LEIDSCH DAGBLAD 331% ZUIVER WOLLEN DEKENS KORTING JOile Jaargang MAANDAG 31 DECEMBER 1951 l 00 No. 27495 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorsi en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal; f 040 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 OP DE DREMPEL AL WEER een jaar! Hoe kort lijkt het nog geleden, dat wy aan de vooravond van het thans byna voorbije jaar op dezelfde stoel en met dezelfde vulpen ons zetten tot het schrijven van een korte terugblik op de vergleden jaargang. En toch: wat is er in die sindsdien verlopen 365 dagen niet oarzaglyk veel gebeurd en veranderd H.et alleen in die grote wereld daar buiten. waarover wy in de beslotenheid van deze Oudejaarsavond althans op de-ze plaats niet willen spreken, maar ook in ons eigen kleine wereldje van de p?r:-ooniyke familie-, vrienden- en ken nissenkring. Al die grote en kleine ge beurlijkheden vormden tezamen een v eer spiegeling van het Leven zelf, een bonte mengeling van droeve en vrolyke ervaringen en belevenissen. Er ZIJN er maar weinigen, die op een dag als deze en vooral in de latere avonduren, ontkomen aan de neiging om, in welk tempo dan ook, het afgelopen jaar in de herinnering de revue te laten passeren. Er waren ln ieders privé-leven hoogte- en diepte punten: Wy ondergaan vanavond op nieuw het schrynende leed om een dier bare dode; wy voelen het gemis van een zoon of een goede vriend, die naar verre gewesten trok om een toekomst op te bouwen, waartoe ons overbevolkte landje hem geen mogeiykheid schonk. Wij ge denken vanavond onze jeugdige landge noten, die ginds in Korea hun leven op h=t 9pel zeten in de strijd voor een be tere wereld, waarin niet langer de macht van het brute geweld regeert, zomede hen. die trots alle moeilijkheden en te leurstellingen hun levenstaak in Indo nesië tot een goed einde trachten te brengen. Wy denken ook aan de biyde gebeurtenissan in onze allernaaste fa miliekring: een verloving, huwelijk of cennsvermeerdering en. niet in de laat ste plaats, de onzegbaar-grote zegen T3n een goede gezondheid, die ons in staat stelde onze dagelykse werkzaam heden met een opgewekt gezicht te ver richten. OOK AL bleven vele grote en kleine wensen onvervuld, ons allen past bij ieze Jaarwisseling, die onontkoom baar tot bezinnng noopt, een gevoel van Innige dankbaarheid voor het vele goede dat 1951 ons sohonk. Moge de Oudejaarsavond 1952 ons allen tezamen terugvinden, gezond naar lichaam en geest, temidden van een we reld die ons veroorlooft te genieten van de vreugden, die het Leven ons dagelyks biedt. Mits wij slechts zo verstandig en le venswijs zyn om die voorrechten niet te aan-aarden als iets wat vanzelf spreekt, maar ze besohouwen als een bron van werkeiyke vreugde en een zegen, welk besef ons er iedere dag van bewust doet zijn. dat het Leven goed is om geleefd te worden, doch ons tevens de plicht op- Ier om ook goéd te leven In die geest wensen wy al onze mede werkers. abonné's en adverteerders ge durende het komende jaar veel liefs en weinig leed.... Een speciale correspondent van het officiële Joegoslavische persbureau „Tnnjoeng" meldt dat de Hongaren ver sterkingen aanleggen op een tien dagen geleden door hen in de rivier Moera die op de grond van Hongarye en Joe- go-Slavië stroomt bezette kleine eiland. Voorts zyn tegenover het eiland, op Hongaars gebied, troepen samenge trokken, die zijn uitgerust met mortie ren en zware machinegeweren. De Joegoslavische regering beschouwt het bezette eiland als een deel van Joe- go-Slavië. zy heeft tegen de bezetting bij de Hongaarse autoriteiten gepro testeerd, die dit protest evenwel hebben verworpen. Met 510 tegen 109 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering de mili taire credieten goedgekeurd. De credieten bedragen 380 milliard francs. Tegen stemden de communisten en acht radicalen en volksrepubliekei- Het debat over de belastingen en be zuinigingen voor 1952, dat Zaterdag zou beginnen, is als gevolg van oppositie onder regeringsaanhangers uitgesteld. Een nieuwe datum voor de debatten is niet vastgesteld. Waarnemers vrezen, dat begin Januari een nieuwe kabinetscrisis zal ontstaan. ALLE POLITIEKE GEVANGENEN IN OOSTENRIJK BEGENADIGD. Het Oostenrykse ministerie van justi tie heeft medegedeeld, dat alle politieke gevangenen in het land thans begena digd zijn. Slechts 158 van degenen, die door volksgerechtshoven als Nazi-aanhangers veroordeeld waren, bevinden zich nog in dp gevangenis, maar alleen, omdat zij ook gewone misdaden begaan hebben. WEERBERICHT Guur Nieuwjaar De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankeiyk zwaar bewolkt met regen en overwegend matige veramderlyke vind Later wisselende bewolking met fr.<ele buien, waarvan sommige met ha- te. of natte sneeuw en tot krachtig of stormachtig toenemend? Westelijke wind. Morgen overdag kouder dan van- daag. daag (Opgemaakt te 10 uur"). 1 JANUARI. Zon op: 8.46 uur; onder: 16 38 uur. Maan op: 11.17 uur; onder: 22.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.06 en 18.26 uur. (2/1 te 6.53 en 19.15 uur). Dit nummer beslaat uit 16 pagina's Nederlands geschenk aan Amerika „een Klokkenspel" Uit dank voor bevrijding en hulpverlening Ter gelegenheid van Koninklijk bezoek Zoals bekend, zullen H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard in de eerste helft van 1952 een officieel bezoek brengen aan de Ver. Staten van Amerika. De gedachte is nu ge rezen. bij die gelegenheid een geschenk van het Nederlandse volk aan te bie den in de vorm van een groot klok kenspel. Over dit plan heeft de voor zitter van het werkcomité, dr L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, in een persconferentie nadere mededelingen gedaan. Dr Kortenhorst betreurde de reeds verschenen publi caties over dit onderwerp. Ze waren ten dele juist, ten dele onjuist en voor het grootste gedeelte indiscreet. Het is zelfs zó, dat- president Truman het plan in een courant voor het eerst ge lezen heeft. Het plan aldus de heer Korten horst verkeert dan ook in het aller eerste stadium van voorbereiding. Het denkbeeld is afkomstig van de heer G. C. Verheul, werkzaam bij de persdienst van het Departement van Economische Zaken. Via de industrie is het denkbeeld toen aan dr Kortenhorst doorgegeven. Hij stelde zich in verbinding met H.M. de Koningin die aanstonds het plan toejuichte. De uitvoering van het onderhavige plan zal niet uit belastinggeld, maar uit vrijwillige by dragen worden bekostigd. De eerste reacties uit Amerika luiden z$er gunstig. Secretaris van het werk comité is de heer H. B. Verwayen te s-Gravenhage, penningmeester is de heer mr Fockema Andreae. de vroegere Staatssecretaris van Oorlog en Marine, firmant van de bankiersfirma R. Mees en Zoonen te Rotterdam. Voorts hebben in het werkcomité nog zitting mevrouw Meihuizen—ter Brake, voorzitster van de Huishoudraad en prof. mr B. C. Slo- temaker, gedelegeerde van de Stichting van de Arbeid. Aan het hoofd van een comité van aanbeveling zal staan mr J. Jonkman, voorzitter van de Eerste Ka mer. Het grootste klokkenspel van Neder land bezit Rotterdam. Het bestaat uit 49 klokken (vier octaven». Een dergelijk spel zou men de Ver. Staten willen aan bieden. Wat de kosten daarvan betreft is gesproken over vier ton maar dr Kor tenhorst acht deze schatting wel aan de hoge kant. Intussen zal het niet gereed kunnen zijn wanneer, in April waar- schyniyk, de Koningin en de Prins naar Amerika gaan. Er zal dus een symboli sche overdracht plaats hebben. De idee van een klokkenspel acht dr Kortenhorst daarom zo goed. om dat het een typisch Nederlands pro duct is en zich leent tot veel symbo liek. Op klokken kan men inscripties aanbrengen en bepaalde bevolkings groepen kunnen afzonderdyk een klok i bydragen. Men denkt in dit verband o.a. aan de schooljeugd, de studenten, de werkgevers en werknemers, mid- j denstanders, boeren, kunstenaars, de 1 vrouwen, de elf provoncien. de ver- zetsbeweging. de delen der Ned. Weer macht. de ambtenaren, de kerken, de kunst, de sport, de scheepvaart enz. De ondergrond van het geschenk is het uitdrukken van onze dankbaar heid in verband met onze bevrijding en de verder verleende hulp. Het ligt m de bedoeling, dat de ge- zameniyke Nederlandse klokkenindustrie de vervaardiging van het geschenk ter hand zal nemen. Men zou het carillon liefst in Washington willen .zien, maar hieromtrent staat ruets vast, ook niet, of er comitéleden naar Amerika zullen gaan, hoewel dit laatste wel in de be doeling ligt. Het secretariaat van het comité ls voorlopig in het Tweede Kamer-gebouw gevestigd. Dr Kortenhorst zal op Oudejaars avond voor de radio een woord van aan beveling spreken. Zal Argentinië binnenkort atoomenergie uitvoeren? Inplaats van materiaal, zoals steen kool en olie. in te voeren, zal Argentinië binnen afzienbare tijd mogelijk atoom energie uitvoeren .verpakt in keurige dozen met splytbare stoffen" aldus seint Reuters correspondent uit Buenos Aires. Zo leggen althans geleerden een re cente verklaring van professor Richter uit. de directeur van het Argentynse onderzoekstation op Huelmul. De Argentijnse industriële capaciteit zou slechts ln staat zyn een deel van de te produceren energie te absorberen De overblijvende energie zal mllliarden voor dit land betekenen en Argentinië zal geen moei'.ykheden meer hebben met buitenlandse valuta of economische zaken. Het zal dan tijd worden er over te denken, hoe wy het geld. dat wy zul len verdienen, zullen investeren aldus de professor. Zoals reeds gemeld, zou Argentinië samenwerken met een sterk geïndustri aliseerd" land, overigens niet met name genoemd. (Ingez. Med.-adv.) Churchill ontmoet Truman voor de derde maal Electrisch vermogen opgewekt door atoomenergie De commissie voor de atoomenergie ln de V. St. heeft meegedeeld dat Ameri kaanse geleerden er voor de perste maal in zyn geslaagd door middel van atoom energie electrisch vermogen op te wek ken. De commissie verklaarde dat de proef niet ten doel had aan te tonen, dat het mogelijk is op economisch doelmatige wijze atoomenergie te gebruiken voor het opwekken van electrisch vermogen. „Doch de uitbreiding van onze techni sche kennis door dit experiment zal mogelijk haar nut bewijzen by het in de toekomst ontwerpen van kernsplit singsreactoren, die moeten dienen voor het opwekken van electrisch vermogen tegen een kostprijs, waardoor concur rentie met de langs andere weg opge wekte electrische kracht mogelyk wordt" aldus de commissie. Vertrek 24 uur vertraagd (Van onze Londense correspondent). Churchill, zal evenals op zijn oor- logsreizen door zyn lyfarts, lord Moran, naar Washington worden ver gezeld. Aan de Paus stelde Churchill zyn geneesheer indertyd voor als: „de man. die myn leven redde". Dat was na het herstel van de longontsteking, welke hy in Noord-Afrika had opgelopen. Het is bijna tien jaar geleden, dat Churchill in Washington Roosevelt ont moette.na Pearl Harbour. Hy heeft Truman reeds drie maal ontmoet. Het is de tweede keer dat hy hem als pre mier bezoekt. Truman en Churchill wa ren in 1945 in Potsdam, de Britse pre mier ontmoette de Amerikaanse presi dent verder toen hy in 1946 zyn geroem de rede in Fulton hield. Churchill was het laatst als premier in Amerika toen hy Roosevelt ln diens woning in Hyde park te Washington, ln September 1944 bezocht na de eerste Quebec-conferentie. Churchill's bezoeken in de oorlog heb ben steeds tot grote besluiten geleid. Zijn besprekingen met Roosevelt in Augustus 1941 resulteerden in het Atlantische handvest en in vergrote leen- en pachtleveringen, alsmede in de oprichting van een gecombineerde generale staf en andere gecombineerde lichamen. Spoedig daarop kwamen de eerste Amerikaanse troepen naar Enge land. Churchill wenst thans zo groot moge- lyke verheldering van de staande pro blemen, zodat elk der partijen precies weet waar zy staat. Dat kan de samen werking slechts ten goede komen. Want het hoofddoel van het bezoek is iets te herstellen van het kameraadschappe- ïyke samengaan tussen de beide landen, zoals dat tydens de oorlog het geval was. Erkend wordt dat ook de vorige regering alles heeft gedaan om met Amerika op goede voet te blyven, doch een voort durend nauw contact op alle niveau's is een ideaal, dat Churchill thans tracht te herstellen. In de oorlog was dat na- tuuriyk gemakkeiyker dan tegenwoordig. Roosevelt's handen waren minder ge bonden dan die van Truman op het ogenblik. Na aankomst in New York aan het einde van de week zullen Churchill en Eden onmiddellijk naar Washington doorvliegen. Na vyf dagen conferenties zullen zij twee dagen naar New York gaan en daarna een vierdaags bezoek brengen aan Ottawa Op 15 of 16 Januari keren zy dan naar Washington terug. Churchill zal waarschijnlijk op 17 Januari het Amerikaanse congres toe spreken. op 19 of 20 Januari zullen de Britse ministers, zoals het plan is, te rugvliegen naar Engeland. Alle brandende kwesties zullen aan de conferentietafel de revue passeren. Het zal zeker van Churchill's indruk ken in Amerika afhangen of hij al of niet gevolg zal geven aan zijn wens om een gesprek onder vier ogen met Stalin te hebben. Dit is een gedachte, welke hem niet los laat. Een zeer belangryk agenda-punt zal zijn de voortgezette Amerikaanse hulp voor de Britse bewapening. Churchill wil voor de burgerlijke economie geen beroep meer op Amerika doen. In zyn radiorede gaf hij nogmaals duidelyk te kennen, dat Engeland ten koste van drastische offers op eigen benen wenst te staan Zonder voldoende bijstand op militair gebied zal Engeland echter on- vermydelyk zyn bewapeningsprogram moeten inkrimpen. Churchill moest reeds toegeven dat Aneurin Bevan gelijk had toen hij beweerde dat Engeland afgescheiden van het geld niet in staat zou zijn het voor het eerste jaar uitgetrokken reusachtige bedrag te be steden. zulks door gebrek aan arbeiders, grondstoffen en technische capaciteit. Churchill zal vooral aandringen op gro tere Amerikaanse staalleveranties. De Britse premier wil onder geen om standigheden als een bedelaar met de hoed ih de hand naar Washington gaan. maar het liefst terugkeren naar het in de oorlog beproefde systeem der leen- en pachtovereenkomst. De Amerikaanse luchtbases in Enge land of op Brits grondgebied, zouden dan als tegenprestaties voor verdere Nieuw mond- en klauwzeer virus in Alphens Boeren, isoleert Uw vee! Naar wy van welingelichte en be trouwbare zyde vernemen, hebben zich in de laatste dagen in de omgeving van Alphen aan den Rijn verscheidene doorbraken voorgedaan van de, naar men hoopte, als gevolg van de veel vuldige vaccinaties bereikte immuni teit tegen mond- en klauwzeer. Het meest onrustbarende van het ge val was. dat de ziekte zich voordeed zowel bij dieren, die recent waren in geënt ais by koeien, die reeds eerder aan mond- en klauwzeer hadden gele den. Het vermoeden lag derhalve voor de hand. dat het hier een besmeUing betrof met een virus van een stam, waartegen het onlangs op grote schaal ingespoten vaccin geen immuniteit waarborgde. Biykcns een mededeling van de In specteur van de Veeartsenijkundige Dienst in het district Noordelijk Zuid- Holland, Is deze veronderstelling he laas juist gebleken. omgeving In minstens één geval is met zeker heid vastgesteld, dat een nieuw virus van de stam C in dit district is op getreden, waartegen vaccin van de Stam O of A of A 5 geen bescherming oplevert. Waarschynlyk zal pas over ruim een maand entstof tegen stam C beschik' baar kunnen worden gesteld. Wij hebben onze zegsman gevraagd op welke wyze de veehouders in afwachting van dit tijdstip hun veestapel het beste tegen dit nieuwe dreigende gevaar zou den kunnen beschermen. zyn advies luiddeLaat de boeren het risico van infectie van hun vee tot een minimum beperken. Laat geen vreem den toe tot uw stal en laat uw dieren vooral niet van stal tot stal gaan. Dit laatste Impliceert het advies om noch natuuriyke, noch kunstmatige be vruchting te doen plaatsvinden en geen nieuwe dieren aan de veestapel toe te voegen. Foto L. Boom, Leiden HET LEIDSE WOLLENDEKENHUIS HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG hulp in de vorm van een lening of van materiaal- en wapenleveringen in natu- ra kunnen worden beschouwd. Hangende controversen tussen Enge land en Amerika zyn: de Britse afzydig- heid van het Europese leger, de benoe ming van diverse opperbevelhebbers in clusief het al of niet creëeren van een commando-post voor de Atlantische Oceaan, de vraag of het nieuwste Engel se geweer al of niet als standaardwapen moet worden aanvaard en de uitwisse ling van atoomgeheimen. Churchill en Eden zullen gedurende hun bezoek aan de Verenigde Staten geen afstand doen van hun Britse rege ringsbevoegdheden. Zy zullen gedurende hun verblyf in de Verenigde Staten en Canada voortdurend met Engeland in verbinding blijven. Lord Salisbury zal Eden op het Britse ministerie van bui tenlandse zaken vervangen, terwyl de kabinetsvergaderingen zullen worden gehouden onder voorzitterschap van de minister van openbaar welvaart, tevens leider van de conservatieve Lagerhuis- fractie Crookshan. Het vertrek van het Engelse passa giersschip ..Queen Mary", waarmee Churchill zich naar de V. S. zal bege ven. is 24 uur vertraagd door een defect aan de ankerinstallatie. Churchill zal nu op dertig kilometer afstand van New York met een kotter van de „Queen Mary" worden gehaald en verder per auto en vliegtuig naar Washington reizen, waardoor geen wij ziging behoeft te worden gebracht in het programma der besprekingen. MORGEN GEEN COURANT Morgen. Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zyn onze Bureaux de gehele dag gesloten. Perzië ter stembus Een woordvoerder van de Perzische reeerins heeft verklaard, dat het thans aan Perzen verboden is naar het bui tenland t« reizen. De maatregel was eenomen met het oog od het tekort aan deviezen. Afgevaardigden van de ODDositie in Perzie zim een campagne begonnen voor het verzamelen van handtekenin gen voor een motie van wantrouwen in premier Mossadeq. Tot dusver hebben 18 afgevaardigden de motie onderte kend. Nog 23 afgevaardigden moeten er hun handtekening onder zetten voordat de motie aan de sjah kan worden aan geboden. Politieke waarnemers te Teheran ziin van mening, dat indien een voldoende aantal afgevaardigden de verklaring zil tekenen, de siah maatregelen zal moe ten treffen. Bli ongeregeldheden tijdens de Perzi sche algemene verkiezingen znn wier personen om het leven gekomen en 106 personen gewond. In hqt district Dara- gaz in Noord-Oost-Perzie is de stembus door betogers gestolen waardoor op nieuw gestemd moet worden. Volgens een woordvoerder van de Perzische regering wordt heden te Te heran een delegatie uit de VS. ver wacht. die voor de wereldbank een rap port zal opstellen over de olipraffina- derii te Abadan. VRIJGELATEN VIER AMERIKANEN IN HONGARIJE GOED BEHANDELD De vier Amerikaanse vliegers, die door de Hongaarse autoriteiten, na betaling van een grote boete door de Amerikaan se regering, op vrye voeten zyn gesteld, zijn Zaterdag in Erding, in Beieren, aangekomen De vliegers bevestigden dat zy het Hongaarse luchtruim geheej onopzette lijk hadden geschonden. Toen hun vlieg tuig opdracht tot landen kreeg, meenden zij dit op Joegoslavisch gebied te zullen doen. Eerst op de begane grond bemerk ten zy, toen zy werden gearresteerd, hun vergissing. De vliegers verklaarden wel zeer veel ondervraagd te zyn, doen zU hadden geen klachten over de be handeling of voeding.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1