LEIDSCH m DAGBLAD Koningin ging ongemerkt uit winkelen Stikker stelt Nederland ten voorbeeld Voor PASEN H. SIMONIS 91ste Jaargang DONDERDAG 10 APRIL 1952 Rijnstreek-editie No. 27581 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwerf 6 kwartaal; f. 0.47 per week Telefoon Dir. en Adrn.: 25041; Red. 21507 Koningin honoris causa NADAT de Leidse Universiteit die met zovele en hechte banden met het Huis van Oranje verbonden is, als oudste Nederlandse Instelling van hoger onderwijs. H.M. Koningin Juliana toen nog Prinses reeds in 1930 had bekleed met het eredoctoraat in de let teren en wijsbegeerte, is Haar dezer da gen voor de tweede maal een dergelijke onderscheiding te beurt gevallen, door dat de Universiteit van Columbia, de oudste Amerikaanse hogeschool. Haar eerde met het doctoraat- honoris causa in de rechten. Iedere Nederlander, die dagelijks uit de bladen kennis kan nemen van de, in hoogste zin. Koninklijke wijze, waarop onze Vorstin het aanzien van ons land in de machtige Verenigde Staten van Noord-Amerika versterkt, zal zich daar over van harte verheugen. En in het bijzonder doet zulks ons, Leidenaars, die als oog- en oorgetuigen van een aca demische gemeenschap, waarin tal van prominenten het internationale recht gedurende bijna vier eeuwen op voor treffelijke wijze hebben gediend en hooggehouden, op grond van de zeld zaamheid ener zodanige onderscheiding, haar grote betekenis op de juiste waar de weten te schatten. ONZE correspondent te New York dr Korteweg. heeft er gisteren nog op gewezen, hoe de naar inhoud, vorm en voordracht majesteitelijke redevoe ringen van Koningin Juliana slechts éen doel hebben, „namelijk het schep pen van de sfeer, waarin de vrije wereld kan voortbestaan". Deze o.i. welgekozen formulering weerspiegelt de geest, welke ook de Senaat van Columbia-University deed besluiten Hare Majesteit te benoe men tot Ere-doctor in het Recht. Koningin bij de gratie Gods, Aristo crate naar den bloede, getuigen ook Haar woorden van Haar hoge geeste lijke adel en van Haar in de ziel wor telend besef van de hoogheid der de mocratische waarden voor de ontwik keling van de vrije mens. Ware Hare Majesteit niet reeds zulk een buitengewone Koningin, w(j zou den Haar op grond van Haar grote verdiensten voor de zaak ook van de geestelijke vrijheid, willen proclame ren tot Koningin honoris causa. 42 Doden bij paniek in kerk 42 Personen zijn om het leven geko men en meer dan honderd gewond bij een paniek in een werk te Caracas in Venezuela. Men gelooft, dat de paniek onder de duizenden kerkgangers uitbrak, nadat iemand het brandsignaal in de kerk in werking had gesteld. THANS 5 ZWEDEN IN ARREST WEGENS SOVJET-SPIONNAGE Opnieuw zijn Zweedse communisten op beschuldiging van spionnage voor de Sovjet-Unie gearresteerd, namelijk Ar- tur Karlsson, lid van de gemeenteraad en politiefunctionaris in de plaats Halm stad. in West-Zweden en Leo Fingal Lasson. een spoorwegarbeider uit Bu- rea, in Noord Zweden. Er zijn nu in totaal vijf Zweedse com munisten op beschuldiging van spion nage voor de Sovjet-Unie gearresteerd. Zn pullen in de tweede helft van de;e maand word*n bericht. De drie anderen zijn Lilian Ceder. Pritjof Enbom en Hu- go Gjerswold. Onze Torenprijsvraag Zoals wel te begrijpen valt, zijn de weersomstandigheden van grote invloed op het tempo, waarin de oplossingen op onze Torenprijs vraag binnenkomen. Zodra de tem peratuur de illusie geeft, dat de zomer in aantocht is. worden de inzendingen by tientallen in onze brievenbus gedeponeerd, maar nauwelijks betrekt de lucht of de stroom houdt op te vloeien. Met de feestdagen in zicht en voor de schooljeugd een heerlijke vacantie in het verschiet is er alle reden om onze lezers nogmaals opmerk zaam te maken op onze Torenprys- vraag. Wij zijn ervan overtuigd, dat de toekomstige deelnemers van harte zullen instemmen met de conclusie, waartoe tientallen lezers en lezeressen in de afgelopen dagen reeds kwamen en die getuigt van grote waardering jegens de aard van deze prijsvraag. Komt, lezers en lezeressen: Spitst U op de spitsen! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.il WEERBERICHT Zuidelijke wind De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien hoofdzakelijk in het Westen van het land. Overwegend matige wind uit Zui delijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 11 APRIL Zon op: 5 53 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 21.35 uur; onder: 5 45 uur. Hoogwater te Katwijk te 3 58 en 16.14 u. Dit nummer beslaat uit 14 pagina's. Nieuwsgierige journalisten werden precies ingelicht Paasrust in Georgia Koningin Juliana heeft gisteroch tend temidden van duizenden New Yorkers gewinkeld in het bekende warenhuis van Saks aan de vijfde Avenue. In gezelschap van twee van haar hofdames, nl. baronesse Van Boetzelaer cn jonkvrouwe Röell, ver liet de Koningin om ongeveer kwart voor elf het Waldorf Astoria Hotel. Dp Koningin werd slechts opgemerkt aoor weinige vooroijgangers m ae steeds bedrijvige straten van New York. Zij bezocht verschillende verdie pingen van Saks, een van de grootste warenhuizen van New York. De Prins was reeds eerder vertrokken en zocht enkele oude kennsisen op. AARDIG JURKJE VOOR BEATRIX Na afloop van haar winkel-uitstapje heeft de Koningin, gevolg gevende aan de wensen van de Amerikaanse verslag gevers. die duizendmaal nieuwsgieriger blijken dan hun Nederlandse collega's m een persconferentie, die werd bijge woond door tientallen journalisten, daar in verslag uitgebracht. Zij beschreef nauwkeurig de tocht in de stad. vertelde dat zij talrijke flesjes oarfum cadeau had gekregen, dat het bij 'Saks' te druk was om wat te kopen, maar dat ze goed geslaagd wa-s bij 'Best', de dames modezaak, waar zij ook al in de oorlog inkopen plachtte te doen. ..Ik heb daar een aardig jurkje gevonden voor mijn oudste dochter, die op het ogenblik overal snel uitgroeit", zei de Koningin. In de winkel van 'Coty' waaraan de Koningin haar eerste bezoek bracht. Wh a lens shop geheten was zy begroet door Grover Whalen. die haar ook bij de eerste aankomst aan de stadsgrens de hand had gedrukt. BIJ PRINS ASCHWTN Het Koninklijk Paar heeft gistermid dag nog een cocktailparty door Prins Aschwin te hunner ere gegeven, bijge- oond. 's Middags waren Koningin en Prins de gasten geweest van Prins Aschwin en diens vrouw. Prins Aschwin. die verbon den is aan het Metropolitan Museum, begeleidde Koningin en Prins op een rondgang door de ..Cloisters" dat een ten dele oorspronkelijk Frans klooster ls, inderfiid door een schenking van de Rockefeller 'teen voor steen van Frank- ri'k naar New York overgebracht In de namiddag bezocht Koningin Ju- Nieuwe overwinning van Pinay Premier Pinay heeft weer na de kwes tie van vertrouwen te hebben gesteld, een parlementaire hindernis genomen. Met 310 tegen 238 stemmen nam de Na tionale Vergadering een motie aan tot uitstel van "het debat over het wetsont werp betreffende de glijdende loonschaal tot 29 Mei. Het wetsontwerp is reeds in eerste lezing door de Nationale Vergadering aangenomen, doch verworpen door dè Senaat. De gematigd-conservatieven, radica len, links-radicalen, een meerderheid van volksrepublikeinen en wat Gaullis ten steunden de motie. Tegen stemden socialisten, communisten en een 39-tal volksrepublikeinen Ongeveer 70 Gaullis ten en volksrepublikeinen onthielden zich Pas na uren onderhandelen, voorna melijk met de volksrepublikeinen, was Pinay van een meerderheid verzekerd. Pinay vreest, dat een onmiddellijk al gemene verhoging van de lonen zijn an- ti-inflatiepolitiek zal doorkruisen. Hij moest zich daarom tegen aanvaarding van het wetsontwerp verzetten, ofschoon hij groot risico liep verslagen te worden. Nieuwe sovjet-nofa over Duitsland De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky. heeft de diplomatieke vertegenwoordigers der drie Westelijke geallieerden het antwoord op de recente nota over Duitsland overhandigd. Mor gen zal dit bekend worden gemaakt. In diplomatieke kringen neemt men m, dat het Sovjet-antwoord nogmaals uitdrukking zal geven aan het Sovjet standpunt. dat verkiezingen in geheel Duitsland een kwestie vormen, waarover de Duitsers zelf moeten beslissen liana gravin van Kotzebue. een oude. zieke vriendin, die vroeger in Pairijs woonde. NAAR TENNESSEE VALLEY Gisteravond woonde de Koningin en de Prins een voorstelling bij van het be kende stuik „The King and I". Vanoch tend vroeg is het Koninklijk Paar met een Constellation van de Amerikaanse Luchtmacht naar de Tennessee Valley vertrokken, om daar een van de beroem de dammen in ogenschouw te nemen. Men zal echter slechts zeer kort in Tennessee blijven, want 's middags ver trekt het gezelschap reeds naar het va- eantieoord Sea Island Beach in Georgia, om daar de Paasdagen door te brengen. 1000 BRIEVEN Op een persconferentie heeft de se cretaris vam Koningin Juliana, baron Van Hecckenen, meegedeeld, dat tot dus ver m Amerika ongeveer 1000 brieven waren ontvangen. De koningin had nog geen gelegenheid gehad ze aile te lezen, maar dat zou zo spoedig mogelijk ge beuren en elke schrijver of schrijfster mocht rekenen op ontvangstbevestiging en dankbetuiging. Verzoeken om haar handtekening kon de Koningin echter niet inwilligen, daar dit tegen de tra ditie is. Een van de aardigste zendingen was een met de hand geschreven en verlucht boekje ,„De Duikelaar", in 1944 uitge geven ter gelegenheid van de verjaardag van Prmees Beatrix In dit boekje, waar van slechts een exemplaar bekend is. werden politieke gebeurtenissen en de ontwikkeling van de oorlog beschreven ter informatie van onderduikers. Het is de Koningin toegezonden door een thans in New York wonende ex-Duitser, die tijdens de oorlog in Nederland onder dook. Wijlen Johannes Post, de Neder landse verzetsman die door de Duitsers werd terechtgesteld, had de zender van het boekje helpen onderduiken. Uit de streepjes op de laatste pagina van het boekje blijkt, dat het door 18 onderdui kers is gelezen. Terwijl een legertje fotografen de camera's nclit op het lachende Koninklijke Paar toont de burgc- mcesh i van New York. fmpclliiteri. de stedelijke ci emcdaille. welke om de hals van Prins Rcrnhard hangt. Even tevoren had de burgemeester de Koningin en dc Prins de ere medailles van de stad omgehangen. Britse socialisten beraden zich over West-Duitsland De zes millioen leden der Britse so cialistische partij zullen worden aange moedigd plaatselijk te debatteren over „de mogelijkheid dat een herbewapend West-Duitsland zou kunnen pogen de Westerse wereld in een oorlog te be trekken, die de vereniging van Duits land ten doel zou hebben". Dit onder werp wordt genoemd in een pamflet over de buitenlandse politiek, dat de party haar leden ter bespreking heeft toegezonden. De besprekingen rijn be doeld als voorbereiding voor de tijd „wanneer de socialisten de kans hebben de bestuursmacht in Groot-Brittannië te herwinnen". In het pamflet over West-Duitsland wordt o.m. gesteld: ..Het is onmogeiyk Europa ten Noorden en ten Oosten van de Rijn zonder Duitse deelneming t>e verdedigen. Het is van het grootste be lang. dat de Westerse mogendheden een militaire organisatie opbouwen, die sterk genoeg is om een herbewapend West- Duitsland aan de Westerse kant te hou den. Dit kaïn alleen gesohieden door middel van de Noord-Atlantisohe ver- dragsorsanisatie. Het heeft geen zin te menen dat thans stappen zouden kunnen worden eenomen om te beletten, dat Duitsland zijn rechten als grote mogendheid her neemt. Het enige, wat er nu op aan komt. ls te verzekeren dat een machtig Duitsland eerder geneigd zal zyn met het Westen samen te werken, dan met de Sovjet-unie en ook. om te voorkomen dat het zzch uitsluitend zou inspannen uit motieven van nationale zelfzucht'. De ambulances, welke het Neder landse volk door bemiddeling van het Ncderlandsche Roodc Kruis geschonken heeft voor dc hulpver lening aan de slachtoffers van dc overstromingsramp in Italië, ver richten thans in de getroffen ge bieden zegenrijke arbeid. Een der ambulancc-wagcns in het noodgebied. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiliiiiiiiiiii MORGEN GEEN „L.D." Morgen. Goede Vrijdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux de gehele dag geslo ten zijn. millminili Het Europese herstel Grote opofferingen getroost Minister Stikker heeft gisteren op een persconferentie een verklaring voorgele zen. waarin hij zeide dat de economische vooruitgang in Europa na de tw eede we reldoorlog enorm is geweest Er bestaat geen twyfel aan. aldus minister Stikker, dat het herstel volledig zou zijn geweest, wanneer de dreiging van de communis tische agressie de landen niet genood- Ongeveer 50 arbeiders zijn bezig met het storten van beton voor de rijvloer van de Eembrug in Rijks weg nr. I. het gedeelte van Baarn naar Hoevelaken. Deze brug heeft een lengte van 60 meter en wordt 14 meter breed. Dag cn nacht.zal wor- der doorgewerkt, totdat de ruim, 800 kubieke meter beton gestort zijn. Een overzicht van de werkzaam heden. Brits wegvervoer en staal- staalindustrie komt weer in particuliere handen De Engelse premier Churchill heeft in liet Lagerhuis medegedeeld dat de con servatieve regering voornemens ls de na tionalisatie der particuliere bedryven. die het vervoer langs de weg verzorgden, „zo spoedig mogelijk ongedaan te maken". Zyn verklaring werd door de conser vatieve Lagerhuisleden toegejuicht. 48 hunner hadden er reeds met klem by de regering op aangedrongen „haar ver kiezingsbeloften sneller waar te maken". Deze groep heeft er bij de regering -»o aangedrongen de nationalisatie der staalindustrie en van de particuliere weg- vervoersbedryven onverwyid ongedaan te maken. Churchill zeide d3t de regering na het heden beginnende Paasreces bijzonder heden zal mededelen over de wyze w aar- op zy zich voorstelt de nationalisatie van het wegvervoer ongedaan te maken Hij voegde hieraan toe dat „de volledige resultaten van de door de vorige re gering gevoerde nationalisatie-politiek s'.echts eeleideiyk aan volledig aan de daa treden". De premier bevestigde dat ook de na tionalisatie der Britse staalindustrie on gedaan zal worden gemaakt Hy noemde echter geen datum hiervoor. zaakt had tot zware bewapeningspro gramma's. Nederland, aldus minister Stikker, ls een van de Europese landen, die in het afgelopen jaar hun financiële stabiliteit konden hei-winnen, ondanks het feit. dat het overgegaan is tot een bewapenings programma van grote omvang. Het spreekt vanzelf, dat om deze beide doe len te bereiken men in Nederland zich grote opofferingen heeft moeten ge troosten, die in de eersbe plaats het ge middelde verbruik der bevolking hebben getroffen De Nederlandse regering heeft niet getracht hiervoor een tegenw icht te vinden in vermindering van de invoer of door het opleggen van andere beperkin gen aan de handel. Minister Stikker wees er op. dat Ne derland als voorbeeld kan dienen, daar het een land is. dat rich kwjjt van zijn internationale verplichtingen, militaire en economische. De maatregelen, die de Nederlandse regering daartoe neemt, zyn over het algemeen niet van dien aard. dat zij de regering meer ge zien zal maken. De landen van West-Europa zien zich thans voor een belangrijk vraagstuk geplaatst: het wel of niet verlengen van de Europese BetaJingsunie, welke op 30 Juni a.s. zou ophouden te be staan. Zij is de enige Europese Organi satie. die op het gebied van interna tionale clearing bemiddeling kan ver lenen en is dus onmisbaar. „Aangezien de Verenigde Staten be lang hebben bij handhaving van de Eu ropese economischa stabiliteit", zo be sloot dj minister, „zou het zyn nut heb ben. wanneer zij een col'ectieve oplossing van de economische vraagstukken zou den aanmoedigen.'' Drie Italiaanse dorpjes zullen het lot van Tignes delen Drie in de provincie Turyn gelegen Italiaanse dorpjes zullen hetzelfde lot ondergaan als het Franse Tignes. Zij zullen onder zeventig millioen kubieke meter water worden gezet, de inhoud van een kunstmatig meer. dat zal wor den gevormd om een nieuwe electrlsche centrale in het dal van Aosta te voeden. De inwoners der drie Italiaanse dorpjes Servey. Beauregard en Fornet verzetten zich echter, in tegenstelling tot de be woners van Tignes. niet tegen de ko mende ondergang van hun woonplaat sen; zij zyn tevreden met de hun aan geboden schadeloosstelling. (Ingez. Med.-3dv.) naar Schoenenmagazijn HAARLEMMERSTRAAT 138 Ontvangen pracht collectie Dames-, Heren- en Kinder* Schoenen. Impasse in Duits-Joodse besprekingen verergerd „Het afbreken van de onderhandelin gen tussen West-Duitsland en Israël over de schadeloosstelling, is zeer be paald mogelijk". Dit antwoordde mr Gershon Avner, lid van de Israeiischo delegatie, op een heim gestelde vraag in een op kasteel Oud-Wassenaar gehou den persbyeenkomst. Zonder op enigerlei wijze te wlilen prejudiceren op welke beslissing de re gering van Israël zou willen nemen, achtte de Israëlische delegatie bet wen- selyk te weten op welke datum een bin dend voorstel van de Duitse regering zal worden gedaan. De West-Duitse delegatie heeft daarop schriftelijk geantwoord, dat dit onge veer 19 Juni het geval zal zyn. Het is volgens de Duitsers noodzakelijk, dat eerst in Juni te doen. zodat men tussen 19 Mei hervatting der Londense sohuldenconferentie en ongeveer 19 Juni in staat zal zyn met de drie mo gendheden op de Londense conferentie, de tropartitie-commissie, die de Lon dense conferentie leidt, te kunnen on derhandelen over de Duitse voorstellen met betrekking tot alle schulden, met inbegrip van die aan Israël. Op die sohriftelyke verklaring ls van Israëlische zyde weer een scherpe reactie gevolgd, welke men opnieuw een stap terug noemt. Men merkte op. dat dit antwoord de toestand nog ernstiger maakte, dan hij twee dagen geieaen reeds was Het betreft hier vooral twee punten. In de eerste plaats toont de verklaring volgens de Israëlische dele gatie duddeiyk, dat de aanspraken van Israël ondergeschikt worden gemaakt aan de Londense .schuldenconferentie en dit ook wat de tijd betreft In de tweede paats deelde de Israëlische delegatie mee, dat dit uitstellen van het doen van een practisoh voorstel, door de Is raëlische regering ais zeer ernstig moet worden besohourwd. PANMOENDJON BLIJFT STAGNEREN De communisten hebben op de be standsbesprekingen te Panmoendjon voorgesteld hun eis, dat de Sovjet-Unie moet worden vertegenwoordigd in de commissie van neutrale landen, die toe zicht zou moeten houden op de naleving van een wapenstilstand in Korea, te la ten varen, Indien de verbondenen aföen van de eis dat tydens een bestand geen vliegvelden mogen worden aangelegd. Dit is door de geallieerden afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1