LEIDSCH mDAGBLAD WEERBERICHT Wereldberoemde kinderpaedagoge dr Maria Montessori overleden 91ste Jaargang WOENSDAG 7 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27602 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden ..Giro No 57055 Hoofdredactie: B W Menkhorst er J Brouwer f6— per kwartaal: f 0 47 per week Telefoon Dir en Aflm: 25041. Red 21507 Feesten of herdenken? EIGENLIJK voor het eerst sedert 1945. nadat de overwinningsroes zich in tientallen kostbare en uit bundige buurtfeesten had uitgeleefd, ver namen wij dezer dagen van meerdere Zijden stemmen, welke aandrongen op een meer feestelijke viering van de Be vrijdingsdag dan hier ter stede gebrui- kelyk. Wij herinneren er in dit verband aan, dat betrekkelijk kort na de Bevrijding in onze stad een 5 Mei-Vereniging werd opgericht, welke zich de organisatie van een jaarlijkse plechtige herdenking der gevallenen en een gepaste feestviering van de bevrijding ten doel stelde. Het bestuur van die vereniging plaatste zich destijds op het standpunt, dat de omstandigheden, waaronder het Neder landse volk stond voor de zware taak van de wederopbouw, althans voorlopig, geen aanleiding schonken voor een fees telijke viering en bepaalde zich dan ook tot de verwezenlijking van eerstge noemde doelstelling. Toen bleek dat een plaatselijk comité „Dodenherdenking" op hetzelfde terrein werkzaam was. werd daarmede contact opgenomen en ont stond uit beider samengaan de Stich ting .Dodenherdenking", welke de laatste jaren op verzoek van het Ge meentebestuur de plechtigheden aan de vooravond van de Nationale Feestdag heeft georganiseerd. WIJ TELLEN THANS 1952. zeven jaar later. De ergste wonden van het oorlogsgeweld schijnen geheeld; de wederopbouw heeft niet onbelangrijke vorderingen gemaakt en al is het nog allesbehalve economische rozengeur naast politieke maneschijn, de behoefte aan een feestelijk getinte viering van de Bevrijdingsdag schijnt zloh in toenemende mate te doen ge voelen. Nemen wij daarbij in aanmerking, dat het meer dan drie eeuwen heeft ge duurd alvorens de 3 October Vereni ging werd opgericht ter voorbereiding van een jaarlijkse feestelijke herden king van Leidens Ontzet, dan kan niet anders worden geconstateerd, dan dat de Leidse burgerij anno 1945 zich ver heugend veel eerder van de schok heeft hersteld dan haar voorzaten in 1574!! DE EERSTE practische vraag, welke zich thans voordoet is: wordt deze behoefte door brede kringen der bevolking als zodanig onderkend en. zo ja, wie belast zich met de organi- Ook wij hebben het eergisteren als een gemis aangevoeld, dat er practisch niets feestelijks in Leiden te beleven viel en daarom des te meer het initiatief van K. en O. gewaardeerd, dat een stertocht van muziekcorpsen en een Berenr.de aan het gemeentebestuur or ganiseerde. Maar laten wij eerlijk zyn: K. en O. deed een hoogst verdienstelijke poging om een pijnlijke lacune op te vullen, maar betrad daarmede een terrein, dat stellig het hare niet is en waarop zij, naar "onze vaste overtuiging, ook geen Kijvende werkzaamheid ambieert. .■Zijn wij wél ingelicht, dan voelt ook het huidige bestuur van de Stichting ^Dodenherdenking" nog steeds niets voor een feestelijke viering, 'het is trouwens na de fusie ook niet meer in os ereenstemming met haar karakter) zo. dat als min-of-meer parallellopende in stanties overblijven de 3 October-Ver- Éniging en de Ver. ..Koninginnedag". De eerste heeft aan 1574 de handen vol en schijnt aan 1945 nog lang niet toe; .Koninginnedag" vierde slechts enkele dagen tevoren de verjaardag van H. M. Koningin Juliana en de socialis tische bevolkingsgr oe p vierde daarna nog haar 1 Mei-feest.... OP DE VOORGROND stellend, dat wij persoonlijk de plicht der dank baarheid. het herdenken der ge vallenen veel zwaarder laten wegen dan onze behoefte tot feestvieren 'hoe graag we dat overigens ook doen!), geloven we tooh dat het goed zou zijn. wanneer er in Leiden op dit gebied iets tot stand kwam. mits met handhaving van de plechtige Dodenherdenking. Met bewondering hebben we Maan dag gekeken naar het naburige Oegst- geest, waar de Oranje-Vereniging de middenstand had opgewekt tot een fees telijke openluchtmarkt, die klonk als een klok. De kosten van de organisatie waren minimaal; de verdiensten, wel we den ken zo, dat iedere deelnemende winke lier met een dergelijke dagelijkse ont- vangsten huppelend minister Lieftlnck tegemoet zou trekken! Dit ls geen ver wijt aan de Leidse middenstand, maar wél een compliment aan de Oegst.gees- ter. Onze naburen hebben de Sleutel stad een voorbeeld gegeven, dat de Lei- denaars hopelijk tot navolging zal sti muleren. Laten alle betrokkenen de hoofden eens bij elkaar steken. oj»dat het Leidse stadsbeeld op 5 Mei 1953 iets meer in het teken van de vreugde over de Bevrijding sta dan tot dus verre het geval was! Waarom heet 5 Mei anders Natio nale Feestdag? Iets hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond. Wisselend bewolkt met morgen laat op de dag kans op enkele verspreide buien. Iets warmer en zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur) 8 MEI. Zon op: 4 58 uur: onder: 20.16 uur. Maan op: 19.11 uur: onder: 3 50 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.09 en 14.30 liur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Onderhandelingen in Korea in beslissende pliase Kans van mislukken groot Generaal Ridgway heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij de voor waarden der Verenigde Naties bij de recente onderhandelingen te Panmoend- jon publiceert. Hierin zegt hü. dat de Noordelijken het laatste aanbod der V. N. hebben verworpen „hoewel deze de grens vor men tot waar de Verenigde Naties kunnen gaan". De Verenigde Naties zijn bereid 70 000 krijgsgevangenen, „die zich n:et werke lijk met geweld tegen terugkeer verzet ten", aan de Noordelijken uit te leveren in ruil voor 12 000 man. die de Noorde lijken volgens hun zeggen in krijgsge vangenschap houden De Verenigde Na ties zouden dan bereid zijn alle verwij zingen naar de bouw van vliegvelden in een wapenstilstandsovereenkomst weg te laten. De V. N. blijven zich echter verzetten tegen een Sovjet-deelneming aan de commissie van toezicht op het nakomen van het bestand. In de verklaring van Ridgway wordt verder gezegd, dat „de verantwoorde lijkheid voor de vrede in Korea bij de communistische leiders berust". „Onze positie is zodanig, dat wij er niet van kunnen en zullen afwijken", aldus Ridgway. Op het bestandshoofdkwartier heer. ste gisteravond het gevoel, dat de stij gende spanning haar punt van uit barsten gaat bereiken. In nauw met de geallieerde onderhandelaars ver bonden kringen meent men, dat er aanwijzingen zijn. volgens welke de „periode van uitzitten der besprekin gen" bijna ten einde is. Hoewel geen van' beide partijen toe gegeven heeft dat een dood punt is be reikt, is toch officieel verklaard, dat er geen vorderingen worden gemaakt. Volgens radio-Peking sohijnen de be sprekingen in de „ernstigste impasse" sedert haar begin te rijn geraakt. De opperbevelhebber van het- achtste Amerikaanse leger, generaal James van Fleet, heeft ln een te Tokio uitgegeven verklaring uitgesproken, dat de commu nisten klaarblijkelijk nimmer het slui- van een wapenstilstand in Korea hebben gewenst. „Indien zij er wel een hadden gewild, zouden zij deze na tien maanden van onderhandelingen wel Trumans hulpprogram voor Europa besnoeid De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft besloten Trumans p'.an voor hulp aan het buitenland, ten bedrage van 7,9 milliard dollar, met 1.010.900 000 dollar te verminderen. Alle bezuinigingen, zo heeft de voorzitter van de commissie meegedeeld, betref fen gelden die ten behoeve van Europa zyn aangevraagd De door Truman gevraagde 4145 mil- lioen voor militaire hulp aan Europa werd verminderd tot 3316 millioen en de 1.819.200.000 dollar voor verschaffing van grondstoffen ter verhoging van de oorlogsproductie in Europa tot 1.637 300.000 dollar. De gevraagde bedragen voor het mid den-Oosten. het Verre-Oosten en Latijns Amerika zijn onveranderd goedgekeurd. President Truman heeft op een banket te Washington medegedeeld, dat hij van plan is volgend jaar als particulier te velde te trekken tegen die Amerikanen, die pogen de regering „te fnuiken" door het besnoeien van toewijzingen. Volgens de president speelt men op deze wijze Stalin in de kaart en verhindert men, dat de V.S. „hun taak als wereldmacht" kunnen uitvoeren. hebben gesloten, doch de verbondenen De Sovjet-Russische regeringsperso nen, die zich te Tokio bevinden, hebben i geen officiële reden voor hun verblijf meer. nu Japan onafhankelijkheid heeft verkregen, doch wij zullen niet zo ver j gaan. dat wij hun vertrek eisen", aldus kunnen hen óf 'uit de stryd slaan óf heeft de chef van de afdeling voorlich- zich nog geduldiger en volhardender j ting van het Japanse ministerie van onderhandelaars betonen dan hun com. niunistlsche tegenstanders. Ik ben te leurgesteld over het niet-vorderen der wapenstilstandsbesprekingen, doch ik vertrouw er op. dat de Verenigde Naties tot een eervolle vrede ln Korea zullen geraken, indien deze te verwezenlijken is", zelde hij. Generaal Clark, de opvolger van gene raal Ridgway als opperbevelhebber van de V.N.-strijdkrachten in Korea, is he den te Tokio aangekomen. buitenlandse zaken verklaard. ISRAEL SCHORST HERSTELBFTA- LINGSBESPREKINGEN MET DUITSLAND. Het Israëlische parlement heeft beslo ten de herstelbetalingsbesprekingen met Duitsland te schorsen De besprekingen, die te Wassenaar gehouden zijn. zijn op 7 April reeds voor onbepaalde tijd verdaagd. Men kon het niet eens worden over de kosten van hervestiging van ontheemde Joden in Israël. Regeling in België bereikt Staking afgewend (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Na moeizame onderhandelingen is gis teravond eindelijk een overeenkomst tot stand gekomen tussen de vakbonden en het verbond der Belgische nijverheid. België ontsnapt aldus aan een algemene staking, waarbij geleidelijk meer dan een millioen arbeiders zou worden betrokken. In grote lijnen ziet het accoord er als volgt uit: 1. Gedurende een periode van twee tot vier maanden zullen de werkgevers de lonen niet met 2 en een half procent verlagen, ook wanneer deze loonsverla ging logisch zou voortvloeien uit de con venties. welke in de meeste takken van bedrijf de lonen binden aan de schom melingen van de index der détallprijzen. 2 Het verbond der Belgische nijver heid zal aan al zijn aangesloten be roepsverenigingen een liberale toepas sing aanbevelen van de wet op de bijko mende arbeiders-vacanties. 3. De werkgevers zullen 10 procent van de over 1952 uitgekeerde winsten ter beschikking stellen van een maat schappij voor goedkope woningen of van de kleine landeigendom. 4. Een loonsverhoging van 50 centimes per uur zal in zekere welvaren sectoren van kracht kunnen worden, maar werd niet opgenomen in de serie aanbevelin gen. welke de patroons tot hun aange sloten beroepsverenigingen zullen rich ten. Naast deze practische aanbevelingen zijn de afgevaardigden van de werkge vers en de vakbonden het eens gewor den om een uitvoerig onderzoek te wij den aan de algemeen economische en sociale toestand van België. Het communiqué spreekt van een on derzoek. waaraan ook de regering zoi dienen deel te nemen, en dat in kalmte en zonder enige invloed van buiten zou dienen plaats te vinden. Elf doden bij Noors vliegtuig-ongeval De betrokken vliegdekmaatschappij maakt officieel bekend, dat elf perso nen om het leven zijn gekomen, onder wie drie leden van de bemanning. De stewardess behoort tot de overlevenden. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Volgens de stewardess is het toestel tegen een heuvel opgevlogen en in de bomen gqwllen. Er deed zich een ontploffing voor en het toestel vloog in brand. Sommige inzittenden werden uit het vliegtuig geslingerd, andere wisten er op tijd uit te komen. Volgens de plaatselijke politiecommis saris is geen van de 18 overlevenden ernstig gewond. Acht konden zich direct naar hun woonplaatsen begeven. Ande ren hebben een gebroken arm of been of brandwonden. Het gaat in het algemeen om het pro bleem van de middelen, welke aange wend kunnen worden om de levensstan daard van de Belgische bevolking ver der te verbeteren door de opvoering van de productiviteit. Men wil tevens orde brengen op het gebied van de sociale verzekeringen, welke een echte janboel dreigen te wor den Ook de ambtenaren zullen van dit accoord profiteren. Minister-president Van Houtte heeft namelijk verklaard dat de ln ter-departementale commissie voor sociale zaken zal onderzoeken, in welke mate, en rekening houdende met de bestaande voordelen, de ambtena ren bij de nieuwe overeenkomst kunnen worden betrokken. Zij veroorzaakte revolutie in de opvoedingsmethode Gistermiddag te ongeveer 2 uur is te Noordwgk aan Zee tengevolge van een hersenverbloeding overleden de beroemde pacdagoge mevr. Maria Montessori. Zü bereikte de leeftijd van ruim 81 jaar. Mevrouw Montessori was voor enige tijd bij vrienden te Noord wijk aan Zee, waar zü plotseling door de dood werd verrast. Donderdag as. zal in de Parochiekerk Maria ad Mare te N'oordwgk aan Zee te 11 uur de uitvaartdienst worden gehouden. Het stoffelijk overschot wordt daarna begraven op het R.K. Kerkhof tc Noordwgk. Dr Maria Montessori werd 31 Augus tus 1870 te Chiaravalle in Italië gebo ren. In 1896 promoveerde zij te Rome. als eerste vrouw ln Italië, tot doctor in de medicijnen en chirurgie. Hierna werd zii benoemd tot assistente aan de psy chiatrische kliniek der universiteit, spoedig daarop tot professor in d< enthropologie en hygiëne aan de vrou- weliike hogeschool. Van 19041908 do ceerde zii oaedagogische anthropologic aan de universiteit van Rome. Getrof fen door het lot der achterlijke kinde ren. richtte zii haar aandacht op het probleem hunner opvoeding. Op het eerste paedaeoeische congres te Turiin verdedigde zii haar opvatting, dat de zore. die aan deze kinderen besteed moest worden, veeleer op paedaeogisch dan op medisch gebied lac. Spoedig daarna werd zii benoemd tot directrice van het nas opgerichte Orthophrenisch Instituut. Persoonlijk gaf zii leiding aan het onderwijs van hiertoe bijeenge brachte achterlijke kinderen. De resultaten waren zo verrassend, dat haar leerlingen toelatingsexamen voor het gewoon lager onderwijs met succes aflegden. Dit versterkte dr Montessori in haar overtuiging, dat het gehele onderwijs op onvolkomen grondslag was ingericht. In 1907 kreeg zii de kans haar ervaring aan het onderwijs met normale kinderen te toetsen. Zo ontstonden de „case del bambini" voor kinderen van 36 jaar, die al spoedig de aandacht der hele wereld op zich vestigden. Montessori-scholen verrezen spoedig in alle delen der wereld Dr Montesso- ri's standaardwerken werden in meer dan 14 talen vertaald, zelfs in het Ja pans en Chinees. Zij zelf had haar me dische practiik en beide professoraten opgegeven om zich geheel aan dit werk Ie kunnen wijden. De pausen Plus X, Benedictus XV en Pius XI, vele vorsten staatslieden, geleerden zoals Marconi en Edison, ook schrijvers als Selma La- gerlöf en Rabindranath Tagore gaven bliik van hun belangstelling en waar dering. Van haar scholen en opleldings- Maria Montessori. cursussen ging grote invloed uit op de gehele opvoedkunde. De Montessori-methode werd steeds verder ontwikkeld en omvatte al spoe dig het hele lager onderwijs, terwiil zij ook in de middelbare school is doorge drongen. Dr Montessori werd op vele wijzen geëerd, o.a. met een ere-doctoraat. ere lidmaatschappen van wetenschappelijke academiën enz. Een 15-tal jaren gele den vestigde zij zich in ons land. waar haar methode een zo ruime toepassing had gevonden De universiteit van Amsterdam bood haar ln 1950 het eredoctoraat aan. H.M. de Koningin heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de eerste beurs voor Landbouw. Zuivel en Techniek, welke te Utrecht wordt gehouden. Voordat de Koningin de rondgang door de afdeling van de Zuivel industrie aanving, boden twee meis jes Hare Majesteit een bouquet lelietjes van dalen en een catalogus aan. Achter de vorstin staan v.l.n.r. de heren M. A. Reinalda. Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, mr Milius. directeur van de Jaarbeurs en jhr mr C. J. A. de Ranitz. burgemeester van Utrecht. Eisenhower: Europa heeft slechts geestelijke en morele moed nodig Generaal Eisenhower heeft een af scheidsbezoek van 24 uur aan Italië ge bracht. Bij een bezoek aan het te Rome gevestigde hoofdkwartier van de Euro pese federalistische beweging zeide hij van mening te zijn dat voor Europa thans de volgende dr\e punten van be lang zijn: 1. Een zo spoedig mogelijk ten uit voer leggen van het plan-Scbuman voor het onder een gemeenschappelijk beheer plaatsen van de Europese steen kool- en staalindustrie. 2. Het uitschrijven van een grond wetgevende vergadering. 3. Een spoedige ondertekening van het verdrag voor een Europese defen sie gemeenschap. Deze drie zaken kunnen zonder geld worden bereikt", zeide Eisenhower. „De Europeanen hebben slechts geestelijke en morele moed nodig om ze te vol- Labour wint weer! Labour is aan de winnende hand bij de gemeenteraadsverkiezingen in Enge land. De laatste stand luidt: Conservatieven en aanhang 289 zetels (13 gewonnen. 62 verloren) Labour 505 zetels (82 gewonnen. 14 verloren). Onafhankelijken 396 zetels (9 gewon nen. 28 verloren). Liberalen 14 zetels (3 gewonnen. 3 verloren). Wisselend weer Het KNMI te De Bilt deelt mee: Het weer in Nederland staat de laat ste dagen geheel onder Invloed van een depressie gebied, waarvan het centrum boven Ierland ligt Aan de Westzijde van de depressie staan Noordelijke winden, die koude lucht uit de Poolstreken naar de omgeving van Portugal transporte ren Vandaar stroomt de koude lucht het vasteland van West-Europa binnen, waar zij tegen warmere lucht botst. De storingen die daarbij net tussen pozen van 1 tot 1A4 dag ontstaan trek ken over ons land naar het Noorden en veroorzaken nu en dan regen- of on weersbuien. In deze toestand komt nog maar weinig verandering. De Franse minister Jean Letour- neau. die in opvolging van de over leden generaal de Lattre de Tas- signy benoemd is tot Hoge Com missaris in Frans Indo-Cliina. maakt een inspectiereis door het land. i Een groep meisjes uit Laos. een streek in Indo-China. heet de nieuwe Hoge Commissaris met bloemen welkom. Naar de Ween se pers bericht ls een leidende figuur van het Oostenrijkse verzet tlldens de laatste oorlog. Gustav von Grtmm tijdens een autorit ln de omgeving van Wenen door een Russische patrouille aangehouden. Tunesische ministers vrijgelaten De vier Tunesische nationalistische ministers, die op 26 Maart na het af zetten van de Tunesische regering naar het eiland Djerba aan de Zuid-Oostkust van Tunesië waren verbannen, zijn vrij gelaten. Het zijn de vroegere premier Tsjenik. de minister van staat Materi. de minis ter van gezondheid Salem en de minis ter van handel Nazali- Men meent te weten, dat de ministers voor het ogenblik in hun huizen onder toezicht zullen worden gehouden De nieuwe Tunesische premier. Bakkoesj. heeft op vrijlating van de ministers aangedrongen als een van de voorwaar den die noodzakelijk zijn om vooraan staande Tunesiers over te halen zitting te nemen in de voorgestelde Frans-Tu- nesische commissie voor grondwetsher vorming Ook acht Bakkoesj het nodig, dat de Franse hervormingsvoorstellen breder worden opgezet. Op de Voorjaarsbeurs te Brussel Laasgerechten, die 'in deze stand heeft het Nederlands Zuivelbureuu worden bereid, een aantrekkelijke stand ingericht. Een overzicht van de stand, waar waar honderden Belgische huis- Nedcilandse kaas en boter op sn-a- vrouwen kennis maken met speciale Lelijke wijze uitgestald zijn.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1