LEIDSCH DAGBLAD Regering Pleven is gevallen Churchill's besprekingen te Washington Duitsland en herstelbetalingen aan Joden VN over collectieve veiligheid 70ste Jaargang DINSDAG 8 JANUARI 1952 00 No. 27501 Directeur: J. W. Henny 1 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Langdurige crisis in Frankrijk verwacht (Van onze Parijse correspondent per telefoon) Gisteravond om kwart over zeven heeft de Frame Nationale Vergadering minister-president Pleven haar trouwen opgezegd. De premier had Vrijdag en Zaterdag niet minder dan acht vertrouwenskwes ties gesteld, maar nummer één. de ring van het spoorwegbedrijf betreffende is hem al fataal geworden Ondanks ce laatste en dringend beroep op begrip va het parlement, waarbij Pleven de zwnr spoorwegdeficieten onderstreepte, di élke poging tot nationale economisch sanering tot een illusie maakten, werd hij met een tekort van bijna 100 stem men '341 tegen 243) de laan uitgezon den. Bij zijn laatste vertrouwensvotum van Donderdag j 1. wist de president nog een karige meerderheid van 7 stemmen te verkrijgen. De socialisten, die zich toen van stemming onthielden, hebben gisteren. nu hun het politieke vuur na der aan de schenen was gelegd, tegenge stemd. Zij voegden zich met de communisten. Gaullisten, de boerenafgevaardigden van de onlangs uitgetreden landbouwminis ter Antiert en nog enige andere afval ligen ln de oppositie. Pleven, die aan het hoofd stond van een regeringsploeg, die haar basis in het zogeheten rechtse midden vond. is op de dag af vijf maan den aan het bewind geweest, nadat hij afgelopen zomer de eerste politieke cri sis tot een precaire oplossing had ge bracht. Algemeen was men in de wandel gangen gisteravond van oordeel, dat de crisis, die nu is uitgebroken, de vo rige in ernst en waarschijnlijk in lang durigheid zal overtreffen. Wat is namelijk het geval? Gebleken is. dat een meerderheid, welke tot constructieve arbeid in staat is. alleen te vinden is als de volgende formateur er in slagen zal of de socia listen of wel de Gaullisten tot medewer king te bewegen. Beide mogelijkheden Wijken echter voor het ogenblik even moeilijk te realiseren. Bil de socialisten heerst nog altijd een wrok tegen de nieuwe schoolwetten, die hun relaties met de katholieken nog steeds vergiftigen, en bovendien bestaat er hier in de lagere partijregionen een duidelijke weerzin opnieuw met de zo genaamde burgerlijke partijen in het zelfde bootje te stappen. Bij de Gaullis ten zijn zo mogelijk nog grotere weer standen, al lijken van deze kant de laat ste weken ook enkele tegemoetkomende passen te zyn gedaan. Maar aan weerszijden, onder de Gaul listen en de socialisten, die dus een van beiden gebonden moeten worden, hoopt men. dat de tegenpartij de eerste stap zal zetten. Pas na een overtuigend echec van die tegenstander zou een van beiden misschien bereid zijn medewerking te verlenen, in de hoop. aldus zijn politieke huid zo duur mogelijk te verkopen. Er zullen dus wel eerst uitvoerige cn tijdrovende besprekingen achter de schermen moeten worden gevoerd, al eer een formateur bereid zal zijn de kans te wagen. En daarna lijkt een succes voor de Kamer nog geenszins gegarandeerd. Het is mogelijk, dat de Gaullistische fractieleider Soustelle van president Auriol de eerste opdracht zal verkrij gen, om zjjn onvermogen te bewijzen. Andere namen, die in dit verband van nacht weiden genoemd, zijn die van de minister Bidault, Queuille, en de rechtse afgevaardigden Lantier en de oud-pre mier Reynaud Internationaal gezien is deze nieuwe crisis op een uiterst ongelegen moment 'itgebroken. Afgezien van de UNO-zit- ken de kolen-conferentie, die Vrijdag a s. begint, en de uiterst belangrijke be sprekingen over het Europese leger op de agenda. Zo deze laatste conferentie al door zal gaan. kunnen er met een demissionaire Franse minister van buitenlandse zaken toch weinig spijkers met koppen worden geslagen. Hel is dan ook niet uitgesloten, zo werd in Parijs vannacht gemeend, dat de conferentie over het Europese leger, die voor omstreeks midden Februari te Lissabon op het programma staat, ten gevolge van de binnenlandse po litieke gebeurtenissen in Frankrijk nogmaals zal moeten worden uitge steld. Gezien de grote moeilijkheden, die ten aanzien van het Europese leger tenge volge van het Benelux-standpunt be staan. moeilijkheden, die weinig kans maken volgens de Franse wensen te worden opgelost, wordt hier wel de ver onderstelling geuit, dat de regering niet geheel zonder voldoening het veld zou hebben geruimd. Maar door andere verantwoordelijke kringen wo—'en niet zonder spanning de reacties uit Washington afgewacht. Men is zich daar namelijk ter dege het ge vaar bewust, dat de Amerikanen bij een nog langer uitstel de Duitse herbewape ning buiten het Europese verband op nieuw aan de orde zullen stellen. Het zijn vooral wel deze mogelijkheden en overwegingen, die de nieuwe Franse cri sis haar beklemmende en zelfs dramati sche accenten verlenen. De Flying Enterprise nadert veilige haven De Franse minister voor de koopvaar dijvloot, André Morice. heeft kapitein Kurt Carlsen van de ..Flying Enterprise" de hoogste onderscheiding van de koop vaardijvloot het officierskruis van zeevaartkundige verdienste verleend Deze onderscheiding wordt slechts zelden toegekend aan zeelieden, die tij dens hun dienst op zee buitengewone moed betonen. De Enterprise, die zich nog ongeveer 139 mijl van Falmouth bevindt, rolt on heilspellend door de hevige deining. De snelheid moest daardoor worden gemin derd tot drie knopen. Het zicht is tien mijl. Er is geen sterke wind. De radiobatterijen van de Enterprise zijn bijna uitgeput, zodat de gesprekken met Carlsen tot een minimum zijn be perkt. De hotels in Falmouth zijn reeds ge heel bezet. Admiraal Boone, commandant van de Amerikaanse marinestrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, verklaarde, dat kapitein Carl- sens kansen naar zijn mening niet meer dan vijftig tegen vijftig zouden zijn ge weest. indien de Enterprise zou zyn ge kapseisd. ook al waren er schepen in de directe nabijheid. De Amerikaanse torpedobootjager „Wil- lard Keith", die de „Turmoil" en de „Flying Enterprise" vergezelt, meldde vannacht, dat het weer tamelijk zacht is, zodat kapitein Carlsen en Dancy de deur van de radiokamer open houden. Een laken voor de deuringang dient als windbreker. Diverse punten aangeroerd CHURCHILL BIEDT DINER AAN De Britse sleepboot ..Turmoil" cén i besproken schip ter wereld, te bren- van de grootste cn krachtigste ber- i gen. Het Amerikaanse vrachtschip met willen verlaten en heeft, voor- chip Idat een bemanningslid van de Tur- gingsvaartuigen ter wereld, flinks) dal hevig slagzij maakt, wordt thans \moil. Dancy. aan boord kwam om is erin geslaagd een sleepkabel aan I met grote omzichtigheid naar de hem te helpen de tros te bevestigen, boord van de reeds zeven dagen op Engelse haven Falmouth, in Corn- zes dagen alleen aan boord van het de Oceaan ronddobberende ..Flying •wall gesleept. Enterprise", het momenteel meest Kapitein Carlsen heeft zijn schip 1 bracht. op drift geraakte schip doorgei Nieuwe incidenten in Jordanië TSJECHO-SLOWAKIJE VERSTERKT J ZIJN GRENS MET WEST-DUITSLAND Beierse grensfunctionarissen hebben ISRAËLISCHE AANVAL? verklaard, dat Tsjecho-Slowakije ziin fortificaties langs de grens met Weit- Isr?!llsc„hp ^rydkrachten hebben gis- I Duitsland zeer versterkt D-> Tsjechoslo-terochtend vroeg het dorp Beit Djalla waken zouden nieuwe loopgraven aan- waar v«"scheidene bewo- leggen en prikkeldraadversperringen op- "ers ged??d werden e.n huds om blazen. aldus verklaart men m Jordaan- se kringen te Amman. prikkeldraadversperringen op richten. Boiendlen zouden draden wor den gespannen, die onder stroom zou- In een verklaring van het Witte Huis j Britse ambassade te Washington presi- is meegedeeld dat president Truman en dent Truman een diner aangeboden, premier Churchill gisteren hebben ge- j Het. was een intiem diner, waaraan sproken over economische vraagstukken, i slechts veertien Amerikanen en Britten, welke verband houden met de Westerse j o.w. Eden en Acheson, aanzaten, herbewapening Er is een werkgroep in- Churchill bracht een toast uit op „de gesteld, die zich bezig zal houden met broederschap van de Engels sprekende enkele speciale vraagstukken betreffen- volken". Truman noemde hem „de grote Gisteravond heeft Churchill op de i den komen te staan. Bij aanrakin; de de productie van wapens, welke voor de Britse cn Amerikaanse regeringen ■an meer dan gewoon belang zijn. Ook s van mening gtw'isseld over algemene raagstukaen samenhangende met de organisatie van het Noord-Atlantisch verdrag Da Amerikaan Charles Wilson, de voornaamste organisator van Q" Amerikaanse wapenproductie en de Brit Lord Cherwell. lid van Churchills kern kabinet. zullen de werkzaamheden van de ingestelde werkgroep leiden. Wilson heeft de besprekingen van gisteren bij gewoond, evenals een aantal Britse en Amerikaanse deskundigen. Ook de Brit se minister van buitenlandse zaken Eden was aanwezig Gisteren is twee maal vergaderd. Heden zullen wederom twee bijeenkomsten worden gehouden Volgens berichten van Amerikaanse zijde zou Churchillte kennen hebben ge geven bereid te zijn zyn persoonlijke in vloed aan te wenden, om bezwaren der Nederlandse en Belgische regerin gen tegen sommige aspecten van het plan-Pleven. om tot de instelling van een Europees leger te komen, te over winnen. Men verwacht dat de Britse premier spoedig zal verklaren dat de door hem en Eden te Parijs gedane belofte, dat Groot-Brittannië nauw met een Europees leger zal samenwerken, anneer dit eenmaal tot stand is ge- tingen. waarbij Frankryk als gastheer I komen, als een verklaring van positieve fungeert, staan er voor de komende we- I Britse politiek moet worden beschouwd. WEERBERICHT Toenemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Tot krachtig en aan de kust tot hard stormachtig Zuid-Westelijke wind bewolkt, met tijdelijk enige regen, tiaar later verspreide opklaringen. Wel- iig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). Zon op: 8.46 uur; onder: 16 48 uur. Maan op: 13.50 uur; onder: 7 14 uur. Hoogwater te Katwyk te 1.25 en 13 43 [)it nummer bestaat uit zes pagina's In liet begin van ieder jaar wordt in de dorpjes aan de Golf van Napels de Tarantella, de nationaie dans gedanst. De dansgroepen, in in de straten van hun respectieve dorpjes om een blijk van waardering te krijgen van de dorpelingen. De bewoners van het eiland Capri waren dit jaar na het kleurrijke dansfeest wederom van oordeel dat de dansgroep van hun eiland de man van onze eeuw Na de maaltijd zette Truman rich aan de piano en speelde enkele melodieën van Chopin, die Churchill, sigaar in de hand, aandachtig beluisterde. vuurpylen aehërs zouden eveneens het dorp Amwas hebben aangevallen, waar manschappen van het Arabisch legioen met hen in een gevecht gewikkeld raak- De West-Duitse politie deelde mee. dat ten. Tsjechoslo waakse technici op de spoor- Aan de leden van de wapenstilstands- baan tussen Asch <Tsjecho-S.owakije> commissie is verzocht zich ter plaatse en Selb-P!oe-;berz iBeierem insta la- begeven. ties hebben geplaatst, die iedere trein. Te Amman is voorts officieel medege- die over de grens zou proberen te ryden.deeld. cat zes Arabieren, onder wie twee zou doen ontsporen Zoals bekend reed vrouwen en twee kinderen. Zondag- u ^eZP sP°orwe- op 11 September aVond ten Noordenen Westen vanBeth- van het vorige jaar een trein met lilichem. ongeveer 3 km over de Jordaan- passa 31 passagiers Demonstraties in Israël 2. West-Duitsland moet bydragen aan de wedervestiging van honderdduizenden Joodse vluchtelingen, afkomstig uit lan- over den' dle in de afgelopen oorlog door ïechtstreekse besprekingen'tussen Israel ï5Êrvo?' en West-Duitsland over Westduitse her- j bedrag \an tenminste 1500 mil- een bedrag van tenminste 1500 mil- lioen dollar nodig. Betaling van dit be drag door West-Duitsland ontheft het nog niet van de plicht tot het financieel schadeloos stellen van overlevenden on der de wettelijke erfgenamen van voor malige Joodse bezittingen in Duitsland en dé door dit land in de afgelopen oor log bezette landen, voorzover deze eigen dommen door de Nazi's in beslag wer den genomen". door Israëlische patrouilles verden gedood. Twee huizen waren op geblazen en ëén beschoten. Op de plaats van de Incidenten zou den pamfletten zijn gevonden, waarin werd medegedeeld, dat de Israëlische strijdkrachten van plan waren weer- wraafcmaat regelen te nemen voor Ara bische infiltratie, door infiltratie in Jor danië. Ten Westen van Jeruzalem zou een Jordaanse wacht door Israëliërs zwaar gewond zijn. Een 24-jarice Engelse. Emerald Gaul, te Cromer in Norfolk (Eng.) heeft op een merkwaardige wijze een drieling ter wereld gebracht. Zondag 30 December 1951 werd een jongen geboren. Zondag 6 Januari 1952 kwamen een jongen en een meisje ter wereld Men eelooft. dat het feit. dat de drieling niet in een zelfde jaar is geboren, tot vry belang rijke juridische consequenties kan lei den stelbetalingen. is buiten het parlements gebouw gedemonstreerd door Joden, die gekant zijn tegen rechtstreekse bespre kingen met West-Duitsland. Er waren ongeveer tienduizend de monstranten. Hiervan slaagden er een tweeduizend in door de buitenste politie- afzetting te breken. De politie gebruikte daarop traangas- bommen om de betogers uiteen te dry ven. Velen werden gewond en twee auto's van ministers werden in brand gestoken. Ook in de volksvertegenwoordiging zelf ging het onordelyk toe. Toen pre mier Ben Goerion begon te spreken, werd het hem aanvankelijk door een aantal afgevaardigden onmogelijk gemaakt zich verstaanbaar te maken. De voor zitter herstelde de orde. waarop de Is- raëelische minister-president zijn toe spraak kon vervoleen „Elke Duitse rege ring". aldus Ben Goerion. „die niet poost datgene te herstellen van het door de Nazi's aangerichte onheil, dat herstel baar is. kan zich niet zuiveren van de - blaam der Nazi-misdaden". Hy deelde voor collectieve veiligheid hebben inge- genoemd Hoewel hu. evenals Wisjinsky. verder mede. dat Israël West-Duitsland diend, dat o m voorziet in de oprichting van mening was. dat dergelijke byeen- heeft verzocht 1500 millioen dollar scha- j van een „schaduwlegcr" der VN. tegen komsten nuttig konden zijn. devergoedlng te betalen, „en de West- mogelijke agressie, hebben het amende- 1 De drie groten aan het woord de onderhandelaars in Korea van dienst te zyn. Het werk van de Veiligheidsraad Gisteren is in de politieke commissie in deze kwestie moest niet gezien wor- der Verenigde Naties het debat over den als alternatief van de wapenstil- collectieve veiligheid voortgezet. Het standsbesprekingen, aldus Wisjinsky. woord werd gevoerd door de vertegen- De Britse afgevaardigde Selwyn Lloyd woordigers van Engeland, de Sovjet- j had tevoren het Russische verzoek om Unie en de Verenigde Staten. een speciale bijeenkomst van de Veilig- De elf landen, die het Westelijke plan heidsraad te beleggen ..niet-realistisch' Onderhandelingen Unie-Nieuw-Guinea „Zal impasse doorbroken worden?" De Indonesische regering zou een ad vies. dat haar door de Indonesische delegatie voor de onderhandelingen over de wijziging der Unie en Nieuw Guinea Vrijdag jJ. werd geseind, hebben aanvaard. In dit advies werd de Indonesische regering aanbevolen, oin stappen te ondernemen, waardoor de onderhandelingen zullen kunnen aanvangen onafhankelijk van de kwestie der in beslag genomen zen dingen wapens op de „Blitar"' cn de Talisse". Voorts zou de Indonesische delegatie de wens te kennen hebben gegeven de delegatie, in geval van afwijzing van haar advies, liever terug te roepen. Zoals wij reeds meldden ziin de leden der delegatie, de heren Asraroedln en Dahlan Djambek Zaterdag per vliegtuig naar Djakarta vertrokken. ZU komen vandaag te Djakarta aan en zullen o a. de Indonesische regering alsnog een mondelinge toelichting op het advies verstrekken Zondag ontving de Indonesische dele gatie nieuwe instructies uit, Indonesië, benevens een copie van het Indonesische antwoord op het door de heer Lamping ingediende protest tegen het to beslag nemen der wapens. De Indonesische delegatie, zo verna men wij verder, heeft Zondagavond ver gaderd waarna prof Soeporno en de heer Djoemhana zich naar minister Stikker en staatssecretaris Blom bega ven die zij van de ontvangst der nieuwe instructie in kennis stelden In zijn ver gadering van gisteren heeft, het Neder landse kabinet over de kwestie der on derhandelingen beraadslaagd. De sfeer waarin de besprekingen van Zondagavond tussen de heren Stikker. Socpomo Djoemhana en Blom werd gehouden, werd ons van Indonesische zijde als aangenaam gekenschetst. Hierbij werd voorts de hooo uitgespro ken. dat er aan Nederlandse zijde een tegemoetkomende houding zal worden aangenomen en dat minister Stikker het Nederlandse kabinet in deze geest zou adviseren. duitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft. "ient van een aantal Arabische en zich in de afgelopen maand bereid ver- 1 klaard op basis van deze eis bespre kingen met ons te openen". Ben Goerion zeide dat meer dau millioen Joden door de Nazi-handen om het leven zyn gekomen. De Nazi's heb ben zich Joodse eigendommen tot een waarde van. naar schatting, zes milliard dollar, toegeëigend. Hij deelde mede dat Israël twee eisen heeft gesteld: 1. Aan de Joden ontnomen bezit, waar voor geen recht hebbenden meer zijn, moet ter beschikking van Israël worden gesteld. De militaire conferentie over Zuid-Oost-Azië De militaire conferentie over Zuid- Oost-Azië. die. zoals gemeld, in de vol gende week te Washington zal worden .0.gehouden, wordt gehouden op voorsrei feestelijke klederdracht, narader, n lan, V'rkl.urd wjrtu a.i h.t 1 - - I doel der besprekingen ls het bestuderen van de gemeenschappelijke Brits-Frans- Amerikaanse militaire maatregelen, te nemen indien de Chinese communisten Indo-China, Thailand. Birma of Ma- lakka zouden aanvallen. Generaal Alphonse Juin, die als leider der Franse delegatie zal optreden, zal heden naar Washington vertrekken. t- Generaal Omar Bradley voorzitter van Tarantella het best van alle danst, j (je commissie van chefs der Amerikaanse De achtergrond voor de opwindende generale Staven zal de Veren gde Sta- muzick ter begeleiding van de felle de besprekingen vertegenwoor- 7 Jt j j J digen. die 11 Januari as. te Washing- dans wordt verzorgd door de mei ton zullen beginnen palmbladen versierde tamboerijnen van deze „drummers". Evenals de dansers dragen zij de uit de Middel eeuwen stammende Sardijnsc baret ten cn rode halsdoeken. De naam van de Britse militaire lei der. die de conferentie zal bijwonen, is nog niet vastgesteld, doch naar verluidt zal het een van de stafchefs zijn. die op het ogenbl.k met Churchill in Washing ton vertoeft. Aziatische landen overgenomen, dat alle staten in laatste instantie vrijheid van handelen wil geven Inzake de te r maatregelen. Een amendement van enige Zuid-Amerikaanse staten, w met nadruk wordt verklaard, dat de te nemen maatregelen op geen enkele w_,__ inbreuk moeen maken op de binnen landse veiligheid der verschillende lan den, werd eveneens overgenomen. De Sovjet-Russische minister van bui tenlandse zaken. Wisjinsky. verklaarde, dat de elf-moeendhedenresolutie in feite werd voorgesteld door de Verenigde Staten. Naar zyn mening was door het overnemen van genoemd-, amendemen ten het belangrijkste gedeelte van het oorspronkelijke ontwerp verdwenen, in dien zin. dat men de eis had laten val len. dat de collectieve maatregelen dwin gend dienden te zyn. Wisjinsky was van oordeel, dat de resolutie de internationale spanning slechts kon verergeren en dat de in dieners streefden naar de wereldhe gemonie. Rusland was niet gekant te gen collectieve veiligheidsmaatregelen, maar wel tegen de Westelijke plannen, „omdat zij de organisatie der V.N. in een oorlogsinstrument zouden veran deren". Hierna besprak de Russische minister de resolutie van de Sovjet-Unie, waarin wordt gevraagd de commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen op te heffen en een „periodieke bijeen komst" van de Veiligheidsraad bijeen te roepen teneinde te komen tot het be ëindigen van de oorlog ln Korea en het verminderen van de internationale spanning. Het eerste punt noemde Wisjinsky het belangrijkste. Hy zag niet in, waarom het bespreken van deze kwestie door de Veiligheidsraad de on derhandelingen te Panmoendjon zou be lemmeren. Naar zijn mening moest de raad met behulp van de ministers van I buitenlandse zaken of speciale vertegen- Zich richtend tot de Russische minis ter zeide Lloyd: „Indien de Sovjet- Unie wil, dat de internationale span ning vermindert, zijn wij bereid da delijk met hem hieraan te gaan wer ken". Ben Cohen, de Amerikaanse vertegen woordiger. verklaarde, dat het meren deel van de Russische argumenten reeds was besproken in het debat over de maatregelen betreffende het „samen gaan voor de vrede", welke plannen vorig Jaar met 52 tegen 5 by 3 onthou dingen waren aangenomen. t.Wy willen geen conferenties op hoog niveau, welke gehouden worden om als klankbord te dienen voor felle rede voeringen. die het gevaar vo wellicht vergroten in plaats minderen", aldus Cohen, die deel was. dat de vrede niet bevorderd zou worden door „dergelijk scheldrede voeringen van de Russische minister van buitenlandse zaken, als wy in deze commissie hebben gehoord". Nadat nog diverse landen zich hadden doen horen, werd de zitting tot heden verdaagd. Heden worden stemmingen verwacht. De drie Westelyke grote mogendheden en Brazilië hebben nog een amendement Ingediend op de Russische resolutie, waarin verzocht wordt een speciale bij eenkomst van de Veiligheidsraad te be leggen. In dit amendement wordt de Veiligheidsraad verzocht een dergelijke bijeenkomst te houden. „Wanneer zulk een bijeenkomst ee zou kunnen leveren schrijving wordt gegeven van het begrip agressie. Aanvaller is een staat, die een andere staat de oorlog verklaart of zijn strijd krachten vreemd grondgebied doet bin nenrukken. ook zonder oorlogsverkla ring. Onder agressie wordt verder ver staan: 1 Het bombarderen van het grondge bied van een andere staat of een opzet telijke aanval op zijn schepen of vlieg tuigen. 2. Het binnengaan van het grondge bied van een andere staat zonder zyn toestemming of het blijven in een vreemd gebied, nadat de tijd. waarvoor toestemming geldt, verstreken ls. 3. Een marineblokkade van kusten en havens. 4. Steun aan gewapende groepen, die op eigen grondgebied worden georgani seerd en een andere staat binnenvallen, of afwijzing van een verzoek om het helpen van dergelijke groepen stop te zetten. Voorts wordt verklaard, dat geen en kele staat het recht heeft een andere staat om politieke, strategische of econo mische redenen aan te vallen, of omdat een staat in economisch opzicht ten achter is. een slecht georganiseerd be stuur heeft of gewikkeld ls in een bur geroorlog. een revolutlonnalre of contra- revolutionnaire beweging. De Sovjet-Unie acht de schending van internationale verdragen, handelsover eenkomsten en economische concessies géén reden voor een aanval, noch de verbreking van diplomatieke of econo mische betrekkingen, een economische boycot, het niet erkennen van schulden, immigrat.iehoperkingen of de schending —in diplomatieke voorrechten. Indien een staat weigert de stryd- krachten t an een ander land door te nuttige bijdrage laten op weg naar een derde staat of het opheffen I maatregelen neemt van godsdienstige of de internationale spanning en het anti-godsdienstige aard of grensinciden- vestigen van vriendschappelijke betrek kingen ter bevordering van het doel en de beginselen van het handvest". De Sovjet-Unie heeft bij de juridische commissie van de VN. een ontwerp- woordigers der respectieve landen pogen resolutie Ingediend, waarin ten schept, dan zijn dit geen excuses voor een aanval, aldus het Sovjet-ont werp. Indien een staat bevindt, dat een an dere aanzienlijke strijdkrachten aan zijn grenzen samentrekt, heeft hij het recht militaire tegenmaatregelen te nemen, 1 maar mag zijn strijdkrachten niet de 1 grens over doen rukken.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1