LEIDSCH DAGBLAD Koninklijk Paar geniet vacantie in zonnig ooi mm Vadermoeder en zes kinderen in vuur gedood Diste Jaargang ZATERDAG 12 APRIL 1S52 Rijnslreek-edilie-k No. 27582 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.— per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.' 25041; Red. 21507 Moskou speelt handig verder Een oud gezegde luidt: de mens went aan alles! Zo schijnt het ook te gaan met de koude oorlog Naar buiten wordt daarvan nog slechts weinig gemerkt, doch nu denke men vooral niet. dat aan dit begrip een einde is gekomen. Het tegendeel ls juist het geval, al lijkt het er bü tyd en wijle op, dat de koude oorlog aan het afnemen is. Moskou voert deze oorlog met niet afnemende kracht rustig verder, zij het, dat het Kremlin daarbij wat minder spectaculair naar buiten optreedt. Het geen de koude oorlog wellicht gevaarlij ker maakt dan ooit het geval Ls geweest. Moskou doet zijn uiterste best om de wereld een rad voor de ogen te draaien, nl dat het mogelijk is tussen Oost en West een nieuw lichaam te schuiven, dat men zou kunnen noemen een neutraal schema, dat zowel voor Europa als voor Azië geldt! Daarop zijn alle krachten van Moskou geconcentreerd en, laat het ons eerlijk erkennen, dit spel wordt meesterlijk ge speeld, zodat velen in beide wereld delen er grandioos invliegen. Moskou speculeert daarbij handig op de idee: de wens is de vader der gedachte! Ernstig valt te betreuren, dat in het Westen en in Azië er te velen zijn. die blijkbaar niet willen zien en begrijpen, dat Moskou slechts uiterst handig de splijtzwam cultiveert zonder zelf iets te wijzigen in zijn plannen en voornemens. Men weet hoe Moskou de wereld over- s(roomt met zg. vredesconferenties En dit woord vrede heeft direct zoveel sug gestieve macht, dat talrijke in wezen riet-communisten er omheen fladderen als muggen om de kaars Daarop is ge vol cd het streven om te komen tot een vier-mogendheden-ont- moeting, dat niet slaagde, omdat het officiële Westen te nuchter bleek om in deze val te lopen Daarop volgde de on verwachte zet Inzake het Duitse vraag stuk. die onder pressie van de algemene opinie ernstig wordt genomen, ook al is er in wezen niets dat zelfs maar lijkt on een veranderde houding van het Kremlin. Zeer subtiel wordt het spel er der gespeeld en dit mist voor de zo veelste maal zijn uitwerking niet.: scheu ring in het Westen en dus ondermijning van de saamgebundelde macht tegen Moskou. Stalin geeft een interview, waarin hij het. oorlogsgevaar niet groter noemt dan enige jaren terug men lette wel. niet groter hij zegt niet., dat het er niet ls, of zelfs is verminderd! waarin hij voor de zoveelste maal verzekert., dat de twee systemen van Oost en West naa't elkaar kunnen bestaan en meer dergelijk f-aais. Maar in daden blijkt er intussen niemendal van enige wending van de Soviet-politiek. Noch inzake de ontwa pening. nog inzake Duitsland geeft het Kremlin iets prijs. Schone woorden te ci er. zowel in nota's als In verklaringen van diverse leiders maar ln wezen geen enkel tastbaar bewijs van enige kente ring ten goed Een bijzonder handige zet in het po litieke steekspel blijkt wel de economi sche conferentie te Moskou, waarheen 7,-ch tegen de bedoeling der diverse re geringen in toch wederom vele handels mensen hebben laten verlokkpn Zij d'eigen het slachtoffer te worden van de Moskous? schijnheiligheid. Natuurlijk vpnklaart het Kremlin zich bereid tot ruime verbreding van de handel tussen Oost en West. daar het meer en meer de' hinder ondervindt van de afsluiting door het Westen van deze handel Het r ->pf zeer aanlokkeliike voorstellen, daar- bi' eesteurid door het rode China, dat tal van artikelen hard nodig heeft En de Westelijke handelsmensen, die bliik- baar wederom niets zien dan geldeliik voordeel, schijnen maar al te zeer be reid om daarop in te gaan. In de prac- tijk zal daarvan gelukkig, weinig te recht komen zolang de Westelijke re- perineen vnet bil 'tuk houden speciaal Amerika liikt vastbesloten dat te doen! doch Moskon bereikt niettemin ziin doe! voor een "let gering deel- schpnring ln de Westelijke eenheid! West-Duits land ls bv. zeer verontwaardigd, dat. terwijl de Duitsers om Adenauer te steu nen niet aan de lokstem van Moskou hebben eehoor gegeven, van Engelse zii- de e?n delegatie naar Moskou is gegaan onder leiding van ex-minister Bovd- Orr die wel oren schijnt te hebben voor de rode verlokkingen. Moskou speelt, zijn soel met grote han- d'eheld en vasthoudendheid Zolang er in het West°n nog zovelen aanwezig blii- V-en te ziin. die dit spel niet doorzien of niet willen doorzien zolang zal er in op geen wending van het Kremlin sp'ake zijn En dus geen ontspanning! Uitstapjesstaatszaken en ontspanning Voordat Koningin Juliana en Prins Bernhard Donderdag op het Mckinnon vliegveld op St Simons Island begroet werden door duizenden vacantlegangers, brachten zij een kort bezoek aan een van de grootste projecten, die ooit in de historie van de Ver. Staten is uitgevoerd. Het vliegtuig van president Truman, de Independence, zette Donderdagochtend vroeg daartoe koers naar Knoxville in Tennessee: door de gunstige wind werd de vlucht in slechts 2 uur en drie kwartier volbraeht. Per auto begaf het gezelschap zich daarop naar de Norris-dam, een van de 32 dammen, die de eens beruchte Tennessee rivier in bedwang houden. Het bezoek duurde vijf kwartier, waar na men per auto weer naar Knoxville reed. Vandaar werd reohtstreeks naar Sea Island gevlogen. St Simons Island ln Georgia ligt aan de Atlantische Oceaan, ongeveer 120 ki lometer ten Zuiden van Savanna. Het vliegveld is daar, waar vroeger een In diaanse nederzetting was. In 1936 ont dekten werklieden bij de aanleg van de vliegbasis beenderen van Indianen en talrijke Indiaanse reliqmën uit de 16de eeuw. Tegenover het vliegveld bevindt zich een ruimte van een slavenhuis, uit de tijd. dat slaven in Georgia nog de plantages bewerkten. 1000 VAC'ANTIEGASTEN. Het Koninklijk Paar begaf zich onmid dellijk na aankomst naar hun kamers op het aangrenzende Sea Island, waar voor het Koninklijk Paar het met palm bomen omgeven zogenaamde Retreat- house'' gereserveerd is. dat slechts en kele tientallen meters van de Oceaan is opgetrokken. Uit hun appartementen hebben Koningin en Prins een prachtig uitzicht op de Oceaan Het gevolg woont in het Cloister Hotel, dat accomodatie biedt voor 300 gasten en evenals alle an dere hotels en pensions op Sea Island en St Simons Island tot de laatste ka mer is bezet. Er bevinden zich meet dan 1000 vacantiegasten op Sea Island, ter wijl de permanente bevolking uit niet meer dan tien gezinnen bestaat. Er zijn in het Retreat House 10 ka mers. 4 boven en 6 beneden. De Ko ningin en de Prins bewonen gedurende de Paasdagen de bovenste verdieping. Ook Prins Aschwin en diens echtgenote zullen er logeren. De ..Tulpenclub" van de vrouwelijke Inwoners van Atlanta heeft Donderdag pier vliegtuig 100 verse tulpen naar Sea Island gezonden en zal vandaag nog maals eenzelfde lading sturen. In de kamer van de Prins prijken volle anjers. Het ls voor de eerste maal in de ge schiedenis van Sea Island, dat Ko ninklijke gasten op dit zonnige oord ver blijven. Het Koninklijk Paar en zijn gevolg is hier de gast van de Amerikaanse rege ring. Koningin en Prins hebben de wens te kennen gegeven er een volkomen ongestoorde Paasvacantie door te bren gen. Er zijn dan ook geen recepties of officiële diners georganiseerd. De Prins zal zijn hart kunnen ophalen aan zijn geliefde paardensport, die op het eiland druk wordt beoefend KERKGANG OP GOEDE VRIJDAG. aandoende temperatuur van om de 80 graden Fahrenheit. De Koningin reed op Goede Vrijdag eerst per auto naar de „Christ Church", waar Hare Majesteit en jonkvrouwe Röell een ochtenddienst bijwoonden. Tijdens de dienst, die een uur duurde, sprak de predikant een gebod uit voor de president van de Ver. Staten en voor zijn gast, Konin gin Juliana der Nederlanden. Pas op dit ogenblik realiseerden de andere kerkgangers zich, dat de Neder landse Koningin zich in hun midden bevond. De Prins had voor het ontbijt reeds een duik in de Oceaan gencmen en la ter zagen de gasten op Sea Island twee in luohtig costuum geklede heren een tandem berijden. De eerste heer. In blauwe shorts en kleurig hemd. bleek niemand anders dan de Prins te zijn met als duorijder hoofdcommissaris Se- sink in badcostuum. Het Koninklijk Paar gebruikte de lunch in de zelfbedienings-cafetarla van het strandhuis tegenover het hotel. De Koningin volgde het voorbeeld der an dere badgasten, nam een blad en ver zamelde de gerechten die zU wenste. STAATSZAKEN, 's Middags kwam met een speciale koerier een lading Nederlandse staats stukken op Sea Island aan. De Ko ningin en de directeur van haar ka binet. mejuffrouw mr Tellegen. trok ken zich enige uren terug om deze post af te handelen. Voor de avond waren Koningin en Prins uitgenodigd voor een partijtje in de open luoht op de oude rijstplantage van de heer Alfred Jones, de directeur van de Sea Island Maatschappij, op 35 kilometer van hotel Cloister. Afstamme lingen van de slaven, die daar vroeger werkten, zongen voor de Koningin en de Prins met hun warme stemmen wee moedige negrospirituals, terwijl geroos terde oesters werden genuttigd. Het ver orberen van deze oesters ls een kunst op zichzelf. Elke gast trekt een hand schoen aan en opent de oesters met een JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIII GEEN „L.D." OP 2e PAASDAG. Op Tweede Paasdag zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux de gehele dag gesloten zijn. Marijke-klok terecht De juiste toedracht van de zoek geraakte klok die Konmgin Juliana in Washington aan president Tru man had willen overhandigen, is thans bekend geworden. De klok is niet bij de Amerikaanse douane blijven liggen, maar het kleine kistje, waarin de Marijke-klok ver pakt was. is verkeerd afgeleverd, doordat een deel van het adres door onbekende oorzaak ontbrak. Inplaats van op de kanselarij is het kistje afgeleverd aan het woonhuis van ambassadeur Van Royen. waar het geplaa'st. werd bij bagage, die niet onmiddellijk nodig was. De klok za'. thans door bemiddeling van de betrokken autoriteiten naar de plaats van bestemming worden gebracht. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Zieke eend gaf de geest Toen Prins Bernhard gisteren met hoofdcommissaris Sesink een tochtje op de tandem maakte over Sea Isand, zag hij naast de weg een zieke eend. die zioh niet meer kon beweren Beiden stapten on- m.-Hellij .if en de Prins nam de eend mee naar het Retreat House. D. ar werd de zieke eend een vor stelijke verzorging gegeven. Men reserveerde een van de badkamers, liet het blad vclicpen en liet de vo gel daarin zwemmen. De eend werd op deskundig aüvles met mais ge voed en het zas er naar uit, dat de vogel „het zou halen". Maar het betrof hier blijkbaar slecihts een tijdelijke opleving, want later, teen de Prins ln de badkamer was, heeft het diertje tooh „de geest gegeven" lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll mes, dat hü in de andere hand houdt Voor het overige ging het bezoek van het Koninklijke paar op Sea Island viij onopgemerkt voorbij. Er was nog een amusante ncot en die betreft ons volkslied. Het strijkje in ho tel Cloister wilde dit natuurlijk vlekke loos .«.pelen. Er werd daarom een oud Nederland; liederenboek gevonden en dagenlang studeerde men de melodie in, termmste het lied. dat men als ons volkslied waande, het Wien Neerlands Bloed"! Op St. Simons Island, waar men met lede ogen aanziet, dat de ge hele eer van het Koninklijk bezoek aan I Sea Island toevalt, heeft men leedver maak over deze minder gelukkige greep van de concurrentie H:er namelijk, ln hotel „The King and Prince" is een Franse chansonnière. die Nederland goed kent en het Wilhelmus uitstekend kan spelen. Zo wil het dus, dat elke dag het „Wilhelmus" weerklinkt op Simons Island en de eiland-bewoners aan de I andere kant. die hun vergissing be- I merkt hebben, hel zonder Nederlands \[x-Qrcns aan boord tC gaan Van President Trumaris particuliere dag althans, kon men een vertegen- vliegtuig de Intcpendence Om woordiger van hel Cloister hotel zien -(C/j naar Knoxville Tennesseete Prince Hof'l" e" J™Ht de 'n.'t™ «n Iwgcven. wuift Koningin fuliana dc het Wilhelmus zien opschrijven, die achterblijvenden op het vliegveld La men zo dringend nodig heeft! Quardia toe. Rampzalige brand te Kampen Kachel was vermoedelijk te fel opgestookt Tijdens Haar bezoek aan het ge bouw der Verenigde Naties heelt Koningin Juliana kennis kunnen nemen van een maquette van het gebouwencomplex der V.N. De hoofd-architect der V.N., Wal- /«HO lace K. Harrison gaf voor H.M. een uiteenzetting (rechts). Links de secretaris-generaal van de V.N.. Trygve Lie. Links achter H.M.. de lieer D. J. von Balluseek. Neder lands gedelegeerde bij de V.N. Voorverkiezingen in Ver. Staten Van de 22 afgevaardigden, die de Amerikaanse staat Kansas naar de nationale conventie van de republikein se partij zal zenden, zullen er 20 stem men voor generaal Eisenhower als republikeins candidaat bij de presidents verkiezingen en 2 voor Taft. Dit besluit is door het congres van de republikeinse partij van Kansas na een stormachtige discussie genomen. Achttien Amerikaanse staten hebben tot nu toe 343 republikeinse afgevaar digden naar de in Juli a s. te houden partyconventie afgevaardigd. Volgens I niet-officiële gegevens zullen hiervan: 181 op Taft. 76 op Eisenhower. 21 op Stassen, 6 op Warren en 2 op Mac Arthur stemmen: van 57 kiesmannen is niet bekend op wie zy zullen stemmen. Naar de democratische partyconven tie zyn tot nu toe 161 kiesmannen af gevaardigd. Hiervan zullen, ook volgens niet-officiële gegevens. 53 op gouverneur Stevensen. 40 op senator Kefauver. 23 op senator Humphrey. 7 op senator Kerr, 6 op president Truman en 5 op andere candidaten stemmen. 27 Afge- vaardigden hebben zich niet verplicht een bepaalde candidaat te steunen. 24 DODEN BIJ AUTO-ONGELUKKEN IN MEXICO. In Mexico hebben twee auto-ongeluk ken Donderdag 24 doden geeist. By Acapulco botste een autobus met 27 per sonen door het weigeren der remmen tegen een paal, waardoor de bus In j brand vloog. Zeven der inzittenden konden zich redden, de twintig anderen kwamen in de vlammen om het leven. Voorts is op honderd kilometer ten j Zuiden van Mexico een auto met zeven j personen in een ravyn gestort. Vier in zittenden kwamen om het leven, de drie anderen werden zo ernstig gewond, dat men vreest voor hun leven. BELGISCH PARLEMENT OP HET „VINKENTOUW". Zullen de duizenden vinkenhouders. die België telt het bekende liedje: „ik heb een vinkle in een kooitje" Vlaam se of Waalse versie kunnen biyven zingen? De kwestie is n.l., dat het Luik se parlementslid Philippart dezer dagen in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers op hartstochtelyke wijze heeft be pleit. het houden van vinken in kooitjes te verbieden. Het „Belgische vinkeniersverbond" is echter op energieke wyze van leer ge trokken tegen Philippart. Een ontzettende ramp heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag Kampen getroffen. Bij een uitslaande brand in het perceel Klokkensteeg 9, bewoond door het gezin A. Breuker, werkzaam bij de blikfabriek van de heer Van de Wal te IJsselmuiden, is dit gehele gezin op een jongetje van twaalf jaar na in de vlammen omgekomen. De brandweer stond voor een machtige vuurzee, die spoedig werd bedongen. De vuurzee was zo fel, dat niemand door de vlammen kon komen, wat het werk van de brandweer bemoeilijkte. Paniek op zolder De steeg is ter plaatse zeer nauw. slechts 2.75 M. breed De vlammen sloe gen ln alle felheid tegen een muur aan de voerzijde. Na enige tyd van onzeker heid, bleek dat nagenoeg het gehele ge zin de dood in de vlammen had gevon den. Om twee uur in de nacht kreeg de politie bericht van de brand, waarop de brandweer gealarmeerd werd. De brand werd ontdekt door een naastwonende Een triest beeld van het totaal uit gebrande interieur te Kampen. Een bed. aat op de tweede verdieping stond, is door het plafond van de eerste etage gezakt. Rechts de kachel, dc vermoedelijke oorzaak van de brand. schoonzoon, de heer w. Root, die wak ker werd door een verstikkende took. Aan hem ls dan ook te danken dat de brandweer spoedig ter plaatse was en het vuur tot dit perceel kon worden be- perkt. Om haJfdrie had men nog geen vermoeden, dat een catastrophe had plaats gevonden. Even later echter moest worden geconstateerd, dat in ae kamer beneden doden lagen en spoedig daarna werd bekend, dat slechts een 12- jarig jongetje zich had weten te redden door enige dakpannen te verbrijzelen en door het onstane gat over het dak re ontkomen. Toen kon de brandweer be ginnen met het bergen van de stoffelyke resten. De moeder werd gevonden mee de baby van 8 maanden in haar armen. By deze brand rijn omgekomen de heer A. Breuker. zün echtgenote, een zoon Amoldus. oud 19 jaar. een zoon Hendrik, oud 16 jaar. een dochter Janny, oud 10 jaar, een zoon Anton. 9 jaar. een meisje Jana, 7 jaar, en een zoontje André, acht maanden. De 12- jarige zoon Koos heeft zich alleen kun nen redden. Koos werd in de dakgoot aangetroffen: mot behulp van een ladder haalden de buren hem naar beneden. De jongen had lichte brand wonden aan de hand. Hij vertelde nog. dat hy wakker was geworden van de rook, en toen zyn broertjes en zusjes gewekt had. De jongen had een gat in de dakpannen gemaakt en wist daardoor te ontkomen, maar niemand is hem gevolgd, wat vermoedeiyk veroorzaakt werd door de ontzettende snelheid waarmede de brand om zich heen greep. De kinderen heb ben er helaas niet aan gedacht, dat aan de achterzijde van de zolder een flink raam was, waardoor men op het plat van de fabriek van de firma Smit en Ten Hove kon komen. De vermoede- lyke oorzaak van de brand zal gezocht moeten worden in een brandende kachel, die 's avonds was bijgevuld en tijdens de brand nog fel brandde. Het gezin bestond aanvankelijk uit 15 personen. Een dochter, die gehuwd was, is verleden jaar overleden. Twee andere dochters zijn getrouwd en drie kinderen verblijven in het sanatorium bij Zwolle. Het huis is volkomen uitgebrand. Uit mededelingen van omwonenden is opgemaakt, dat Donderdag de cocos. matten schoongemaakt waren, die nog tot laat in dc avond in de steeg lagen. Vermoedelijk hebben de ouders deze matten 's nachts bij de kachel willen drogen en daarvoor de kachel feller gestookt dan anders noodzakelijk zou zijn geweest. Het is mogelijk, dat een cocosmat tegen de kachel is gevallen, waardoor ook de snelle rookontwikke ling wordt verklaard, in welke rook de ouders en de baby zijn gestikt. Hun stoffelyke resten waren weinig door het vuur aangetast. De zoon van 19 jaar heeft nog geholpen de geredde jongen naar huiten te werken. Hij werd later gevonden met een zware wond aan de schedel, zodat vermoed wordt, dat deze jongen in zijn pogin gen zijn broertjes en zusjes te redden door een of ander voorwerp is getrof fen en zijn bewustzijn heeft verloren. De begrafenis van de slachtoffers zal Dinsdag a.s. gesch'eden op de Algemene Begraafplaats te Kampen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1