F I L M S 17 vreugdevuren in fantastisch verlicht mijnlandschap Elle geeft een voorbeeld (II) De Limburger kan feestvieren! Receptie met 3000 gasten bal voor 1600 dansers (Speciale berichtgeving». Toen even na zonsondergang de gebouwen op de myncomplexen gingen baden in een zee van „flood light", de veelkleurige gasfakkels de omtrek in een fantas tische gloed zetten en op 17 punten in het wijde Limburgse landschap de vreugde vuren. waaruit lichtkogels opstegen, werden ontstoken, Ja toen, was er pas werkelijk feest in het mjjndistrict! Met de ontsteking van de illuminatie ZATERDAG 10 MEI In een kleine kring van autoriteiten uit regcrings- en bedrijfsleven, tn tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard. vond Vrijdag te Heerlen een herdenkingsbijeenkomst plaats ter gelegenheid van het Gouden Jubileum van de Nederlandse Staatsmijnen, dat deze maand met vele festiviteiten wordt gevierd. Hel heeft H.M. de Koningin behaagd de President-Directeur van de mijnen, dr ir Cli. Th. G root hof f te bevor deren tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Prins Bernhard overhandigt i de diverse stadjes en dorpen was het I Groothoff de versierselen, behorend geheel een gloedvolle apotheose van de dag, waarop met het gebruikelijk cere monieel, zoals plechtige kerkdiensten, een officiële samenkomst en een dito receptie, het 50-Jarlg bestaan der Staatsmijnen was herdacht. bij de zojuist toegekende onder scheiding. Optochten één jaar lang voorbereid Moeilijk is het te zeggen, waar dc feestvreugde gisteravond het grootst was. In de ene gemeente lag het accent meer op het rijkgeschakeerde kermis vermaak, in een andere waren het weer de openlucht concerten, gevolgd door een taptoe en vuurwerk en het dansen in afgesloten ruimten of op pleinen, die tot uitbundig feestbetoon aanleiding gaven. En de Limburger kón feestvieren! Daarvoor heeft hij een reputatie, die hij koste wat het kost hoog houdt Er is bij de Zuiderling de onvermoeide zucht tot hossen achter de muziekcorp sen, waarvan de leden blijkbaar van geen vermoeidheid weten. Heerlen is met betrekking tot het officieel herdenken wel het centrum geweest. In het stijlvol versierde witte hoofdkantoor is met redevoeringen het gouden jubileum belicht. Daarop daalde de lintjes regen neer op de bevoorrechten. In dc middag vond een receptie in het moderne stadhuis plaats, waar de stroom der belangstellenden zo groot was. dat het voor dc ceremoniemeester met zijn staf heel wat transpiratie heeft gekost alles In de gewenste banen te houden. Een verjaarsvisite met ruim 3000 gasten is dan ook geen kleinigheid! De indrukwekkende trappen van het Raadhuis waren omzoomd door honder den hortensia's in de kleuren rood en blauw. Van hoog tot laag is men hier de directie van de jubilerende mijnen komen complimenteren. Een indruk van de ruimte in dit fraaie in moderne stijl opgetrokken stadhuis krijgt men als men weet. dat hier van avond een bal zal worden gegeven, voor 1600 personen. Heerlen zelf heeft een feestkleed aan getrokken. dat er zijn mag! Het begint al bij het station, dat sinds enkele dagen is geïllumineerd. Het hoofdkantoor zelf is door enkele schijnwerpers fel ver licht. Er is bijna geen huis, of van de gevel wappert de nationale driekleur. In de straten zijn masten opgesteld, waartus sen guirlandes hangen, onderbroken door rosetten van lampjes van aller hande kleuren. Bij dc verlichting over heerst het motief van de mijnlamp, welke men in allerlei groten aantreft. In de café's is volop muziek! Veel werk is er gemaakt van de ten toonstelling „Heerlen Mijncentrum", al valt de totaal indruk tegen omdat het geheel meer het karakter heeft gekre gen van een huishoudbeurs. In optima forma daarentegen presen teert zich het er dicht bij gelegen Luna park, waar de verscheidenheid van attracties groot is. Maar het meest impo neert de bezoeker aan het mijn-district de werkelijk grandiose verlichting der Nieuwe Nderlandse botor-nota aan België Benelux-protocol kent geen onderscheid Minder brandstofverbruik bij motoren Besparing rond 30 (Speciale berichtgeving) De sedert jaren précaire brandstof positie ln de gehele wereld heeft tot ge volg gehad dat vele motorconstructeurs zich zjjn gaan bezig houden met het ontwerpen van betere en meer zuinige verbrandingsmotoren. Na jarenlange studie ls het de Haagse constructeur C. Hebers. in samenwerking met zijn collega's M. Stolk, eveneens uit Den Haag, en M. D. van Gastel, uit Rotterdam, gelukt een systeem te ont werpen waardoor vele mogelijkheden worden geschapen tot het verkrijgen van een beter rendement en een vereenvou diging van constructie van de verbran dingsmotor in het algemeen. De vinding, waarop bereids octrooi is aangevraagd, bestaat uit een hete luchtmotor (open systeem), welke ge bruikt kan worden als zelfstandige unit, maar die ook geplaatst kan wor den tussen of naast bestaande ver brandingsmotoren (zg. compoundering) Het systeem maakt het mogelijk de gedurende dc verbranding in dc motor ontwikkelde warmte zo volledig moge lijk om te zetten in mcchanisehe energie. Hierdoor verkrijgen de af- voergassen een extreem lage tempera tuur. waardoor, naar de berekeningen uitwijzen, een brandstofbesparing van rond 30 91 mogelijk ia. Behalve deze besparing van brandstof opent dit sy steem dc mogelijkheid voor een ingrij pende verandering in de costructic van bv. automobiclmotorcn. Vervallen kunnen bv. carburateurs, het ontstekingsmechanisme en brandstof- pompen. terwijl de versnelllngskasten nunder kostbaar kunnen worden uitge voerd. Een markante bijzonderheid van dit systeem is dat de brandstof voor een zelfde motor omwlsselbaar is, zoals bv. van gas op olie of van olie op steenkool, w at vooral ln tijden van acute schaarste van een der brandstofsoorten van grote practische waarde ls. Dit 6ysteem kan worden gebruikt voor motoren van zeer uiteenlopend vermogen, dus van rfjwlel- motor tot de grote scheepsmotor toe. In een nieuwe nota, welke op 8 Mcl jl. door de Nederlandse ambassadeur aan de regering in Brussel is overhan digd. wordt nogmaals hel Nederlandse standpunt uiteengezet over de uitwer king van het recht van preferentie voor de Invoer van boter uit Neder land. volgens het protocol van Luxem burg van October 1950. Hierbij werd Immers het recht van preferentiële leverantie door Nederland aan Belgie vastgesteld voor boter. Dus ongeacht het feit of deze vers of uit de koelhuizen afkomstig ls. De Nederlandse regering verklaart zich bij deze nota voorts tot medewerking bereid aan het uitwerken van voorstel len over de practische toepassing van het recht van preferentie, die dé daar voor in aanmerking komende ambtelijke Benelux-organcn ln behandeling kunnen nemen, waarna de resultaten zo nodig aan een conferentie van ministers zou den kunen worden voorgelegd. Voorts onderstreept de Nederlandse regering haar mening, dat invoerbeper king ten aanzien van koelhuisbo- t e r. zoals deze door België wordt toege past. ln strijd ls met genoemd protocol en zij geeft de wenselijkheid te kennen van een doelmatig, groter, verschil in de minimumprijzen van uit Nederland in te voeren verse boter en koelhulsboter. Ds W. s. Hugo van Dalen, Ned. Herv. predikant te ColtJnsplaat, ls Donder dagavond in Moskou aangekomen Hij zal deelnemen aan de door de Russische orthodoxe kerk georganiseerde religieu ze vredesconferentie. Opnieuw Nederlandse vrijwilligers naar Korea Ter versterking van de gelederen van het Nederlandse Detachement Ver. Naties zullen binnenkort wederom Ne derlandse vrijwilligers naar Korea gaan. Zo vertrekken 13 Mei a.s. 25 man onder leiding van de eerste luitenant C. D. Huiskes per vliegtuig van Schip hol, op 20 Mei d.a.v. eveneens 25 onder commando van de kapitein D. B. W. van Ardenne en op 27 Mei a.s. wederom 25 man mot als commandant de eerste luitenant F. E. Spier. Op 30 Mei a.s. zullen 175 man onder commando van de kapitein H. Vader de reis per boot aanvaarden. Bij al deze detachementen bevinden zich wederom verschelde oud-leden van het HDVN. die zich voor de tweede maal voor dienst in Korea hebben verbonden. Tegelijk met het Nederlandse Deta chement zal ook een Belgisch aflos singsdetachement ter sterkte van 75 man worden ingescheept. Aanmelding voor het Nederlandse De tachement Ver. Naties staat te allen tijde open. VIJF AMERIKAANSE PATROUILLEVAARTUIGEN VOOR KON. MARINE. Gisteren is te Washington een over eenkomst getekend tussen de Nederland se regering en de Amerikaanse regering, waarbij laatstgenoemde het voornemen te kennen geeft in Nederland een vijftal patrouillevaartuigen te laten bouwen Na voltooiing zullen de schepen worden over gedragen aan de Koninklijke Marine, die deze zal gebruiken voor beveiliging tegen onderzeeboten, van havens en kustgebieden. Vaantjes uitreiking door Prins Bernhard AAN COMMANDANTEN MILITAIRE OPLEIDINGSSCHOLEN. Binnenkort zullen 16 toekomstige of ficieren en onderofficieren van het Ne- f, derlandse leger tijdens parade's en an- dere officiële plechtigheden met trots een vaantjeop het geweer voeren ten teken, dat hun groep en elk van hen in I het bijzonder de beste is van de op leiding. Het betreft hier vaantjes, die door de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" beschik baar zijn gesteld met het doel de man nen een prikkel te geven bij de opleiding. In 1949 zijn dergelijke vaantjes door I Prins Bernhard uitgereikt aan de veld- troepen en gistermiddag na zijn te- rugkomst uit de mijnstreek reikte de Prins te SoestdiJk vaantjes uit aan j commandanten van militaire opleidings scholen. Deze commandanten zullen op hun beurt aan het einde van de eerste op- leiding de vaantjes aan de beste groep en daarvan de beste man overhandigen. Hoge onderscheiding voor Hoofdredacteur „The Christian Science Monitor" De Nederlandse Consul te Boston, de heer T K. Hebert. heeft aan de hoofd redacteur van „The Christian Science Monitorde heer Erwin D. Canham. aldaar, namens H. M. Koningin Juliana zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau overgebracht. Bij het overhandigen der versierselen van deze orde verklaarde de heer He- bert. dat deze onderscheiding was ver leend wegens de uitstekende wijze waar op .The Christian Science Monitor" ge durende de laatste jaren het nieuw» over Nederland en Indonesië heeft verwerkt. iincomplexen en de illuminaties in riike verscheidenheid van parken en plantsoenen in stadjes en dorpjes. Het droevige gebeuren in de vroege ochtend op de mijn „Wilhelmina" was oorzaak dal haar feestverlichting gister avond niet werd ontstoken. Onder het personeel op de verschillende mijnen is een edele wedijver ontstaan wie met dc illuminatie het meest origineel en effect vol voor de dag zou komen. En het moet gezegd dat de „Hendrik" met zijn veel kleurige gasverlichting en imitatie watervallen een werkelijk eervolle ver melding verdient. In sommige plaatsjes was de drukte zo enorm, dat het rijverkccr moest wor den omgeleid. Vandaag en morgen is er intussen ruimschoots gelegenheid tot feestvieren met optochten, sportmanifestaties enz. Aan dc voorbereidingen voor deze op tochten is ongeveer een jaar gewerkt, maar nog was men gisteravond met het leggen van de laatste hand niet gereed.. (Ingez. Med.-Adv.) Opletten de boodschap Goed. van vertrouwen als U is, let V soms niet op, of U Uw MAÏZENA DURYEA - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krjjgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er be staat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sau sen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. Fatima Prolongatie van goede film I Casino Het valt te begrijpen, dat i de film ..Fatima" van Rafael Gil is ge- i prolongeerd. Een goede flim. die boven dien een onderwerp behandelt, dat de aandacht trekt en ondanks zijn reli gieuze. moeilijke aard op volkomen aan vaardbare wijze is weergegeven. Een aantrekkelijk voorprogramma gaat deze week aan de hoofdfilm vooraf. „De dief van Bagdad" Wonderen van duizend en één nacht Rex Sprookjes zijn er. om te lezen èn te herlezen iedere keer ontdekt men er iets nieuws in. En. daar de film „De dief van Bagdad" een bijzonder aardig sprookje is, heeft Rex haar met recht weer opgediept, om ons nogmaals te verplaatsen in de fantastische sfeer van Oosterse pracht en praal, wonder baarlijke tovenarijen en kinderlijke ro mantiek. Wederom zijn wij beducht voor de gevaarlijke tovermacht, die de groot vizier van koning Ahmed van Bagdad bezit, en waarmee deze zijn vorst tot een blinde bedelaar en diens vriend de dief van Bagdad tot een armzalige hond maakt. En wéér volgen wij met spanning de bonte reeks avonturen die Ahmed en de dief beleven met een schipbreuk, VAN DEZE WEEK: lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll een geest uit een fles. het alziend oog, vliegend paard en tapijt en de boog der gerechtigheid, die de boze grootvizier tot de ondergang en Ahmed ln de armen van de wonderschone prinses voert. Alle technische mogelijkheden zijn uitgebuit om van deze film een fan' tastisch sprookje te maken. „Mensen die men schuwt" Is een genezen zieke gevaarlijker, dan een ongecontroleerd e Luxor Bent U bereid met iemand gehuwd te zijn. of samen te werken, die tuberculose heeft gehad? We kunnen ook vragen: wilt U. na een ernstige ziekte, graag weer worden opgenomen in het huiselijke en maat schappelijke leven? De Deense film „Mensen, die men schuwt" stelt dit probleem aan de orde. Bente. een gelukkig getrouwde. Jonge vrouw, die buiten haar hulshouding een kantoorbetrekking heeft, moet voor een T.B.C.-kuur naar een sanatorium. Haar man blijft achter onder de (overdreven) zorgen van zijn moeder haar plaats op het kantoor wordt na verloop van tijd door een ander inge nomen. In het sanatorium leert Bente ver schillende mensen kennen, die allen op hun eigen manier op de ziekte reageren: één berust, een ander werkt krachtig mee aan zijn herstel, een jong meisje kan niet verdragen dat zij haar vriend Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. Volgt U het óók na? Verleden week hebben we gezien hoe Elle haar vier en een halve meter lange lap katoen begon te verknippen. We hebben gezien hoe ze voor de rok van het driedelige, katoenen zomerjurkje 3 x 90 en 10 centimeter stof gebruikte. Voor het plastron en de blouse, die tevens als jakje kan dienen, resten haar dus nog 170 centimeter stof. I II. Het plastron. Voor het plastron moet allereerst een j papieren patroon worden gemaakt vol gens figuur 2. Zet een haakse hoek A op. Pas hori zontaal af: AB 8 cm.: BB' 5 cm.: AC taillewijdte (de taillewijdte wordt om het lichaam gemeten en door vier gedeeld). Verticaal: AD 23 cm.; 20 cm. Trek door G een horizon tale lijn en door het midden van BB' ihet pnt B" i een verticale lijn omhoog. B"F 12 cm.; B"E 31 cm Teken BF en B'F GH V« bovenwijdte plus cm (De bovenwijdte om het lichaam over de buste meten en een vinger tus sen de gesloten centimeter houden). HK "i bovenwijdte. Teken DE en EH als ln het voorbeeld en trek uit K een verticale Hjn omlaag. Pas van L' naar links taillewijdte af: L'C' "i taille- wijdtc. L M' 5 cm. Teken HM' als in voorbeeld. Leg nu een vouw in het papier, zó dat C en C' op elkaar komen te lig gen: dc driehoek CHC' wordt dus weg- gevouwen! Teken nu de lijn van B' naar L vloeiend bij en knip het papleren pa troon op de dikke lijnen uit. Vouw vervolgens de stof in de lengte dubbel en leg het papieren patroon er op, zó dat de lijn AD precies op de vouw ligt en het punt E minstens acht y y' Figuur 3 centimeter van de bovenkant van de stof afligt. Knip het, met 3 cm. voor de zomen, uit de stof na. De lijnen BF en B'F worden tegen elkaar genaaid, waar door het figuurnaadje ontstaat. AD ls het midden van de voorkant; LM het midden van de rug. waar het plastron met haken en lusjes wordt gesloten. III. De blouse. Ook hiervoor wordt een papieren pa troon gemaakt, dat op normale grootte van figuur 3 wordt nagetekend. Verti caal: PR 48 cm.; PQ 18 cm. Ho rizontaal- PT - 15 cm.; QS V« bo venwijdte 1 cm.; RY QS. Het punt U ligt 2 cm. lager dan T en 5 cm. rechts van S. SS' 10 cm.; S'V - V« boven wijdte 1 cm.; VW 2 cm.; WX 8 10 cm. Z ligt 19 centimeter boven X Trek hierdoor een horizontale lijn. Maak UT' gelijk aan TU. Voltooi de pa tronen volgens voorbeeld en knip lila en Illb op de dikke lijnen uit. Copieer op een afzonderlijk stuk pa pier een driehoek ln de vorm van. en net zo groot als. het deel T'ZW van het voorpand van de blouse; deze driehoek zal het belegstuk van de revers zijn. lila en Illb zijn beide halve patronen er worden dus uit de dubbelgevouwen stof geknipt. De lijn PR van het rug pand lila wordt daarbij precies op de verticale stofvouw gelegd. Aan beide delen wordt langs de onderkant 7 centi meter voor de zoom aangeknipt, terwijl voor de naden 2 centimeter wordt toe gevoegd. Ten slotte geeft figuur 4 aan hoe de verschillende delen uit de stof worden geknipt. Van boven naar beneden: de driehoek, die het belegsel voor de revers is; het plastron; het rugpand van de blouse; het voorpand van de blouse. Langs het rugpand valt genoeg stof af Figuur 4 ceintuur, die om de blouse kan worden belegsels voor de mouwtjes en de I Be6espt wanneer deze laatste over de halsopening van de blouse, terwijl er te- rolc wordt gedragen. voldoende materiaal ls voor een I j.v. verliest, een student mist de levenswil om de ziekte te boven te komen. Bente slaat zich flink door haar sanatorium- tijd heen en keert vol goede moed in het normale leven terug; hóópt al thans ln het gewone leven terug te keren. Doch reeds in de trein naar huis wei gert haar man. haar te kussen uit „bacillen vrees", terwijl thuis alles op de ontvangst van 'n melaatse is ingericht.. Haar betrekking kan zij niet terug krijgen omdat het andere personeel bevreesd is voor besmetting. Uit een baan in een cantine, welke zij dan aanvaardt, wordt zij ontslagen, wan neer men bemerkt, dat zij zich op T B.C. laat controleren Waarom? Is de uit een sanatorium ontslagen T.B.C-patlënt, mét een bewijs van goede gezondheid, gevaarlijker dan de anderen (en dat kan iedereen zijn), die, zonder uiterlijke verschijnselen, mis schien hun gehele omgeving kunnen be smetten? Deze goed gespeelde film geeft de logische oplossing. Na afloop der voorstelling wordt een collecte gehouden t b.v. de Vereniging tot Behartiging der Belangen van T.B.C.- patiënten in Nederland, waarvoor deze film een krachtige aanbeveling vormt. Messalina Pompeus schouwspel Trianon De in Frans-Italiaanse samenwerking tot stand gekomen film „Messalina" voert de toeschouwer terug tot het jaar 44 van onze jaartelling en naar het oude Rome. dat toen via de beroemde brood en spelen al hard op weg was naar het verval. Volgens de geschriften van de geschiedschrijvers Tacitus en Sencca stond de toenmalige keizer Claudius volkomen onder de invloed van zijn schone gemalin Mes salina, van wie geen enkele goede eigen schap te melden valt. Deze door en door verdorven vrouw regeerde in feite het keizerrijk, ging met vooraanstaande Romeinen een ver houding aan, om ze daarna ter dood te laten brengen. De sfeer van het oude Rome: een poel van corruptie, misdaad en orgieën, is in deze film, waaraan duizenden hebben meegewerkt, bijzonder goed getroffen. Grootscheepse scènes in de arena het vechten van de gladia toren en het voor de leeuwen werpen van Christenen maken deze film tot een pompeus schouwspel. Bovendien is het spel van de hoofd rolspelers uitstekend en het verhaal boeiend. Maria Felix speelt een dubbel rol: die van keizerin Messalina en die van een lichte kooi. Als wU goed zijn ingelicht zijn de leeuwen van onze langenoot Kwant uit Valkenburg, dezelfde dieren die onlangs in Den Haag een aanval deden op een persfotograaf en op hun temstcr Belita. „Tramlijn Begeerte" Aangrijpend filmwerk LIDO Wie het toneelstuk „Tram lijn Begeerte'' zag met Ank van der Moer in de hoofdrol van Blanche Du bois zal de verfilming ervan met hoog gestemde verwachtingen tegemoet tre den. Enerzijds mag hü terecht veron derstellen, dat de film in bepaalde scènes grotere mogelijkheden biedt dan het toneel, anderzijds zal hij zich met enige bezorgdheid afvragen of de film het zelfde maximum aan dramatische kracht kan opbrengen als de persoon lijke confrontatie. Ten aanzien van het eerste gaan die verwachtingen mis schien niet geheel en al in vervulling, zonder dat zulks evenwel als een ver liespost kan worden aangemerkt, want de regisseur heeft zich met angstvallige nauwkeurigheid gehouden aan de sobe re milieu-schildering en de oorspron kelijke tekst. Wij moeten eerlijk bekennen nooit eerder een verfilming van een boek of toneelstuk te hebben gezien, welke een zo treffende overeenkomst vertoonde met het originele manuscript, doch wij kunnen er de regisseur Elia Kazan slechts dankbaar voor zijnEn wat de dramatische kracht betreft, zy is door een voortreffelijke rolbezetting m volstrekt onverzwakte mate in het film verhaal getransponeerd. Niemand min der dan Vivien Leigh speelt de rol van Blanche Dubois wier verleden ondanks al haar pogingen een onoverkomeluke hindernis vormt voor een gelukkige toekomst en de tragiek van dit vrou wenleven krijgt dieper relief door het sublieme tegenspel van haar dierlijk- primitieve zwager, de Pool Stanley Ko- walski 'Marion Brandoi. haar zeer vrouwe'ijke zuster Stella «Kim Hunteri en haar naive aanbidder Mitch «Karl Mia'den Een collega heeft het in zijn com mentaar od deze film van groot belang genoemd, dat daarin generlei conces sies zijn gedaan aan de pub'ieke smaak en dat is vooral voor een Amerikaanse film, eigenlijk de hoogste lof, welke men E!ia Kazan kan brengen. ..Tramlijn Begeerte" is óók a!s film een aangrijpend meesterstuk

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4