LEIDSCH DAGBLAD mWMi Druk bezette dag voor Koningin in Ottawa Ivranslegging en diverse bezoeken WEERBERICHT Confectie-industrie gaat twee weken sluiten Indien detailhandel onvoldoende orders plaatst 91ste Jaargang WOENSDAG 23 APRIL 1952 Rijnstreek-editie No- 27590 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 „Samen bouwen aan betere wereld in wederzijdse achting Gisteren heeft Koningin Juliana bij het monument op het Confederation- plein in Ottawa voor de Canadezen, die bij de bevrijding van Nederland gevallen zijn, een krans van tulpen en lelies geleed. De cenotaaf was voor deze gelegenheid versierd met de „Union Jack" en had een erewacht van vier schildwachten met de bajonet op het geweer. De Koningin werd begroet door de Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton. De plechtigheid speelde zich af onder de strakke gezichten van de bekende Canadese „Mounted Police" in hun scharlaken uniformen. Van het carillon van het Parlementsgebouw klonk het „Wilt heden nu treden". Behalve de burgerlijke autoriteiten waren de strijdkrachten sterk vertegen woordigd. Ook oud-strijders, van wie vele Nederlandse onderscheidingen hebben, woonden de kranslegglng bij. O.m. waren aanwezig generaal Charles Foulkes, voorzitter van de Commissie van stafschefs en commandant van het eerste Amerikaanse leger tijdens de oorlog en generaal Crerar, die de sjerp droeg van het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau. Na de kranslegglng sprak de Konin gin met een aantal oud-stryders en met ■vier moeders van op Nederlandse grond gesneuvelde Canadezen Toen de Koningin naar haar auto terugkeerde, week zy van het protocol af en begal zich naar een groep Ne derlandse emigranten, die zich met Oranje sjerpen hadden getooid De Koningin had de mensen, onder wie zich een aantal stralende kinderen be vond, nauwelijks een glimlach toegezon den of de andere toeschouwers iron gen tegen de orders in voorwaarts en vorm den een kring om haar, „als het ware om de familiekring te vergroten". Tenslotte vertrok de Koningin naar de bloeddonors-kliniek, nagejuioht en toegezongen door de menigte. IN DE BLOEDDONORSKLINIEK. De Koningin werd In deze kliniek ontvangen door maarschalk by de luchtmacht Johnson Pres van het Rode Kruis. Hy stelde aan Hare Majesteit de leden van het bloeddonorscomité voor, die „dienst hadden". Onder hen bevond zich mevrouw Lovlnk, echtge note van de Nederlandse ambassadeur, mevrouw Feaver, gezelschapsdame van Hare Majesteit, toen zy nog tn 'janaaa woonde, en de weduwe van de Neder landse ambassadeur in oorlogstyd, me vrouw Groeman. De kliniek is een gift van mevrouw Mary Alice Danner die het gebouw In de oorlog overdroeg De Koningin heeft zelf in deze kli niek herhaalde malen bloed afgestaan, toen zy in Ottawa verbleef als Prinses Juliana. De Koningin zag by enkele donors bloed afnemen In dezelfde kamer waar ook zy de behandeling had meegemaakt Onder hen bevonden zich twee Neder landers. Jan Verlynden uit Maastricht en Marie Visser uit Leeuwarden die een jaar geleden naar Canada emigreerde en thans ais dienster werkt. De Koningin overhandigde het Rode- Kruis-insigne aan mevrouw Bishop, die ln dit centrum 20 maal bloed heeft af gestaan, en aan Gladys Brown. NAAR DE ROKE KRUIS-WINKEL. De gebeurtenis van de dag was het bezoek van de Koningin aan de ..su perfluity shop", een winkel, naar gif ten voor het Rode Kruis ten bate van het Rode Kruis verkocht worden. Hare Majesteit werkte hier in de oorlogstyd gedurende vier jaar twee dagen in de week. Zij stond achter de toonbank van het winkeltje en ver kocht allerlei artikelen aan het pu bliek. Gisteren was het precies 12 Jaar geleden, dat de winkel geopend werd. In deze tyd zijn 300.000 dollars ver gaard. De Koningin onderhield zich met de dames en vroeg hoe de pryzen gestegen waren. Zij toonde zich ver baasd, dat de dames nog steeds in hetzelfde kleine winkeltje werkten. Toen de Koningin de winkel verliet, werd zi.i omringd door Nederlanders en Canadezen, die deze gelegenheid ten nutte wilden maken om Hare Majesteit de hand te schudden of zo mogeiyk een paar woorden met haar te wisselen Zó dicht opeengedrongen was de me nigte. dat de fotografen niet eens kans kregen hun fototoestellen te voorschijn te halen Een zeer kleine Franse pers fotograaf was teneinde raad en pro beerde zich uit de mensen-kluwen los te maken, doch tevergeefs. In wanhoop richtte hy zich tot een fors gebouwde heer die naast hem stond en vroeg „Wat moet ik doen wat moet ik ln hemels naam doen?" De aangesprokene ant woordde „Klim maar op myn schou ders". Wie bent U?" vroeg hij dJn wel doener ..Dat doet weinig ter zake", antwoordde deze Toen Hare Majesteit er echter in geslaagd was in de auto te Een der grootste rampen ran ae laatste tientallen jaren in de Ver enigde Staten is de watersnood in de Staten Nebraska en towa. l)e enorme rivieren Missouri en Missis sippi zijn buiten de oevers getreden en hebben uitgestrekte oppervlakten land en hele steden overstroomd. Duizenden personen hebben, met achterlating van alle bezittingen, moeten vluchten en er is voor mit- bocnen dollars verloren gegaan. In de stad Omaha, een belangrijke stad is Nebraska, heeft men ge tracht het stijgende rivierwater met tientallen meters hoge beschoeiin gen in loom Ie houden. Ver beneden het waterpeil van de Missouri ver richten de mensen hun dagelijkse werk in het industrie-gedeelte van de stad Omaha. Kans op lichte nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met nog enkele p-aatse.yke buien. Vannacht aier en daar mist en lichte nachtvorst Morgen overdag onzeveer deze-fde temperaturen als vandaag Zwakke tot maMze wind hoofdzakeiyk tussen Zuid en West. (Opgemaakt te lO uur) 24 APRIL. Zon op- 5.24 uur; onder: 19 53 uur. Maan op: 4 57 uur; onder: 20 46 uur Hoogwater te Katwyk te 3.16 en 15 36 u. DU Dammer bestaat uit aebt pagina's Koudere nachten Het K.N.M.Ï. deelt mee: Ons land Is de laatste dagen meer en meer ln Oceanische lucht gekomen, met het gevolg, dat de temperaturen zich thans op een lager niveau bewegen dan vodee week. De koelere luchtstroming is al tot diep in Europa doorgedrongen. overal tot een temperatuurdaling aan'eidlng ge vend Een hoeveelheid koude lucht die zich gisteren ln de hogere luchtlagen boven Zuid-Eneeland bevond, bewoog naar onze omgeving en was er oorzaak van. dat vandaag plaatseiyk weer buien vielen. Uit het Westen komt nu evenwel een rug van hoge druk langzaam naderbij, waardoor de bu lgheid gaat afnemen Tlldens opklaringen gedurende de nacht kan daarby lichte nachtvorst op treden. stappen, ontdeed de forse gestalte zich van zijn last en maakte dat ook hy in de auto kwam De Fransman stond sprakeloos. Hy begreep nu, dat iemand van het gevolg van de Koningin hem deze dienst had bewezen. De heer in de auto zwaaide nog even lachend naar hem; het was de Nederlandse ambassa deur ln Ottawa, Zü'ne Excellentie A. H. J. Lavink. IN HET ZIEKENHUIS Ook bezocht de Koningin kamer 333 in het stadsziekenhuis te Ottawa, waar 19 Januari 1943 Prinses Margriet gebo ren werd. De Koningin trad de kamer binnen, waar nu een andere jonge moeder lag Het was mevrouw Davies, echtgenote van een der artsen van het ziekenhuis, die Zaterdag jongstleden het leven heeft geschonken aan een zoon. Na- tuuriyk had men ook de wieg tevoor schijn gehaald, waarin Prinses Mar griet eens lag. De Koningin sprak weer met zuster Gladys Moors, die haar in 1943 gedu rende haar verbluf in het ziekenhuis verpleegde. Toen Hare Majesteit bii het zieken huis aankwam werd zii begroet door de heer Ebbs, vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen van het ziekenhuis en andere leidende figuren. Door een erehaag, gevormd door een twintig leer ling-verpleegsters met rode tulpen in de hand, trad de Koningin het zieken huis binnen. De burgemeester van Ottawa, mevr Charlotte Whitton. bood de Koningin aan de wieg van Prinses Margriet n9ar Nederland te zenden Maar de Konin gin aanvaardde dit aanbod niet: ..De wieg hoort hier thuis en moet daarom dan ook maar hier blijven", zo zeide zy. Voor de lunch heeft Koningin Ju liana in de tuin van Government House een ahorn geplant, waarvan het b'ad de Maple leaf" het embleem van Ca nada is Voor haar hebben reeds verscheidene staatshoofden hier een boom geplant, onder meer president Truman "en dt overleden Koning George VI van En geland. evenals de tegenwoordige Ko ningin Elizabeth II. IN DE KLAS VAN BEATRIX 's-Middags bezocht de Koningin de school, die haar twee oudste dochters gedurende de oorlogstyd bezocht heb ben. de Rockciiffe School. De Koningin bezocht alle klassen en bleef speciaal lange tyd in het lokaal, waar Prinses Beatrix eens als leerling haar school uren doorbracht. Hare Majesteit werd begroet door de directeur van de school, de heer S P. M. Wotherspoon De Koningin kreeg talrijke geschen ken mee voor de Prinsessen, vervaar digd door de leerlingen. Tot besluit van het bezoek legde de Koningin een steen in een in aan bouw zijnde vleugel van de school, die haar naam zal dragen. „Ik hoop". 70 zeide Hare Majesteit tot de kinderen, „dat jullie opleiding hier on deze school een hoeksteen moge zyn voor Je verder leven". Daarop wandelde de Koningin naar het huis van de Nederlandse ambassa deur. de heer A. H. J. Lovlnk. waar zy met leden van de ambassade de thee gebruikte De Koningin onderhield zich geruime tyd met talrijke ambassadele den. DOOR DE RADIO Gisteravond heeft Koningin Juliana een radiotoespraak voor de ..Canadian Broadcasting Corporation" gehouden tot het Canadese volk De Koningin zeide o.m „dat het vaak zó gesteld is. dat het er naar uitziet, dat er geen jaren tussen de herinnering en de werkeiykheld liggen. „Temeer, febilfff wat ae tl)a Velen van U voelden zich even zo thuis in mijn land als ik tnii thuLs gevoelde in het Uwe. Ik ben van me ning. dat de oorzaak daarvan eigen lijk gelegen is in het feit. dat zowel de Canadezen ais de Nederlanders haard en huis kunnen offeren voor het gemeenschappelijke goed. „Uw warme gastvrijheid heeft een zo onuitwisbare indruk op mij gemaakt, dat. steeds als ik er op terugzie, ik een beeld zie van de toekomst, waar van wy veel kunnen verwachten". Ook richtte de Koningin woorden in het Nederlands tot haar landgenoten. „Hoe lang U hier ook mooet wonen. zo zeide zy. de mensen om U "heen zul len steeds in U Holland zien en zullen het steeds naar U beoordelen. Ik ver heug me altyd wanneer ik hoor. dat U het hier zo goed doet en dat U hier met succes een toekomst opbouwt, dat U dit doet ln harmonie en vriendschap met Uw nieuwe omgeving Teleurstel ling zal onontkoombaar zyn. maar het zal uitzondering od de recel ziin In het Engels zeide zij hierop: „Gil Canadezen, zyt van nature ge neigd bii het bepalen van Uw koers het welziln van de mensheid ln het a'ge- meen voor ogen te houden. Het is daar om geen wonder, dat g» aan de stem van Uw grote gevoel voor verantwoor delijkheid voor anderen gehoor geeft. Er zullen niet veel moeilitkh®1en voor Uw volk en het onze rijzen bij het te zamen bouwen vari een betere wereld. In wederzildse achting". De herhaalde haar woorden in het Frans. CONGRES-ONDFRZOEK INZAKE NATO. De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, houdende de instelling van een commissie die een onderzoek moet instellen naar de moge lijkheden om de doeltreffendheid van de Nato te verhogen Deze oommissie, die zal bestaan uit twee senatoren twee afgevaardigden, twee hoge ambtenaren en zes burgers, zal ln November verslag uitbrengen aan het congres. Ds Niemoeller niet naar Moskou Martin Niemoeller. president van de evangelische kerk van Hessen, heeft de patriarch van de Grieks-orthodoxe kerk medegedeeld, dat hy zich niet naar het „religieuze vredescongres" in Mos kou zal begeven. Gevangenisoproer ten einde De 230 gevangenen in de staatsgevan genis te Rahway in New Jersey, die sinds verleden week Donderdag in op stand zyn geweest en zich verschanst hebben in een vleugel van het g?oouw, hebben zich overgegeven. Autoriteiten van de gevangenis hadden geduld'g op het ogenblik gewacht, met honger en dorst ais hun bondgenoten. Men beloof de de opstandigen, dat zij geen lichame lijke straffen zouden krijgen, indien zy zich overgaven en de acht als gyzelaars vastgehouden bewakers niets zouden doen Behalve de belofte, dat de op standelingen geen '.yfstraffen zullen worden toegediend, is ook een onderzoek van de procedure voor voorwaardelijke vrijlating toegezegd, aldus een officiële verklaring. „Liever georganiseerde stilstand, dan chaos" (Speciale berichtgeving). De Nederlandse confectie industrie kampt reeds geruime tyd met grote moei lijkheden. Misschien zullen deze er toe leiden, dat in Juli en Augustus de fabrie ken van heren- en jongensbovenkledlng twee weken, in aansluiting op de be- drijfsvacantie zullen sluiten, indien zy tenminste niet voldoende zyn voorzien van orders Dit is ln het algemeen belang en niet slechts in dat der fabrikan ten. De belangen van de de'aillisten en van het in deze industrie werkzame personeel zyn hiermede evenzeer gemoeid. Wij geven de voorkeur aan een georganiseerde stillegging boven de chaoti sche toestand, die daarvan het alternatief ls. aldus de mededeling van boven genoemde industrie. De ingrypende beslissing is genomen door de Vereniging van fabrikanten van heren- en jongensbovenkleding en bindt alle aangesloten 'eden, en dat zijn 90 Ve van alle fabrikanten, tenzy zy voldoende orders hebben. Na het uitbreken van de strijd op Korea stegen de grondstoffenprijzen in deze branche zeer snel. soms tot byna het dubbele. De fabrikanten moesten toen verkopen tegen vervangingswaarde. VaD dit recht maakten zy op een des betreffend verzoek van de regering slechts voor een percentage gebruik. Voor de nieuwe grondstoffen konden zy slechts tegen zeer hoge pryzen Inkopen. BU dit systeem werden de eerste tyd behoorlijke winsten gemaakt, wat de fabrikanten allerminst zullen verbloe men. zoals zy mededeelden tijdens een persexcursie, die bovengenoemde vereni ging langs een aantal fabrikanten ln haar branche organiseert Toen echter daarop de wolpryzen onverwacht weer zakten, werden de fabrikanten verplicht hun goederen, gemaakt dus van dure grondstoffen, tegen nieuwe lage pryzen te verkopen. Dat deed de gehele winst van de vorige periode geheel teniet. En zelfs meer dan dat. Intussen was ook een verzadiging van het publiek opgetreden, dat bovendien door verschillende cadeau-acties bij de detaillisten wat kopschuw was geworden. Aangenomen wordt, dat het publiek het afgelopen kwartaal nog geen 30 Si van het aantal costuums heeft gekocht, dat andere jaren werd afgezet. De detaillisten plaatsten nu geen or ders meer bij de industrie, die echter tot ongeveer Juli nog wel kan produceren. Wat daarna moet gebeuren weet men nog niet. aldus de fabrikanten, maar ze zyn niet van zins voorraden te gaan vormen van afgewerkte producten. De detaillisten, die er op speculeren by grote voorraden in de fabrieken misschien goedkoper terecht te kun nen, zullen deze hoop moeten opge ven. De fabrikanten zullen bij gebrek aan orders, aldus verzekerden zij, liever Maat normalisatie voor herenconfectie (Speciale berichtgeving). Ook de Nederlandse fabrikanten van heren- en jongensbovenkleding zullen in navolging van wat in Amerika op dit terrein geschiedt thans de maatnormalisatie op wetenschappeiyke gronden gaan baseren. Tot dusverre was het zo. dat een maat. 46. 48 of 50. een vry wille keurige verhouding was. gebaseerd op ervaring. Thans heeft men een hoogleraar-medicus belast met het doen van opmetingen van het Nederlandse volk. Hoogstwaar schijnlijk zal men hiervoor een representatieve groep nemen van 10 tot 20 van alle mannen boven 18 jaar. De uitkomsten van deze metingen zullen dan voor de toe komst de verhoudingen van de herenconfectie bepalen. 'ijdclijk de fabrieken stop zetten. Over de maatregelen ls reeds overleg ge pleegd met de vakbewegingen. Men hoopt, dat het personeel zo lang ln de wachtgeldregeling zal worden opge nomen. In Nederland werken momenteel 12.000 personen In deze branche. In de stad Groningen Is dit aantal 3500, die 300.000 costuums per jaar produceren met een omzet van f. 45.000.000. Indertyd heeft het publiek zich ver enigd in een georganiseerd anti-koop- front Dat front bleef bestaan ook toen de industrie de prijzen deed dalen. In die situatie is de industrie niet Sassenheim in suiker. Op de internationale tentoonstelling ..De Suiker" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, die hedenmorgen geopend is. kan men het gehele productieproces van de suiker, van de winning tot de eindproducten, volgen. De bekwaamste banketbak kers hebben zich ingespannen om te demonstreren wat er allemaal van suiker gemaakt kan worden. Een der voorbeelden: eert diorama van Sassenheim in de bloembollen streek. Een detail uit het landschap in suiker vervaardigd door de R K. Hanketbakkersvakschool St. Nico- laas te Amsterdam. Er werd V.X) uur aan gewerkt en er is 75 kg suiker voor gebruikt. Voor de laatste maal heeft Koningin Elizabeth van Engeland op haar verjaardag als Kolonel van de ..Grenadier Guards" te Windsor Castte de parade afgenomen. Het was de eerste maal. dat deze cere moniële plechtigheid plaats vond sinds de troonsbestijging - en het was tevens een vaarwtl. daar de vorstin van Groot Brittannië de titel heeft van ..Colonel-in chief* van alle regimenten en Gardes. Tien jaar geleden hield Koningin Elizabeth, die Maandag 26 jaar is geworden, voor de eerste maal deze inspectie. De foto geeft een beeld tijdens de inspectie der Garde, waaraan door 600 officieren en manschappen werd deelgenomen. terstond tot ontslagen of gedeeltelijke sluiting van bedrijven overgegaan. Delen van deze bedrijven produceerden v>ort in goed vertrouwen, dat het vertrouwen van het publiek zou terugkeren. Eerst toen dit laatste vertrouwen niet terugkeerde en het eerste vertrouwen dus misplaatst bleek ls tot gedeeltelijk ontslag van personeel en gedeeltelyke en tydeiyke sluiting van bedrUven over gegaan. Het zich voortzetten van de niet- koop-gewoonte heeft de Nederlandse herenkledingindustrie gedwongen tot het nemen van het bovenvermelde be sluit. aldus het bestuur van bovenge noemde vereniging. EDEN OVER DE EENHEID VAN DUITSLAND. De Britse minister van buitenlandse zaken Eden heeft op een diner ver klaard. dat het antwoord van het Wes ten op de Russische els tot besprekingen over Duitsland de deur niet zal sluiten voor onderhandelingen. Het antwoord op de jongste Russische nota. waaraan Franse, Britse en Amerikaanse deskun digen heden beginnen, zou constructief zijn. Het zou rekening houden met hes verlangen van het Duitse volk naar een heid. zonder te vergeten, dat een vere nigd Duitsland slechts gebouwd kan wor den op onafhankeiykheld en een vrije democratische keuze. Onderzoek naar Westerlings activiteiten ALLEEN DIE ALS BURGER DOOR JUSTITIE ONDER DE LOUPE. Naar wy vernemen ls de belang stelling van de Nederlandse Justitie voor Westerling uitsluitend gericht °P z«n optreden ais burger, niet als militair De beoordeling van zyn acti viteit als militair valt, zoals voor de hand ligt. buiten de competentie van de burgerlijke rechter. De actie in Bandoeng ln Januari 1950, een actie, waarbij Westerling zelf afwe zig was, wordt hem als burger aange rekend en wel wegens uitlokking van desertie, aangezien zy volgens de Justi tie gepleegd werd door aanhangers van Westerling uit het Nederlandse leger. Ook wordt Westerling door de Justitie als burger beschouwd ln zyn vroegere functie van APü.A.-lelder. Geen belangstelling heeft de Justi tie daarenteeen voor Westerlings op treden in Zuld-Celebes en Borneo, omdat hij daarbij de status van mili tair had. Alleen een militair rechts college heeft de bevoegdheid daarover een oordeel te vellen. Een dagvaarding ls tegen Westerling niet uitvebracht Dit kan eerst geschie den. wanneer ln het zerecht-eiyk voor- anderzoek t.z t mocht biyken, aat een vervolging tezen Westerling zal worden ingesteld. Er is nog geen datum vastgesteld voor de behandeling van het hoger beroep van het O M. tegen de voor waardelijke Invrijheidstelling van Westerling door d- Rcchler-l nmmis- saris in Amsterdam Men verwacht deze behandeling echter einde dezer of bezin volgende week waarbij dan een datum voor uitspraak wordt vastgesteld. Een raadsman voor een eventueel proces heeft Westerling nog niet geko- ren Voor ui''ever1mr-kwesties 'g| ntj ^■entuee wtvden bijgestaan door jhr mr C H Beelaerts van Blokland te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1