd dat slechts geleidelijk een einde kan komen aan de staking. Knight zeide echter dat. „mits een behoorlijke mate van samenwerking aan de dag wordt gelegd", een voldoend aantal plaatselijke regelingen tot stand kan worden gebracht om hetgeen hij noemde „een toenemend tekort aan benzine voor vliegtuigen" te doen verminderen. Radio-programma VOOR ZATERDAG 17 MEI Hilversum I. (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gexvyde muziek; 7.40 Nieuws en weerber.; 7.55 Hoogmis. 9 30 Water standen: 9.35 Gram.muzlek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.muzlek. 10 30 School radio; 11.00 Voor de zieleen; 11.45 Gram. muzlek; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest en solist; (12.30—12.33 Land- en tulnbouwmededellngen). 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nleuWs; 13.20 Amus.muziek; 14.00 Boekbespreking: 14.10 Grammuzlek. 14.20 Engelse les; 15.00 Harmonie-orkest; 15.25 Kroniek van Let teren en Kunsten: 16.03 Madrlgaalkoor. 16.30 „De Schoonheid van het Gregori aans17.00 Voor de Jeugd; 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Gram.muzlek; 19.15 „Wat denkt ïysttrekker?. vraaggesprek: 19.25 Amus. muziek; 19.52 Actualiteiten: 20.00 Nieuws en weerber.; 20 08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Grammuzlek; 21.00 Gevar. progr.; 21 55 Gram.muzlek; 22.30 Wij lulden de Zondag ln; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws ln Esperanto; 23.2224.00 Kamerorkest. Hilversum II (298 m.)) VARA; 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram.muzlek; 8.00 Nieuws en weerber.: 8.18 Gram muziek; 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram.muzlek; VPRO: 10.00 „Tydelljk uitgeschakeld", causerie: 10.05 Morgenwij ding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders ln de contlnubedr}1xen; 11.30 Viool en plano: 12.00 Accordeonmuzlek; 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen; 12.33 Gram.mu zlek; 13 00 Nieuws: 13.15 „Kleine Zon den". hoorspel; 13.30 Dansmuziek; 14.10 Voor de Jeugd; 14.30 Koorzang; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Dansmuziek; 15.30 „Van de wieg tot het gral". causerie 15.45 Lichte muziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Concertgebouw-orkest; 17.15 Voor de Jeugd 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varla; 18.20 Gram.muzlek: 18 35 Volksdansen; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 ..Pas separtout", causerie; 19.40 „Het Oude Tes tament ln deze tyd", causerie: 19 55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten, 20.15 „De stoel van de koning", muzikale comedle; 21.15 Tlroler- muzlek: 21.45 Socialistisch commentaar: 22 00 Strljksextct en soliste: 22.30 „Onder Engeland. BBC Home Service. 330 12 00 Gevar. progr 12.55 Weerber.; 13 00 Nieuws. 13.10 Gevar progr.; 14.10 Sport uitslagen: 14.15 Ar be ldersorkest14.45 Or gelspel: 15.15 Hoorspel: 15.35 Idem; 16.00 BBC Northern Orchestra: 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber.; 18 00 Nieuws; 18 15 Sport; 18 25 Amus.muziek; 19.15 In terviews en gram.muzlek: 19.45 Parle- mentsoverzlcht; 20.00 Gevar. progr.; 21 00 Nieuws; 21.15 Hoorspel; 22.45 Litanie; 23.00 Nieuws; 23.03 Schaken. Engeland. BBC Light Programme. 1500 247 m.: 12.00 Balletmuziek: 12.45 Sport: 13 35 Gram.muzlek: 13.45 Voor de kleuters 14 00 Gevr. muziek: 14.45 Sport; 15.30 Amus.muziek; 16.15 Militair orkest; 16.45 Sport; 17 00 Jazzmuziek; 17.30 Orgelspel; 18.00 Sport; 18 35 Gram.muzlek; 18.45 Causerie; 18.59 Sport; 19 00 Nieuws en radiojournaal; 19 25 Sport: 19.30 Hoorspel 20 30 Gevar. progr: 21.00 Opera-orkest: 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22 45 Idem: 23 15 Gram.muzlek; 23 5624 00 Nieuws Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m.: 12 00 Gevar muziek: 13.00 Nieuws; 13 25 Amus orkest: 14.00 Gevar. muziek; 15.00 Volksliederen; 18 00 Klankbeeld: 17 00 Dansmuziek: 1730 Lentemuzlek: 18.00 Amus.muziek: 19 00 Nieuws; 20.00 Hoor spel; 21.45 Nieuws; 22.10 Symphonle-or- kest en soliste: 22 45 Lichte muziek: 24 00 Nieuws: 0.10 Dansmuziek; 1.002.00 Lich te muziek. Frankryk. Nationaal Programma. 317 en 249 m.: 12.10 Gram.muzlek: 12.30 Orkest concert: 13 00 Nieuws: 13.20 Vioolrecital; 14 00 Nieuws: 14.12 Symphonle-orkcst en solist; 1630 Balletmuziek; 17.55 Gram muzlek: 18 10 Clax-eclmbelrecltal: 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.01 Gram mu ziek; 20.00 Orkestccmcert; 20.30 Hoorspel met muziek: 22 00 Gram .muziek: 22 50 Gram.muzlek; 23.25 Planarecltal; 23.45 24.00 Nieuws. België. 484 en 324 m. 484 m.: 12.06 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 Gram. muzlek; 14.05 en 15.00 Idem; 16.30 Lichte muziek: 1700 Nieuws; 17.15 Lichte mu ziek; 18.30 Accordeonmuzlek: 19.00 Alt- vlooi en plano; 19.20 en 19 40 Grammu zlek; 19 45 Nieuws; 20.00 Grammuzlek: 21.10 Orkestconcert; 22.00 Nieuws; 22 10 Gram.muzlek; 22 15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.muzlek: 22 50 Nieuws; 23.00 Gram. muzlek; 23.55 Nieuws. 324 m.: 11.45 Gram.muzlek: 12.15 Zang en plano; 12.30 Weerber 12.34 Zang en plano; 12.50 Gram.muzlek; 13.00 Nieuws; 13.15 Grammuzlek; 13.45 Idem; 14 00 Pianorecital: 14.30 Verzoekprogr.; 15 00 Gram.muzlek; 15.15 Muziek uit Indonesië. India en Suriname; 16.30 Gram.muzlek; 16.45 Engelsel es; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.muzlek; 17.30 Kamerkoor. (In d» pauze gram.muzlek); 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Accordeonspel; 19.40 Voordracht; 19.50 Accordeonspel; 20.00 Gevar. progr.; 2130 Gram.muzlek: 23.00 Nieuws; 23.0524 00 Verzoekprogr. ZATERDAG: Café „de Valk": Ver. van Chr. Onder wijzers. Spr. dr W. P. Dankbaar over de zending. 2.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. .Xltterla Sacrum". ..Zeg aan Margareth". 8 uur nm. Oud-Hortuszlcht: Dansavond Interna tional Friendabln Leosrue. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Peestaxrond Peree- neelsver. Marine Electronlsche Bedryven. Stadszaal (grote zaal)Ontspannings avond Personeelsver. „Kon. Ned. Grof smederij", 8 uur nam. MAANDAG: DINSDAG. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wajang* Oegsteeest (Witte Hxils): Kon. Ver. .Oost en West". Spr. mr H. van Andel over Nederland en Nleuw-Gulnea. 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Verster-ten toonstelling. Werkdagen 105: Zondagen 16 uur. (Tot 2 Juni) DE BIOSCOPEN. Rex „De Dulvelspas" (14 Jaar) Zondag en Hemelvaartsdag1 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 uur: overige dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Hemelvaartsdag: Fr a Dlavolo, Stan Laurel en Oliver Hardy (alle 1.). Casino „De leukste thuis" (alle leeft.) Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur: overige dagen: 7 en 9.15 uur. Fllmac van 2 tot 6 uur, alle dagen behalve Zondag. Lldo ..Tramlijn Begeerte" (18 Jaar) Zon en feestdagen; 2 30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen: 2.30. 7 en 9 15 uur. Lnvor „De Blauwe Engel" (18 laar) Zon. en feestdagen; 2 30. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Trlannn ..Wie van de drie?" (alle leeft.) Zondag en Hemelvaartsdag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 10 Mei 13 uur tot Zaterdag 17 Mei 8 uur waargenomen door Apotheek Duv*- ter Nieuwe Rlln 18 tel. 20523 en de Doezn-Apotheek. Doezastraat 31. telef. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Abotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3