Japanse vrouw nog altijd in sterke mate onmondig Ondergeschikte positie gaf liaar een natuurlijke charme Het midden-Oosten heeft een zwak voor Duitsers MAANDAG 7 JANUARI Kosten van levensonderhoud hoog, inkomsten laag (Speciale berichtgeving). IV Als ik het eerlijk mag zeggen, vind ik Tokio niet zo heel erg aantrekkelijk: naar mijn smaak is het te kleurloos-Westers, althans in het uitgestrekte centrum en dat toch bepaalt voor een belangrijk deel de algemene indruk. Kioto daarentegen, de voormalige keizersstad, heeft veel meer een typisch Japans karakter en maakt daardoor op de toerist een diepere indruk. Om Tokio ten volle recht te doen, moet ik erbij zeggen, dat het zwaar gebombardeerd is: de helft van de stad ging in vlammen op, meer dan 200.000 personen werden gedood of vermist. Maar Kioto (wat zegt u? nooit van die stad gehoord? welnu, zij telt anderhalf maal zoveel inwoners als Amsterdam Kioto dan bleef vrijwel onbeschadigd. En nu mogen de hoofdstedelingen hard hebben aangepakt bij de herbouw van de verwoeste wijken, de sféér kan men nu eenmaal niet een-twee-drie herstellen, zelfs al bereikt men dat in het Oosten met eenvoudiger middelen dan in het Westen. Tracht Ik nu e?n kenmerkend Japans straatbeeld voor mijn geest te halen dan gaan mijn gedachten onwillekeurig naar het gave Kioto, naar die genoeg- liike straatjes, even smal en druk (alleen niet zo hoogi als de Kalverstra at. waar mevrouw Soezoeki of hoe ze heten mag. gehuld in kimono, met haar baby op de rug en een tas In de hand. op haar houten sandaaltjes van de ene w:nkel naar de andere trippelt om haar inkopen te doen Die winkelt les zijn doorgaans open en wij-uit-het-Westen zouden dan onic eerder van stalletjes spreken. Je stapt er zo naar blnen en bevalt het je niet. dan sta je weer gauw op straat. Anders is de buigende en glimlachende e eenaar gaarne bereid in de interna tionale gebarentaal een lang gesprek met de vreemdeling te voeren, zo nodig bij gestaan door zijn zoon of zijn dochter, die een woord of wat Engels kunnen brabbelen. In één opzicht Is er tussen vader en kinderen zeen verschil: uit overmaat van beleefdheid zeggen zij altiid ..ja", ook als wij op een vraag een ontkennend antwoord zouden verwach ten. NIET VOOR MEVROUW SOEZOEKI. Nu denke men vooral niet. dat er al leen maar „Japanse rommel" in die w nkels te krijgen is. Ik heb mij meer dan eens verbaasd zowel ovpr het assortiment als over de kwaliteit, d.e op het oog, heel wat beter leek dan het Westen uit de tijd voor de oorlog van Japanse artikelen gewend was. Alleen geloof ik niet. dat mevrouw Soezoeki in staat ls dure horloges te kopen of kostbare geisha-poppen, mo dieuze schoentjes (zowel van We-terse als van Japanse makelij) of knap-nage- bootste Duitse fototoestellen. Dat zal zij aan de vreemdelingen moe ten overlaten of aan de beperkte groep van de beter-gesitueerden. Want meneer Soezoeki verdient, naar onze maatstaf gemeten, niet zo heel veel: is hü geschoold arbeider of klei ne ambtenaar, dan komt hij veelal niet verder dan 15.000 yen in de maand, dat is ongeveer f. 150. Zijn vrouw be perkt zich dus noodgedwongen tot de eerste levensbehoeften of tot goedkope kwaliteiten. Veel moeite kost dat de Japanse huisvrouw niet. want haar gezin heeft het nooit erg breed gehad: schetsend voor de werkelijke verhou dingen wat vijf Japanse dames onlangs tijdens een bezoek aan Engeland tegen over een journalist van de „Daily- Express" loslieten. Ofschoon zij alle vijf leidsters zijn van de vrouwenbeweging in haar land verklaarden zij met grote jaloezie te hebben waargenomen hoe vrijmoedig de Engelse vrouwen met name op politiek gebied, haar mening kunnen zeggen. „In Tokio moeten we ons voorzichtig en diplomatiek uitlaten ons beminnelijk, gedragen", den ze. met droefheid in haar stem. Met andere woorden: zelfs leidende vrouwen zijn toch altijd nog min of meer onmondig en dat nota bene tijdens de Amerikaanse bezetting. En als het zo in het openbare leven met de invloed van de vrouw gesteld is. begrijpt men wel hoe het er in de familiekring bij staat. Een halve eeuw geleden nog was de vrouw in de ver schillende stadia van haar leven tel kens aan anderen gehoorzaamheid ver schuldigd: vóór haar huwelijk aan haar ouders, in haar huwelijk aan haar man en in haar ouderdom aan haar kinde ren En die gehoorzaamheid was geen wassen neus: de vrouw was een „stuk van het huis" zoals het zeer tekenach tig gezegd is. zij was opgenomen in de gemeenschap met haar man, met zijn zei- DE KNEUSJES VOOR 10 YEN- Toch viel het op hoeveel goed voor ziene groenten- en fruitwinkels er zijn, waar Chinese kool. peen. uien. snijbonen. Spaanse pieper en andere groenten en kruiden te kust en te keur uitgestald liggen Eieren kosten 13 yen. dat is even veel centen, en de kneusjes in de zaag- selbak zijn maar 10 yen. Erg in trek is de daikon. een soort ramenas van on gewone grootte en lengte. Op het gebied van fruit zijn de win kels eveneens goed gesorteerd: appels, peren druiven, mandarijnen i groter dan bii ons en zonder pit), meloenen, nasji's (zien eruit als gele peren) en kaki's een soort tomaat Maar ik moet er bij zeggen dat de prijzen van overigens prachtig gesorteerd fruit mij niet mee vielen: voor een reuze-appel betaalde ik 30 yen. Goedkoper is de toiletzeep, waar van een klein stukje 15 en een „nor maal" stuk 20 A 25 yen kost. SIGARETTEN MERK ..VREDE" Ook de sigaretten zlin niet abnormaal duur want voor het beste merk. zeker niet slechter dan wil in Nederland p'e- gen te roken, betaalt u 40 yen voor tien stuks. Dat beste merk heet .Peace" (vrede!) Sigaretten van de tweede soort kosten 30 yen de tien. maar die ziln een heel stuk minder ln kwalitiet Het aantal rokende Japan ners ls niet groot, hetgeen wel bewijst. het er moeilijk .af" kan. Geen won der, want sokken dassen en overhem den voor meneer Soezoeki kosten onge veer evenveel als bij ons en zijn vrouw heeft de dure kimono in vele gevallen verwisseld voor Europese kleding, om dat die goedkoper is dan de nationale dracht-bij-uitstek. DE HOOFDSCHULDIGE Het zal degenen, die in de kampen geleden hebben onder Japanse terreur, moeilijk vallen iets te vernemen ten funste van het land van de Rijzende on en deszelfs inwoners, zoals zij op hun beurt vaak veel concilianter staan tegenover de Duitsers dan wij. die hen vijf jaar „aan den lijve" hebben onder vonden. De soldaat-in-het-vreemde- land is nu eenmaal een geheel ander mens dan de rustige burger thuis, in de kring van zijn familie, en zeker als hij door propaganda vergiftigd is. Zó groot is nu de aantrekkelijkheid van een langer verblijf in Japan-in-vre- destijd. dat. zoals ik mij heb laten ver zekeren, de meeste buitenlandse jour- nalisten hun objectief oordeel over land en volk zyn kwijtgeraakt. En de hoofdschuldige is het Japanse meisje, dat inderdaad voorzover ze althans niet door omgang met de be zettingstroepen bedorven is buiten gewoon charmant in de zin van lief en aanhankelijk mag heten iwl De Japanse, die het zich maar even kan veroorloven, draagt nog altijd de nationale dracht-bij-uitstek. familie en zelfs met de zielen van zijn voorouders! Die slaafse verhouding be staat niet meer. althans niet in een enigszins geciviliseerde omgeving, maar dat wil nog volstrekt niet zeggen, dat de Japanse vrouw een positie heeft ver kregen. die gelijkwaardig is aan die van haar Europese zusters, om van de vrouw in Amerika nog maar te zwijgen. De kennismaking tussen jongens en meisjes is ook nu nog een familie kwestie en het is al een hele vooruit gang. dat er gelegenheid bestaat door bemiddelingsbureaux. die over foto's beschikken, met elkaar in contact te BODEGRAVEN MET DE STUREN IN ELKAAR. Zaterdagavond fietsten een dame en twee heren genoeglijk koutend, in Bui tenkerk. Vermoedelijk kwamen zij met de sturen in elkaar, waardoor zij kwa men t? vallen De twee heren waren er goed afgekomen doch de dame bleef, hevig bloedend aan het gelaat, liggen. Zij werd bij omwonenden binnengedra gen. Dr Ragaay constateerde een zware hersenschudding en een wond in het gelaat. BOSKOOP 40 jaar scheepsmaker Zoals was te verwachten, is het Za terdag voor onze plaatsgenoot de heer P Pot. die het feit herdacht, waarop het 40 jaar geitden was. dat hij als scheepsmaker in dienst trad bij de heer Haring te Wilnis, een onvergetelijke dag geworden. De jubilaris, die ruim 25 jaar geleden, mede verhuisde in verband met de ver plaatsing van het bedrijf naar Boskoop, werd door zijn patroon, de heer Haring, in waarderende woorden toegesproken, daarbij de nadruk leggende over de werklust, trouw en eerlijkhe'd van de jubilaris gedurende dit lange tijdperk. komen. Op 10 April 1946 zijn de vrou wen voor het eerst ter stembus gegaan, maar in wezen betekende dit niet zo'n heel grote stap op de weg der emancipa tie. als men tenminste een betrekkelijk klein aantal meisjes en vrouwen, die haar weg in de grote steden hebben ge vonden. uitschakelt. Daar zijn ze dien sters in de restaurants, arbeidsters in de fabrieken of danseressen in vermaaks centra. Maar die fabrieksarbeidster bijv verlaat de fabriek bijna niet gedurende de jaren, dat haar ouders en de direc tie een arbeidscontract hebben gesloten: zij eet het voedsel van de fabriek en slaapt in het hotel van de fabriek Het enige voordeel voor het meisje is. dat zij na bijv. drie jaren een uitzet bij elkaar heeft kunnen sparen. Van ontwikkeling tot een eigen persoonlijkheid is evenwel nauwelijks sprake, daarvoor is haar „horigheid" te groot en loopt zij te veel in het gareel van de massa. EEN LICHTPUNT. Een lichtpunt in de positie van de Japanse vrouw uit de laatste jaren is ongetwijfeld, dat zij echtscheiding kan aanvragen, waardoor zij een wapen in handen gekregen heeft. Maar de man heeft hierin nog steeds een ietwat vreemde voorsprong: heeft hij genoeg van zijn vrouw, dan kan hij zich zon der al te veel moeite van haar vrijma ken. al gaat dat tegenwoordig niet zo eenvoudig meer als vroeger. Gescheiden vrouwen zijn er intussen niet plezierig aan toe. een tweede huwelijk is niet voor haar weggelegd en meestal zijn ze ver plicht een baantje in een bar te aan vaarden. Vandaar het grote aantal van deze gelegenheden. Wie nu in zijn ar geloosheid denken zou, dat zo'n verla ten vrouw naar een andere stad kan gaan en daar desnoods onder een nieuwe naam kan gaan leven, vergist zich deer lijk. Daarop bestaat n.l. strenge con trole. De man echter beschikt wèl over het middel van naamsverwisseling en er zijn vry veel „trekvogels", die zich in de ene plaats Jansen, in een tweede Pieter- sen en in de derde Willemsen laten noemen. „BLOK-SYSTEEM" Gemakkelijk om de belasting te ont duiken. denkt ge misschien. Maar neen. daartegen waakt weer het zg. blok- systeem, dat enigszins te vergelijken is met de blokwachten uit de oorlogstijd. Er is in dit systeem één controleur op ongeveer tien gezinnen en daarboven verheft zich een organisatie i.n pyra- midevorm. van welke pyramide de kei zer de top is. Voor en m de oorlog ge bruikte de regering deze hechte organi satie om de bevolking te beïnvloeden en de openbare mening te peilen. Toen de Amerikanen kwamen, hebben ze iets heel doms gedaan: in plaats van die pyramlde te gebruiken voor verspreiding van hun eigen opvattingen, hebben ze haar opgeheven. Officieel is dit ook ge schied, maar er zijn kenners van het Japanse volk. die geloven, dat ze nog wel degelijk bestaat en dat de Japanners alleen maar wachten op het verdwijnen van de bezetting om haar volledig in ere te herstéllen. Beantwoordt Bonn de liefde? (Van onze correspondent in Bonn) In vele Duits» kringen begint men ontevreden te worden over de wijze, waarop Bonn de betrekkingen tot de landen van het midden-Oosten regelt. Deze kringen zijn van mening, dat hun regering in dit deel van de wereld, waar tegenwoordig een felle afkeer van de Westelijke landeii correspondeert met De Duitsers hebben hier wel oren r.aar. te meer daar prins Abbas Halim hun niet alleen een Egyptisch arbeids terrein in het uitzicht heeft gesteld, maar tegelijk beloofd heeft, dat Egypte zijn positie ln de Arabische wereld zal gebruiken, om hun ook de toegang tot andere Mohammedaanse landen te ont sluiten. Zo erg veel te ontsluiten valt er echter niet meer. want in alle Oosterse landen, van Egypte tot Indonesië, is een uitgesproken sympathie voor Duits- men reeds volop bereid met de Duitsers. De heer Pot. die thans 68 laren oud ls en er het bijltje bjj neer heeft gelegd mocht van zijn patroon een geschenk onder couvert in ontvangst nemen. Ook zijn kameraden lieten zich niet onbetuigd en boden de scheidende mak ker een geschenk aan De heer Pot heeft met enige woorden zijn patroon en kameraden dank gezegd voor de betoonde belangstelling en ge schenken. waarna men nog en.ge tijd gezellig bijeen bleef. LEIDERDORP Burgeriyke Stanil Geboren: Wllhel- mlna, d. van B. van der Pluijm en C. Oosterom: Margarctha, d. van C Verhoogt en M Keljzer. Getrouwd: G. W. H. M. van Alphen en J. Kóhler. Overleden: M M. Blanslaar. wed. van S. H. van Iterson. vr.. 73 Jaar. OEGSTGEEST VERKIEZINGEN HERV. GEMEENTE. Tot nieuwe ambtsdragers bij de Ned. Herv. Gemeente zijn benoemd als ouder lingen de heren dr W J. M. Dake, J S. van Mameren. J. F. van Veen en M. den Os. Herkozen zijn als ouderling de heren G. Bron. J. Kalsbeek en H. de Pree; als ouderlingen-kerkvoogd: de heren mr dr L. Sprey en dr P. C. van Arkel. Als diakenen zijn herkozen de heren A. van Egmond, J. van Hoven en W. A. de Bruijn In de ochtenddienst in de Pauluskerk heeft gisteren de bevestiging plaats gehad. VOORSCHOTEN VINGERTOP AFGESLAGEN. Zondagmorgen kreeg een automobilist een defect aan de motor van zijn wagen, waarvan hij de oorzaak wilde onderzoe ken. Plotseling begon de motor te wer ken en werd hem door een vin van de koeler het topje van de linkerwijsvinger afgeslagen. Dr Tonino verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer voor verdere behandeling overbrengen naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden. KOSTEN RESTAURATIE R.K. KERK Het kerkbestuur van de parochie van de H Laurentius alhier, heeft met grote geldzorgen te kampen. Aan kerk. pasto rie en verenigingsgebouw valt zeer veel te restaureren. Veel is al gedaan maar er zijn nog meer urgente reparaties, waarvoor op dit ogenblik het geld ont breekt. Om het geven van een offer te animeren heeft het kerkbestuur beslo ten een loterij te houden, waarvoor door B. en W. toestemming is verleend. De te winnen waardevolle prijzen worden binnenkort bij een winkelier ter plaatse in de étalage gebracht Pastoor J. Th. van Beinmelen heeft tijdens een kerk dienst hiervan mededeling gedaan. WASSENAAR E.H.B.O. prijzen uitgereikt Zondagavond werd in het Verenigings gebouw aan de Kerkstraat door de afde ling van de RK. Nationale Bond voor E.H.BO. ter gelegenheid van het één jarig bestaan een propaganda-feest- avond gehouden. De opening van deze bijeenkomst geschiedde door de voorzit ter. de heer H. A. M. G. ten Harkei. die herinnerde aan de opwekking van de burgemeester ln Januari 1951 tot het volgen van een E.H.B.O—cursus. Deze oproep verhaastte de oprichting van de afdeling en sindsdien is onder leiding van dr Bertels en dr Verbeek een cur sus gegeven en verwierf een dertigtal dames het eenheidsdiploma. Spr. ver zocht de burgemeester de diploma's uit te reiken. De burgemeester, die wees op het be lang van een groot aantal mensen dat EHBO. kan bieden, sprak vervolgens zijn vreugde uit over de goede verstand houding tussen de algemene en de R.K. vereniging. Hij stelde de deelnemers aan de cursussen gerust met de mededeling, dat zjj niet verplicht kunnen worden zich voor hulp beschikbaar te stellen; eventueel meldt zich wel een voldoend aantal vrijwilligers aan. Met een toepasselijk woord reikte de burgemeester dan de prijzen uit. De avond werd besloten met het op treden van het Cabaretgezelschap „De Vrolijke Zwervers" uit het Westland. Een. op het rijwielpad langs de Rijksstraatweg lopende bejaarde dame werd aangereden door een haar achter op rijdende wielrijder, die door het licht van tegenliggers was verblind. De aan- geredene bekwam een linkerelleboog breuk en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden vervoerd. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 7 Jan. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1958 stuks. 1101 vette koelen en ossen; 589 varkens; 268 schappen of lam meren Prijzen vette koelen le kw. 2.60 2 80.. 2e kw. 2 40—2.50. 3c kw. 2 10—2 35; varkens (lev. gewicht) 2 20. 2.15. 2 10 por kilo. Schapen 140. 120, 100; lammeren 115. 100. 90 per stuk. CRIPPS WEER ZIEK. Mevrouw Cripps heeft in Zuerich ver klaard, dat sir Stafford, de voormalige Britse minister van financiën, opnieuw last heeft van een tuberculeuze aandoe ning van de ruggegraat. Verleden week is Cripps voor onder zoek naar Zwitserland gereisd en me vrouw Cripps zei. dat de reis per vlieg tuig is gemaakt, omdat sir Stafford niet rechtopzittend kan reizen. De algemene toestand van sir Stafford is echter heel goed en men is onmiddellijk met behan deling van de aandoening begonnen. Verleden jaar herfst was sir Stafford Cripps na een behandeling van een jaar uit Zwitserland naar Engeland terugge keerd De dokters verklaarden toen. dat hij geheel genezen was. Een speciale correspondent van het Britse blad ..Observer" meldt, dat op een in December gehouden bijeenkomst van de onder Russische controle staande Donau-commissie te Galatz i Roemenië i een Sovjet-Russisch voorstel is aange nomen volgens hetwelk slechts staten, wier schepen direct bij een ongeval op de Donau zijn betrokken, kunnen deel nemen aan het onderzoek naar het on geval. Joego-Slavië zou dit een directe be dreiging van de souvereine rechten der oeverstaten achten en menen, dat de staat, waar het ongeval gebeurt, het onderzoekt dient in te stellen. Volgens genoemde correspondent zal Joego-Sla vië zich mogelijk genoodzaakt voelen eigen regels voor de Joegoslavische ter ritoriale wateren op te stellen en maat regelen nemen om die regels te doen na leven, ZWAMMERDAM Twee dodelijke verkeersongevalle n Een oerto'eumhandelaar verloor, ver moedelijk door de straffe wind. de macht over het stuur van zijn bakfiets met het noodlottig gevolg dat hij par does tegen een hem tegemoet komende auto opreed waarbij hij opslag gedood werd. Op de Steekterweg had de dronken Citosabus passagier RS. het ongeluk na het uitstappen de weg over te steken zonder te letten op het verkeer. Hij werd door een passerende auto gegrepen en terstond gedood. In beide gevallen treft de bestuurders van de aanrijdende auto's geen schuld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl BEURSOVERZICHT BETERE STEMMING VOOR INDONESISCHE FONDSEN. AMSTERDAM. 7 Januari. De gehele markt had vanmdidag geen ongunstige ondertoon, doch met uitzon dering van de Indonesische afdeling, die de beurs vanmiddag fleur verleende, was er maar weinig te doen. Stonden obliga ties Indonesische Spoor Vrijdag reeds in de belangstelling, toen zij van 48 op klommen tot 53. vandaag waren het de aandelen, die twee punten stegen tot 14. In verband met een eventuele natio nalisatie waren ook de Indonesische tramobligaties 1 tot 3 punten hoger, de openbare Nutsbedrijven goed prijshou dend. De productiecijfers over 1951 van de N.V.A.. die Vrijdag nog niet algemeen bekend waren, werden onverJeeld gun stig geacht en het betrokken papier be reikte weer-de parikoers, slotnotering zelfs 100'.j <97 V4De overige cultures werden hierdoor min of meer gestimu leerd; de handel leek althans iets om vangrijker dan anders en er werden be scheiden koerswinsten gemaakt. De Industrie- en Scheepvaartsector had een lusteloos en weinig interessant verloop. Olies konden het bescheiden aanbod gemakkelijk verwerken zonder meer dan een punt te verliezen. Unilever daarentegen lag iets zwakker en gold 182*i 185 Aku en Philips prijshou dend. evenals de meeste Scheepvaart papieren Guldens- en dollarleningen noteerden vrijwel hetzelfde als Vrijdag. Het agio kwam een fractie hoger op Wat de vreemdeling overigens op valt is een zeker verschil in optreden tussen mannen en vrouwen. Maar de grondslag daarvoor wordt eigenlyk al in de jeugdjaren gelegd, als de jon gens veel te veel verwend worden, lerwfjl de meisjes juist kort worden gehouden. Ontmoet de Japanner land en de Duitsers, niet voldoende initiatief a3n de dag legt In deze me ning worden zij versterkt door uitlatin gen van vooraanstaande figuren uit de Arabische wereld, die in de laatste tijd een bezoek aan West-Duitsland hebben gebracht en eensluidend op een sterke lntensifiërlng van de wederzijdse han delsbetrekkingen hebben aangedrongen. Het meeste opzien heeft in dit op zicht het optreden van prins Abbas Ha lim. een oom vaan koning Faroek van Egypte, gebaard. Prins Abbas Halim heeft vroeger in Duitsland een krijgs school bezocht, diende bij een Potsdatns garde-regiment en verwierf ln de we reldoorlog I. die hij aan Duitse zijde meemaakte, en waarin hij viermaal werd gewond hoge onderscheidingen. Kan men reeds hieruit een feilloze conclusie ten aanzien van zijn gevoelens voor Duitsland trekken, de voorstellen, die hij meebracht, spraken een niet minder duidelijke taal. Het tegenwoordige Duits -Egyptische handelsvolume was onbe vredigend en moest uitgebreid worden Ter vergemakkelijking daarvan diende een Duits-Egyptische bank te worden opgericht, opdat de financiële trans acties niet meer hoeven t» gaan over landen, die in Egypte Duitslands con currenten zijn. Daarnaast heeft Egyp te Duitse economische en militaire ex perts nodig. Het heeft verder, de bedoe- I ling van een hoofdzakelijk katoenver- Van boven naar beneden: bij de wastijdens het winkelen; even1 rusten in het park. - «Vh (tfReVS,aHndH heJ,ü bouwend even^m kat^iverwer- SITS »Lnr"m«Mak'vl'rïlïk™ £3 1 K-JR-.'St het gevolg, dat hy een minder pret tige houding aanneemt. DIPLOMATIEK OPTREDEN fensie. Ten slofte zal men in Egypti De vrouwen daarentegen mogen dan i gaarne Duitse ingenieurs welkom officieel uit haar slavinnenpositie ver- heten die zich met de dringende irri- heven zijn. maar ik vind toch wel ken- 1 gatie-werken kunnen bezighouden. dustriallseerd land te worden. Zelfs een eigen staal-industrie zal worden ge- schapen, mede met het oog op de de- eervmaal geen koloniaal verleden hebben, zaken te doen en culturele re laties aan te knopen Intussen beant woordt de praktijk nog geenszins aan dez? doelstellingen, Bonn is nog niet actief geworden. Wel zijn er onlangs weer enige tientallen Duitse technici naar de Perzische olievelden vertrok ken. maar dot is louter particulier ini tiatief In de Oosterse landen schrijft men dit veelal toe aan de invloed van ae Westelijke mogendheden, die in hun kwaliteit, van bezettingsmacht de ge legenheid zouden hebben in Bonn een spaak in het wiel te steken. Zo verklaart men het o.a dat de diplomatieke rela ties tussen Duitsland en de landen \-an het midden-Oosten van Duitse zijde veel minder vlot worden geregeld dan omge keerd. Verder ergert men zich in de Oosterse hoofdsteden over de berichtgeving, die de Duitse pers over de tegenwoordige eebeurtenissen in het midden-Oosten, in de eerste plaats over de Perzische ol :ek west ie en de toestand aan het Su»z- kanaal geeft Men vindt dat de Duitse pers daarbii al te zeer afhankelijk is van de grote Angelsaksische nieuws- acentschapen Het Duitse en het Angel saksische belang vallen in het Midden oosten echter niet samen Daarmee zou ook de Duitse pers volgens hen rekening moeten houden Totnogtoe heeft 7.ii het aan deze tact-uit-eigenbelang la ten ontbreken, aldus deze Oosterse --temmen, die langzamerhand bij steeds meer Duitsers weerklank vinden Het zal interessant zijn. dit proces van I Dults-Orientaalse toenadering zorgvul- i dig te volgen. 1 Beurs van Amsterdam Maandag 7 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '51 3% 93li «3% Ned. '48 3VI 84 li 85% Ned '47 3% 3 85H 85% Dollar Ing '47 3 96 96iV Investeringscert. 3 88% 88% Ned. 1962-4 m b. 3.. 87% 70(i Indië '37 A 3 88 87 Grootboek '46 3 87% 87 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 43 43% Nat Handelsbank 86% 87 Ned HandelmiJ141% 141% AKU 158% 159 Lever Br184% 182% Philips 168% 167%- Wilton Feyenoord 151 151 Kon Olie 289% 287% Amst Rubber 93'.i 95 Deli-Bat Rubber 89% 89 Holl Amer lijn 183 185 Kon Ned Stoomboot 128% 129 Ned Soheepv Unie 140% 141 HVA 97% 100% Java Cult 46% 45% Dell Bat Mij101 102% Dell Mij 72% 73% Senembah68% 69% Philips 51 164% 163% MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.. en Gem Leningen Den Haag 1937 1 3.. 99 R'dam '37 I 111 3% 92 92 Indnstr Obligaties Lever Brothers 3%95% 96 Philips Dollarlng. 101 Voorlopig genot.obL 89% 104% MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd Bank 168% 169% Rotterd Bank 168 168% Twentsche Bank 160% Industriële Ondernemingen Ned G enSpIr fabr. 220 211 Rott Droogd Mij 313% 307 i Zwanenb Organon.. 191% 191% j Handelsondernemingen Born Sum H. Mi) 121 123 Intematio 149 148 c Diversen Albert Heyn166% l Ned Mij Walv. Vrt 92% 93 J Spoorwegen p Deb Spoorw Mi). 42% 43% Amerik fondsen Anaconda 54 ex d. 55 i'r t< Shell Unioo7511 75i'fexd- d Fondsen olt Lelden en omgeving (Aandelen) V K_ 4/1 Hol] Constructie 250 Int Kunststof! Ind. 95 Kon Ned Edelmet 71% Prei w a idem 7" Kon Nederl Grofsm 115% 116 lexttei Gebr v Wyk 115 114 Leidsche Wolsplnn. 154 154 Deleman ei l)ros 76% 77% Ver I niiu fabrieken 110 Prei idem UI Lnnaa Dam Cul Mij 140B 140L WerninJu Beioomy. 93%

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 14