m k* A >- - 51ste Jaargang DINSDAG 25 MAART 1952 Rijnstreek-editie No. 27567 Directeur: J. W Henny jjwMrerlactle B \V Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm25041; Red 21507 Toestand vrouwelijke overlevenden K.L.M.-ramp is goed Thans 28 slachtoffers geïdentificeerd Blijkens een gisteravond om half acht bij de K.L.M. uit Frankfort binnen komen telegram is de toestand der gewonden als volgt: Mej. Truus Gautier de stewardess is nog bewusteloos, maar haar toestand s lichtelijk beter. Zij heeft vermoe delijk Kccn shock, zoals aanvankelijk werd seconstateerd, maar een hersen schudding. De haar behandelende ge neesheer maakt zich niet ongerust. pt toestand van mevrouw Horn sleinbrenner is goed; zy klaagt over pijn in de borst. Haar algemene toe stand is uitstekend. De toestand van dr Schaumburg blijft dezelfde; de patiënt is vrij rustig. Zijn toestand blijft zeker nog een dag zeer kritiek. Tot dusver heeft men de stoffelijke (verschotten van 28 slachtoffers kunnen ventificeren. Hiervan zijn 26 overge bracht naar de rouwkapel van de hoofd- ezraafplaats van Frankfort, een naar üisterdam en een naar het Ameri- aanse kerkhof te Frankfort. De stoffelijke resten van de overige achtoffers blijven voor identificering I het Stedelijke Ziekenhuis. Donderdag a.s. zal in de kapel van de oofdbegraafplaats van Frankfort, waar i slachtoffers staan opgebaard, een rawdienst worden gehouden. De burgemeester van Frankfort, dr kilter Kolb, heeft gisteren in een ge- (enteraadszitting de slachtoffers van t ongeluk herdacht. Later bracht hij n bezoek aan de Nederlandse consul- neraal te Frankfort, mr A. Furnee, en vertegenwoordiger van de K.LM. om deelneming van de stad te betuigen. Op negen staven van één k.g. na Is 500 kg. goud in staven, die het vlieg- ig vervoerde, gevonden, aldus heeft en woordvoerder van de K.L.M. te Frankfort meegedeeld. Het goud, dat [somstig was van Johannesburg, was emd voor Parijs, Zürich en Amster- itn. Mogelijk zullen de vermiste staven gevonden worden, omdat het wrak o de plaats van de ramp nog niet auwkeurig zijn onderzocht. De directie der K.L.M. zal degenen het eerst hulp hebben verleend van r waardering doen blijken. Welke ionen hiervoor in aanmerking komen bluken uit het thans aan de gang gnde horen van getuigen. De nationaliteit van de dames Davies en Jardine en van de heer Garber is thans vastgesteld. Mevrouw Davies aanvankelijk was de neer Davies gemeld) was Britse, zij woonde in Londen. Mevrouw Jardine was Zuid-Afrikaanse, de heer Garber Zuid-Afrikaan. Onder de talrijke bewijzen van deel neming, die de K.L.M. ontving be vindt zich een van H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden, waarin medeleven wordt betuigd mei de ramp en de rouw, die de maatschappij en dc nabestaanden van de slachtoffers hebben getroffen. AMERIKAANSE HULDE AAN K.LJVI. Het Amerikaanse dagblad ln Duits land, „Die neue Zeitung", schrijft naar „De cjjfers bewijzen, dat de reusach tige uitbreiding die het wereldluchtver- keer de laatste Jaren heeft ondergaan, geenszins gepaard is gegaan met een naar verhouding groter aantal ongeluk ken. Vanzelfsprekend gebeuren thans, nu ieder ogenblik honderden vliegtui gen om de aardbol kruisen, meer onge lukken dan 30 jaren geleden. Maar naast de dramatische berichten over voorkomende rampen voltrekt zich het luchtverkeer volstrekt ondramatisch en daarom minder duidelijk voor het men selijk bewustzijn en worden jaarlijks mlllioenen mensen over oceanen en bergruggen veilig naar hun reisdoel ge bracht. De K.L.M. heeft als een der pioniers van het internationale lucht verkeer een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van de luchtvaart tot een betrouwbaar verkeersmiddel. De Neder landse luchtvaartmij was een der eerste ondernemingen, die Duitsland na de oorlog weer by het internationale ver keer betrokken. Zy is haar werk in Duitsland reeds in 1946 begonnen en het gebeurde van Zaterdag was het eerste ongeluk, dat een vliegtuig van de K.L.M. sedertdien op Duitse bodem is overkomen". Westelijk antwoord aan Moskou gereed Geen bofte afwijzing ^■aiÉSir^ Heden zal vermoedelijk het gelijklui dend antwoord der drie Westelijke mo gendheden aan Moskou op de jongste Sovjet-nota inzake Duitsland worden overhandigd. In de nota zullen twee belangrijke voorwaarden worden gesteld voor het openen van onderhandelingen over het verdrag. Er moeten werkelijke vrije verkiezingen in geheel Duitsland worden gehouden en de internationale status en de onafhankelijkheid van het herenigde Duitsland moeten wor den gewaarborgd. Wat de onafhankelijkheid betreft, deze moet verzekerd worden, zowel gedurende de besprekingen over het vredesverdrag als daarna. Volgens waarnemers wordt deze voorwaarde gesteld om een herha ling van de gang van zaken bij de on derhandelingen over een Oostenrijks staatsverdrag te voorkomen. De Westelijke mogendheden gaan ac- coord met het Russische voorstel om Duitsland tot de Verenigde Naties toe te laten, zodra het vredesverdrag zal zijn getekend. zy verklaren echter, dat Duitsland, evenals andere landen, het recht moet hebben zich met andere sta ten te verbinden, waar het gaat om doel einden, die overeenkomen met die van het Directoraat-generaal van (heepvaart te 's-Gravenhage. Iieeft minister van Waterstaat, de heer H. Wemmers, Maandagmiddag Dc Ruytermedailles uitgereikt vijf nieuwe Ridders van de die door H.M. Koningin nma op de verjaardag van Necr- "tfs grootste admiraal, Michiel Adrtaensz. de Ruyter. werden on derscheiden. Minister Wemmers. speldt de heer D. Hu dig. commissaris van de Koninklijke Nederlandse Stoom bootmaatschappij N.V. te Amster dam. die de gouden De Ruyter- medaille kreeg, de onderscheiding op de borst. CREDIETVERSTREKKING AAN NIEUW-GUINEA OP voordracht van de Minister van b b'i rJe Tweede Kamer een rr'S D ln?cdiend, waarin de Sta- -uttieraal machtiging wordt ge- aan Nieuw-Guinea een crediet lenen ten bedrage van 40 mil- f-L Het crediet is bestemd tot -n? van tekorten op de kapitaa's- van de begrotingen van Nieuw en voor de dienstjaren 1950 en Weerbericht Kouder weer op komst Bilt verwacht tot morgenavond nacht en ochtend hier en daar °Ver'gens overwegend zwaar be- met plaatseiyk enkele regen- of jfu*'buien. Matige wind uit Noorde- "chtlngen en kouder. (Opgemaakt 10 uur). 26 MAART w °D 629 uur: onder: 19.04 uur 0,) 6-23 uur; onder: 20.24 uur "«Water to Katwijk te 3 38 en 15 54 Bil nummer bestaat uit zes pagina's. Koude lucht nadert onze grenzen Het K N.M.I. deelt mede: Een langgerekt gebied van lage lucht druk, dat zich uitstrekte van West- Engeland naar Midden-Europa heeft zowel vandaag als gisteren in Nederland zeer somber weer met langdurige regen val gebuacht. Zo was er bijv vanmorgen om 7 uur op het vliegveld Beek bij Maastricht al 14 m m. afgetapt Er komen nu evenwel belangryke ver anderingen in de luchtdrukverdeling voor, die in de eerste plaats tot gevolg hebben, dat het lage drukgebied uit onze omgeving gaat verdwijnen, maar die ons bovendien kouder weer zullen bezorgen In het afgelopen etmaal Is n.l. de luchtdruk vooral in Scandinavië aan- zieniyk gestegen De zeer koude lucht, die in N.O.- Europa nog altijd aanwezig is, stroomde dientengevolge langs de Oostrand van de Noorse bergen naar het Zuiden en bereikte vanmorgen de grens tussen Denemarken en Duitsland. Op enkele plaatsen in Denemarken vroor het toen 5 graden en er viel veel sneeuw. Doordat ook de luchtdruk boven de Britse eilanden gaat stygen, zal deze koude lucht haar weg over de Noordzee voortzetten en het is waar- schyniyk, dat ze morgenochtend al het Noorden van Nederland zal bereiken. Voor de komende dagen bestaat er daarom een kans op flinke nachtvorst, terwyl bovendien met de mogelijkheid van "sneeuw- of hagelbuien rekening moet worden gehouden. de Verenigde Naties. In dit verband wordt gewezen op de samenwerking van West-Duitsland met West-Europa. De VN zyn, volgens de Westelijke nota, nog niet in staat alleen de Internationale veiligheid te garanderen, waardoor de fensiegemeenschappen, als de Europese verdedigingsgemeenschap, zeer belang- ryk zijn. Het zou onduldbaar zyn, als Duitsland niet tot deze organisatie zou mogen toetreden, ook al omdat het, naar de mening van de Westelyke mo gendheden, tegenwoordig voor een land onmogelyk ls alleen eigen "Veiligheid te waarborgen. Deze verklaringen zullen door de Wes- telyken worden afgelegd om verwijten van onduidelijkheid bij eventuele toe komstige onderhandelingen te .vermy- den. Als de Sovjet-Unie een gunstig ant woord geeft op bovenstaande punten en de kwestie van verkiezingen ln geheel Duitsland en de onmiddeliyke onafhan- kelykheid van de daaruit voortvloeiende regering voor geheel Duitsland regelt, zullen de Westelyke mogendheden tot bespreking van het vredesverdrag be reid zyn. Commentaar leverend op de Weste lyke nota heeft een hoge functionaris verklaard, dat de Westelyke mogendhe den tegen eenzijdigheid van een toekom stig verenigd Duitsland gekant zijn. Vol gens de Westeiyken zou Duitsland dan te zeer vatbaar zyn voor Russische uit nodigingen voor samenwerking, even tueel ln ruil voor handel met Oost- Europa of in ruil voor Oostduitse ge bieden. nu onder Pools bewind. De Westelijke mogendheden houden niet star vast aan toelating van de VN- cemmissie voor Duitsland in de Sovjet zone, aldus deze woordvoerder. Zy zyn echter vastbesloten, dat er toezicht op de verkiezingen in geheel Duitsland zal moeten zijn, hetzij door de VN, hetzij door neutralen. Gevraagd of opneming van West-1 Duitsland in de Atlantische gemeen schap zou worden opgehouden, totdat het duidelyk zou zyn wat de Russen willen, antwoordde de woordvoerder, dat het waarschijnlijk mogelyk zal zijn de oprechtheid van de Russen te peilen voor de huidige onderhandelingen over de overeenkomsten met West-Duitsland afgesloten zullen zyn. De woordvoerder noemde de onlangs in Washington geuite mening, dat de verdragen met West-Duitsland begin April voor ondertekening gereed zullen zyn „onrealistisch". Het werk aan de verdragen zal nog vele weken duren, al dus de woordvoerder. OORDEEL VAN SCHUMAN De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, zeide te geloven, dat de voornaamste bedoeling van de Russen is, Duitsland te maken tot een centrum van militaire productie voor het Ooste- ïyke blok, waarbij Duitsland grondstof fen uit het Oosten zou ontvangen en de afgewerkte producten naar de Oost- Europese staten uitvoeren. Vervolgens besprak Schuman het Rus sische voorstel om Duitsland een leger voor eigen verdediging te geven. Z.i. zijn echter alle legers op eigen defensie ingesteld. „Indien Duitsland geen bond genootschap mag aangaan, zal het bij gevolg een sterker leger nodig hebben. Indien wij echter dit land beperkingen opleggen ten aanzien van de herbewa pening. welke sancties kunnen we dan toepassen? Frankrijk heeft na de eer ste wereldoorlog ervaringen met sancties opgedaan en heeft dit stelsel als een gevaarlijke illusie moeten verlaten". „Als Duitsland het recht krijgt om bondgenootschappen aan te gaan en zelf zijn bondgenoten te kiezen, weten we tenminste hoe onze positie is. In het andere geval wordt Duitsland de scheids rechter van Europa", aldus de minister, die dit zeker niet wenselijk achtte. Hy zag verder gevaren in het verle nen van volledige economische vryheid aan Duitsland. Naar zijn mening zou dit alles een volkomen wijziging betekenen van de politiek van zowel het Westen, als van Rusland en Duitsland. Daarom moesten alle aspecten van het probleem „met uiterste ernst" worden bestudeerd „Mijn principe is, Duitsland nooit aan zich zelf over te laten. Wy moeten het daarentegen opnemen ln een zo groot mogelyke Europese gemeenschap Of wy hierin snel zullen kunnen slagen met de bestaande verschillen tussen de ver schillende regiems in Europa, is een andere vraag." SBf In het programma van het verblijf van Koningin Juliana en Prins Qernhard in dc Ver. Sttiten is ook opgenomen een bezoek aan de Ford-fabrieken in Detroit. Dit be zoek is vasgestcld op 15 April. Detroit is de stad van de Amen kaanse automobielindustrieIt Groot-Dctroit wonen ongeveer drie milliocn mensen en er rijden meer dan zeven honderdduizend auto's. In dit gebied zijn niet minder dan vijf en twinig honderd fabrieken, die öf automobielen öf onderdelen voor deze voertuigen vervaardigen. Een van dc reuzen onder deze fabrieken is Ford. In de Ford fabrieken in Detroit alleen wérken ongeveer 140.000 arbeiders beambten. Overzichtsfoto van de Ford-fabrie ken in Detroit. Op de voorgrond de Ford-haven, waar de ertsen aangevoerd worden. Langs de haven liggen de opslag plaatsen voor ertsen en kolen. Daarachter de krachtbron van het gehele bedrijf, de electrische cen trale met het ketelhuis en het groot aantal schoorstenen. Om dit complex liggen de fabrieken. Truman dienf drie-jarenplan voor de immigratie in President Truman heeft het Congres verzocht in de komende drie Jaar 300.000 Europese immigranten extra tot de V.S. toe te laten. Dit program voorziet in de toelating van „personen, die aan de communistische tirannie zijn ontvlucht" en inwoners uit overbevolkte gebieden m West-Europa. In de boodschap van de president wordt, geen schatting gemaakt van de kosten, die dit program met zich mee zal brengen. Voorgesteld wordt de Im migranten met gemiddeld 100.000 man per jaar toe te laten Het. plan zal o.m. betrekking hebben op 7000 personen, die om godsdienstige of politieke redenen uit Oost-Europa zijn gevlucht. Voorts om vat het de immigratie van 7500 Neder landers, 7500 Grieken. 39.000 Italianen uit Italië en Triëst en 39 000 Duitsers en personen van Duitse afkomst. Minister Schuman geeft zijn visie over Saarland Besprekingen met Adenauer niet mislukt, doch ook niet geslaagd Dc Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman heeft op een te I'arljs gehouden persconferentie verklaard, dat de kortgeleden door hem met de West-Duitse bondskanse lier en minister van buitenlandse zaken dr Adenauer gevoerde bespre kingen „niet zijn mislukt en evenmin geslaagd kunnen worden genoemd. Zjj betekenen echter wel een vordering in de richting van het bereiken van een vriendschappelijke regeling van het vraagstuk betreffende het Saargebied" „De West-Duitse bondskanselier", al dus minister Schuman, „heeft de Saar- landse regering niet officieel erkend, doch hy heeft wel toegegeven, dat een regeling van het vraagstuk van het Saargebied slechts kan worden bereikt met medewerking van het bewind van dit gebied en die van het Saarlandse parlement. Dit blykt uit de verklaring, die dr Adenauer voor de Raad van Europa heeft afgelegd". Schuman zeide verder, dat de beslis sing om een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van West-Duits land. Frankryk en het Saargebied, naar Saarland te zenden, om aldaar te onder zoeken of de voorwaarden voor het hou den van vrije verkiezingen aanwezig zyn, in het geheel geen inbreuk betekent op de Saarlandse souvereiniteit". ,De leden van deze commissie bezitten geen enkele bevoegdheid om beslissingen te nemen. Slechts de Saarlandse volksver tegenwoordiging kan bepalen onder welke omstandigheden in dit gebied verkiezingen zullen worden gehouden", verklaarde hy. Wat betreft door critici gemaakte op merken dat Frankryk. „enige van zyn rechten op het Saargebied heeft prijs gegeven", zeide minister Schuman: „Wy hebben niets prysgegeven. Wy zouden ook een derde mogendheid, b.v. Groot- Brittannië, er bij gehaald kunnen heb ben, om bemiddeling te verlenen. Maar t zouden wy daarmee zijn opgescho ten? Wy zouden het vraagstuk aan de Raad van Europa hebben kunnen voor leggen Zou dat een betere oplossing zyn geweest' Ik meen van niet". En Schu man herhaalde. „Wij hebben het Saar gebied niet prys gegeven". Minister Schuman verklaarde verder, In de haven van Wellington (Nieuw- Zeelgnd) heeft zich by het lossen van een tankschip een ontploffing voorge daan, waardoor 21 personen om het le ven zyn gekomen en vier personen ern stig werden gewond. De textielindustrie neemt op de Voorjaarsbeurs te Utrecht een voor aanstaande plaats in. Zestig Neder landse en Belgische textielfabrieken komen met hun nieuwste collecties uit in de textielafdeling. welke is ondergebracht in de Beatrix- en Irenelial. Het aantal deelnemers is groter dan het vorige jaar. Op de stands zal men zowel bekledings- stoffen als huishoudtextiel. dekens, tricotages en confectie te kust en te keur aantreffen. Eén der smaakvolle inzendingen op de textielafdeling van de voorjaars beurs. dat West-Duitsland niet langer bestrydt, dat Frankryk belang heeft by het Saar gebied. „De West-Duitse regering geeft thans toe, dat de volkshuishoudingen van Frankrijk en het Saargebied elkan der aanvullen", zeide hy, hieraan toe voegend: „Aan de andere kant hebben de West-Duitsers politieke belangstel ling voor het Saargebied. Zy willen de grens van 1937 herstellen. Dit is een vraagstuk, dat alleen by het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland kan worden geregeld". Schuman zeide voorts van mening te zyn, dat „een Europese oplossing" van het vraagstuk van het Saargebied kans van slagen heeft. „Enige Duitsers aan vaarden een dergelyke oplossing, andere weer niet, doch dat is een vraagstuk waarvoor de Duitsers zelf een oplossing moeten vinden", verklaarde hij. De Franse minister besloot met de woorden: „Men zou zich niet kunnen voorstellen, dat het Saargebied buiten de Europese verdedigingsgemeenschap blijft, doch evenmin kan men zich voor stellen, dat Saarlandse contingenten in het voorgestelde Europese leger zouden worden opgenomen, zonder dat parle ment en regering van het Saargebied hieraan hun goedkeuring zouden heb ben geschonken". Schuman zeide nog, dat men geen plannen heeft voor een nieuw ple bisciet in Saarland. Het nieuwe parle ment van Saarland, dat in de komen de herfst zal worden gekozen, moet een besluit nemen ten aanzien van de definitieve status van het gebied, aldus Schuman. Communisten weigeren Internationale Rode Kruis Het persbureau .Nieuw China" heeft het Internationale comité van het Rode Kruis de „boosaardige schaamteloze la kei van het Amerikaanse imperialisme" genoemd. De reden, waarom het comité zo graag een onderzoek naar. de beschuldigingen van bacteriologische oorlogvoering wil instellen, is, dat het „de doeltreffend heid van de brute misdaad der Ameri kaanse agressors wil vaststellen en de bedryvers met een waardeloos rapport wil schoonwassen',', aldus het persbureau, dat er aan toevoegt, dat ,.de Koreaanse en Chinese volkeren nooit zullen toe staan., dat deze handlanger van het Amerikaanse imperialisme hun landen betreedt om dergelijke schaamteloze plannen uit te voeren". Het persbureau verklaart, dat de com missie van de .internationale vereni ging van democratische juristen", die Korea heeft bezocht voor een onderzoek naar de beschuldigingen „onweerlegbare bewijzen" heeft verzameld. VERKIEZINGEN IN EGYPTE. Vertegenwoordigers van de grote Egyp tische partyen zyn gisteren byeengeroe- pen om de toestand te bespreken, die ontstaan is uit de ontbinding van het Huis van Afgevaardigden en om de campagne voor de verkiezingen op 18 Mei voor te bereiden. De berichten, volgens welke premier Hilali pasja zich aan het hoofd zal stellen van een nieu we partij van afgescheidenen van de Wafd en partylozen zyn nog niet beves tigd. De meeste Egyptische partyen hebben besloten aan de verkiezingen mee te doen. De Egyptische regering heeft by Kon. Besluit „tot nader order" de staat van beleg die op 26 Januari (.zwarte Za terdag") werd afgekondigd, verlengd. Het parlement had indertijd een voor stel goedgekeurd om de staat van beleg twee maanden tot Woensdag as. te handhaven. De minister van voorlichting heeft echter verklaard dat de staat van be leg gedurende de verkiezinzen zal worden verzacht. Hy voegde er "aan toe. dat de verkiezingen de Brits-Egyptische besprekingen, „de eerste taak van pre mier Hilali", niet zouden onderbreken.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1