LEIDSCH DAGBLAD ERREQ Lflntu Kapitein Raymond Westerling gearresteerd en weer vrijgelaten 91ste Jaargang DONDERDAG 17 APRIL 1952 Rijnstreek-editie No. 27585 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6.— per kwartaal: L 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Krantenpapier en democratie OP een vraag van een Amerikaanse democratische senator aan gene raal Eisenhower, wat deze dacht over de strategische betekenis van de papierschaarste in Europa en de wereld, heeft Eisenhower geantwoord, dat „niets zo belangrijk is voor de collectieve veilleheid als een goed geïnformeerd publiek, dat de gevaren, waaraan wij bloot staan, beseft en de problemen, die de koude oorlog opwerpt, begrijpt" ..Krantenpapier", zo vervolgt de gene raal. „vormt niet alleen de munitie in de koude oorlog, doch is zelfs een van de krachtigste wapenen van het Westen" Deze brief van Eisenhoww is vervat in een rapport van een Amerikaanse senaatscommissie, welke de papier schaarste onderzoekt. De commissie komt in haar rapport tot de conclusie, dat de papier schaarste van invloed zal zyn op de persvrijheid in de democratische samenleving. Het doet deugd om te mogen consta teren. dat. blijkens de hierboven geciteerde uitspraak, welke wij aantrof fen in het Alg. Handelsblad, éen zo onbetwistbaar gezaghebbend figuur als Eisenhower op zo ondubbelzinnige wijze rechtstreeks verband legt tussen demo cratie en krantenpapier. Generaal Eisenhower komt pas Woensdag Woont eerst begrafenis van generaal Caudraux bij Officieel wordt vernomen, dat het bezoek, dat generaal Eisenhower mor gen aan ons land zou brengen, uitge steld is. Dit houdt verband met het overlijden van dc Franse generaal Caudraux. plaatsvervangend stafchef van de Shape in Parijs, die daar mor gen wordt begraven. Generaal Eisen hower is voornemens deze begrafenis bij te wonen. Generaal Eisenhower zal ons land thans op Woensdag 23 April bezoeken, na besprekingen te Oslo en Kopen hagen gevoerd te hebben. SAMENWERKING VAN OPPOSITIEGROEPEN IN ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaanse oppositieleider Strauss, heeft medegedeeld, dat er een alliantie is gevormd tussen zyn verenig de partij, de arbeidsparty en het ..Toortscommando van oudstrijders- met het doel. de grondwet in stand te houden". De verenigde partij heeft 64 zetels in de Volksraad tegen de nationalistische negeringsi party 77. De arbeidersparty heeft zes zetels, het „Toortscommando van oudstryders" is een organisatie van oudstryders. welke onlangs is opgericht ter bestryding van de wet op de afzon derlijke vertegenwoordiging van kleur lingen. Het gemeenschappelijke stakings- comilé van de Japanse vakbeweging heeft definitief zijn goedkeuring ge hecht aan het afkondigen van een sta king voor 1 millioen man op morgen uit protest tegen een wetsontwerp van de regering, dat inbreuk zou maken op het recht op collectieve onderhandelin gen over loonkwesties Men verwacht, dat het stakingsparool van toepassing zal zijn op mijnwerkers, metaalbewer kers. arbeiders in de electrische en auto- industrie en op personeel van verwante bedrijven en industrieën. Het wetsontwerp, dat hedenmorgen in het Lagerhuis is ingediend, geeft de procureur-generaal de bevoegdheid toe zicht te oefenen op organisaties en deze zo nodig in haar werkzaamheden te be perken of te verbieden, zo haar activi teit gericht is op het verwekken van onrust, het omverwerpen van de rege ring of indien zij op andere wyze „on democratisch" handelen. (Insez. Mort -adv.) Televisie Radio 'onveranderlijk Stofzuigers Vloerwrijver Wasmachines Wringers WEERBERICHT Aanhoudend droog De BUt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig met matige, tydeiyke zwakke wind tussen Oost en Noord. Iets toudere nacht Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 18 April. Zon op: 5.37 uur; onder: 19 43 uur. Maan op: 331 uur; onder: 12.16 uur. Hoogwater te Katwyk te 9.22 en 22.14 uur. Politionele inval in Orangerie Kasteel Enghuizen te Hununelo Indonesisch verzoek tot uitlevering blijft van kracht (Speciale berichtgeving). In het rustige dorpje Hummelo (gemeente Laag Keppel) tussen Doesburg en Doetinchem is gisteren in de prille ochtend grote opschudding verwekt door de sensationele arrestatie van de 32-jarige oud-kapitein van het K.N.I.L., Raymond Paul Pierre Westerling, indertijd commandant van het Corps Speciale Troepen tijdens de militaire acties in Indonesië, bekend als de „Topi Merah" (Rode Baretten). De arrestatie geschiedde door commissaris J. L. Posthuma van de Amster damse Centrale Recherche, de hoofdinspecteur van politie Botti, inspecteur Prakke, beiden van de Amsterdamse gemeentepolitie, alsmede de Officier van de Rijkspolitie eerste klasse H. W. Offers, districts-commandant van de Rijkspolitie te Doetinchem. Voordat tot de arrestatie werd overgegaan, waren uitgebreide maatregelen genomen om ontsnapping van de gezochte te voorkomen. Kapitein Westerling, ook bekend als „de Turk", werd per politie-auto naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. Was de arrestatie op zichzelf reeds een zeer opzienbarende gebeurtenis, nog meer sensatie werd verwekt toen in de loop van gisteravond bekend werd, dat Westerling wederom op vrije voeten was gesteld, nadat de Rechter commissaris bij de Amsterdamse rechtbank, mr J. Knottenbelt, de vordering van het Openbaar Ministerie, vertegenwoordigd door mr H. A. Wassenbergh, Officier van Justitie, tot inbewaringstelling van Westerling had afgewezen „omdat er geen gronden gevonden zijn voor dadelijke vrijheidsbeneming". Kapitein Westerling heeft, zoals be kend. nadat hy eerst in België verbiyf had gehouden, geruime tyd in Zuid- Frankrijk vertoefd. Enige weken geleden werd bericht, dat hy zyn verblyfplaats aldaar had verlaten, nadat van Neder landse zyde bepaalde démarches waren ondernomen. Het was bekend, dat de Nederlandse recherche de bewegingen van Westerling voortdurend in het oog hield. Enige weken geleden is Westerling via België naar ons land gekomen, waar hy "n bezoek bracht by zyn vrouw, die zich in Friesland ophoudt. Nadat hy bezoeken had gebracht aan vrienden in Den Haag en Amsterdam, nam hy zyn intrek in de Orangerie van kasteel Enghuizen te Hummelo. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Oud-kapitein Westerling. Het kasteel zelf is tengevolge van oorlogshandelingen verwoest en de eige naar. A. S. H. graaf van Rechteren Limpurg, bewoont sinds dien het tuin huis. De centrale recherche, die Wester ling vrywel voortdurend geschaduwd had. kwam hem ook nu spoedig op het spoor. In de nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks drie uur vervoegden de hierboven genoemde Amsterdamse politie-officicren, vergezeld van vier manschappen van de Amsterdamse centrale recherche, zich by de districtscommandant van de Ryks- polilie te Doetinchem. de officier eerste klasse H. W. Offers, die daags tevoren van een vacantie te Parijs op zyn standplaats was teruggekeerd. Gezamenlijk werd een plan ontworpen om „de Turk" te arresteren. Ongeveer 25 manschappen van de Rijkspolitie werden ter versterking gerequireerd en in de vroege morgen trok men naar Hummelo, waar het landgoed van graaf van Rechteren Limpurg werd omsingeld, zodat geen mens on opgemerkt kon binnenkomen of de buitenplaats verlaten. Om half zes in de ochtend werd door commissaris Posthuma en de andere politie-officieren toegang tot de Orangerie gevorderd. Aan graaf van Rechteren Limpurg werd hel doel van de komst medegedeeld. Na deze ons gisteravond tfldens een kort onderhoud verklaarde, is de politie, afgezien van het grote machtsvertoon, volkomen correct opgetreden. Er werd huiszoeking verricht, maar kapitein Westerling had geen poging onderno men om te ontvluchten of zich te ver bergen. HU werd in zyn slaapvertrek aangetroffen en hem werd medegedeeld, dat hij op last van de Procureur-Gene raal. fungerend directeur van politie te Amsterdam, die handelde in opdracht van de regering, was gearresteerd. Westerling nam deze mededeling kalm op. doch vroeg tyd om zich te kleden, te ontbijten en verschillende benodigd heden in te pakken. Dit werd toegestaan. Nadat de arrestant zich reisvaardig had gemaakt, werd hem verzocht in een politie-auto plaats te nemen, waarna rechtstreeks naar Amsterdam werd ge reden. waar „de Turk" in het hoofd bureau van politie aan de Elandsgracht in verzekerde bewaring werd gesteld. Kort na aankomst werd hy door de procureur-generaal mr A. A. L. F. van Dullemen, verhoord. In de loop van gistermiddag werd hy ingevolge de be palingen van het Wetboek van Straf- verordering voor de Rechter-Commls- saris by de Amsterdamse Rechtbank, mr J, Knottenbelt, geleid, die had te beslissen of er termen aanwezig waren hem in voorlopige hechtenis te houden. De beschuldigingen, die tegen Wester ling waren ingebracht, betroffen de sertie (art. 101 Wetboek van Straf recht). het openlijk en met vereende krachten plegen van geweld (Art. 141 Wetb. van Strafrecht), uitlokking van desertie (Art. 203 Wetb. van Straf recht). doodslag (Art. 287 Wetb. van Strafrecht) en vernieling van aan anderen toebehorende goederen (Art. 350 e.v. Wetboek van Strafrecht). Al deze beschuldigingen hadden be trekking op zijn bekende actie op West-Java in Januari 1950. Voorts werd hem ten laste gelegd het op illegale wyze overschrijden van lands grenzen. Het bevel tol arrestatie was ondertekend door de procureur-gene raal, mr Van Dullemen. Mr Knottenbelt heeft, zonder verder vooruit te lopen op het onderzoek, dat tegen Westerling geopend is, en dat nog zal worden voortgezet, de vordering van het Openbaar Ministerie tot inbewa ringstelling van Westerling afgewezen omdat gelyk gezegd er geen gron den gevonden zijn voor dadelijke vry- heidsbeneming. Op grond van deze beslissing werd kapitein Westerling gisteravond weer op vrye voeten gesteld. Gisteravond werd ons medegedeeld, dat „de Turk" niet naar Hummelo is teruggekeerd, maar intrek heeft geno men bij vrienden elders ln den lande. Door het Hoge Commissariaat van Indonesië te Den Haag werd gister avond medegedeeld, dat het verzoek van de Indonesische regering in 1951 tot de Nederlandse regering gericht om kapitein Westerling op grond van de hierboven genoemde beschuldigin gen uit te leveren, nog steeds van kracht is. By het voortgezet onderzoek zal door de Nederlandse rechterlijke instanties moeten worden uitgemaakt of dit ver zoek al dan niet kan worden ingewil ligd. Westerling, deelde hedenmorgen mede. dat hem bij zijn vrylating als voor waarden werden gesteld, dat hij Ne derland niet zou verlaten en niet zou onderduiken. Hij heeft in deze voor waarden toegestemd en daarop zijn woord gegeven. Hjj zeide dit woord ook te zullen nakomen indien er eventueel sprake zou zijn van zijn uitlevering. Koningin en Prins waren „thuis" Koningin ontving sleutel tot harten van Grand Rapids Overweldigende ontvangst in Holland (Michigan Leerstoel Calvijn-college naar haar hernoemd Koningin Juliana ontving gistermiddag de sleutel van de stad Grand Raplds op een open balkon van het Pentlind Hotel voor een enorme menigte, die Hare Majesteit ovatie na ovatie bereidde. De begroeting door de bevolking van Grand Rapids overtrof in enthousiasme en omvang zelfs de ontvangst van wijlen pre sident Roosevelt in 1936. De politic schatte de menigte, die het Koninklijk echt paar toejuichte langs de route, op omstreeks 100.000. De Koningin dankte de bevolking van Grand Rapids, die op het door zon overgoten plein was samen gestroomd, met enkele welgekozen woorden. „Het is alsof wy weer thuisgekomen zijn", aldus de Koningin. Zij eindigde met enkele zinnen in het Hollands, die door de luidsprekers in de straten werden verspreid. Koningin Juliana zeide: „Ik ben zo bly u allen hier te zien en op te merken, dat u het goed maakt. Het verheugt mij buitengewoon te zien, dat u Nederland hier zo goed vertegenwoordigt". Na met handgewuif, glimlachend voor de ovatie bedankt te hebben, begaf het Koninkiyk echtpaar met gouverneur Williams van Michigan en burgemeester Goebel zich naar binnen voor de lunch, waaraan 300 gasten deelnamen. Het Koninkiyk vliegtuig dezelfde Constellation, die het naar Detroit had gebracht was bij volmaakt mooi weer omstreeks 10 uur op het vliegveld aan gekomen. Er waxen erewachten van padvinders en padvindsters in kleurryke uniformen en natuuriyk de ln blauw en geel ge klede charmante .majorettes", die haar staven handig hanteerden. Den lange stoet van auto's begaf zich hierop naar het CaJvljn-College. Op dit college werd on deze das een leerstoel benoemd naar Koningin Julia na. In de aula van het college sprak president Spoelhof de Koningin toe: „Wij beschouwen deze gebeurtenis als een van grote betekenis voor deze academie. Deze bijeenkomst bevestigt de band welke het heden van het college verbindt met rijn geestelijke en culturele verleden in de geschiedenis van Nederland. De heer Spoelhof deel de ten slotte mede. dat ter gelegenheid van het koninkiyk bezoek besloten Is de leerstoel in de Nederlandse taal en letterkunde te herdopen in „The Queen Juliana chair of the language and culture of the Netherlands" (De Ko ningin Juliana leerstoel voor de Ne derlandse taal en cultuur). De Koningin Teide te voelen, dat wetenschap hier onderwezen wordt in het teken van de wijsheid dat hier een Friese inspiratie leeft tot eerlijk on derzoek. en dat zij de indruk heeft dat hier komt al wat waar. werkelijk en wczenlyk is". Na de plechtigheid i n het Calvljn- ccllege begon de officiële intocht in de stad. die veel weg had van een middel grote Nederlandse plaats op Koninginne dag. Overal van de daken woeien Ne derlandse en Amerikaanse vlaggen. wa ren bomen lantaarnpalen, auto's en de bewoners zelve rijkelijk met oranje ge drapeerd. marcheerden muziekcorpsen door de straten op de maat van vrolyke marsen. Zelfs de venters met Oranje- luchtballonnetjes, een in ons land op I zulke dagen zo vertrouwd gezicht, ont- 1 braken in Grand Rapids, op enige dui- zerden kilometers van het vaderland, niet. I Het gezelschap arriveerde om half zes vcor het Pantlind Hotel, waar Hare I Majesteit en de Prins verschenen op het balcon van de tweede verdieping, vvaar- onaer duizenden waren samengestroomd, j De burgemeester, de heer Paul Goebel. sprak het Koninkiyk Paar hier toe en overhandigde haar gelyk gezegd I de sleutel van de stad. Hij zeide: „Deze sleutel is niet alleen de sleutel tot elke deur in deze stad. het is ook de sleutel tot onze harten". Het Koninkiyk Paar bezocht ook Hol land, op ongeveer 45 km. van Grand Rapids. Duizenden en duizenden hadden zich langs de weg naar Holland, w aar zy Koningin en Prins „thuis waren' opge steld Langs de wegen zagen we huismoeders met spandoeken waarop byvoorbeeld stond: .Goedendag Koningin". Met de stoet holden jongens en meis jes in Nederlandse klederdrachten mede. fietsten jongens en meisjes op xywielen. die tot ware Oranje-voer tuigen waren getransformeerd. Zo bereikten Koningin en Prins het stadhuis, waar burgemeester Harry Har rington zich tot tolk maakte van alle inwoners ..Wij weten .dat u zich veel vrienden hebt gemaakt in grote steden, groter dan Holland Michigan .Hier be hoeft u zich geen vrienden te maken, u heeft ze. wy allen." De Koningin was kennelijk ontroerd door de grootse ontvangst, die deze Ne derlandse afstammelingen haar hadden bereid, en zij drukte het aldus uit: „Ik kan alleen dit maar zeggen: „harteiyk dank voor dit welkom thuis." De gouverneur van de staat Michigan sprak ook nog enkele woorden en die waren raak getroffen. ..Deze plaats in Michigan Is werkelijk van u." zeide hij. .al deze mensen zijn wel loyale inwoners van de Verenigde Staten, maar. Majesteit, „rij zyn en biyven uw loyale onderdanen." En dat bewezen rij onmiddellijk met het inzetten van het Hollandse lied: „Holland .o Hol land ik vind Je zo mooi", en natuur lijk met het uitvoeren van klompen dansen op de bekende roelodieen. Nog werd bezoek gebracht aan het Hope college, dat in het miden van de 19e eeuw werd gesticht door de Neder landse emigranter.'eider dominé van Raai te. Hier werd het Koninklijk Daar begroet door de president van het Col lege. Irvln J. Lubbers. In de kapel van I het college hadden zich 1500 Amerikanen Ivan Nederlandse afkomst verzameld uit alle de'en van Mich'gan. met inbegrip van Zeeland. Friesland. Drenthe, Over- yssel en de Graafschap Voor dit gezel schap hield de Koningin een geïmpro viseerde rede. waarin zy zeide bly te zijn na elf jaar terug te zyn gekomen naar Michigan. Zy constateerde dat de wereld dc laat ste jaren een groeiend gemeenschaps gevoel vertoont, waartoe Amerika ron- Koningin Juliana schrijft tijdens haar verblijf op Sea Island prent- briefkaarten aan haar kinderen terwijl Prins Bcrnhard toekijkt. der twijfel veel heeft bygedragen. „Deze tyd vraagt verantwoordelijkheid om te waken voor wat het waardevolst is in dit leven. Wij zijn bewakers van de vrijheid om deze vrij te maken van alles wat vernietigend kan zijn. Vertegenwoordigers van verschillende delen van Michigan kwamen vervol gens nog naar voren om een groet van hun streek genoten over te brengen. De terugreis naar Detroit, waar het Koninkiyk Paar de nacht van Woens dag op Donderdag ln het Sheraton Ca dillac hotel zou doorbrengen, werd per speciale trein gemaakt. Met een bezoek aan Ann, Arbor, de universiteit van Michigan, waar de Ko ningin het ere-doctoraat ln de rechts wetenschappen wordt aangeboden, wordt vandaag het bezoek aan het Oosten van de Ver Staten besloten Na de middag vertrekt het Koninkiyk Paar per vlieg tuig van Willow Run Airport te Detroit naar San Francisco, waar men in de avond hoopt aan te komen voor het week-eInde-bezoek aan de Westkust. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil KONINGIN JULIAN AD AGEN IN MICHIGAN. Gouverneur Mennen heeft bjj zy'n afscheid van het Koninkiyk paar van Michigan een geste gemaakt, die tot nog toe zonder precedent is. In een proclamatie, die hij in de trein tekende, heeft hy de be volking van Michigan er ran od de hoogte gesteld, dat in de toekomst de 16e en 17e April in Michigan be schouwd zullen worden als „Ko ningin Juliana dagen". In dc pro clamatie staat, dat zelden een be zoeker van dit land meer heeft gedaan om de navolgende idealen te verwezenlijken: het bereiken van begrip tussen landen, hetzelf de geloof en dezelfde doelen na streven. Deze twee dagen zullen in de toekomst als een soort natio nale feestdagen worden herdacht. Hl"Ililllllllllllllllll Niemoeller contra Dibelius Bisschop Otto Dibelius. voorzitter van de Duitse Evangeüsohe Kerk. heeft voor gesteld. dat ae Evangelische en de R.K. Kerk toezicht zullen houden op de ver kiezingen in geheel Duitsland. Op een congres van Westfaalse predikanten verklaarde dr Dibelius, dat er thans slechts eën organisatie in Oost- en West- Dultsland is. in welker integriteit en betrouwbaarheid allen kunnen vertrou wen: de kerk. De kerk zou door het uit oefenen van een dergelyk toezicht zich niet op politiek terrein begeven, daar zij het resultaat van de verkiezingen n,et zou beïnvloeden De bestaande on- partydige organisaties van de kerk zou den voor genoemde taak gebruikt kun nen worden. Ds Niemoeller, voorzitter van de Pro testantse Kerk in Hessen, verklaarde reeds, dat hy het niet eens is met ar D.belius. Hoewel de kerk in verhouding het hoogste vertrouwen van beide zyden geniet, is haar neutraliteit ln de ogen van de bevolking ln de kwestie Oost- West betwistbaar, aldus ds Niemoeller. Hij zag ook niet in hoe de 41 000 geeste- lyken van Duitsland de verkiezingen ln de practijk zouden kunnen controleren. De Duitse geestelijken kunnen als bur gers niet stemmen en controleren tege- lijkertyd zeide hy. Zweden en Zwitser land zyn neutrale staten, die dg verkie zingen wellicht zouden kunnen contro leren. moeelyk op verzoek van de V.N.. besloot hy. Ter afsluiting van de Van Ricbeeck- feesten te Kaapstad werden kransen gelegd aan dc voet van het stand beeld van Jan van Riebeeck. De foto toont dc officiële vertegen woordiger van Nederland bij de feesten. Jltr mr F. Beelacrts van Blokland, die een krans gaat leggen bij het standbeeld.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1