LEIDSCH m DAGBLAD Duizenden begroetten juichend Koninklijk Paar op Schiphol 91ste Jaargang DINSDAG 29 APRIL 1952 Rijnstrcek-edilie No. 27595 H"',Z7,rL WB wTLkho,, 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wm. smg,i 1. Leid». Giro No. sioss Hooldredactte. B w Menkhom «o J Brouw,,I 6 - p„ kwartaal: I 0 47 pe, week Telefoop Dl, eo Alm.; 25041; Red 21507 M precies vijf minuten vóór half- vier bracht het K.L.M.-toestel „Utrecht" ons Koninklijk Paar Welkom, dank en proficiat! 0 j gistermiddag veilig terug op vaderland se bodem en wy hebben er onze persen enige minuten later voor in beweging gesteld teneinde dit heugelijke nieuws althans in een deel van onze op- 1 jage nog te kunnen verwerken. Reeds nadat de Universiteit van Co lumbia Koningin Juliana had bekleed met het ere-doctoraat. hebben wij onze grote bewondering uitgesproken voor de I aaarltjke koninklijke wijze, waarop j Hare Majesteit zich tijdens dit officiële bezoek aan de Ver. Staten van haar representatieve plichten heeft gekweten. I Behalve de weekeindes was bijna lede- re dag van de vroege morgen tot de late I avond gevuld met officiële bezoeken en ontvangsten, lunches, recepties, diners en galavoorstellingen. Honderden Ame rikaanse hoogwaardigheidsbekleders zijn aan H M. voorgesteld; duizenden Neder landers of Amerikanen van Hollandse afkomst hebben hun Vorstin de hand mogen drukken. Koningin Juliana heeft al deze drukte, nog vermeerderd door de plichtplegin gen van het protocol en het ceremonieel, doorstaan op een wijze, die de diepe be wondering heeft opgewekt van de gehele Amerikaanse pers en tevens de wan hoop van degenen, die met de bescher ming van haar veiligheid waren belast I Tegen een dergelijke onvermoeibaar heid waren zij niet bestand!! A-AAR wat naast haar eenvoud en beminnelijkheid wel de meeste in druk op de Amerikanen heeft ge maakt, dat zijn haar eenvoudig-gestelde en toch hoog-gestemde pleidooien ge weest voor de vrije ontplooiing van de menselijke geest en de persoonlijke vrij heid. Doordrenkt van een zuiver Idealisme, maar gegrond op een helder Inzicht in de werkelijkheid. Prins Bernhard heeft haar daarbij op voortreffelijke wijze ter zijde gestaan. Het is onze vaste overtuiging, dat deze reis van ons Koninklijk Paar de goodwill van Nederland in het Ameri kaanse gezichtspunt enorm heeft ver sterkt en zegenrijke gevolgen zal af werpen. Het Nederlandse volk heet zijn Ko ningspaar hartelijk welkom op de vaderlandse bodem; het spreekt zijn vreugde uit over de behouden terug keer aan de vooravond van H.M.'s 43ste verjaardag en betuigt zijn diep gevoelde erkentelijkheid voor de waar lijk-niet geringe opofferingen, welke Koningin Juliana zich In dienst en In het belang van ons land en volk hebben willen ge troosten! En wat die verjaardag betreft. Majesteit, wij wensen U én ons uit de grond van ons hart toe, dat U deze dag nog heel vele malen mèt Uw Ge zin in goede gezondheid moogt vieren! Ma Prinsessen BeatrixIrene en Margriet renden hen tegemoet Kort woord voor microfoon en dank aan bemanning Zoals wij reeds gisteren in een deel onzer oplage mededeelden, is het Koninklijk Paar gistermiddag tegen halfvier op Schiphol met de „Utrecht" van zijn Amerikaanse reis teruggekomen, waar zij door de drie Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet en verscheidene duizenden landgenoten, die zich op de balustrade voor het hoofdgebouw hadden opgesteld, hartelijk werden ontvangen. Zij zagen hoe gezagvoerder Groenevelt uit het laaghangende wolkendek zijn machine liet zakken, waarna hij een perfecte landing maakte. Het toestel taxiede naar de Icahal. Om precies halfvier werd de roltrap voor de deur gereden, de deur geopend en onder de enthousiaste juichende begroeting van de toeschouwers verscheen Hare Majesteit als eerste in de deuropening. Gekleed in een grijs mantelcostuum i met een biberet bontjas los over de j Prins Bernhard schouders hangend en op het hoofd een I wit hoedje maakte de Koningin aanstal- j ten de trap af te dalen, toen de Am- sterdamse politiekapel het Wilhelmus in zette. Het gejuich van de belangstellenden verstomde en met een gelukkige glim- i lach om haar lippen luisterde de Ko- j ningin naar het volkslied. Achter haar stond Z-K.H Prins Bernhard. AANKLACHT TEGEN GEWEZEN AMERIKAANSE ATTACHÉ IN MOSKOU Het Amerikaanse leger heeft beschul digingen uitgebracht tegen generaal-ma- Joor Robert Grow, wiens dagboek het vorige jaar door communistische agen ten gecopieerd is. Generaal Grow zal voor een krijgsgerecht verschijnen. Grow is militair attaché in Moskou geweest. De minister van het leger heeft ver klaard, dat Grow op ongeoorloofde wijze militaire inlichtingen in particuliere ge schriften heeft vermeld en militaire in lichtingen niet op de Juiste wyze be schermd heeft. Er was in Amerika en „het buitenland" een onderzoek inge steld. SOEDANESE VAKVERENINGS- LEIDERS GEARRESTEERD. De politie te Khartoem heeft enige leiders van de Soedanese arbeidersfede ratie gearresteerd, nadat dit vakverbond zijn naar schatting 100.000 leden tot een algemene staking had uitgeroepen. Het vakverbond heeft in de afgelopen 15 maanden reeds vijf maal tot algemene staking opgeroepen ter ondersteuning van looneisen. Dit optreden heeft ernstige critiek der regering tot gevolg gehad, die in een verklaring zegt, dat het verbond onder communistische Invloed staat. Er zijn ongeveer 50 vakverenigingen bj) de federatie aangesloten. De berich ten duiden er echter op. dat de grote vakverenigingen, waaronder die der spoorwegarbeiders, niet aan de oproep gehoor hebben WEERBERICHT Vrij zonnig Vannacht weinig wind. plaatselijk mist en op vele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met zwakke. lateT matige wind tus sen Zuid en Oost. Iets ho2ere middag- temperaturen dan vandaag. (Opge maakt te 10 uur). 30 APRIL Zon op: 5.12 uur; onder: 20 04 uur. Maan op: 9 12 uur; onder: 154 uur. Hoogwater te Katwijk te 7 00 uur en 19.30 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Zacht sprekend gaven eerst de Ko ningin en daarna de Prins de omroe per antwoord op een aantal vragen, die hij stelde. De Koningin zeide o.a., dat haar de buitengewone hartelijke ontvangst in Amerika en Canada bijzonder had ge troffen. Zonder direct te antwoorden op de vraag of rij vermoeid was. zei- de de Koningin, dat rij graag wat zou willen rusten, doch dat dit wel moei lijk zou gaan. De Prins antwoordde lachend op deze vraag, dat hij nog Welkom thuis, dank en proficiat aree uinsaag afweer aan net went zou gaan. De Koningin hield tijdens dit Inter view een tuiltje bloemen in haar hand, dat haar nog op het platform temidden van de groep genodigden was aangebo den door een kleindochter van dr Ples- man. Suzanna Smitshuysen. Ilierna begaf het Koninklijk Paar zich naar de bemanning, die zich in de hal terzijde van de ingang had op gesteld. Met een kort woord tot elk en een handdruk namen Koningin Juliana en Prins Bernhard afscheid van hen. Korte tijd onderhield het Koninklijk Paar zich toen nog met de leden van het kabinet, de Canadese gezant Pierre Dupuy en de ambassaderaad der Ame rikaanse ambassade, de heer William C. Trimble. Na ook allen van deze groep de hand te hebben gednikt. begaven Ko ningin. Prins en de drie Prinsessen zich weer naar buiten, waar voor de Icahal de hofauto reeds wachtte. Terwijl de po litiekapel een pittige mars over het veld I bhes en de duizenden kijkers lulde juichten, nam het KonringHjk Paar met j de Prinsessen Beatrix. Irene en Margriet 1 in de auto plaats, die voorafgegaan door Besprekingen te Panmoendjon opgeschort Op verzoek van de Noordelijken zijn de bestandsbesprekingen in Kurea voor onbepaalde tijd verdaagd Dit besluit is genomen op de eerste plenaire bijeen komst sedert midden-Pebruarl. Zij duur de 55-mmuten. De partijer. zijn overeen gekomen niets over het verloop der ver gadering mee te delen Aangenomen wordt dat de Noord Ko reaanse en Chinese afgevaardigden met, hun regeringen overleg wil'en p egen Brigade-gencraa'. William Nuckols heeft meegedeeld ..het opperbevel van de V.N Ls van gevoelen dat een algehele oplossing van het probleem mogelijk is en daarom Ls vandaag zo n oplossing j voorgesteld". De drie voornaamste kwesties die een I bestand nog in de weg staan zijn 1. De uitwisseling van gevangenen. 'De ver bondenen hebben na een onderzoek van twee weken onder burgerlijke en mili-1 taire gevangenen de Noordelijken mee-1 gedee'd, dat 100 000 van de bijna 170 000 gevangenen niet. gerepatrieerd willen worden Hieronder bevinden zich 67699 Noord Koreaanse en Chinese soldaten, de Noordelijken hebben er al eerder in toegestemd dat de burger'ijke gevange- nen ze'f beslissen waar heen zii willen j gaan. maar zil staan er op. dat alle mi- j litaire gevangenen worden terugge stuurd). 2. De benoeming van neutrale; waarnemers bil een wapenstilstand. «De Noordelitken vinden dat de Sovjet-Unie a's zodanig !n aanmerking komt De ge allieerden zijn daar tegen) 3. De eis van de VN dat de aanleg van vliegvelden wordt beperkt geduren de een wapenstilstand. AANSLAG OP AMERIKAANSE HULP AAN HET BUITENLAND De oommissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft zich bit stemming (9—3) uitge sproken voor besnoeiing van Trumans program voor hu'p aan het buitenland met een milliard dollar. Het door Tru man voorgestelde bedrag is 7,9 milliard dollar. Senator Tom Connally, de democra tische voorzitter van de commissie zei dat de verlaging, die neerkomt op 12,66 procent, procentsgewijze zal worden ver deeld oven- alle posten van het wetsont werp. Connally zei. dat hU het na de verlaging „een goed wetsontwerp" vond en dat het naar zijn mening door de Se naat zou worden aangenomen na een debat van drie of vier dagen. Het debat begint mogelijk Maandag as DE MASSAMOORD VAN KATYN Al vin OKonsld, republikeins lid van de commissie van het Buis van Afge vaardigden, die een onderzoek heeft in gesteld naar de massamoord, die in de afgelopen oorlog in de bossen van Ka- tyn nabij Smolensk, op 15000 Poolse offi cieren en Intellectuelen is gepleegd, ver klaarde bij zijn aankomst uit Parijs op het vliegveld van New York. dat de com missie het lid van het Amerikaanse Hooggerechtshof Robert Jackson zal vra gen waarom er. ten tijde van de te Neu renberg tegen Duitse) oorlogsmisdadi gers gevoerde processen, niet tevens een onderzoek is ingesteld naar deze mas sale afslachting (Jackson was bij de pro cessen te Neurenberg leider van de Amerikaanse openbare aanklagers). O "Konski zetde dat de commissie by haar onderzoek dat de Russen deze mas samoord hebben gepleegd, .en vrijwel al het bewijsmateriaal, waarover wij thans de beschikking konden krijgen, was ook beschikbaar ten tUde van de processen te Neurenberg. VOORLOPIG GEEN VERHOGING BRITSE SPOORWEGTARIEVEN. Het Britse Lagerhuis heeft het be sluit der regering goedgekeurd om da onlangs door de staatsspoorwegen aan gekondigde verhoging van de tarieve® in de provincie uit te stellen. De Labour-oppositie stemde niet t^- gen een door de regering ingediende motie, waarin verzocht werd het besluit te bekrachtigen, doch diende een amen dement in. waarin „de weifelachtige houding en hetg ebrek aan samenwer king" werd betreurd. Dit amendement werd met 300 tegen 256 stemmen ver worpen Oud-minister van buitenlandse zaken Morrison beschuldigde premier Churchill er van uit partijbelang te heb ben gehandeld, toen hy besloot de tarie- venverhoging uit te stellen, hangende een onderzoek. De 83-jarige beiaardier van het carillon op het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam, de heer J. Vincent, heeft Maandag zijn functie als Koninklijk beiaardier, welke hij 52 jaar heeft uitgeoefend, neergelegd. De heer Vincent en zijn echtgenote, staande bij de ingang van het Paleis op de Dam. nadat hij voor de laatste maal de deur achter zich heeft dichtgetrokken. Het Koninklijk Paar daalde vervol gens de trappen af en plotseling ren den tot verrassing van een ieder de drie prinsessen uit de Icahal tussen de touwen door, waarmede een breed pad was afgezet, naar haar moeder en va der toe. Nog by de trap staande sloot de Ko ningin haar drie dochtertjes achtereen volgens in de armen, waarop ook Prins Bernhard haar alle drie met een kus begroette. De eerste, die de Koningin daarna op vaderlandse bodem de hand drukte, was minister-president dr W. Drees. Onder de andero vooraanstaande genodigden, die in een groep byeen voor de ingang van de hal stonden, waren de ministers Beel, Van Den Brink, Wemmers en Lief- tinck, de chef van het Protocol, mr J. Visser en de burgemeester van Amster dam. mr A. J. d'Ailly. de Canadese am bassadeur. Piérre Dupuy, voorts de pre sident-directeur van de KLM, dr A.Ples- man. Terwyi de duizenden toeschouwers op de dakpromenade van het stationsge bouw. waarlangs de vlaggen van de Ver enigde Naties wapperden, hun blijdschap over de terugkeer van het Konlnkiyk paar met gejuich onderstreepten, wan delden de Koningin en de Prins de hal binnen, waar op dezelfde plaats als bij het vertrek de microfoons van televisie, film en radio waren opgesteld Na een kort beraad stelden Koningin en Prins zich daarachter OD. tezamen met de omroeper Dick Simons. Vrij zonnige Koninginnedag Nadat een storing in de bovenlucht Maandag plaatselijk tot buien aanleiding had gegeven, is het weer geleidelijk beter geworden De genoemde storing trok naar dc- omgeving van Denemar ken weg Een Oceaandepressie, die van morgen len Westen van Ierland lag breidt zijn invloed in de richting van de Britse eilanden en Frankrijk uit De regenzone, die deze depressie vergezelt, zal echter morgen ons land nog niet kunnen bereiken De regenkansen zijn voor deze Koninginnedag dan ook klein en we rrogen op tamelijk zonnig weer rekenen Nadat komende nacht weer plaatselijk nachtvorst zal zijn opgetre den, zullen de temperaturen morgen iets hoger worden dan vandaag. Gistermiddag precies half vier is het toestel, waarmede Koningin Juliana en Prins Bernhard terug vlogen naar Nederland, op Schiphol geland. Prinses Beatrix. Prinses Irene en Prinses Margriet waren Ier verwelkoming op het vliegveld aan wezig. De eerste begroeting was voor Haar dochters. Koningin Juliana en Prins Bernhard in gesprek met Prinses Beatrix (links). Rechts: het Koninklijk Echtpaar op hel platformgeheel rechts minis ter-president Drees. MARVA-COMMANDANTE GAAT DIENST VERLATEN. De commandante van de Marine vrouw enafdeling. mevrouw h van Sloo- ten. hoofdofficier Marva der tweede klasse, heeft ontslag uit de dienst ge vraagd Vermoedelijk zal zy het korps op 1 Juli as. verlaten Wie haar zal opvolgen, is nog niet bekend. 2 Juni 1953 Koningin Vermoedelijk Victoria-kroon in gebruik (Telefonisch van onze Londense correspondent). Elizabeth van Engeland zal op 2 Juni 1953 in de abdü van Westminster wor den gekroond. Haar echtgenoot, prins Philip, is aan het hoofd van een uit voerig comité met de organisatie van ceremonieel en feestelijkheden belast. De kroningsdatum valt samen met de hoogtepunten van het sociale seizoen. In de week van de kroning vinden name lijk ook nog plaats de Derby, de Jaar lijkse troepenrevue, het koninklijke tournoo! en de officiële viering van de verjaardag van de koningin, wier wer kelijke geboortedag, zoals men weet. 21 April is. De leider van het Britse tourlsme, sir kroning van Elizabeth Alaxander Maxwell, heeft tegen de keu ze van de kroningsdatum geprotesteerd omdat de hotels in deze periode reeds overvol zUn en er dus nauweiyks plaats is voor extra gasten, die by honderd duizenden. zowel uit de provincie als uit het buitenland, verwacht worden In de Verenigde Staten bestaat er een enorme belangstelling voor de kroning. Toen George VI werd gekroond waren er langs de route van de kroningsstoet 98000 zitplaatsen voor officiële gasten. Er waren niet minder dan 20 000 politie agenten op de been Hoewel de premiers der dominions lid zUn van de kronings commissie. zullen zU zich In deze functie laten vertegenwoordigen door hun hoee commissarissen In Londen India, dat een republiek is. en dat de koningin slechts erkent a!s hoofd van het Geme nebest Is daarom niet In de commissie opgenomen. Op de kroningsdag en enkele dagen Spionnage-complot in West-Duitsland ontdekt De openbare aanklager van het West- Duitse Oppergerechtshof heeft meege deeld. dat een uitgebreid spionnagecom- plot is ontdekt ten behoeve van Moskou. In Berlijn, Frankfort en Keulen zya verscheidene arrestaties uitgevoerd. De gearresteerden hebben volgens de aanklager, dr Carl Wichman. bekente nissen afgelegd, met gespecificeerde om schrijvingen van hun activiteit. De Vlaggen uit Morgen viert HM. Koningin Juliana, teruggekeerd van haar verbliif in Amerika en Canada, te midden van haar Gezin haar 43ste "STTekken onze lezers op im aan hun vreugde over de behouden terugkeer en het berei ken van deze miilDaal uiting te geven door het uitsteken van de nationale driekleur I BEZUINIGINGEN IN FRANKRIJK Heden zijn te Parijs twee regerings decreten gepubliceerd, waarbij de rege ringsuitgaven met 110 milliard fr. wór den verminderd en credieten ten be drage van 95 milliard fr. worden ge blokkeerd. De begroting voor burgerlijke weder opbouw werd verminderd met dertien procent. De begroting voor onderwijs werd eveneens verlaagd. Er werden voorts bezuinigingen inge voerd voor de overzeese gebieden, oor logsschade, vervoer en openbare werken. daarna zullen de café's waarschijnlijk tot middernacht open mogen blyven. In de feesttuinen van Battersea, overbiyfsel van het Britse festival, zal een groot vuurwerk worden ontstoken. De bekendmaking van de kronings datum is het signaal voor de souvenier- industrie om op volle toeren te gaan werken. Het is onwaarschijnlijk, dat koningin Elizabeth de grote en zware Sint Edward-kroon by de kroning zal dragen, waarmede sinds 1662. toen zy gemaakt was voor Karei II. de Britse souverelnen werden gekroond De kroon weegt meer dan drie kilo. In plaats daarvan zal ver moedelijk de Imperiale staatskroon. ver vaardigd voor de kroning van koningin Victoria, worden gebruikt, welke minder dan anderhalve kilo weegt en de kost baarste diamanten ter wereld bevat, o.a een der Cullir.anstenen. welke des- tyds in Amsterdam zyn gekloven en geslepen. De organisatoren van de kroning mo gen niets aan het toeval overlaten, maar desniettemin zijn vergissingen niet uit gesloten. Toen George III werd gekroond ver gat de earl-marshall het staatszwaard en moest op het laatste ogenblik het zwaard van de lord mavor van de City worden geleend De earl verontschul digde zich stotterend, toen de koning hem berispte „Ik zal er voor zorgen zeide hij, „dat by de volgende kroning alles in de puntjes ln orde is

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1