LEIDSCH IR DAGBLAD President Truman zal zicli niet opnieuw caudidaat stellen Pakistan brengt Tunis voor Y eiliglieidsraad 91ste Jaargang MAANDAG 31 MAART 1952 Rijnstreek-editie No. 27572 pirectrun J W Henas DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wl"« Singel l Lelden Giro NO 51055 Hoofdredactie: B W Merkhorst eri J Brouwer f8 per kwartaal: f.0.47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041, Red 21507 Zal Eisenhower profiteren van dit besluit? President Truman heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat hy rich niet candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen in November. Truman deelde dit mee op het jaarlükse diner ter gelegenheid van Jeffer son Jackson Day, dat door zesduizend leiders der democratische partü werd bijgewoond. Dit waren zün woorden: „Ik zal geen candidaat zyn voor herver kiezing. Ik heb mijn land lang gediend en, naar mijn mening, doelmatig en eerlijk. Ik zal geen herbenoeming aannemen, m^jns inziens is het niet mijn plicht nog vier jaar in het Witte Huis door te brengen". De gasten, van wie de meesten door deze mededeling volkomen overvallen nerden (enige kabinetsleden aan de sprekerstafel toonden zich niet ver baasd), riepen in koor „nee, nee". Men scheen er nog op bedacht te zijn geweest, est de van te voren opgestelde rede deze mededeling zou bevatten. „Wij moeten altijd indachtig blijven hetgeen de democratische partij heeft tot stand gebracht", zo ging Truman voort, „en de hoge idealen, waardoor zij goot is geworden. Wy moeten trouw blijven aan haar beginselen en haar ten cienste van het volk in de voorste gele deren houden. Indien wij dat doen, zul len wij er zeker van kunnen zijn, dat a de komende vier jaar een democra- tjeh president in het Witte Huis zal «telen". Toen verslaggevers Truman later vtoegen. of er een mogelijkheid was, dit hü van besluit zou veranderen, antwoordde Truman: „geen enkele". Aan gouverneur Stevenson van Illi- ais, die Truman naar verluidt candi- uat van de democratische partij voor ct presidentsverkiezingen zou willen dellen, werd gevraagd, of het besluit nn Truman enige wijziging in zijn jositie bracht. Stevenson antwoordde: iet w as een volkomen* verrassing voor ;i, Ik ben nog steeds candidaat voor gouverneurschap van Illinois en i«ls anders". De president deed zijn mededeling Idemaal aan het einde van zijn tevoren (jfestelde rede en op dezelfde kalme Volgens mensen die dicht bij de auto an Truman stonden, huilden de presi- iet en zijn vrouw toen zij wegreden a het diner. De perschef van de president heeft irklaard, dat Truman ongeveer een eek geleden zijn besluit genomen had. De president werd op dit diner met uder applaus ontvangen dan bij der- plijke diners in het verleden. Anderen, sder wie vice-president Barkley, kre- veel meer applaus, aldus Reuter. De perschef wilde zich niet uitlaten r.er de toekomstplannen van Truman. l:j zei, dat de verslaggevers dit op de erstkomende persconferentie maar aan fc president zelf moesten vragen. President Truman heeft later nog ver- Haard, dat hij „met evenveel geestdrift" de partij zal ijveren, als hij zou i, wanneer hij zich wel candidaat hd gesteld. Truman zeide in zijn rede o.a. nog, dat ïffi republikeinse tegenstanders zouden pijen voor te spiegelen dat zwart wit ii. nadat zij 20 jaar lang niet aan de «gering zijn geweest. Zij hadden ge- Tactische atoombom bij verdediging van Europa De ohef van Eisenhowers staf, luite- r;at-generaal Gruenther. heeft te whington tegenover verslaggevers tothuld, dat de West-Europese luoht- wcht wordt geoefend voor het tactl- •che gebruik van de atoombom (dat ls *;en troepen), indien de Russen zou- C!n pogen Europa op verrassende wijze c-der de voet te lopen. Hij voegde hieraan toe. dat de West- -uopese strijdkrachten zodanig worden gesteld en geoefend, dat ztf in geval "ui nood een vijand kunnen dwingen bepaalde aanvalswegen te ge- -niken. Dit zou een grotere concentra- der vijandelijke troepen veroorzaken, daardoor kwetsbaarder zouden wor- «■n voor het gebruik van wapens als de j? tactische wijze aangewende atoom- j101 'die als regel een minder v er woes- '"ie uitwerking zal hebben dan ae '.koaibommen, die voor strategische "«•en zouden worden gebruikt, b.v. de landelijke industrie). ENGELS-EGYPTISCHE BESPREKINGEN. De Britse ambassadeur te Cairo, sir ^Ph Stevenson, heeft Zaterdag twee- een bezoek gebracht aan de Egyp te minister van buitenlandse zaken. "00fd van koning Faroeks kabinet 't na een onderhoud met premier pasja verklaard, dat de Brits- «•JPtuche besprekingen „nog in een k',f17reild stadium'' verkeren. Later •-de Egyptische premier een onder st met de minister van buitenlandse WEERBERICHT Aanhoudend koud verwacht tot morgenavond: 'er Het algemeen veel bewolking en j "Wn later op de dag kans op sneeuw Zwakke tot matige en later „.•-ent weer tot krachtig toenemende W^^liJke tot Noordelijke wind. placht op de meeste plaatsen lichte mor?en overdag ongeveer de- temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 1 APRIL 6.15 uur; onder: 1914 uur. 1 op 9 14 uur: onder 2 40 uur. jgswater te Katwijk te 7 23 en 19 52 v bestaat uit acht pagina's zworven als kamelen in de woestijn op zoek naar een oase. Mochten zij deze niet spoedig vinden, dan zou de republi keinse partij wel eens helemaal uit kun nen sterven. De meeste republikeinen zijn volgens Truman op de een of andere wijze ge richt tegen de huidige Amerikaanse buitenlandse politiek. Sommigen den ken, dat men aanhang zou kunnen ver werven door een terugtrekken der Ame rikaanse strijdkrachten uit Korea, an deren weer verkondigen de theorie van „laat ons de zaak uitvechten en de oor log uitbreiden en atoombommen wer pen", zodoende een nieuwe wereldoor log uitlokkend. Geen dezer theorieën echter behoudt een grote belofte voor een republikeinse overwinning in. De kiezers, aldus Tru man, zouden door de „schijnheiligheid" heen zien. Het Amerikaanse volk was zich er van bewust, dat zolang er communisme was, Amerika geallieerden moest hebben en zich diende te verzetten tegen agressie. „Het Amerikaanse volk ieeft in het atoomtijdperk en het weet, dat de denk beelden van het stenen tijdperk geen succes zullen hebben, zo zij ooit succes hebben gehad". De democratische regering, zo ver volgde hij, was er in geslaagd een halt toe te roepen aan het communisme in Griekenland. Turkije, Berlijn, Oosten rijk, Italië en Perzie. De partij werkte met kracht en vasthoudendheid voor de vooruitgang en de vrijheid voor man nen, wouwen en kinderen in Amerika en andere landen. De democratische candidaat zou iemand zijn. die trots kon terugzien op een loop baan, terwijl de democratische partij aan het bewind was geweest. Volgens Reuters correspondent Rankine heeft de mededeling van Truman ver warring gebracht in de democratische partij over de keuze van een opvolger en de republikeinse aanhangers van generaal Eisenhower meer moed gege ven. Enkelen hunner beschouwen de stap van Truman als een aftreden teil gunste van Eisenhower op grond van de indrukwekkende overwinningen die de Noordatlantische opperbevelhebber bij de onlangs gehouden republikeinse voor- verkiezingen in New Hampshire en Min nesota heeft behaald. Andere aanhangers van Eisenhower zeggen zelfs, dat Tru man door zijn besluit, zich terug te trekken, te kennen heeft gegeven, er van overtuigd te zijn, dat mocht een democraat er nief in slagen president te worden en generaal Eisenhower wel, het ambt in handen zal zijn van een man, die zijn (Trumans) buitenlandse politiek zal voortzetten. rt de naclit van Vrijdag op Zater dag zijn te Uitgeest de koekjabrtek •an de firma Starrevcld en het aan grenzend woonhuis van de directie ehcel door brand verwoest. Het fabriekspand besloeg een op pervlakte van duizend vierkante meter. De schade wordt op een kwart millioen gulden geraamd. Overzichtsfoto van de afgebrande fabriek. Koudste lentedag van deze eeutv! Het K.N.M.I. deelt mede: „Voorlopig komt er nog geen einde aan Het weer in Europa wordt de laat ste lyd gekenmerkt door wel büzon- der schrille tegenstellingen. Dit is voor een groot deel het ge volg van het feit, dat de winter haar intrede deed en de temperaturen daar boven de eindeloze met sneeuw be dekte vlakten in de loop van Maart tot voor de tijd van het jaar büzonder lage waarden daalden. Boven Noord-Afrika en Zuid-Europa daarentegen deed de zon met net len gen der dagen haar Invloed steeds meer geiden, zodat het daar voortdurend war nier werd. Aan het einde van de vorige week bereikte de strijd tussen de koude en de warme luchtmassa's een hoogte punt. De koude, die uit Rusland met Noord-Oostelijke wmden over ons land naar de Golf van Biscaye werd gebla zen, kwam daar in contact met een war me luchtstrook, die over Portugal en Spanje naar het Noorden bewoog. Hier ontwikkelde zich een diepe depressie, die Zaterdag de wind bij ons tot storm achtig deed aanwakkeren en ons de koudste lentedag van deze eeuw be- zorgde. Oip de meeste plaatsen oleef de temperatuur bijna de hele dag onder i nul. Hierbij viel voornamelijk in de Noor delijke helft van het land een flink pak 1 sneeuw. Vanmorgen meldde Den Helder een sneeuwlaag ter dikte van 8 cm., Groningen van 5 cm.. Delen van 7 cm. en de Bilt en Leeuwarden van 3 cm. lm het uiterste Zuiden van Limburg daarentegen kon de warme lucht gis termiddag net even binnendringen en lep de temperatuur tot 10 graden op, terwijl het in Groningen nog vroor. In de nacht van Zondag op Maandag werd de warme lucht echter weer uit Zuid-Limburg verdreven en daalde de temperatuur in enkele uren weer tot het vriespunt. De grootste temperatuur-tegenstellln- gen kwamen echter in de Balkan voor. Dit gebied werd gisteren overstroomd door bijzondere hete lucht uit de Sa- hara. zodat de temperaturen in Joego- j slavlë plaatselijk tot niet minder dan 34 graden opliepen, terwijl het vlak ten Noorden van de Karpaten nog vroor. Op het ogenblik ziet het er uit dat' aan deze uitzonderlijke toestand nog geen einde komt. Bü Portugal be vindt zich n.l. een nieuwe depressie, die zich in de richting van Frankrijk en het Alpengebied uitbreidt, en de Noord-Oostelijke winden over onze omgeving later weer in kracht zal doen ti Lente 1952: Sneeuwman is naar debollenveldcn geweest. Kortsluiting zette steden in duister Zuid-Holland ook Leiden 40 minuten zonder liclit Leiden hield op met ademen Door kortsluiting op het landelüke 150.000 volt en koppeinet in de buurt van de Biesbosch en in Limburg hebben Den Haag, Dordrecht, Leiden, Delft, Voorburg en Leidschendam Zaterdagavond van ongeveer half- twaalf tot tien over twaalf zonder licht gezeten. De Egyptische duisternis die daardoor over deze steden viel heeft een na-oorlogs euvel, namelük de te geringe capaciteit van verscheidene electrische centrales duidelijk merk baar doen worden. De electrische centrale van Den Haag bijvoorbeeld is niet bij machte het eigen gebied geheel van stroom te voorzien. Via het landelijke koppeinet wordt daar om uit andere gemeenten en ook uit het buitenland dit laatste om kolen te besparen stroom geïmporteerd. In het weekeinde drijft Den Haag geheel op de bij Limburg in ons land komende buitenlandse stroom Toen deze electri- citeitslevering Zaterdagavond door kort sluiting uitviel, konden de electrische centrales van Den Haag en de andere hierboven vermelde gemeenten dus niet bijspringen. In allerijl opgeroepen ingenieurs en monteurs brachten de eigen centrales weer op gang en toen bovendien uit Velsen. Amsterdam en Utrecht stroom werd toegevoegd, kon het licht de duis ternis weer verdrijven. In Noord-Brabant was de kortsluiting alleen merkbaar aan het „zakken" van het licht. In deze provincie dreef men niet uitsluitend op de uit het buitenland geïmporteerde stroom. Het treinverkeer werd door de kortslui ting niet gestagneerd, wel door de sneeuwval. Het plotseling wegvallen van het licht heeft in Leiden gelukkig niet tot ongelukken geleid. Het leek echter of de stad plotseling ophield met ade men. Ramen, waardoor eerst nog een gezellig licht naar buiten viel, staarden met een donker oog de nacht In. De radio viel overal uit. Trams stonden stil. In de huiskamers was het uur van de beloning voor de „wyze maag den" gekomen, want de zorgzame huisvrouwen, die kaarsen in huis had den gehaald „je kunt nooit weten" kregen gelük. De onver8toorbaren gingen bij kaars licht rustig verder met kaarten of lezen. Er waren echter tal van mensen, die bij het flakkerend licht van een lucifer het nummer van de politie draalden en angstig Informeerden wat er wel gebeurd hingen zü juist met de lift tussen twee étages in. Door de liftkoker riep men hen moed en geduld toe. Zü hebben 40 minuten in de liftkooi gevangen ge zeten! In de ziekenhuizen heeft het wegval len van het licht gelukkig ook niet tot ongelukken geleid. Waar geen eigen be drijf de uitgevallen centrales kon ver vangen deden kaarsen goede diensten. Ook zün er nog mensen geweest, die wel gevaren hebben by het uitvallen van het licht. Allereerst de taxi-chauf feurs, hoewel zij het door het gladde wegdek erg moeilijk hadden. Dan verder de gasten op een groot bal in het Kur- haus- velen benutten daar de duisternis „om een kusje te roven". Bij kaarslicht, dat zich zacht weerspiegelde in glanzend zilver, heeft men later verder gedanst. „Ik heb nog nooit zo een romantisch bal meegemaakt" was de zucht van me nigeen Staat van beleg in Teheran De Perzische regering heeft in Tehe ran voor een maand de staat van beleg afgekondigd Voorts aal van 11 uur des a\onds tot 5 uur in de ochtend een uit gaansverbod in Teheran van kracht zijn. In een regeringscommuniqué wordt gezegd, dat de regering tot genoemde maatregelen heeft besloten omdat zü in het bezit is van gegevens, volgens welke zekere elementen voorbereidingen treffen om de openbare orde opnieuw te verstoren. Volgens het communiqué zijn bij de ongeregeldheden van Vrijdag jl. in Teheran, waarbij procommunisti- sche betogers handgemeen werden met anti-oomimunistische demonstranten. 3 doden gevallen en 30 personen, onder wie 25 politiemannen, gewond geraakt. Er werden 40 arrestaties verricht. Stalin laat zich weer eens toejuichen Zaterdag is maarschalk Staün aan wezig geweest bij de elndvergadering van de opperste Sovjet der federatieve Russische republiek. De 72-jarige premier maakte een ge zonde en krachtige indruk. Hij was ge kleed als maarschalk van het Sovjet- leger. Hü werd door de aanwezigen vyf mi nuten lang toegejuicht. Aan het einde der vergadering, welke een half uur duurde, stond Stalin met Molotof te praten in een zü vleugel De aanwezigen verzamelden zich om hem en juichten hem wederom toe. Pinay zal geen concessies doen Te Saint Etdenne heeft de Franse premier, Pinay. op een bijeenkomst van zyn gematigd-conservatieve party ver klaard, dat zyn begrotingsplan een on deelbaar geheele vormt. Hij verklaarde geen concessies te zulten doen. ,Jk zal het aan het parlement over laten om zijn verantwoordelijkheid on» der de ogen te zien", aldus Pinay. HET STAALCONFLICT IN DE V. ST. Charles Wilson is naar aanleiding van een loongeschil in de staalindustrie af getreden als hoofd van de Amerikaanse defensiemobilisatie. President Truman heeft het ontslag aanvaard en John Steelman. de speciale assistent van Wilson, verzocht voorlopig als hoofd van de defensiemobilisatie op te treden. Heden komen vertegenwoordigers van de grote staalondernemingen te New- York byeen voor besprekingen, zulks met het oog op een staking, die op 8 April dreigt te zullen uitbreken. Wison oefende vorige week critiek op het besluit van de nationale raad voor loonstaibilisatie om aan te bevelen de arbeiders in de staalindustrie loonsver hoging te geven. Naar zijn mening zou dit inflatie in de hand werken. In zyn ontslagaanvrage zegt Wilson, dat hfi vorige week president Truman te Key West heeft meegedeeld, dat, als de arbeiders in de staalindustrie de aanbe volen loonsverhoging zouden krygen, an dere vakverenigingen dezelfde eisen zou den stellen, welke waarschynlijk zouden moeten worden ingewilligd, met alle gevolgen van dien. Het omstreden besluit van de natio nale raad voor loonstabilisatie is Inder tijd aangenomen met de stemmen van de vertegenwoordigers van de overheid en de arbeiders voor, terwyl de vertegen woordigers van de Industrie sterk tegen de aanbeveling gekant waren. BU het aanvaarden van Wilsons ont slagaanvrage zeide Truman, dat hij de aanbeveling van de raad .geenszins on redelijk" achtte Volgens de president blüven de winsten van de staalonderne mingen op „een buitengewoon hoog peil", zodat de aanbevolen" maatregelen z.i. zeker kunnen worden uitgevoerd. Ongeregeldheden in Frans Marokko Door het uitvallen van de stroom functioneerden ook de spoorbomen in de overgang van de Rynsburgerweg niet, hetgeen een geringe vertraging in het trein- en wegverkeer ten gevolge had. Het uitvallen van de trams was voor talloze bioscoopbtzoekers in Den Haag een ramp. Er was bijna geen taxi te krygen, zodat velen door de zware sneeuwstorm naar huis moesten baggeren De HTM trof onmiddeliyk maatregelen om de trams door bussen te doen vervangen. Toen de centrale echter meldde, dat de storing niet van lange duur zou zijn. werden de bussen in de garages gehouden. De trams kwamen later door de sneeuwval langzaam weer op gang. Inwoners van Wassenaar, Voorburg en Delft, die op vervoer met de HTM waren j n-.topr aangewezen, werden hoewel erg laat 1 toch nog naar huis gebracht. In vele bioscopen was men nog niet aan het „happy-end" toe. toen het licht uitviel. De zg. paniekverlichting zorgde er voor, dat ip de meeste gevallen de rust bewaard bleef. In het Asta-theater, waar „Geen medailles voor spionneen" draait, kldhi de bedrijfsleider op het to neel om de zaal de afloop van de film te vertellen. Zij, die het einde echter toch nog wilden zien, konden gisteren op hun kaartje van Zaterdag gratig toe gang krygen. In het hotel Central beleefden twee leden van het personeel enige angstige ogenblikken. Toen de stroom uitviel, De Pakistaanse regering heeft haar gedelegeerde in de Veiligheidsraad. Bokhari. opdracht gegeven de Tunesi sche kwestie voor de raad te brengen. Van 7 April af zal Bokhari voorzitter van de raad zyn. De oud-ministers van Tunesië, Salah ben Joessef en Mohammed Badra, die thans te Cairo verblijven, hebben zich Zaterdagavond tot enige wettige rege ring van Tunesië uitgeroepen en ver klaard dat zy naar New York zullen gaan om de Tunesische kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De Vrijdag aangewezen nieuwe Tune sische premier, Baccoetsje, heeft zün besprekingen over de vorming van een nieuwe regering nog niet voltooid. Na een onderhoud met Hadi Noera, de enige leider van de nationalistische Neo-des- toer, die nog niet is gearresteerd, ver klaarde deze. dat de party niet aan de nieuw te vormen regering zal deelne- Gisteren heeft de bey van Tunis een decreet getekend, waarby zyn zoon. prins Tsjaldy. wordt ontslagen als hoofd van zyn secretariaat. In deze hoedanig heid zou. naar gemeend wordt, prins Tsjaldy dienst hebben gedaan als ver bindingsman tussen de bey en de Neo- In Tunesië was het gisteren rustig, hoewel 's morgens alle Arabische winkels in de stad Tunis gesloten bleven. In Ariana zyn vijf Tunesiërs, verdacht van sabotage, gearresteerd Onder een brug nabü Tunis zijn enige wapens en 20 zelf vervaardigde granaten gevonden. In Bizerta en Sfax zyn tien personen beschuldigd van sabotage, gearresteerd. Een menigte van meer dan 200 perso nen verzamelden zich voor het paleis van de bey. Men riep: „Waarom hebt ge dit gedaan?", hiermede doelend op het ontslag van de vorige regering. Het vakverbond blijft van mening, dat druk op de bey is uitgeoefend en dat de Fransen gedreigd hebben hem af te nieuwe regering Ter gelegenheid van de verjaardag van het Frans-Marokkaanse protec toraatsverdrag is het gisteren in Tan- ger tot onlusten gekomen. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuur wapens gebruik te maken. In verscheidene delen van Tanger werden ruiten van honderden winkeliers en restaurants ingegooid. Auto's werden geplunderd en in brand gestoken. In de Arabische wyk van Casablanca waren de meeste winkels en cafe's als teken van rouw gesloten. Twintig per sonen werden gearresteerd, omdat zij busreizigers hinderden. In Tanger zyn vier personen om het leven gekomen. Voorts werd één demon strant ernstig en 16 licht gewond. Ook enige politiemannen werden licht ge wond. GELEIDE PROJECTIELEN VOOR AMERIKAANSE LUCHTAFWEER Onderzoekers van het Amerikaanse le ger werken op het ogenblik aan een ge leid projectjel. dat m staat zai zyn vliegtuigen tot op een hoogte van 24 km te vernietigen Dit wapen is bestemd voor de verdediging van de Amerikaanse steden, aldus heeft het hoofd van de afdeling speciale wapens van het leger, brigade-generaal Mickelson verklaard. Generaal-majoor Bullene. hoofd van de scheikundige afdeling van het leger, heeft verklaard dat geloofd wordt, dat de Sovjet-Unie „intensief" werkt aan nieuwe gassen, die door het Duitsland van Hitier zyn ontwikkeld. Hij verklaar de. dat „op het ogenblik veel van de Duitse uitrusting en vele Duitse onder zoekers op dit gebied in Rusland zyn". Verzooht is om meer toewyzingen voor biologische oorlogsvoering Generaal Bul lene noemde de ontwikkeling van bac teriologische en scheikundige oorlogvoe ring zeer dringend.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1