LEIDSCH DAGBLAD Congresrede van Koningin hoogtepunt voor Amerikaans - Nederlandse vriendschap Koninklijk Paar eerde grote doden MET PASEN H, SIMONIS WEERBERICHT Congresrede van Koningin Juliana j 91ste Jaargang VRIJDAG 4 APRIL 1952 R ijnslreek-editie No. 27576 Directeur; J W Benny Hoofdredactie: B W Menkhorsl en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal; f. 0.47 per week Witte Singel L Delden - Giro No. 87053 Telefoon Dir en Aflm.: 25041; Red 21507 Geestdriftig applaus bezegelde Haar indrukwekkende ivoorden Op recepties duizenden handen gedrukt Koningin Juliana en Prins Bernhard hebten gisteren twee grote doden geëerd. Een van hen was de eerste president van de Ver. Staten, George Washington, de ander ,,de onbekende Amerikaanse soldaat". 's Morgens te 10 uur reed het Koninklijk Paar met gevolg, van het Witte Huis in de richting van Mount Vernon waar Koningin en Prins een krans legden bij het graf van George Washington. Nadat de Koningin korte tijd vertoefd had in het huis van Washington, diens woonvertrekken had bezichtigd en had genoten van het prachtige gezicht op de rivier Potomac waaraan het huis van Washington is gelegen, begaf men zich naar de Nationale begraafplaats Arlington, een van de grootste en meest bekende begraafplaatsen, onder houden door de regering van de Ver. Staten. Generaal M. J. Lee van de Amerikaanse Luchtmacht begeleidde Hare Majesteit naar de tombe van de onbekende soldaat. De Koningin en de Prins legden hier een krans van witte en rode tulpen en vertrokken daarna wederom via Memorial Bridge naar het Witte Huis. Te kwart voor twaalf begaf de Ko ningin zich naar het Capitool voor het houden van haar grote Congresrede. De stoet reed in snelle vaart over Pennsylvania Avenue, waaraan zowel het Witte Huls als het Capitool zijn gelegen en stopte onder het gieren van sirenes aan de voet van het Amerikaanse par- lements-paleis. Hier presenteerde een bataljon infanterie het geweer. Het was zonnig weer. evenwel bij ge deeltelijk bewolkte lucht en krachtige wind In de zaal van het Huis van Afgevaar digden heerste de sfeer van „grote da gen". Reeds vroeg in de morgen had den de belangstellenden zich een plaats op de tribunes veroverd. De senatoren en (Ingez. Med.-adv.) Schoenenmagazijn HAARLEMMERSTRAAT 138 Ontvangen pracht collectie Dames-, Heren- en Kinder schoenen. Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan wolkenvelden en in de vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige later aan de kust vrij krachtige Zuidelijke wind. Vannacht in het Zuid- Oosten van het land plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 5 APRIL Zon op: 6.06 uur; onder: 19.21 uur. afgevaardigden waren al een uur voor de aankomst van de Koningin in de zaal aanwezig. Allen verhieven zich van hun plaats toen de bode de leden van het Kabinet aankondigde. Tezamen met de ministers kwam ook Prins Bernhard binnen. Het publiek applaudiseerde lang durig. terwijl de camaramensen en an dere fotografen hun werk verrichtten. Prins Bernhard was bij het bezoek aan het Capitool gekleed in donker costuum met anjer. De zaal binnengekomen, wilde hij ongemerkt plaats nemén op de eerste ry naast de leden van het kabinet, doch nauwelijks had men de Prins herkend of een donderende ovatie klonk vanaf alle rijen van het Huis, een ovatie, die zonder twijfel de warme gevoelens van sympathie voor de actieve figuur van Prins Bernhard volledig vertolkte. Het was de chef van het protocol, de heer Simmons, die Hare Hajesteit hier op het Huis te 2 minuten over halfeen binnenleidde Een donderend applaus vergezelde haar op haar gang naar het spreekgestoelte. Dit applaus zwol aan tot een ware ovatie, toen vice-president Barkley Hare Majesteit aan de aanwe zigen voorstelde. De Koningin was ge kleed in een zwarte tailleur en droeg een baret van wit bont met zwarte voile. Zij werd floor twee boden naar het voorzittersgestoelte begeleid onder da verend applaus van de aanwezigen en was zichtbaar onder de indruk van het ogenblik. Na haar voile opgeslagen te hebben begon de Koningin toen haar rede uit te spreken, hetgeen zjj deed met vaste stem. Bij de zinsnede „Wij allen willen, dat de Atlanlisrhe vrede de weg bereidt voor de wereldvrede", klonk er een bijzonder krachtig ap plaus op uit de rijen der Senatoren en afgevaardigden en eveneens werd spontane bijval getoond na de aanroe ping tot God aan het slot van de rede. welke precies te één uur beëindigd werd. Glimlachend daalde Koningin Juliana daarna van het voorzitterspodium af en vergezeld door de leiders van Senaat en Huis verliet zij de zaal. Prins Bernhard en de leden van het kabinet volgden. Bulten het Capitool had de belang stellende menigte geduldig staan wach ten. Vele uit school gekomen kinderen hadden zich hier inmiddels ook verza meld. De motoragenten zaten reeds in het zadel, de erewacht stond stram, ter wijl Koningin en Prins de brede trappen van het gebouw afdaalden Een ogenblik stjnd de Koningin stil onder de stra- H.M. Koningin Juliana lieeft gistc- ren te Washington voor liet Ameri kaanse Congres een rede gehouden, welke 28 minuten duurde. Haar toe- spiaak werd door de congresleden en de toehoorders op de volgepakte galerijen vele malen met applaus en kreten van bijval onderbroken. Op deze foto. welke via de radio en telefoonlijnen rechtstreeks van Washington naar het kantoor van Anpfoto te Amsterdam werd over geseind. zien wij Koningin Juliana tijdens het uitspreken van Haar rede voor het congres. Links achter de vorstin Alben B. Barkley. de vice- president. rechts de speaker van het Huis. mr S. Raeburn. Ook bezocht het Koninklijk gezelschap het „National Office of the Géneral Fe deration of Womens Clubs" In 1734 N. Street N W Deze federatie, die niet minder dan 11 millloen leden telt. heeft in de Ver. Staten een grote invloed. De presidente is mevrouw H. C. Houghton. Gelukkig voor de Koninklijke gasten echter, hadden niet alle leden een uit nodiging ontvangen om aan de Koningin voorgesteld te worden. Het aantal ver tegenwoordigers van deze federatie was beperkt tot 300. Zij kwamen uit alle delen van het land en de verscheiden heid van de plaatsen van herkomst was even groot als die van de toiletten en hoeden In het geheel duur de de ontvangst niet langer dan een halfuur. AUe dames werden echter a«n Hare Majesteit voorgesteld waarbij zij behalve haar naam de plaats van her komst noemen Koningin Juliana toonde zich verrast door het feit. dat velen duizenden kilometers gereisd hadden om hier aanwezig te kunnen zijn. De Koningin droeg bij deze gelegen heid het gouden ereteken, dat haar enige jaren geleden door het „American Mothers Committee" van de federatie als „Eremoeder van het Nederlandse volk" was toegekend. De aanwezige dames vertegenwoordig den o m. de Daughters of the Ameri can Revolution", de ..American Univer sity Women", de „American Soropti- mists" de „League of Women Voters" en vele andere organisaties De Koningin had met de presidente, mevrouw Houghton, een gesprek over de wijze, waarop het fonds, dat de federatie aan Nederland heeft gezonden, be steed is. Om acht uur 's avonds arriveerden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard in ..Anderson House" aan de Massachusetts Avenue, waar de Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken. Dean Acheson. een diner gaf ter ere van het Koninklijk Paar. Behalve het gevolg van Hare Ma jesteit en de Prins behoorden tot de gasten de heer en mevrouw Van Roijen, de heer en mevrouw Chapine de chef het protocol, de heer Simmons en sch ou t -bij -n a cht Forrestal. Men droeg avondkleding met deeora- es. VERHEUGENDE REACTIES OP CONGRESREDE. iMAllerwege bij de Congresleden en in geheel Washington heeft de rede van Koningin Juliana in het Amerikaanse Congres over het algemeen een zeer goede Indruk gemaakt. Talrijke leden verzekerden diep getroffen te zijn door de intensieve wijze, waarop de Koningin zich bezig houdt met de bestaande in ternationale spanningen, en wat meer is. zelf naar middelen zoekt deze te doen verminderen. Haar woorden, dat zij niet zo kort zichtig wenst te zijn om de Congres leden te vragen in het bijzonder de belangen van Nederland in het oog te houden, zelfs niet die van Europa, dnrh de belangen van de gehele wereld, hebben de leden door de oprechtheid die er uit klonk, zeer getroffen, zo verklaarde men. Een Congreslid zeide: ..Wij houden nu eenmaal van mensen, die ons komen vertellen, dat zij bereid zijn voor de volle 100 C- hun aandeel in de lasten te dragen. Dat heeft Uw Koningin ons letterlijk medegedeeld. Wy geloven alt en derhalve zal Nederland na dit bezoek nog meer onze sympathie hebben, dan dit thans reeds het geval is." De Republikeinse senator voor Mas- sachusets Saltonstall heeft verklaard diep getroffen te zijn door de rede van de Koningin. I jillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMHIIIllll! „Ons land uil betrouwbare pijler in Europese eenheid zijn Koningin Juliana heeft gisteren in haar rede voor het Amerikaanse Congres getuigd van de diepe dankbaarheid van het gehele Nederlandse volk voor de warme ontvangst van het Koninklijk Paar in Amerika, waarmee Nederland van oudsher zo nauwe betrekkingen heeft onder- houden, en dat ons volk door een indrukwekkend steunprogramma in staat stélt weer op eigen benen te staan. Nederland is bereid aan Amerika, indien dit niet alleen wenst te staan, de steun te geven die het behoeft. Ons land kan en wil een betrouwbare pijler zijn van de groeiende en voor de wereld noodzakelijke Europese eenheid. Het is een uitdaging van deze tijd, een opwaartse beweging te beginnen naar een hogere eenheid en welvaart dan wij ooit te voren bereikten. Dit zal van allen offers vragen, niet alleen financieel, economisch en politiek, ook ten aanzien van souvereiniteit en prestige. Nederland is tot dergelijke offers evenzeer bereid, als Amerika bereid is gebleken tot reusachtige ontwikkelings- projecten ten behoeve van de onderontwikkelde gebieden, aan welke de democratische landen tonen moeten dat slechts de vrije wereld alles kan geven wat de moeite waard is te ontvangen. H Koningin Juliana sprak van ganser harte de wens uit. dat het pro- ductievermogcn, nu opgeëist door de herbewapening, eens omgezet zal worden in een. dat tegemoet komt aan de eisen van dergelijke ontwikke- lingsprojectcn. Bij de herbewapening echter mag ook nu niet. zoals achter het ijzeren gordijn, het economisch, sociaal en cultureel welzijn H algeheel worden verwaarloosd. De Atlantische gemeenschap mag zich nimmer in een isolement terug- trekken, doch de Pax Atiantica dient de weg te bereiden voor een waarlyke wereldvrede. j§ De mensheid in nood moet bij dit alles voor een groot deel op het juiste oordeel van Amerika vertrouwen. Laten wy allen in dit gegeven en verkregen vertrouwen ons uiterste best doen. „God zal deze arme wereld niet verzaken". 1 Voor de tekst van de rede verwijzen wy naar elders. Illllllminima Nog geen resultaat bij het onderzoek naar aanslag op Adenauer De speciale politiecommissie. die een onderzoek instelt Inzake de mislukte aanslag op Bondskanselier Adenauer, heeft te Bonn meegedeeld, dat haar taak moeilijker blykt te zijn. dan verwacht werd. Uit de nasporingen is men tot de conclusie gekomen, dat het niet het werk kan zijn geweest van één man, doch dat er een tamelijk grote organi satie bij betrokken moet zijn. De con structie van de pakketbom getuigt van aanzienlijke bekwaamheid en ruime er varing". aldus de commissie. Voorts wordt verklaard, dat de ver dachte. die Dinsdag te Hamburg is aan- gehouden niet direct naar Munchen zal worden overgebracht voor een confron tatie met de twee jongens, aan wie het bewuste pakket werd overhandigd, en de pensionhouder, die een kamer verhuurde aan de gezochte Mario Mlrelli. Het schijnt, dat de te Hamburg aangehouden man bétrokken is in verscheidene, duis tere zaken. Men ziet echter voor het ogenblik geen reden om hem naar Mün- chen over te brengen (Hetgeen reden geeft te veronderstellen dat hy de dader niet is!) De nasporingen naar Mirelli worden in samenwerking met de inter nationale politie te Parijs voortgezet. Voorts heeft men nog niet de her komst van het boek. waarin de helse machine was verborgen, kunnen ont dekken. Het publiek Is nogmaals ver zocht zyn medewerking bij het onder zoek te verlenen. lende zon om glimlachend en ongedwon gen voor de traditionele foto te poseren. Daarna stapten Koning en Prins weer in de auto en onder het geloei van de sirenes ging de stoet op weg voor de terugrit naar het Witte Huis. Honderdduizenden Amerikanen heb ben op het scherm van hun televisie apparaat kunnen waarnemen en horen welk een bijval haar woorden ontlok ten, in het bijzonder ook toen zij de leden verzekerde, dat de Ver. Staten kunnen rekenen op de medewerking van Nederland, toen zy met nadruk verklaarde, dat met behulp van de Ver. Staten haar land en haar volk in staat zyn wederom economisch op eigen benen 'te staan; toen zy a's haar mening te kennen gaf dat de Europese eenheid groeiende is en dat politieke integratie tot de mogelijkhe den behoort en toen zij met zeer veel nadruk verklaarde, dat de wereld ge spleten is in twee delen, het positieve (democratie) en het negatieve (slaver nij) en dat het negatieve te zijner tijd het onderspit zal delven. De rede van de Koningin waarvoor wij naar elders venvijzen duurde 28 minuten. Dc Congresleden en de toehoorders op de volgepakte galerijen onderbraken de Koninklijke toespraak dertien maal met applaus en vele malen met kreten van bijval als „hear-hear". De tussentijdse applausen duurden tezamen 79 seconden. Aan het einde van haar toespraak werd de Koningin een staande ovatie gebracht; applaus en gejuich duurden vele minuten lang. I Om halfvier vertrok het gezelschap naar de enkele kilometers buiten Was hington celegen „Army-Navy Country Club". Daar werden niet minder dan 1800 prominente Amerikanen aan het Ko- J ninklyke Paar voorgesteld, alsmede ae hoofden der in Washington geaccreai- teerde diplomatieke missies. Onder deze bevonden zich alle leden van beioe huizen van het Congres en niet minder dan 180 vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers. Op deze massarecep- j tie. die uiteraard vooral veel van ae Koningin vergde, was bijna niemand in staat langer dan vijf seconden in ge- Koningin Juliana en president Tru- UUvenP VaD het Koninkl^ite Paar te man wuiven naar de menigte bij het Hare Majesteit droeg een zwarte rib- vertrek van het vliegveld Washing- Bij de beoordeling van de indruk, welke de rede op het Congres maakte moet men rekening er mede houden, dat de Congresleden niet gemakkelijk tot enthousiasme op te wekken zijn. Wanneer desondanks de rede herhaal delijk onderbroken werd door applaus, de daverende ovatie aan het einde niet meegerekend, dan is er alleszins rede tot tevredenheid en voldoening voor Neder- land. Het eerste spontane applaus kwam I toen de Koningin zeide. dat Amerika zichzelf „met recht het land der vrijen en dapperen noemt.'1 Pinay stelt vertrouwens kwestie De Franse premier Pinay heeft eetj vertrouwenskwestie gemaakt van het be grotingsartikel over het tijdelijk bevrie* zien van honderd milliard francs aaA credieten. De stemming zal Dinsdag worden ge* houden. Het is vrijwel zeker, dat het ar tikel zal worden aangenomen. Pinay heeft enige concessies gedaan aan zijn critici, zonder evenwel zijn ont- werp-begroting ingrijpend te wijzigen. Onder druk van de agrarische afgevaar digden stemde hij er mee in. niet op uitgaven voor het bevorderen van landbouw te bezuinigen. Deze bezuini gingen zouden echter niet meer dan 300 of 400 millioen francs van het gehele lnvesterfngfeprognun van bijna 900.000 millioen francs hebben uitgemaakt. Hij ging er voorts mee accoord. dat de Nationale Vergadering het recht moet hebben om bmnen acht weken na pu blicatie haar veto uit te spreken over regeringsdecreten op economisch gebied. Dit recht, heeft de Nationale Vergade ring altijd gehad, doch er is geen geval bekend, dat het parlement een dergelijk regeringsbesluit, dat bij decreet was ge nomen. heeft verworpen. WOROSJTLOF HEKELT HET WESTEN De Sovjetrussische maarschalk Woro- sjilof heeft ln een te Boedapest ter ge legenheid van de zevende jaardag van de bevrijding van Hongarije verklaard, dat de V.S. de misdadige bende van i maarschalk) Tito's fascistische clique gebruiken in hun poging om de wereld te overheersen. HU beschuldigde de Amerikaanse re gering er van millioenen dollars uit te geven voor het recruteren van „betaal de moordenaars en ondermijnende agen ten. die zij naar de democratische lan den stuurt". Zij heeft meer dan eens ge tracht zich te mengen in Hongarye's binnenlandse aangelegenheden, maar het Hongaarse volk heeft alle samenzweer ders uitgeschakeld, aldus Worosjilof. I ton naar tu t Witte Huis. Deze fotovandaar radiografisch naar Londen werd per telefoonlijn van Washing- n van Londen per telefoonlijn naar I ton naar New York overgeseind. Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1