Ongeëvenaarde Paasdrukte in bollenstreek en badplaatsen ,^r,4;^Tw"rd„Vhcn!:; wr" m" hc> ««"p* van hc Koninklijk Paar thans in Detroit Honderdduizenden uit binnen- en buitenland naar zonovergoten lenteoorden 91ste Jaargang DINSDAG 15 APRIL 1952 RijnslrCek-cdilie No. 27583 l^idsch^dagblad Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6— per kwartaal; f. 0.47 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Rood gestoofd en grijs bestoft kers te verwerken. Tenminste 4000 per sonenauto's puilden van het dit seizoen aitgebreide parkeerterrein, dat echter niet groot genoeg bleek, zodat aller- haast nog een weiland van een boerderij aan dit terrein moest worden toege voegd. Voorts kwamen niet minder dan 150 i touringcars, waaronder vele uit Duits- land. deze eerste Paasdag naar d? sprookjesKiin in Lisse. waar het dank zu de royale oppervlakte en de doel- treffende aanleg minder vol leek, dan j men op grond ran deze getallen zou venmoeden. Het blijkt steeds meer, dat Keukenhof ongekende stromen kan ver werken, zonder dat de schoonheid van deze expositie verloren giaat in de men- senmassa. Op tweede Paasdag was het nog een graadje erger, of beter, hoe men het noemen wil tegen de 50.000 bezoekers stroomden door de poorten van Keu kenhof de 25 hectare bloementuin binnen. Dil werd dan ook een absolute recorddag. Het vorige record stond op 37.000 zodat de dag van gisteren wel als een zeer bijzondere in de analen van de tentoonstelling geboekt zal worden. Ditmaal parkeerden er niet minder dan 6200 personenauto's 225 autobussen (die een veilig onderko men vonden in de eigenlijke kasteel tuin) en een eenvoudig niet te schat ten aantal fietsen bromfietsen en an dere vervoermiddelen. WAT MOET DAT WORDEN? Men vraagt zich in de bollenstreek wel met enige (overigens opgewekte) bezorgdheid af, hoe het de komende twee Zondagen moet gaan. indien de weergoden het toerisme dan even wel gezind zijn. Want d? bollenvelden zijn dan eerst pas op lnm schoonst, en de mozaïeken en stukken uit het 26 April te houden corso voegen zidh over veer tien dagen bij (het vele. dat de natuur dan al te genieten geeft Onder dc buitenlanders in bollen streek en badplaatsen overheersten verreweg onze Zuiderburen, de Bel gen. Nu en dan waande men zich in liet land van onze Beneluxpartner, I wanneer een hele groep auto's met wit-rode nummerborden langs schoof. I Maar ook de Duitsers (in bussen) en de Fransen lieten zich niet onbetuigd, terwijl er voorts Engeleen waren. Zwe- den en Amerikanen, de laatsten hoofd- j zakelijk verlofgangers van de bezet- tingatroepen in Duitsland. NA DE BOLLEN DE ZEE. Zeer velen van de bollen-toeristen richtten na hun bezoek aan de velden I en Keukenhof hun schreden naar de zee. waarbij Noordwijk uiteraard de grootste trekpleister was. De boulevard was een zee van auto's, bussen, f.etsers en wandelaars, dooh het strand, hoewel zeer druk voor de tijd van het jaar, was de meesten nog te winderig en 'kil. Hetgeen niet zeggen wil. dat er geen dapperen waren die Qc bloemcnstalletjcs deden goede 8 in het stralende lenteweer. Drommen fietsers en auto's waren overvol. Er was altijd nog wei een bollcntocnsme: de narcisscnshngers plaatsje te vinden. In tegenstelling met de zeer tevreden neringdoenden in de bollenstreek meende men hier dan ook te moeten constateren, dat ,het geld op is", zodat zelfs op een dag als deze niet iedereen zich nog kan veroorloven een vrij prijzige ver pozing te zoeken. Het autoverkeer was ook op de cri- tieke punten In Noordwijk uitstekend j geregeld, dooh dit kon niet voorkomen, j dat de uitvalswegen in de laten midda- j gen van beide Paasdagen nogal dicht kwamen te zitten. Geen echte opstop- pingen, maar toch een tergend traag j temipo. Het stranöbezoek aan Katwijk was eveneens zeer goed, maar hier betrof het hoofdzakelijk mensen, die de zee als doel van hun tooht hadden gekozen, en j niet als in Noordwijk de bollenvelden met als dessert een blik op zee. Daar door was er in Katwijk ook minder doorgaand" verkeer, waardoor de moei lijkheden daar minder waren. Over het algemeen was men er over het zaken doen beter te spreken dan in de bloe- men-badplaats. REL'ZE-PAASEI IN AVIFAUNA. Van de vacantieoorden noemen wij verder Avifauna, dat 25.000 bezoekers te verwerken kreeg in het Zaterdag her opende en in de wintermaanden ver rijkte vogelpark. Ook d.t oord b'eek. ge zien de slingers op de auto's, voor zeer velen een dessert te zijn na een bezoek aan de bollenstreek. Het park had een zeer bevredigend begin van het nieuwe seizoen, en een struisvogel meende dit te moeten onderstrepen door een Paas- struisei te leggen. De auto-, wielrijders- en voetgan gerszee, die Noordwijk gisteren van land uit overspoelde. Rccorddrukte? Niet wat de terrassen betreft, maar zeker voor de boulevard op de nu eenmaal altijd vroeg in het seizoen vallende Tweede Paasdag. GESTRANDE TOERISTEN. Op deze hoogtijdagen blijkt weer eens. dat ons land nog geenszins op massatoerisme is ingesteld. In Am sterdam strandden de Zaterdag voor Pasen en de avond van eerste Paas dag vele honderden toeristen, die geen onderdak konden vinden, en met veel moeite werd, Iaat in de avond, een deel afgevoerd naar Bergen en Schoort In Noordwijk liepen In de late avond van eerste Paasdag enkele honderden toeristen rond die geen nachtverblijf meer machtig konden worden. Ook Leiden bleek geen uitkomst te kun nen bieden. „Ik heb geen flauw idee waar ze gebleven rijn", verklaarde men ons in Noordwijk, „maar in deze plaats zeker niet en In Leiden, Oegst- geest. Katwijk en Rijnsburg evenmin". Toen laat In de middag en de avond de uittodhit begon, het verkeersappartat (al even voortreffelijk werkend al6 in de oentra) op de verder gelegen punten ln actie lcwam, zoals in Leiden en Haar lem. Den Haag en Amsterdam, toen keenden honderdduizenden voldaan, moe van lichaam, maar verfrist van geest, naar hun haardsteden terug. Alles heeft meegezeten, om deze Pasen 1952 tot een historische te maken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Dank zij de perfecte orga nisatie konden zelfs de verkeersslagadcrs bij het hart van de bollenstreek. Keukenhof, de toeristen- stroom redelijk verwerken. Maar van tijd tot tijd spande het toch op dit punt. onge twijfeld een van de drukste in den lande. Koningin plantte herinneringseik voor Cloister-hotel Dank aan Georgia Na de Paasdagen in volkomen rust op Sea Island te hebben doorgebracht zijn Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard toegejuicht door meer dan 200 vakantiegangers, gistermiddag om kwart voor twee plaatselijke tijd met een Constellation van de Amerikaanse Luchtmacht naar Detroit vertrokken, waar zij gisteravond om 23.45 uur Ned. tijd aankwamen. Kort voor het vertrek gaf Hare Ma jesteit een boodschap aan dc bevol king van Georgia, waarin zij zeide uiterst dankbaar te zijn voor de grote gastvrijheid die de bevolking in het Zuiden haar en de Prins in deze da gen heeft geschonken. Een speciaal woord van dank richtte de Koningin aan de pers, die haar tijdens de korte vacantie volkomen rust heeft gelaten. Een half uur voordat de constellation zich losmaakte van Mckinnon Air Field plantte de Koningin voor het hotel Cloi ster een boom. die haar naam zal dra gen. S echts staatshoofden kunnen het voorrecht genieten als herinnering aan hun verblijf op Sea Island een dergelijke eik achter te laten. Tot nog toe staan er pas twee andere bomen, die de namen dragen van vroegere presidenten van de Ver. Staten De Prins ontving kort voor zijn vertrek een brief van de Ver eniging voor Dierenbescherming. waar- In gjote waardering wordt uitgesproken voor ziin hulp aan de zieke eend .die he laas ls overleden. De vereniging noem de de daad van de Prins een voorbeeld van humaniteit jegens zulke hulpeloze dieren. Op het vliegveld bevonden zich onder de 200 aanwezigen een Nederlan der en zijn vrouw. Het waren Jan Hoppe uit Nijmegen en zijn echtgenote, die reeds 30 jaar in Atlanta wonen. Zij wa ren speciaal uit Atlanta naar Sea Is land gekomen, een afstand van meer dan 450 kilometer om het Koninklijk Paar te kunnen zien. En zij smaakten het genosgen om voor het eerst in hun leven tegenover de Koningin en de Prins te mogen staan en enige woorden met hen te wisselen. Mevrouw Hoppe droeg een Oranje lint met de beeltenis van Koningm Wi'.he'mina er op Zij had die meegebracht in 1939. toen zit voor de laatste maal in Nederland was. Op het strand van Sea Island tufte Zaterdagochtend een eenzame wielrijder op een ploffiets voorbij en wuifde naar zijn echtgenote, die onder een kleurige parasol op het strand van de zon lag te genieten. Hy beschreef al ploffend een paar wijde bogen op het zand en ver dween in Oostelijke richting. Een drietal andere ploffletsberijders voegde zich bij hem Het waren Prins Aschwin'. zijn Franse echtgenote en majoor Geertse- ma, die Prins Bernhard begeleidden op een matineuze fietstocht. Na ongeveer Z2s mijl te hebben afgelegd kwam het viertal een paar andere badgasten tegen, die zich echter aanzienlijk minder snel op het strand voortbewogen. Het was een aantal reuzen krabben dat een wandeling maakte. De Koningin, die bii aankomst op Sea Island zichtbaar uiterst ver moeid was, beperkte haar activiteit zo veel mogelijk. Dat nam echter niet weg dat zü ook Zaterdagochtend zich weer bezig moest houden met aangekomen staatsstukken, die per speciale koerier uit Washington waren overgebracht. Voorts maakte de Koningin enige wandelingen en genoot van de weldadig schijnende zon. die Vrijdag echter aan- zinJjjk feller was dan Zaterdagmiddag, toen talrijke vrouwelijke badgasten de 'aatste strandreacties lieten zien op het terras van het Beachhouse. Later keken de Koningin en de Prins met kennelijk welgevallen naar een show. die door een aantal badgasten vanaf de springplank in het grote zwembassin van het zwem bassin van het Beachhouse werd opge voerd. 'T WORDT STEEDS FANTASTISCHER Het persbureau „Nieuw China" meldt, dat Chinese bacteriologen bacillendra- gende vissen hebben aangetroffen op bergtoppen in Noord-Korea. Deze vissen zouden door V.N.-vliegtuigen zijn uitge worpen. Radio-Peking meldt, dat Amerikaanse vliegtuigen op 26 Maart ,jiieuwe aan vallen met bacillen" ln Mandsjoerije hebben gedaan. Dorpelingen op het schiereiland Liao Toeng zeggen, aldus de radio, dat de bommen als pamflet bommen waren „gecamoufleerd". Zy hadden .grote aan. tal vliegen, vlooien en kevers" gevonden in hun gebied. Perfecte verkeersorganisatie leidde toeristenstrooni in redelijke banen De Bilt verwacht tot morgenavond; Bijna overal droog weer met weinig bewolking en zwakke hoofdzakelijk Noord-Oost" lijke wind. Warm voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur) 16 APRIL. Zon op: 5 42 uur; onder: 19.40 uur. Maan op; 2 23 uur; onder: 9 20 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.04 en 19.39 u. DU nummer bestaat uit acht pagina' WEERBERICHT Weinig verandering (Van een onzer redacteuren). Rood gestoofd en grijs bestoft keerden vele honderdduizenden gisteravond na ongeëvenaard mooie Paasdagen terug uit de Hollandse lenteoorden naar hun haardsteden, in Oost, West, Noord en Zuid van ons land, in België, Frankrijk, Duitsland en wat al niet meer. Het record-Paasweer heeft beide dagen een massale recordmenigte (althans voor deze feestdagen) op de been gebracht voor tochten naar bollen streek en strand, naar Avifauna en zovele andere ontspanningsoorden die in deze dagen de belangstelling plegen te trekken. In de bollenstreek, de grootste trekpleister in deze tijd, heeft men het ogk op de door hun mooie weer beroemd geworden Paasdagen in 1949 niet zo druk gehad als de afgelopen dagen, en ook de befaamde derde Mei, Hemel vaartsdag, van vorig jaar is volgens de schattingen overtroffen, doch het peil van de drukte tijdens en op de Zondag na het traditionele corso is niet bereikt. Aan het strand, waar het ondanks de zon nog alles behalve zomers was, heerste een gezellige drukte, doch in tegenstelling met hartje zomer was er nog wel zand te zien, vrij veel zelfs. De boulevards van de badplaatsen zoals Scheveningen, Noordwijk, Katwijk en niet te vergeten Zandvoort liepen „dicht". Naast Keukenhof, dat eerste Paasdag 30.000 en gisteren tegen de 50.000 bezoekers telde, trok het andere belangrijke ontspanningsoord in het westen des lands, Avifauna, op beide dagen tezamen ongeveer 25.000 belangstellenden. De verkeersstromen, die deze massale uittocht naar bollenstreek, strand en Avifauna veroorzaakte, werden perfect in goede banen geleid door een op volle toeren werkend en enthousiast politie-apparaat dat zich veel moeite heeft gegeven orde te brengen in de horden, die nu eenmaal op een vrije dag eens niet aan de leiband willen lopen. Dank zij deze geheel op haar taak berekende verkeersorganisatie zijn er geen ernstige opstoppingen voorge komen, noch ernstige ongevallen, die eertijds steeds zulks een droeve schaduw op een zonnige dag wierpen. Lachende aarde onder stralende zon In de streek aohter de duinen tussen Lelden en Haarlem was behalve het mcole weer ook (het feestelijk kleed van de in bloemen laahende Hollandse aarde te genieten, en hier concentreerde zaoh dan ook de grootste belangstelling, die met geen mogelijkheid ook maar bij be nadering ln cijfers is uit te drukken. Met alle denkbare vervoermiddelen stroomden van de vroege odhtend tot laat in de middag de toeristen uit bin nen- en buitenland naar deze bloemen tuin. die een frisse schoonheid toonde ■van overheersend geel der narcissen, het sohaarse felle rood der vroege tul pen en de hier en daar verspreide zaohte tinten van de hyacinthen, dat alles gevat ln een waas van ontluikend groen aan (heesters en bomen. Dank zy de reeds genoemde per fecte verkeersorganisatie onder lei ding van majoor R. Warmoltz en zyn legertje van Rijkspolitiemannen, sa mengetrokken uit het gehele Westen des lands, viel dat alles ook te genie ten door de drommen, die zich door de nauwe wegen van de bollenstreek persten. Hier en daar werd de drukte wel eens een bezienswaardigheid op zichzelf, die weer nieuwe belangstel ling aantrok (vooral de bollenstreek- bewoners schoolden hier en daar sa men om te zien of er nu niet eens een flinke gezellige verkeersknoop zou ontstaan), over het algemeen werd het verkeer in goede en vlotte banen gehouden, waardoor de schoonheid van het land, doel van al deze hon derdduizenden, kon worden genoten. De politie, die radiografisch contact had gelegd tussen de verschillende cri- tieke punten in deze wegenarme streek en de toegangspoorten, sloot tijdig weg gedeelten, waar moeilijkheden dreigden, af voor het autoverkeer in een of twee richtingen, dat dan langs andere, dik wijls omwegen meebrengende banen werd geleid. Wij kregen de indruk, dat in de afgelopen jaren het politieappa raat door ,.cohade en schande" «waar voor het zich overigens niet behoeft te schamen i wijs geworden is en thans de meest efficiente wijze van behandeling van het verkeersprobleem in de bollen streek te pakken heeft gekregen. De komende bollenzondaigen moeten na tuurlijk nog tonen, dat het apparaat ook tegen „pieken" als tijdens en rua het corso is opgewassen, doch het ver loop van zaken tijdens eerste en vooral tweede Paasdag wekt de hoogste ver wachtingen Eerste Paasdag heeft het verkeer ln Noordwijk en Scheveningen even vast gezeten, terwijl de afsluiting van de Sandtlaan tussen Rynsburg en Katwijk aanvankelijk nogal wat moeilijkheden opleverde. Wat d3t laatste betreft: was het nu beslist nodig, deze afsluiting in dit kortstondige hoogseizoen te begin nen? Of is dit het uitvloeisel van de schoonmaakwoede, die geheel Nederland in deze dagen te pakken heeft en ook in de bollenstreek geleïd heeft tot wer ken aan de wegen, welker capaciteit daardoor verminderde? Op Tweede Paasdag rijn er. voor zo ver ons bekend, geen ernstige opstop pingen voorgekomen, al ging vooral het autoverkeer ihder en daar van tijd tot tijd stapvoets vooruit. DAGRECORD KEUKENHOF RUIM GESLAGEN. Het centrum van bollenland. Keuken hof. kreeg eerste Paasdag 30.000 bezoe

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1