EIDSCH DAGBLAD jjjtt fflSl MfSjvmm a- Ji pmerkelijk succes voor Eisenhower bij voorverkiezing in Amerika Brits voorstel in de Raad van Europa EERBERICHT Mossadeq: Perzië moet voortgaan zonder olie! DONDERDAG 20 MAART 1952 Jf No. 27563 Ddeur J. W. Henny redactie' B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041: Red 21507 Onverwachte cijfers in Minnesota jn de uitslagen van 3521 van de districten in Minnesota <V. St.) or.erkiezing voor het president- beleend waren, was de stand als Itpublikeinen: stassen 127 630 stemmen ni Stettedahl 21.216 «schreven candidaten: ■Ugi Eisenhower 106 512 B Talt23.879 Warren 5160 jnai Mac Arthur1.533 femocraten rt Humphrey 98 491 ïtjchreven candidaten: Kefauver 19 750 Trumao 3.590 <ucces van Eisenhower heeft vete- leden van zowel de republikeinse ■.democratische part!) versteld doen i Eerst Vrijdag Jl. was de bepaling f.en. dat de oorspronkelijke can- •enüjst niet door de kiezers kon ien uitgebreid. Ruim honderddui der ongeveer driehonderdduizend jrenden schreef Eisenhowers naam d.e van een voorkeurscandidaat bij. lis Harold Stassen, in Minnesota :en en drie maal tot gouverneur deze staat gekozen, wist als „ge- estaatszoon" meer stemmen op zich enigen. Politieke waarnemers zijn lening, dat de uitslag van de voor zing in Minnesota, meer nog dan New Hampshire, een bewijs is van ,;frbazingwekkende omvang van nwers aanhang". de naam van senator Taft werd zijn aanhangers aan de republi- candldatenlijst toegevoegd, doch .«nhower werden bijna vijfmaal zo- Sanmen uitgebracht als op Taft. ji) Hoffman, de vermoedelijke leider brt comité, dat de verkiezingsveld- j: zal lelden om generaal Eisenhower Wident der Verenigde Staten te t.reen. zeide dat hy gepoogd had •ui Eisenhower te overreden „naar ttrcnigde Staten terug te keren en it nemen aan de vérkiezingsveld- der candidaten voor de republi- 1 partijconventie. doch niet vóór ar.frkiezing in de staat Oregon, die ,5 Mei as zal worden gehouden". a de voorverkiezing In Oregon de rug is. zou ik eeneraal Eisen- c zo spoedig mogelijk in de Vere- S'aten willen zien", aldus Hoff- dle als een der leiders van de Am°- motorenindustrie voor en tij- Ie oorlog en daama als hoofd van CAzich de faam verworven heeft vhltterend organisator te zijn. Hij 1 verbonden aan de Ford-stich- t liefdadige doeleinden), doch a! deze functie tijdelijk opgeven om geheel te kunnen wijden aan zijn taak. .lungers van senator Taft ver- i dat, indien deze niet de over toil behalen in Wisconsin, waar iWblikelnse partij-orzanisatie pro- hl) geen kans heeft om tot can- tt van de republikeinse partij te fci aangewezen. Zij achten het zelfs c. dat hij zich vóór de in Juli >ien partijconventie zal terugtrek- Kgenstaande regen en sneeuw s in Minnesota tweemaal zoveel n hun stem uitgebracht als men ten. acht. TRUMANS POSITIE. i!< Mc Kinney, de nationale voor- >an de democratische partij, heeft i persconferentie te Key West, in de Amerikaanse staat Florida, medege deeld. dat president Truman zijn besluit, of hy zich ai dan niet candidaat zal doen stellen by de komende presidentsverkie zingen. zal grondvesten op het ai dan niet vinden van een bevredigende op lossing voor het Koreaanse geschil. Mc Kinney verklaarde voorts te ho pen, dat de president uiterlyk 15 Mei as. zyn besluit kenbaar zal hebben ge maakt. Op die datum vergadert name lijk het dagelijks bestuur van de demo cratische partij te Chicago, om rege lingen te treffen voor de nationale par tyconventie in Juli d.a.v „Ik persoonlijk," adus Mc Kinney, „zou gaarne zien dat de president zich can didaat liet stellen en dat is ook de me ning van 75 tot 80 procent der demo cratische leiders in 39 Amerikaanse sta ten. met wie ik hierover heb gesproken". Hij besloot met de mededeling, dat de presidest had toegezegd zyn beslissing „ruimschoots voor het tijdstip der bij eenkomst van de nationale conventie" te zullen bekend maken Truman zelf heeft nog geen enkele datum voor het bekend maken van zijn besluit genoemd. Harriman verdedigt Trumanplan Averell Harriman. directeur van het programma voor wederzijdse beveiliging (de M.S.A.1 heeft voor de commissie voor buitenl. aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden nog eens uitvoerig het plan Truman inzake hulpverlening verdedigd en geantwoord op diverse tegenkantingen. Hy weerlegde, dat Europa zelf niet ge noeg doet en alleen op Amerika steunt. Over Zuid-Slavié zeide hij: „Het is niet mogelijk voorwaarden te verbinden aan de hulp, die de Verenigde Staten Joego-Slavlë verlenen". Hij ver volgde: „Ik twijfel er niet aan dat maar schalk Tito met het Kremlin heeft ge broken en vastbesloten is zijn land tegen een aanval te verdedigen. De Verenigde Staten leveren militaire hulp aan het uit 32 divisies bestaande Joego-Slavische leger. Bij het verlenen van deze hulp houden wy ons buiten de Joegoslavische binnenlandse politiek. Bij de militaire hulpverlening aan Joego-Slavië is uit sluitend gesproken over de verdediging van Joego-Slavië zelf". Hy zeide dat het „van vitaal belang is 86 millioen dollar ter beschikking van Oostenrijk te stellen, „daar de Oosten rijkers zich zeer moedig hebben betoond en hun verzet tegen de agressieve druk der Russische bezetters", hieraan toe voegend: „Het is voor de Verenigde Staten van groot belang, dat zij zich niet uit Oostenrijk laten drukken". Inzake politiek gezag Na afloop van de gisteren te Parijs gehouden byeenkomst van het ministers comité van de Raad van Europa, heeft een Britse woordvoerder verklaard, dat de Engelse minister van buitenlandse zaken. Eden, zijn collega's heeft mede gedeeld, dat indien de bevoegdheden van de raad zouden worden uitgebreid, „zo dat deze tot een semi-federale instelling zou worden dit de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Raad van Europa ernstig in gevaar zou brengen. Eden doelde hierbij op het nieuwe ontwerp voor de Raad opgesteld door de raad- ;evende vergadering. Eden, die een voorstel heeft inge diend om de Raad van Europa politiek gezag te verlenen over de organen van het plan-Schuman en het voorgestelde Europese leger, zei verder, dat hy nauwe betrekkingen tot stand wilde brengen tussen de Kaad enerzijds en de Europese en Atlantische verdedi gingsgemeenschap anderzijds. Eden zei verder dat. ofschoon vele der in de Raad van Europa vertegenwoor digde staten niet betrokken zfjn bij het plan-Schuman, of by de Europese ver dedigingsgemeenschap. hij vertrouwde, dat een stelsel zou kunnen worden ont wikkeld. dat de Raad in staat zou stellen zijn werk als orgaan ter bevordering van de samenwerking tussen de West-Euro pese regeringen voort te zetten. Volgens Eden zouden het ministers comité en de raadgevende vergadering als vertegenwoordigers van 15 mogend heden kunnen blijven vergaderen doch zij zouden ook. ter behandeling van aan gelegenheden van het plan-Schuman en van de Europese verdedigingsgemeen schap. op zes-mogendhedenbasis kunnen bijeen komen Eden besloot met te zeggen, dat de voorstellen van zyn regering in de eerste plaats ten doel hadden de Europese een heid te bevorderen. De Franse minis'er van buitenlandse zaken. Robert Schuman. zeide Edens initiatief ten zeerste te waarderen; htj gevoelde ook veel voor de strekking er van. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr D. U. Stikker, zeide Schumans opmerkingen te onderschij ven doch meer tyd nodig te hebben om de Britse voorstellen te bestuderen. De Italiaanse afgevaardigde Taviani zei dat Edens voorstel „uiterst belangrijk" was; hij juiohte het warm toe. De Europese ministers van buiten landse zaken, leden van het minis ters comité. besloten voorts een speciale verenigde commissie in te stellen voor het vluchtelingenvraagstuk, waarin ver tegenwoordigers van het comité en van de raadgevende vergadering zitting zul len hebbea Aan de commissie zal wor den opgedragen na te gaan op welke wijze het vraagstuk der Europose uitge wekenen kan worden opgelost. Tenslotte bepleitten de ministers van buitenlandse zaken het sluiten van twee zijdige overeen komsten door de Europese staten, om te komen tot een afschaf fing van de visa. die thans nog nodig zijn voor reizigers in Europa. Strijd om de Saar herleefd! BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER De Franse ambassadeur in het Saar- gebied. Gilbert Granval. heeft in een toespraak voor de Anglo American Press Club te Parüs verklaard, dat West- Duitsland de „oude Hitleriaanse prac- i tijken" volgt van het uitoefenen van druk op het Saargebied. Mocht West-Duitsland in zijn opzet slagen, dan zou het plan-Schuman en het denkbeeld van de Europese eenheid in gevaar komen. Duitse beschuldigin gen. dat Frankryk zich mengde in de democratische vrijheden in het Saarge- bied. noemde Granval. „leugens". In J 1951 riep Duitsland om gelyke rechten J en thans eiste het het Saargebied op J De Franse politiek was gericht op de ..verdediging van Europa tegen een op- j leving van de Pan-Germaanse Idee". I In economisch opzicht had Frankrijk I het Saargebied nodig. Frankrijk was er echter vast van overtuigd, dat het po- I litiek onafhankelijk diende te blijven. Frankryk en het Saargebied tezamen produceren 34 procent Van de kolen- en staalproductie voor de pool van het plan-Schuman De Beneluxlanden pro duceren tezamen 31 procent en Duits land levert 35 procent op. Mocht het Saargebied onder de economische invloed van Duitsland geraken, dan zou de Franse kolen- en (.taalproductie slechts 27 procent bedragen en de Duitse daar entegen 42 procent. Hierdoor, aldus Granval. zou het evenwicht verstoord worden. De „Duitse party", de rechtse vleugel van Adenauers drie-partyencoalitie. heeft by monde van Hans Muelenfeld, de fractieleider der party, een aanval gedaan op de „onduldbare Franse poli tiek ten aanzien van het Saargebied". Muelenfeld schrijft in het partyblad, dat de Franse regering bij voortduring het internationale recht met betrekking tot het Saargebied negeert. Frankryk vervolgde „op onintelligente wijze" een doel dat niet juridisch verantwoord was. EPIDEMIEËN IN CHINA. Volgens een In Hongkong ontvangen Chinees communistisch blad zyn aoor de droogte in de afgelopen winter ernstige epidemieén van pokken, maaelen en longontsteking in Noord-Ohma uitgebro ken. De ziekten woedden in de pro vincies Sjangtoeng. Hopeh Noord-Anh- wei en Noord-Kiangsoe. Meer dan 3800 menden waren in een gebied van Hopeh tussen 16 en 19 Februari aangetast, al dus het blad. dat geen verband zoekt met de epidemieë nin Korea, die volgens de communisten door bacteriologische oorlogvoering van de geallieerden zyn veroorzaakt. De Amerikaanse vrouwen besteden twee keer zoveel voor kleding dan de mannen. Er zyn 53 millioen vrouwen bo ven 14 jaar, nl. 37% van de bevolking Deze besteden 18 milliard gulden aan kleding. Er zfin 56 millioen mannen ouder dan 14 jaar nl. 36% van de bevol king. d'e 8'è milliard gulden voor hun kleding besteden. Van de 42 millioen kinderen beneden 14 Jaar wordt 6',-i millioen gulden per jaar besteed voor kleding. Men heeft berekend, dat de gemiddelde Amerikaans eens in de twee jaar een nieuw costuum koopt. Het Griekse hof van cassatie heeft vier gratieverzoeken van personen, die op beschulddiglng van spionnage ter dood waren veroordeeld, van de hand gewezen Onde deze personen bevindt zich een jonge moeder. Elli Joannldes. die verklaard heeft, dat zy slechts voor gratie in aanmerking wil komen, wan neer de anderen eveneens worden bege nadigd. In totaal zyn acht personen op grond van dezelfde besohuldigingen ter dood veroordeeld. Tijdelijk enige regen Lt verwacht tot morgenavond: ^(gend zwaar bewolkt met tyde- -«tegen, maar later ook enkele ^zen Matige tot vry krachtige - eiljlce tot Westeiyke wind. Iets zachter; morgen overdag '^Deraturen als vandaag. (Op- 10 uur). 21 MAART .uur: onder: 18 55 uur. 5 03 uur; onder: 13 01 uur. *r te Katwijk te 11.15 uur. B3®oer bestaat uit acht pagina's In Kaapstad is de grootste kermis van Zuid Afrika - die welke ter gelegenheid van de Van Riebreck- feesten is opgezet - door dc Gou verneur-Generaal van Zuid-Afrika. dr E. G. fansen officieel geopend. Hel glanspunt van de kermis is het nauwkeurig nagebootste marktplein van Culemborg. waar in 1618 fan van Riebccck werd geboren. Na de officiële opening bezichtig den de genodigden de kermis. We zien hier op het marktpleintje van links naar rechts: Mr f. van den Berg. de Ncdcflandsc ambassadeur in Zuid Afrikn. Mr M. A. van den Mar Ie. voorzitter van het Neder landse Van Riebeerk-comitc: mevr. Van den Marlc; mevrouw Van den Berg en Dr E. G. lansen, de Gou verneur-Generaal van Zuid Afrika. Russisch-Amerikaanse schermutseling in Ontwapeningscommissie der V.N. Benjamin Cohen, de Amerikaanse af gevaardigde in de ontwapeningscommis sie der VN. heeft de Sovjet-afgevaardig de. Jacob Malik gisteren gevraagd, of zijn regerine haar goede diensten bij d* Chinese en Noord-Koreaanse regeringen zou willen aanwenden om deze er toe te brengen het voorstel van het Internatio nale Rode Kruis voor een onpartyd T onderzoek naar de beschuldigingen, dat de Amerikaanse troepen in Korea een bacteriologische oorlog voeren, te aan vaarden Hy zei. dat de VS. dit aanbod reeds aanvaard hadden en sprak de beschul digingen nogmaals met klem tegen. Ten aanzien van de ontwapening zei de Cohen, dat de Sovjet-Unie een pro clamatie wenst, waarbij de bewapening wordt verminderd en wapens voor mas savernietiging verbóden, zonder dat er doeltreffende garanties waren vast gesteld. De voorstellen der Sovjet-Unie bobben tot doel „de vrye wereld van de defensieve bescherming van het atoom- u--ipen te beroven, zonder garanties, dat dat wapen niet door de Sovjets zal wor den gebruikt." aldus de Amerikaanse afgevaardigde. Malik zeide. dat de Sovjet-Unie een vredespolitiek voert en bereid is over eenkomsten te tekenen zelfs met „oor logshitsers, agressors en hédendaagse Hitlers". Over het Amerikaanse werkplan voor de toekomstige activiteit van de com missie zeide Malik, dat dit niet tot posi tive resultaten zou leiden Hij stelde daarop een werkplan voor. dat er onder meer by de ontwapeningscommissie op aandringt de kwestie van het verbod van bacteriologische wapens en de me thoden. vo'rens welke overtreders ter verantwoording moeten worden eeroe- o°n te bestuderen Het voeren van een bacteriologische oorlog door de Ameri kaanse troepen in Korea toont de nood zakelijkheid hiervan aan. aldus Malik, die er aan toevoegde dat de V N der gel iike .schandelyke daden" moeten ver oordelen. Er is een comité benoemd, dat voor de officiéle vertaling in het Engels van het Afrikaanse volkslied „Die stem van Suid-Afrika" moet zorgen, zodat dit lied noe tudpns de van Riebeeck feestelijk heden tweetalig kan worden gezongen De minister van binnenlandse zaken, dr Doences. verklaarde, dat een land slechts één vlag en een volkslied kan hebben De toestand is op het ogenblik zo. dat hoewel er een officiële vlag is. er nog geen officieel volkslied bestaat In het algemeen beschouwt de Afrikaanse ge meenschap „Die stem" als haar volks lied. Er zyn echter noe Engels spreken den. die ..God save the queen" als het Zuid-Afrikaans volkslied beschouwen De regerine verleent de facto beide lie deren dezelfde erkennine. Zy worden gespeeld by de parlementsopenlng en na afloop van de radio-programma's. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Woensdag middag vertegenwoordigers van de buitenlandse pers in Nederland ten paleize Soestdijk ontvangen. Het Koninklijk Paar onderhield zich geruime tijd met zijn gasten en be sprak daarbij ook het aanstaande bezoek aan de Verenigde Staten. Koningin Juliana en Prins Bernhard temidden van Hun gasten op de trappen van het paleis. DE V.N.-COMMISSIE IN DUITSLAND. De V.N.-commissie voor verkiezingen in geheel Duitsland is gisteren te gast geweest aan een noenmaal, gegeven door de Nederlandse ambassadeur in Bonn. vice-admlraal J. M. de Booy. Zoals bekend is een lid der commissie, de heer Kohnstamm, Nederlander. De geallieerde hoge commissie in West-Duitsland heeft, evenals de rege ring van Bonn. de commissie schrifte- lyk verzekerd, dat alles in het werk zal worden gesteld, dat de door haar ver zochte faciliteiten worden genoten. De commissie zal vanmiddag naar Berlijn vliegen. Daar de Oost-Duitse autoriteiten nog niet hebben geant woord op het verzoek om faciliteiten te verlenen, staan tot diusver slechts be sprekingen met burgemeester Ernst Reuter van West-Beriyn en andere Duitse en Westelijke geallieerde functio narissen op het program. De commissie besloot de reis per vlieg tuig te maken teneinde mogelyke moei lijkheden met de Oost-Duitse of Russi sche autoriteiten aan de grenzen t« vermyden. Giuseppe dl Vittioro. s raai van de links-radicale Italiaanse \akbond. CG.IL., heeft zich naar Mos kou begeven. Men vermoedt, dat het hier een be- langryke geheime opdracht betreft en zegt. dat deze conclusie versterkt wordt door het feit. dat ongeveer tezelfdertijd de communistische Franse vakbondslei der Benoit Frachon naar het rode Mekka is gegaan. Linkse vakverenigingsleiders zyn ken- nelyk ontboden om nieuwe instructies i in ontvangst te nemen „voor het ko mende lente-offensief". In dit verband maakt men ook mel ding van geruchten, volgens welke kort geleden in Polen een conferentie van de Kominform is gehouden. By het beheer van de Egyptische staatsomroep zyn .grove onrezelmat'g- heden" aan he>t licht gekomen en de minister van voorlichting, Zaaloek. zal zorgen, dat de dienst gezuiverd wordt. Burgemeester G. Kcyzer van ilrk is gisteren met een Argentijns vlieg tuig van Schiphol naar Argentinië vertrokken, waar hij zal trachten een oplossing te vinden van het geschil tussen de Urker vissers en de reder. De Argentijnse gezant in Nederland stelde burgemeester Key- zcr in de gelegenheid deze reis te maken. Verschillende inwoners van Urk deden de burgervader uitgeleide. V-2 mei levende wezens 130 K.M. het luchtruim in! Apen en muizen bevonden zich in een V-2. die als een katapult meer dan 130 kilometer het luchtruim is ingeschoten, aldus heeft dr Henry van het medisch laboratorium op de vliegbasis Wright- Patterson te Dayton in Ohio (V.St.) op een byeenkomst van de vereniging voor geneeskunde op het gebied der luchtvaart meegedeeld. (Gisteren meld de een redacteur van „Colliers", dat apen in een V-2 veertig kilometer het luchtruim waren ingeschoten en de tocht overleefd hadden». Het was een voor lopige proef om na te gaan. of de mens bulten de dampkring of op de grens daarvan tot op een hoogte van 200 kilo nieter in leven kan blijven. De muizen, die zich tydens de vlucht vrij konden bewegen, waren by terugkomst nog springlevend. Hun bewegingen zijn ge durende de gehele vlucht gefotogra feerd De vyf apen overleefden de eigen lijke vlucht eveneens, aldus dr Henry, doch vier van hen kwamen om. toen hun valschermen die hen naar de aarde terugbrachten, niet opengingen De vijf de aap kwam behouden op de begane grond aan doch stierf tengevolge van de hitte in de woestyn van Nieuw- Mexico De apen. die voor de vlucht een slaap middel toegediend hadden gekregen, waren uitgerust met Instrumenten voor het registreren van de polssla?, de ademhaling, de hartslag en de bloed druk waarvan het resultaat gedurende de gehele vlucht per radio naar de aar de werd geseind. De V-2 bereikte een snelheid van drieduizend kilometer per uur. Al gaat het economisch ten gronde De Perzische premier, Mossadeq. heeft tegenover een delegatie van de Perzi sche Senaat, bestaande uit drie senato ren. verklaard, dat Perzië bereid is met „Iedere party" onderhandelingen te voe ren over een voor Perzië aanvaardbare oplossing van de oliekwestie. De voor stellen van de internationale bank wa ren onaanvaardbaar gebleken. Dinsdag is. een gezamenlijk communi qué door de Perzische vertegenwoordi gers en de missie van de bank uitgege ven. waarin wordt gezegd, dat de In ternationale bank wederom een missie zal zenden, indien er vooruitgang moge- lyk is. Er was op verscheidene stukken overeenstemming bereikt doch men was er met in geslaagd het eens te worden over sommige andere belangrij ke punten. Premier Mossadeq verklaarde verder tegenover de senatoren dat de ..Anglo Iranian" en haar agenten in het bui tenland. al'.es in het werk stelden te voorkomen, dat anderen naar Perzië zouden komen om te helpen de kwestie op te lossen De senatoren vroegen de premier hoe hy zich voorstelde de veiligheid en de economische toestanden van het land te verbeteren. De premier antwoordde hierop, dat de vel'igheid niet geringer was dan voorheen. De moeilijkheden van het land waren te wijten aan het optreden van de ..Anglo Iranian, en haar agen ten in het land" Naar aanleiding van de economische toestand van het land zeide Mossadeq. dat Perzië nooit een evenwichtige be groting heeft gehad. De personee'ssterkte van de overheids diensten is de laatste tien laar verdrie voudigd Perzië diende bereid te zijn zonder de olie-inkomsten voorwaarts te gaan tenzii het land voort wenste gaan op de voet van de vroegere oliemaat- schappy. Perzië streefde echter een eerzame oplossing van het vraagstuk na. „Voor de zaak van een millioen pond sterling moeten wij niet onze vrijheid van handelen verliezen. Het kan niet anders of de oliekwestie wordt op een goede dag opgelost en dan kunnen wij de inkomsten gebruiken voor herstelprograms". Mossadeq drong er bij de Senaat op aan met de Nationale Vergadering, die spoedig bijeen zal komen, samen te werken en te pogen de economische kwesties op te lossen, geheel los van de olie-inkomsten. De nieuw gekozen afgevaardigden zouden zekerlyk representatief voor de natie zijn. Het militaire gerechtshof van Cairo zal de vo'gende week een proces begin nen tegen de leider der Egyptische so cialisten. Achmed Hoesseini. en een aantal andere leden der partij „wegens misdadige samenzwering en het orga niseren van de onlusten in Cairo od 26 Januari". De procureur-generaal heeft de dood straf geëist. Vier hoge ambtenaren van het Egyp tische ministerie van binnenlandse za ken zyn met vervroegd pensioen wegre- zonden wegens administratieve nalat g- heid. verband houdend met deze onge regeldheden. De Dolitie patrouilleert in de straten, na premier Hila'v oasja's maatregelen tegen de Wafd-party EUROPESE SAMENWERKING OP LANDBOUWGEBIED. Zeventien landen (wo. Nederland», alsmede Triëst. hebben de uitnodiging van de Franse regering aanvaard om deel te nemen aan de Europese lano- bouwconferentle. welke 25 Maart a s te Parits zal beginnen Op deze conferentie zal het Franse olan worden be prokpn om tot nauwere samenwerking te komen wat betreft de afzet van landbouw producten in Europa.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1