LEIDSCH DAGBLAD Britse Lagerhuis over Duitsland's herbewapening WEERBERICHT Nieuwe verscherping in Amerikaanse loongescliillen Ernstige bezwaren tegen steeds zwaardere belastingdruk 91ste Jaargang DONDERDAG 15 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27609 I Directeur: J. W. Henny I Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6 per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041. Red 21507 Labour eist geen stemming I Uit het gisteravond gehouden Lager- J huisdebat over de Europese situatie I is wel gebleken dat inzake de West- I Duitse defensie-bijdrage tussen oppo sitie en regering géén onoverbrugbare I kloof bestaat. Attlee legde echter de 1 nadruk op groter voorzichtigheid. Alleen Aneurin Bevan beschuldigde I Eden er van. dat hij de deur in het ge- I zicht van de Russen, juist nu zy tekenen I van een veranderde houding geven, I heeft dichtgeslagen, een beschuldiging, I welke van regeringszijde belachelijk werd genoemd. De regering is er n i e t van overtuigd, dat het gevaar geweken is, zodat er spoed dient te worden betracht bi] de opening van West-Duitsland in de Europese defensie. De oppositie liet het niet tot een stemming komen. Bevan en zijn aan hangers, die het blijkbaar wel wilden, hadden zich op grond van de ver scherpte partij discipline bij de be slissing van de partijleiders neer te leggen. Het centrale punt in het debat waren de door het partijbestuur van Labour geëiste verkiezingen in West-Duitsland, voorafgegaan aan de defensieregelingen. Attlee, die niet minder dan Eden overtuigd is van een West-Duitse her bewapening. maar die waarschuwde tegen overhaastig en ondoordacht op treden. wil spoedig verkiezingen als garantie, dat de massa van de West- Duitse bevolking achter het defensieplan staat, omdat het anders geen waarde heeft. De regering Adenauer is pas drie jaar geleden tot stand gekomen, toen het bewapeningsvraagstuk nog geen speciale rol speelde. Op hartstochtelijke wijze waarschuw de Eden tegen het Labour-voorstel. omdat niet vóór de herfst van 1953 verkiezingen in West-Duitsland moge lijk zouden zijn. Uitstel van de beslis sing over de Europese defensie tot dat tijdstip zou betekenen, dat alles op losse schroeven zal komen te staan. Een verslapping van onze krachtsin spanning, riep Eden uit, zou een catastrophale vergissing zijn! De politiek van wijlen Ernest Bevin om de grens van de Westelijke verdedi ging zo ver mogelijk naar het Oosten te leggen is ook de politiek der huidige regering. Eden vroeg of het nog steeds de poli tiek der oppositie is. Wat Eden de meeste voldoening gaf, was. dat Duitsers en Fransen thans samenwerken voor een gezamenlijke toekomst. De Westelijke politiek begint thans vruchten af te werpen. De Russische nota's kunnen een poging zijn tot ver traging der plannen, maar kunnen even zeer duiden op een wijziging van de Sovjet politiek. We weten het niet! Het doel van ons antwoord was een basis voor onderling begrip te vinden en enige ontspanning teweeg te brengen. Eden was er van overtuigd, dat de totstandkoming van de nieuwe regelin- Europese Defensie Gemeenschap deze maand een feit Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat de ministers van buitenlandse zaken van oe zes landen der Europese Defensie Gemeenschap Maandag a.s. te Parys bijeen komen om de laatste hand te leggen aan het verdrag over het Euro pese leger. Volgens diplomatieke kringen te Pa rys zullen de ministers der zes landen «Frankryk. Italië, de Benelux-landen en West-Duitsland) na deze byeen- komst in een andere vergadering het verdrag van de E.D.G. officieel tekenen. Naar te Bonn verluidt, zou het Duitse verdrag op 24 Mei te Bonn door de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken en kanselier Adenauer worden ondertekend en het verdrag over de Europese Defensie Gemeenschap tussen 27 en 30 Mei te Parys. Op de bespreking van gisteren tussen de geallieerde hoge commissarissen en dr Adenauer hebben de geallieerden de belangrijke concessie gedaan, dat het Duitse verdrag automatisoh zal worden herzien als Duitsland verenigd wordt, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen In de vorige tekst stond „kan worden herzien". De West-Duitse regeringspartijen hechten grote waarde aan deze wijziging. Oostenrijk is het wachten moe „Oostenrijk zal een beroep op de Ver enigde Naties doen. indien de pogingen om een Oostenrijks vredesverdrag te sluiten, geen succes opleveren", zeide de Oostenrijkse bondskanselier dr Figl in een door hem te Washington afgelegde verklaring. gen in West-Europa overeenstemming met de Russen eerder in de hand zal werken dan bemoeilijken. Zij eerbiedigen slechts kracht, niet alleen militair, maar ook wat betreft de internationale poli tieke eenheid. Eden begreep volledig de diepe senti menten, vooral bij Duitslands buren en in Duitsland zelf tegen de herrijzenis van een Duits militarisme. In het Europese leger zal echter geen enkele nazi kunnen overheersen. Het Westen streeft slechts naar een maximum van veiligheid. Communistische dreigemen ten kunnen ons niet van het plan afhou den, integendeel, zy zullen het slechts versterken. Wat de vrijheid van regering voor de communisten betekent blijkt wel uit Ulbrlchts dreigement tot degenen, die hun steun aan de voorgestelde contrac tuele overeenkomst geven. Eden was verheugd dat de antwoord nota aan de Sovjet-Unie in West- Duitsland in goede aarde was gevallen, niet alleen bij de coalitie, maar ook bij de oppositie. Attlee waarschuwde tegen een Duitse defensie-bydrage op basis van vrijwilli gers. omdat dit in hoofdzaak ex-nazi's zouden zijn en ook tegen herhaling van de fout van na 1918 om de legerleiding in handen te geven van ondemocratische elementen. Ook becritiseerde Attlee overijld optreden van sommige geallieer den en waarschuwde hij tegen over schatting van de strijdmacht van de Europese defensie gemeenschap, die pas betekenis zou krijgen door het achter haar staande potentieel van Groot- Brittannië, Canada en de Verenigde Staten. De verbreding van de rijksweg Dordrecht - Moerdijk was reeds sedert geruime tijd noodzakelijk. In het kader van de verruiming van werkgelegenheid heeft de Regering nu toch besloten van deze intensieve verkeersader van Noord Nederland naar het Zuiden een tweebaans-weg te maken. Gedeelten van de aarden baan en de viaducten, waarover de tweede rijbaan zal lopen, liggen reeds jarenlang gereed. Aan de voltooiing van het nieuwe weggedeelte wordt nu weer hard gewerkt. Clark erkent accoord van Koje niet De opperbevelhebber der V N -strijd krachten in Korea, generaal Mark Clark, heeft het „accoord". dat de vorige com mandant van het krijgsgevangenenkamp op Koje, brigade-generaal Colson, met de communistische gevangenen had ge sloten. geheel gedesavoueerd Er is een strenger regiem ingesteld op het eiland en de veiligheidsmaat regelen zijn uitgebreid. Er bevindt zich een groot aantal tanks op het eiland. Colsons nota aan de communisten „heeft geen enkele waarde", aldus de verklaring. „Generaal Colsons bevoegd heid om met de communisten te onder handelen hield met de bevoegdheid in om ook maar een enkele van de gemene en valse klachten, waarop de communis ten hun eisen grondvestten, te aanvaar den. Uit een onderzoek is gebleken, dat de hele zaak zorgvuldig was voorbereid om propaganda te maken, teneinde de krygsgevangenenkwestie te Panmoend- jon te benevelen", aldus de verklaring van generaal Clark WANORDELIJKHEDEN IN ALGIERS. Te Orleansville, in West-Algiers, heb ben wanordelijkheden plaats gevonden. Zes a zevenhonderd demonstrerende jongens van vijftien a twintig jaar. die met stokken en sikkels waren bewapend verzetten zich tegen de politie Zij be kogelden de politiemannen met stenen. Deze losten eerst waarschuwingsschoten in de lucht, doch toen dit niet hielp, werd met scherp geschoten. Twee de monstranten werden dodelijk en een derde ernstig gewond. De politie kreeg hulp van mobiele garde en de betogers werden verspreid De demonstratie was georganiseerd ter gelegenheid van de aankomst in Orleans ville van Messali Hadj. leider van de „beweging voor de overwinning der de mocratische vrijheden" <de AJgierse nationalistische partij). Messali Hadj is na de botsing tussen betogers en politie gearresteerd. Gouverneur-generaal Ro. ger Leonard heeft bejjaald. dat de ar restant zich niet meer ln een der drie Alrierse departementen mag ojïhouden. Men acht het mogelijk, dat hij per vlieg tuig naar Frankrijk zal worden overge bracht. Naar het Alg. Handelsblad bericht is het omstreden rapport van admiraal Fechteler. dat de „Monde" vorige week als authentiek heeft gepubliceerd, te vinden in een artikel ..Sea of Decision" van de hand van commander Anthony Talerico (U.S. Navy) in de handelingen van September 1950 van het Amerikaan se Naval Institute. De tekst is op vele plaatsen letterlijk overgenomen, soms enigszins pasklaar gemaakt en verder door aanvullingen actueler gemaakt Dezer dagen maakt een groep land- bouw journalisten een excursie langs Nederlandse zuivelbedrijven in alle delen van ons land. Als voorbeeld tot welk peil van hygiëne en effi ciency men gekomen is in de Coöpe ratieve Zuivelindustrie, zien wij hier een interieur van een melkfabriek. Het vullen der melkflessen gaat automatisch. Aanhoudend droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nanacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest zwakke wind en weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 16 MEI. Zon op: 4.45 uur; onder 20.29 uur. Maan op: 1.56 uur; onder: 1132 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.07 en 20.45 uur. bestaat uit acht pagina's Terreur op Sardinië Het bergdorp Orgosolo op Sardinië wordt door een geheimzinnige terreur geteisterd. Dertien mensen zijn daar op onverklaarbare, gewelddadige wijze aan hun eind gekomen, sedert twee jaar ge leden aan de dorpskerk een „dodenlijst" met de namen van de 36 toekomstige slachtoffers werd bevestigd. Zij, die totnogtoe aan het geheimzin nige oordeel zijn ontsnapt, leven in angst en vreze en de politie is niet in staat het motief tot de moorden vast te stel len. om van de daders zelf maar niet te spreken. In April 1950 verscheen aan de gevel van de kathedraal een geheimzinnig papier met de namen van 36 personen Aan elke naam was het woord „spion" of „verrader" toegevoegd. De gemeentesecretaris gaf last het papier te overschilderen. Dit werd ge daan. maar de secretaris zelf werd twee dagen later vermoord. Sedertdien wer den 12 personen met geweld om het leven gebracht. De politie is van me ning dat de moorden iets hebben uit te staan met de arrestatie van Sardinische bandieten, die door streekbewoners zijn verraden, maar de ware schuldige of schuldigen heeft zij nog niet kunnen ontdekken. Enige tijd koesterde men verdenking jegens een zekere Liandru. een van Sardinië's meest gevreesde ban dieten. op wiens hoofd een som van twee miilioen lire was gezet, nadat zes poli tiemannen in een hinderlaag waren ge lokt en gedood. Na diens arrestatie en gevangenneming bleven de moorden echter voortduren. Tot de slachtoffers behoorde de vrouw van Liandru. De ver onderstelling is geuit dat zij als tipgeef- ster voor de politie was opgetreden en daarom door bendeleden uit de weg ge ruimd was. U.P. Patrouilledienst tussen Berlijn en West-Duitsland hersteld Sovjet-Russische wachten hebben gis teravond een Amerikaanse patrouille tot de autoweg tussen Berlijn en West- Duitsland in Westelijke richting toege laten. Dit is de eerste maal sedert Don derdag jldat een patrouille weer wordt doorgelaten. Vanochtend zal een Britse patrouille pogen tot de autoweg toegang te verkrijgen. Drie Westelijke geallieerde hoge of ficieren hebben gisteren een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van het Sovjet-leger te Potsdam om met de Sovjet-functionarissen over het ophou den der patrouilles in de afgelopen dagen te spreken. Westelijke functionarissen weigerden zich over het onderhoud" uit te ia ten Britse en Amerikaanse pa trouilles rijden op de autowee om ge allieerde voertuigen, die moeilijkheden hebben te helpen. Er is geen Franse patrouilledienst. Toch een staalstaking? De Amerikaans^ bond van arbeiders in de staalindustrie heeft met alge mene stemmen besloten opnieuw in staking te gaan. wanneer de werkge vers niet onmiddellijk een bevredigende loonsverhoging geven. Vóór de stemming over de resolutie had de ter vergadering aanwezige Ame rikaanse minister van arbeid Tobin ver. klaard, dat overeenstemming slechts kon worden bereikt op basis van de aanbe velingen van de Amerikaanse raad voor de loonstabilisatie. welke de werkgevers evenwel geweigerd hadden te aanvaar, den. De loonstabilisatieraad heeft, als ge meld. aanbevolen dat de arbeiders een loonsverhoging van 17 H- dollarcent per uur zouden krijgen en dat hun arbeids voorwaarden ook in andere opzichten zouden worden verbeterd. De directies der Amerikaanse staalbedrijven hebben evenwel geweigerd de aanbevelingen van de raad uit te voeren. Regering, werk gevers en werknemers zijn in de Ameri kaanse loonstabilisatieraad vertegen woordigd; de vertegenwoordigers der re gering en van de werknemers hebben tegenover die der werkgevers één lijn gelrokken. De commissie voor loonstabilisatie heeft de loonsverhoging, die aan de 90.000 stakende arbeiders in de Ameri kaanse olie-industrie kan worden ver leend op vyftien dollarcent per uur ge steld. Dit besluit van de commissie betekent geen aanbeveling, maar een aanwyzing van de maximumvergoeding, die zij kan goedkeuren. De afgevaardigden van de vakvereni ging en de regering stemden voor de loonsverhoging, terwyl de vertegenwoor digers van de werkgevers tegenstemden Tevoren had de commissie een motie van de zyde der vakvereniging voor een loosverhoging van 18 cent verworpen. Hetzelfde gebeurde met een voorstel van |genwoordigers der werkgevers erhoging ten hoogste 10 cent te 1 ragen. Drie vakverenigingsleiders deden on middellijk een beroep op „alle oliemaat, schappijen, die belang hebben bij een spoedige beëindiging van een staking", om onderhandelingen met plaatselijke vakbonden te openen. De directeur van het bureau voor eco nomische stabilisatie Roger Putman, verklaarde zich accoord met de uit spraak van de commissie voor loonsta bilisatie. Naar zijn mening brengt de genoemde verhoging geen gevaren voor de industrie of de nationale economie met zich mee. Over het geheel genomen, is de lucht vaart met 30 pet. verminderd als gevolg van deze staking. SPIONNAGE. Het in Oost-Berlyn gevestigde Oost- duitse opperste gerechtshof heeft twee Westerse, voor het bedrijven van ter reurdaden opgeleide agenten" tot levens-' lange gevangenisstraf veroordeeld. Twee andere beklaagden zyn tot vijftien en tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een rechtbank van de Amerikaanse hoge commissie te Berlyn heeft de 25- jange André Erwin Andrees tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage voor de Russen. De rechter noemde Andrees „een Klaus Fuchs in zakformaat". Een rechtbank van de Amerikaanse bezetting te Muenchen heeft een 25- jarige acteur uit Aken tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens spion nage voor Tsjecho-Slowakye. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Acheson. heeft op zijn persconferentie nog eens verklaard: iedereen, met inbegrip van de Sovjet- resering. begrijpt goed. dat de V S. vast besloten zijn hun positie in Berlijn te handhaven en te helpen bij de bescher ming van de belangen van het volk van West-Beriyn". I Dc A.N.W.B.--wegenwacht krijgt er ccn nieuwe taak bij. Voortaan zullen de ..ridders van de weg" - in I samenwerking met de bosbrandwecr j - op verschillende plaatsen langs I de grote wegen in de Stichtse Lust- warande cn op de Veluwe waar schuwen tegen bosbrand gevaar. Dr op paaltjes bevestigde borden zijn i door de A.N.W.B. zo geconstrueerd dat de Wegenwacht de waarschu wing ..Bosbrandgevaar" direct kan voordraaien als na aanhoudende droogte het gevaar voor bosbrand niet denkbeeldig is. Ook de Wegen wachtmotoren worden dan onmid dellijk van eenzelfde waarschu wingsbord voorzien. 25 jaar geleden volbracht ..Luckic" Charles Lindbergh de eerste vlucht over de Atlantische Oceaan. Het toestel, waarmede hij de tocht maakte op 20 en 21 Mei 1927. noemde hij de ..Spirit of St. Louis". De beroemdste portretfoto van ..Lucky Lindy". Dc opname is ge maakt vlak voordat hij in zijn ccnmotorig vliegtuigje startte voor zijn gevaarvolle vlucht naar Parijs. Hij legde de afstand van 3.600 mijl af in 33y2 uur. Eens de meest bewonderde en ge vierde man van de wereld, daarna (na de ontvoering van zijn baby) de meest beklaagde, leeft nu terug getrokken in zijn huis in Connec ticut. Truman hekelt congres „Wij zijn bezig de koude oorlog te win nen. maar ik vrees, dat wy hem zullen verliezen als het congres volhardt ln de houding, die het op het ogenblik aan neemt". aldus heeft president Truman verklaard in een toespraak tot leden van de bond van burgerluchtpatrouilles te Washington De president zinspeelde op de door het congres aangenomen voor stellen bij de behandeling van de cre- dieten voor de verdediging en de hulp aan het buitenland. President Truman zeide verder, dat de door de regering ingediende begroting „niet fatsoenlijker zou kunnen zijn". Hij voegde er aan toe: „het is iets verschrikkelijks met het congres te werken in een jaar van pre sidentsverkiezingen. En ik kan het weten". Truman sprak tenslotte de hoop uit. de aanwending van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden te mogen beleven. „Daarom stel ik my niet her kiesbaar Ik wil oud genoeg worden om het te kunnen beleven". EISENHOWER NEEMT AFSCHEID Generaal Elsenhower is heden, ver gezeld van zyn echtgenote, te Londen aangekomen Hij brengt een afscheids bezoek van twee dagen aan Groot-Brit- tannlë De generaal zal heden Het noen maal met Koningin Elizabeth en het avondeten met premier Churchill gebrui ken. Elsenhower en echtgenote zullen ook door de Koningin-moeder en door Koningin Mary worden ontvangen. De generaal zal bij terugkeer in de V. St. officieel ter beschikking van de stafchef van het leger te Washington staan, doch zal zonder speciale opdracht te New York worden gestationneerd, evenals indertijd generaal MacArthur. In feite kam de generaal dan weer het presidentschap van de Columbia-unlver- siteit op zich nemen, welke j>ost hij be kleedde, toen hij in Europa werd be noemd. Zaterdag as. te Wassenaar. De begrafenis van mr E. F. M. J. ba ron Michlels van Verduynen, voormalig Nederlands ambassadeur te Londen, is vastgesteld op Zaterdag 17 Mei as om streeks twaalf uur op de R.K. begraaf plaats te Wassenaar. Om elf uur begint in de St. Willibrorduskerk aldaar de Mis van Requiem. Op jaarvergadering der K.N.A.C. Den Haag Vanmiddag is in Hotel Witte Brug te Den Haag de jaarlijkse algemene ver gadering gehouden van de Kon. Ned. Automobiel Club. In zyn openingswoord heeft de voor zitter. jhr mr J. Th. M. Smits van Oven er op gewezen, dat het vraagstuk der lasten op het motorwegverkeer he laas een klassiek geworden thema moet worden geacht. Er gaat bijna geen jaar voorbij of er moeten nieuwe heffingen worden betreurd of toekomstige be- lastingen worden gesignaleerd. In dit verband sprak hij ziin gTote bezorgdheid uit over het aanhangige wetsontwerp inzake het beperken van de jwrkeerheffinzen, waarvan het vermoe delijk averechtse resultaat zal zijn. dat de gehate geldophalery bij het overdag parkeren niet de kop wordt ingedrukt, terwijl de meeste gemeenten Leider- dorp en Amsterdam geven reeds het I 'goede') voorbeeld zich zullen haas ten van de gesanctlonneerde mogelijk heid tot de instelling van een heffing voor het 'snaohts laten staan, te pro fiteren. Ook het jaarverslag van de secretaris, mr B Ph baron van Harmxma thoe Slooten wijst op de zware lasten die ook In het achter ons liggende jaar opnieuw aan het reeds overbelaste motorwegver keer werden opgelegd. De verontrustende en discrimineren de bedreiging van de economie van het automohieirerkeer. waarop reeds eer der de aandacht moest worden geves- tigd. heeft zich ondanks de vele .pro- i testen van allen die by het motor wegverkeer zijn betrokken, gereali seerd. In het licht van de relatief en ook absoluut enorme belastingverzwa ringen. waaraan de personenauto de laatste kwart eeuw werd onderworpen, werd reeds het vorige jaar het. door de regering als matige verhoging voor gestelde percentage van de verhoging voor deze auto's (gemiddeld 75 °*r) als onaanvaardbaar eekwalificeerd. Sinds de bevrijding heeft het motor wegverkeer ruim 524 miilioen gulden meer opgebracht dan aan de wegen en bruggen is besteed, niettemin heeft de minister van Financiën op desbetref fende vragen in de Kamer medege deeld. dat hij niet kon instaan voor het feit. dat de be'astingdruk op het motorwegverkeer niet nog groter zou worden. De verkeersveiligheid heeft van ouds her de KNAC ten zeerste geïnteresseerd. Aangpzien rij daarbij nimmer schroomde ook de hand in eigen boezem te steken, meent zy thans te mogen zeggen dat men er na de oorlog nog niet ln geslaaed is. het langzame verkeer tot dezelfde dis cipline te brengen welke de doorsnee- automobilist. kenmerkt. Na er oa. op gewezen te hebben dat de afd. Wegen en Verkeer zich intensief heeft bezig gehouden met de talrijke oroblemen die het terrein van het ver keer en de verkeersveiligheid raken, en waarbij vooral de aandacht wordt ge vestigd op het contact met rijks-, pro vinciale- en gemeentelijke autoriteiten Inzake verkeerstechnische en wee°ntech- nische aangelegenheden, maakt spr. met dankbaarheid gewag van de vele mede werking ook van overbe'dslnstanfiPS aan het werk van de Schrift "'MVe vericeers- naedagoog waarvan de hedging <je verkeersveiligheid te vergroten.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1