LEIDSCH DAGBLAD Défilé van duizenden trok langs Paleis Soestdijk Westelijken blijven krachtige bonding aannemen in vliegincident van Berlijn Lage barometer en toch mooi weer! Vonnis inzake Amerikaanse staalindustrie opgeschort 91ste Jaargang DONDERDAG 1 MEI 1952 Rijnstreek-editie 3f- No. 27597 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16 per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel l. Lelden Giro No 57055 Telefoon Dir en Aam: 25041. Red 21507 Kleurenfeest onder zonovergoten hemel Bevrijdingsrede van dr Drees Minister Drees zal op de Nationale feestdag (5 Mei! na de opvoering van het lekenspel „Leiden ontzet" op het Binnenhof een bevrydingsrede uit spreken, die evenals het spel via de televisie zal worden uitgezonden. Aanbieding geschenken en oorkonde der Leidse studenten Honderden postduiven tegen blauwe hemel Grootse en machtige Wapenschouw op Scheveningse Boulevard Het zonovergoten paleis Soestdijk is gisteren het middelpunt geweest van de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin. Het prachtige voorjaars weer deed duizenden en nog eens duizenden naar het witte paleis trekken om daar hulde te brengen aan de jarige vorstin en haar gezin. Ver voor het aanvangsuur van het bloemendéfilé trokken de bewoners van Baarn en Soest en tallozen uit andere plaatsen van het land. die per trein, autobus, auto of fiets naar Soestdijk waren gekomen, naar de omgeving om te trachten een glimp op te vangen van de bedrijvigheid binnen de paleishekken, een bedrijvigheid, die vooralsnog beperkt bleef tot het werk aan het grootse bloemenmozaiek en het aanrijden van de auto's der genodigden. Aan de overzijde van de Amsterdamse straatweg 6telden duizenden zich achter de touwen op om vooral niets van het kleurige schouwspel te missen. In de Pa leistuin ging intussen de arbeid aan de „bloemenlandkaart" onverdroten voort. Prinses Marijke aan de hand van een iharer verzorgsters liep over het prachtig geschoren grasveld rond en amuseerde zich opperbest. Uit een der ramen van het paleis keken de Prin sessen Beatrix. Irene en Margriet naar de drukte buiten Om half elf precies verschenen Ko ningin. Prins en de vier Prinsessen op het bordes. De Koningin was gekleed in een lichtgroene robe en droeg daarop een corsage van grote margrieten. De Prins droeg een grijs zomercostuum en de Prinsessen waren in fleurige zomer jurken gestoken. Namens een estafette ploeg van de Leidse studenten overhan digde de heer K. van Lookeren Cam pagne een oorkonde aan de Koningin, die tevens enige leden van de estafette ploeg aan zich Het voorstellen. Ben de putatie van kinderen uit het doofstom- meninstituut te Sint Michielgestel kwam daarna de Jarige vorstin feliciteren. De ze kinderen hadden in hun eigen oplei dingsschool een groot krentenbrood ge bakken en overhandigden dit als ver jaarsgeschenk aan de Koningin. Ook enige patientjes van het kindersanato rium „Hoog Laren" mochten de Konin gin een hand geven. Daarna begon het défilé, dat door het muziekcorps Pieter Aafjes uit Oulemborg werd geopend. De kleine drie jarige tamboer van dit corps bracht parmantig een groet aan de Ko ninklijke familie, toen het corps langs het bordes trok. Even later kwam ook het corps ..Wil- helmina" uit Volendam in Volendam- mer costuum. Deze corpsen stelden zich op aan weerszijden tegenover het bordes. Met muziek van pittige marsen trok het défilé langs het bordes, vrien delijk gegroet door de Koninklijke fa milie. Op de treden van het bordes hoopte zich een grote stapel bloemen op. Duizenden stonden nog buiten de hekken te wachten om langs de Ko ninklijke familie te mogen trekken., Truman zond gelukwensen Onder de vele gelukstelegram men, die Koningin Juliana gisteren ontving, bevond zich ook een van 1 President Truman, luidende als i volgt: „Ter gelegenheid van de verjaar- ag van Uwe Majesteit doet het J i Amerikaanse volk zowel U persoon- i lijk als het Nederlandse volk zijn beste wensen en opreohte felicita ties toekomen". Toen het enorme bloemeramozaiek. waarover wij gisteren reeds schreven zich voor de ogen van de Koninklijke familie ontvouwde werden honderden postduiven op het grasveld losgelaten, die klapwiekend tegen de blauwe hemel opstegen. Eerder op de ochtend kwamen negen straaljagers van de Luchtstrijd krachten in een lange rij achter elkaar over het Paleis gevlogen. De Koninklijke familie onderhield zich na het défilé nog lange tijd met de di verse deputaties. Een martiale indruk maakten twee Limburgse ..Bijlemannen", die enorme bijlen over de schouders droegen. Het was ruim half een voordat de Koninklijke familie zich in het Pa leis terugtrok. De honderden, die na het défilé in de Paleistuin waren achtergebleven, kon den moeilijk afscheid nemen. Maar dit afscheid kwam dan toch nadat men nog eens hartelijk de Koningin had toe gejuicht. Prinses Marijke vond het lustig spe lende Volendamse muziekcorps zo mooi, dat zij nog eens terugkwam en bleef luis teren en speels mee dirigeerde tot de muzikanten aftrokken. Koningin en Prins verschenen tenslotte nog in de klokketoren van het Paleis waar de televisie- en filmoperateurs, alsmede persfotografen een uniek plaats je hadden gevonden om het défilé vast te leggen De Prins maakte uit de hoog te filmopnamen van het bloemen tapijt. Het défilé werd geopend door het Muziekcorps Pieter Aafjes uit Culemborg. Toen het muziekcorps langs het bordes trok. beklom de driejarige tamboer de trappen en bracht de Koninklijke familie parmantig een groet. Duizenden uit alle hoeken van het land zijn gisteren naar Soestdijk gekomen om Koningin Juliana hulde te brengen op haar verjaardag. Het grootste bloemenmozaiek. dat ooit gelegd is (bijna drie millioen tulpen zijn erin verwerkt) bedekte het grasveld voor het Paleis Soest dijk. Het is een plattegrond van Nederland in bloemen, de provin cies uitgelegd in afstekende kleuren. De verjaardag van de Koningin werd 'smiddags in huiselijke kring gevierd, 's Avonds kwamen vrienden en kennis sen op bezoek en werden om. de films, die in Amerika tijdens het Koninklijk bezoek zijn opgenomen, vertoond. In talrijke steden van ons land is de verjaardag van Koningin Juliana op recht ouderwetse wijze met opgewekt heid gevierd, o.a. ook met parades, zo op de Boulevard te Scheveningen, in Amsterdam en in Den Helder. In Scheveningen zagen tienduizenden Hagenaars 4000 militairen, uitgerust met Amerikaans materieel, defileren voor de Ministers van Oorlog en Marine, lr C. Staf. Voorafgegaan door het fanfarekorps en de drumband van het regiment Lim burgse jagers kwamen de eerste een heden aangemarcheerd op de pittige muziek van de jubileummars van Wal- ther Boer. De parade-commandant, generaal-majoor H. M. G. J. Lentz. de inspecteur der infanterie, meldde zich bij de minister, die zich met de Staats secretarissen Moorman en Kranenburg, de drie chefs van staven, de voorzitter van het comité van chefs van staven, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe, en de gouverneur der residentie, generaal- majoor ir M. Tans, op een platform te genover Grand Hotel had opgesteld. Leden van het oudste korps der strijd krachten, de Mariniers, gingen aan het De afmetingen zijn 55 bij 34 meter (onder). Boven: Precies half elf verscheen de Koninklijke familie op het bor des van het paleis. Duizenden Ne derlanders brachten met bloemen hulde aan hun vorstin, die gedepo neerd werden op de trappen van het Paleis. De Koninklijke familie sloeg hel défilé gade. hoofd van de defilerende troepen; een compagnie Luchtvaarttroepen besloot de rij van marcherende militairen. Het snerpend gefluit van Jetvliegtuigen kon digde hierna de komst van 20 Thunder- jets en twintig Gloster Meteors, die in groepen van 4 laag over vlogen, aan. Wat langzamer volgden 6 Seafuries. 6 Fireflies en 9 Harpoons van de Marine- luchtvaartdienst. De wapenschouw werd daarop vervolgd met o.a. het voorbij trekken van een verkeerspeloton van de Koninklijke marechaussee mobiele lucht doelartillerie. Voorafgegaan door een jeep met trompetters, die het Wilhelmus speelden, presenteerden zich hierna de Huzaren van Boreel. En plotseling meld de zich nog het regiment huzaren Prins Alexander met de zwaarste tanks die ons Eerste eisen gehandhaafd „Het, onder welke omstandigheden ook, in vredestijd beschieten van een on gewapend vliegtuig, is volstrekt ontoe laatbaar en in strijd met alle maatsta ven voor een gedrag, zoals dat be schaafde naties betaamt", aldus wordt verklaard in de brief, die de Britse. Franse en Amerikaanse hoge commissa- •n ln West-Duitsland en de drie Westerse commandanten van Berlijn gezamenlijk aan het hoofd van de Rus sische controle-commissie in Duitsland, generaal Tsjoelkof, hebben gezonden. De brief is een antwoord op het Russi sche tegenprotest over het vliegtuiginn- dent, waarin werd verklaard dat het Franse toestel buiten de internationale luchtcorridor had gevlogen en dat Rus sische jagers er daarom waarschuwings salvo's op hadden gelost, met de bedoe ling het tot landen te dwingen De Westerse verbondenen hadden in hun eerste protestnota de eis gesteld dat de personen, verantwoordelijk voor het beschieten van het vliegtuig van de „Air France", zullen worden gestraft en dat de Russisch" autoriteiten schadevergoe ding zullen b"talen voor het letsel van Inzittenden en de beschadiging van het toestel In hun Jongste schrijven hebben zij opnieuw ..met de meeste kracht gepro testeerd tegen de niet te rechtvaardigen en met bruut geweld uitgevoerde aanval op een Frans lijnvliegtuig" en zij heb ben opnieuw de els gesteld dat „de Rus sische autoriteiten onverwijld een onder zoek zullen doen instellen naar de toe- leger op het ogenblik heeft, de Sher- mantanks. Hun indrukwekkende opmars besloot de wapenschouw. Onder de autoriteiten bevonden zich vrijwel alle bij het Nederlandse hof geaccrediteerde ambassadeurs, gezan ten en zaakgelastigden. Het kabinet was o.m. vertegenwoordigd door de minister-president. dr W. Drees. aanwezig mr L. A. van State, burgemeester Schokking, leden van de defensie-commissie, le den van de R.T.C. voor de West, gene raal mr H. J. Kruis en generaal- majoor (b.d.) K. E. Oudendijk, voor zitter van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger", terwille van wier 40 jarig jubileum de wapenschouw mede werd gehouden. Koninginnefeest van Londense Nederlanders (Telefonisch van onze Londense correspondent) De Nederlandse kolonie te Londen heeft gisteravond op uitbundige wijze Koninginnedag gevierd. Meer dan 300 landgenoten waren m een feestgebouw bijeengekomen, waar zij bij afwezigheid wegens ziekte van de ambassadeur, Jhr Miohiels van Verduynen, werden toege sproken door baron Gevers, eerste se cretaris van de Nederlandse Ambassade, die tot slot een toast uitbracht op de jarige vorstin. Daarna deelde hij mede, dat de Koningin de heer H. Jansen, de bekende voorzitter van de vereniging Neerlandia, te Londen, die het feest had georganiseerd, benoemd had tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een programma van zang, dans en cabaret volgde. De heer Albert Mil'hado was. zoals steeds bij dergelijke gelegen heden, een voortreffelijk conférencier. dracht van het gebeurde, degenen, «re verantwoordelijk zijn voor de aanval, zullen doen straffen en schadevergoeding zullen betalen". In het tweede Westerse protestschrij- ven wordt het Russiche tegenprotest be schreven als een „klaarblijkelijke poging om de geweldadige aanval te rechtvaar digen". „Al het thans beschikbare bewijs materiaal vormt een bevestiging van hetgeen reeds in het eerste geallieerde protest is verklaard, namelijk dat het Franse lijnvliegtuig, terwijl het zich niet buiten de internationale lucht corridor bevond, herhaaldelijk door Russische jagers is beschoten, waarbij het ernstig werd beschadigd". Autoriteiten van de „Air France" heb ben te Berlijn nog verklaard, dat het beschoten toestel tijdens zijn vlucht door de radarapparaten van het Berlijnse vliegveld Tempelhof waarop het zwaar beschadigde vliegtuig na de be schieting wist te landen is gevolgd en dat hierbij is gebleken, dat het zich nimmer buiten de internationale lucht corridor heeft bevonden. Zij ontkennen, dat de Sovjet-jagers het Franse vliegtuig gesommeerd hebben te landen en dat waarschuwingsschoten voor het vliegtuig langs zijn geschoten. Als het toestel koers zou hebben gezet naar Merseburg of Leipzig, zoals de Sov jet-verklaring zegt, zou dit betekenen, dat de bemanning een fout in de koers gemaakt zou hebben van meer dan 90 graden. Ook indien het vliegtuig op de auto matische piloot heeft gevlogen, zou het maken van een dergelijke fout onmo gelijk zijn. De diensten van de drie Westelijke burgerlijke luchtvaartmaatschappijen op Berlijn, die Dinsdag na de beschieting van het Franse verkeersvliegtuig werden onderbroken, werden gisteren weer nor maal gevlogen. BERLIJN ZAL NOOIT WORDEN OPGEGEVEN. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft verklaard, dat iedere poging van de zijde der Sovjet-L'nie, om de Wes telijke mogendheden met geweld uit Berlijn te verdrijven, door hen be schouwd zal worden als een Sovjet- aanval op West-Duitsland. Er zijn geen redenen aan te nemen, dat de Sovjet-Unie hieromtrent enige twijfel koestert. De woordvoerder zelde verder, dat de positie van de Westelijke mogenheden in Berlijn ook onveranderd zou blijven als de bezetting van West-Duitsland zal eindigen en het bezettingsstatuut door een verdragsstelsel vervangen zal worden. „Onze positie in Berlijn zal met de zelfde energie van voorheen gehand haafd worden". Kenmerk van droogteperiode De heer P. J. Feteris te Leiden schrijft ons; Gisteren bereikte mij van enkele kan ten de vraag hoe het kon, dat het zulk mooi droog weer was, terwijl de baro meter zo'n stuk beneden de 760 was ge zakt. Inderdaad komt dit maar weinig voor. Wanneer tijdens een mooi-weer Staking in olie-industrie Het Amerikaanse Hof van beroep heeft het verzoek van de Amerikaanse regering, het vonnis van de federale rechter Pine inzake het overnemen van de staalindustrie op te schorten, ingewilligd. bij het Oppergerechtshoi te dienen voor een herbehandeling van deze zaak. Zoals bekend had de federale rechter het overnemen van de staal industrie door de regering onwettig ver klaard en het teruggeven van de fabrie ken aan de particuliere eigenaars bevo len. De opvordering van de industrie door de regering is door de uitspraak van het Hof van beroep nog van kracht. De arbeiders in de staalindustrie zijn bierdoor weer regeringsemployé's, die niet wettig kunnen staken. De staking in de staalindustrie ver spreidde zich snel over land. De meeste fabrieken lagen gisteren stil. Alleen het personeel voor het onderhoud der in stallaties was op het werk om er voor te zorgen, dat de ovens langzaam afkoe len teneinde ernstige schade te voor komen. Tengevolge van een staking van onge veer 90 000 arbeiders in de Amerikaanse olie-industrie ligt het werk in de raf finaderijen voor de helft stil. De sta kers eisen een loonsverhoging van 25 cent per uur. Regeringsfunctionnarissen hebben verklaard, dat zij op het ogen blik niet van plan zijn tussenbeide te komen. Volgens de voorzitter van de vakver enigingen worden raffinaderijen met een dagelijkse productie van 2.200.000 vaten door de staking getroffen. Men verwacht, dat verder nog raffinaderijen met een capaciteit van 650.000 vaten per dag zullen komen stil te liggen. De arbeiders zullen op hun post blij ven tot de bedrijven geheel stil liggen, hetgeen ongeveer 72 uur zal duren. Het sluiten van de pijpleidingen zal waar schijnlijk ook het werk in de nationale raffinaderijen beïnvloeden, wat uitbrei ding van de staking kan betekenen. Het schijnt, dat Texas en Oklahoma het meest getroffen zijn, doch function- narissen van de vakvereniging weigeren mee te delen ln hoeveel fabrieken het werk stil ligt. In de grote steden vormen zich lange files auto's en motoren om benzine te tanken. De vakbond C.I.O. heeft de arbeiders in de olie-industrie van Californië ech ter verzocht niet onmiddellijk het werk neer te leggen teneinde de productie voor militaire doeleinden niet in gevaar te brengen. periode de barometer vanaf een waarde van omstreeks 765 m m. geregeld g dalen tot beneden de 760. dan zal het algemeen de bewolking gaan toe nemen en meestal volgt dan spoedig slecht weer. In de meeste gevallen is het dan al tot regen of onweer gekomen eer de barometer de 755 mm. heeft be reikt. Indertijd hebben onderzoekingen aan getoond, dat b.v. onweders het meest voorkomen bij standen tussen 757 en 762, dat klopt dus aardig met het ervaringsregeltje, dat bij de 760 het weer „veranderlijk" is. Dat deze voorspellingen niet altijd uitkomen, bewijst het huidige vaste weer met onbewolkte hemel, terwijl de baro meter reeds op 755 staat. De oorzaak hiervan is, dat de lucht behalve op het aardoppervlak ook op grotere hoogte nogal droog is. Zo kan zich bijv. in Frankrijk een onweers depressie ontwikkelen en hierheen trekken zonder dat het er in onweert. Voor onweer is weerdamp nodig en als dat er niet is. kan de barometer rustig verder dalen en na enige tüd weer stijgen, zonder dat er iets aan het weertype verandert. Dit kwam o.a. in de droge zomer van 1947 nogal eens voor. Op het ogenblik ligt er bij Ierland een nogal flinke depressie. Uit de be richten blijkt, dat deze over het alge meen nogal weinig regen geeft. Deze samenloop van omstandigheden moet dus verantwoordelijk worden gesteld voor het „rare" weer op het ogenblik. In hoeverre we nog op neerslag uit deze depressie kunnen rekenen, moeten we afwachten. We mogen uit deze verschijnselen ech ter niet afleiden, dat er een mooie droge zomer voor de deur staat. Het is best mogelijk, dat er na verloop van tijd een algemene verandering in de weerstoestand komt, die ten gevolge heeft, dat bij de minste of geringste aanleiding de regen bij stromen neer valt. Op het ogenblik mogen we ons geluk kig prijzen, dat onze barometer 'n aarts pessimist is en hopen dat hij het dit week-eind blijftI OOST-DUITSERS ALS COMMUNIS TISCHE AGENTEN NAAR N.-AFRIKA? Naar West-Berlijn uitgeweken leden van de Oost-Duitse volkspolitle hebben onlangs medegedeeld, dat groepen spe ciaal opgeleide manschappen van dit corps naar Noord-Afrika worden gezon den om de Westelijke geallieerden daar afbreuk te doen. Zo zouden vorige maand 28 leden van de volkspolitie uit Stettin zijn vertrok ken met 6.000 Oost-Duitse geweren, 400 machinegeweren, munitie, tien ton dy namiet en kortegolfzenders. Volgens ge noemde bron behoorden deze mensen in de tweede wereldoorlog tot het Duitse Afrika-corps. Hun taak zou zijn. zich te verenigen met Lybische partizanen on der de nationalistische leider Betsjir Sad- vi en de stammen in dit gebied tot op stand te brengen. Instructies voor Westerlings uitlevering Dc Indonesische regering heeft de Indonesische waarnemend Hoge Com missaris in Nederland, mr boesanto Tirtoprodjo. de nodige instructies ge geven om de Nederlandse regering uit levering te verzoeken van ex-kapitein Westerling. Dit heeft de Indonesische minister van Justitie, Loekman Wiria- dinata, in Djakarta bekend gemaakt. WEERBERICHT Iets lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwakke tot matige, morgen in het uiterste Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Over het algemeen wei nig bewolking en vrijwel overal droog weer Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 2 MEI Zon op: 5.09 uur; onder: 20.07 uur. Maan op; 11.37 uur: onder: 2 38 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.51 uur en 21.27 uur. Dit nummer bestaat uit tien pagina's

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1