LEIDSCH DAGBLAD Churchill door Truman hartelijk verwelkomd Mossadeq aanvaardt voorwaarden voor Amerikaanse hulp De Flying Enterprise thans op sleeptouw genomen Zal Falmouth veilig worden bereikt? Spanning in Egypte houdt aan 90ste Jaargang MAANDAG 7 JANUARI 1952 00 No. 275Ö0 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Geschenken uitgewisseld Zaterdag is de Engelse premier Chur- chi:i na een vlucht van een uur met het vliegtuig van president Truman uit New York op het vliegveld van Was hington aangekomen waar president Truman hem persoonlijk verwelkomde. Voorts waren od het vliegveld ter be groeting aanwezig vice-president Eark- ley. het gehele kabinet, stafchefs de ambassadeurs van het Britse Gemene best en leden van het diplomatieke corps te Washington. Staande voor een batterij van mi crofoons en honderden verslaggevers zei Truman tegen Churchill: ..Ik kan U niet vertellen, hoe welkom U bent. Engeland en het Gemenebest en de Verenigde Staten zijn de nauwste vrienden en wij wensen dal het zo blijft." In zjjn antwoord zei Churchill, dat bij een goede verstandhouding de twee landen een ..grote kracht" konden op bouwen en „vrede hoop cn redding brengen aan een worstelende mens- -.Tien minuten, nadat het vliegtuig was geland, was de op verzoek van Churchill eenvoudig gehouden begroe ting voorbij en verlieten Truman. Chur chill en de autoriteiten in een lange auto's het vliegveld om zich naar ,31air house" de tijdelijke residentie van Truman te begeven. Voor zijn vertrek uit New York naar Washington heeft Churchill een korte persconferentie gehouden. Het ..werke lijke doel" van zijn komst noemde hij niet zozeer het regelen van kwesties dan wel het vestigen van een goede overeenstemming tussen de regerings hoofden aan beide zijden van de Oceaan ssodat toekomstige gebeurtenissen zou den kunnen worden aangepakt met ken nis van de wederzijdse standpunten, r# Churchill was door een snelle kotter Van de Amerikaanse kustwacht van de ■Queen Mary" afgehaald en naar Brook lyn gebracht. Hij zei. dat niet ver wacht moet worden, dat een aantal be slissende en opzienbarende besluiten (genomen zullen worden. Op vragen zei hy. dat de vooruitzich ten voor de vrede in 1952 „goed" wa ren Op de vraag of de vrede zou wor den bevorderd door een ontmoeting van Truman en Churchill met Stalin antwoordde Mi. dat dat zou afhangen van de opzet en de gebeurtenissen, die aanleiding voor die bijeenkomst zou den zijn. Hii voegde er aan toe dat hii in bet Lagerhuis heeft verklaard niet te denken, dat dc wereld in gro ter gevaar verkeert, dan ten tijde van de luchtbrug naar Berlijn, als ,.wü maar verstandige maatregelen nemen". Na een diner aan boord van Trumans jacht .Williamsburg" heeft Churchill de president Zaterdagavond twee geschen ken overhandigd een model van de „Mayflower" (vervaardigd uit hout van dat "schip, dat in 1620 de Pelgrimsva- ders naar Amerika voerdel en een in rood leer gebonden exemplaar van zijn boek over de tweede wereldoorlog. .De ring sluit zich". Truman schonk Churchill een oom pleet stel glazen van de .Williamsburg" Na het uitwisselen der geschenken be gaven de president en zijn gast zich naar de „lounge" waar zij samen een half uur lang praatten. Hierna poseer den zij voor fotografen, staande voor een schilderij, dat een gevecht tussen het Amerikaanse fregat „Constitution" en het Britse fregat Java" voor de Braziliaanse kust in December 1812 uit beeldt. Eden en Acheson namen later aan de besprekingen deel, waarop ^en bespreking met de staven volede Amerikaanse herbewapening vordert snel In zijn driemaandelijks rapport aan president Truman verklaart de directeur van het Amerikaanse bureau voor de defensie-mobilisatie. Charles Wilson, dat de V.S. in 1951 een geweldige vooruit gang in bewapening hebben geboekt zonder veel schade voor de industrie. Doch nu kwam voor de burger de zwaar ste tijd en dit zou tot 1953 voortduren, aldus Wilson. Wilson verzoekt om grotere prijs- en wtnstcontröle als maatregel tegen moge lijke inflatie in 1952. Wilson noemde de volgende militaire aanwinsten in het afgelopen jaar: Uitbreiding van de strijdkrachten met een millioen man. Luchtmacht met 28 vliegtuiggroepen (Wings) aangevuld tot een totaal van 90. Militaire leverantie en productie ver drievoudigd tot een totaal van twee mil liard dollar per maand. Capaciteit der staalproductie met vier procent en der electrische energie met tien procent verhoogd. „Voor een aantal belangrijke militaiie projecten hebben wij reeds het voorge stelde maximum in het productie-tem po bereikt, zodat wy de productie niet meer hoger op hoefden te voeren of leeds konden verminderen. Eind 1952 moeten wij op alle gebied der belangrijk ste militaire uitrusting, vliegtuigen uit gezonderd. het voorgestelde hoogtepunt bereikt hebben", aldus Wilson. WEST-BERLIJN KAN VLUCHTE LINGEN NIET VERWERKEN. V* In een radiotoespraak heeft de burge meester in West-Berlijn. Efnst Reuter, verklaard, dat West-Berlijn op de lange duur met in staat is de uit Oost-Berlijn afkomstige vluchtelingen te onderhou den. Sinds 1949 waren 170 000 vluchte lingen aangekomen. 23 procent bestond Uit arbeiders. Er zouden maatregelen getroffen worden ter voorkoming van het kopen engros van goederen in Oostberlijnse staatswinkels door speculateurs. die deze goederen dan weer met een grote winst in de Westberlijnse sectoren ver kopen. BLIJDE GEBEURTENIS IN EGYPTE? Volgens het Egyptische blad „Al Ba- lagh' wordt op het koninklijk paleis eind Januari of begin Februari een blijde ge beurtenis verwacht. WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdeliik vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig ■verandering in temperatuur. I (Opgemaakt te 10 uur). 8 Januari, y Zon op: 8 46 uur; onder: 16 47 uur. I Maan op: 13.11 uur; onder: 6.07 uur. Bïoog water te Katwijk te 0 24 en 12.51 bestaat uit acht pagina's Churchill voert op het vliegveld van I microfoons. Washington het woord voor een bos Truman. gadegeslagen door Kans op vergelijk? Dc Perzische minister-president Mos sadeq heeft tenslotte de voorwaarden voor Amerikaanse economische hulp aam-aard cn een schrijven in deze zin aan de Amerikaanse ambassadeur te Teheran gezonden. Mossadeq heeft verder de missie van de Wereldbank toestemming ge geven om naar Abadan te komen voor een bezoek aan de olie-installaties al daar. De missie is daarop vergezeld door twee Perzische ingenieurs, per vliegtuig uit Teheran naar Abadan vertrokken, waar zy drie dagen zal blijven alvorens naar Washington terug te keren. Een woordvoerder van de regering i heeft verklaard, dat de Perzische rege ring „optimistisch" is na de Ameri- kaans-Iraanse onderhandelingen. Men i wijst er verder op, dat de kwestie van het verlenen van militaire hulp geschei- j den is van die van het geven van eco nomische steun De economische steun I zou de verbetering van onderwijs, ge zondheidszorg en landbouw tot doel hebben. Sir Francis Shepherd, de Britse am bassadeur te Teheran, die in October ji. naar Groot-Brlttannië was vertrokken, is Zaterdag op zijn standplaats terug- j gekeerd Hy verklaarde na aankomst op het vliegveld tegenover beambten van de Britse ambassade dat „Groot-Brit- tannic" nog steeds een oplossing wenst te vinden voor het misverstand met Perz:e" Hij bft-eurde het. dat „de Per zen de Britse houding niet goed hebben begrepen" en hij waarschuwde Perzië dat het. naarmate het geschil met Enge land langer duurt. ,.=teeds moeilijker za! worden de Perzische olieproducten op de vroegere markten te verkopen". De Perzische minister van binnen landse zaken en waarnemende minister van arbeid. Amir Talmour Kalali. is Za- j terdag afgetreden, nadat de parlemen taire opposite had gedreigd hem in staat van beschuldiging te stellen. De oppositie beschuldigde Kalali er van de incidenten van de afgelopen maand te hebben georganiseerd, toen de kantoren van negen bladen dor oppositie werden geplunderd en in brand ge stoken. De leden der oppositie zeiden in het parlement een motie te zullen indienen om Kalali voor het gereoht te brengen. De algemene verkiezingen Sn Perzië, die 18 December begonnen zijn. zullen ongeldig worden verklaard als een des betreffend wetsontwerp van de opposi tie, dat Zondag door een meerderheid in het parlement in principe is goedge keurd. definitief wordt aangenomen. Het wetsontwerp wil. dat nieuwe verkie- zingen worden gehouden onder toezicht l van het parlement. Thans wordt het j toezicht uitgeoefend door plaatselijke comité's. Steeds grotere impasse in Korea UIT KOREA WEER GEEN NIEUWS. General Nuckols heeft verklaard dat I de Chinese beschuldiging, als zouden I Amerikaanse vliegtuigen Chinese steden hebben gebombardeerd, uitgebracht Is1 voor propagandadoeleinden. Admiraal Char'es Turner Joy. hooid van de geallieerde onderhandelaars te i Panmoendjon. i' vandaag uit Korea te Tokio aangekomen, n.aar men aanneemt I om met de opperbevelhebber der Ver- enigde Naties, generaal Ridg-way, over- leg te plegen. Bij aankomst verklaarde hij: „Elke dag is er minder reden om aan te ne men. dat de communisten werkelijk een stabiele wapenstilstand willen in Korea" Eisenhower en c!e presidentseendidateur De Amerikaanse republikeinse senator Lodge heeft op een persconferentie ver klaard, dat hij de naam van generaal Eisenhower zal opnemen in de lijst \an candidaten. die New Hampshire zal stel len voor de voorverkiezing van candida ten voor het presidentschap der. VS. Lodge verklaarde, dat E.senhower hem persoonlijk verzekerd had een republi kein te zijn en dat hij op grond daar van de naam van de generaal op de candidatenlyst opneemt. In een brief aan gouverneur Adams van New Hamp shire schreef Lodge, die leider is van de beweging ..Eisenhower als president", dat hij de kwestie van Eisenhower aan hangig aan de partij niet direct aan de generaal kon voorleggen, omdat deze zich niet met een candidatuuractie mag bezig houden, zolang hij militair is. Vol gens de wet van New Hampshire kan de naam van een candidaat op de lijst van de voort erkiezingen worden gezet door aanhangers. Elke candidaat. wiens naam wordt opgenomen, kan verzoeken, deze te schrappen. Indien hij niet binnen tien dagen zijn naam terugtrekt, dan kan op hem gestemd worden De aanhangers van Eisenhower in de republikeinse partij hebben te kennen gegeven, dat zij het a!s een duidelijk be wijs. dat Eisenhower candidaat wil staan, zullen beschouwen, indien hij niet ver zoekt zyn naam te schrappen. Twee koeriers naar Indonesië De Indonesische delegatie die voor besprekingen inzake de verhouding NederlandIndonesië thans hier te lande vertoeft, is Zaterdagmiddag in I vergadering hiiecn geweest. In de al- j gemene toestand ten aanzien van de onderhandelineen is naar werd ver- I nomen, nog geen wijziging ingetre den. Besloten werd twee af ge vaardig-den 1 van de Indonesische delegatie als koe riers naai Indonesië te zenden om de Indonesische re zenng od de hoogte te houden van de stand van zaken inzake de onderhan-iehneen en om namens de i delegatie met de Indonesische regering nader overleg te Diegen Het zijn de I heer Asraroedin en luitenant-kolonel 1 Dahlan Diambek. De hevige stormen, die over de Atlantische Oceaan en Europa's Westkust woedden, hebben de scheepvaart ernstig getroffen. Zelfs liet grootste schip ter wereld, de 83.000 ton metende ..Queen Eliza beth" had het zwaar te verduren en arriveerde met grote vertraging op de plaats van bestemming. Vele schepen konden het geweld der ele menten niet weerstaan en gingen in de kokende golven ten onder. Deze foto werd gemaakt aan boord van een passagiersvrachtschip tij dens de jongste storm. Moeizaam I ploegt het vaartuig zich voort door de huizenhoge golven. Kapitein Carlson een legendarische figuur (Van onze Londense correspondent) Op de voorplecht van het half gebro ken en bijna omgekantelde Ameri kaanse vrachtschip Flying Enterpri- tein Curt Carlson, die zyn bov selijke volharding eindelijk beloond zag. Langzaam spande de eveneens met bovenmenselijke moeite door de sleepboot vastgemaakte kabel zich en begon de riskante tocht naar Fal mouth in Cornwall (Zuid-West-Enge- land). Volgens de commandant van de Ame rikaanse torpedobootjager „John W. Weeks", welke zoals hij zeide drie dagen in vliegende storm als kindermeisje heeft opgepast, en welke Zondag ln Plymouth arriveerde, na wegens brand stof gebrek door de Amerikaanse oor logsbodem „Williard Keith" te zijn afge lost, is er 75 pet. kans, dat de sleep be houden zal binnenkomen. Alles hangt af van het weer, dat na de orkaan van de vorige week thans vrij goed is Gisteren stond er echter nog een flinke deining. Het zicht was in het begin uitstekend. Er is echter groot gevaar, dat het schip opnieuw m stormweer zal geraken. In de loop van de vroege ochtend kwam er bovendien weerden dikke mist opzetten. De Flying Enterpise" maakte gisteren eert slagzij van 60 graden naar bak boord. doch vanochtend vroeg was dezè vergroot tot 70 graden. Carlson heeft maar cén gedachte Falmouth, en FalmouOi denkt ook slechts aan één ding Carlson. Nijverheidspercentage in werkgelegenheid sterk vergroot Volgens de voorlopige gegevens van de in October 1950 in ons land gehou den bedrijfstelling is het aantal perso- ren, dat werkzaam ls ln de nijverheid industrie en ambacht) gestegen van 1.034 000 in 1930 tot 1.642 000 in 1950. een vermeerdering dus van 608.000 per sonen of 59%. aldus het C3.S. De be volkingsaanwas bedroeg tussen 1930 en 1950 circa 28% Het aantal ln de nijver heid werkzame personen ls naar ver houding vel sterker toegenomen dan de bevolking De betekenis van de nijver heid voor de werkgelegenheid in ons land ls dus sedert 1930 aanzienlijk ver groot. *•"•-<% rV» -y" wiWté'Mti* 'Jtm- Engeland's grootste hef schroef- vliegtuig voor de burgerluchtvaart, de Pristol 173. heeft met succes zijn eerste vlucht gemaakt. Het toestel kan 13 passagiers vervoeren bij een kruissnelheid van ruim 168 km per uur. Het vliegtuig, dat door de in- vlieger Hose good gevlogen werd. op het punt om te dalen op het vliegveld van Filton nabij Bristol. HU zal ln de loop van Woensdag, of misschien reeds Dinsdagavond, als ten minste alles goed gaat. er als held wor den verwelkomd. Zijn ouders zullen er bij zijn. Zij zijn Zondag per vliegtuig uit Kopenhagen in Londen aangekomen Zy zelden: „We zijn trots op onze zoon". Maar er Is nog een andere held, de 27-jarlge Kenneth Dancy, eerste offi cier van de „Turmoil", die er op won derbaarlijke wijze in geslaagd is door een zware zee de achtersteven van de ..Flying Enterprise" zwemmende met een lijn te bereiken. Ilij hielp de sleep kabel mede bevestigen. Tevoren had kapitein Carlson, die slechts één hand vry had omdat hij zich met de andere aan de railing moest vastklemmen, vijf maal een touw weten te grijpen, maar vijf maal was het weer afgeknapt. Met de eerste mislukte po gingen waren meer dan 33 uur gemoeid Volgens de opvarenden van de „John W. Weeks" was het een mirakel, dat Dancy aan boord wist te klauteren. Carlson zal op het schip blijven tot de haven is bereikt. Hij besloot, zo lang het weer goed is, geen tijd te verspillen met leegpompen van de ruimen. Zondagavond gleed de „Flying Enter prise" met een snelheid van 3 knopen per uur soepel achter de bergingsboot aan Vanochtend om vyf uur Neder landse tijd scheiden het schip nog 170 mijlen van Lands End. De sleep vordert langzaam maar ge stadig. Kapitein Carlson had het kabel- blok eerst met boter ingesmeerd en later met gewoon vet, toen dat gevonden was. Het was mogelyk een grotere snelheid te ontwikkelen, maar Carlson wilde het zekere voor het onzekere nemen De slagzij bleef in het begin constant, later begon het schip te zigzaggen, maar dit had geen Invloed op de snelheid, noch leverde het gevaar op voor de sleepkabel. Mocht deze echter breken, dan be staat het plan om de ankerketting van de „Turmoil" als sleepmiddcl te gebrui- De s,erke Franse sleepboot „Abeille 25" blyft ln de buurt, doch deze heeft geen verbinding met de ..Flying Enter prise" tot stand gebracht, omdat dit de karwei aan boord van het vrachtschip te moeilijk zou maken. De .John W. Weeks" had tijdens de tocht naar Plymouth gedurende de eer ste honderd mijl radio-contact met Carlson. Hij was steeds opgewekt, doch deelde mede dat de Flying Enterprise nieuwe waterschade door overstroming, echter van geringe aard, had opgelopen. Zout water was doorgedrongen tot de radio-installatie. Van Carlson was vol gens het eerste ooggetuigeverslag door de bemanning van de „Weeks" in al die dramatische dagen geen pessimistische klank gehoord. Carlson cn Dancy hebben gedurende hei weekeinde enige malen een pick nick gehad, dank zy over de lyn door de „Williard Keith" aangevoerd voed sel. Het Zondagse diner bestond uit biefstuk, warme koffie, fruit en koek jes. Ook kregen zij sandwiches, siga retten en lucifers en kaarsen. Deze laatsten zijn hun enige bron van verlichting en verwarming. Carlson had het reeds eerder weten klaar te spelen thee te zetten met behulp van een kaars. Uit de mededelingen, dat de twee op varenden van de ..Flying Enterprise" een comfortabele nacht hebben doorge bracht in de stijgerende en slingerende radiokamer, zoals zij laconiek lieten we ten, blijkt wel, dat beiden in de aller beste stemming wrkeren. Om de beurt houden zij op dek de wacht. Zij ontvingen ook droge kleren. Carlson is thans in Engeland, evenals waarschijnlijk elders, een soort legenda rische figuur. Het symbool van de man. die in de moeilijkste omstandigheden op zijn post blijft. „Hou vast Carlson" ls hier reeds zijn bijnaam. Hem zal een diner ln Londen worden aangeboden door de Engelse federatie van koopvaardij-offlcieren. Ook zyn woonplaats in Amerik-> bereidt een feest voor. Hollywood spreekt al over een film met de figuur van Carlson als hoofd persoon. Het dorpje waar Kenneth Dancy woont is ook druk in de weer. Zijn ouders hebben daar een kruideniers winkel met postkantoor. Hij werkt thans voor het eerst op een bergingsboot. Tij dens de oorlog werden alle sch'pen van een convooi in de golf van Biscave. be halve het zijne, tot zinken gebracht. Kenneth breit wollen handschoenen voor zijn moeder en ls dol op klassieke muziek. Een dorp za! verdwijnen Luit -eeneraal sir George Erskine. commandant van de Britse troeoen in Egypte, heeft medegedeeld dat het dorp Kafr Abdoe moet worden ontruimd. Een deel van het dorp is vorige maand reeds door Britse tanks met de grond gelijk gemaakt ten behoeve van een weg naar de waterzuiveringsinstallaties van Suez. Volgens generaal Erskine worden de overgebleven huizen door Egyptenaren gebruikt als uitgangspunt voor aanvallen op de waterzuiveringsinstallaties Suez is gesloten voor leder, die daar niet nodig is ten behoeve van de open bare veiligheid en gezondheid. Overigens hadden slechts enkele kleine incidenten plaats. Het Egyptische ministerie van buiten landse zaken heeft de Britse nota. waar in werd geprotesteerd tegen ...bepaalde artikelen in de Egyptische pers", van de hand gewezen. De Egyptische pers is binnen de grenzen van de wet vTij en de Egyptische regering bemoeit zich niet met hetgeen kranten schrijven, aldus dit antwoord. (31 December loofde het linkse te Caïro (verschijnende blad „Al Gomhoer al j Misry" een beloning van duizend Egyp tische ponden uit voor het Egyptische commando, dat „de dief Erskine met Vijfhonderd Egyptische arbeiders die vroeger in dienst waren bij de Engelsen in de Kanaalzone, hebben voor het huis van premier Nahas pasja gedemon streerd. Zy vroegen een extra toelage. Studenten van de Ibrahim-pasja- universiteit. die gisteren na een slui ting van twee weken weer geopend is. riepen in het universiteitsgebouw woor den van protest tegen de benoeming door koning Faroek. kort geleden van twee persoonlijke adviseurs, die Enge land gunstig gezind zouden zijn. Het Wafdistische blad „AI Balagh" meldt, dat drie Egyptische „verraders", die Vrijdag gedurende een treffen tus sen Britten en Egyptische politie en commando's te Suez op de Egyptenaren hadden geschoten, „ter plaatse zijn ge fusilleerd".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1