LEIDSCH DAGBLAD ERRES Bekwaam Textielfechnicus 30.000 Nederlandse militairen naar Duitsland WEERBERICHT OUD STATION NIEUV/ STATION 91ste Jaargang ZATERDAG 3 MEI 1952 Rljnstreek'edilie -¥• No. 27599 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6 per kwartaal: 10.47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 TelefooD Dlr en Adm.: 25041; Red. 21507 Verlies en winst voor Moskou De vrede met Japan is gesloten en het land van de Rijzende Zon is weer opge nomen in de rij der vrije volken. Boven dien heeft het met Amerika een veilig heidsverdrag gesloten. Het behoeft zeker geen betoog, dat een en ander bij Moskou weinig in de smaak valt. nu het zich zelf buiten dit alles had gehouden door de weigering om aan de conferentie van San Francisco deel te nemen. Geen wonder, dat Moskou deze vrede natuurlijk niet erkent en niet na laat daartegen te fulmineren. Op 1 Mei heeft Japan een proefje gehad van de wijze, waarop Moskou in dergelijke ge vallen pleegt te handelen. Onder com munistische leiding is op die dag van de arbeid tegen de Amerikanen hard handig gedemonstreerd, maar het effect is uiterst gering gebleven en veel bete kenis behoeft men er niet aan toe te kennen. Misschien zelfs zal het gebeu ren er toe bijdragen om Japan steviger aan het Westen te verbinden dan daar voor! In hoeverre Japan overigens tot de de mocratische landen mag worden gere kend trots de „opvoeding" van Mc Arthur en Ridgway, dat zal de toekomst moeten bewijzen. Erg veel vertrouwen daarin koesteren wij weliswaar niet In ieder geval, in het Verre Oosten is een zeer belangrijke stap gedaan om de uitbreiding van het communistische Ïevaar in Azië te keren. Dat Japan er ij de vrede zo genadig is afgekomen, is zeker de prijs wel waard. Ook voor het nationalistische China op Formosa is deze gang van zaken zeer bevredigend en het bewind van Tsjang kai sjek is er als de kippen bij geweest om met Tokio een vriendschapsverdrag te sluiten. Het lijkt er ernstig op. dat Moskou ln de strijd om de macht in het Verre Oos ten een nederlaag van betekenis heeft geleden, die het niet gemakkelijk zal weten in te halen. Anders staat daarentegen de verhou ding in het Westen. Het zoet gefluit van de rode vogelaar in Moskou schijnt hier niet zonder gevolgen te zullen blijven. Dank zij het feit, dat in West-Duitsland van het begin af aan de situatie niet juist is ingezien. Tenminste niet door zeer belangrijke kringen, waartoe we in de eerste plaats de socialisten onder Schumacher menen te moeten rang schikken. Het spreekt van zelf, dat voor de Duit sers de hereniging van hun land een idool blijft, waarnaar zij steeds zullen blijven streven. Dat kan men hen niet kwalijk nemen. Daarop heeft Moskou gespeculeerd en het schijnt daarbij op merkelijke successen te zullen bereiken. De rode vogelaar heeft aanbiedingen ge daan tot herstel van de Duitse eenheid, die zeer verlokkelijk klinken, maar in wezen tot dusver iedere basis der reali teit missen. Niettemin is daardoor in West-Duitsland een stemming gewekt, die Moskou volkomen in de kaart speelt. Weliswaar blijft er ook bij de Duitsers een zekere vrees voor de gek te worden gehouden, maar in steeds groter wor dende kring zelfs in het regerings kamp en in Adenauer's eigen partij verneemt men het geluid: laat ons pra ten en onderzoeken, wat Moskou bedoelt. Dat klinkt zeer aannemelijk, maar het is precies, wat Moskou voor ogen heeft: uitstel van de aansluiting van West- Duitsland bij het Westen. Welk een grootmeester het Kremlin is om bespre kingen gaande te houden tot St. Jutte- mis. Panmoendjon is daarvan wel een bijzonder sprekend bewijs Momencel is tengevolge van deze zwen king in West-Duitsland de situatie zelfs zodanig geworden, dat ernstig betwijfeld mag worden, of Adenauer nog wel een meerderheid kan vinden in het parle ment voor zijn Westelijk-georiënteerde politiek Zelfs uit regeringsgezinde par tijen beluistert men uitdrukkingen als: wij willen geen nieuw Versailles. De West-Duitser heeft niet ingezien en ziet nog niet in, dat West-Duitsland zonder steun van het Westen overge leverd is aan de genade van het Krem lin; dat zonder hulp bij de verdediging de grenslijn der Westelijke verdediging van de Elbe zal worden teruggenomen naar de Rijn. Als dat eens ronduit zou worden verklaard door het Westen, zou misschien de stemm a weer zijn om te wenden! Maar hoe het zij: Moskou lacht mo menteel in zijn vuistje, want het is er Voor de September-manoeuvres (Van onze Haagse redacteur) Aan de grote 10-daagse manoeuvres, die in September in geallieerd verband in Duitsland zullen worden gehouden, zal worden deelgenomen door 30.000 man Nederlandse troepen. Het zijn de volledige eerste divisie, de staven van de tweede divisie en corpstroepen. De eerste divisie zal volledig zijn uit gerust met Amerikaanse wapenen. Van Nederlandse zijde heeft men er bezwaar tegen gemaakt, dat de herhalingsoefe ningen voor de Nederlandse troepen een soort schertsvertoning zouden worden. De Amerikaanse uitrusting zal dan voor de oefening ook niet worden vervangen door Engelse uitrusting. Daarover is in overleg met generaal Eisenhower per soonlijk overeenstemming verkrezen. Er wordt mede gerekend, dat de Ne derlandse troepen, die naar Duitsland gaan. 12 dagen te voren opkomen om nog wat bijgeschaafd te worden en dat zij na afloop van de manoeuvres nog enige dagen in dienst blijven. De man schappen van de tweede divisie, voor zover niet behorende tot de staven, zullen niet worden opgeroepen. De troepen zullen optreden in het ver band van het Noorderleger, onder opper commando van generaal Harding, com mandant van de Britse bezettingstroe pen in Duitsland. Oorspronkelijk heeft het in de bedoe ling gelegen een groter contingent naar Duitsland uit te zenden, maar aangezien er nog een aohterstand is in de afleve ring van verbindingsmateriaal, met na me radiomateriaal, werd het verstandi- ln October ratificering verdrag E.D.G.? Ingrijpende wijziging der divisies „Het ontwerp voor het Europees leger is vrijwel gereed", aldus deelde gistermiddag de Minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, mede. Naar verwacht wordt, zullen de voorberei dende besprekingen de volgende week worden besloten, zodat aan het einde van de maand de voorlopige para fering kan volgen. Minister Staf ver wachtte. dat het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap te gen October geratificeerd zal kunnen worden. In de periode tussen de voorlopige parafering en de ratificatie kunnen dan detailkwesties als de betaling van sol daten, onderofficieren en officieren, ge lijke voorschriften en opleidingen, een uniform militair straf- en tuchtrecht, waarover intussen ln beginsel reeds overeenstemming is bereikt, verder worden uitgewerkt. De aanvaarding van de EJD.G. zal tot gevolg hebben, dat de organisatie van onze divisies hier en daar ingrijpend zal moeten worden veranderd. Op het ogenblik omvat een Nederlandse divisie ongeveer 24.000 man. Het strijdende ge deelte daarvan telt 14.000 man. De rest bestaat uit verzorgingseenheden. Bij de voor het Europese leger ontworpen di visies wordt het strijdende gedeelte ge vormd door 13.000 man. De verzorgings eenheden zijn echter niet aan de divi sie verbonden dooh worden opgenomen ir de legerkorpstroepen. De nieuwe di visieworm zal tegen eind 1S54 in ons leger worden ingevoerd. in geslaagd een wig te drijven tussen het Westen en West-Duitsland, die alle spoed tot het sluiten van een apart vre desverdrag tussen deze beide partijen dreigt te verlammen. Zelfs het misluk ken van een dergelijke vrede schijnen de West-Duitsers thans te willen riske ren. met alle gevolgen vandien. En dit hoewel er niets positiefs door het Oosten is geboden De aanvoer van materiaal stelt aan de personele organisatie zeer hoge eisen, omdat er telkens onvoorziene verschui vingen optreden. Maar. zo voegde mi nister Staf gisteren aan deze medede ling toe. „wij moeten over het verloop van deze groeiende organisatie vooral niet pessimistisch zijn". Het tekort aan oefengelegenheid is nog steeds een der nijpende problemen. Het is wel duidelijk geworden, dat het niet mogelijk is. in eigen land oefen terrein voor één divisie vrij te maken. De besprekingen over oefenterreinen over de grenzen zijn nog gaande. Evenals vorig jaar zullen Neder landse troepen dit jaar oefeningen houden in België, terwijl Belgische troepen wederom in ons land zullen oefenen. Van een mobilisatie-oefening zal. naar minister Staf mededeelde, niet eerder dan volgend jaar sprake zijn. Hogere Kinderbijslag voor zelfstandigen De kinderbijslag voor kleine zelf standigen zal van f. 0.23 per dag voor het derde kind worden verhoogd tot f. 0.25 en van f. 0.28 per dag *oor het vierde en volgende kind tot f. 0.34 per dag. Dit zal geschieden wanneer het voor stel. dat door de ministers mr A. M. Joekes en prof. mr P. Lieftlnck in een wetsontwerp de Tweede Kamer is aan geboden zal worden aanvaard. Het is de bedoeling dat de nieuwe regeling zal ingaan op 1 Juli. De kos ten van deze verhogingen worden ge raamd op een bedrag van f. 350.000. ROESSLER VEROORDEELD TOT ANDERHALF JAAR. Het districtshof van Bonn heeft Fritz Roessler die onder valse naam lid de West-Duitse Bondsdag is geweest, overeenkomstig de els veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Roessler zal van deze uitspraak in hoger beroep gaan. (Ingez. Med.-Arlv.) ANNO 1770 zoekt voor de Spinnerij te Vlijmen Slechts zij, die ervaring hebben in het aistalen van partijen en tevens enigszins administratief onderlegd zijn, gelieven schriftelijk te solliciteren. Uiteraard zullen de sollicitaties vertrouwelijk behandeld worden. Brieven te richten aan de Directie van de N.V. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE FABRIEK VAN WOLLEN DEKENS v.h. J. C. ZAALBERG ZOON te Leiden. Geen schadevergoeding voor ondergedoken officieren I De kans, dat dc officieren, die zich in de bezetting niet in krijgsgevangen- schap hebben begeven doch ?ün onder gedoken. alsnog voor een schadever- gocding in aanmerking zullen komen. is gering, aldus verklaarde glstermid- J dag de minister van Oorlog en Marine 1 ir C. SUf. Hjj motiveerde zijn oordeel door er op te wijzen, dat. indien men aan de onder- j gedoken officieren een vergoeding zou j uitkeren, ook de ondergedoken onder officieren en soldaten op vergoeding recht zouden kunnen doen gelden. Dat zou tot niet te voorziene gevolgen kun nen leiden, aldus de minister. Herhalingsoefeningen Oproepingen komen vóór 15 Mei Het Ministerie van Oorlog streeft er naar alle oproepen voor de herhalings oefeningen van dit jaar vóór 15 Mei as. óe deur uit te hebben. Degenen die rond deze datum geen oproep hebben onbvangen kunnen er dus nagenoeg ze ker van zijn, dat zij dit jaar niet voor herhalingsoefen ingen onder de wapenen worden geroepen, aldus heeft minister Staf medegedeeld. Onder degenen, die niet opgeroepen worden, behoren om. de mannen van de tweede divisie met uitzondering van de staven, die wel worden opgeroepen. Monument voor onbekende verzetstrijder Plechtige onthulling te Loenen Op de Centrale Begraafplaats te Loenen is gisteren door de weduwe van een gevallen verzetsman, het mo nument voor de onbekende verzetstrij der onthuld. Dit geschiedde in tegen woordigheid van honderden nabe staanden, depuUties van organisaties uit het voormalige verzet en talrijke autoriteiten, alsmede de voltallige raad van bestuur der Oorlogsgravenstich ting, die dit gedenkteken heeft opge richt. Na een muzikale Inleiding van de Kon. Mil. Kapel, heette mevrouw H G. van AnrooyDe Kempenaer, presidente der Oorlogsgravenstichting, allen welkom. Zij sprak haar verheugenis uit over het feit. dat thans Iets tot stand was geko men dat reeds enige jaren als een ge mis werd gevoeld: een monument dat de gedachtenis der onbekende verzet strijders zou eren. De heer L. Neher, lid van de Raad van Bestuur der Stichting, herinnerde aan het doel van de Stich ting. Nadat mevrouw Hélène Oosthoek- Zoetmulder, voordrachtskunstenares en weduwe van Bob Oosthoek, een bekende illegale werker, het gedicht „In Memo- riam" had gedeclameerd, trok men naar het monument, ontworpen door de heer H. Wilbrenninck, directeur van de Stich ting. dat hierop onthuld werd. Talrijke bloemstukken van organisaties enz. wer den ten slotte aangedragen. Een taptoe en het Wilhelmus beslo ten de plechtigheid, waarna allen in stilte langs het monument en de graven trokken. Toenemende kans op onweer Het KNMI deelt mede: De Meimaand Is wat het weer betreft dit jaar bijzonder mooi begonnen. Op de eerste Meidag heerste vooral ln het Zui den van het land een zomerse warmte met temperaturen van 25 tot 27 graden. Daarna is het wel iets koeler geworden, maar het weer bleef tamelijk zonnig. Het Zuiden van Nederland bevond zich daarbij aan de rand van een gebied met regen en onweersbuien, dat geheel Bel gië en Frankrijk omvat. De buien, die in ons land vielen, hadden echter over het algemeen weinig te betekenen. In het Noorden van het land overheersten Noord-Oostelijke winden, die in stand gehouden worden door de betrekkelijk hoge luchtdruk boven de Noordzee. Deze winden voeren tamelijk koude lucht aan afkomstig uit het Oostzeegebied, die echter door de zonneschijn zo veel ver warmd wordt, dat hij vrijwel geen daling van de temperatuur heeft veroorzaakt. Langs de Waddenkust bleven de tempe raturen voortdurend vrij laag en werden de maximumtemperaturen "niet hoger dan 15 graden. Inmiddels breidt het sto- ringsgebied boven Frankrijk en België zich langzaam verder in Noordelijke richting uit. Dit betekent, dat de kans op onweersbuiten groter wordt. In het algemeen zal er wat minder wind zijn. In tegenwoordigheid van militaire cn burgerlijke autoriteiten is Vrij dagmiddag op de centrale begraaf plaats van de Oorlogsgravenstich ting te Loenen (Veluwe) een een voudig monument onthuld ter na gedachtenis van de gevallen verzets strijders. wier laatste rustplaatsen onbekend zijn. Een overzicht tijdens de plechtig heid. (Inzez. Med.-adv.) Televisie Radio Stofzuigers onveranderlijk STOKVIS ZONEN N.V. Plaatselijk buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, hier en daar met on weer. Zwakke tot matige wind hoofdza kelijk tussen Oost en Zuid. Langs de Waddenkust iets hogere, eders deaelfde temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 4 MEI Zon op: 5.05 uur; onder: 20.10 uur. Maan op: 14 02 uur; onder: 3.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.18 uur iDoodtij) (5/5 te 0.09 en 12.15 uur). Di4 nummer bestaat uit 12 pagina's VERHOOGDE SCHOORSTEEN SPOORBAAN ZIEKENHUIS HOOFDütSOUU KANTOORTJE P.T.T. ■RESTAUR ATI a HEISTELLING VOOR HUCPVIADUCT 0VERVE6 TUNNELDELEN "RIJNSBURGEKVEG (Foto L.D./Van Vliet) MOLEN HAARL- 7REKV. Een kortgeleden gemaakte opname van de Leidse Stationswerken, genomen vanaf de toren van de Leidse Duinwater Maatschappij

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1