LEIDSCH DAGBLAD Eden 91ste Jaargang DONDERDAG 8 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27603 Directeur: J. W, Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.per kwartaal; f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Stemming over Grondwetswijzigingen Eerste Kamer wil geen uitbreiding van Eerste Kamer Wel vergroting ledental Tweede Kamer Regout; van de PvdA mej. TJeenk Wil link en de heren Schermerhorn, Van Tilburg. Kramer. Oosterhuis. v. d. Kieft, Van Walsum; van de WD de heren Louwes en De Vos van Steenwijk. Het ontwerp inzake handhaving van de minimum leeftijd voor het lidmaat schap der Eerste Kamer werd aan genomen met 43 tegen 7 stemmen. Tegen de 3 leden der CPN; van de PvdA de heren Woudenberg, Kapteyn In de vergadering der Eerste Kamer heeft de minister van Binnenlandse Za ken, prof. Be el, uiteengezet, dat de re gering uitbreiding der beide Kamers in 's lands belang acht. Verbetering der werkwijze van de Kamers verdient overweging, doch dit is een zaak van deze Kamers. Daarmede behoeft niet te worden gewacht totdat een verdere decentralisatie der wetge ving is tot stand gekomen. Na uitvoerige debatten werd tot de stemming overgegaan. Het wetsontwerp inzake wijziging van het 14e hoofdstuk der Grondwet (overgang naar een nieuwe rechts orde) werd verworpen met 16 te gen 34 stemmen. Voor de KVP, tegen PvdA, AR, CH. VVD en CPN. Het onderwerp inzake uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer werd aangenomen met 27 tegen 23 stemmen. Voor: de 4 leden der WD; van de PvdA de heren Oosterhuis, v. Walsum, De Dreu, Schermerhorn, Hoogland, Van Tilburg Woudenberg en Jonkman: van de AR de heren Woltjer, Tjalma. Schip per en Anema; van de KVP de heren Steinkühler, Berger, Beaufort, Regout, Van Veltohoven, Kerstens, Kraaijvanger, De Bruijn Nijkamp,, Wijers en Witteman. Tegen; de 6 lMlen der CH, de 3 leden der CPN; vatf de PvdA mej. Tjeenk Willink en de heren v. d. Kieft, De Jong, Wibaut, Kramer en Kapteyn; van de AR de heren Rip, AlgTa en De Wilde; van de KVP de heren Ruys de Beeren- brouck, Verhey, Van Lieshout, Kolfscho ten en Kropman. Het ontwerp inzake de uitbreiding van het aantal leden der Eerste Ka mer werd verworpen met 29 tegen 21 stemmen. Voor: de 4 leden der WD, van de PvdA de heren Van Tilburg, Wouden berg. Oosterhuis, Van Walsum, De Dreu en Jonkmanvan de KVP de heren Wit teman. Beaufort. Regout. van Velthoven, Kerstens De Bruyn en Wijers. van de AR de heren Woltjer. Tjalma, Schipper en Anema. Tegen: de 6 leden der CH; de 3 leden der CPN; van de PvdA mej. Tjeenk Wil link en de heren Kramer, Kapteyn, v. d. Kieft De Jong. Wibaut. Schermerhorn en Hoogland; van de KVP de heren Kropman. Steinkühler. Berger, Ruys de Beerenbrouck, Verhey, Van Lieshout, Kolfschoten. Kraaijvanger en Nijkamp; van de AR de heren Rip, Algra en De Wilde. Het ontwerp tot verlaging van de minimum leeftijd voor het lidmaat schap der Tweede Kamer en de Prov. Staten werd verworpen met 30 te gen 20 stemmen. Voor: de 3 leden der CPN: van de VVD de heren Molenaar en Wendelaar; van de PvdA de heren De Jong. Wibaut, Hoogland. Woudenberg, Kapteyn. De Dreu en Jonkman; van de KVP de he ren Kraaijvanger. De Bruyn. Wijers, Wit teman. Kropman. Ruys de Beerenbrouck, Beaufort en Verhey. Tegen: de 7 leden der AR; de 6 leden der CH; van de KVP de heren Van Velt hoven. Van Lieshout, Kerstens, Kolf schoten, Nijkamp. Steinkühler, Berger en Arnhems nieuwe station 1954 in gebruik De bouwplannen voor het nieuwe Arnhemse station zijn thans in een definitief stadium gekomen, zodat ver wacht kan worden dat met de bouw omstreeks Juli of Augustus kan wor den begonnen en het in het voorjaar van 1954 in gebruik zal worden geno men, aldus ir H. G. J. Schelling, die het ontwerp heeft gemaakt. Het nieuwe stationsgebouw komt met zijn voorgevel ongeveer 38 meter voor het tegenwoordige front te staan en op de hoogte van het straatpeil te liggen. Ter Westzijde van het gebouw is een plein van 125 x 75 meter geprojecteerd, als standplaats voor taxi's en interlo cal bussen (met 16 busperrons) en voor het station een plein met halten en over_ stapgelegenheid voor de locale bussen en trolleybussen. Het nieuwe gebouw krijgt een groot ste hoogte van 11 meter en ter Westzyde een toren met vier verlichte uurwerken ter hoogte van plm. 18 meter. WEERBERICHT Vrij veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond; Enkele overdrijvende wolkenvelden met slechts in het Zuiden van hei land kans op een bui Over het algemeen wei nig verandermz in temperatuur. Matige en af en toe krachtige Oostelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 9 MEI. Zon op: 456 uur; onder" 20.18 uur. Maan op: 2057 uur: onder: 4 07 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.45 en 15 08 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina s en Jonkman en van de KVP de heer Wijers. Voor: de overige 43 leden. Tenslotte is het ontwerp Inzake de bepalingen betreffende de buitenland se betrekkingen goedgekeurd met 44 tegen 5 stemmen. Tegen: de 3 leden der CPN en van de WD de heren De Vos van Steenwijk en Louwes Voor: de overige leden. Tijdens deze stemming was de heer Regout niet in de zaal. De voorzitter heeft medegedeeld, dat hij voornemens is de Kamer weder bijeen te roepen tegen Dinsdag 13 Mei. des middags te half twee. zo nodig zal de vergadering des avonds worden voortge zet. Aan de orde zullen worden gesteld het wetsontwerp inzake aanbouw van vaartuigen voor de Kon Marine, de Pensioen- en Spaarfondsenwet en de Hinderwet. „Harvard"-!estoestel stortte omlaag Twee inzittenden gedood Gistermiddag omstreeks half vijf is een met twee personen bemande ..Harvard" van de Luchtstrijdkrach ten (vliegbasis Leeuwarden) veronge lukt. De motor van het toestel sloeg af. waardoor hef vliegtuig in een „spin" schijnt Ic zijn geraakt en ter aarde stortte. Beide inzittenden kwamen om het leven. De inzittenden waren de sergeant I vlieger Den Toom en de kapitein-waar- I nemer N J van Kregten uit Arnhem Het toestel is tussen Birdaard e-n Rin- Isumageest in een weiland terechtgeko- |mcn. Het vloog op de grond in brand. t De brandweer uit Murmerwoude was spoedig ter plaatse, maar zij kon niets meer uitrichten. V.N. zullen inzake krijgsgevangenen niet toegeven Het zou een schande zijn! President Truman heeft verklaard, dat de Verenigde Staten geen bestand in Korea zullen kopen „door mensen over te leveren voor slachting of slavernij". Truman ondersteunde het standpunt van de onderhandelaars der V.N. in Korea tegen gedwongen terugzending van krijgsgevangenen naar commu nistisch gebied. Zijn verklaring volgde op verklaringen van andere Amerikaan se autoriteiten, die het Jongste V.N.- voorstel voor een bestand „eerlijk en definitief" hadden genoemd. De Verenigde Staten keurden het voorstel „zonder voorbehoud" goed. „Instemmen met gedwongen repa triëring zou ondenkbaar zijn", aldus Truman, „Het zou in strijd zijn met fundamentele morele en humanitaire beginselen, die aan de V.N.-actie in Korea ten grondslag liggen. Het ge dwongen terugzenden van deze krijgs gevangenen, in handen van de V.N., zou uitlopen op ellende en bloedver gieten, tot eeuwige smaad van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties", aldus de president. Minister Acheson verklaarde eveneens dat als de communistische onderhande laars in Korea tot een bestand wilden komen, zij de jongste V.N.-voorstellen zouden moeten aanvaarden. Hij noemde deze voorstellen eerlijk en redelijk en zij werden ten volle door de Amerikaan se regering gesteund. De Sovjet-beschuldigingen, dat de Verenigde Staten in Korea gebruik ma ken van bacteriologische oorlogvoering, noemde Acheson een internationale mis daad. Hij betwistte de echtheid van ge melde bekentenissen van twee in Korea gevangen genomen Amerikaanse vlie gers. Het was ..zo helder als glas, dat de verklaringen van de vliegers door com munistische propagandisten waren ge dicteerd. De verklaringen bevatten al de communistische chché's. die een Ameri kaan vreemd zijn", aldus de minister. Acheson zei. dat als men trachtte te bepalen wat de werkelijke bedoelingen van het Kremlin waren, rekening ge houden moest worden met de intensieve Sovjet-propaganda op het gebied van bacteriologische oorlogvoering. Er waren „fragmenten van bewijzen" van deze bedoelingen, zo zei hij. De aanval op De opperbevelhebber van de Ameri kaanse luchtmacht generaal Vandenberg heeft de senaat in een schriftelijk ge tuigenis medegedeeld dat de Sovjet-Unie ..binnen 2 jaar in staat zal zijn de Ver enigde Staten aan te vullen met over lange afstand opererende vliegtuigen, die atoombommen kunnen vervoeren". Hij zeide dat dergelijke, onverhoeds uitge voerde aanvallen zeer ernstige gevolgen zouden hebben, indien er niet op af doende wijze tegenstand aan zou worden geboden. Generaal Vandenberg heeft, evenals andere Amerikaanse militaire en burger lijke functionarissen, gewaarschuwd te gen de door het Huis van Afgevaardig den aangebrachte verminderingen in de door de regering voor het nieuwe belas tingjaar aangevraagde gelden voor de landsverdediging. Hij getuigde schrifte lijk, omdat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. een Frans verkeersvliegtuig door Sovjet jagers bij Berlijn hield enig verband met de bedoelingen van de mensen in Moskou, die nota's schrijven. De rege ring van Oost-Duitsland, waarin com munisten de overhand hebben, stookt de West-Duitsers op hun regering met geweld omver te werpen, en maanden lang is daar de intensieve propaganda over bacteriologische oorlogvoering Het was volgens Acheson nodig er achter te komen, wat het doel van deze handelin gen was. Acheson zei, dat een groot land, zeg gende dat het over vrede en verminde ring van internationale spanning wil de spreken, tegelijkertijd een cam pagne van haat voerde met elk ter beschikking staand middel. De afgevaardigden te Panmoendjon zijn voor het eerst na zeven besloten vergaderingen in het openbaar bijeen gekomen. Beide partijen verklaarden op deze vergadering van 18 minuten, dat zij niet van hun standpunt ten aanzien van het uitwisselen van krijgsgevange nen zouden afwijken. Inmiddels hebben ook Nieuw-Zeeland, Canada en Engeland hun volledige in stemming met de laatste voorstellen betuigd. Een functionaris te Washington heeft verklaard, dat het „definitieve voorstel" niet als een ultimatum" gezien moet worden. West-Duitse Bondsdag wil buitenlands bezit niet vrijstellen Op de tweede dag van zijn Marathon- debat over de verdeling van de oorlogs lasten besloot de West-Duitse Bonds dag ook buitenlands bezit in Duitsland in de verdeling te betrekken. In poli tieke kringen te Bonn wordt dit besluit gezien als een dringende uitnodiging aan dr Adenauer om alsnog te trachten de geallieerden te doen afzien van hun eis, dat buitenlands bezit gedurende de eerste zes jaren van de heffing zal wor den vrijgesteld. De geallieerden willen Duitsland in het komende verdrag de verplichting opleggen aan deze termijn vast te houden. De Bondsdag heeft het standpunt Ingenomen, dat het buiten landse kapitaal dat in Duitsland is ge- irjvesteerd. niet in een uitzonderings positie mag worden geplaatst. Het dient dezelfde risico's te lopen als het Duitse kapitaal, zo meent men. De Bondsdag wilde dan ook niet ver der gaan dan de vroeger reeds van Duitse zijde voorgestelde regeling, waar bij de heffing voor buitenlands bezit, voor zover dit minstens twee jaren ge- confisceerd was. slechts van negentig procent van het kapitaal zou worden geheven. Vooral in Industriële kringen is in de laatste maanden kraontlg ge protesteerd tegen de voorlopige vrijstel ling van de buitenlandse ondernemin gen, die daardoor in de concurrentie strijd zouden worden bevoordeeld. Op gemerkt wordt, dat belangrijke onder nemingen zoals de autofabrieken van Opel en Ford, de Glanzstoffenfabrieken en de Margarine-Unie, onder de door de geallieerden gewenste vrijstelling zouden vallen, daar in deoe bedrijven het kapitaal voor meer dan 85 procent buitenlands is. Rumoer om de Arabische olie TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN Diplomatieke zegslieden uit het mid den-Oosten te Londen deelden mede. dat koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië procent wil ontvangen van de winsten n de Arabian American Oil Company. Ook dringt hij er bij de Amerikanen op aan. dat deze drie Saoedi-Arabieren in het bestuur van de maatschappij zullen benoemen. Op het ogenblik wordt de winst der maatschappij in Saoedi-Arablë gelijk verdeeld tussen de maatschappij en land De maatschappij heeft een con cessie, die nog 50 jaren looptijd heeft. De concessie is in 1939 verleend en in 1950 herzien. De jaarlijkse winsten der maatschappij worden nlet-officleel ge raamd op ongeveer 300 millioen dollar. Wanneer aan de wens van Ibn Saoed zou worden voldaan, dan zou hij in plaats van 150 millioen dollar per jaar 200 millioen dollar ontvangen. Dit heeft in sommige kringen aanlei ding gegeven tot het uiten van vermoe dens, dat Saoedi-Arabië Perzlë zou wil len volgen. Een woordvoerder van de Arabian American Oil Company heeft medege deeld. dat er besprekingen over de olie in Saoedi-Arabië worden gevoerd. Hij wilde echter het onderwerp van die on derhandelingen niet bekend maken. Hij zeide: „Er zijn van tijd tot tijd bespre kingen gevoerd, die grotendeels betrek king hadden op vraagstukken aangaan de de uitvoering van de overeenkomst van 1950. De overeenkomst zelf is niet in het geding Amerikaanse oliekringen in Cairo ver klaren niets te weten van nieuwe eisen van de regering van Saoedi-Arabië met betrekking tot de exploitatie van de Ara bische olie. Zij geven toe. dat er sedert verscheidene maanden normale bespre kingen worden gevoerd over de uitvoe ring van de overeenkomst met Ibn Saoed. Deze hebben natuurlijk tot onder werp, zo zeggen dezelfde kringen, een uitbreiding van de productie van Ara bische olie en de wijze van betaling van het aandeel van Saoedi-Arabië. Zij ont kennen, dat de regering van Saoedi- Arabië opneming van nieuwe clausules in de overeenkomsten zou hebben ge- eist. welke gelijk zou staan aan een na tionalisatie van de Arabische olie. Een belangrijke gebeurtenis in deze maand is het Gouden jubileum van de Nederlandse Staatsmijnen. Dc officiële herdenking van de stich ting vindt morgen plaats in het hoofdbureau der Staatsmijnen te Heerlen. Prins Bernhard. minister president Drces. Minister Van den Brink, minister Albregts. de Com missaris van dc Koningin en de Bisschop van Roermond zullen hierbij aanwezig zijn. De Directie van de jubilerende Staatsmijnen. V.l.n.r. Dr Ir f. S. A. J. M. van Aken. Drs A. C. f. Rottier. Dr Ir Ch. Th. Groot hof f (President- directeur). Mr F. M. f. Jansen. Ook in Kopenhagen is het volop voorjaar en degenen die van tuinie ren hun liefhebberij hebben ge- maakt, kunnen hun hart ophalen. Op een zonnige dag besteedt de burgemeester van Kopenhagen. H. R. Sorensen, enige uren van zijn vrije tijd in de tuin. In dit voorjaar, zeven jaar nadat een atoombom met vernietigende uit werking en vredebrengend resultaat boven Hirosjima werd uitgegooid, zijn de twee weesjes, die enkele minuten voor de ontploffing werden geboren, nu reeds opgegroeid tot scholieren. Hiroko Tomita (links) en Tadaml Atoguchi (rechts) hebben beiden geen ouders meer. Die hebben in de atoomontploffing het leven ver loren. Mr Besar zoekt Nederlandse juristen en ingenieurs Zeker niet de zaak Westerling, doch veel meer het zoeken naar Nederlandse krachten voor Indonesië is de opdracht, die de Indonesische regering heeft ge geven aan mr Besar. secretaris-generaal van het Ministerie van Justitie in Indonesië, die gisteravond per KLM- vliegtuig op Schiphol is aangekomen. „Zolang Westerling niet zelf in Indo nesië aanwezig is, valt hü buiten de competentie van onze Justitie", zo verklaarde mr Besar bij aankomst. Wel zou hü de zaak met de vertegen woordiger van de Republiek Indonesia in Den Haag, de heer Soesanto Tir- toprodjo, de zaak Westerling bespre ken. Mr Besar zeide niet van plan te zijn een poging in het werk te stellen om tijdens zijn verblijf in ons land Wester ling als getuige een verhoor af te nemen, om het proces-verbaal daarvan later in Indonesië te gebruiken by een eventuele berechting van sultan Hamid, tenzij een dergelyk besluit uit zijn overleg met mr Soesanto zou voortvloeien. Op de vraag wat de Indonesische be volking over de arrestatie en het onmid- dellyk daarop weer vrylaten van Westerling door de Nederlandse Justitie dacht, antwoordde mr Besar, dat de meningen hierover by de zozeer uiteen lopende bevolkingsgroepen van zyn land, moeilijk te pellen vallen, doch waar- schyniyk verdeeld zijn. Hy verklaarde voorts o a, onbevoegd te zijn iets te vertellen over het al of niet indienen van een verzoek tot uit levering. Ook dit was een aangelegen heid. die naar hy zeide door de Indonesische regering en niet door het thans nog geen mogelijkheid voor vier - mogendheden - conf eren tie Deugdelijke voorbereiding zou nodig zijn In antwoord op vragen van socialis tische leden heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Eden in het Lagerhuis verklaard dat Groot-Brit- tannië zeker niet bereid is te wach ten met het tot stand brengen van een zo nauw mogeiyk verenigd Wes ten, totdat een conferentie met dc Sovjet-unie is gehouden. „Dit sluit Wijzigingen in Brits kabinet Premier Winston Churohill heeft gis teravond enige wijzigingen in zyn re gering bekend gemaakt: Er is nog geen nieuwe minister voor de overzeese handel benoemd in de plaats van de wegens ziekte afgetreden Maclay. Churohill deelde voorts mede dat de koningin drie nieuwe geheimraden heeft benoemd, namelijk Hopkinson. Mac Leod en Maclay. Geen der nieuwe ministers zal in het kernkabinet worden opgenomen. Het voornaamste doel van de kabl- netswyrigmg is het ontlasten van Crookshank. minister van openbaar welzijn en leider der conservatieve La gerhuisfractie. Hy treedt als minister af. Als leider van het Lagerhuis staan hem in de komende maanden veel werkzaamheden te waohten. omdat de regering van plan is de staalindustrie en het wegvervoer te denationaliseren, waartegen Labour sterk gekant is Als lorei-geheimzegelbewaarder zal Crook shank in het kabinet blijven zonder meer werk opgedragen te krygen. echter niet de mogelükheid van hei uitschrijven van een viermogendhe- denconferentie op een daarvoor ge schikt tijdstip uit", voegde hy hier aan toe. Het socialistische Lagerhuislid Bing merkte op dat een verenigd Duitsland veel wenseiyker is dan twee gescheiden Duitse delen, die tegen elkander bewa pend worden. Eden antwoordde, dat hy met de hele aangelegenheid van het overleg met de Sovjet-unie, waarby thans de mogelijkheid van het uitschry- ven van vrye algemene verkiezingen in geheel Duitsland aan de orde is. met vele zaken rekening moet houden, waar van de door het lid Bing naar voren gebraohte er een is.- Het socJallstlsohe lid Doods vroeg wat voor kwaad er kon schuilen in het hou den van vier-mogendheden-besprekin- gen. teneinde uit te vinden of de Sovjet- voorstellen ernstig gemeend zyn. Eden antwoordde dat het lid Doods hem vroeg de inhoud van het Westerse antwoord op de Jongste Russische nota over Duitsland bekend te maken, „en dat kan ik nu nog niet doen". Toen de socialisten na zyn toevoe ging. dat de Westerse mogendheden ze ker niet de mogeiykheld van het hou den van vier-mogendheden besprekin gen op een gesohtkt tijdstip uitsluiten, bleven interrumperen, zeide Eden: „Hebben wij niet de les geleerd waarop vier-mogendheden-besprekin- gen. die niet voldoende zyn voorbe reid. uitlopen? De Britse regering is niet bereid aan een vier-mogendhe- den-conferentie deel te nemen, indien niet op duidelijke wijze het doel der besprekingen is aangegeven en deze op degelyke «jjie zyn voorbereid". Als zyn voornaamste taak schilderde mr Besar het zoeken van Nederlandse juristen en ingenieurs, die bereid en geschikt zyn om in Djakarta te gaan werken bij het Indonesische bureau voor patenten en octrooien, dat hy in de naaste toekomst hoopt op te rich ten. Het vroegere bureau, dat geheel in Nederlandse handen was, is als gevolg van de overdracht geliquideerd. Bovendien zoekt mr Besar naar Ne derlandse krachten voor de Verzeke ringskamer in Djakarta. Vindt hij deze niet, dan zal hy ze in het buiten land moeten zoeken. Tenslotte zal mr Besar trachten Nederlands personeel, dat werkzaam is op het Indonesische immigratie-kantoor in Den Haag, te vervangen door Indone sische krachten. De Nederlanders zyn voor een deel, zo zeide hy, toch al gepensionneerd en de overigen zullen pensioen krijgen. Het jaarlijkse immigratie-quotum van 1000 Nederlanders naar Indonesië, zal dit jaar waarschynlyk worden over schreden. omdat er thans reeds 850 zyn geïmmigreerd. Het getal van 1000 moet men dan ook volgens mr Besar niet als een strikt maximum, doch veeleer als een basisgetal beschouwen. Dr H. M. Hirschfeld blijft voorlopig nog in dienst Naar wy vernemen heeft dr H. M. Hirschfeld. regeringscommissaris voor het economische en militaire hulppro gramma reeds enige tyd geleden aan de regering de wens te kennen gegeven binnenkort zyn functie neer te leggen. In afwachting van een regeling voor de vervulling dezer functie zal de heer Hirschfeld op verzoek van de regering nog gedurende enige tijd zyn taak biy- ven vervullen. Ruimere deviezen- toewijzingen voor auto- en motortoeristen Met ingang van 2 Mei jl. zyn geheel nieuwe bepalingen van toepassing voor wat betreft het aankopen van reisdevie- zen door reizigers, welke zioh per auto of motor voor niet-zakelyke doeleinden naar het buitenland begeven. Kon men tot voor kort per Jaar een bedrag van f.200 aan buitenlandse geld soorten opnemen, krachtens de nieuwe bepalingen is dit f. 100 geworden, op te nemen in deviezen van landen naar eigen keuze, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Daarenboven mag men, behalve voor België—Luxemburg, echter éénmaal per jaar reisdeviezen aankopen ter waarde van bedragen, welke voor diverse landen variëren van f. 200 tot f. 400 en die uitsluitend worden verstrekt in de vorm van chéques. Voor reizen per motorrywiel mag van deze bedragen inclusief van de f. 100 slechts een derde gedeelte worden aangekocht. Uit het bovenstaande blykt. dat over het algemeen met uitzondering van België en Luxemburg meer deviezen beschikbaar zyn gekomen, welke bedoeld zyn ter bestrijding van de kosten, voort vloeiende uit het gebruik van de auto of het motorrywiel. Voor zakenreizen is voor dit doel per land een bedrag van maximaal f.490 per reis vastgesteld, ver krug baar in de valuta van het land waar men verblyf denkt te houden, of dat men op de normale route passeert. Per dag zijn deze bedragen: België/Luxemburg B. frs 150; Dene marken D. Kr. 60; Frankryk F. frs 3500; Gr.-Britt. en N. Icrl. 3.10 pd. st.; Ierland 3.10 pd. st.; Italië Lit. 6000; Joegoslavië f.35; Noorwegen N. Kr. 65: Oostenrijk f.35; Portugal Esc. 280; Spanje f.35. W.-Duitsland f.35: Zweden Zw. Kr. 50; Zwitserland Zw. frs. 20. De A.N.WB. wyst er op. dat het aan kopen van reisdeviezen slechts kan ge schieden door de reiziger op wiens naam de triptiek, het carnet de passage of een soortgelyk grensdocument. afgegeven voor de auto of het mo'orrywiel. waar van gebruik wordt gemaakt voor de rets is gesteld.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1