Honderdduizend enthousiasten naar Wembley Gemopper over zwarte handel in toegangsbewijzen V* f6.75 Bezoek aan de „Technische Messe" in Hannover Idz Geersen rijdt drie winnaars 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 2 Mei 1952 Derde Blad No. 27595 Engeland lieeft Cup-koorts (Inge?,. Med.-Adv.) (Telefonisch van onze Londense c jspondent). Engeland heeft op het ogenblik cup-koorts. Morgen is de heiligste dag van het Engelse voetbal als Arsenal en Newcastle United de winnaar van vorig jaar de strijd om de F.A.-beker aanbinden. De Londenaars duimen natuurlijk voor Arsenal, dat immers hun club is, zoals Ajax de club is van de Amsterdammers. Maar Arsenals kansen zijn gedaald wegens het feit dat een aantal spelers ernstig geblesseerd is Desniettemin zal geen voetballiefhebber het gevecht in Wembley willen missen. Ondanks de televisie wil men er zelf bij zijn, rraar het stadion kan slechts honderdduizend mensen bevatten en er zijn ten minste een half millioen, die er heen willen. Elk jaar moppert het publiek over de zwarte handel in toegangsbewijzen, waarvoor vaak fantastische prijzen |tot f. 2Q0.toe) worden gevraagd. Elk jaar opnieuw worden de spelers, die enige tientallen kaarten toegewezen krijgen, er van beschuldigd deze zwarte handel aan te wakkeren. Als de beste remedie tegen het euvel wordt beschouwd de Cup-spelers een behoorlijke vergoeding te geven. De winnaars krijgen thans ieder 20 pond extra, de verliezers niets. En dat bij een netto winst van meer dan 25.000 pond. 25.000 pond, waarvan be:de clubs meer dan 6300 pond ontvangen. In de sportpers is thans gesuggereerd de winnaars ieder 250 pond en de verliezers 50 pond te geven. Als elke speler bovendien nog twee plaatsen krijgt voor vrienden, wier namen bekend moeten zijn, zou vrijwel zeker aan de misstanden een einde zijn gemaakt. De Engelse voetbalbeker Is geboren in 1871. in de tijd van de deftige équipages en de hoge hoeden: Voetbal werd toen nog gespeeld door bebaard? mannen met lange broeken aan. De Cup bracht eenheid in hot voetbal, zoals de oprich ting van de Football Association in 1883 de eerste poging was om de chaos op het gebied van spelregels en competitie onder de knie te krijgen. In de eerste periode overheersten de amateurs uit het Zuiden. De zogenaam de publieke scholen en universiteiten le verden de meeste spelers. Later zou het beroepsvoetbal, dat in het Noorden ont stond. de overhand fcrygen. In 1885 werd het reeds officieel er kend. Sinds 1>J';3 werd de bekerfinale in Wembley gespeeld De grote siiveren rijk geornamenteerde beker met de sier lijke- handvaten, welke bun* steeds van club verwisselt, is de derde >n haar soort. De originele werd in 1395 uit een étalage, waar zij was uitgestald, gestolen, een voorval waarvan het gehele land onder steboven was. De tweede kreeg een president van de voetbalbond cadeau wegens zijn grote verdiensten voor de organisatie. Als Arsenal wint zal het de eerste maal zijn, dat een club sedert het begin der beker-competitie vier maal de zege zal hebben behaald. Indien Newcastle United wint zal het sinds 1891 de eerste maal zijn, dat een club in twee achter een volgende jaren kampioen wordt. Destijds waren het de Blackburn Rovers In 1932 waren Arsenal en Newcastle eveneens de finalisten. Newcastle won toen met 21. Vandaar dat Arsenal thans revanche wil nemen. De 3000 Engelse beroepsspelers, die deel uitmaken van 92 leagueclubs, ijve ren voor meer loon. Op het ogenblik bedraagt hun maximum salaris tijdens het seizoen 14 pond per week en ge durende de rest van het Jaar 10 pond. ongeveer overeenkomende met het loon van een geschoolde arbeider. Een rege ringscommissie kwam tot de conclusie dat hun eisen gerechtvaardigd zijh. De koopprijs van een speler zal volgens het thans verschenen rapport niet hoger dan f. 150.000 mogen zijn, om te voor komen. dat de zeer rijke clubs alle goede spelers zouden opkopen. Een klacht van de spelers was. dat by overgang naar een andere club. waarvoor op het ogen blik soms bedragen van meer dan f. 300.000— worden betaald, zij zelf slechts f. 100 als aankoop-bonus ont vangen. Daarbij mag echter niet verge ten worden, dat de spelers, wegens der ven van bepaalde voordelen door het verlaten van hun oude club. een com pensatie kunnen krijgen, welke het be drag van f. 7500.— niet mag overschrij den. Thans wordt voorgesteld een derde van de aankoopsom naar de verkopende club te laten gaan, een derde naar de voetbalbond en het resterende derde deel te bestemmen voor de sociale ver zorging van de spelers. Zonder tekort te doen aan de spor tieve waarde van het spel, wordt voetbal thans algemeen beschouwd als een amusementsbedrijf van de eerste orde. De status van de spelers, waarvoor de clubs schatten betalen, zal daarmede in overeenstemming dienen te worden gebracht, zo luidt het algemene oordeel. VOETBAL. Hagenaars en Cor v. d. Gijp I voorlopig uitgeschakeld Tijdens de wedstrijd Haags elftal Zwaluwen, welke Woensdagavond op het AJ>G-t«Teln te Den Haag werd gespeeld, zijn doelman Hagenaars (Vo- lewijckers) en midvoor Car van der Gijp (Emma), belden van het Zwa luwen-tram. zodanig geblesseerd, dat zij voor enkele weken zullen zijn uitgeschakeld. Hagenaars, die bij een moeilijke red ding gevoelig op een schouder terecht kwam. bleek latér een ontwrichte schou der te hebben. Hij zal een week of drie rust moeten houden. Bij een doelworste- ling was het spel wel even gestopt voor een onbetekenend lijkende hoofdwonde van de Dordtse mid voor C. van der Gijp. Er werd gewoon doorgespeeld, dooh later bleek, dat Van der Gijp een zware hersenschudding had opgelopen. Hü is ln het ziekenhuis aan de Zuldwal te Den Haag opgenomen. LEIDSE KORFBALBCND Zaterdagmiddag: Adspirantcn 2e kl.t De Algemene BCrescendo (3uur); Vlc. Oriëntis B—Noorderkwartier C (3 uur). Zondag: Senioren 2e kl.: De Danaïden II—Zuiderkwartier m (10 uur); Cres cendo IICrescendo III (12 uur). Vicus Oriëntis naar De Betuwe Zondag a.s. zal Vlc. Oriëntis met haar eerste en derde twaalftal deelnemen aan seriewedstrijden. georganiseerd door OJN.A. te Erichem (Betuwe). Het eerste twaalftal van de witzwar ten komt uit tegen de le klassers: EKCA (Arnhem); Oranje Wit (Tilburg) en PSV (Eindhoven). TOURNOOI RCL Het Sleutel-tournool van RCL neemt morgenmiddag een aanvang met de wed strijd MeerburgVWS. De ontmoeting begint om 4 uur. ZILVEREN MOLEN TOURNOOI Hedenavond om 8 uur vindt op het LFC-terrein (Haagweg) de wedstrijd L.F.C.V.C.S. plaats voor de tweede ronde van het Zilveren Molen Tournooi. De winnaar komt in de finale. Evenals vorige week zal ook nu de Muziekvereniging „Concordia" muzikale medewerking verlenen. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" De uitslagen van de viertallencompe titie om het clubkampioenschap, derde ronde, luiden: Eerste klasse A: Team Jacobs wint van team d. Dekker m. 10 p: team Slie- ker wint van team Bosboom m. 21 p. Eerste klasse B: Team Kreft wint van team Sier met 6 m. p.: team Uphof ge lijk tegen team De Bruin 2 p. v. Bruin. A2 tegen B2: Team Dc Geus wint van team v. d. Ende met 20 p. Om de Waddington beker „De Sleutels" speelde de tweede ont moeting om de Waddingtonbeker tegen de K B B R. uit Rotterdam. Na vier ronden was de stand gelijk, doch in de vijfde ronde nam de K B B R een grote voorsprong, die later beslissend bleek te zijn. De K.B.BB. won met 22 m. p. RECHTZAKEN GELDKISTJE OP RENBAAN GESTOLEN. Toen een beambte van de totalisator bij de renbaan Dulndigt te Wassenaar op 24 October jl. even zijn geldkistje met f.1700 onbeheerd bij een loket liet staan, maakte een Leidse opperman van deze kans dankbaar gebruik om het kistje weg te pakken. Thans stond hij terecht voor de Haagse rechtbank. Nog nimmer was hij veroordeeld en de re classering had zich inmiddels bereid verklaard het toezicht op zich te ne men. Destijds was verdachte werkloos geweest en verkeerde hy ln ernstige fi nanciële moeilijkheden De officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr H. J Jansz. bepleitte clementie. Uitspraak 13 Mei. (Ingcz. Med.-Adv.) Ubt.jij cd al! Ja. we welen in deze tijd een PRIJS VERLAGING Ie waarderen I Stel Je voor io n prima sigaret nu voor Sportsplinters De Ronde van de Emilia Is gewon nen door de Italiaan Bartall. die over "88 km 8 uur 30 min. noteerde. Zijn landgenoten Minardi en Coppi .die in de sprint werden geslagen, bezetten met dezelfde tijd resp. de tweede en derde laats. Op Zondag 18 Mei worden te Brus sel sabelwedstrijden gehouden, waaraan behalve België, Frankrijk en Groot- Brittannlë ook Nederland deelneemt. Van de drle laatstgenoemde landen wer den drie schermers uitgenodigd. De sa- breurs E. L. Kuypers. Montfoort Sr en Terweer zullen voor Nederland uitko men. In het internationaal tennistour- nooi te Wiesbaden zorgde onze landge noot Van Dal sum voor een verrassing door in de tweede ronde de Duitser ar Guenther te slaan. In de eerste ronde won Van Dalsuni in de Duitser Lencer met 63, 63. Van dr Guenther won hij met 64, 63. Hiermede plaatste de Hagenaar zich bij de laatste acht. Christelijke Korfbalbond Voor morgen zijn l.v.m. de nationale dodenherdenking slechts enkele wed strijden vastgesteld, waarbij de spelers de gelegenheid hebben vóór 6 uur thuis te zijn. In de 1ste klasse C.K.B. staat de be langrijke wedstrijd THORDIO op het programma. Een nederlaag betekent voor THOR practlsch gesproken degra datiewedstrijden. Een overwinning doet de toch al grote spanning in de onder ste regionen nog toenemen. Een geluk spel ligt het meest voor de hand. Rott. Zuid zal wel enige moeite hebben met Excelsior, maar na de pauze zuilen de Rotterdammers hun slag wel weer slaan. Maassluis raakt in de 1ste klasse Z.H. N. hoe langer hoe beter op dreef en een overwinning op VEO is heel wel mo gelijk. In klasse üa tenslotte gaat Pernix 3 de competitie ongeslagen beëindigen met een ruime overwinning op War mond. Het programma luidt: Kl. I CKB: Rott. Zuid—Excelsior; THOR—DIO. Kl. I Z-H. N.: VEOMaassluis Kl. üa: WarmondPemis 3 (2.30). Leidse Volleybal Bond In de eerste klasse dames werd maar één wedstrijd gespeeld, die echter een kleine verrassing opleverde. Nieuw Brunhilde II won n.l. met 3—1 van N.RM. Door deze uitslag is het vrijwel zeker, dat Prof.wijk B op de laatste plaats zal eindigen. In de eerste klasse A heren won Prof wijk A met 3—1 van Donar. De stryd om de eerste plaats gaat hier nog steed: tussen Prof.wyk A en Sleutelring. Er is slechts één punt verschil. Donar en Prof wijk B verkeren in de gevaar lijke zone. Uitslagen 2e klasse: LUW Sleutelring 13, Stadhuis 2HVL 3 3—0. AFDELING DEN HAAG. In de Afdeling Den Haag speelde LUW tegen Smash. De Leidse studen ten wonnen met 15—5, 15—9, 157. BILJARTEN BROEKHUIZEN NAAR LAUSANNE De Arnhemmer J. Broekhuizen is door de Koninklijke Nederlandse Biljartbond aangewrezen om ons land te vertegen woordigen tijdens de Europese kam pioenschappen drie banden, die van 15 tot en met 18 Mei te Lausanne worden gehouden. L. van Bommel uit Oisterwijk is aangewezen als reserve. De buitenland se deelnemers aan dit tournooi zijn nog niet bekend. WIELRENNEN. Ronde van Luxemburg De uitslag van de eerste halve étappe. Luxemburg—Diekirch (115 km), luidt: 1. Pasottl (It.) 3.11.10; 2. Petry (Did) z. t.; 3. Diederich (Lux.) z. t.; 4. Zaegers (België) 3.11.56: 5. Dekkers (Ned.) 3.12.03; 12. Voortlng (Ned.) z. t. Roks (Ned.) werd 16de ln 3.13.02 en Faanhof (Ned.) 17de in dezelfde tyd. Het tweede deel van de eerste étapj>e van de Ronde van Luxemburg, een tijd rit van Diekirch naar Petange over 64,7 k.m. werd gewonnen door de Luxembur ger Kirchen. De uitslag luidt: 1. Kirchen (Lux.) 1 uur 39 mm. 16 sec.; 2. Van der Stock (Belg.) 1 40.20; 3. Goldschmidt (Lux.) 1.41.32; 4. Zaegers (Belg.) 1.43.07 5. Diederich (Lux.) 1.43.08; 6. Gielen (Belg.) 1.44.13; 8. Dekkers (Ned.) 1.44.45 20. Roks 'Ned.) 1.49.55 30. Faanhof (Ned.) 1.58.01; 32. Voorting 1.58.37. Het algemeen klassement luidt: 1. Kir chen (Lux 4.51.19; 2. Van der Stock (Belg.) 452.29; 3. Goldschmidt (Lux.) 4.53.35; 4. Diederioh (Lux.) 4.5418; 5. Zaegers (Belg.) 4.55.03; 6. Gielen (Belg.) 4.55.55: 7. Dekkers (Ned.) 4.56.48; 18. Roks (Ned.) 5.02.57; 24. Voorting (Ned.) 5.10.40; 25. Faanhof (Ned.) 5.11.03. VOORKAAG OP 10 EN 11 MEI De Voorkaag zal op 10 en 11 Mei a.s. worden gehouden. Op Zondag 4 Mei. Zondag 18 Mei en Donderdag 22 Mei zullen de gebruikelijke oefenwedstrijden plaats vinden. OM DE DAVISCUP. In de Davlscupontmoetlng Luxemburg Egypte leiden de Egyplenaren na de beide eerste enkelspelen met 20. Mo naco, dat tegen Ierland uitkomt, staat met 10 achter. GOLF NOORDWIJKSE GOLFCLUB Het damesteam van de Noordwijkse Golfclub won gisteren voor de dames- handicapcompetitie met 7—2 van de Hilversumse Golfclub. Dat zeggen w-y niet zo gauw! Maar nu zeggen wy het wel heel zeker en U ook. Want onze klan ten kennen de pryzen wel, en weten dus ook dat ze op het ogenblik voor een aoht-baans klokrok in een mooie wollen stof nog altyd f 9.— f. 10.— moeten betalen. Wy hebben eohter op een der rokken-ateliers een acht-baans klokrok laten vervaardigen, welke wu U voor een prys aan kunnen bieden, die ver beneden de waarde ligt. ZATERDAGMORGEN 9 UUR BEGINT DE VERKOOP VAN BOVENSTAANDE ROKKEN. Mooie wollen stof ln zwart, bruin en marine, en U betaalt voor deze acht-baans klokrok de ongeloofiyk lage prys van Damesblouses Elegant model, vervaardigd van prima doupion. in diverse voor- Jaars-pasteltinten. U betaalt voor deze blouse niet f.7.95, f ST QS maar 1- deïlu egn lichte ommezwaai van de prijsten- denz heel gemakkeiyk er toe leiden, dat een opwaartse tendenz wegens samen gesmolten voorraden weer te stormach tig wordt". Duitse export-industrieën sceptisch ten aanzien van verdere uitvoermogelijkheden (Van onze correspondent ln Bonn) De „Technische Messe" van Hannover is ingericht op een ideaal terrein, op enige kilometers van de stad midden ln Gods vrije natuur gelegen. Een ruimte probleem bestaat voor de Hannoveraanse jaarbeurs-organisatoren niet. zy kun nen er, indien het nodig mocht blijken, met gemak nog enige hallen bijbouwen Op het ogenblik heeft het terrein reeds een kern van negen vaste hallen, w.o. de „Europa-halle". een giganteske staal constructie, die de grootste tentoonstel- lingsruimte van het continent heet te ijzerprijzen en gedeelteluk ook lage lo- zijn. Maar daarnaast zyn er dit jaar nen. Op het ogenblik ligt de Duitse De meningen van de verschillende ten- Joonstellingsgroepen completeren dit conjunctuurbeeld. De Duitse export-in dustrieën schijnen voorlopig de grens van hun expansie-mogelykheden bereikt te hebben. De machine-industrie, na de textiel industrie de belangrykste Westduitse in dustrie. heeft meegedeeld, dat zij haar export-perspectieven „terughoudend be oordeelt". In de voorafgaande Jaren had zij het voordeel van betrekkelijk lage nog 13 andere hallen opgetrokken om aan de behoefte aan overdekte tentoon stellingsmogelijkheden tegemoet te ko men. Overigens hoeft men zich niet ach teruitgezet te gevoelen, wanneer men ln Hannover zijn producten buiten de deur moet tonen. Het Jaarbeursterrein is als een soort van tuin aangelegd, met vee) groen. En vooral wanneer de zon schijnt verbinden dc bezoekers gaarne het nut tige met het aangename. In Jaarbeurskringen twist men tegen woordig nogal over de kwestie, of en in hoeverre men. behalve kopers, ook Kij kers moet aantrekken De organisatie van Jaarbeurzen stelt grote financiële eisen en ter wille van de rentabiliteit neigen sommigen tot de opvatting ljzerprijs in doorsnede boven de Engelse, Amerikaanse. Belgische en Franse prij zen Om de concurrentie ln het buiten land vol te houden, eist zy een betere materiaal-voorziening en export-finan ciering. De elector-Industrie komt tot analoge gevolgtrekkingen. Ook zij verklaart met de exportstügingen van andere landen, zoals Amerika en Engeland, geen ge lijke tred te kunnen houden. De fyn-mechanlsche en optische in dustrie betwijfelt of zy haar export nog veel verhogen kan. daar haar capaciteit voor meer dan 90 procent in gebruik Is. Expansie-tendenzen ziet zij niet. 58 pro cent van de export van deze industrie tak zijn foto-technische artikelen. De ijzer- en staalindustrie, die dit jaar op de „Technische Messe" voor het eerst ook het algemene publiek tot een bezoek een met haar belangrykheid overeen- aan jaarbeurzen te verlokken en aldus stemmende expositie heeft, klaagt over ln de kosten bü te drdgen. Zij zouden i een te geringe verzorging met ijzer en van de Jaarbeurzen m.a.w. weer jaar markten willen maken, waarop het volks vermaak een even grote plaats inneemt als het zakelijk contact. Voor een der- geiyk doel zou de Hannoveraanse Jaar beurs als geen ander geschikt zyn. Het park is er al en het zou niet moeilijk zyn. daar nog een Lunapark aan toe te voegen. Maar de Duitse industrie, die in 1949 de toen twee jaar bestaande Hannover aanse „export-beurs", oorspronkelijk een initiatief van de Britse bezettingsmacht, onder haar hoede nam. voelt mets voor deze frivole ideeen. Zij beschouwt het tentoonstellen van hun producten als een ernstige zaak voor ernstige mensen. Ook in rokken en blouses beter en toch goedkoper. HAARLEMMERSTRAAT hoek DONKERSTEEG. staal en over te hoge schrootprijzen, waardoor haar positie op de internatio nale staalmarkt ongunstig wordt be ïnvloed. Op een ontvangst voor de pers heeft de president van het verbond der che mische industrie. Menne, die tegeiyk vice-president van het centrale Verband van de Duitse industrie ls, gewezen op het verschijnsel, dat de productie van de internationale chemische industrie na de oorlog byna verdubbeld is, maar dat de uitwisseling van deze producten steeds meer achteruitgaat. Hierdoor is het aan de Duitse chemi sche Industrie, ondanks grote Inspanning nog altijd niet gelukt door uitvoer in bevredigende mate te herstellen. In dit verband brak hy een lans voor export van Duitse chemische producten raar de Oostelijke landen, te meer daar de an dere leidende Europese chemie-landen. naar Menne zeide, deze export als van zelfsprekend beschouwen. Hy gaf daar mee uitdrukking aan een stemming, die ln Westduitse zakenkringen zeer verbreid De ontwikkeling van de wereldcon junctuur heeft er deze keer nog toe bij gedragen, dat op de „Technische Messe" waarop West-Duitslands belangrykste exportgoederen in hun nieuwste uitvoe ring worden getoond, een ernstige toon overweegt. De terugslag in de consump tie-goederensector. vooral die in de tex- tiel-industne. waar enige faillissementen groot gerucht hebben gemaakt, over schaduwt ook deze beurs van de pro ductiegoederen. Weliswaar lopen de me ningen uiteen over de vraag, of zich ook by de productie-goederen een baisse aankondigt de het meest tot oordelen bevoegden willen in zo'n baisse "ooials- nog niet geloven maar dat neemt niet weg. dat een onmiskenbare terug- Sfhft tesK'i'Srïa? wTSï"™»" °m~ veie tezMta* Verwacht, productie-goederen betreft, tot een ko persmarkt zijn teruggekeerd. Vice-kanselier Blucher heeft op deze beurs daar enige Interessante dingen over gezegd. De terugkeer tot een ko persmarkt. zo verklaarde hy o.a., is op het eerste gezicht punlijk voor de onder nemer. vooral in Duitsland, waar deze ondernemer nog altijd over „zeer geringe liquide middelen" beschikt. Maar er aan ontkomen kan men niet. Aan de andere kant hoopte hij echter, dat de koper niet al te voorzichtig zou gaan disponeren. „Een evenwichtige lnkoopspolitiek is de juiste, een speculatie a la baisse kan by De grootste tentoonstellende groep van het vorige jaar, die der werktuig-ma chines, ls op dc Technische Messe met vertegenwoordigd. De reden daarvan is, dat van 1423 September a.s. in Hann over op dit Jaarbeursterrein de „tweede Europese werktuigmachine-tentoonstel ling" gehouden zal worden, waar weder- Courses te Duindigt Chiberta verrast in de ren Hoewel het bezoek aan de courses gisteren op Duindigt niet zo groot was als op een Zondag, was de belangstel ling voor dc eerste door-de-weekse meeting toch bevredigend. Geersen was in de draverijen de meest succes volle pikeur, door drie nummers voor zyn rekening te nemen, waarbij de overwinning met Mac Kinley onge twijfeld de mooiste was. In deze fraaie oourse, door 9 paarden betwist, genoten Olivier B en Peter Spencer het meeste vertrouwen, doch Geersen hield de stayer Mac Kinley uit stekend in de hand, verbeterde gaande weg zyn positie en eenmaal aan het hoofd was de zaak spoedig bekeken en won hy in de uitstekende 124.G K.M.- tljd over 2540 M. De bedreiging van O Bonnl (J. Ham), die tweede werd, was niet van betekenis. Olivier B werd uitgeschakeld. De middag begon met een grote ver rassing Zeven 3-jarigen startten van meet. Querido I nam direct na ae start zulk een grote voorsprong, dat de over winning zeker leek. doch toen kort voor de finish de door Zuyderduin prima ge reden Queen Mary aan zyn zyde ver soheen. raakte de leider de benen kw-yt en kwam galopperend door het stek, waardoor uitschakeling volgde. Queen Bess (J. Ham) incasseerde nu het tweede geld. De Usance-prUs had weinig om 't lijf. Geersen nam met Pomona de kop. ge volgd door Patriok Duluth Z (Brouwer) en Prins Bernhard D en in déze volg orde kwam geen verandering. De an deren waren sleohts figuranten. Ook de volgende draverij nam Geer sen, nu met Old Gold, voor zyn reke ning. De door Hans ten Hagen gestuur de Nuni Brewer ontwikkelde veel speed, doch enige fouten bedierven haar kan sen en hier verraste Koningin Draislne G (J- Vergayi op de tweede plaats. Zeven dravers startten ln het slot nummer, met Miss A en Kievit S aLs favorieten. Als gewoonlijk vloog de Miss weer naar de kop en achter haar was de strijd hevig en wisselde het veld steeds. De Belg Derna was door een grote fout aan de start direct ver ach ter. In het laatste reohte eind verraste Oosting met New Spencer door gedeci deerd in een 1.24.8 K M.-tijd de rest het nakyken te geven. De stryd om de tweede en derde plaats was spannend en werd een dead-heat tussen Ken tucky's Queen B (J. v d. Berg) en Lady Zora J Waeenaar) De winner bracht t 18 70 en de koppels resp. f 36.70 en 13.60 voor f 1.—. Een groot veld van 11 paarden Ln de eerste ren veroorzaakte verschillende valse starts. Toen de vlag elndeiyk viel stond Brandal (Delbrassinne) gedraald en was dit kanspaard uit de strijd. Van der Kraats won met de favoriet Dicky van de kop af en de door Van Yperen gemonteerde Aquavit werd tweede. Een verrassing braoht de ren voor 3-Jarigen over 1350 M. Cleone en Saklna van entralnement Riem waren sterk favoriet, maar de door Pex gereden Ohiberta ontwikkelde een fenomenale speed en won op fraaie wijze, gevolgd door Sakina (v. d. Kraats). De uitslagen lulden: Dodatteprljs. Afstand 1560 M. 1. Queen Marv (J. Zuyderduin) tyd: 2 21; km-tyd: 1 32 3; 2. Queen Bess; 3. Query Hanover. Toto: w.: f 10 60 pi.: f.2 80, f. 1.70; gek.: f.12 40; cov.f. 5.30. Usanceprys. Afstand 1940 M. 1. Pomona (W. H. Geersen) tijd: 2.57.8; km-tljd: 1.31 6; 2. Patrick Duluth Z; 3. Prins Bernhard D. Toto: w.: f. 1.50; p).: f. 1.30, f. 1.50; eek.: f 2 80; cov.: f.3 10. Insecurlteltprljs. Afstand 2040 M. 1. Old Gold ,W. H. Geersen) tijd 3 03.8; km-tlld: 1.28 4; 2. Koningin Drnlslne G. 3. Playsler. Toto: w.: f. 1.50; pl f.1 50. f. 3.90. f. 1.90; gek.: f.4 90; cov f. 14.10. Nemeslsprlls. Afstand 2500 m. 1. Mac Kinley <W H. Geersen) tijd: 3.35. km-tljd: 1.24 6: 2 O Bonnl. 3. Petulance K. Toto: w\: f.3 20: pl.: f 1.50. f.3 80. f. 3.40; gek.: f.15—: cov.: f. 7.80. Dlvaprijs. Afstand 2040 M. 1. New Spen cer (N. Oosting) tijd- 2.53; km-tljd: 1.24.8. QUeen en Lady Zora w- f 18 70: pl.: f.3 80. 0_k.f.36.70 en f 13.60: cov.: f.2 80; cov.: f.2.—. De uitslagen van de rennen lulden: Rublconprlls. Afstand 1700 M. 1. Dlcky (H. J. v. d. Kraats) tyd 1.52.6; 2. Aquavit; 3. Wlndora. Toto: w f. 2.10; pl.: f.130, f.2.—. f.6 90: gc-k.- f.3—; cov.: f.4 60. Trial Stakesprys. Afstand 1350 M. 1. Chiberta IJC Pex) tijd 1.27.4: 2. Saklna; 3. Admiral's Girl. Toto w.: f. 8.90; pl.: f.170. f. 1.30; gek - f.6 20; cov.: f.4.40. Totale omzet: f.49 415.50. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllll Waar bleef de „schone" was? Kraaien zyn roofzuchtige vogels! Dit heeft een inwoonster van het dorpje GiessenNieuwkerk ln de Alblasserwaard ondervonden. Zy had de was gedaan en die te bleken gelegd op het grasveldje achter 9 haar woning. „Een vliegende kraai vindt altijd wat" en zo ontdekte een groepje kraaien dit wasgoed. Na enkele uren deed men de onaangename ontdek king, dat de was grotendeels ver dwenen was. Er werd eerst aan diefstal ge dacht. maar later bleek dat men sen deze roof niet hadden ge pleegd. Men was ten hoogste ver baasd. toen de textiel werd terug gevonden ineen schoorsteen. Omdat het tóch schoonmaaktijd is, wilden de kauwtjes hun woning blijkbaar hiermee eens inrichten! Maar smetteloos was de was overigens niet meer. lllllllllilllllllllllilllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllHI f 350.000 voor Ned. Kolonie in Brazilië De minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes, stelt aan de Tweede Kamer voor aan de Nederlandse Landbouwko lonie Ribeirao in Brazilië alsnog een credlet te verlenen van f. 350.000 voor het voltooien der ln aanbouw zijnde boerderyen en de noodzakeiyke vernieu wingen der installaties van de bedryven der coöperatie. ZELDZAME VEULENTWEELING Bij een veehouder te Bolsward werden gisteren twee veulens geboren van de zelfde moeder Een veulentweeling is een zeer grote zeldzaamheid Moeder en kinderen maken het goed. Vaste brandstoffenprijzen blijven ongewijzigd Enige verlichting door voor jaar s- en zomer kortingen In de Ned. Staatscourant van beden zijn opgenomen de hoogst toelaatbare pryzen van vaste brandstoffen, welke van 1 Mei af zullen gelden. Behoudens veranderingen in de regeling van de seizoenpryzcr., ondergaan de thans geldende vertmikerspryzen geen wij ziging. Het stelsel van selzoenprijzen blijft gehandhaafd voor eierbriketten. essko- len (stukken, noten 0, 1, 2, 3 en parel) en cokes (1, 2, 3. 4, en parel). Voor deze soorten zullen gedurende de maanden Mei en Juni voorjaarsprijzen van kracht zyn en ln de maanden Juli en Augustus de zomerpnjzen, waarna in September de winterpryzen van kracht worden tot en met April. Voor eierbriketten en esskolen van de hierboven genoemde afmetingen be draagt de voorjaarskorting f. 0.50 per eenheid (1 H.L.), de zomerkortlng f. 025 en de winlertoeslag f. 0.20. Voor cokes zyn de kortingen ondersckci- delyk f. C.35 en f. C.20 per eenheid (2 H.L.) en is de wintcrtccslag f. 0.15 per eenheid. Voor drlekwart-vetkolen, d!e steeds meer door de industrie werden ge bruikt, zullen geen seizoenprijzen meer gelden. Voor anthrcciet blyven do seizoenprjjzen evenals het vorig jaar buiten werking. Voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorziening blijft noodzakelyk dat de aflevering zo gelcideiyk mogelyk geschiedt Het verdient uit dien hooide dan ook aanbeveling, dat de bevolking gedurende de voorjaars- en zomermaan den reeds een deel van de behoefte aan brandstoffen voor het winterseizoen in- I slaat.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5