LEIDSCH DAGBLAD Zh:; Koninklijk Paar voelde zicli tliuis in Filmstad „Uw gezichten zijn mij zó bekend!" Bezoek aan Ver. Staten thans besloten 17 Mei ondertekening van het verdrag voor het Europees leger? Rustiger dan Tweede Paasdag in hollenstreek 91ste Jaargang MAANDAG 21 APRIL 1952 Rijnstreek-editie No. 27588 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W, Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm 25041; Red 21507 Hollywood gaf les in menselijkheid! Het dierbaarste geschenk van Cecil B. de Mille Hollywood, de filmstad, vergaarplaats van talent en figuratie, stad van imitatiehoven, keiiers, koningen, - koninginnen, - prinsessen en - presidenten, stad waar marmeren trappen en gouden kandelaars gefabriceerd zijn van vurenhout en karton, stad, waar kunstmatigheid hoogtij viert, heeft Zaterdag heel Amerika een lesje gegeven in menselijkheid! Wij wisten totnogtoe maar éèn plaats aan te wijzen waar de Koningin zich volkomen maar dan ook volkomen! op haar gemak wist te voelen in de maalstroom van het overladen programma. Dat was te midden van de jour nalisten van de Washington National Pressclub, waar alle druk opeens van Koningin Juliana scheen af te vallen, waar het „thuisvoelen"genoemd in al haar redevoeringen, plotseling realiteit werd. De filmstad Hollywood heeft kans gezien alle burgemeesters, ontvangst comités, journalisten en andere woordenrijke sprekers te overtroeven door de opvoering van een show, die een uiting was van pure menseli/kheid en puur sentiment zonder een zweemp/e van opgevoerde romantiek.. bijval ontlokte, ook van de Koningin. Na de lunch onderhielden enige ster ren zich met de Koningin, zoals de thans verlamde Lionel Banymore in een invalidewagen en de charmante Hedy La mart en de roodharige Irene Dunne. Daarna begaf de Koningin zich arm in arm met Don Schary naar studio 15, waar opnamen gemaakt werden van de film „Gevangene van Zenda" met Ste wart Granger en Deborah Kerr, die de rol speelt van prinses Flavla. De na- maakpnnses maakte een knieval voor de échte Koningin op de dansvloer van het paleis. Gezeten in de stoel van de regisseur woonde de Koningin vol interesse een deel der opnamen bij. Daarna bekeeek zij een technicolor camera en enige mi nuten later stond zli in het schip „Ma- ryflower" naast Ca.ptain Jones, temid den van ruw zeevolk met ontblote bo- De regisseur was Cecil B de Mille van Paramount, die in een der studio's van Metro Goldwyn gezeten was naast de Koningin met rond zich geschaarde fisuren als Dana Andres, Irene Dunne, Van Johnson, Dorothy Lamour. James Mason, Walter Pidgeon. Dick Powel, Buddy Rogers. Jane Russel, Robert Tay lor. Gene Tierney en talrijke andere grootheden van het witte doek. „Uw gezichten zijn me zo bekend", zei de Koningin tot de filmspelers, „u doet een prachtig werk. dat we allen zo graag zouden doen Vooral zo be langrijk van uw werk is. dat u bood schappen aan de wereld kunt geven, boodschappen op uw eigen wyze". EEN HART VEROVERD! De studio waarin de bijeenkomst werd gehouden was alleen maar enigszins uit geruimd. Caroussels benodigd voor op namen van een Franse film. draaiden lustig rond voor de tafeltjes waaraan de filmspelers. zo uit hun werk gekomen, de lunch gebruikten. ,.U heeft in de afgelopen weken wel bemerkt dat de Amerikanen onvermoeide sprekers zijn", zei De Mille tot de Ko- ninvin. Wij zullen weinig spreken. Wij achten het een taak ontspanning te brengen! Doch voordat hij daartoe overging vertelde De Mille een geschiedenis, die de Koningin met aandacht volgde. „Toen ik acht laar was", zei Dc Mille „werd ik verliefd op een allerliefste en allercharmantstc jongedame. De jongedame was tien. Ik had haar nooit gezien, alleen maar op plaatjes en zij heeft het nooit geweten. Ik rag haar pas 52 jaar later, toen zij mij het geschenk gaf. dat het dierbaarste in mijn leven zal zijn: de onderschei ding Ridder in dc Orde van Oranje Nassau. Ik kreeg die orde voor een film die ik heb gemaakt over het le ven van Nederlanders in de Oosl. De jongedame was uw moeder. Koningin Wilhclmina!" En haar dochter veroverde Holly wood. zoals rij mijn hart veroverde acht jaar geleden. GEEST VAN MOED Het was volkomen stil ln de studio, toen De Mille deze confessie deed en om deze stilte te verbreken zei hij schert send tot de Koningin „zo zouden we het elke dag graag willen hebben, doch dan zijn 15 man nodig, die elke minuut stilte" schreeuwen Vice-president Dori Schart van Metro Goldwyn. zei. pas on langs gehoord te hebben dat de geschie denis van de jongen met zijn vinger in o'e dijk niet waar is. „Maar wat doet het er toe' De waarheid in het verhaal, de geest van de moed, zal altijd leven en waar zijn! Wij hebben deze gesohle- denis ontelbare malen ln films gebruikt- TUSSEN DE FILMSTERREN Filmsterren gaven daarop staaltjes van hun kunnen ten beste, die warme WEERBERICHT Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond- Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Wein.g verandering ln temperatuur Matige tot krachtige w.nd aanvankelijk Zuidelijk later Zuidwest tot West. (Opgemaakt te 10 uur). 22 APRIL. Zon op: 5 28 uur; onder: 19 50 uur. Maan op: 4 29 uur; ander' 17 58 uur Hoogwater te Katwijk te 1.51 en 14.11 uur. Dit nummer bestaat uit tien pagina's wnlijven. Captain Jones ontpopte zich als de welbekende filmster Spencer Tracy Tracy leidde de Koningin over de loopplank op zijn schip, dat m een tank met water ligt. „Stilte", schreeuwde de regisseur tot de toeschouwers en allen, de Koningin Incluis, gehoorzaamden aan zijn onverbiddelijk bevel. Zelden heeft de Koningin een betere ontspannlg ge noten als deze middag ln de Metro Goldwin Mayer studio. Het was een to neel van ware verbroedering! De Ko ningin zat naast Spencer Tracy, de di recteur van het kabinet, mej. Teilegen, naast Jane Russel bekend uit „The Out law baron van Heeckeren naast Wal ter Pidgeon en minister Stikker naast Red Skelton. De Koningin en haar gevolg waren na afloop van het bezoek ten volle er van overtuigd, dat Hollywood geen stad van schijn alléén is, doch dat achter haar poorten dag en nacht ge werkt wordt door lieden die maanden onvermoeid werken om een enkel pro duet op de markt te kunnen brengen. Terwij! de Koningin hier rondgeleid werd. voerde de Prins in de Lockheed- fabrteken zakelijke besprekingen. PROGRAMMA VOOR CANADA Tijdens haar onofficiële bezoek aan Canada deze week, zal Koningin Ju liana morgenochtend een krans leggen bij het oorlogsmonument in de Canadese hoofdstad en een bezoek brengen aan enkele ziekenhuizen, "sMiddags zal zij 1 aanwezig zyn bij de eerste steenlegging \oor een school in Rockcliffe. Woens dagmorgen wordt een bezoek gebracht aan de .National Research Council". Er wordt d:e dag geluncht en gedineerd in de Nederlandse ambassade: op het diner zijn de Gouverneur-Generaal, die tijdens het bezoek aan Canada als gastheer van de Koningin optreedt, en anderen i genodigd. De Donderdag en de Vrijen? zullen zeer waarschijnlijk door de Koningin 1 geheel incognito worden doorgeoracht. Op laatste dag door duizenden Neder la n ders toegejuicht Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisteren, de laatste dag van het bezoek aan de Ver. Staten, in Los Angeles doorgebracht, 's Ochtends bezochten zij een Nederlandse boer derij. gingen daarna ter kerke, en hielden 's middags een receptie voor de ter plaatse woonachtige Nederlan ders. Zij lunchten met Paul Hoffman, dc gewezen administrateur van het plan-Marshall en gebruikten een maaltijd met de heer Mayer, gewezen directeur van de filmmaatschappij Metro Goldwyn. Gisterochtend hadden een 12 000 Ne derlanders zich opgesteld langs de weg van Los Angeles, welke het Koninklijk paar zou volgen. De boerderij, welke door het Konink lijk Paar werd bezocht, uitgekozen uit een 900-tal boerenbedrijven, welke door Nederlanders worden gedreven in het district Artesia-Bellflcw er-Paramount, was die van de uit Friesland g-bcortige Ted Bouma De familie had zich met ex-ra zorg in het Zondagse pak gesto ken De Koningin kon hier ervaren hoe haar landgenoten zich een uitstekende reputatie hebben weten te verwerven, hoe hun hulzen een voorbeeld zijn van de spreekwoordelijke Nederlandse hel derheid en hoe hier gelijke tred wordt i gehouden met. de ontwikkeling van de I techniek, hetgeen b v tot uiting komt in het machinale melken. Van de boerderij begaf het Koninklijk Paar zich naar de Her.' Kerk Emma nuel in Paramount, voor het bijwonen van de Zondag-dienst, welke werd ge- j leid door ds Gradus van der Linden 's Middags was het Koninklijk Paar te gast bij de Nederlandse kolonie van Los" Angeles. In de foyer van de univer siteit van Zuid-Callfornië werden dui- LIEVELINGSPOP VOOR PRINSES MARIJKE Op een officiële plechtigheid te Los Angeles, wandelde de 8-jarige Rita George naar Koningin Ju liana en bood haar ©en bouquet bloemen en een pop voor Prinses Marijke aan. De vader van het meisje legde Hare Majesteit uit, dat Rata zelf op het idee was gekomen de pop. die haar lievelingspop was. aan prinses Marijke te geven, toen zy foto's in de krant had gezien van het Konlnklyk gezin. De Koningin heeft beloofd de pop voor Marijke mee naar Ne derland te nemen. Gouden appelen-offensief der Sovjets DEAN ACHESON VOORSPELT GEEN SUCCES. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Aoheson, heeft voor het Amerikaanse genootschap van dag- bladdirecieuren, dat te Washington bijeen is, een rede over de buitenlandse politiek gehouden. Hij noemde de Jong ste stappen van de Sovjet-unie een „gouden-appelenoffensiefdaarbij her- lnneiend aan het verhaal van de Griek se mythologie, volgens hetwelk de godin der tweedracht, vertoornd, dat zij niet bU een huwelijk was uitgenodigd, ?en gouden appel tussen de brulloftsgangers wierp om tweedracht te zaaien. „Ver schillende appeis zijn deze lente over het IJzeren Gordijn heen geworpen, maar gelukkig hebben zij geen twee- draoht gezaaid". Acheson noemde de economische con ferentie te Moskou een poging van de Sovjet-unie, zich het bezit van strate gische materialen te verzekeren ten ein de haar oorlogspotentieel op te kun nen bouwen. „De VS zullen de aan trekkelijkheid van dit soort Sovjetpro paganda onmetelijk vergroten, indien wij door beperkende maatregelen bui tenlandse goederen buiten ons land houden Deze beperkende maatregelen zullen de last van de Amerikaanse be lastingbetaler natuurlijk eeT vergroten dan verlichten", aldus Aoheson (Zo- Juist heeft Engeland geprotesteerd tegen de Amerikaanse tar-.efgrenaen. Italië en kele dagen geleden). De regering zal belde protesten ge bruiken als argumenten bij haar pogin gen cm te voorkomen dat nieuwe be schermende maatregelen, die met steun van bepaalde belangen in de Ver Sta ten in het congres zijn voorgesteld, wor den goedgekeurd. Volgens sommige regeringsfunctiona rissen valt het echter te betwijfelen, of de regering het congres zal kunnen be wegen tot afschaffing van de invoerbe- perkmgen. De koirisr.de a toom proef in Nevada Manschapjoen van het Amerikaanse leger zyn gb eren begonnen met repe tities voor de morgen te Las Vegas (Ne vada» te houden atcomproef. ..De ingrij pendste, die tot nog toe gehouden is", aóus een bekendmaking van het m-ms- terie van defensie De manschappen rullen zo dicht bij de atoomontploffing worden gebracht, dat alle person es 1 en uitrusting in de grond moet werden in gegraven. Waarnemers maken hieruit op. dat de manschappen minder dan 114 kilome ter van de ontploffing verwijderd zullen zijn. Op deze afstand bevonden zich in November de eerste soldaten, die aan een oefening bij een atoomontploffing deelnamen. Het legsr ls van pïan kort na het ont ploffen van de tem ongeveer 120 man van de 82ste divisie valschermjagers ln het gebied neer te laten. Tijdens liaar bezoek aan Grand Spoelhof. aan dat een leerstoel aan Rapids in de staat Michigan, ont- de academie genoemd zal worden 'ing Koningin Juliana een cre-graad naar Koningin Juliana, aan liet Calvijn college te Grand Dr William SpoclhoJ, president van Papids. Tevens kondigde de prest- het Catvijncollege cn Koningin dent van het College, dr William Juliana na de promotieplechtigheid. Einde bezetting van Duitsland Volgens welingelichte kringen te Bonn rijn de ministers van buiten landse zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. voornemens 17 Mei te Bonn de verdragen te ondertekenen, waarbij een eind komt aan de bezet ting van Duitsland, en zich diezelfde dag per vliegtuig naar 's-Gravenhage te begeven voor de ondertekening door de zes leden van de Europese verdedigingsgemeenschap van het ver drag voor het Europees leger. De ondertekening te Bonn zal geschie den in het paleis Schaumburg. waar kanselier Adenauer zetelt, die voor Duitsland zal tekenen Of de datum van 17 Mei gehandhaafd kan worden, hangt daarvan af, of de voorbereiding van de verdragen dan voltooid is. De ondertekening van beide verdra gen moet gelijktijdig geschieden, daar West-Duiteland het einde van de bezet ting verkrygt in rail voor de belofte zich bij de Westelyke defensie aan te slui ten. Het wordt echter om psychologi sche redenen uitgesloten geacht, het Maar Keukenhof trok toch 40.000 bezoekers verdrag, waarbij het Europese leger wordt opgericht, in Duitsland te teke nen vandaar de noodzaak van de vliegtocht naar Den Haag. Beide verdragen worden gelijktijdig van kracht, wanneer zij door alle be trokken parlementen zyn bekrachtigd, waarmee naar verwachting enkele maanden gemoeid zullen zyn.. Aoheson wordt 9 Mei in Europa ver wacht. Tussen zijn aankomst en de voorgenomen datum van ondertekening zullen de ministers, naar verwachting, een slotconferentie houden, vermoede- lyk te Parys, om het werk van da on derhandelaars officieel goed te keuren en mogelijk nog enkele punten te or denen. In welingelichte kringen te Bonn ge looft men, dat het enige punt, dat ae voorgenomen datum in gevaar zou kun nen brengen, de verdeling is van West- Duitslands bijdrage tussen zyn eigen troepen en de in Duitsland gestatlon- r.eerde geallieerde troepen. Adenauer en de drie hoge commissa rissen beginnen heden te onderhandelen over de nog openstaande kwesties in de contractuele overeenkomsten. De des kundigen zullen bijna elke dag bijeen komen. totdat de verdragen zyn opge steld. Belgisch antwoord over Deense boteraankoop Het antwoord van de Belgische rege ring op de Nederlandse protestnota te gen de aankoop door België in Februari jl. van 500 ton Deense boter, is in Den Haag ontvangen. In dit antwoord wordt de wens te kennen gegeven dat de nvnisttrs van de beide landen binnenkort zullen by- eenkomen om het ..voorkeursprobleem" op te lossen en de desbetreffende be palingen van het protocol van 1950. in het licht van concrete voorstellen, die hun door deskundig n zullen worden ge daan. nader ie v rklaren. Men verwacht van dr hrsprek'ngen waarvan in het Belg sche antwoord sprake is, dat zij zullen leiden tot een formule, die ondubbc'zinnig het recht van België vrijwaart zich tot om h»t even welke andere leverancier dan Ne derland te richten, inrti-p zijn vcr- brirksh-h eften n'e( door d Ned-r- land-e p-aducenten kunnen worden bevrtdgJ. zenden streekbewoners van Nederlandse afkomst aan Koningin en Prins voor gesteld. Te acht uur 's avonds vertrok het Koninklijk Paai weer naar Beverly Hills, waar het door de heer Louis B. Mayer, oud-directeur van de Metro Goldwyn, te zijnen huize werd ont vangen. Vanmorgen vertrokken Koningin en Prins uit Los Angeles naar Detroit, waar de Koningin overstapt in een Ca nadees vliegtuig voor haar onofficiële bezoek aan Canada. By een groot deel van het gevolg doet de vermoeidheid zioh thans kenne'.yk galden, hoewel Konmgin en Prins ze.f nog steeds vol energie blijken te zyn. Toch is men in het algemeen van ge voelen, dat de reis enkele dagen te lang heeft geduurd. Dat desondanks de stem ming op hetzelfde niveau gehandhaafd kon blijven moet hoofdzakelijk gedankt worden aan het feit. dat de steden, welke bezooht werden, steeds weer in een andere staat waren gelegen, waar men niet voor de vorige wilde onder doen. In de bijna 3 weken van het bezoek aan de Ver. Staten, hebben Koningin en Prins tienduizenden handen ge drukt. De Koningin hield 10 grote redevoeringen en nog een groot aan tal geïmproviseerde toespraken. 63 maal werd het Nederlandse volkslied gespeeld. Bloemenpracht nadert hoogtepunt Ondanks de minder fraaie weers voorspelling hebben 1 enduizenden het gewaagd om een tocht naar bollen land te maken. Zij hebben in hun optimisme gelijk gekregen, want dc zon hoeft vrijwel dc gehele dag onge stoord geschenen. Alleen tegen 16 uur Zondagmiddag zakte de temperatuur plotseling vrij sterk, omdat een scher pe zeewind ging blazen. Deze verstoor de echter niet het enthousiasme van de vele tienduizenden, die overal langs de wegen volop genoten van dc hva- cinthen, die thans in vo le fleur staan, de velden met vroege tulpen, die dans zij het milde weer van de laatste week vrijwel overal in volle bloei gekomen f, 'F W» Toestand van Cripss zeer ernstig De toestand van sir Stafford Cripps. voormalig minister van financiën van Engeland, is zeer ernstig geworden, al dus heeft de Zwitserse specialist, dr Liechti, die hem behandelt, verklaard. Cripps is thans buiten bewustzijn. MIJNRAMP IN SAKSEN. Bij een mijnramp te Zwickau in Sax- sen zijn dertien mijnwerker1 om het leven gekomen en 27 gewond. Niet alleen de bollenvelden, ook dc pracht En hun combinatie geeft een vruchtbomen tonen nu hun mooiste j sprookjesachtig cjfcct. De genietroepen, die meehelpen aan de strijd tegen de overstromingen in de VS.. hebben medegedeeld, dat het ge vaar voor Omaha, een belangrijke stad in Nebraska, welke door het water van voor de gebieden ten Zuiden van de stad. 2000 bewoners van de stad Hamburg in Iowa hebben hun huizen moeten ver laten. zijn en de laatste gele en witte juich tonen van de narcissen, die waar schijnlijk volgende week geheel zullen zijn uitgebloeid. Alle velden hadden een fris aanzien, dank zy het milde regentje, dat Zondagmorgen in alle vroegte het stof kwam vastleggen. Het rijwielverkeer was minder druk dan op Tweede Paasdag, doch daaren tegen was het aantal personenauto's groter. Het is moeilijk te zeggen hoe- velen deze Zondag, die bijna een echte „bollenzondag" was. naar de velden kwamen. Indien men echter het bezoek aan de Keukenhof als maatstaf neemt, dan is een kl-ine 40.000 bezoekers een indi catie, dat het aantal bollengangers op Tweede Paasdag groter moet zijn geneest dan thans, omdat op die dag het aantal bezoekers op Keukenhof ongeveer 10.000 meer was. De Keukenhof heeft zich vrijwel ge heel van het narcissenkleed ontdaan "en heeft thans een veelkleurig tuljaeniasje aangetrokken, dat dage.yks bonter en kleurizer wordt. De pasteltinten van ae hyacint hen temperen al deze uitbundig heid een beetje. Het buitenlandse be zoek aan Keukenhof is zeer aanzienlijk. Aa. Woensdag zal, zoal; gemeld werd. Jaooba van Beieren de Keukenhof per helicoptère bezoeken. Dan zullen 14 extra treinen uit de richting Amster dam en Den Haag ln Lisse stoppen, omdat zeer veel bezoek wordt verwacht. Zaterdag a.s. is het bloemencorso. In stilte wordt overal hard gewerkt om ruim 30 deelnemende wagens gereed' te maken voor de bloementooi, d.e zij deze dag zullen dragen De versieringen en figuren rullen voorname.ijk uit hyac n- then worden opgebouwd, in de vorige weck. toen de temperatuur zeer hoo" was. vreesde men dat voor het corco met voldoende hyacinthen voorraam- zouden zyn, weshalve men besloot grote partijen in koelkasten op te slaan. Men heeft thans besloten deze voorzorg^- maai regel niet te nemen, omdat ook volgende Zaterdag bij de hu.dige tem peratuur nog volop hyacinthen velden in bloei zullen staan. Ook voor de bloem- mozaïeken in Sa;=enheim. Lisse Hil'e- gom en Noordw ijkerhout zullen er meer aan voldoende bloemen zyn.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1