Negen doelpunten In hockey-interland Nederland-Engeland Newcastle klopt Arsenal: 1—0 91ste Jaargang LE1DSCH D\GBLAD Maandag 5 Mei 1952 Tweede Blad No. 27600 Oranje-nederlaag door gebrek aan snelheid In een enerverende en In hoog tempo gespeelde wedstrijd heeft het de voet van de uitlopen-de Nederlandse Nederlands hockey-elftal In het uitverkochte Wagener-stadion te Amstelveen met 54 van Groot Britttannië verloren. Na het fraaie hockey, dat de Nederlandse ploeg een week geleden in Cardiff tegen Wales ten beste had gegeven, viel het spel In deze wedstrijd tegen. Maar voor wij de zwakke punten van het Nederlandse spel bij de kop gaan nemen, dient allereerst worden opgemerkt, dat het elftal van Groot Brittannië een zeer goede wedstrijd speelde en vooral verdedigend een klasse sterker was dan het Oranje-team. Een goede doelman, stickvaste backs, een bewegelijke middenlinie en tijdig terugkomende binnenspelers, dat tezamen vormde, indien de nood aan de man kwam, een stevig bolwerk, dat voor de Nederlandse aanvallers uiterst moeilijk te nemen was. In de'achterhoede van het Nederlands elftal ontbrak die hechtheid. Drijver en Derckx stonden teveel op één lijn en werden bij een doorbraak steeds gelijktijdig uitgeschakeld. Voor doelman Anjema betekende dit, dat hij zijn belagers vaak alleen tegemoet moest gaan en helaas ging hem dat, vooral na de rust, niet al te best af. De oorzaak van de kwetsbaarheid van de Nederlandse defensie sohool voorna melijk in het gebrek aan snelheid van het kwartet op het middenveld. Anclon en Tiel konden zodoende niet tijdig ge noeg terug zijn om de nodige assistentie te verlenen, terwijl Kruize en Esser als binnenspelers hun taak als schakel tus sen achter- en voorhoede te zeer ver waarloosden. Gebrek aan snelheid, dat bleek in deze ontmoeting wel een zeer grote handicap voor het Nederlandse team te vormen Steeds was een der roodge- hemde Britten een fractie van een se conde eerder bij de bal en in zuivere loopducl.s was het ook meestal de Oran- je-trui, die het onderspit -moest del ven. Dat Nederland erin slaagde vier doelpunten te maken, zou. oppervlakkig gezien de ind-ruk wekken, dat het in de voorhoede wel aardig klpote. maar op de eerste plaats kwam slechts één -doel punt het eerste, uit een goede aanval voort, terwijl de overige drie -uit twee corners en een vri.ie slag ontstonden, en ten tweede werden twee goals door middenlinie-spelers gescoord De combinaties waren over het alge meen te kort en te doorzichtig van op zet en uitvoering. Het Nederlands elftal begon met en kele goede aanvallen via de linkervleu gel waarbij vooral Boerstra een paar maal vlot langs de lijn doorbrak. De Britten hadden in deze periode grote moeite zioh te handhaven en het duur de geruime tüd voor zij zioh aan het effectvolle terrein hadden aangepast. Toen eenmaal de juiste cadans was gevonden, bleek dat de Oranjemannen de gTOot-ste moeite zouden hebben om dit homogene en snellere tea-m te slaan. Met felle uitvallen via de vleugel spe lers Theobald en N-unn wei-den Derkx en Drijver toen op de proef gesteld en met Anjema moesten zij alle zeilen bij- zBttem om -de d-oorbraken nog voor de situatie te gevaarlijk werd, af te breken. Met Nederland voor het merendeel in het offensief en de minder talrijke doch verrassende uitvallen der rood- witten, is het spelbeeld van de gehele wedstrijd getekend. Loggere beheerste het middenveld en uit zijn passes kon de voorhoede steeds opnieuw ten aan val trekken, maar Midgley en Car- nell, bijgestaan door de middenlinie, waarin de kleine terrier Cooper opviel, kwamen keer op keer zegevierend uit de duels te voorschijn en weg waren AUTOMOBILISME. De Mille Miglia eiste tot nu toe twee mensenlevens De 1000 mijlen wedstrijd in Italië heeft volgens de tot nu toe ontvangen berichten twee mensenlevens geëist. De Italiaan Avalle, mede-bestuurder van een 750 cc. Moretti sportwagen, verloor het leven bü een ongeluk te Ponte Lagoscuro en Grazzani, de Ita liaanse coureur, wiens 750 cc. Fiat in de buurt van Rovigo verongelukte, is kort daarna in een ziekenhuis aan zyn verwondingen overleden. De beide andere inzittenden van deze wagens werden slechts licht gekwetst. Voorts werd de Italiaanse bestuurder van een andere Fiat.Leonardi, ernstig gewond toen zijn wagen in een booht door de afrastering reed. In totaal wer den acht personen, coureurs en toe schouwers, bij ongelukken geblesseerd. Biondetti. die de race vier maal ge wonnen heeft en ook ditmaal tot de fa vorieten behoorde, is aan de dood ont- snapt toen zijn Ferrari in een scherpe booht tussen Sienna en Florence om ploeg. De motor vatte vlam. maar Bion detti kon zich tijdig uit de voeten ma ken en bleef ongedeerd. Het eindklassement van de wedstrijd hi'dt: 1. Bracco It. met Ferrari 4040 cc, 12 09.45, gem. snelheid 128 591 km/u: 2 Kling (Did) met Mercedes 2998 cc. '2.14.17, gem. snelheid 127.798 km/u.; 3. Fcgioli (It.) met Lancia Aurelia, 12.40.09: 1 Caraceiola (Zwits.) met Mercedes. 12 48.25: 5 Anselmi fit.) met Lancia Aurelia, 12 54.066. Ippocampo (It.) met Lancia Aurelia, 13.05.39. Stirling Moss (G.-B.t moest ongeveer lfO kilometer voor de finish, toen hy met rijn Jaguar voor de Mercedes van Ca raceiola reed, opgeven wegens een lek in zijn ollereservo'r. Aan Marzotto over kwam niet ver van Brescia eenzelfde on geval als aan Brondetti eerder in de race 7tjn Ferrari sloeg cm in een bocht en vloog in brand. Marzotto kwam er zon- d<T letsel af, maar de vrijwel zekere 5de -laats v.-as hem entgaan. Caraceiola van wien men verwacht had dat hij de voor naamste concurrent voor de Ferrari's zou zün. kwam pas in het laatste ge- dedlte van de race naar voren. Men kreeg de indruk, dat hij als reserve voor Kling fungeerde, gereed om diens plaats in te nemen indien Kling mocht uit vallen. de rappe Britse waart in de 21e minuut opende Groot Brit tannië de score. Uit een vrije slag door het midden kreeg midvoor Morris de bal. Anjema stuitte hem op de rani van de cirkel, maar de Haagse doelman kreeg de bal niet goed weg en rechts binnen Taylor had toen geen moeite het verlaten doel te vinden. Nederland reageerde onmiddellijk en met succes Na de midden bully werd een aanval op de rechtervleugel opgezet., die besloten werd door een jïardo kniehoge voorzet van Van Heel. Kruize nam de bal ineens op zijn stick en een tel later 'had doelman Day het nakijken (1l). Nog hoger werd het tempo nu en voor al in het Britse elftal werden staaltjes hockey vertoond, die menig -applaus aan het meelevende publiek ontlokten. Derckx en Drijver werden door de scherpe crosspasses nog al eens misleid en na een half uur kwam het tweede doelpunt van Groot Brittannië. Morris pikte voor Loggere een bal op en hep ermee naar rechts, waarna een diago naal schot volgde, d-at voor Anjema ngs in het net sloeg. Bij de eerste Britse aanval na de her vatting moest Anjema een hard schot met de hand uit het doel slaan, maar reeds in de derde minuut deed hij een vergeefse uitval De grote donkere Con- ray, een linksbinnen van grote klasse, kreeg de bal vrü en sloeg toen onder doelman door. 13 Twee doelpunten achterstand. Dit werkte toch wel even demoraliserend "P (Ie Nederlandse ploeg, die derge- j lüke teleurstellingen niet gewend is. Met de grootste moeite kon het ver band weer enigszins worden hersteld en nadat Esser en Bromberg beiden een paar maal hadden gemist, kon Van Heel een door Kruize ingeslagen I strafcorncr zodanig van richting ver- I anderen, dat Day misgreep. Op dat moment, neg een kwartier was i te spelen, werd -de voorhoede omgezet Bromberg ging linksbuiten spelen, Boer stra l.nksbmnen en Kruize nudvoor. Het centrum van de aanval won hier door aan stootkracht, maar het was spil Loggere, die voor de gelijkmaker zorgde. Een vrij harde sla? van Van Heel werd door hem binnen de cirkel dood" gemaakt en hard en onhoudbaar langs een tiental Britse benen langs Day ges'agen. De vreugde was van kor te duur, want in de volgende minuut hadden de gasten weer de leiding. Een trage actie van de Nederlandse verdediging bracht een kans voor mid voor Morris, die er alleen van door ging en Anjema kansloos passeerde. Met alle energie trok de Oranje-aanval naar vo ren om opnieuw te trachten de partij en cp gelijke voet te brengen, maar het 'rukte niet voordat Morris nogmaals een solodoelpunt aan de score had toege voegd net was een doelpunt, zoals een mid voor maar eenmaal in zijn leven maakt. Hy speelde de bal in de cir kel, eenmaal losgekomen van Drijver en Derckx. te ver voor zich uit en iedereen dacht de bal reeds achter te zien gaan toen de Britse aanvalslei der zich voorover gooide om met de punt van de omgekeerde stick de bal achter Anjema langs in het Neder landse doel te werken. De ovatie, die Morris voor dit kunststukje in ont vangst mocht nemen, was wel ver diend. Nog even werd de hoop In de Neder landse harten nieuw voedsel gegeven door Ancion. die kort voor het einde een strafcorner van de stick van Kruize op ving en hard insloeg. 45 was de score en er was een kans op een gelijk spel. maar alles wat rood-wit droeg trok zich nu achter eigen bu'.ly'yn sa-men en er was voor de Nederlandse voorhoede die nu ook de middenlinie in haar ge lederen vond, geen doorkomen aan. Teleurstellende Cupfinal Gunners speelden grootste deel van wedstrijd met tien man De eindstrijd om de Engelse Voetbalbeker in het stadion van Wembley bracht een invasie mee van voetbalfans uit het Noorden van Engeland. Met name van de scheepswerven aan de Tyne kwamen er vele duizenden, het grootste gedeelte in 63 extra treinen en de rest in bussen of in eigen auto's. Zij droegen de zwartwitte kleuren van Newcastle en zongen aan een stuk d- hun strijdliederen. De zwarte handelaars maakten goede zaken en zette kaartjes van 3 shilling om tegen het tien- en vijftienvoudige van de kostprijs. De duurste zitplaatsen, die oorspronkelijk 2 pond en 2 shilling kostten, brachten thans 15 pond op. Toen bij vochtig en somber weer de elftallen het veld betraden waren 100.000 toeschouwers in het Olympisch stadion aanwezig. Leden van het Koninklijk Huis ontbraken ditmaal in verband met de hofrouw voor wijlen Koning George. De Cup werd nu door Churchill uitgereikt en de individuele medailles door de echtgenote van de Eerste Minister. In het begin van het seizoen is vaak sprake geweest van „Lucky Arsenal", maar in deze finale zijn de Londenaars allerminst gelukkig geweest. Zy hadden hun in vorige wedstrijden gewonde spil Overigens was het een van de meest Daniel en rechtsbinnen Logle weer in teleurstellende bekerfinales sinds vele de gelederen, maar beide spelers werden jaren wat de kwaliteit van het spel aan- andermaal geblesseerd. Zy bleven echter j gaat. Slechts zelden zag men goed op- op het veld. Een geweldige tegenslag trof gezette en met de nodige dash ultge- de Gunners toen hun rechtsachter Bar- voerde aanvallen. Arsenal kreeg anders nes, de Welse international, in de eerste kansen genoeg in de eerste 25 minuten, helft vrij ernstig aan zyn rechterknie I voordat Barnes moest uitvallen, want de gewond werd. Hij strompelde nog een spelers van Newcastle begonnen uiterst kwartiertje op de vleugel, maar verliet nerveus en het verband "in hun ploeg toen voor goed het terrein, zodat Arse- was aanvankelijk volkomen zoek. In de nal 61 van de 90 minuten rnet 10 man - 22e minuut kwam Logle in gunstige gespeeld heeft. De rechtsbuiten Roper j positie schuin voor het doel van de nam zijn plaats in de achterhoede in,1 Noordelingen, even buiten het straf- Jaarvergadering Leidse Schaakbond Plannen voor de viering van lipt 25-jarig jubileum in 1953 Onder voorzitterschap van de heer P. Ilerfkcns heeft de Leidse Schaakbond ter afsluiting van het seizoen Zaterdag een algemene vergadering gehouden, liet bclangrykste van deze vergadering waren de plannen, die de commissie ter voorbereiding van de viering van het 25-parig bestaan van de bond in 1953 ter tafel bracht. Bij monde van de heer Padding stelde I zeggingen daartoe gedaan, maar daar de de commissie voor op 17 October 1953. - vergadering slechts matig bezocht werd des 's middags een receptie te houden en I maar 15 van de 29 clubs deden rich deze te laten volgen door een massa- vertegenwoordigen zal thans neg een simultaanseance door de 8 sterkste Ne- i rondschrijven tot alle clubs worden ge- derlandse spelers. Op Zaterdag 24 Octo- richt, waarna de definitieve plannen m ber daaraanvolgende wordt de viering I de Septembervergadenng zullen worden dan besloten met een grote gongwed- I vastgesteld. strijd in vier klassen. Wat de financiële Bij de discussie over deze voorstellen, aspecten betreft, de plannen zijn uit- kwam nog naar voren de wenselijkheid voerbaar indien elke club ten minste f. 1 jom vooral er voor te zorgen, dat de clubs wH |H~- bi Na de notulen, mededelingen en inge komen stukken werden de prijzen voor competitie en persoonlijke kampioen schappen uitgereikt, w.o. de zilveren wisselkoning van ons bla-d aan de kam pioen van Leiden, W. G. Demmendal. Twee voorstellen van de Lisser Schaak club tot wijziging van enkele onderdelen van het competitiereglement, nl. het brengen van de speeltijd in de 3de klasse op 3'; in plaats van 3 uur, en het spe- schopgebied. Maar zijn schot ging juist 'el?-,van desl issi n gswedstrijden bij een naast gelijk aantal match- en een ongelyk I aantal bordpunten, werden met -grote Het laatste gedeelte van de eerste meerderheid van stemmen verworpen, helft, toen de ploeg van Arsenal tot I 10 man gereduceerd was. bracht een bestuursverkiezing had ten dele groot overwicht van Newcastle. In de een spannend verloop aangezien de heer 35e minuut leek het of George Robledo Yan der Nat; nch niet herkiesbaar stel de score zou openen, toen keeper d® en er -,candidatfn' f"1 J- Swindon ten val kwam en de Chileen 'Nestra door L.S.G. cn P. J. Sohuyl door de bal in de richting van het lege doel Alphen in de vacature waren gesteld, kopte. Maar de linksback Smith van D,e voorzitter de heer P. Herfkens. werd Arsenal verscheen op het criticke mo- afzonderlyk by enkele candidaatstelhng ment en voorkwam een zeker doel- herkozen. Van de overige bestuursleden punt. werden bij eerste stemming de heren A. Leenheer. C. Colra. Jac Galjaard en A. Zo kwam de rust met blanke stand, p Poot niet. algemene stemmen lierko- «•tikt Volkomen harmonieerde met debij „e eerste herstemimn. tussen krachtsverhouding, trant geen van belde oveng(, c„„didaten ktvarn het her. ploegen verdiende eigenlijk een doel- w,,,,s„„. punt De Londense verdediging had Eert spannend moment voor het Engelse doel. Esser is doorgebro ken. maar heeft de bal op het entieke moment verloren. stand weten te houden tegen een voor hoede die wel herhaaldelijk opdrong, maar de fout beging van de bal in het net te willen lopen. Twee minuten na de hervatting miste Robledo een uitgezochte kans, en stug verdedigen van de Londenaars hield de score blank tot vijf minuten voor het eindsignaal. Het was vrijwel alles New castle geweest wat de klok sloeg, maar in weerwil van hun grote veldmeerder- heid hadden de Noordelijke spelers kee per Swindon niet kunnen passeren. Men hield al rekening met verlengingen toen bij een nieuwe aanval van Newcastle Robledo scherp inschoot uit een voorzet van links. Via de linkerpaal draaide de bal met effect in het net, waarmee de strijd beslist was. Newcastle heeft de beker thans voor de tweede maal in successie gewonnen, een wapenfeit dat niet meer verricht was sinds Blackburn Rovers het 61 jaar geleden op haar naam bracht. Het stadion van Wembley was met 100.000 toeschouwers tot het toegestane maximum gevuld. De recette bedroeg ongeveer 400.000 gulden. kiesbare afiredende bestuurslid, de heer L. H. Kantebeen over de streep, terwijl bij de laatste herstemming de heer P. J. Söhuyj over mr ir J. Westra zegevierde. Orlandini leidt NederlandZweden De landenwedstrijd tussen Nederland _.i Zweden, welke 14 Mei in het Olym pisch Stadion wordt gespeeld, zal wor den geleid door de bekende Italiaanse I scheidsrechter Orlandini. Hij wordt in zijn taak bijgestaan door twee Neder- I landse grensrechters, die nog nader zul- i len worden aangewezen. S.J.C. moest tegen het einde nog oppassen SJC heeft het seizoen besloten met een 51 overwinnig op Concordia. Het was vooral de voorhoede, die twee in vallers telde, die een goede dag had; voor de rust ging het combineren zeer gemakkelyk en dc kansen werden goed benut. Met de wind mee was SJC al gauw in de meerderheid en binnen 10 minuten had linksbuiten P. Vink uit vrije positie ae reserve-doelman der gasten tweemaal gepasseerd. De Hillegommers hadden pech. toen een hard schot tegen de dek- lat kwam, maar een feilloos genomen penatly leverde toch een tegenpunt op. Maar In dezelfde minuut voerde T. Ruig- rok met een keihard schot in de rech terbovenhoek de stand op tot 3—1. Het spel speelde zioh grotendeels af op de Concordiahelft en even later zag zelfs linksback Koelewijn kans, door een mis sen van de doelman van Concordia er 41 van te maken. Even voor de rust speelde de Concordia-midvoor zich prach tig vrü en hij kreeg zyn beloning in een mooi doelpunt. Na de hervatting was de kwaliteit van het spel een stuk minder. De Hillegom mers konden niet profiteren van het wind voordeel; zij hielden het spel te hoog. wat een kolfje naar de hand was van de goed koppende SJC-defensle Na 20 minuten gaf de zeer actieve SJC- reohtsbuiten v d. Berg een prachtige voorzet, die J. Groenewoud met een hard schot omzette in een doelpunt: 52. Concordia ging echter steeds beter spe- A.S.C. en D.C.O. besloten seizoen matig „Door Combinatie Overwinning" Is de naam van de ILaurlemsc vierde klasser aan de Schalkwykcrweg. Van dat combineren viel gisteren tegen on ze stadgenoten weinig of niets te be speuren cn daar ook Rood-Zwart het bezoek aan de Spaarneslad blijkbaar als niet meer dan een noodzakelyk slot van een verloren competitieslag be schouwde, kwam er van dragelük voet bal weinig of niets terecht. De Haarlemmers waren over het alge meen iets ijveriger dan ASC dat niet Phiilippo op de linksbackplaats, Boender ais spil en Jan de Wit in de halflinie opereerde en dat bracht na een aan vankelijk overwicht der Leidenaars voor al in de tweede helft een betrekkelijk gelijk opgaande stryd met tal van ge miste kansen. Voor de rust scoorden slechts Wolterink en aanvoerder Riet bergen, De tweede helft bracht naast enige zonderlinge -beslissingen van de scheids rechter allereerst een penalty wegens hands van Boender (2—1) en daarna onder luid protest van alles wat DCO was een ongeldig buitenspel-doelpunt. Een minuut later werd het toch met een felle schuiver 22, met welke stand het einde aanbrak. Rouwkoop miste laatste bus Door deze wedstrijd te verliezen heb ben de Voorschotenaren de laatste kans om zich door middel van degra datiewedstrijden in de 4e klasse te handhaven, voorbij laten gaan. Op volkomen verdiende wyze be haalde het sportief spelende Warmun- da de overwinning. De bezoekers begonnen in hoog tem po, waartegen de zeer nerveus spelende Rouwkoop-ploeg aanvankelyk hevig stond te schutteren. Het spel was nauwelijks tien minuten aan de gang toen de rappe Warmunda- linksbuiten met uitstekende schoten zyn ploeg al een 20 voorsprong had be zorgd. Hoewel Rouwkoop alles in het werk stelde om de bakens te verzetten, slaagde zy hierin niet. Er werd met te weinig overleg gespeeld om tot behoor lijke aanvallen te komen. Dat Warmunda voor de rust geen kans zag nog meer doelpunten te fabriceren, kwam voor een groot deel op naam van de stopperspil Den Hollander, die op een goede wedstrijd kan terugzien, Na de rust bleek dat Rouwkoop haar ploeg omgezet had, hetgeen aanvankelük veelbelovend was. Er kwam Inderdaad meer vaart in de Rouwkoopaanval en toen bij een goede aanval over rechts Beets goed doorgaf naar midvoor Poli tiek. wist deze met een uitstekend schot de doelman van Warmunda het nakijken te geven: 12. Eren bleef de druk van Rouwkoop aan houden. maar spoedig verviel men weer ln het peuterige spel van voor de rust. Warmunda verhoogde het tempo en met goede aanvallen wist zy de eind stand tot 14 op te voeren. Franse voetbalbeker voor Nice In -het Olympisch Stadion te Colombes heeft Nice ten aanschouwe van 60.000 toeschouwers de Franse bekerfinale met 53 van Bordeaux gewonnen. Bordeaux had de gehele wedstrijd een veld-meerderheld, maar verloor door het trage en onzekere spel van haar achter hoede. De Kubber (ex-VUC) was uitne mend als kanthalf en Bertus de Harder liet zioh in de voorhoede van de Borde- lezen danig gelden. Hij had echter wei nig succes met zün sohoten. Outoa en Vietnam hebben lnge- schreven voor de Olympische Zomerspe- len te Helsinki Daarmede is het aantal o__o deelnemende landen gestegen tot 65, I jen en even Tater leverde een soloren 1 cngetwüfeld een record. van de Hillegomse linksbuiten een te- I gen-punt op. even later gevolgd door een -I vierde goal uit een scrimmage. Had de Een moment uit de Cupfinal. De fJC"ke5p!!r J*e Lincl' ,niet 20 n soede i i j„' 'i. 11 i - dag gehad, dan zou het er nog gek uit Arsenal-doelman OH indon plukt het j hebben gezien voor de SJC-ers, maar leer van het hoofd van Jackie deze keeper hield de onmogelijkste bal- Milburn. de aanvalsleider van Il«n U_lt..1?et doeluen Jjg. op deze- Newcastle United. In een party over 10 ronden heeft Karei Süs, kampioen van België in het zwaargewicht te Amsterdam op punten gewonnen van de Duitse en Europese kampioen Neuhaus. De Europese titel stond niet op het spel. Als chef d'équipe voor de wieler ploeg, welke ons land zal vertegenwoor digen bij de Olympische Spelen te Hel sinki, is door het hoofdbestuur van de wanhopige Concordia-aanvallen tot Koninklijke Nederlandse Wielren Unie staan te brengen. aangewezen de heer M. Koot (Rijswyk).

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3