LEIDSCH DAGBLAD ,Het uiterste wordt van ons gevergd de vrede te winnen" 91ste Jaargang ZATERDAG 19 APRIL 1952 Rijnstreek-editie No. 27587 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer 16.— per kwartaal; 10.47 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 ring wordt voor Europa gesloten Engeland heeft een belangrijke stap gedaan, die de eenheid van West-Europa Êlechts ten goede kan komen: het heeft zich bereid verklaard de garantie van bijstand, die Londen reeds aan ae deelnemers aan het Noord-Atlantisch pact en aan de deelnemers van liet ver drag van Brussel had gegeven, uit te breiden tot de deelnemers aan de Euro pese Defensie Gemeenschap, kortweg aangeduid als E.D.G. Dat wil practisch zeggen, dat nu ook West-Duitsland en Italië zullen kunnen rekenen op directe Britse steun, zo deze landen door een gressor worden overvallen. Italië zal daarvan ogenblikkelijk kunnen genie ten, al zal het land wel ten zeerste ver- Jangen. dat- het niet nodig zal blijken... West-Duitsland zal er pas dan van pro fileren als het zich werkelijk aansluit bij de E.D.G. waartegen de socialisten z.ch nog steeds verzetten. Niettemin ls de Engelse stap een geduchte steun voor bondskanselier Adenauer in zijn strijd om het pleit in de Bondsdag te winnen. Zelfs de Duitse socialisten moeten er kennen, dat de Engelse toezegging waar de heeft! Geen wonder derhalve, dat de Britse toezegging in het West-Duitse rege ringskamp met vreugde is ontvangen. Op meer van Engelse zijde was onder geen omstandigheden te hopen. Met net oog op het Britse Gemenebest weigert Londen immers pertinent zich aan te sluiten bij de E.D.G. Maar de thans ge schonken garantie ondervangt dit nlet- deelnemen vTijwel geheel. West-Europa is nu zeker van de Britse steun, al blyit het Britse rijk dan officieel buiten de EJD.G. En op die steun komt het toen in de praktijk op aan, wanneer Moskou tegen de huidige verwachtingen in tot agressie zou overgaan. Wel heeft Londen nadrukkelijk gesti puleerd. dat zijn garantie sleohts voor Europa geldt, niet voor Europese bezit tingen buiten ons werelddeel Frankrijk had dat wellioht ook tot zijn bezittingen in Afrika gaarne zien uitgebreid, doch onoverkomelijk lijkt deze restrictie toch ook niet voor Parijs. Wel zou Frankrijk van Engeland nog gaarne een andere toezegging ontvan gen. n.l. deze. dat ook Londen in de toekomst niet zal dulden, dat West- Duitsland zich terugtrekt uit de E.D.G. en een eigen legei gaat oprichten. Dit laatste blijft voor de Fransen nog altijd een nachtmerrie, die hen niet loslaat en dat laat zich heus indenken, wanneer men driemaal binnen een eeuw is aan gevallen Zou Londen Frankrijk deze toezegging doen en onmogelijk is het niet dan lijkt het Franse verzet tegen deel neming van West-Duitsland aan de EDG. te zullen verstommen. Waarschijnlijk zal Washington trou wens de Engelse garantlo op zyn beurt steunen en eenzelfde verklaring afge ven. Het zou trouwens volledig passen in het Amerikaanse plan tot eenma king van West-Europal Amerika blijft overigens aandringen op de grootste spoed en bij zijn af- scheids-rondreis langs de Europese hoofdsteden zal generaal Eisenhower niet nalaten zijnerzijds daarop nog eens terdege te wijzen. En vermoedelijk met tevergeefs, want zijn woord heeft gezag! Daarom is het dubbel jammer, dat hij als opperbevelhebber der West-Europese defensie heengaat. Er wordt zelfs wel beweerd, dat Eisenhower in feite meer politiek is aangelegd dan militair. Doch hoe het zij, hij heeft in ieder geval ge zorgd voor het cement, dat de hetero gene krachten samenbindt. En daarom is zijn afscheid een groot verlies. Zijn opvolger, wie het zyn moge zoals bekend worden speciaal generaal Gruenther en generaal Ridgway ge noemd staal voor een zware taak om zich het vertrouwen van generaal Eisen hower te veroveren. Eisenhower staat overigens in Amerika ook nog voor een zware taak, daar se nator Taft hem de Candida tuur voor het presidentschap niet cadeau zal doen r> Koningin Juliana te San Francisco Oost en West sullen elkaar mogelijk hier ontmoeten „Verantwoordelijkheid tegenover komende generaties Op de dag af 46 jaar nadat op 18 April 1906 San Francisco vrijwel ver nietigd werd door de grote aardbeving, hebben de burgers van de herbouwde stad Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvangen in de Icoepelhal van het in renaissance-stijl opgetrokken stadhuis, een der weinige gebouwen, die de ramp van 1906 hebben overleefd. Staande op de marmeren trappen van het stadhuis, geflankeerd door 175 meisjes en jonge vrouwen, die 37 nationaliteiten vertegenwoordigden, sprak de Koningin de in de hal samengestroomde inwoners van San Francisco toe. Alle meisjes waren gekleed in de nationale costuums van de streken, waarvan zij kwamen, maar er waren ook afgevaardigden van de Chinese bevolking in kleurrijke kimonos. Kersenbloesem fungeerde ditmaal als een smaakvolle achter grond voor de tulpen, waarmede de rotonde was versierd. „Een trip in de Verenigde Staten was niet compleet geweest zonder een be zoek aan de Westkust", zeide de Ko ningin. ..Hier in San Francisco, ls de beste plaats om een vreedzame oplossing te vinden voor dc meningsverschillen tussen de volkeren van Azië. Europa en Amerika, een plaats aan de Stille Oceaan, waar Oost en West elkander mogelijk eens zullen ontmoeten." De burgemeester van San Francisco, de heer Robinson, zeide: „De banden vriendschap, waardering ?n toege negenheid tussen de volken worden hier wel zeer duidelijk gesymboliseerd, en wij hier in San Francisco, de toegangspoort tot de uitgestrektheden van de Stille Oceaan, kennen beter dan vele anderen de heldhaftige en inspirerende rol wel ke in de jongste Pacific-oorlog door schepen die de Nederlandse vlag droegen is gespeeld, datndrukwekkende en belang rijke aandeel van uw land in onze geza menlijke overwinning in de Pacific is niet zo wijd bekend als het zou moeten zijn. Thans is de gunst die Uwe Majesteit ons bewijst met naar onze stad te ko men een krachtige herinnering aan de broederschap van de vrye naties der we reld en van de duurzame kracht van de sterke banden van toegenegenheid en achting welke, meer dan enig verdrag of pact of alliantie, onze volken tezamen binden. In Uwe Miajesteit zien wij de traditionele aard van het volk der Ne derlanden dat wij zozeer respecteren en liefhebben. 's Middags hield de Koningin in het Airmont-hotei een receptie voor Neder landers. Een oude man zat reeds 's morgens op de stoep van het hotel. Het was Cor nelia Kribbe, een thans 86-jarige land genoot uit Kloetinge in Zeeland In 1900 kwam hij reeds naar Amerika en hij voont nu 50 jaar in San Francisco, waar hij thans in een rusthuis woont. Hii her- mnert zich nog zeer goed de grote aard beving van 1906. toen hij als havenar- j beider bezig was een schip te lossen Cornells Kribbe stond nu met zijn hoed in de hand tegenover zijn vorstin. Tezelfdertijd traden 4 Nederlanders, o w. studenten, op in een televisieprogram ma. dat ten doel had de Amerikanen duidelijk te maken, dat wii in Nederland niet allemaal leven op de wijze zoals j zij zioh vaak indenken Zij. die dit lo venswaardige doel nastreefden, waren Erik van Ga'en uit Bilthoven, Ursula Timken uit Den Haag. Joan Wingerden uit Rotterdam en Dick Schwarz uit Am sterdam. 's Avonds hield Koningin Juliana een rede tijdens het officiële diner, aange boden door de stad San Francisco, voor de Connouwealth Club Zy zeide zich gelukkig te voelen weer in San Francisco te zyn. Het bevorderen van een beter onder ling begrip kan. vreemd genoeg, gebo ren worden uit oorlog en toch vrede voortbrengen. Nooit heeft er een betere manier bestaan om elkaar te leren be grijpen dan die van het samen vechten. De uitslag van de oorlog en het groter vertrouwen tussen de wapenbroeders zijn beir— de gevolgen hiervan en dit. is dc* te meer in overeenstemming met het doel, en het werkt ten goede, omdat de hele strijd voor niets anders bedoeld was dan voor het scheppen van een betere wereld. Hoe verder het vertrouwen wordt verspreid, des te minder aanleiding voor botsingen blijft er over, aldus de Ko ningin. Het mensdom moet zich vereni gen tot een grote efficiënte gemeen schap. Hiermede kan de mensheid niet al te lang meer wachten, indien zij wil blyven voortbestaan. Gezien tegen de achtergrond van het gemeenschappelijk lot van één planeet, schijnen strijd en oorlog meer en meer een dwaasheid. Zij zyn on- SAN FRANCISCO TROTS OP „WILHELMUS" San Framcisco is er trots op het Wilhelmus op de juiste wijze ge speeld te hebben. Een der dagbla- dien schrijft hierover: „Toen de Koningin begroet werd te Wash ington was ze kennelijk niet erg in haar schik met de wyze waarop haar volkslied door de militaire kapel werd gespeeld. De Neder landse ambassade in Washington stelde zioh daarop in verbinding met het consulaat, zond muziek naar San Francisco, zowel partitu ren als gramofoonplaten, en over handigde die aan dirigent Jack Ross. die de band m het stadhuis zou leiden. Dagen lang repeteerden Ross en zijn orkestleden het Wil helmus en ten laatste zeide hy: ..Als Hare Majesteit binnenkomt, man. wees er van overtuigd dat ik haar van louter verbazing achter over laat slaan!" De Koningin is op haar benen blijven staan, maar het volkslied klonk werkelijk niet slecht „Onze onvermoeibare Koningin!" Bill Huskey, een van de hoogste veüigheidsofficleren van het State Department die de tochten van Ohurchill, de toenmalige Prinses Elisabeth de Sjah van Perzie, Nehroe en vele anderen heeft ge volgd, lag gisteren uitgeput op bed. ..Deze vrouw heeft me er onder gekregen" zei hij, toen we hem gisteravond in zyn hotelkamer in Frisco opzochten. Hij sprak over de onvermoeidheid van Koningin Juiana. wier energie onuitputtelijk sohijnt „Met haar op te trekken betekent niet alleen dat Je dood moe wordt", zei hij, „je valt een voudig plat op je gezicht neer van vermoeidheid" Huskey noemde een dergelijke energie bovenmenselijk. „Ik hoop niet dat de Koningin voorlopig terugkomt, want ik acht dat zeer sohadelijk voor mijn ge zondheid". zo zei Huskey. denkbaar tussen de afzonderlijke sta ten van de U.S.A. Het is tevens on denkbaar dat zij zouden ontstaan in West-Europa, evenmin als tussen Amerika en de West-Europese landen. Het gevolg daarvan is slechts, dat zij eens onmogelijk zullen zyn tussen de grote politieke groeperingen van de wereld. Maar er kan geen einde aan worden gemaakt van eén kant uit. maar alleen maar door „goodwill" van de kant van alle betrokkenen. Wij zijn nu midden in een ingespannen stryd voor een oplossing, dié redding brengt en die ons zal bevrijden uit de vicieuse cirkel van conflicten, die nu zonder begin en zonder einde sohijnt. Niemand ziet tot nog toe erg duide lijk, hoe dit bereikt moet worden, dit uiteindeyk doel voor ons tijdperk, dit mandaat voor deze generaties. Aan u. Amerikanen, zou een grote taak toevertrouwd moeten worden, op grond van uw verrassend groot wereld- bewustzijn cn zin voor wereldorde, zo als bewezen door de rol die ge reeds op u hebt genomen. Het uiterste wordt van ons allen ge vergd. om de wereld te redden. Wij moeten al onze krachten verzamelen teneinde een alomvattende harmonie en verband teweeg te brengen. Wy allen hier staan tegenover deze taak! Indien alle mensen van goeden wille nu hun uiterste best doen. zou de Goddelijke voorzienigheid het lot van deze wereld recht naar zijn uiteinde lijk doel kunnen Sturen, hetgeen ten goede moet zyn. De aarde zal steeds blijven draaien, maar de cirkels, die 7.y beschrijft, zullen niet noodzakelijk voor altijd vicieus zijn en ééns zal zy haar uiteindelijk doel bereiken. Ik hoop, dat niemand van ons zich zelf dan iets te verwijlen zal hebben, maar dat wö onze democratieën in hun zuiverste vorm hebben doen wer ken voor het welzijn van onszelf en van do hele wereld. Laten wij ons dan onze verantwoordelijkheid tegenover de komende generaties bewust zijn, zo besloot de Koningin. Prins en dubbelganger Plaatje op goed geluk Prins Bernhard trachtte gistermiddag tevergeefs zyn ware identiteit te ver bergen by de kapper in het Airmont- hotei te San Francisco. Een verslagge ver van een plaatselijke krant had ge hoord, dat hij naar de kapperssalon was gegaan. Toen de Prins bij de kapper aankwam, zat daar slechts één cliënt, die tegelijkertijd geknipt en gemanicuurd werd De Prins begon onmiddellijk de aanval tegen de indringer: „Wat doet hier"? vroeg hij. De verslaggever ant woordde. dat het hem speet te storen, maar hij had een fotograaf by zich en wilde een foto. „Waarom wilt u een foto van mij", repliceerde de Prins. „U is Prins Bernhard", „Neen dat ben ik niet. Waarom denkt u. dat ik dat ben?". „Om dat u op hem lykt. Hebt u er bezwaar tegen als we alleen maar een plaatje maken op goed geluk?" „Ga je gang", antwoordde de Prins, „als je me maar een afdruk stuurt". De fotograaf maakte een plaat en zei andermaal: „En tóch lijkt u op hem". Hij liet de Prins de foto zien. uitgege ven door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. „Hmm". zei de Prins, „ik kan zonder twyfel een hoop geld verdienen. Ik zou zeker voor zijn dubbelganger kunnen doorgaan. Maar ik zou meer op hem lijken als ik geschoren was." De Prins zei nogmaals, dat hy een gewone hotelgast was en in het Airmont hotel, kamer 321 woonde. „Zend daar de foto maar heen". Maar het bleek later, dat die kamer onbezet was EUROPESE VROUWEN ZIJN NIET BANG! .Zijn de vrouwen In Europa bang?" Deze vraag werd de Konin gin gisteren gesteld door een ver slaggeefster te San Francisco, tij dens een persconferentie met lou ter vrouwelijke correspondenten. Even keek de Koningin op, dan antwoordde zij resoluut „Wij Euro pese vrouwen zijn niet bevreesd Wy hebben geen schuilkelders en luohtalarm meer. Wy hebben geen angst." Gevraagd of er nog voedsel schaarste in Nederland heerste, antwoordde de Koningin: „Die tyd is voorby. Doch uit het zenden van al die voedselpakketten tijdens de naoorlogse jaren zijn veelal goede vriendschappen geboren en leven dige correspondenties. Zy zeide, dat dit ook het geval was met haar eigen kinderen, die tijdens de oor log hier vele vriendjes gemaakt hadden en nog drukke correspon dentie met vroegere schoolkame raadjes voerden. De Koningin zei tenslotte over de Nederlandse jonge mannen en vrouwen: „Over het algemeen heb ben zij vertïouwen in de toekomst. Prins Bernhard in een helicopter Prins Bernhard haalde gisteren de .Stunt van de dag" uit door zich midden ln de stad te laten ophalen door een helicopter met straalaandrijving en naar de luohthaven te vliegen, waar hij met een ander type hef schroef vliegtuig vloog. Hij kwam daardoor te laat op de receptie voor Nederlanders in het Air mont hotel, waar de Koningin Intussen onvermoeid bezig was honderden han den te drukken. Het prachtige voorjaarsweer, dat in korte tijd de vruchtbomen hun bloesempracht ten toon heeft doen spreiden, schenkt de huisvrouwen I ten. Een gecombineerd bloesem- cn volop gelegenheid de voorjaars- schoonmaaktafereeltje in de omgc- schoonmaak buitenshuis te vcrrich-1 ving van Goes. Onderhoud Soesanto-Blom over Westerling Indonesische instructies over uitlevering Naar van de zyde van het Hoge Com missariaat vernomen wordt, heeft de waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië, de heer Soesanto, een on derhoud gehad met Staatssecretaris mr X. S. Blom over de arrestatie en vrijlating van Westerling. De Staats secretaris heeft toegezegd, de Indone sische regering op de hoogte te zuilen houden van de verdere gang van zaken betreffende Westerling. De Indone sische regering heeft weder instructies gezonden aan haar vertegenwoordi ging in Den Haag voor het verzoeken om de uitlevering van Westerling. Een dergelijk verzoek heeft de Nederlandse regering echter nog niet bereikt. Minder mooi weer op komst Het KN.MI. deelt mede: De uitzonderlijk lange periode vap 1 w arm weer duurt nu ai tien dagen. Op negen van deze dagen steeg d? tempe- I ratuur te De Büt tot boven 20 graaen. I Sinds 1865 was een zo groot aantal I warme dagen niet meer voorgekomen, zodat deze warme periode een record Ikan worden genoemd. De temperatuur" was ln deze periode gemiddeld ongeveer I 6 graden boven normaal. I Gistermiddag kwam er uit het Westen een bedreiging van het mooie wee: op zetten en het ziet er nu naar uit. dat er inderdaad morgen een einde zal komen I aan de periode met ongewoon warm weer. Onder invloed van de depressie DIJ IJsland ls n.l. op de Atlantische Oceaan een Westelijke luchtstroming ontstaan, die koude lucht naar de Brit-se eilanden transporteert. j Waarschynlyk 7*1 dit front morgen in de loop van de ochtend het Westen van het land binnendringen en zich geleide- lijk naar het Oosten verplaatsen. Dit gaat gepaard met meer bewolking en i een flinke temperatuurdaling. In het Oosten van het land kan mor gen evenwel aanvankelijk nog flinke zonneschijn voorkomen en daar zal ae temperaturdaling wellicht eerst in de namiddag of in het begin van de avond plaats vinden. Aangezien het front ook plaatselijk wat regen kan brengen, is er nu aus inderdaad sprake van een omslag nair minder mooi weer, die zich morgen ln de loop van de dag zal voltrekken. Er wordt druk gebouwd in de nieuwe Noordoostpolder. Met mid delpunt van de bedrijvihgeid ligt bij Emmeloord. dat voorbestemd is een belangrijk wooncentrum in de Noordoostpolder te worden. Daar zijn op het ogenblik ongeveer hon derd en zestig woningen in aan bouw. terwijl ook aan de aanleg van wegen en bruggen hard wordt ge werkt. Boven: overzicht van het complex nieuwe woningen in aanbouw. Onder: overzicht van de in aanbouw zijnde duikerbrug over de Singel gracht te Emmeloord. Vliegongeval in Californië eist 29 doden Op ongeveer veertig kan. van Los Angeles in Californië is een bweemoto- rig passagiersvliegtuig met 29 inzitten den neergestort. Allen kwamen om het leven. Het toestel was tegen een 300 meter hoge heuvel opgevlogen en ver volgens in een kloof terechtgekomen. Het toestel behoorde aan een particu liere luchtvaartmaatschappijde .North Continent Airline", die sinds 1946 met vyf vliegtuigen ongeregelde diensten uitvoert. De Amerikaanse regering heeft de maatschappij een vliegverbod van dertig dagen opgelegd. Onze Torenprijsvraag Onze Torenprysvraag voerde reeds honderden lezers en lezeressen door Leiden en omgeving op zoek naar de ranke torenspitsen en velen van hen betuigden ons in enthousiaste bewoordingen instemming met de keuze van het onderwerp. Woensdagmiddag om 12 uur sluit de inzending. Zorg dat U er óók by bent! WEERBERICHT Minder warm weer op komst De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere en tamelijk koude nacht met weinig wind. Morgen geleidelijk toene mende bewolking met later kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en in de loop van de dag flinke daling van temperatuur. In het Oosten van het land aanvankelijk echter nog zonnig en warm. (Opgemaakt te 10 uur). 20 APRIL. Zon op: 5.33 uur; onder: 19 47 uur. Maan op: 4.04 uur; onder: 15.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 020 en 1223 uur. (21/4 te 1.01 en 13.26 uur). Di* nummer beslaat uit 12 pagina's

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1