LEIDSCH DAGBLAD Koningin Juliana ontving honderden Nederlanders op Ambassade Koningin sprak voor „Koningin der aarde" Nuances mogen „liclit der waarheid" opleveren 51ste Jaargang ZATERDAG 5 APRIL 1S52 Rijnslreek-edilie No. 27577 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorrt en J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6 per kwartaal: t. 0.47 per week Witte Singel L Lelden Gtro No. 67055 Telefooo Dtr en Adm.: 25041; Red. 21507 Plechtige herdenking Noord - Atlantisch pact „Geen grotere moed dan die van de geest! Enkele honderden Nederlanders hadden zich gisterochtend begeven naar de Nederlandse Ambassade, om daar tijdens een receptie aan de Koningin en de Prins voorgesteld te worden. Onder hen die werden voorgesteld bevond zich prof. H. H. A. van der Valk, vroeger hoogleraar aan de universiteit te Utrecht en promotor van de Prins bij de uitreiking van het eredoctoraat in Utrecht aan Prins Bernhard. Prof. Van der Valk is thans plv. directeur van het Internationale Monetaire Fonds. Ook de directeur van dit fonds en tevens directeur van de Internationale Bank, dr J. W. Beynen, woonde de receptie bij. Bij deze plechtigheid waren een aan tal leden van het Amerikaanse kabinet en vele andere vooraanstaande persoon lijkheden uit kringen van regering, Corps Diplomatique en Nato-organisatie aanwezig, evenals 26 vertegenwoordigers van de in Amerika in opleiding zijnde strijdkrachten van Nederland, Frankrijk, Griekenland. Italië. Groot-Brittannië. België. Canada. Denemarken, Noorwe gen. Portugal en Turkije en van Ame rika. Deze laatsten vormden een ere wacht bij de nationale vlaggen vaii de Nato-landen. President Truman, die na Koningin Juliana het woord voerde, zelde o.m. dat de N.a.t.o. een instrument van de vrede is, „De volken van onze landen willen geen nieuwe oorlog voeren", aldus de president, „zy willen de oorlog verhinderen en hebben daartoe de enige weg gekozen, die mogelijkerwijze tot het doel kan lei den: zij hebben zich tot gezamenlijke verdediging aaneengesloten." Hij verklaarde, dat het geenszins in de bedoeling ligt van de Atlantische vol kerengemeenschap een enkel groot gar nizoen te maken. Het zou dwaas zijn een dei-gelijk doel na te streven. „WO hebben een geheel ander doel voor ogen: wij willen de oorlog uitschakelen en de krachten van de menselijke vooruitgang vru maken. Wij willen al onze mensen een betere ontwikkeling geven en de levensomstan digheden verbeteren. Wij werken samen om goede sociale en economisohe grond slagen te verschaffen, die voor onze ml- htaire verdediging, zowel als voor onze 1 gemeenschappelijke toekomst, absoluut nodig zijn.'" De volgende spreker was de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson. die namens de Ver. Staten het Noord-Atlantische verdrag heeft getekend. Hij zeide o.m. „Ondanks de uitbreiding van de Nato-strydkrach- ten verkeren wy nog steeds in gevaar. 1 De militaire kracht der Stnten-Nato- leden is nog niet groot genoeg om het handhaven van de vrede te verzekeren. De bedreiging van onze veiligheid is zo groot, dat niemand van ons het zich kan veroorloven weinig bij te dragen aan de gezamenlijke verdedigingsinspan ning". De minister van Financiën John Snyder zeide o.m „Tenzij er meer wordt geproduceerd, zal het publiek minder moeten uitgeven, naarmate de uitgaven van de regering stijgen. Geschiedt dit met. dan zullen wij rekening moeten 1 snelheid en kracht waarmede houden met de mogelijkheid dat onze vorderen" Een van de meest opvallende figuren op deze bijeenkomst van Nederlanders was het Markense meisje Anna van Brederode. Anderhalf jaar geleden nam een Zwitserse diplomaten-familie het meisje mee van Marken naar Washing ton. waar zij thans als dienstmeisje voor de familie werkt. Een vol jaar nog na haar aankomst in de Ver. Staten heeft Anna haar Markens costuum gedragen. Haar broer, een begaafd musicus. Is lid van het Concertgebouworkest. Ambas sadeur Van Royen stelde ook zijn belde dienstmeisjes schorten nog voor aan Hare Majesteit en de Prins voor. Het waren Tony Prijs en Willie Wulfraat. Het Koninklijk paar ging na de recep tie per auto naar de Constitution Hall om de plechtigheid ter herdenking van de ondertekening van het Noord- Atlantisch pact (drie jaar geleden) bij te wonen. Te kwart voor twaalf kwam het Koninklijk paar bij Constitution Hall aan. Deze plechtigheid werd bijgewoond door o.a. de ministers Stikker cn Acheson, generaal Bradley, de voor zitter van de Amerikaanse stafchefs en Averell Ilarriman. directeur van de wederzijdse beveiliging. Koningin Juliana hield een toespraak waarin zij o.a. zeide, dat zij de Noord- Atlantische-vefdragsorganisatie In de geschiedenis slechts met eén „pact" kan vergelijken, namelyk met het Romeinse Keizerrijk rond de Middellandse Zee. Deze alliantie hield echter ook een be paalde dreiging in. De Nato-landen vor men een vrijwillige gemeenschap van alle vrije landen en dit kan nooit een bedreiging vormen voor de buitenwereld. „Ik weet. aldus de Koningin, dat pre sident Truman het met mij eens is. dat het Atlantisch Pact nooit alleen negatief kan zijn, maar iets positiefs is. Niet alleen de vrede bewaren doch ook de vrede winnen, is het doel van dit pact. zo zeide de Koningin. WEERBEPICHT Morgen meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht over het alge meen nog weinig bewolking met in het Oosten van het land lichte nachtvorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de Zuidwestelijke helft van het land plaatselijk enige re gen. Matige Zuid-Oostelijke tot Zuide lijke wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 6 APRIL Zon op: 6.01 uur: onder: 1924 uur. Maan op: 16.21 uur; onder: 4 58 uur. Hoogwater te Katwijk te 1 04 en 13.25 u. (7 4 te 1 50 en 14.05 uur). Di' nummer bestaat uit 12 pagina's President Truman lielpt Koningin Juliana als zij op het vliegveld in de auto stapt voor de tocht naar het Witte Huis. H.M. droeg een frambozen rode zijden japon met een cape van zilvervos. Er bestaat geen grotere moed op het grote slagveld van de wereld dan de moed van de geest. Wij zijn het er allen over eens, dat het de geest is welke de factor van belang vormt bij al onze ondernemingen. De Koningin werd voor het uitspre ken van haar rede door president Truman naar het podium van Constitu tion Hall geleid, nadat minister Acheson haar had aangekondigd. De zaal bracht de Koningin een minu tenlange ovatie. Prins Bernhard was met mevrouw Truman in een van de loges gezeten. miluaire inspanning zal worden be kostigd door de ongewenste en kostbare vorm van belasting, die wij „inflatie" noemen". Averell Harriman. directeur van het Amcr.kaansc programma voor weder zijdse hulpverlening, merkte in zijn her denkingsrede op: „Het verdedigings- programmn der vrije landen verkeert thans in alle opzichten in een hachelijk stadium. Er moeten onverwijld moedige beslissingen op politiek gebied worden genomen. Het herbewapeningsprogram ma moet in snel tempo worden uitge voerd. Indien een dei' bi) dit grootse ondernemen samenwerkende staten zou verslappen, zou hij het reeds tot stand gebrachte ondermijnen De toekomst van de mensheid wordt bepaald door de Jij thans Koningin Juliana en Prins Bernhard leggen een krans op het graf van George Washington te Mount Vernon. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf chefs, zeide dat de militaire weerkracht der Noord-Atlantische verbondenen als resultaat van het in 1951 bereikte ver dubbeld of zelfs verdriedubbeld is. „De 14 verbonden Staten bezitten thans grote mogelijkheden om weerstand te kunnen bieden aan de communistische dreiging" Hier voegde hij aan toe. dat de Nato-landen nog voor grote proble men staan bij de opbouw van hun gemeenschappelijke verdediging. „In liet hol van de leeuw" Ondubbelzinnige keuze: O „Leven of vernietiging" Na aanwezig te zijn geweest en ge- I waren ,-an een Paar honderd journa- sproken te hebben op de bijeenkomst listen. inComlitotten be„t Konintm j D„ pmlunch hM Koninklijk Jul.ana „ch üsteraiddni met Prln, Paar 'wa, genodi5d. was ueorgantseerd door zeven journalistenverenigingen. i Eenstemmig had men de bekende ZiZ'l ACt ^Utle9 h° Amerikaan- journalist Wa ter Lipp >mngin en de Pnns de gast 'dpn. - - Bernhard naar wat een van de ledci van het gevolg noemde: „het hol de leeuw" waar de Koningin en de Prins de gast mann tot president gekozen. De voorzit - I ter van de „National Press Club", die deze vooraanstaande publicist inleidde, zeide:., Wij gevoelen ons zeer nauw ver bonden met de Nederlanders. Zij hiel- I pen ons hier op dit continent ons werk beginnen. Wij bewonderen van harte het verstand en de stoere integriteit van het meest democratische volk. Walter Lippmann sprak hierna I de Amerikaanse pers. die „zo buitenge- woon welingelicht isen over de j tact en delicaatheid waarvoor de Ame- i rikaanse journalisten welbekend zijn.." Voordat tenslotte de Koningin zelf aan het woord kwam. werd haar door de presidente van de vrouwelijke Natio nale Persclub. Josephine Ripley, nog een I verrassing bereid. Miss Ripley zeide het te betreuren doch ook te kunnen be- gTjjpen. dat de Prinsesjes niet mee had den kunnen komen. Zij dienden echter toch in het welkom aan haar ouders te worden begrepen, en dat wilde men la ten blijken in een geschenk Zy over handigde vier armbanden van zi'.ver en turkols. gemaakt door de Indianen van de Zunl-reservaten van Nieuw-Mexico, als geschenk voor de Prinsesjes. Kcningin Ju'iana hield hierop een toespraak, waarin zy om. zeide: Mij is nl zo dikwii's gevraagd waarom wjj onze kinderen niet meegebracht hebben. We zouden niets liever hebben gedaan, maar zij moeten naar school en kunnen zoveel tltd niet ms'en. En verder ge loven wy dat het niet erg verstandig zcu ziin ze zozeer in het centrum der publieke be'ang=telling te p'aatsen. als hier natuurlijk geschied zou zyn. Ik weet zeker dat a"e Amerikaanse ouders dit zullen begrypen. „Niet slechts in Nederland, uit welks naam ik spreek, doch overal in de wereld vinden opbouwende gebeurte nissen plaats die. afzonderlijk be schouwd en in het juiste licht gezien, het nieuws van de ochtendbladen. ra dio cn televisie zouden veranderen in hoopgevend en opgewekt nieuws inplaats van het sombere en weinig goeds voorspellende van thans. Kunnen dergelijke gebeurtenissen niet ook nieuws vormen? Moet het altijd waar zyn wat uw landgenoot Silas Bent eens gezegd heeft: „Harmonie levert zelden een kon in de courant op" (Harmony seldom makes a headline) „Men moet de feiten onder ogen zien. maar die feiten, behoeven niet altijd de ongelukstijdingen te zijn die „nieuws" betekenen. AI spreekt u elkander tegen, allen te zamen moet u wel de waarheid bena deren De regenboog bevat vele kleu- Onzekerheden I Twee verjaardagen zyn te herdenken geweest: de Nato bestond 4 April drie jaar en de Shape 1 April een jaar! Het een was een gevolg van het I andere. Drie jaren geleden werd het Noord-Atlantisch pact geboren, het pact. dat een direct noodzakelyk ver weer was tegen de agressie-geest van Moskou. Wilde de wereld niet in de greep van het Kremlin komen, dan moest een dergeiyk verbond worden ge sloten. Bij de oprichting mocht zelfs de vraag worden gesteld, of het nog tijdig genoeg werd gesloten om effect te kun nen sorteren Gelukkig is dit wel het geval geweest! j Nog juist op tijd begreep de vrye wereld, dat vereniging harde noodzaak was, I wilde zy niet roemloos ten onder gaan j in de rode dictatuur, waar het begrip I vrijheid slechts een woord is gebleven, ontdaan van elke realiteit. Elke agressie is het Noord-Atlantisch j pact vreemd, het is slechts een verbin- j tenis van vrye landen om hun vrijheid te handhaven Het kan niet genoeg wor- den getuigd, omdat de Sovjet-beschuldi- I gingen van 't tegendeel helaas nog altijd l haar invloed oefenen, zelfs daar. waar men dit niet zou verwachten. Wij aar zelen niet om de stelling te verdedigen, dat er voor geen enkele verdere agressie van Moskou meer zou behoeven te wor den gevreesd, als de wereld slechts de eenheid opbracht om daartegen in ver- zet te komen en niet langer behoefde te worden gevreesd voor de dolksteek In de rug, waarover de Duitsers na de j eerste wereldoorlog de mond vol hadden I en waarvan zij na de tweede wereld- oorlog nog niet geheel los zyn. Ware die I stemming er niet. dan zou de Moskou agressie weinig meer dan een nacht merrie zyn. die in wezen alle gevaar zou hebben verloren. Zal de vrye wereld de kracht weten te tonen, om dit te begrypen en er naar te handelen? Halfheid en twyfel hebben nog nim mer de wereld baat geleverd Op het afsluiten van het Noord- Atlantisch pact is als sluitstuk gevolgd de oprichting van de Shape, de militaire bekroning van de bedoeling van dit pact. Zoals bekend zetelt dit laatste insti tuut in Frankrijk onder de opperste leiding van Eisenhower. Helaas staat het momenteel wel vast, dat deze leider weldra zyn functie zal neerleggen om een gooi te doen naar het president schap der Verenigde Staten. De aan drang, op hem uitgeoefend, is te sterk gebleken om er weerstand aan te kun nen bieden. Te grote categorieën in Amerika doen een beroep op de grote aanvoerder uit de oorlogsjaren om daar aan te kunnen ontkomen. En dit te meer, nu president Truman ronduit heeft verklaard, dat hy zieti niet meer candidaat zal stellen. Onge twijfeld heeft hy. mede door het uitstel van zijn beslissing, zyn party daarmede in moeiiykheden gebracht. Te meer, waar er in de democratische partij aller minst eenheid heerst over de vraag, wie nu wel de kansen by de komende ver kiezing in November zal verdedigen. Momenteel heeft het alle schyn. dat Kefauver, die totdusver als een outsider werd beschouwd, ernstig kans zal gaan maken, te meer, waar Stevenson, die gedoodverfd wordt als Truman's candi daat. weinig geneigdheid toont, zich be schikbaar te stellen. Doch. en dat ver- gete men vooral niet, beslist is er nog niets, er kan nog van alles gebeuren Truman had ongetwyfeld dit tegen, dat hij niet kon rekenen op de steun van het Zuiden, waar de democraten het sterkst zijn. Zelfs werd daar een vast besloten afweer-front gevormd, om zyn herkiezing te voorkomen. Dit dreigde niet minder dan tot een breuk in de party te leiden. Voegt men daarby het succes, dat Eisenhower bleek te hebben by diverse voorverkiezingen, dan is Truman's be sluit te verklaren Te meer, waar Tru man feiteiyk by een candidatuur Eisenhower de beste kansen maakt, om zijn buitenlandse politiek te zien door gevoerd Het is een vreemde figuur, maar zo liggen nu eenmaal de verhoudingen! Intussen is Eisenhower's candidatuur ook nog geenszins verzekerd, daar sena tor Taft de stryd nog lang niet als verloren beschouwt en zal doorvechten tot het bittere einde. En. zoals gezegd, er kan nog zoveel gebeuren, dat iedere zekerheid ontbreekt. Weinig minder dan een ramp zouden wy het echter beschouwen, zo Eisen hower zijn functie zou neerleggen voor niets. Niemand is onmisbaar, zegt een bekend gezegde, doch Eisenhower's te rugtreden in het luchtledige zou een zware slag betekenen voor de Europese zaak! H M. Koningin Juliana cn Z.K.H. Prins Bernhard verlaten na inspectie van de erewacht hel vliegveld van Washin'don. Naast H.M. President Truman. icht. het ren en nuances die tezamen slechts dit éne opleveren: „licht", en de din gen die het daglicht kunnen of beho ren te zien, moeten door uw g schappelijke werk aan de openb: heid komen in helder wit licht, licht der waarheid. Intussen r diepe voldoening geven dingen te ont dekken in het schynsel van uw eigen lamp. en dan de grote familie van uw lezers er bij te halen als getuigen. Ze'.fs al weet men zo veel als u, dan zult u het toch wel met mij eens zijn. dat het moeliyk is de toekomst te voor spellen Wli kunnen enkele conclusies trekken uit het verleden, en er van le ren hoe wij het niet moeten doen. Ik SDreek niet eens over de oude tyden. het barbarisme en de tekortkoming van toen is te duidelyk. maar ook de fouten •an het jongste verleden, grotendeels •oort£ek"men uit ieders schaamteloze en kortzichtige politiek van op de spits gedreven eigenbelang, kunnen ons leren dat d&t geen politiek is van veiligheid voor alles. .Wij in Europa streven werkelyk naar een grotere eenheid. Hiervan moet de orden'ng van de belangen het resultaat zijn W« wensen steeds meer een een heid te worden Dit gaat dikwyls met pyn geaard, het kost tyd en er heerst nog veel misverstand. Doch ik vertrouw er op. dat de eenheid zal komen „Haast ons niet te veel. gij in de Ver. Staten. Dat is niet gunstig voor een gezonde groei van de jonge p'ant der Europese eenheid (Zie vervolg pagina 2 eerste blad)

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1