LEIDSCH DAGBLAD Besprekingen te Parijs over Europees leger Egypte wil niet wijken m Kabouter 90ste Jaargang VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 00 No. 27493 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorsi en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5 15 per kwartaal: f 0 40 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Nog geen belangrijke besluiten Adenauer, de West-Duitse bondskan selier, zal het Franse standpunt inzake eeii sterk centraal gezagsorgaan voor het toezicht op het voorgenomen Euro pese leger op de conferentie te Parijs, die gisteren is begonnen, steunen. Een Duitse functionaris verklaarde, dat Ade nauer de Franse pogingen zou onder steunen om de vrees van Nederland, B-lgië en Luxemburg voor een te ge centraliseerd gezagsorgaan te overwin nen. Genoemde functionaris liet zich optimistisch uit over de mogelijkheid, dat een Frans compromisvoorstel tot overeenstemming zou leiden over de vorming van een Europees leger. Vol gens het Franse voorstel zouden de eerste twee of drie Jaren van het be staan van het Europese leger als een experimenteel stadium worden be schouwd. De Benelux en de andere be trokken landen zouden dan kunnen er varen hoe het leger in de practijk zou functlonneren. De Franse minister van buitenlandse taken Robert Schuman heeft op een persconferentie het Belgische denkbeeld verworpen dat er een proefperiode van drie jaar diende te zyn voor het Euro pese leger, gedurende welke elk lid zich zou kunnen terugtrekken. De ministers hebben zich op hun eer- Krachtige stormen over Engeland en Ierland Aan de Britse kusten heersen zware stormen. Op sommige plaatsen bereikte de wind een snelheid van 150 km per uur. Twee mannen zijn om het leven gekomen en op zijn minst vier worden vermist. Scheepvaart en vliegverkeer ge raakten in de war en op het land werd schade veroorzaakt aan de leidingen, waardoor gehele steden in het donker kwamen Bomen werden ontworteld, da ken weggerukt en op verscheidene plaat sen ontstonden overstromingen. In Lamdsend kwam een visser om het leven, doordat een geweldige golf hem meesleurde, toen hij zijn bootje op het droge trachtte te slepen. Bij St Johns werd een man in het water geslingerd. Hij verdronk. In Wales spoelde een lege vissersboot aan en men meent, dat de twee opvarenden verdronken zijn. Ver scheidene telegraafkabels tussen Groot- Brlttannië en Ierland en Noord- en Zuid-Amerika raakten in het ongerede. Het vliegveld Shannon (Ierland) kwam gedeeltelijk cmder water te staan. Een siratosfeerkruiser werd over de lan dingsbaan gedreven. De Queen Eliza beth. die op weg naar huis is, heeft reeds twee dagen vertraging. ste conferentiedag beperkt tot het op stellen van een agenda. Men is het eens geworden over een ontwerp voor drie „gezagsorganen" en wel de volgende: een defensiecommissa- naat, een raad van ministers en moge lijk een „Europese assemblee". De ont werpen zullen morgen verder besproken worden. West-Duitsland was op de conferentie vertegenwoordigd door staatssecretaris Hallstein. Een Franse woordvoerder zelde, dat men het ook eens geworden was over een „overgangsperiode" van niet bepaal de duur. België, en in mindere mate Nederland, bleef een gereserveerde hou ding aannemen ten aanzien van de po litieke aspecten van het leger. Ds Niemoeller zal Sovjet-Unie bezoeken Ds Martin Niemoeller. leider van de buitenlandse dienst van de Duitse evan gelische kerk en president van het Hes- sische kerkgenootschap, zal in de ko mende degen naar Moskou reizen, waar hij, naar hij mededeelde, het streven der oecumenische beweging (dat is het stre ven naar samenwerking en toenadering tussen de verschillende Ohristelijke ker ken, de R.K. uitgezonderd) en het ver band hiertussen en de Christenheid In het algemeen, wil bespreken. De Russi sche kerk is niet aangesloten bij de we reldraad van kerken. „Er schijnt thans enige ontspanning te zijn ingetreden: wij willen daarom pogen contact te leg gen", aldus Niemoeller. Ds Niemoeller zal in de Sovjet-unie geen preken of lezingen houden. Hfj zal echter wel pogen het vraagstuk der zich nog ln de Sovjet-unie bevindende Duitse krijgsgevangenen met de Russi sche autoriteiten te bespreken. Nieuwe demonstraties De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft op een persconferen tie te Rome, naar onze correspondent aldaar meldt nog eens het Egyptische standpunt uiteengezet. Daaruit blijkt dat de regering Nahas Pasja niet aan wij ken denkt. Hii zeide o.a. nog: Indien Egypte moderne wapenen ont vangt, kan het land in 1954 zelf voor een afdoende verdediging van de kanaal zone zorgen. Door boycot-maatregelen zal Egypte de Engelsen thans dwingen te vertrekken Britse troepen behoren niet thuis in Egypte, evenmin als in Pales tina de Soedan. Irak en Lybië. Franse troepen niet in Marokko, Tunis en Al giers. Het communistische gevaar achtte de minister in Egypte niet groot in ver band met de tradities van het Moham medaanse geloof. De communistische propaganda wint echter veld juist ten gevolge van de aanwezigheid van Britse troepen. Egypte zou weigeren deel te nemen aan een eventueel mediterraan pact, waarin Israel zou worden opgenomen. De minister verklaarde zich voorstan der van algehele neutraliteit voor de Arabische landen ter vermijding van een wrijving tussen Oost en West. De opzienbarende benoemingen van adviseurs van de koning zijn niet sensa tioneel. aldus de minister. De twee man nen bezitten grote ervaring en misschien verwacht de koning dat zü Londen kun nen overtuigen van de noodzakelijkheid de Egyptische Soedan voor goed te ver laten. Z.M. Idris I. de'nieuwe vorst van de staat Libye. De eerst vorst van deze nieuwe staat, die dezer dagen zijn onafhankelijkheid verkregen heeft, is het hoofd van de secte der Snnotissis. Geen vorderingen in Korea In Korea komt men geen stap verder bij de besprekingen. Van de zijde der VN blijven berichten binnenkomen over versterking der vlieg velden van de Noordelijken. Over de krijgsgevangenen is men het evenmin eens geworden en over het eantal duurt de strijd voort. Langzamer hand wordt echter wel duidelijk, dat de meeste „vermisten" als overleden oeten worden beschouwd. Te meer ndat de Noordelijken zelf daarop zin spelen, als bv. door uitlatingen, dat "ritsr-, Franse en Turkse krijgsgevange- 'n dageljjks vrijwillig lichamelijke oefe- aven hadden gedaan, de Amerikanen 'Tentegen waren „uitermate hulpe loos". WEERBERICHT STORM. D? Bilt verwacht tot morgenavond: In de Iood van de avond opnieuw tot hard en in de kustprovincies tot volle i*orm aanwakkerende Zuidelijke wind. Innemende bewolking met later tn- öeltjk regen. Morgen overdag krachtige 'nt stormachtige en naar Zuid-West of West ruimende wind Wisselende be wolking met buien. Weinig verandering to temperatuur Opgemaakt te 10 uur). 29 DECEMBER. Zon op: 8 48 uur: onder: 16 35 uur. Maan op- 10.11 uur: onder: 17 36 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.34 en 15 52 u. Hit nummer bestaat uit acht pagina s Geen staking bij de Amerikaanse staalindustrie De Amerikaanse „United. Steels Wor kers-Union" heeft zich uitgesproken te gen de staking, die op Nieuwjaarsdag zou beginnen. Voorzitter Murray zeide. dat zijn vak vereniging zou blijven medewerken aan de productie van het staal van essen tieel belang. 3 Januari zou een bijzon dere vergadering van het vakverbond gehouden worden voor het nemen van nadere besluiten. President Truman had verklaard alle wettelijke middelen te zullen gebruiken om de staking te voorkomen. De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse raad van de republiek (de Franse Eerste Kamer) heeft beslo ten de behandeling van het ratificatie- ontwerp voor ae Europese steenkool- en staalgemeenschap uit te stellen tot na het ratificatie-debat in het West-Duitse parlement op 9 en 10 Januari. De C.V.P.-fractie van de Belgische Senaat heeft het regeringsbeleid bespro ken en de komende actie in verband met de vele moeilijkheden op politiek en economisch-sociaal gebied. Na afloop is een communiqué uitgegeven, dat weinig zegt. Bij meerderheid van stemmen der aanwezige leden is de volgende motie goedgekeurd: „De C.V.P.-Senaatsfractie keurt iedere manoeuvre af. die de ho mogeniteit der regering, de eenheid van de partij en de vertrouwelijke samen werking van de organisaties en van de verantwoordelijke leiders der C.V.P. in gevaar zou kunnen brengen. zij prijst de regering voor de wyze, waarop zij zich van haar taak heeft ge kweten. onder voorbehoud van sommige harer initiatieven en van te strakke ad ministratieve praktijken evenals van de onvoldoende voorlichting van het par lement. „Zij geeft uiting aan de wens, dat. ge zien de internationale en binnenlandse moeilijkheden, zo spoedig mogelijk een duidelijk, welomlijnd en doelmatig plan van 3ctie wordt opgesteld, dat een be roep wordt gedaan op de bekwaamheid en de toewijding van alle C.V P -leden, en dat een aan de huidige omstandig heden aangepast regeringsprogram aan het parlement wordt voorgelegd. Zij stelt vertrouwen ln de eerste mi nister om de politieke actie, zoals door de fractie gewenst, tot een goed einde te brengen". Aangenomen wordt, dat ook de sa menstelling van de regering onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt, doch volgens sommige leden zijn geen namen genoemd. Uit het debat kon echter wor den afgeleid, zo voegden zü er aan toe, dat de fractie een wijziging van de re geringsploeg wenst en wel voordat het parlement weer bijeenkomt Tot enige beslissing is het dus nog niet gekomen. geworpen tijdens een schermutseling van twee uur met enige honderden demon strerende studenten. Onder het roepen van .geen compro mis met de Engelsen" trachtten de stu denten naar koning Faroeks palels op te trekken. De universiteiten te Cairo zijn daarop voor onbeperkte tijd gesloten. Hetzelfde is vastgesteld voor de middelbare scho len in Cairo en Alexandrië Negen politiemannen en 17 studenten hebben verwondingen opgelopen. Koninklijk Gezin te Sankt Anton Eindelijk sneeuw Vannacht te 3.45 uur is de Konink lijke familie in Sant Anton (Oosten rijk) aangekomen. De reis duurde 15 uren. Het Koninklijk gezin heeft de nacht in de trein doorgebracht. Het kleine Sankt Anton, populair va- cantieverblyf voor touristen van alle nationaliteiten, is eerst twee dagen ge leden door Koning Winter verblijd met een prachtig pak glinsterend-witte sneeuw. Het voelt zich met dit Kerstcadeau des te gelukkiger, omdat de voor de ski liefhebbers onontbeerlijke sneeuw lang niet overal gevallen is. Rijdende door Zwitserland naar de Oostenrijkse grens is tot 40 km voor Sankt Anton nergens enige sneeuw te bekennen. Het plaatsje zelf kan de talloze be zoekers nauwelijks nog gastvrijheid bie den. Vele touristen moeten zich tevre den stellen met geïmproviseerde slaap plaatsen. Onder hen bevinden zich niet alleen Oostenrijkers, doch ook vele Fran sen, Zwitsers, Noren, Denen en Ameri kanen, van wie velen met stijgend on geduld de sneeuwval hebben moeten af wachten alvorens zij ten slotte met de Kerstdagen voor het eerst de ski's kon den onderbinden. Wil Mossadeq de V. St. onder druk zetten? Volgens berichten uit Teheran over weegt de Perzische premier dr Mossa deq de diensten van de Amerikaanse militaire missie in Perzië op te zeggen. De missie bestaat uit 72 Amerikanen, I werkzaam als adviseurs bij het leger en de gendarmerie. Volgens een in 1947 tus- j sen Perzië en de VS gesloten overeen- komst mag Perzië geen militaire advi seurs uit andere landen dan de VS in dienst nemen. Mossadeq zou deze be paling als „een inbreuk op de souverei- niteit" van zijn land beschouwen. Het bestaan van de Amerikaanse missie zou in strijd zijn met Perzié's wens neutraal te blijven ln de koude oorlog. De vooraanstaande republikein Harold Stassen heeft verklaard de candidatuur van zijn partij voor het presidentschap i der Verenigde Staten te wensen. Earl I Warren en Robert Taft hebben reeds eerder verklaard zich ook candidaat te 1 zullen stellen. Stassen zeide zijn eigen .humanitair en liberaal" program t.e hebben. Hij zou zich o.m. richten tegen „de lage moraal j te Washington", de inflatiedreiging, bin- nenlandse onenigheid en „het gevaar van het internationale communisme". I Nadolny meent, dat de Russen zijn terug te dringen Wanneer de geallieerden niet bang zijn (Van onze correspondent te Bonn) Nu door het besluit van de Verenigde Naties veel aandacht op de Sovjet-zone U geconcenteerd. verdienen de ideeën van Rudolf Nadolny voormalig Duits ambassadeur in Moskou en na de oorlog plotseling weer zeer bekend geworden door de gesprekken, die hij toen geruime tijd met vooraanstaande Russen in Ber- lijn-Karlhorst heeft gevoerd enige aan dacht. Nadolny geldt als een specialist in Oosterse kwesties In 1934 verliet hij zijn ambassadeurspost in de Russische hoofdstad omdat hij Hitiers opvattingen over het Sovjetrijk niet deelde. Hij was voorstander van een vredes politiek en trok daaruit zijn conseauen- ties. toen Hitler met veroveringsgedach ten ging spelen. Aan een van de brll- lantste Duitse diplomatieke carrières kwam daarmee voortijdig een einde. Na de oorlog was er echter geen beter ■visitekaartje dan dat van Nadoldny om met de Russen in gesprek te komen. Te meer daar toen de eenzijdig commu- (Ineez Mcd.-nilv.) l/kiii r\ lyu/cn Strijd om de borrel in Relgië Waarschijnlijk voorlopig nog geen vrije verkoop (Van onze Brusselse correspondent) Belgische parlementsleden die de mid denstandskringen vertegenwoordigen, hebben een nieuwe campagne ingezet tegen de .schijnheilige" alcoholwet van 1919 welke het schenken van jenever en andere alcoholische dranken in café's en restaurants verbiedt Zij wijzen op het feit, dat deze wet handig omzeild wordt. In Belgie stoort niemand zich meer aan het verbod dat de winkeliers werd opge legd om meer dan twee liter alcoholische dranken te verkopen. In 1921 verkoch ten 14.093 winkels alcoholica, in 1949 waren er reeds ongeveer 21.000 winkels bijgekomen. De contröle in de café's is een onmo gelijke taak Alleen in Brussel al zijn er 10.000 café' en bars De accynsambtena- ren zijn dan ook ontmoedigdboven dien heeft de wet het alcoholverbruik ijl België niet verminderd. Van 1 82 liter per inwoner per jaar in 1926 steeg het verbruik tot 3 71 liter in 1930. Daarna evenwel nam het verbruik weer af onder de druk van de hogere accünsen n.l. tot 1.12 liter in 1939. De totale belasting od alcohol is thans 62 maal zo hoog als in 1912, aldus de ontwerpers van de voorgestelde nieuwe wet, welke een soepeler regeling inhoudt dan de wet van 1919 Volgens de nieuwe wet zou een ver gunning tot het tappen van alcohol in gesteld dienen te worden, met dien verstande dat- het aantal ver gunningen niet hogei zou mogen zi;n dan 1 Der 1 000 inwoners in gemeenten van 150 000 inwoners 1 per 600 inwo ners in gemeenten met 25 000 inwoners en zo verder. De verkoop door likeurwinkels dient volgens de opstelllers van het wetsvoor stel te worden beperkt, aan jongelui on der de 18 jaren zou geen borrel meer mogen worden geschonken en de privé- clubs die van de huidige wet misbruik maken, zouden sterker dienen te worden gecontroleerd. Er zou tevens een strenge contró'.e moeten komen od de kwaliteit van de jenever. De middelen voor deze contro ledienst zou door de vergunningsbelas ting opgebracht kunnen worden De organisatie van de restaurateurs en caféhouders is het er ze'fs mee eens, dat de anti-alcohol-propaganda zou worden gestimuleerd. De brouwers voelen zich door de goed geleide propaganda van de caféhouders en hun voormannen In het parlement natuurlijk bedreigd Zij verklaren, dat bier gezonder is dan jenever. Bij bier voelt men aldus de brouwers dui- de'ijk wanneer het .beslissende" glaasje gedronken is van jenever wordt men plotseling dronken. De wet van 1919 heeft goede resulta ten gehad zeggen de bierbrouwers, want de Belgische arbeidersklasse is van de alcohoip'.aag verlost. Wie zal het winnen? De socialisten zijn in elk geval tegen het wetsvoorstel, daar het hun grote voorman Van der Velde, was. die er de vet van 1919 doorkreeg. De katholieke industriëlen en vakbonden staan nogal huiverig tegenover het nieuwe experi ment Zij zouden de nieuwe wet hun collega's-middenstanders gaarne offre ren als een tegemoetkoming voor het feit, dat de vrije beroepen en de mid denstand sedert de bevrijding eigen-Hik de arme broertjes waren van de grote R.K coalitie, maar het risico is te groot Voorlopig wellicht nog te groot Men stelle zich eens voor aldus de voorlopige anti's dat een staking van mijnwerkers en metaalarbeiders uit breekt in de half of 75 ptc. communis tisch gezinde B-orinage, terwijl er een vrije alcoholverkoop bestaat. Zal het parlement het vrije borreltje nog eens een generatie uitstellen? nistische politiek van de sovjet-bezet ting nog niet zo duidelijk was Latex verhuisde Nadolny die oorspronkelijk in de Sovjet-zone woonachtig was, naar Bad Godesberg bij Bonn en gaf hij zijn contact met de Russen op. In de bondsrepubliek heeft hii geen rol meer gespeeld zelfs niet als raadgever. Zijn verhouding tot bondskanselier Adenauer is trouwens nooit slecht Ook heeft hii voor de politiek van de Weste lijke mogenheden weinig bewondering wat in West-Dultsland ook al geen aan beveling is Wat zijn nu de ideeën van Nadolny? Eenvoudig om niet te zeggen simplistisch. Volgens hem hebben de Sovjets hun bezettingszone al lang opgegeven en zien zü in een bolsjewisering van Duitsland geen heil meer. Het S.E.D.- experiment beschouwen zij als mislukt en het gaat hun er alleen maar om onder de gunstigste voorwaarden uit Duitsland te verdwijnen. In de hoop althans de satellietstaten voor zich te reserveren maar tegclük in de vrees, dat zij ook daar bakzeil moeten halen. Beslissend is slechts de houding van de Amerikanen en de andere geallieer den. Zün zü bang voor de Russen? Ongeruste familieleden wachten ge spannen aan de uitgang van de New Orientmijn bij West Frankfort f Illinois) terwijl uit de diepten van 's wereld grootste kolenmijn een reddingsbrigade tientallen doden naar de oppervlakte brengt. Deze ernstigste Amerikaanse mijn* explosie van het jaar. waarbij ojtt 170 meter diepte dodelijke gassen tot ontploffing kwamen, heeft aan meer dan 120 mijnwerkers het leven gekost. Dan blüft het zoals het is. Zijn zü echter niet bang, dan, naar Nadold- ny's overtuiging, kunnen zij niet al- leen Duitsland aan de Russische sfeep onttrekken, maar ook alle satellietsta- ten, waar de Westelijke invloed nog1 a'tijd sterk is. Zo redenerend komt Nadolny tot de verbluffende conclu sie. dat de Russen tot de linie Narva- Odessa terug gedrongen kunnen wor den en wel zonder oorlog. Een oorlog durven de Russen niet aart en wensen zij zeker niet te voeren nu zij nog voor die linie staan. Deze ideeën zün niet helemaal nieuw. Zü zün door vlotte publicisten meer gelanceerd. Nadolny heeft echter een naam te verliezen men mag er dus van uitgaan dat hii ze niet lichtvaardig verkondigt. ZU worden eï des te interessanter door. Vriend van Nederland: Nieuwe Zuid-Afrikaanse ambassadeur stelt zich voor Afeer Nederlanders naar de Unie (Van onze Haagse redacteur). In een ongedwongen gesprek heeft de nieuwe ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, de heer P. 1. Hoo- genhout, ons verteld, wat hij zich als zün taak in deze nieuwe functie voor- Extra treinen met Oud en Nieuw Od Zaterdag 29 December en od 1 en 2 Januari aa. zullen de Nederlandse Spoorwegen extra treinen laten rijden. Deviezen voorraad weer gestegen De deviezenvoorraad is in de week per 24 December wederom aangegroeid. Hel totaal is met 43'j millioen gulden gestegen tot 1674 millioen, of onge veer 150 millioen meer dan in het be gin van dit jaar. Keizer Bao Dai heeft een bezoek gebracht aan het front nabij de Zwarte Rivier, waar Franse en indochinese troepen voor hem ge paradeerd hebben. Communistische Viet Minh troepen hebben de Bavi- berg bezet en vorige week tijdens een offensief de oostelijke oever van de Zwarte Rivier bereikt. Een groepje dorpshoofden tijdens de plechtigheden ter ere van hel bezoek van de Keizer. stelt. Hü is een man. die grote belang stelling heeft voor Nederland, en wan neer hü dat zegt, is het meer dan een diplomatieke beleefdheid. Mün vader was een Nederlander hij sprak het Nederlands en het Zuid- Afrikaans perfect en mün moeder had Hugenotenbloed ln de aderen. De zie'het dan ook als mijn taaie, aldus de ambassadeur de verinniging van de vriendscha-ppelüke betrekkingen en van de culturele banden tussen belde lan den te bevorderen. Het is mün onder vinding, dat een Zuid-Afrikaander, die goed onderlegd is in de Nederlandse taal, zyn eigen taal beter spreekt en schrüft. Persoonlük zou lk daarom de uitbreiding van het onderwüs in de Ne derlandse taal in Zuld-Afrika willen aanmoedigen en ik zou aan het Neder landse volk willen vragen, grotere be langstelling voor de litteratuur van Zuld-Afrika te tonen. Ik zou graag meer Nederlanders naar Zuld-Afrika zien gaan. Zorgt voor beste technici en goede burgers en zy zullen ginds met open armen worden ontvangen I HET NATURELLEN-PROBLEEM. Ambassadeur Hoogenhout was tot voor kort gouverneur van Zuid-West-Afrika. Het was dan ook metr onbegrypelük. dat hy zyn visie gaf op het naturellen-pro bleem, dat, zoals bekend, allerwege met de grootste nauwlettendheid wordt ge volgd. HU legde er de nadruk op, dat er voor de regeling van het naturellen-pro bleem geen enkele dwang wordt opge legd en dat er van enige beïnvloeding geen sprake is geweest, toen zü voor de keuze van aansluiting bij de Unie wer den gesteld. Zij hebben eenparig „ja" gezegd De regeling van onderwüs en fi nanciën berust bü Zuid-West-Afrika zelf. En stemrecht? Zü willen zelf geen stemrecht en dat is te verklaren uit de structuur van het stamverband. De inboorling betaalt géén belasting, slechts weiderechten, waarvan de op brengst wordt gestort in een trustfonds ter verbetering van de veestand. Ik ben er trots op te kunnen verkla ren, zo besloot de ambassadeur, dat er in de negen jaren, dat ik gouverneur van Zuid-WestAfrika was, geen stakin gen en geen onlusten hebben piaats ge vonden en ik ben blü, persoonlijk aller lei geruchten omtrent de behandeling van de naturellen te kunnen tegen spreken. In een Kerstboodschap heeft de Pa- kistanse eerste minister, Nazimoeddin, van de Veiligheidsraad geëist, dat hü India zal verzoeken zün troepen uit Kasjmir terug te trekken en vervolgens een vrü plebisciet zal laten houden on der zyn eigen supervisie.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1