Laatste Berichten Krans voor slachtoffers van dezJ Brits parlement geconfronteerd met dramatische ontwikkeling WOENSDAG 30 JANUARI Rotterdamse protesten tegen Ypenburg Minister Vos gaf fiat aan Schieveen De voor Rotterdam zeer teleurstellende beslissing van de Ministerraad inzake het vliegveld heeft uiteraard veel op schudding verwekt in de Maasstad Stadsbestuurderen, hoofden van ge- meenteiyke diensten en vooraanstaande J figuren uit handel, Industrie en scheep vaart gaven spontaan uiting aan hun gevoelens. Maar de aanvankelijke teleurstelling heeft allerwegen snel plaats gemaakt voor het vaste, bijna verbeten voorne men, het er niet bij te laten zitten en de moed niet te laten zinken. Inmiddels heeft men zich in officiële kringen te Rotterdam kunnen beraden over de argumentering van de minis terraad. Wanneer dee<? als argument naar voren brengt, dat op Schleve n door de aanleg van een startbaan veel cultuurgrond verloren zou gaan. dan wijst men er te Rotterdam op, dat dit met Ypenburg evenzeer het geval zal zijn. Het ministeriële investerings-ar;u- ment wordt ook niet steekhoudend ge acht Berekeningen hebben aangetoond, dat de aanleg van een startbaan van 1280 meter lengte op Schieveen zeker niet meer zou kosten dan op Ypenburg. De regering verzet zich tegen een door haar verwachte commerciële grondslag van Schieveen, maar wanneer zich dit commerciële vliegverkeer op Ypenburg zou ontwikkelen, zou dit een verplaatsing van de instructie-luchtvaart op dit vliegveld noodzakelijk maken en hier mee zou minstens een uitgaaf van twee millioen gevergd zijn. Dat het leger geen interesse zou hebben voor Schieveen wordt onbegrijpelijk geacht, gezien de positie van Rotterdam als eventuele grote militaire aanvoerhaven voor de ge allieerden. Ook Antwerpen krijgt op dit motief een vliegveld Te Rotterdam is de vrees levendig, dat de ministerraad onvoldoende is voorge licht over de detailkwestie ten aanzien van Schieveen en Ypenburg. Men heeft hier weinig respect voor het beleid in deze van de Directeur-Qeneraal van de Rijksluchtvaartdienst en zijn staf. Nog een argument, dat Rotterdam naar voren brengt, is het feit, dat de toenmalige minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer Vos, in April 1948 aan Rotterdam reeds vergunning had ver leend voor de aanleg van een vliegveld! Die vergunning is nooit officieel inge trokken. Minister In 't Veld heeft in Mei 1948 officieel de vlag gehesen op het terrein van vliegveld Schieveen, waarmee an dermaal een goedkeuring voor de aanleg door de regering was gegeven. Ten slotte maakt men zich in Rot terdam zorgen dat deze hele vliegveld kwestie een politieke achtergrond beeft, waarbij bepaalde tegenstellingen tussen de twee grote regerende par tijen op een onaangename manier aan het licht zijn getreden. Te verwachten is dat burgemeester Oud in de Tweede Kamer binnenkort de vliegveldkwes tie aan de orde zal stellen en al het mogelijke zal doen om de regering <ip haar voor Rotterdam zó teleurstel lend besluit terug te brengen. Marcherende colonnes bij avond Mede naar aanleiding van het ver schrikkelijke ongeval in Engeland, waar bij een autobus bij avond op een co lonne cadetten inreed, heeft de A.N.W B. zich inzake de beveiliging van by duis ternis op de weg marcherende colonnes militairen, tot de ministers van Oorlog en Marine gewend. De A N.W.B. heeft daarbij aangedrongen op nauwlettende naleving van de in de wet gestelde minimale els, dat in groepsverband marcherende voetgangers beveiligd wor den door een meegevoerde rode lamp. Uit verkeerstechnische overwegingen acht de Bond overigens het meevoeren van twee lantaarns verre te prefereren, daar dan de breedte van de colonne wordt aangegeven. Voorts doet de Bond de suggestie aan de hand. achter een colonne een voer tuig te laten meerijden, dat dan wel in verband met zijn lage snelheid, van zeer heldere achterlichten moet zijn voorzien. Amsterdams Hof erkent bankgeheim niet Het Amsterdams Gerechtshof heeft vanmorgen het vonnis bevestigd van de Economische Politierechter, die het vo rig Jaar de directeur van een bank in Amsterdam f 100 boete of 10 dagen hech tenis had opgelegd, omdat hij een amb tenaar der invoerrechten inzage van de bankrekening van een zijner cliënten had geweigerd. In het vonnis heeft het Hof als zijn mening vastgelegd, dat het beroepsge heim van artsen en advocaten geeste lijke waarde heeft en daarom gerecht vaardigd is. Bij een bankrekening spe len echter slechts zakelijke motieven een rol. De directie van een bank heeft wel de plicht om met de haar bekende gegevens de vereiste vertrou welijkheid en discretie te betrachten, doch onvoorwaardelijke geheimhou ding tegenover politie en justitie van iedere bankrekening achtte het Hof zeker niet gewenst. NEDERLAND HIELP INDIA 200 ton levensmiddelen overgedragen De Nederlandse ambassadeur m India, de heer A. M C. Winkelman, heeft gis teren meer dan 200 ton levensmiddelen, in Nederland bijeengebracht door de ac tie „Nederland helpt India", overgedra gen aan de Indiase minister van Volksgezondheid Rajkumari Amrit, Kaur. De ambassadeur zei. dat dit geschenk een teken van vriendschap van het Ne derlandse voor het Indiase volk was De minister verzocht hem aan de orga nisatie en personen die tot dit geschenk hebben bijgedragen, de diepgevoelde dankbaarheid van het Indiase volk over te brengen. Op 2 Maart as., de openingsdag van de voorjaarsbeurs te Keulen, zal daar een Duits-Nederlandse economische dag worden gehouden. INTERPELLATIE STAPELKAMP. OVER WERKLOOSHEID TOEGESTAAN. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft vanmiddag aan de heer Stapelkamp verlof gege ven te interpelleren over de stijgende werkloosheid, de maatregelen, welke de regering ter bestrijding daarvan heeft genomen en welke zjj nog denkt te nemen. De heer Nederhorst heeft er de aan dacht op gevestigd dat er van hem nog steeds een aanvrage tot interpellatie over hetzelfde onderwerp aanhangig is. Er zal nu naar gestreefd worden voor beide aanvragen een gemeenschappe lijke gedragslijn te vinden De inter pellatie zal op een nader vast te stellen tijdstip worden gehouden. Admiraal Mc Cormick geallieerde opperbevelhebber in de Atlantische Oceaan Te Londen is bekendgemaakt dat de Noord-At antische verdragsorganisatie de Amerikaanse admiraal Lynde Mc Oormlck tot opperbeve'hebber over het gebied van de Atlantische Oceaan heeft benoemd. Verklaring van generaal Gruenther HANDHAVING LEVENSSTANDAARD NODIG. Generaal Alfred Gruenther, de staf chef van generaal Eisenhower, heeft in een radio-vraaggesprek verklaard, dat de strijdkrachten onder Eisenhower „nog niet dat peil hebben bereikt, dat zu een waarborg zijn tegen een daad van agres- sie" Indien de Noord-Atlantische raad op de komefde bijeenkomst te Lissabon de aanbevelingen van de tijdelijke com missie van de raad ten uitvoer zou leg gen, zou de sterkte van genoemde strijd krachten echter aanzienlijk worden verhoogd. Naar Gruenther meedeelde beant woordde het plan der Verenigde Naties voor de vorming van een „schaduw- leger" aan de algemene strategie van het opperbevel van Eisenhower iShape) Deze was van opvatting, dat er „betrek kelijk geringe troepen in actieve dienst" moesten zijn hoofdzakelijk grond strijdkrachten terwijl het accent zou moeten vallen op de reserves. Het op de been houden van grote grondstrijd krachten in actieve dienst zou. aldus Gruenther een „geweldige financiële I last voor de vrije volkeren" betekenen. Generaal Eisenhower was van oordeel. dat het handhaven van de levensstan- daard en de economische stabiliteit even belangrijk, zo niet belangrijker, was dan de militaire zijde van het vraagstuk. Deze opvatting legde, volgens Gruenther I de nadruk op het vormen van doeltref- I fende reserves, die men direct zou moe ten kunnen mobiliseren Dit. zou een opoffering voor de Nato-landli beteke nen wegens de jaarlijks terugkerende herhalingsoefeningen. TOETREDING GRIEKENLAND EN TURKIJE IN EERSTE KAMER De Eerste Kamer is tegen a.s. Dins dag 5 Februari des namiddags te half twee bijeengeroepen voor een openbare i vergadering De centrale afdeling heeft besloten onmiddelhik na afloop van de openbare vergadering in de afdelingen te doen onderzoeken het gisteren door de Tweede Kamer aanvaarde wetsont werp tot goedkeuring van het protocol bü het Noord-Atlantisch verdrag inza ke de toetreding van Griekenland en Turkije. De voorzitter «al voorstellen dit wets ontwerp diezelfde dag of de volgende dag in openbare behandeling te nemen, zulks in verband met de spoedeisende aard van het ontwerp. BELGISCHE KATOENSPINNERIJEN GAAN PRODUCTIE BEPERKEN Tijdens de algemene vergadering van de Belgische bond van katoenspinners werd besloten de katoenspinnerijen 2 dagen per w eek stop te zetten en deze maatregel voor het eerst toe te passen i in de drie eerste weken van Februari. In een door de bond aangenomen motie I wordt verklaard, dat dit bestuit geno men is naar aanleiding van de ge daalde afzet van garens als gevolg van het. blokkeren van 7 5 procent van de uitvoer en van de drastische contingen- termg" die een daling van de uitvoer betekent met 45 procent" .De bond dringt er verder op aan, dat de Belgi sche Congo zoveel mogelijk zijn katoen aan België levert in plaats van aan de landen, die deel uitmaken van de EBU, aangezien dit de spinners in staat zou stelle; - - den j STADSNIEUWS Naar aanleiding van het artikel voorkomende in ons Blad van Zaterdag 26 Januari betreffende de Bijbeltentoon stelling in de Leidse Universiteitsbiblio theek, deelt de firma Burgersdijk en Niermans ons mede. dat behalve tal rijke andere zeldzame werken in haar a.s. veiling voorkomt een compleet ex emplaar van de eerste in het Neder lands gedrukte Bijbel van 1477. Dit exemplaar zaJ zeer waarschijnlijk niet ln Leiden blijven en het valt ern stig te betwijfelen of een herhaling van het feit, dat thans twee exemplaren van dit zeldzame stuk in onze stad zijn, zich zal voordoen Lezers schrijven Met grote verwondering vernemen wij, dat aan de Damlaan i Morskwartier i een openbare school wordt gebouwd voor gewoon lager onderwijs Is dit een ver gissing en is de gemeente niet op de hoogte van het nijpend gebrek aan schoolruimte voor onze katholieke kin deren? We hebben het meegemaakt, dat in 1944 onze kinderen ln een vervallen jeugdhuis aan de Haagweg werden on dergebracht Bij regenweer stroomde het water door het lekke dak op de banken. In 1945 moesten twee klassen de gym zaal als leslokaal gebruiken. Achtereenvolgens zagen wij onze kin deren trekken naar het Vrouwenkerkhof, Paul Krugerstraat, Boommarkt, Rapen burg. Van de Haagse Schouw, Lage Mors- weg, Hoge Morsweg klosten de kinderen door weer en wind hun school aan de Potgieterlaan voorbij, lieten 'n broertje of zusje daar achter en trokken vroijk op naar het Vrouwenkerkhof, 't Was immers maar tijdelijk Daarna verleen den de school aan de Paul Krugerstraat en de R K Kleuterschool gastvrijheid, "t Jaar daarop zagen we ze trekken naar de Boommarkt en nu reeds twee jaar naar het Rapenburg Deze toestand, door gebrek aan schoolruimte, van her- en derwaarts trekken duurt nu al ruim zeven Jaren en het eind is niet in zicht, want de gemeente heeft geen grond, voor ons katholieken dan wel te ver staan. Nu de andere zijde. De openbare school aan de Boommarkt had 3 klasjes bezet en 4 lokalen leeg Ze kreeg het vorig jaar een nieuwe 7-klas- sige school in de Da Costastraat. Hier zijn nog drie lokalen leeg. De openbare school aan de Paul Kru gerstraat telt 4 klassen en heeft nog ruimte voor ik weet niet hoeveel klassen. Lag er geen materiaal voor de bouw van montage-woningen opgeslagen? Deze school krlj'gt nu een nieuwe school aan de Damlaan. De katholieke school aan de Potgieter- laan heeft 11 klassen, doch slechts 7 lokalen en krijgt geen school, want de Gemeente heeft geen grond. We zijn dit schrijven begonnen met „een vergissing of een grievend onrecht". Een vergissing is uitgesloten, dus blijft een grievend onrecht en dit moet her steld worden. Dat er bi) de toewijzing van nieuwe woningen vergissingen plaats hebben, kunnen we ons voorstellen, er zijn zovele belanghebbenden en zoveel urgentie- I lijsten. Dit is toch niet het geval bij het vaststellen van de bouw van scholen en de toewijzing hiervan. Na informatie gewerd ons de mededeling dat met 1 September drie eerste klassen gevormd moeten worden, dat onze school dan 13 klassen zal tellen met slechts 7 lokalen. We kunnen niet langer wachten. Ge meente, herstel dit grievend onrecht. Enkele Ouders van gedupeerde kinderen. EN NU DE BUITENWIJKEN! Terwijl ik ongetwijfeld mede na mens vele weggebruikers hulde wil brengen aan het personeel van enkele Gemeentediensten voor de wijze, waarop het de verkeerswegen in de binnenstad na de zware sneeuwval weer begaanbaar heeft gemaakt, vraag ik hier de aan dacht van deze diensten voor de buiten wijken der stad, welke nog in een „ijselijke" sneeuw en modderpoel ver keren. Een toestand die met name het rijverkeer en nu denken wij vooral aan melk- en groenteboeren voor een zware opgave stelt. Enkele graden vorst en deze wegen zijn in een ware ijsbaan herschapen. Dat ongelukken dan niet uit kunnen blijven ligt voor de hand! H. VAN OS. De Landdag van het Saargebied heeft een wetsontwerp besproken, volgens hetwelk de regering van het Saargebied ln staat zal zijn Duitse eigendommen over te nemen. Het ministesie van financiën en economische zaken zou volgens het ont werp een vennootschap met beperkte aansprakelijkheid oprichten met een stamkapitaal van 20 000 000 fr. Deze vennootschap zou de Duitse eigendom men in het Saargebied overnemen, tot dat een overeenkomst met de eigenaren bereikt zou zijn. Tot dit tijdstip zou genoemde vennoot schap over de eigendommen als eigenaar beschikken. B:1 de besprekingen werd de nadruk er op gelegd, dat het hier geen onteigening gold doch een „executieve overname". Het ontwerp is naar de juridische commissie gezonden. INDONESISCHE SPAARGELD REGELING 1952 Het Indonesische Deviezeninstituut heeft heden bekend gemaakt dat de re geling van 1951 voor spaargelden, die in de loop van 1952 kunnen worden over gemaakt, in het algemeen overeenkomt met die van l<950 Het maximum be drag dat door Nederlandse werkers in Indonesië volgens deze regeling naar Nederland kan worden overgemaakt be draagt dus weer f. 5.000. Heden werd door de directie van de firma Geesink te Weesp mede ten be hoeve van d^ drie andere Nederlandse fabrikanten van brandweermateriaal, de firma's Rikkers te Rotterdam. Kronen burg te Culemborg en Van Bergen te Heüigerlee op het Rijkslnkoopbureau, gecontracteerd voor de levering van de bijna 1000 brandweerpompen, welke no dig zijn in het kader van de burger lijke verdediging Het brandweertechni- sche gedeelte van de totale millloenen omvatbende opdracht, is aan de Neder landse fabrikanten gegund. De regeringen van Japan en Indo nesië hebben heden gelijktijdig te To kio en Djakarta de tekst van een voor lopige overeenkomst inzake de herstel betalingen gepubliceerd die op 18 Ja nuari te Tokio getekend werd. KATWIJK AAN ZEE Dodelijk ongeval Onze 32-jarige plaatsgenoot de heer B, Vis uit de Zuidstraat, een zoon van de koster van de Oude Kerk, kwam Maandagmorgen op het erf van de firma Boonenkamp aan de Admiraal de Ruyterweg zo ongelukkig te vallen, dat de dood onmiddellijk intrad. OEGSTGEEST Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix organiseert de Oranjevereniging een feestelijke sa menkomst in de grote zaal van Ende- geest op a.s. Donderdag. Aan het pro gramma wordt o.a. medewerking ver leend door de bekende radio-artisten Jan de Cler, Alexander Pola en Guus Jansen. JAARVERGADERING P. d. A. In de jaarvergadering van de afd. Oegstgeest van de Partij v. d. Arbeid werden de jaarverslagen van de secreta ris en penningmeester goedgekeurd. Na een verslag van de Raadsfractie zijn de aftredende voorzitter en de tweede secre taris herkozen. De voorzitter, de heer J. S. van Ma meren, die zich niet herkiesbaar stelde, is hierop teruggekomen. Tot slot werden nog verslagen uitge bracht vande Gewestelijke vergadering, het Plancongres en het Onderwijscon- gres. AANRIJDING. Een inwoner deed bij de politie aan gifte dat hij op de Hoge Morschweg door een vrachtauto is aangereden, ten gevolge waarvan hij een arm heeft ge broken en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat de bestuurder van dit ongeval niets had bemerkt. Hedenavond wordt ln het gebouw „Irene" een kleurenfilm gedraaid over het werk der Stichting „Meer en Bos" ten bate van epileptici (lijders aan val lende ziekte) aller gezindten, 's Middags is er een Jeugdvoorstelling, waarvan de opbrengst eveneens ten goede komt aan het werk van „De Macht van het kleine". VOORSCHOTEN E.H.B.O.-SELECTIE-WEDSTRIJDEN. Op de eerste selectie-wedstrijd van de Kring Leiden van de Nederl. Vereniging EHBO. werden de volgende resultaten bereikt; Leiden I, leider Pouw, 429 punten; Voorschoten I, leider Den Boef. 390 punten; Lisse I. leider De Koning. 384 punten; Oegstgeest II, leider v. d. Steen, 365 punten; Oegstgeest I, leider Koot, 359 punten; Leiden II. leider Bekooi. 344 punten; Voorschoten II. leidster mej. IJperlaan, 298 punten; Lisse II, leider Ransdorp, 266 punten: Leiden III, leid ster mej. Van Rijn, 120 punten. Gistermiddag omstreeks het middag uur vertrok uit IJmuiden de stoom trawler Tzonne. IJM 1 om de visserij voor de Noorse kust te gaan uitoefenen. Voor het vertrek werd door de oud- Katholieke pastoor C F Nieuwenhuv- zen en de Ned. Herv. predikant J. v. d. Berg een krans aan boord gebracht als een stille laatste groet aan de slachtof fers, die de zee vooral in de laatste we ken heeft geeist. In het bijzonder de ramp van de Alkmaar heeft de stoot gegeven tot de dezer dagen gehouden herdenkingssamenkomst en deze bloe menhulde op het zeemansgraf. De Tzonne brengt deze krans omdat on- 'angs ook de stuurman vaji de Tzonne tijdens ruw weer overboord is geslagen en omgekomen. Tot de slachtoffers van de Alkmaar behoorden ook de vroegere Kaïn*. D. Ketting en diens zoon l Kcn Als eerste machinist was eerstg««a aan boord van de Alkmaar, gische bijzonderheid is, dat zijn m voor het eerst een reis meemaak1.*,; deel uitmaakte van de bemann.';^ derde machinist. De zee heelt var. Ketting zeer zware ofers gevraaedTi dens de beruchte Januaristorm vaaift verging de logger KW 112, tn-i haar vader de heer L. Dubbelaarsd; per was. Hij keerde niet van dén terug. Thans moet zij haar man haar zoon offeren. De foto toont schipper Klay 'sj i rechts i en de machinist van de fa. ne aan boord van de trauier me; i krans die voor de Noorse kustib gegooid zal worden. De aspirant-ambtenaar van de bui tenlandse dienst, mr K. J. Stadt.man te Voorschoten heeft het examen voor be noembaarheid tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der vijfde klasse met goed gevolg afgelegd Zijn benoeming als zodanig is in voorbereiding. WARMOND JAARVERGADERING WIT-GELE I KRUIS. Onder voorzitterschap van de heer F. Slager hield de afdeling Warmond j van het Wlt-Gele Kruis haar iaarver-1 cadering in Hotel de Stad Rome. Na de ODening deelde de voorzitter mede j dat de betaling van de verschuldigde contributie zeer veel te wensen over liet. Wanneer hierin op korte termijn geen verandering komt zal het be stuur zich genoodzaakt zien de wanbe talers als lid te royeren. Teneinde het de contribuanten gemakkelijk te ma ken heeft het bestuur besloten ln de toekomst contributie te doen ophalen door een aan te stellen bode. Hierna las de Secretaris een keurig verzorgd iaarverslag voor waaruit bleek dat het aantal leden bestaat uit 357 gezinshoof den en 118 inwonenden. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de vereniging een nadelig slot te boeken heeft over 1951 van f. 27.80. Bü de be handeling van de hierna volgende be groting voor 1952 bleek dat deze begro- tine sloot met een nadelig slot van f. 457.88. Na enige bespreking werd be sloten aan het bestuur volmacht te verlenen met betrekking tot het maken en doen uitvoeren van plannen inzake het, wiiksebouw. waarbii van bestuurs zijde werd toegezegd dat de uiterste so berheid zal worden betracht. Het voor stel van het bestuur om de contributie j te brengen van f6 op f7 50 ontmoette i bii de leden geen bezwaar, Deze ver hoging zal niet worden toeseDast od de 1 inwonende leden. Al;, bestuursleden werden gekozen mei. C. v Stiin en de I heer A. Willemsen die beiden hun be noeming aannamen. Als leden der kas- commissie voor het ïaar 1951 werden be noemd de heren J. Weijers en C. J. I Witsenburg Sr. Voor de sluiting der I bijeenkomst deelde de voorzitter nog mede dat ook dit iaar wederom een moedercursus zal worden gegeven waarvoor verleden iaar zulk een grote belangstelling bestond. JUBILEUM FRANCISCANESSEN. Aan de feestelilkheden ter herdenking van het feit dat de zusters Francisca- nessen zich 75 laar geleden in deze ge meente vestigden nam de gehele War- mondse bevolkingdeel Eerst was er een feestmiddag voor de kinderen in Hotel de Zon. waar de kinderen en be langstellenden werden toegesonk I door het hoofd van de School i> is Th. v. d. Zalm. Namens de oud-l«. een voerde mej. M. Maehen het vet Hierna vonden verschillende, dcc j i kinderen uitgevoerde, voordrachten s soelen plaats die zeer veel betet j ling genoten. Bü de receptie od hu „St Liduina" waarvan zeer veler, c- brulk maakten werd het woord gewed door de voorzitter van de Feestcoczï sie Pastoor Gussenhoven die nanisoi ineezetenen een schet-s aanbood rei glas in lood ramen, waarbij hij tossi dat de ramen zo gauw mogeülk tós worden geplaatst. Nog voerde de B* gemeester het woord, die in em volle woorden naar voren bracht belangrijke werk dat de zusters ito hun verblijf in deze gemeente rarS ingezetenen hadden gedaan. Nana de bewoners van huize Liduina vosi de heer Hees het woord. Nadat cc ziekvereniging de jubilerende cam gratie nog een muzikale hulde had bracht dankte de Moeder Overste sie die aan deze grootse huldiging India medegewerkt. Wittebroodsweken der conservatieve regering zijn voorbij (Van onze Londense correspondent) Aan de onwerkelijke, zwevende toe stand - sinds de verkiezingen - is thans einde gekomen. De wittebroodsweken van de Tories zijn voorbij. Door de verklaring van Butler hebben zij thans kleur bekend en, zoals te voor zien was, zijn zij niet voor onpopulaire maatregelen teruggedeinsd. De sinds jaren slepende crisis, die volgens hen, Labour niet, durfde op te lossen, is thans drastisch aangepakt. Gedurende de Kerstvacantie heeft de regering zich zo wijd mogelijk georiën teerd. Churchill, Eden en andere minis ters bezochten Parijs. Washington en Ottawa, en de minister van koloniën Lyttleton ging naar Malakka waar thans door de nieuwe hoge commissa ris, generaal Templer, zal worden ge tracht op een doelmatiger manier dan tot dusverre, tegen de guerilla's op te treden. Deze strijd kost Engeland jaar lijks 50 millioen pond. terwijl een Brits leger van 25.000 man aan de operaties deelneemt. Het nieuwe beleid van de regering is, dat vele burgerlijke problemen zullen moeten wachten, totdat men er militair beter voor staat Het was gisteren al voor de tweede maal, dat kanselier But ler de koude douche open zette. In No vember nam hij immers de eerste nood maatregelen tot redding van het pond, namelijk een importbeperking voor de andere dan dollarlanden ten bedrage van 350 millioen per jaar, inclusief een besparing van meer dan 160 millioen pond op de voedselimport. Dit was slechts het begin. Thans ls de beurt aan de dollarimport Ook zal alles dat niet strikt noodzakelijk op het gebied van de kapitaalbelegging is, worden afge kapt. En Butler houdt nog meer bittere medicijn ln petto! Butler heeft een beroep gedaan op het bewaren van de nationale eenheid, maar het is de vraag of Labour niet in oppositie-stemming zal komen, vooral waar het de aanvallen betreft op het volksonderwijs en op andere sociale voorzieningen. Butlers program zal vrijwel zeker morgen (Donderdag)avond tot een stemming leiden, welke niet zonder ge vaar is. gezien het feit. dat de regering slechts een geringe meerderheid bezit. De tweede indiening van pen amende ment van afkeuring wordt verwscht aan het einde van het debat over de resultaten van Churchills bezoek aan Washington Dp indruk ln Londen is nl„ dat al heeft Churchill Truman niet de vrije hand in China gegeven de accentverandering in de Br'tse poli tiek jegens het Verre Oosten voor ve'en in de Ver. Staten het signaal zal be tekenen om een openlijke oorlog tegen China te beginnen, zonder dat men zich te veel zou bekommeren om het lot van Europa. De overheersende opinie in Londen is dat Amerika en de Ver. Naties nooit het initiatief mogen nemen tot een uit breiding van de oorlog tot Chinees grondgebied, omdat dit het Westen zou veroordelen in de ogen van geheel Azië. Of het verwijt, dat vooral aan labour- zljde tot Churchill wordt gericht, dat hij verzuimd heeft een constructieve bij drage tot de vrede te leveren waarop millioenen kiezers hun hoop hadden ge steld juist is, dient te worden afge wacht. Het schijnt Churchills opvatting te zijn, dat hij door zich dichter naast Truman te plaatsen de kans om een matigender invloed op de Ame rikaanse politiek uit te oefenen, heeft vergroot en dat hij in dit opzicht een betere kans maakt dan Attlee destijds. Uit een verklaring van Walter Gif ford, de Amerikaanse ambassadeur in Londen, die de besprekingen, zowel ruim een jaar geleden met Attlee. als thans met ChurohiU, heeft bijgewoond, valt op te maken, dat niet slechts Enge land dichter naar de Ver. Staten is op geschoven. maar ook dat omgekeerd de Amerikanen zich in de richting van het Britse standpunt hebben bewogen. Dit neemt niet weg, dat Churchill vooral over zijn houding tot Tsjang kai sjek aan de tand zal worden gevoeld. Het drama van Egypte zal deze week natuurlijk eveneens zijn reflectie vinden in een geagiteerd Lagerhuis. Churchill zal worden gevraagd wat hij precies be doelde met zijn voorstel om Amerikaanse troepen in de Kanaalzone te legeren. Diende dat onmiddellijk te gebeuren, of zinspeelde Churchill op de tot-stand- koming van de voorgestelde vler-mo- gendheden-overeenkomst met Egypte? BEURSOVERZICHT KON. OLIE SLOOT VAST. AMSTERDAM, 30 Janus.*. De apathische stemming van duurde vandaag onverminderd voB Het trok de aandacht dat de markt y- toch goed wist te handhaven. Kon Oj bewoog zich zelfs in opgaande lljoa toen de tikker omstreeks het nu!» van de beurstijd voor dit hoofdfoni'S aanwees, werd dit gezien als een te® dat de markt, in wezen niet mgi&4 gedisponeerd was. Het meest 8in?.r-j om in de Scheepvaarthoek Aanoefl KNS M handhaafden zich op de sa van gisteren. Cultuurfondsen waren:.? wat onregelmatig. Deli Batavia ura was aan de zwakke kant evenals ui- Verschillende binnenlandse indusuw moesten enige punten prijsgeven, it a Amerikaanse afdeling was heel te doen. Het agio-percentage trok fractie aan tot 8%. In het laatste deel van de km® tro*k de koers van Kon Olie lot aan. hetgeen 5% hoger is dan gi!>£ Unilever en Philips bleven op prig was iets zwakker. Op de Staatsiori markt was de stemming weer «uw lijks prijshoudend. Beurs van Amsterdam Woensdag 30 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 93 9344 Ned, '48 3 V* 8644 8644 Ned. '47 344 3 8444 84,>s Dollarlng. '47 3 95'4 94% Investeringscert. 3 8911 8944 Ned. 1962-4 m.b. 3 88 iè 88% Indië '37 A 3 89 "4 90 Grootboek '46 3 86% 86% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 4244 42% Nat. Handelsbank 86 87 Ned. Handelmij 14444 144% 157'1 156% 189% 190' 4 Philips 167 167 Wilton Feyenoord 149% 150% Kon. Olie 287% 291% 9144 92% Deli-Bat Rubber 94 9444 Holl. Amer lijn 18044 180 Kon Ned Stoomboot 136% 136% Ned Scheepv. Unie 143% 144 99 4444 43 44 Dell Bat Mij 103 100'4 73% 73% 69 68% Philips '51 162% 163 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem Leningen Industr Obligaties Lever Brothers 3 Philips Dollarlng Voorlopig genot.obl. NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 165 Rotterd. Bank16" 1 Twentsche Bank 162 Industriële Ondernemingen Ned. G. eD Splr. fabr. 21114 Rott. Droogd. Mij 307 Zwanenb Organon.. 189 Handelsondernemingen Born Sum. EL. My 121% JjjJ Internatio1474* Albert Heyn165 Ned. Mij Walv. Vrt 9514 Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 41 Amerik. fondsen Anaconda 88 Sbell Union77» Fondsen alt Leiden en om|e»W Aandelen v K- Holl. Constructie ..241 Int Kunststof!. iDd 9514 Kon. Ned EdelmeL 66 Pref wa Idem 70L exd Kon Nederl Urofsm lW Textiel Gebr v Wijk 113 L.eidsche Wolspinn 133 Tieleman en Dros.. 74 Ver Touwfabrieken 1°® Pref Idem '09 La had Dalu Cul Mij HOI* Werninks Betonmlj. 100 GL 1" Urt 1321

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 16