LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT 91ste Jaargang MAANDAG 12 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27606 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Amerikaans Huis van Afgevaardigden erkent noodzaak van steun aan Europa Maar besnoeit toch Truman's program De Amerikaanse commissie voor bui tenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden beveelt aan. dat het program van president Truman voor de wederzijdse beveiliging van - yoo.000.000 dollar voor 1952—1953 be snoeid wordt met 1.010.900.000 dollar, te verdelen over alle Europese gebie den. waaraan militaire hulp wordt verleend. De Senaatscommissie heeft een besnoeiing van 1.000.000.000 dollar aanbevolen voor alle gebieden, waaraan militaire en economische steun wordt verleend. Gegevens over de sterkte en opstel ling van de Sovjet-strijdkrachten, zo gaat de commissie van het Huis verder, wijst er op. dat het gevaar voor agressie door de Sovjet-Unie geenszins heeft af genomen en dat er geen rechtvaardi ging bestaat voor een vermindering der Amerikaanse defensie-in*>anning. „Teneinde in staat te zijn de atoom bom op de meest effectieve wijze in het voordeel van onze defensie te ge bruiken. is het van belang, dat wij bases hebben, die zo ver mogelijk van onze grenzen verwijderd zijn". Het is. aldus het verslag, nog steeds even wensenswaardig als een jaar geleden, dat- een eventuele aanval door de Sovjet-Unie zo dicht mogelijk bij de Sovjet-grenzen het hoofd wordt gebo den. „Het is van belang voor de veiligheid der Verenigde Staten, dat de mijnen, fabrieken en de intellectuele capacitei ten. evenals de hulpbronnen van de vrije wereld uit de handen van de Sovjet- Unie worden gehouden". De volken van Europa hebben niet meer het gevoel, dat een weerstaan van de Sovjets hopeloos is. Wat dit betreft „wordt de toestand beter en beter". „Het is duidelijk in het belang der Verenigde Staten beter dit gevoel te stimuleren teneinde de Sovjet-Unie (eventueel) in Europa te weerstaan, dan toe te zien. dat Europa door gebrek aan moeite in Sovjet-handen overgaat". De commissie stelt een regeling voor, volgens welke Amerika rechtstreeks hulp kan bieden voor de organisatie van het Atlantische pact, het plan-Schuman en de organisatie, die zou kunnen voort komen uit de plannen voor een Europese Defensie Gemeenschap. Een amende ment op het desbetreffende wetsont werp zou Amerika in staat stellen recht streeks hulp te verlenen aan deze drie organisaties. De door de commissie aanbevolen principiële veranderingen zijn de vol genden: 1 Een besnoeiing van 20 procent in de militaire toewijzingen van 4.145.000.000 tot 3.316.000 000 dollar. 2 Een besnoeiing van 10% in defen- siesteun aan Europa van 1.819.200.000 tot 1.637.300.000 dollar. Weer speldeprikken te Berlijn De Sovjet russlsche wachtposten van het contrólepunt btj Helmstedt houden op het ogenblik alle Britse en Ameri kaanse patrouilles op de hoofdweg van Berlijn naar Helmstedt tegen, aldus Britse militaire autoriteiten. Patrouilles van Helmstedt naar Berlijn worden doorgelaten, evenals het normale weg verkeer ln belde richtingen. De reden van deze maatregel is niet bekend. De drie Westelijke geallieerde com mandanten hebben bij generaal Tsjoei- kof geprotesteerd tegen deze maatregel, „die naar zij aannemen op een vergis sing berust". Westelijke nota over Duitsland in ontwerp gereed Amerikaanse. Britse en Franse func tionarissen hebben het ontwerp voltooid van het Westelijk antwoord aan de Sov jet-Unie over Duitsland. Het ontwerp zal ter goedkeuring naar de drie hoofd steden worden gezonden. Deze week zal het antwoord naar Moskou worden ge- 6tuurd. Naar verluidt gaat de nieuwe Weste lijke nota ln hoofdzaak over de kwestie van het onderzoek naar de omstandig heden voor verkiezingen. Het Westen dringt nogmaals aan op aanvaarding van een VN-commissie. maar verklaart zich bereid een eventueel Russisch voorstel voor een andere neutrale commissie te overwegen. Als men het over de vorming en taak van een commissie eens ls. zijn de drie Westelijke mogendheden bereid een bijeenkomst van de vier hoge com missarissen ln Duitsland te beleggen. De Westelijke nota zal Rusland voorts vragen om een nadere uiteenzetting van zitn Inzichten omtrent vorming en status van een regering voor geheel Duitsland, hangende een vredesverdrag. 3. Toewijzing van tenminste 25.000.000 voor steun aan Spanje. 4. Een vermindering der personeels kosten van 10 procent in de administratie voor de hulp aan het buitenland (met uitzondering van het technisch perso neel). 5. Overdracht van militaire goederen naar het buitenland van het Ameri kaanse militaire programma naar het buitenland ter waarde van niet meer dan 1.000 000 000 dollar buiten het door de wet goedgekeurde program voor het zenden van goederen. 6. Het toewijzen van niet minder dan 100.000 000 dollar voor het doen aanko pen ten behoeve van Amerika in het buitenland. 7 Het uitgeven van niet meer dan 100.000 000 dollar (en niet meer dan 20 000 000 aan één afzonderlijk land) aan landen, zonder het verbinden van voor waarden. Dit zou Amerika in staat stel len landen te helpen, die bevreesd zijn een verbintenis met Amerika aan te gaan 8 Het richten van een verzoek aan de directeur van de MSA de voorraad stra tegische materialen, waaraan in de we reld een tekort bestaat, uit te breiden ten behoeve van de landen, die Ameri kaanse hulp ontvangen. 9. Het richten van een verzoek aan de directeur van de MSA maatregelen te treffen, opdat de landen, die Ameri kaanse hulp ontvangen, een effectief gebruik maken van hun eigen hulpbron- nen. 10. Het gebruik van 100 000 000 dollar uit de tegenwaardefondsen ter stimule ring van de ondernemersvrijheid. Generaal Dodd vrijgelaten Panmoendjon blijft in impasse De communistische krijgsgevangenen op het eiland Koje hebben Zaterdag de Amerikaanse brigade-generaal Dodd. zij reeds drie dagen vasthielden, vrijgelaten. De generaal ls in goede wel stand. Op verzoek van generaal Dodd had den de V. N. een plan om hem te ontzet ten niet uitgevoerd. Enige uren voor zijn vrijlating had Dodd in een boodschap meegedeeld, dat hij bijna met de com munisten er verblijven op Koje onge veer 80.000 krijgsgevangenen over eenstemming had bereikt. Er is een raad benoemd om de met el kaar in tegenspraak zijnde berichten over de gevangenneming van de gene raal te onderzoeken. Dodd heeft een onderhoud gehad met generaal Van Fleet, bevelhebber van het achtste leger. Gemeld wordt, dat Dodd had verklaard, dat de Noordelijken hem „op een beleefde, waardige manier en vol respect'1 hadden behandeld. Een functionaris van het achtste leger zeide, dat generaal Dodd was vrijgela ten. nadat zijn opvolger, generaal Col- son. had beloofd, dat de gevangenen ln overeenstemming met de bepalingen van Genève zouden worden behandeld. De toestand op het eiland is thans weer normaal en de gevangenen ge hoorzamen de bevelen van de nieuwe commandant. Adenauer sust verzet in eigen kring Naar van gewoonlijk welingelichte Duitse zUde verklaard wordt, heeft kan selier Adenauer door het met geallieer de toestemming aanbrengen van enkele wijzigingen in het „Duitse verdrag" de luide critiek van de parlementaire lei ders der regeringscoalitie enigszins kun nen sussen. Joego-Slavië krijgt een president Het Joegoslavische nieuwsbureau Tan- joeg meldt, dat een nieuwe constitutio nele wet wordt opgesteld, op grond waar van Joego-Slavië een president zal krij gen. een functie die op het ogenblik niet bestaat. Hij zal worden gekozen door het presidium van de Nationale Verga dering. bestaande uit een 40-tal afge vaardigden. De president zal aan het hoofd van het presidium staan en tevens opperbevelhebber van de strijdkrachten zijn. Het kabinet zal worden afgesohaft en zijn functies zullen worden overgeno men door het presidium van de Natio nale Vergadering. De „Standard Oil Company" ln Cali- fornië en de onafhankelijke bond van arbeiders in de olieindustrie hebben een overeenkomst gesloten. waarbU het loon 18 dollarcent per uur verhoogd wordt. Dit is de eerste loonsverhoging, die na twaalf dagen van staking door een be langrijke oliemaatschappij verleend wordt. 35 PERSONEN IN ARGENTINIË OMGEKOMEN DOOR INSTORTEN VAN EEN MUUR 35 personen zijn Zaterdagavond te Bell Ville, 400 km ten Noord-Oosten van Buenos Aires om het leven gekomen door het Instorten van een stenen muur. die als geïmproviseerde tribune werd gebruikt bij een bokswedstrijd. Tenminste 20 personen verkeren in een ernstige toestand. De onderhandelingen te Panmoendjon verkeren nog in dezelfde impasse. RIDGWAY HEDEN NAAR DE V. S. Generaal Rldgway. opperbevelhebber Ier verbonden strijdkrachten in Korea, ertrekt heden naar de V. S., waar hij tien dagen zal blijven. HU gaat 24 Mei naar Parijs. De generaal zal bij zijn vertrek uit Japan het „afscheid van een held" wor den bereid, gelijk aan dat van generaal Mac Arthur. Maarschalk Tito verwerpt nieuwe regeling inzake Triëst Maarschalk Tito heeft ter gelegenheid van de onthulling van een heldenge denkteken verklaard, dat de Londense overeenkomst over de Italiaanse deelne ming aan het bestuur over Triest „schan delijk" is en een inbreuk betekent op het Italiaanse vredesverdrag. Joego-Sla vië. zo verklaarde hij behoudt zich het recht voor die maatregelen te treffen, die nodig zijn voor de bescherming van de Joegoslavische belanden doch niet vooruitlopen op een oplossing van de kwestie-Tri ëst De gehele overeenkomst wordt door Joego-Slavië met „bitterheid" verwor pen als een aanval op het land. Tito geloofde niet. dat de rechten van alle nationaliteiten beschermd zouden worden want .de maeht is ln handen van de Italianen gelegd" Het Vaticaan en de R K Kerk ..die er op uit zijn Joeeo-Slavlë te breken", zijn c'e voornaamste initiatiefnemers voor de Italiaanse politiek, aldus Tit-o „Die katholieke geestelijken die hun blik ge richt houden op Rome en niet op de be langen van ons land zijn ag»nten van een buitenlandse po".tick pn wil kunnen niet. toestaan, dat zij tegenwerken". Punt voor punt verwWn de maar schalk de Londense overeenkomst her haaldelijk onderbroken rtoor kreten als „Tito is van ons en wt> zijn van Tito". „Het eebied buiten Triest S'oweens en alleen ln het geval, dat Triëst een vrije stad zou worden, zouden wij wil len opgeven wat van ons is Maar thans willen "de Italianen niet alleen de stad maar noe meer Wy moeten energiek op onze hoede blilven, omdat wij anders misschien worden bedrogen." aldus Tito. Communistische relletjes te Essen 1 Dode en vele gewonden Bij ongeregeldheden, die rich gis termiddag te Essen hebben voorgedaan als gevolg van een demonstratie van ongeveer 30.000 communistische sym- pathlscrenden, is één persoon doodge schoten. zijn twee demonstranten en één politie-agent ernstig gewond en velen, w.o. 8 agenten, licht gewond. De politie maakte gebruik van haar vuurwapenen, om de demonstranten te verspreiden, maar volgens de politie schoten ook enige demonstranten op de politie. De demonstranten wierpen voorts met stenen. De orde was na een half uur hersteld. Tot de betoging was opgeroepen door een door de communisten beheerste or ganisatie. de „Jonge generatie", uit pro test tegen de contractuele overeenkom sten en herbewapening van West-Dults- land. De politie had de betoging ver boden op grond van het feit. dat in Es sen godsdienstige plechtigheden worden gehouden als onderdeel van de viering van Essens 1100ste Jaardag. Ondanks het verbod kwamen duizenden Jongelieden met alle mogelijke vervoersmiddelen naar de stad. velen helemaal uit Beieren. Vele bussen werden buiten de stad door de politie tegengehouden en naar het politiebureau gebracht, waar de namen der inzittenden werden opgenomen en vermoedelijke demonstranten onder vraagd. Ongeveer 140 personen werden aangehouden, maar later op 25 na vrij gelaten Deze 25 zullen voor een recht bank moeten verschijnen. De politie verklaarde te geloven, dat slechts een deel der betogende jongelieden lid was van de door de communisten beheerste jeugdorganisatie „Vrije Duitse jeugd", welke het vorig jaar door de West- Duitse regering werd verboden. Volgens een officiële verklaring van de politie hadden de leiders van de „jonge generatie" de betogers geadvi seerd naar huis terug te keren, toen het politieverbod Zaterdag werd uitge geven. De meesten van de 30.000 demon stranten hadden niets met de betoging zoals deze aanvankelijk was voorzien, te maken, maar zij waren wel leden van uiterst linkse of andere onwettige orga nisaties. aldus de verklaring. Het Oost-Duitse persbureau heeft verklaard, dat de West-Duitse politie zich had schuldig gemaakt aan een van Drie motorrijders in Groningen gedood Drie dodelijke ongevallen zijn tü- dens het weekeinde in de provincie Groningen te betreuren. Twee hiervan waren indirect het gevolg van een motorrace, welke Zaterdag ln het plaatsje Tolbert werd georganiseerd. Een monteur, zoon van de garage houder Lieuwens uit Tolbert wilde een motor proberen die hil juist gerepa reerd had voor een racer, die deel zou nemen aan de rpotorwedstniden. Hil vlooe tezen een sterien-Dlaten brug oo en werd od slag gedood. Nabii Roden werd een 35-jarice Rot terdammer gedood toen hii met ziin motor tegen een mestwagen opreed Zijn echtgenote liep daarbij enkele ernstige verwondingen op. Te Groningen kwam een motorrijder in botsing met een nersonenwagen. De motorracer was od slag dood. De toe stand van de duo-passagier is zorgwek kend. „Othello" van Orson Welles en de Italiaanse film „Voor twee stuivers hoop" delen de grote prijs van het filmfestival te Cannes. De priis voor de beste korte film cine naar Neder land voor „Het schot te boord". Bijna overal droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid- West Dezelfde temperaturen als van daag of Iets hogere (Opgemaakt te 10 uur). 13 MEL Zon op: 4 50 uur; onder: 20 24 uur. Maan op' 0.23 uur; onder: 7 08 uur. Hoogwater te Katwijk te a.25 en 1756 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's De nieuwste Britse straaljager, de Hawker P. 1067 - Hunter, komt in aanmerking om toegevoegd te wor den aan de luchtvloot van de Neder landse Luchtmacht. De ..Hunter", gebouwd volgens ontwerp van Sydney Camm (de ontwerper van de Hurricanewordt voor de Royal Air Force reeds in serie geproduceerd. Het toestel wordt ..'s werelds snelste gevechts vliegtuig" genoemd. haar ..ongelofelijkste misdaden, totnog toe beareven" Een demonstrant was in de rug geschoten, twee politie-agenten waren door schoten van hun collega's gewond en een vrouwelijke communisti sche afgevaardigde van een provinciaal parlement was door bereden politie be wusteloos geslagen, aldus dit persburau. Een hoge politiebeambte van Essen noemde deze verklaringen later „vene van waar". In West-Berlijn werden ln de Ameri kaanse sector zes jongelieden aangehou den, die deelnamen aan een verboden bijeenkomst van de „Vrije Duitse jeugd". Deze organisatie ls in West-Duitsland verboden, maar niet in Berlijn. De po litie verklaarde, dat de aangehouden Jongelieden geweigerd hadden gehoor te geven aan het bevel van de politie om zich te verspreiden. Levensvreugd ontnomen! Gerbrandy, Gerretson en Weiter voor „Rijksbehoud" Overwinnaars nemen beginselen overwonnenen over Geest en geld zijn in gevaar Een imperium werd weggeschopt In het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht is Zaterdag een vergadering gehouden van de Stichting „Rijksbehoud". De eerste spreker was prof. dr P. S. Gerbrandy, die het onderwerp „Naar een nationale politiek" behandelde. In critische zin besprak hij. wat er terecht is gekomen van de beloften voor de verkiezingen in 1948. Geen met soovereiniteit beklede Unie. geen fede ratieve opbouw van Indonesië, geen zelfbeschikkingsrecht in Indonesië. Wat Ambon is overkomen, noemde spr. de zwartste bladzijde uit de ge schiedenis dezer jaren en hij heette dit onze eeuwige schande. Daarna besprak prof. Gerbrandy de financieel economische politiek en het economisch dirigisme. Alleen de mi nister van Financiën heeft iets te zeggen, oordeelde spr. De tijd is voor bij. dat iemand naar goeddunken over zijn geld kon beschikken. Dit is z. L ontkenning van het particuliere eigen dom. Volgens prof. Gerbrandy is ook het eestesleven in gevaar. Want de publi cist durft in Nederland niet meer te schrijven, wat hy wenst. De overwin naars uit de oorlog zyn bezig de begin selen van de overwonnenen over te ne men. Onze eigen Grondwet, ln wezen een belofte, is van 1945 tot 1948 geschonden als een vodje papier. Spr. vroeg zich af. hoe men van de staatslieden, die dit deden, kan afkomen. Spr. zei. dat Nederland een Imperium ls geweest van betekenis. Men had er allenvege bewondering voor. Maar dit imperium heeft men weggeschopt. Doch Ni.-Guinea, dat 24 y zo gToot is als Ne derland, is er nog. Daar kan Iets gedaan worden. Dit moet Nederlands blyven en daarvan dienen wy alom te getuigen! Nadat spr. zich nog verzet had tegen dirizisme van bovenaf (waaraan, zo zclde hy. niet alleen de communisten doen, maar evenzeer onze regering). vToep spr. of. wat hij wil. een utopie is. Het Nederlandse volk zal ééns getuigen: Dit ls ln overeenstemming met wat wy begeren". Prof. dr C. Gerretson besprak „Neder land in de wereld". Hy zeide daarby o.a„ dat het zön indruk ls. dat de progres sieve lieden aan het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Ryksdelen en op Buitenlandse Zaken, eigenlijk van Nieuw-Guinea afwillen. Van het gebruik maken van dit gebied zal dus wel nooit iets terecht kunnen komen. Het wordt tyd. dat de regering en de partyen nu eindelijk eens zeggen, wat zij er mee voor hebben, aldus spr. Over het buitenlands beleid zeide spr., dat hy daarvan niet veel verwacht. Spr. uitte voorkeur voor het tot stand komen van het oude Bourgondische rijk: de Benelux, een Groot-Nederlands Ryk. Wanneer Europa gaat federaliseren al dus spr.. dan zullen wy goed moeten nagaan, welke delen van onze souverei- niteit wy moeten prijsgeven en wat wy in het byzonder wensen te handhaven. Een Europees leger ls technisch wellicht noodzakeiyk, oordeelde spr.. maar er zitten gevaren aan vast. Het kan bu- d ra gen tot de vorming van een een heidsstaat. LEVENSGELUK GEBROKEN! De heer Weiter tenslotte besprak de vraag: „Wat willen wij?". Hij zeide, dat baron De Vos van Stecnwijk eens heeft gezegd, dat het zo heeriyk was te leven in Nederland. Wie kan dat nu nog zeggen? zo vroeg spr. Over ons land is een algemene malaise geko men en het Parlement is machteloos. De hoge belastingen worden steeds hoger en we betalen nu reeds twee maal zoveel als in 1935. Dat ts niet anders dan het ontnemen van levens vreugd. In dit verband critiseerde de Als U er altijd naar gesnakt heeft eens in een rond bed te slapen, dan kan deze wens nu vervuld worden* En. behalve de ongewone sensatie, heeft een rond bed nóg enige voor delen. Het is bijzonder decoratief en neemt weinig plaats in. Overdag tenminste kan het bed ongeveer vijftig centimeter kleiner gemaakt worden. Het u-as voor het eerst te zien op de Jaarbeurs voor het Hotelwezen te Alainz in Duitsland. Reorganisatie bij Postcheque- en Girodienst? VERDELING IN SECTOREN. By de postchèque- en girodienst ls de mogelijkheid van een reorganisatie in studie, teneinde de bezwaren van op eenhoping van een zeer groot perso neel op één plaats te ondervangen. Een van de mogeiykheden zou zyn ons land in de toekomst te verdelen in drie sectoren, een sector van de drie Westelyke provincies, één voor de drie Zuidelijke provincies, een deel van Gel derland, en één voor de vier Noordeiyke provincies plus de rest van Gelderland. Eén van de moeiiykheden, die men by de uitwerking van deze studie ontmoet, ls het regelen van het giro-verkeer tus sen deze drie sectoren. heer Weiter het i deviezenregime. Men durft er niet tegen te kankeren, aldus spr.. want zo af en toe heeft men de ambtenaren weer nodig. En dit alles gebeurt zo zeide spr. in ons vrije Nederland. De middenstand heeft de zwaarste druk te weerstaan, zo ging hij verder, en daardoor wordt veler levensgeluk ge broken. Internationaal, politiek en eco nomisch doet zich het verlies van Indië steeds sterker gevoelen. Daarna laakte spr. het plaatsen van het Nieuw-Guinea probleem in de yskast. Dit is het ge volg van onze impotentie. Spr. noemde het iets verschrikkelyks, want het biykt nu wel, dat onze parlementaire democra tie niet meer werkt. Spr. noemde het noodzakeiyk, de ereschuld Jegens Ambon in te lossen. De Ambonezen moet recht worden gedaan. Wy willen onder de socialistische druk uit. aldus spr., die in haar plan voor de vryheid ons de vrijheid voorhoudt van te mogen doen. wat een regering van ons begeert. Spr. wenst een nieuwe tyd. Het Parlement moet bestaan uit moedige onafhankeiyke mannen en vrouwen, die durven zeggen, waar het op staat. Spr. wil geen excessen naar links of rechts, maar met Nederlands fatsoen ons zélf zyn ln een land waar het eoed is te leven, zo besloot de heer Weiter. Kinderen stookten vuurtje: Veilinglootls te Utrecht uitgebrand Jongetje totaal verkoold Gistermiddag om ongeveer half zes is een felle brand uitgebroken in eén van de opslagplaatsen van de groenten- en fruitveiling aan de Croezelaan te Utrecht, die gebruikt wordt voor emballage. In deze loods lagen o.m. 10.000 lege kisten van de velling op geslagen. Na het ontdekken van de brand kwam de 8-jarige Rudolf Ooms uit de Coornhertstraat met brandwon den aan het hoofd zyn haar stond In brand naar de portier rennen Het ventje ls door de geneeskundige dienst naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd. By de opruimingswerkzaam heden heeft men nog het totaal ver koold lijkje van de 8-jarige J. L. Hen- neveld uit de Huygensstraat gevonden. Deze kinderen speelden by de opslag plaats. De recherche heeft Rudolf Ooms in het ziekenhuis een verhoor afgenomen. Uit zijn uitlatingen heeft men opge maakt. dat de brand door „vuurtje- stoken" is veroorzaakt. De brandweer bestreed het hoog oplaaiende vuur met drie autospuiten. Om ongeveer half acht was men de brand meester, doch de nablussing nam nog geruime tyd in beslag. Tydens de brand heeft zich nog een explosie voorgedaan, waardoor een muur instortte De oorzaak van deze exploisie is nog onbekend; een aantal vaten benzine kon worden gered. De schade, die de brand heeft aange richt. is nog niet bekend. By de Fa. Van Dyk, die hier goederen had opgeslagen, zou de schade f. 20.000 bedragen en aan fustmateriaal zou voor f. 70 0000 verloren zijn gegaan. De loods is grotendeels uitgebrand.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1