LEIDSCH DAGBLAD Koningin ziet ook andere zijde van emigrantenbestaan „Emigratie voor ous land beslist noodzakelijk"" Adenauer in Bondsraad in minderheid 91ste Jaargang ZATERDAG 26 APRIL 1952 Rijnslreek-edilie No. 27593 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal; 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dlr eD Adm.: 25041: Red. 21507 Haastige spoed Het Westen en ook West-Duitsland schijnen vast van plan om de grootste spoed te zetten achter de vorming van het Europese Defensiefront, kortweg E.D.G. genoemd. Reeds volgepde maand hoopt men alles in kannen en kruiken te hebben! Of men daarbij niet te licht over en kele punten heenloopt? Weliswaar lijkt het er op. dat Frank rijk inzake de gevraagde garanties aan Engeland en Amerika zal worden vol daan en deze garanties gegeven zullen worden. Zoals bekend, behelzen deze toezegging van verbod voor West- Duitsland om zonder meer de alliantie te verlaten en zelf weer een zelfstandig lezer te stichten. Erg gerust is Frank rijk zelf niet op een dergelijke garantie, nar beter wat dan niets Een geduohte hinderpaal zal evenwel Saar-kwestie vormen. De pogingen n Frankrijk en Duitsland in onder- linze besprekingen .tot een regeling te doen komen, kan men voorlopig als mis lukt beschouwen. Wanneer de voorzich tige en naar het Westen georiënteerde Adenauer zelf durft uit te spreken, dat men in een impasse is geraakt, dan wil dit tooh wel iets zeggen. Zo zal er dan een E.D.G. ontstaan, terwijl in het centrum van ons wereld deel een gapende wonde blijft! Want veilig mag men aannemen, dat de Saar-kwestie vooreerst niet zal wor den opgelost, nu men er niet- in geslaagd is om deze thans tot een bevredigende oplossing te brengen. En dit te meer, waar Duitsland de tijd als bondgenoot krijgt. Enkele jaren terug, toen het er nog op leek, dat Duitsland economisch voorlopig van de kaart zou blijven, voelde het Saargebied er alles voor om de economische aan sluiting bi) Frankrijk zonder meer te aan/vaarden, zelfs al zou het zich los moeten maken van Duitsland, waartoe het in wezen toch blijft behoren. Sinds dien heeft W -Duitsland ziöh echter zo snel en gunstig ontwikkeld, dat het zich Duits gevoelen in de Saar weer geregeld sterker wordt. Weliswaar laat cte Saar de economische band met Frankrijk nog niet gaarne los, dooh de Duitse afkomst bezint steeds sterker te spreken en wat dit betekent, heeft de stemming van 1935 voldoende bewezen Frankrijk zou daarom verstandig heb ben gedaan zioh soepeler te betonen! Intussen behoeft het zeker geen na der betoog, dat de E.D.G. door de Saar- kloof inwendig ernstig zal worden ge schokt en onmogelijk volledig aan zijn doel zal kunnen beantwoorden. Moskou zal weer eens in zijn vuistje laohen, dat zelfs zonder eigen ingrijpen bij de aanvang een zeer gevaarlijke splijtzwam is gelegd, die de tegen de sovjets gerichte organisatie zoal niet. geheel verlamt dan tooh in ieder geval ernstig schaadt. Dat alle partijen In West-Duitsland onomwonden hebben uitgesproken, dat de Saar Duits is en Duits moet blijven. Is een zwaarwichtig besluit, waarvan de betekenis niet te hoog kan worden aan- ge:lagen. En dit te meer. waar in West-Dults land zich een Rapallo-stemming ernstig baan breekt! Het is immers begrijpelijk. d3t de Duitse eenheid een gedachte is. waarvoor iedere Duitser van nature moet voelen. Daarom is te begrijpen en ook te billijken, dat West-Duitsland de solitsing zelfs ten koste van offers maar al te graag ongedaan zou willen maken. Daarom bl:»r de lokstem van Moskou voor vele Duitsers niet onge hoord Ter wille van de eenheid is men al te lióht geneigd, niet verder te z:en dan de neus lang is. Daarom kun nen vele Duitsers nog niet zien, dat voor Duitsland niets zo gevaarlijk zou zijn dan een zg. neutraliteit. Waardoor echter West-Duitsland te allen tijde een gemakkelijke prooi van de macht ach ter het IJzeren Gordijn zou worden. Alleen een krachtig West-Duitsland be houdt de kans om eens de hereniging te bewerkstelligen Ook al zou die kans momenteel wellicht door aansluiting bij de ED.G. verminderen. Die stemming, door de socialisten van Schumacher tegen wil en dank in de hand gewerkt, zal Adenauer nog heel wat moeite bezorgen! Bezoek aan Canada thans besloten Nog leven zonder fotografen? Koningin Juliana heeft gistermiddag in het restaurant .Dutch Inn" te Prescott, een persinterview toege staan. Een der journalisten reide het ge voel te hebben, dat naarmate de reis in de Ver. Staten vorderde, de indruk werd gevestigd, dat de Koningin niet alleen was gekomen als vertegenwoor diger van Nederland, maar ook en mogelijk in het bijzonder van de West-Europese civilisatie. Hare Ma jesteit antwoordde: .Ja ik geloof niet dat dit onjuist gezegd is. Ik meen dit reeds voldoende in mijn redevoe ringen te hebben laten uitkomen. Ik ben er erg dankbaar voor. dat hetgeen ik heb gezegd, zoveel weerklank heeft gevonden" „Aan onze tocht door de Ver. Staten heb ik prachtige herinneringen" zo zeide de Koningin. Door de harte lijke ontvangst ben ik uiterst getrof fen en dankbaar". Vanze'fsprekend werd de Koningin de vraag gefield iets te vertellen over haar impressies van het leven der Neder landse immigranten in Canada .Je moet écht plonlersb'.oed hebben om er aan te beginnen en om te slagen. Het is een he'.e rijstebreiberg waar je doorheen moet", zo zeide de Koningin „Beschouwt U dit nu vooral niet be doeld te zijn a!s een ontmoediging voor degenen die zouden willen emigreren. U zult het met me eens zijn dat emi greren beslist niets is voor mensen, waar niets inzit. Je moet er iets voor over hebben. Als je kunt doorzetten in het begin - en dat zegt een ieder van de immigranten met wie ik hier gesproken heb - dan zit hier zeker een toekomst voor de Ne derlanders ln Canada". Een der verslaggevers die opgemerkt had hoe zeer de Koningin onder de in druk was gekomen van de minder goe de huisvesting der Nederlandse immi granten. die zij rond Prescott aantrof, vroeg Hare Majesteit hier haar mening over te geven. De Koningin antwoord de: „Inderdaad zijn de woningtoestan den zoals ik die heb aangetroffen, vaak niet ideaal. Maar dit is nu eenmaal een van de onderdelen van de pionierstijd, waar de mensen door heen moeten". Gevraagd naar haar opvattingen over de punten van overeenkomst tussen onz? landgenoten en Canadezen zeide de Koningin: .Andermaal ls mii opge vallen in hoevele opzichten de vo'ks- aard van Nederlanders en Canadezen overeenstemt. En dat schept uiteraard een sfeer voor een goede samenwerking. Dat er wel eens moeilijkheden zijn. spreekt vanzelf. Maar waar vindt men die niet'" ..Acht U emigratie wenselijk en dient deze op dezelfde schaal te worden voortgezet?" luidde een der vragen. „Emigratie is voor ons land een nood zakelijkheid en daarmede hebben we rekening te houden. Tezamen m«>t in dustrialisatie is de emigratie een mid del om het hoofd te bicden aan de overbevolking". Tot besluit, zeide de Koningin: ..Het ls goed te zien. dat de Immigranten toch altijd hun land blijven vertegen woordigen. Zy worden tevens wereld burger en zo krijgt Nederland overal zijn banden. Daardoor hebben wU overal onze relaties. Emigratie heeft dus zijn goede kant. maar het kan natuurlijk nooit de bedoeling zyn. dat ons land leegloopt. We kunnen moeilijk zo pe dant zijn te zeggen, dat het in zekere zin een verrijking is voor de wereld, in dien zich overal Nederlanders vestigen. Maar een verrijking voor ons land ls het zeker". Koningin Juliana heeft afscheid ge nomen van de Canadese gouverneur- generaal Vincent Massev. b|j wie zij deze week in Canada te gast is ge weest. Zij brengt het resterende week einde door bii haar vriendin baronesse RöelL de echtgenote van de Canadese chef van het Protocol Feavcr. Daar wordt morgenochtend ook Prins Bern- hard verwacht, die uit New York naar Ottawa komt om dan morgenavond j tezamen met de Koningin de terug reis naar ons land per vliegtuig tc j aanvaarden. Koningin Juliana: Maar het échte pioniersbloed nodig om te slagen! Hervatte Amerikaanse hu!p aan Perzïë De Ver. Staten hebben bekendge maakt, dat de militaire bijstand aan Pcrzië na een notawisseling met premier Mossadeq ls hervat. De bijstand werd. hangende onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst, op 8 Januari ge schorst. In een nieuwe notawissellng h°eft premier Mossadeq verklaard, dat Perzië de beginselen van het handvest der VN „voor zover zijn middelen en algemene toestand dit toelaten"' steunt en verdedigt. Perzië doet eveneens wat in zijn macht ligt om zyn verdedigend vermogen te versterken. „Indien Perzië van we'ke kant ook. zou worden aan gevallen. zal het zijn vrijheid en onaf hankelijkheid met ai'e macht verdedi gen" a'dus Mossadeq. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het verschepen van militaire goederen zo spoedig mo gelijk zal worden hervat. WEERBERICHT Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele over drijver de wolkenvelden. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. (Opgemaakt te 10 uur). 27 APRIL. Zon op: 5.18 uur: onder: 1958 uur. Maan op: 6 17 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 5 07 en 17 30 uur (28 4 te 5.44 en 18.07 uur). £>i« nummer bestaat uit 12 pagina's GEEN VORDERINGEN IN EGYPTISCHE KWESTIE. De deze week gevoerde besprekingen tussen minister Eden en zijn twee voor naamste raadslieden over het Brits- Egyptische geschil hebben tot dusver geen voor Egypte aanvaardbare voor stellen opgeleverd, aldus diplomatieke kringen in Londen, In deze omstandigheden zijn alle be trokkenen overeengekomen de werk zaamheden even te laten rusten om de zaak nader te bezien. 14 DODEN TE MENTON. Volgens de laatste berichten zijn by de grondverschuivingen te Menton 14 personen om het leven gekomen of ver mist. 25 hulzen zyn ingestort en meer huizen worden met vernietiging be dreigd. D regen houdt aan. Ongeveer 600 personen zyn dakloos. De vrouw, die door de stroom in zee werd gesleurd en door een sloep van een Amerikaans oorlogsschip werd ge red, ls later overleden. Door rijstebreiberg heenwerken Gisteren heeft Koningin Juliana een volkomen andere streek dan die rond Hamilton, bezocht. Zy werd nu gecon fronteerd met het woningprobleem. waarmede zovele emigranten vooral by hun aankomst, te kampen hebben. Hare Majesteit bezocht de huizen van Nederlanders aan de Sint Laurens ri- i vier In Zuid-Ontario, huizen, die niet bepaald kastelen genoemd kunnen worden. Het zyn eenvoudige houten woninKjes me opgetroKKen zyn ais zomerverblijf en zeker niet als perma nente verblijven kunnen dienst doen. Van een der huizen zei de Koningin zelfs tot de Nederlandse bewoonster: „Het lijkt me. dat deze woning onbe woonbaar verklaard had moeten wor den". Maar de bewoonster zelf was minder pessimistisch en verzekerde Hare Majesteit, dat er veel aan ver beterd kon worden. De Koningin was zichtbaar onder de indruk van deze schaduwzijde van het pionierschap en om ook deze kant van de immigratie ten volle tot zich te la ten doordringen klauterde zy over heu vels en rotsstenen en ging elk huis ln de omtrek binnen. De lunch gebruikte de Koningin en haar gevolg in een „drug store" in stadje Prescott. Deze „drug store", een soort cafetaria, wordt gedreven door een Nederlands immigrantengezin uit Assen de heer en mevrouw Van Der Meer. die in April 1950 overgekomen zijn. Zy wer ken hard om geld te sparen, teneinde zo snel mogelijk een kwekerij hun ideaal te kunnen overnemen. De Ko ningin zat in de drug store, die de naam ..Dutch Inn" draagt, temidden van de andere bezoekers in de nauwe bankjes en nuttigde hetzelfde eenvou dige voedsel. Alle Nederlanders uit Pres cott en omstreken waren voor de winkel samengestroomd en wachtten geduldig tot Hare Majesteit de cafetaria had ver laten. Hoewel Koningin Juliana Canada eerst morgenavond per vliegtuig zal verlaten, was het bezoek aan de bocr- dery van dc familie Cnosscn uit VVym- britseradeel in Friesland toch het fei telijke besluit van dc tocht, Vandaag wenst de Koningin namelijk in alle rust door te brengen zonder ook maar een enkele officiële of offi- cieuse gebeurtenis bij te wonen en morgen moet alles in gereedheid wor den gebracht voor het vertrek. De Koningin verbleef lange tijd In de boerenwoning met deze Friezen, die hun woning getooid hadden met nationale en Friese vlaggen Zy onderhield zich geruime tyd met het echtpaar en zyn vijf zoons en stond er op met iedereen, die maar in de buurt stond vereeuwigd te worden Lachend zei ce Koningin tot mevrouw Cnossen: „Na deze reis twijfel ik er aan of ik nog wel zonder fotogra fen verder kan leven". I Sedert henlallen laren worden in Nederland de beste krachten op waterbouwtechnisch en landbouw kundig gebied ingezet ter verwezen lijking van het plan een twaalfde provincie van de Zuiderzee te ma ken. Na de Afsluitdijk en de Noord oostpolder. is in het najaar van 1950 een aanvang gemaakt met dc Oosterpolder. In 1955 hoopt men klaar te zijn met de bouw van de Oosterpolderdijk. Een luchtopname van de werkzaam heden aan de Oostcrpolderdijk - perceel P - ongeveer ter plaatse van de toekomstige hoofdstad met links de in wording zijnde Wester polderdijk. Daartussen ziet men het 400 meter lange verbindingskanaal tussen IJsel en IJmeer. welke ge deelte - beschermd door twee tijdelijke leidammen - thans dienst doet als werkhoven. De breedte van het brede terrein van de Oosterpol derdijk bedraagt 100 meter, van het smallere op de voorgrond 42% meter. De afstand tussen de beide icidammen is 1 kilometer. (Luchtopname ANP-foto) Naar een regeling in België? Na een vergadering van de Belgische eerste-m.nister. de ministers van arbeid en scclale voorzorg met vertegenwoor digers van beide grote vakbonden. Is het volgende communiqué uitgegeven: „De eerste minister heeft mededeling gedaan van de resultaten van zijn be sprekingen met de vertegenwoordigers van de werkgevers. De vakbondsafvaar digingen hebben vastgesteld, dat de houding van de wergeiers de mogelij<- heid van onderhandelingen niet uit sluit". Als antwoord op e n vraag zei de j eerste minister, dat hy zyn overleg zal voortzetten. I De vakbondsleiders verklaarden, dat het voor het ogenblik wenselijk is niets te onthullen ever de besprekingen, die met de ministers zijn gevoerd. Dc werkgevers hebben hun negatieve I houding prysgegeven en hun standpunt is genuanceerder geworden. De leiders van de vakbonden verklaarden aan de ministers dat. als zy voor nieuwe on derhandelingen met de patroons worden uitgenodigd, zy niet zuilen weigeren. MTJNONTPLOFFING IN DE SAAR. Gistermiddag heeft zich in de myn „Kcenig" by Neunkirohen ln het Saar gebied een ontploffing van myngas voorgedaan. Zeven mynwerkers zijn om j het leven gekomen. Eén arbeider is met I zware rookvergiftiging in een ziekenhuis i opgenomen. Droog weekeinde Het KNMI deelt mede: Doordat er thans boven de Noordzee en de Britse eilanden een gebied van hoge luchtdruk is ontstaan, zyn de buien die in het midden van deze week nog op verschillende plaatsen in Nederland voorkwamen, geheel verdwenen. Niet overal ln Europa was er echter sprake van een weersverbetering. Aan de Ri- viéra en in het Alpengebied is het de laatste dagen buitengewoon slecht weer geweest Warme Saharalucht. die over de Middellandse Zee was gestreken en daarbij veel vocht had opgenomen, werd door Zuideiyke winden Europa binnen gevoerd. en daarbij langs de Zuidelijke hellingen van de Alpen tot opstyging gedwongen Dit veroorzaakte in Nice sinds Woensdag ongeveer 150 mm regen en in het Zuidelijk deel van Zwitserland was het niet veel beter. De warme Sahara-lucht brengt in Ita lië en de Balkan en ook in het Westen van Rusland maximum temperaturen tussen 20 en 25 graden, maar in Neder land kwam Vrydag de temperatuur niet boven de 14 graden. Zelfs in Midden en Zuid-Frankryk is het niet veel warmer. De hoogste temperatuur die daar werd gemeten bedroeg 17 graden. Ook gedurende het komende weekeinde zal het afstromen van vry koude lucht langs de Oostflank van het in onze buurt gelegen hogedrukgebied doorgaan. Een belangrijke temperatuurstyging is er voor morgen daarom niet te verwachten. Maar het blijft droog en voor in het midden en Zuiden van het land zal af en toe de zon schynen. Door oppositie-vereniging in Stuttgart De meerderheid van bondskanselier Adenauer in de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer» is verloren gegaan door het vormen van een coalitie-regering in Stuttgart, de hoofdstad van de nieuwe Zuidwestelijke Duitse staat. De regering van premier Mayer bevat vijf leden van de socialistische partij (in Bonn in de oppositie), twee leden van d6 vrye democratische (liberale) partij plus premier Mayer zelf en een lid van de vluchtelingenpartij Adenauers christen-democratische urne. die bij de verkiezingen voor de Zuid westelijke staat als grootste party uit de bus kwam. werd in de oppositie ge drongen. De Zuidwestelijke staat zal vyf leden naar de Bondsraad zenden, die aan gezien zy een uit aanhangers en uit tegenstanders van Adenauers federale regering bestaande regering vertegen woordigen als neutraal kunnen wor den aangemerkt. Adenauer had gere kend op een uit leden van de CDU en uit vrye democraten samengestelde regering te Stuttgart, waardoor vijf pro- Adenauer-leden naar de bondsraad zou den zyn afgevaardigd. De Bondsraad kan de wetgeving door de Bondsdag (Tweede Kamer) ophou den en het regeren moeilijk maken. De CDU heeft inmiddels aangekon digd. dat zy bij toekomstige federale en staatsverkiezingen niet meer met de vrije democraten van vice-kanselier Bluecher zal samenwerken. Tot op he den werden bij tussentijdse verkiezin gen door de CDU en de vrije democra- Het begin van een groot werk. dat een nieuw tijdperk van energie voorziening voor Twente kan inlui den is de aanleg van een buizen stelsel. waardoor te zijner tijd het aardgas naar de Twentse steden zal worden vervoerd. Als een gigantische slang slingert zich reeds een lange pijpleiding door de buurtschap Brecklenkamp nabij dc Duitse grens in de om- j geving van Ootmarsum. In Twente wacht naar schatting 100 km. in de kop van Overyset 400 tol 500 km buislengte op uitvoering. Men verwacht dat het werk ruim twee jaar in beslag zal nemen. j De lassers bij hun werk aan de bui- 1 zen. die over enige tijd onder de I grond zullen verdwijnen. Panmoendjon vastgelopen Een geallieerde onderhandelaar heeft medegedeeld dat de communistische onderhandelaars hebben voorgesteld de besloten byeenkomst niet langer voort te zetten, „daar zy door de verbonde nen worden gebruikt om de wereld te misleiden over het wezenliike doel der verbondenen, nl. de communistische krygsgevangenen onder dwang er toe te brengen niet naar hun plaatsen van j herkomst terug te keren" I De onderhandelaar, kolonel Hickman. voegde hieraan toe de communisten te hebben voorgesteld de besloten bespre- kingen voor onbepaalde tyd op te I schorten, opdat de Ver. Naties de thans i ontstane toestand zouden kunnen be- studeren l In telegrammen uit Panmoendjon wordt gemeld dat men aldaar van me ning is. dat de berichten, dat ongeveer veertig procent der in geal.ieerde han- i den zijnde communistische krygsge- vangenen heeft geweigerd naar Noord- Korea of China te worden teruggezon den, de oorzaak is van weigering der communistische onderhandelaars om de bes'oten besprekingen voort te zetten. Kolonel Hickman deelde de verslag gevers nog mede. dat slechts ongeveer een vierde gedeelte van de 20 000 Chi nese communistische krijgsgevangenen en iets meer dan de helft van de 100.000 gevangen genomen Noord-Kore- aanse strijders teruggezonden willen worden. Voorts zyn in Zuid-Korea on geveer 53 000 communistische militai ren en burgers geïnterneerd. Slechts elf duizend hiervan wensen zich weer by de communisten te voegen. De geallieerde delegatie heeft de Noor- delyken voorgesteld morgen een voltal lige bijeenkomst van de wapenstilstands onderhandelaars te houden Het ant woord der Noordelyken wordt thans af gewacht. ten gemeenschappelijke candidaten ge steund. In de Bondsraad staan nu vijf door de sociaal-democraten en vrije democraten geregeerde staten tezamen twintig stem men tegenover drie door de christen democratische unie geregeerde staten met achttien stemmen. Dc .Duitse Vereniging voor Raket- onderzoek". die vorig jaar Novem ber in Bremen is opgericht, heeft een model van een postraketge bouwd. waarmee men in Juni de eerste proefvlucht hoop te maken. De ontwerper, Pucllenberg ver klaarde dat de postraketten van de toekomst meer dan 100 meter lang zullen zijn en 500 kg post kunnen vervoeren over een afstand van Londen - New Vork. Albert Pucllenberg met het proef model van zijn postraket. Na lood recht de lucht ingeschoten te zijn. ontvouwen de vleugels zich en neemt de raket een horizontale positie aan. Prins Bernhard lunchte met bankiers Prins Bernhard heeft gisteren opnieuw besprekingen van zakelyke en militaire aard gevoerd De directie van Chase National Bank orgnaiseerde een lunch, waar de meest vooraanstaande bankiers van New York gelegenheid kregen óe Prins te ontmoeten Op informele wijze werden Jiverse punten van contact tus sen de "t. Staten en Nederland be sproken. KONINGIN IN 1953 NAAR SCHIEDAM De burgemeester van Schiedam heef- doen weten, dat H. M de Koningin ir Mei-Juni 1953 een officiéél bezoek za brengen aan Schiedam en bij deze ge legénheid de kruiser we'ke bij Wilton- Feyenoord op het ogenb'ik wordt afg - bouwd. in gebruik zal stellen. Haewe. voor deze kruiser de naam De Ruyte: genoemd is. za! het toch aan Koningin Juliana zyn voorbehouden het schip te dopen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1