LEIDSCH DAGBLAD Siste Jaargang VRIJDAG 2 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27593 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6 per kwartaal: 10.47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 President Truman vraagt staalstaking op te schorten Olieuifvoer stopgezet De Amerikaanse staalmaatschappijen hebben het hof van beroep verzocht te voorkomen, dat de regering loonsverho ging invoert, zolang de opvordering der industrie door de regering van kracht blijft. Het hof van beroep verwierp dit ver zoek echter met vijf tegen vier stemmen, eenzelfde stemmenverhouding, als waar mee het hof Woensdag de staalindustrie weer onder het beheer van de regering plaatste. Kort voor de uitspraak had minister van handel Sawyer verklaard, dat hij niet van plan was de arbeiders in de staalindustrie onmiddellijk loonsverho ging te geven. Hij drong er bij de maat schappijen en de vakvereniging op aan, nieuwe pogingen te doen tot een verge lijk te komen. President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat hij zich zal neerleggen bij de uitspraak van het Hooggerechtshof over de wet tigheid van zijn opvordering van de staalindustrie. Hij zeide niet de wens te koesteren om dictator te zijn, doch dat hij zijn best deed om, ondanks het ge schil tussen werkgevers en werknemers over lonen en arbeidsvoorwaarden, stag natie in de staalproductie te voorkomen. De president wees in dit verband ver ontwaardigd de in de Amerikaanse pers geuite beschuldigingen van de hand, dat hij naar de alleenheerschappij streefde. Hij zou echter alles, wat in zijn vermo gen lag, doen, om de voortgang van de productie van staal, dat de V.S. zozeer nodig hebben, te waarborgen. De pre sident voegde hieraan toe, dat het wel licht noodzakelijk zal zijn, dat het con gres een wetgevende maatregel treft. Hij wilde hierover niet in bijzonderheden treden. 9 President Truman heeft Philip Mur ray, voorzitter van de vakbond van arbeiders in de staalindustrie, verzocht de staking in de industrie af te ge lasten. In zyn boodschap aan Murray ver klaart de president, dat de voortzetting van de staalproductie van „critiek be lang" is „voor de veiligheid van onze troepen in Korea en het succes van het program voor wederzijdse beveiliging en de gehele nationale defensie-inspan ning". Het is van vitaal belang, dat de productie zo spoedig mogelijk hervat wordt, aldus de president. Truman heeft gisteravond laat Murray en de presidenten der zes grote staal maatschappijen uitgenodigd tot een be spreking, morgen op het Witte Huis. Wegens de deze week begonnen sta king van ongeveer 90.000 arbeiders der Adenauer zet besprekingen VOOrt- Een hoge geallieerde ambtenaar heeft te Bonn verklaard, dat de West-Duitse bondskanselier dr Adenauer gisteren met de drie Westerse hoge commissaris sen in West-Duitsland heeft gesproken over de toenemende ontevredenheid in de West-Duitse volksvertegenwoordiging over de stand der onderhandelingen over het sluiten van contractuele over eenkomsten met de Westerse verbonde nen welke in de plaats zouden komen van' het bezettingsstatuut. Volgens Samuel Reber, de plaatsvervanger van de Amerikaanse hoge commissaris John McCloy werden „goede vorderingen bij de besprekingen gemaakt. Zo is o.a. overeenstemming bereikt over het vraag stuk van de toekomst van ongeveer zes honderd Duitse oorlogsmisdadigers, die thans in Duitsland in geallieerde han den bevinden. Dr Adenauer had op zyn jongste bijeenkomst met de drie hoge commissarissen verklaard dat West- Duitsland zich. na het aflopen van het bezettingsstatuut, niet zou kunnen be lasten met de zorg voor de oorlogs misdadigers, daar de West-Duitse grondwet geen bepaling bevat die kan worden opgevat als een erkenning van hun veroordeling door geallieerde ge rechtshoven. De bereikte oplossing is niet bekendgemaakt. Deskundigen zul len haar verwerken in de ontwerpen der contractuele overeenkomsten. Naar verluidt, houden de geallieerden de zorg voor deze veroordeelden. Reber zeide verder, dat een aantal minder belangrijke, niet financiële vraagstukken is opgelost, terwijl goede vorderingen zijn gemaakt bij het op lossen van enkele financiële problemen van ingewikkelder aard. Het moeilijkste, nog niet opgeloste vraagstuk, namelijk dat van de verdeling der West-Duitse bijdrage in geld aan de West-Europese verdediging in een bijdrage aan de E.D.G. en het bekostigen van een gedeelte der legerlngskosten voor geallieerde strijdkrachten in West- Duitsland, is nog niet aangesneden. Het zal op een volgende bijeenkomst worden behandeld. WEERBERICHT Weinig bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 3 MEI. Zon op: 5.07 uur: onder: 20.08 uur. Maan op: 12.50 uur; onder: 2.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.58 en 22.40 u. Amerikaanse olie-industrie heeft de Amerikaanse regering de uitvoer van olie en olieproducten naar alle lan den behalve Canada verboden. De uit voer van Californië, Oregon en Wash ington valt echter niet onder het ver bod. Volgens de vakbondsleiders hebben de onderhandelingen over een regeling van het arbeidsgeschil een zeer gunstig ver loop. De arbeiders hebben hun eis voor een loonsverhoging verlaagd van 25 tot 22 dollarcents per uur. In sommige streken zijn de benzine stations uitverkocht. Regeringsfunc tionarissen te Washington schatten, dat er in de Verenigde Saten een benzine voorraad is, die toereikend is voor 45 dagen. De industrie beschikt over onge kend grote olievoorraden. Wrak van vermiste „Stratocruiser" gevonden GEEN OVERLEVENDEN. Het wrak van de sinds Dinsdag op een vlucht van Buenos Aires naar New-York vermiste „stratocruiser'' is nabij de stad Carolina in Brazilië gevonden. Het toe stel, dat het wrak ontdekte, meldde, dat men geen tekenen heeft •waargeno men, die er op duiden, dat iemand van de 50 inzittenden het ongeluk heeft overleefd. Volgens te Miami ontvangen berichten is het toestel ln tweeën ge broken en uitgebrand. De „stratocruiser" had een bemanning van 9 personen en 41 passagiers aan bord, onder wie de Nederlander D. Ra- dersma, onderdirecteur van het kantoor New-York van de Borneo Sumatra Han- delniij. Het wrak ligt in een moeilijk be. reikbaar gebied. Amerikaanse en Bra ziliaanse artsen zullen met valscher men op de plaats van het ongeluk wor den neergelaten. Ook hefschroefvlieg- tuigen zullen worden ingeschakeld. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dc minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft Donderdag te Utrecht de Beurs voor Landbouw. Zuivel. Visserij en Techniek offi cieel geopend. Voordat de minister zijn rondgang over de Zuivelbeurs aanving, werd hem door twee meisjes in provin ciale klederdrachten een schaaltje met lammetjesboteraangeboden. Truman blijft weigeren Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Truman herhaald, dat hij zich eenvoudig niet voor verkiezing beschik- j baar zou stellen, ook al zou de demo- cratische partij hem tegen zijn bedoe- j ling candidaat stellen voor de presidents- verkiezing. De Amerikaanse staat Missouri heeft vier republikeinse kiesmannen naar de in Juli a s. te houden nationale partij conventie afgevaardigd, die zich voor generaal Eisenhower zullen uitspreken. Daardoor hebben nu 274 republikeinse afgevaardigden zich voor generaal Eisen- rower en evenveel voor zijn rivaal sena tor Taft uitgesproken. Nieuwe poging Tunesische geschil in Veiligheidsraad te brengen Vertegenwoordigers van de twaalf Arabische en Aziatische landen, die ver geefs hebben gepoogd het Tunesische geschil door de Veiligheidsraad te doen behandelen, hebben te New York be sloten besprekingen te voeren met afge vaardigden van zeventien Latijns-Ame rikaanse staten. Zij willen proberen de steun der Latijns-Amerikaanse staten te verkrij gen voor een poging om de Veiligheids raad er toe te brengen het Tunesische geschil toch in behandeling te nemen. De Britse regering heeft een overwin ning behaald inzake de door haar voor gestelde wijzigingen in het stelsel van de nationale gezondheidsdienst. Het wets voorstel, dat de kosten voor hen, die van deze dienst gebruik maken, wil verho gen, werd met 284 tegen 266 stemmen van volksgezondheid verklaard, dat zijn partij a'le wijzigingen in het stelsel, dat oorspronkelijk gratis medische verzor ging voor allen beoogde, ongedaan zal maken, zodra zij weer aan de macht komt. Volgens de conservatieven betekenen de nieuwe maatregelen een jaarlijkse besparing van 10 millioen pond. De relletjes in Japan B'ij de door de communisten veroor zaakte ongeregeldheden, die zich op 1 Mei in Tokio hebben voorgedaan, is één burger gedood. De toestand van een po- litie-agent is kritiek. Ongeveer honderd demonstranten en politie-agenten zijn ernstig en ongeveer vijf honderd licht gewond Uit Kyoto wordt gemeld, dat aldaar 200 politie-agenten en demonstranten gewond zijn Er zijn 1264 personen aangehouden. Minstens acht buitenlandse journalis ten werden bil het vergaren van nieuws aangevallen. Een fotograaf van „Life" werd bewusteloos geslagen, een verslag gever van „Time" werd met stenen be kogeld. Amerikaanse troepen gewapend met machinegeweren zijn Tokio ingetrokken „teneinde levens en eigendommen van Amerikanen en andere buitenlanders te beschermen." Zij nemen echter niet ac tief deel aan' de ordebewaring. De nieuwe Japanse minister van bui tenlandse zaken Okazaki heeft de Ame rikanen officieel excuus aangeboden voor de toegebrachte schade en verwondingen bij de relletjes. NOORDELIJKEN WEIGEREN NV-VOORSTELLEN. De Noordelijke onderhandelaars heb ben tijdens een voltallige bijeenkomst te Panmoendjon het voorstel der ver bondenen voor een regeling van de nog onopgeloste kwesties verworpen. Zij zeiden bereid te zijn morgen een nieuwe bijeenkomst te houden. Staking in België waarschijnlijk vermeden Weinig enthousiasme in beide kampen De besprekingen tussen de werkge vers- en arbeidersafgevaardigden wor den beheerst door het feit, dat ln Bel gië op het ogenblik niemand enthou siast is voor een algemene staking. De vakbonden beseffen duidelijk, dat in de takken van bedrijf, waar een zeer grote activiteit heerst zoals in de staalindustrie de arbeiders door een staking zouden worden gedupeerd. In derdaad krijgen deze arbeiders op het ogenblik bijna elke week ongevraagd een zeer behoorlijke productiepremie, welke hun salaris bijkans verdubbelt. In de grote staalfabrieken van Luik en Se- raing verdienen vele arbeiders aldus van 760 tot 1000 gulden per maand. De moeilijkheden met de stakingen ln Amerika openen plotseling nieuwe per spectieven voor een verdubbelde afzet van Europese staalproducten in de Ver enigde Staten. De Belgische staalindus trie wil het leeuwenaandeel van deze bestellingen krijgen. Anderzijds zijn er takken van bedrijf waar een grote slapte heerst. Hier zijn de arbeiders nog minder voor het neer leggen van het werk te vinden, want zij weten, dat haantjes de voorsten van de staking spoedig zouden kunnen worden doorgezonden naar de textielbranche, welke klaarblijkelijk nog niet de volle last van de depressie en de buitenlandse concurrentie heeft ondergaan. De verwachting is dat het de textiel- over enige tijd nog slechter zal gaan en vele textielpatroons van de sectoren wol, tricotartikelen en confectie wensen ab soluut geen enkele loonsconcessie te doen, daar een algemene staking juist op het psychologische moment zou ko men om hun voorraden te liquideren. Van het merendeel der textielpatroons schijnt deze houding echter wel een klein beetje bluf te zijn, daar velen nog wel met orders zitten, onder anderen voor het Engelse leger. Het zijn voornamelijk de grossiers en de detailisten, die met voorraden zitten, niet de industrie. De handelaars zullen deze voorraden waarschijnlijk binnenkort tegen sterk gereduceerde prijzen op de markt moe ten gooien. Dat is het beeld dat de conferentie van de arbeiders- en de patroons deze week heeft beheerst. De regering bood haar goede dien sten aan als bemiddelaar en het ziet er naar nit, dat premier Van Houtte geslaagd is in zijn opzet om de alge mene staking te vermijden. De verdienste van het vergelijk is, dat de kwestie van de loonsverhoging van 50 centimes per uur zal geregeld worden zonder dat de Belgische loonkosten Ho nen plus sociale yasten enz.) zouden worden verhoogd. In dit land werden de lonen gekop peld aan de schommelingen van de in dex per detailprijzen. Wafïheer de index op 410 komt (zij bedraagt thans 419, en daalde met 6 punten in de twee jongste maanden), dan zouden ongeveer in 50 takken van bedrijf de lonen met 2V2 pet. vermin derd dienen te worden. Bovendien zouden de werkgevers 10 pet. van hun winsten beleggen in obli gaties van de nationale maatschappij voor credlet aan de nijverheid, welke hier ongeveer de rol vervult van de Ne derlandse Herstelbank. Het gaat om een bedrag van ongeveer 800.000.000 francs, dat zal worden aangewend voor de bouw Wij genoten van warme en droge Aprilmaand Op één na zonnigste sinds 38 jaar Koninginnedag had hoogste temperatuur Het KNMI deelt mede: De maand April is een zeldzaam mooie maand geweest De gemiddelde tempera tuur bedroeg te De Bilt 10.3 graden Cel sius tegen 8,3 graden normaal. Tot nu toe in deze eeuw is alleen in 1943 en in 1949 April gemiddeld nóg warmer ge weest. Bijzonder groot was het aantal warme voorjaarsdagen, dit zijn dagen waarop de temperatuur boven 20 graden stijgt. Te De Bilt bedroeg dit aantal 11 tegen slechts 2 normaal Sedert 1865. toen het 13 bedroeg, was dit aantal niet meer zo groot geweest. Van de 30 dagen die de maand telt, waren er toch nog 10 gemiddeld kouder dan normaal. Van deze tien kwam op vier dagen vorst voor. Juist het normale aantal. Op 1 April kwam te De Bilt een temperatuur voor als sedert 1936 niet meer ln April was gemeten, nl. 2M> graad onder nul. De hoogste temperatuur werd op Konin ginnedag gemeten. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 221 tegen 159 normaal. Een zó zonnige maand April behoort ook al tot dc zeldzaamheden, maar het kan nog wel eens zonniger zün: in 1942 werden in De Bilt zelfs 259 uren zon geregistreerd. Wanneer wij nog verder teruggaan om een Aprilmaand te vin den met meer dan 220 uren zonne schijn dan komen wij in 1914 terecht. We kunnen dus zeggen dat de afgelo pen maand op één na de zonnigste April van dc laatste 38 jaar is. Het spreekt vanzelf dat onder zulke omstandigheden heel weinig regen valt. In het gehele land was het tekort be langrijk. op de meeste plaatsen zelfs meer dan 50%, vergeleken met de nor male hoeveelheid De stad Groningen had op 2 na de droogste April van deze eeuw. Ook ln Noord-Brabant en Lim burg was het zeer droog, daar viel over het algemeen minder dan 15 mm terwijl de normale hoeveelheid 50 mm bedraagt. GESTAPO-MANIEREN IN ARGENTINIË? Argentijnse politici, die zich ln Mon tevideo in ballingschap bevinden, heb ben in een protestschrijven aan de secretaris-generaal der V.N. verklaard, dat in Argentinië politieke gevangenen worden gemarteld. Zij verzoeken Lie, een commissie van onderzoek naar Argen tinië te zenden om een onderzoek in te stellen naar, wat zij noemen, het onder drukken van politieke en burgelijke rechten in dat land Volgens het schrijven, dat vergezeld gaat van beëdigde verklaringen, worden politieke gevangenen gemarteld door een „speciale afdeling" van de politie, die lijkt op de voormalige Duitse Gesta po en van advies wordt gediend door de voormalige Gestapo-functionaris dr Thiess en andere Nazi-functionarissen. SAMENSTELLING BRITSE DELEGATIE NAAR STRAATSBURG. Churchill heeft in het Lagerhuis de samenstelling van de Britse delegatie naar de raadgevende vergadering van de Raad van Europa bekendgemaakt, welke op 26 Mei te Straatsburg bijeen komt. De delegatie zal, zoals gewoonlijk, uit 18 leden bestaan. De conservatieve groep staat onder leiding van onder staatssecretaris voor buitenlandse zaken Anthony Nutting, de Labour-groep onder oud-minister van arbeid Alfred Robens, terwijl de liberalen door lord Layton worden geleid. Churchill zeide echter, dat de delega tieleden voor zichzelf zouden spreken en dus niet noodzakelijkerwijze het stand punt van hun party of regering zouden weergeven. van goedkope arbeiderswoningen, een oplossing, waarvan mede de bouwindu- trie profiteert. Van hun kant krijgen de patroons de afschaffing van de ex portheffingen en een versoepeling van het regime der blokkeringen der export provenuen. Ten aanzien van dit resultaat dat beide partijen ongeveer bevredigt, ver liepen de 1 Mei feesten in België rustig. Nergens werden incidenten gemeld. De Belgische socialisten, die vrij over de radio beschikten, maakten hier ge bruik van door de „clericale regering" grondig af te breken. De kleedkamer der Engelse Konin gin in het Westminst er paleis is van 1941 tot 1950 gebruikt door het Britse Hogerhuis. Toen het Lager huis door bommen werd getroffen hielden de vele Lagerhuisleden de zittingen in het Hogerhuis. Het Ministerie van Arbeid heeft de prachtig gedecoreerde kamer weer geschikt gemaakt voor haar oor spronkelijk gebruik. De marmeren schouw in de achtergrond is ge restaureerd en kleine reparaties zijn uitgevoerd aan de gebeeldhouwde stenen panelen. Boven de schouw, is de muurschildering „Religie". Ook zijn herstellings- en onder houdswerkzaamheden verricht aan de troonzetel, de ramen en de muur bedekking. Vóór zijn vertrek naar de Verenigde Staten, waar hij zich candidaat heeft gesteld voor de presidents verkiezingen. brengt Generaal Dwight Eisenhower afscheidsbe zoeken aan de verschillende N.A. T.O.-landen. Tijdens zijn bezoek aan de Franse strijdkrachten in Koblenz (Duitsland) inspecteert Generaal Eisenhower de regiments- vlag van het regiment ..Royal Port aux Princes" een regiment dat nog meegevochten heeft in de Ameri kaanse Vrijheidsoorlog. De vlag wordt hem. getoond door één der manschappen, gekleed in het uni form van die tijd. Links luit. gen. Roger Moiret, com mandant der Franse troepen in Duitsland. Rechts luit. generaal Paul Cherrière, bevelhebbend gene raal van het Tweede Franse Leger corps. Nieuwe atoombom-proeven Boven de Nevada-woestijn is gisteren een atoombom uit een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uitgeworpen. Op zeven kilometer afstand hadden 2.150 mariniers zioh in mansgaten ingegraven. De bom was, naar gemeld wordt, van middelmatige grootte. Te Las Vegas, op 120 kilometer afstand, werd wel het lichtschijnsel van de ontploffing waar genomen, doch geen geluid gehoord of schok gevoeld. Volgens waarnemers was het schijnsel minder dan op 22 April, toen manschappen van het leger aan de oefening deelnamen, doch was de pad- destoelvormige atoomwolk groter. Dit was de 28ste atoomontploffing, die door Ame rikaanse deskundigen werd teweegge bracht. t Blijkens mededelingen van de Austra lische minister van vervoer zullen de Montebello-eilanden, ongeveer 125 km uit de kust van Westelijk Australië, gebruikt worden als proefterrein bij de eerste Britse atomische proefneming Het ge bied is voor de luchtvaart gesloten. Verleden week zijn bij de eilanden groep de Britse tanklandingsvaartuigen „Narvik" en „Zeebrugge" aangekomen met deskundigen en technici Spoorwegongeluk in Zwitserland EEN DODE, 40 GEWONDEN. Op het station van Villeneuve (in het Zwitserse kanton Waadt.) is een perso nentrein op een locomotief gereden. De hoofdlijn door de Simplonpas naar Italië en het Oosten werd door het on geluk voor enige tijd geblokkeerd. Het betreft hier een „rode pijl", een trein stel. bestaande uit één wagon van de fe derale spoorwegen, die op een range rende locomotief stootte. Volgens de Zwitserse spoorwegen is één persoon gedood en werden veertig inzittenden gewond. Alle passagiers wa ren Zwitserse arbeiders, die ter gelegen heid van 1 Mei een uitstapje maakten. DE GAULLE ZET NOG EENS ZIJN BEKEND STANDPUNT UITEEN. Generaal de Gaulle, leider van de R P F., heeft in een rede ter gelegenheid van de eerste Mei een beroep gedaan op de rechtse en linkse partijen te stre ven naar een herziening van de grond wet, zodat Frankrijk „werkelijk gere geerd" zou kunnen worden. „Nu of nooit is de tijd om te handelen", aldus de Gaulle. De Gaulle voorspelde, dat de finan ciële plannen van Plnay zouden falen en dat Frankrijk een ernstige crisis voor de boeg heeft. De Gaulle veroordeelde nogmaals het kolen- en staalplan en het Europese leger. REISVERBOD VOOR AMERIKANEN NAAR LANDEN ONDER COM MUNISTISCH BESTUUR. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat een reisverbod naar alle landen onder communistisch bestuur is uitgevaardigd voor Amerikaanse burgers, tenzij eèn speciale vergunning wordt uitgereikt. „Wegens risico's" zal op het paspoort voortaan vermeld staan, dat het niet geldig is voor Albanië, Bulgarije, China, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen, Roemenië en de Sovjet-Unie. Het ministerie zegt, dat een en ander voortvloeit uit een reeds lang gevolgde politiek.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1