LEIDSCH DAGBLAD Fantastische rijkdom in Sydney door „boom"-periode Geen bezorgdheid nodig voor werkloosheid Het werk ter VN te Parijs hervat 90ste Jaargang DONDERDAG 3 JANUARI 1952 00 No. 27497 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6-per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dïr en Adm.: 25041; Red. 21507 Australische landbouwproductie moet omhoog! (Van onze correspondent in Australië). De federale regering van Australië heeft thans officieel bekend gemaakt (en daarmede worden onze vroegere mededelingen bevestigd) dat meer emigranten op het land moeten werken". Er zullen dus meer immigranten geplaatst worden in de landbouw en de landbouw-industrie! De minister voor de immigratie, de heer Holt, heeft verklaard „dat het steeds wassende bevolkingsaantal bezig is het voedsel te verbruiken, dat de regering voor export had bestemd. Aan de groeiende behoefte aan voedsel kan slechts worden tegemoet gekomen indien de landbouwproductie wordt opgevoerd". Terwijl er in de industrie op het ogenblik niet minder dan 3'/2 millioen mensen werken (dit is 85.000 meer dan een jaar geleden), zijn er nog geen half millioen, die in de landbouw hun brood verdienen. Het platteland is leeg, de steden daarentegen zijn overvol. Sydney, waarvan de statistici en eco nomen hadden berekend, dat het in 1972 2','4 millioen mensen zou tellen i thans ruim 1.3 millioen) groeit zó snel. dat dit cijfer al in 1953 zal worden bereikt. De roep om decentralisatie wordt steeds luider gehoord. In dit land met een bevolking van 8.5 millioen is het percentage industrie- arbeiders groter dan in de Ver. Staten, en er werken thans 42.000 mensen min der in de landbouw dan toen er nog maar 7 millioen mensen in heel Austra lië waren. OOK AMBACHTSLIEDEN NODIG. Het platteland heeft niet alleen be hoefte aan landarbeiders, maar ook aan ambachtslieden. Onder de Nederlandse immigranten (wordt in de laatste weken nergens zo- jveel over gesproken als over de ..de •jpressie", ten aanzien waarvan men het niet eens is of zij al of niet zal komen. ■Maar in ieder geval maakt men zich zorgen over de ontslagen, die in enkele industrietakken zijn gegeven. Het aan tal vacante plaatsen in Nieuw Zuid- Wales is nu 8000 geringer, en in heel Australië 16.000 geringer dan op het zelfde tijdstip van het vorige jaar. Toch 'vormen deze feiten geen reële basis voor ongerustheid, want de Kersttijd, welke hier de zomervacantie inleidt, gaat altijd gepaard met een vermindering van werkgelegenheid. Het is bovendien de bedoeling van de federale regering om de verdeling van de arbeidskrachten meer zelf ln de hand te nemen door een doelbewuste economisch-financiële politiek te voeren, die de her-distributie van de arbeids krachten stimuleert en daardoor tegelij kertijd de overbevolkte steden ontlast van de stijgende toevloed van nieuw komers. die door de hoge lonen naar de steden worden gelokt. iDie „her-distributie" zal er op gericht zijn de productie te leiden in banen, waar meer noodzakelijke „essentiële pro ducten worden vervaardigd, bijv. de de fensie- en de voedselindustrie. Deze po- [tlek heeft al tot mindere bedrijvigheid 2 in bepaalde sectoren geleid. ONGELOOFLIJKE KOOPKRACHT. Intussen maakt Sydney een „boom"- periode door. De omzet in de winkels en waren huizen heeft het fantastische bedrag bereikt van 20 millioen Australische ponden if.170 millioen» in drie weken. Op één dag werd voor 2 millioen pond besteed door de grage kopers, die ware veldslagen hebben geleverd om Kerst- cadeaux te bemachtigen. Een algehele werkstaking van bus- en trampersoneel gedurende 24 uur bracht een record aantal auto's in de stad en deze was op vele plaatsen urenlang geblokkeerd door een verkeerschaos. Sydney heeft nog nooit eerder in de geschiedenis een der gelijke chaos meegemaakt en ook nog nooit een dergelijke koopzucht. Tien duizenden hulpkrachten werden door de winkeliers, vooral door de grote waren huizen, als verkopers te werk gesteld en de Kerstétalages en speelgocdpalei- zen spreidden een weelde ten toon. die aan de rijkdom van dit pand geen twij fel laat. Bij de aanblik van die rijkdom is men echter te zeer geneigd te verge ten, dat deze wordt opgebracht door de bodem, door de werkers vait het land, dat om arbeidskrachten schreeuwt. Er zal een groter evenwicht moeten komen tussen de Moloch van de stad en de oneindigheid van het achter land. Uitbreiding van de industrie zonder evenredige uitbreiding van de landbouw en de landbouw-industrie veroorzaakt op de duur een ondraag lijke spanning PLAATSINGSMOGELIJKHEID OM DE 100.000! „Wy zijn bezig met een economische reconstructiealdus heeft premier Menzies yerklaard. „Een dergelijke re constructie betekent een verandering In de werkgelegenheid. Er is echter geen schijn van depressie en geen mogelijk heid van werkloosheid. De plaatsings kansen by de spoorwegen, de mijnen, de ijzer-, staal- en andere metaalindus trieën. de scheepsbouw en de bouwvak ken. alsmede de electrotechnische in dustrie zowel voor geschoolden als voor ongeschoolden lopen nog altijd m de duizenden. Alle honderdduizend werklozen in Nederland zouden hier gemakkelijk een plaats kunnen vinden, indien zij in het verdelingsschema zouden passen! In haar overzicht van het jaar 1951 wijdt de .Times" speciale aandacht aan de Britse luchtvaartindustrie. Het einde van 1951 treft het land aan in een gevaarlijke toestand tengevolge van productiemoeilijkheden. Het afgelopen jaar bevestigde zonder twijfel het Brit se leiderschap voor alle vliegtuigtypen gedreven door straalmotoren, zowel mi litaire als burgervliegtuigen. Het verlies van dit leiderschap ont staat door tekort aan personeel, mate riaal en gereedschap Van deze drie is het laatste vermoedelijk het minst ern stige probleem Zowel het herbewapeningsprogramma voor de luchtmacht als de export zim in gevaar. Drastische maatregelen zijn nodig om meer personeel te werk te stellen. Als de ..Royal Air Force-' geheel ef fectief zal zijn. moet zij een uitgebalan ceerde kracht hebben. Daarvoor zijn met alleen jachtvliegtuigen bommen- werpers, lestoestellen maritieme en verkenningstoestellen nodig, maar ook transporttoestel'.en. Aanzienlijke orders voor jagers en bommenwerpers zijn al geplaatst maar de RAF heeft een Pijn lijk tekort aan transportvliegtuigen Het herbewapeningsprogramma voor de luchtvaart geraakt reeds op het schema ten achter De RAF heeft drin gend behoefte aan nieuw materiaal om de bestaande straaljagers te vervangen die verouderen en de vergelijking met de Russische Mig 15 niet gunstig door-1 staan. Wij zyn bovendien een heel eind ten achter bij de Sovjet Unie in de productie van bommenwerpers aldus de „Times" o m. wij hebben betere proto typen, maar de typen zijn nog niet in dienst. Al lijkt liet net of Bonga (op de de dierentuin ran Washington, voorgrond) zijn speelgenoot-nijl- Zouden de dieren nu werkelijk iets paard Pinky tracht in te slikken. Itij [proeven als er één pinda in hun muil fwSé'iSrS doel niets vreedzamers dan bedelen gemikt wordt? hij Gisteren ls in Zweden de door de Rijksdag geratificeerde wet op de vrij heid van godsdienst van kracht gewor den. Het staat thans elke Zweedse staatsburger vrij al dan niet in de Lutherse staatskerk te blijven of uit te treden. Wat de R.K. kerk betreft, zij heeft met het in werking treden van deze wet sedert 1595 voor het eerst weer de vrij heid gekregen kloosters in te richten en in stand te houden. Volgens de nieuwe wet is het lidmaat schap der Lutherse kerk nog slechts verplicht voor de koning, de minister voor kerkelijke aangelegenheden en de minister van onderwijs, zomede voor rechters en ambtenaren, die zich recht streeks met kerkelijke aangelegenheden hebben te bemoeien en uit de aard der zaak ook voor de hoogleraren in de theologie. Intussen blijft de administratie van de bevolkingsregisters, ook waar het niet- Lutheranen betreft, bij de kerkelijke parochies, zodat zij ook voortaan 60'! van dc kerkelijke belasting als vergoe ding hiervoor zullen blijven ontvangen. MILITAIRE CREDIETEN VOOR INDO-CHINA TOEGESTAAN. De Franse Raad van de Republiek (Senaat) heeft met 293 stemmen voor en 19 (communistische) stemmen tegen de militaire begroting voor Indo-China goedgekeurd. WEERBERICHT OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met flinke opkla ringen en hoofdzakelijk in de kustpro vincies aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen Noord-West en Zuid-West. In de nacht en vroege ochtend op verschil lende plaatsen lichte vorst, morgenmid dag ongeveer dezelfde temperaturen als Vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 4 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.42 uur. Maan op: 11.52 uur; onder: 0.58 uur. hoogwater te Katwijk te 8.27 en 20.54 u. Dit nummer beslaat uit i Hel Noorse vrachtschip Frameg- gen" 2086 ton) is anderhalve kilo meter ten Zuiden van Petten, bij paal 23. op de kust gelopen. Het heeft een gat van enkele meters doorsnee in de Hondsbosse Zeedijk geslagen. Het schip op het strand. Bij eb zal de Framcggen geheel droog komen te liggen. LIBYE ERKENT KONING FAROEK. Libye heeft de nieuwe titel van Faroek „koning van Egypte en Soedan", erkend. In diplomatieke kringen te Londen toonde men zich teleurgesteld over het besluit van de nieuwe staat, hoewel deze beslissing wel duidelijk aantoont, dat de nieuwe staat onafhankelijk is van En geland. Libye zou willen toetreden tot de Arabische Liga. 11 Januari bijeenkomst over verhoging Europese kolenproductie De volgende week zullen de ministers van buitenlandse zaken of financien van 18 Europese landen, die zitting hebben in de bestuursraad van de orga nisatie voor Europese economische sa menwerking. te Parijs bijeenkomen ter bespreking van de onvoldoende kolen- voorziening van Europa, welke de groot ste bedreiging vormt voor de uitvoering van het bewapeningsprogram. Minister Stikker heeft de bestuursraad tegen 11 Januari bijeengeroepen. Van Ameri kaanse zijde is de laatste tijd aange drongen op grotere Europese inspanning tot vergroting van de kolenproductie. aangezien de Europese landen, die onder de Amerikaanse hulpverlening vallen, op het ogenblik ongeveer 700 millioen dol lar per jaar móeten besteden voor de invoer van kolen uit de Verenigde Sta ten De koleninvoer uit de Verenigde Staten wordt voor 1951 geraamd op 28 millioen ton. In een onlangs aan de Raad van Europa gezonden rapport van de O E.E.S. werd eveneens met klem ge wezen op de noodzakelijkheid tot ver groting van de Europese kolenproductie. Reorganisatie in het Amerikaanse belast-nqstelsel OPTREDEN TEGEN FRAUDE. President Truman heeft een herzie ning aangekondigd in het stelsel voor belastinginning. De president zeide, dat de maatrege len ten doel hebben de regering te be schermen tegen opportunisten en kwaadwilligen "te straffen. De posten van de 64 districtsontvan gers zullen vervangen worden door 25 districtsbureaux aan welker hoofd een districts-commissaris zal staan Truman zeide. dat sommige personen van het belastingbureau het vertrouwen der bevolking hadden geschonden „Ik heb instructies gegeven alles in het werk te stellen om deze personen aan de kaak te stellen, wie zij ook mogen zijn en waar zi.i ook gevonden mogen worden", zo zeide hij in zijn desbetref fende verklaring. Een reeks van rege ringsambtenaren en employé's hebben reeds hun post moeten verlaten tenge volge van het ingestelde onderzoek. Oost-Duitsland zet „kiescampagne" voort De Oostduitse regering heeft een wetsontwerp gepubliceerd voor het hou den van verkiezingen in geheel Duits land. Het ontwerp is gebaseerd op de kies wet van de republiek van Weimar van 6 Maart 1924. Het houdt politieke en wettelijke garanties in voor vrije, recht streekse en geheime verkiezingen voor een geheel Duitse Nationale Vergade ring, Men wil geen V.N.-commissies van onderzoek Westduitje candidaten zou den vrij door Oost-Dui Island mogen In het Oostduitse ontwerp is bepaald dat alle Duitse burgers van achttien jaar en ouder aan de stemming mogen deelnemen. De Westduitsers willen het kiesrecht toekennen aan hen die 21 jaar en ouder zijn. Het aantal kiezers vol gens het Oostduitse ontwerp ligt 2 500.000 hoger dan volgens het Westduitse. LITW1NOF TER AARDE BESTELD. Gisteren is Lltwinof, de vroegere Sov jet-Russische minister van buitenlandse zaken, te Moskou begraven. Zijn weduwe leidde de stoet van treurenden De dra gers van de baar werden geleid door de plaatsvervangende minister van buiten- laandse zaken Gromyko. Onder hen be vonden zich twee andere plaatsvervan gende ministers van buitenlandse zaken, namelijk Zorin en Goesef. DS NIEMOELLER TE MOSKOU AANGEKOMEN. Ds Martin Niemoeller. leider van de Protestantse kerk in Duitsland, is in gezelschap van zijn dochter Ada te Mos kou aangekomen. Hij werd op het vlieg veld begroet door aartsbisschop Macarl en vertegenwoordigers van de Russische orthodoxe kerk. de Perzie ertoeft. medegedeeld, dat verheugd is over het verlangen van de bank om Perziè te helpen zo verneemt de „New York Times" uit Teheran. Vol gens het blad heeft de missie Perzié er van in kennis gesteld, dat de bank de mogelijkheid overw eegt om een staf technisch personeel te i exploitatie van de raffinaderij de productie en verkoop van de Perzi sche olie te financieren Alvorens hier toe kan worden overgegaan, moet ech- er overeenstemming over de kwestie 'an de prijs worden bereikt Leden van Ie missie der Wereldbank hebben uit eengezet. dat zij naar Perzië zijn gezon den om inlichtingen in te winnen en dat zij geen bevoegdheid hebben om onder handelingen te voeren of voorstellen te doen. Detbank zou zich niet inlaten met de kwestie van de verdeling der winsten en zij zou in ieder geval niet te doen willen hebben met het probleem van de schadevergoeding voor de Anglo Iranian Oil Company. om apenootjes bij de bezoekers van DE „FLYING ENTERPRISE" NOG DRIJVENDE. De ..Flying Enterprise" is nog altijd voor de drijvende. 300 mijl ten Z.W van Ierland. De kapitein blijft aan boord teneinde te voorkomen, dat het schip het eigen dom wordt van degeen. die het bergt De maatschappij van het vaartuig zou Bredase Van Goghs stuntelige copieën De te Breda door de 82-jarige heer Schalk ontdekte drie doeken van „Vin cent vain Gogh" blijken copieën te zyn, aldus het oordeel van een Haags expert. niemand aan boord zou zijn als het veiligheid gebracht zou worden. In een van de torpedoboot jager John W Weeks ontvangen mededeling is ge zegd. dat pogingen om levensmiddelen en andere benodigdheden aan kapitein Carlsen over te brengen zijn mislukt Men zou later, wanneer het weer was verbeterd, nieuwe pogingen ondernemen Hoewel de zee nog ruw is. houdt het schip zich goed. Verwacht wordt, dat de sleepboot ..Turmoil" hedenmiddag ter plaatse zal zijn. Nieuw anti-agressie-voorstel De politieke commissie der Verenigde Naties heeft gisteren, na een reces van 10 dagen haar werkzaamheden hervat.! In de resolutie worden alle staten leden der Verenigde Naties verzocht strijdkrachten in gereedheid te hou den, om aan een aanval het hoofd te kunnen bieden, en om het opgeven militare deskundigen, die technische adviezen kunnen geven. een hoge prijs moeten betalen indien Op verzoek van een kunstliefhebber wer- den de doeken namelijk door een Haags deskundige onderzocht Deze zeide. dat twee der doekjes stuntelige copieën wa ren naar schilderijen van Van Gogh, die ach thans bevinden in het Króller- Müller Museum te Hoenderlo. Afbeeldin gen der originelen onder de nummers 41 en 46 in de bekende Hyperion-uit gave van J. Baart de la Faille hadden als model gediend. Het derde doekje is naar de expert verder mededeelde, ken nelijk van de hand van dezelfde copiïst. Instemming van president Truman MET AANBIEDING VAN CARILLON. President Truman heeft uitmg gege ven aan zijn grote instemming met het voornemen om ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan de Ver. Staten een geschenk in de vorm van een carillon namens het Nederland se volk aan het Amerikaanse aan te bieden. Dr van Heuven Goedhart: Vluchtelingenstroom 1 duurt voort De noge Commissaris der V.N. voor vluchlelingen-zakcn. onze landgenoot dr G. J. van Heuven Goedhart, heeft gisteren in de sociale commissie der V.N. verklaard, dat cr na het ophef fen van de internationale vluchte lingenorganisatie (IRO) nog tenminste 1.250.000 vluchtelingen hulp nodig hebben. De voortdurende stroom vluchtelingen De Amerikaanse afgevaardigde Ben in de ianden in Centraal-Europa. 15 000 Cohen verklaarde dat in het rapport de —20000 per jaar. noemde dr Van Heu- nadruk gelegd wordt op l»et belang van ven Goedhart de voornaamste belem- een onmiddellijk optreden in geval van mering voor een snelle oplossing van het agressie. Naar zijn mening zou het plan vraagstuk. Zijn bureau heeft bijkanto- een „improvisatie", zoals bü het uit- ren in Bonn. Wenen en Washington. Hij breken van de Koreaanse oorlog mei hoopt deze maand een bijkantoor in nodig maken. België te openen, gevolgd door kanto- De Australische afgevaardigde Hood ren in Griekenland en Italië, zeide. dat de indieners van de resoiune Om de nadruk te leggen op de urgen- niet de Veiligheidsraad opzij wilden tie van het vraagstuk deelde de Hoge schuiven. Dit lichaam had z i. echter Commissaris mee. dat een Britse tuber- bewezen niet altijd te kunnen werken, culose-speciahst ongeveer 400 gevallen De Veiligheidsraad of de algemene ver-1 van TBC had gevonden onder vluchte- gadering zouden moeten beslissen, welke lingen te Triëst. bijzondere maatregelen zouden moeten! worden genomen. ONTSLAG AAN Hood verklaarde voorts, dat zijn land 1 TEXTIELARBEIDERS? a cc oord gapt met het instellen van een militaire adviescommissie. De kosten! Afzet en hquiditeitsmoellykheden zijn zouden echter moeten worden gedrazen j oorzaak dat de firma Schrader. Schnei- door de Verenigde Naties en niet doorder Tyert en Co te Delden. een de landen, die advies vroegen. j katoen- en wolfabriek, ontslag heeft Volgens de Zweedse vertegenwoordiger j aangevraagd voor 40 man van haar Voust werd in het rapport niet duid»»-1 personeel, luk eenoez naar voren gebracht, dat de, Zü begon met het in behandeling nemen van een door elf staten inge diende resolutie, waarin steun wordt j De commissie voor het bestuderen gegeven aan voorstellen van de com-.van collectieve maatregelen heeft eer missie voor het bestuderen van ge- I rapport by de politieke commissie inge- meenschappelyke. door de Verenigde diend, waarin wordt voorgesteld: Naties le nemen maatregelen, „om del l. Het instellen van een internationaal kansen op oorlog te verminderen". sohaduw "-leger om weerstand te ble' De elf indieners zyn: de Verenigde 2. Een stelsel van economische maat- Staten. Groot-Bnttannie, Australië. Bel- regeien. dat ten doel heeft een aanvaller gie. Turkye. Frankryk. Joego-Siavie. te blokkeren. Brazilië Canada, de Philippynen en j 3 Diplomatieke en politieke sancties, Venezuela. De Sovjet-unie heeft reeds om verzekeren, dat een land. dat een verklaard de voorstellen der commissiels begonnen, geheel van de rest In stryd met het handvest te achten, van de wereld wordt afgesneden, daar zy met voorzien in inschakeling - - V3n de Veiligheidsraad, waar Rusland en de andere grote mogendheden over het iecht van veto beschikken. Schaapherders uit de Landes. een provincie in het Zuid-Westen van Frankrijk, vragen een Parijse politieagent de weg. Deze streek van Frankrijk is zo moerassig dat schaapherders ge woon zijn op stelten te gaan. Ze dragen jassen van schapenbont en Baskischc mutsen. In geitenleren buidels houden ze de landwijn koel. Met lange slokken kunnen ze de kudden vanaf hun hoge positie bij een houden. Deze twee bezoekers van Parijs zijn leden van een Vereniging voor Folklore uit Albret. leden der V N. zich moeten neerlegden bij de beslissingen van de Veiligheids raad. Indien er echter een besluit door j de algemene vergadering werd geno men. behielden de leden het recht om I NED. REIS VERENIG ING. Thans 76.000 loden. Het afgelopen Jaar is voor de Neder- te beslissen of zy zouden deelnemen aan landse Reisvereniging wel zeer gunstig de ultvoerinc van de maatregelen Daar- geweest, want m groejjsverband zyn op om was Zweden voorstander van een reis geweest 25.000 leden, tegenover 15.000 in het voorgaande Jaar. Aan de zeer goedkope reizen naar Zwitserland en Oostenryk namen resp. 6000 en 10 000 leden deel. Het ledental steeg met 24 000 leden tot ruim 76 000 welk cijfer sinds 1930 niet meer werd bereikt. In de loop van 1952 rekent men daar op 100.000 leden. BRAND IN KINDERK AMER Twee Gewonden In een woning aan de Ruychrocklaan te Den Haag is op Nieuwjaarsmorgen een kinderkamer brand ontstaan, doordat een brandend electrisch kachel collectief veiligheidssysteem op basis van uitspraken van de Veiligheidsraad, ook al achtte Vougt een veilighelds- svsteem gebaseerd op eenstemmigheid der grote mogendheden (waar het voor gestelde stelsel tengevolge van het veto recht op neerkomt» gebrekkig.. Zweden had voorts geen bezwaren tegen de technische gevolgtreicklngen van dc commissie maar behield zich het recht voor een eindbeslissing te nemen over de aanbevolen maatregelen. De Britse afgevaardigde Jovn Coulson zeide, dat het rapport getuigde van een „verdienstelijke mate van overeenstem ming tussen de verantwoordelijke lan den" Hij achtte het. vooral met. Koreatje te dicht bij een commode was ge- voor ogen, een verstandige voorzorg om: plaatst. Een jongetje van 16 maanden collectieve maatregelen te overwegen. en een meisje van 2ü jaar werden met Hierop werd de vergadering verdaagd brandwonden ln bewusteloze toestand tot heden. De Russische minister van j naar het Ju'lianakinderziekenhuls over- buitenlandse zaken, Wisjinsky, zal dan gebracht. Er is geen gevaar voor hun het woord voeren. lieven.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1