Alpheus Raad unaniem tegen gebiedsafstand aan Boskoop Motieven voor grenswijziging onaanvaardbaar LYHNE THORN'S DILEMMA PANDA'S TOCHT NAAR ÏLLIRANIA j)ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 28 December 1951 Tweede Blad No. 27493 Zwammerdam niet gewenst, wel welkom De heer Slootjes (KVP) wees er bij de over de grenswüzigingsvoor- v.ien op, dat de door Boskoop begeerde alders Ryneveld en Nesse beslist niet -,-clukt zijn voor uitbreiding van de ioop-e cultures. Bovendien heeft '_:i> jaren een uittocht van kwekers uit t;.".e e.d naar het centrum van Bos kop plaats gevonden, waardoor ver- Zondagsclansverbod eerst in volgende Raadsvergadering Een zucht van teleurstelling ging gisteravond door de rijen belangstellenden de publieke tribune van Alphens Raadzaal, toen burgemeester Witschey aan Raad mededeelde, dat de behandeling van het voorstel van de leiders der drie •ot. Chr. fracties om in de politicverordening een Zondagsdansverbod op te ne- (n, waardoor in het bijzonder Avifauna zou worden getroffen, uitgesteld werd l de volgende vergadering, aangezien de tyd van voorbereiding voor deze behan- ling te kort werd geacht. Er stond echter nog een ander punt op de agenda, dat ruime belangstelling aard was, n.l. de behandeling van de voorstellen van Ged. Staten tot grenswijzi- injrn in de Rijnstreek. Onomwonden heeft de Raad zich daarbij gesteld achter ft standpunt van B. en W., wier praeadvies wij onlangs uitvoerig weergaven, (btlzende een scherpe afwijzing van iedere gebiedsafstand aan Boskoop. UiAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Hoe Is het ontstaan? Dit woord: JANUARI Bii de Romeinen begon aanvan- kelnk het ïaar on 1 Maart. Toen ras dus September de zevende maand. October de achtste. No vember de neeende en December de tiende. Zij zijn gewoon ge noemd naar de telwoorden sep- tem. octo novem en deoem. Later werd Januari de eerste maand senoemd naar de god Janus, de tod van deuren en poorten. Iede re deur. zou men kunnen zeggen, snkt naar binnen en naar buiten. Daarom werd Janus met twee ge zichten afgebeeld. Daarom ook kon oorspronkelijk geen tempel aan hem worden eewiid. alleen een doorgang. Voorts is Janus de god van elk begin, het begin van het iaar. van de maand, van de dag en van het mensenleven Men reeldde Janus dan ook af met een sleutel in de hand. Hii opent de toesanz tot alles wat nieuw is. dus ook tot het nieuwe jaar. schillende percelen kwekerygrond in grasland zijn herschapen. Ook is de pol der Nesse uitermate ongeschikt gelegen voor de boomkwekerij. De polder Rijne- \eld zou wel geschikt zyn voor de wo ningbouw en spreker vroeg zich af, of misschien daarom de bouwpolltiek van Boskoop geleid heeft ,tot het tot stand komen van een groot aantal woningen langs het Goudse Rijpad tot aan de grens van Alphen. Ook vestigde de heer Slootjes er nog de aandacht op. dat vele tuinders van Aalsmeer aan de Ringdijk wonen in de gemeente Haarlemmermeer. Daar wil men om die reden toch ook niet tot grenswijzigingen komen? De heer Geerlof (ARi kon zich even eens accoord verklaren met het afwij zend praeadvies van B. en W. Spreker achtte het onverantwoordelijk, aan te sturen op een verdubbeling van Bos- koopse cultures. De heer Rogaar (PvdA) kon aanvan kelijk wel begrupen. dat Boskoop op deze grenswijzigingen aanstuurde. De bewo ners van de omstreden polders zijn im mers op Boskoop georiënteerd. De daar uit voortvloeiende problemen kunnen echter beter door samenwerking tussen de gemeenten worden opgelost, dan door grenswijzigingen. Indien Zwammerdam moet worden opgeheven als zelfstandige gemeente, kan toewijzing van «le kom aan Al phen niet anders dan toegejuicht wor den. alleen echter indien de Dammc- naren daar zelf voorstander van zijn. De heer Kroon (CHi betreurde in sterke mate de periodieke onrust over de gemeentegrenzen. De bewoners van de omstreden gronden moeten dit wel uiterst onaangenaam vinden. De heer Kroon vond de verlangens van Boskoop onredelijk ver gaan. Alphen kan toch evengoed kwekerijen herbergen? Waar om zou dat alleen kunnen, als die ter reinen administratief bij Boskoop ho ren? Ook deze spreker wees er op, dat Alphen geen gebiedsuitbreiding zoekt, maar de kom van ^wammerdam zal aanvaarden, wanneer die gemeente zai ophouden te bestaan en de Dammena- ren aansluiting bij Alphen verkiezen bo ven aansluiting bij Bodegraven De heer Honout iKVPi zou bijna een ijzeren gordijn wensen aan de Alphense Zuidgrens, gezien het feit dat dit al de derde poging van Boskoop is, om een deel van de gemeente te annexeren. Vo rige malen was het Boskoop dat de kat de bel aanbond. Spreker betreurde, dat thans Ged. Staten zich voor het Bos- koopse karretje hebben laten spannen. Boskoop heeft heus nog wel gronden voldoende, terwijl Alphen met een te kort aan landbouwgrond te kampen heeft. Dat gebrek zal zich nog sterker doen gevoelen, wanneer de industria lisatie van Alphen verder wordt gerea liseerd. waardoor landbouwgronden tot industrlegrond m«»eten worden ge transformeerd. Ten aanzien van de kom v; merdam wees spreker op het van Aarlanderveen, dat zich thans bij Alphen zeer wel thuis voelt, hoewel aanvankelijk de opheffing van de ze'* standigheid werd betreurd. De heer Ruyssenaars bleek fel gekant te zijn tegen iedere gebiedsafstand aan I Boskoop, dat een geraffineerd diploma- j tiek en politiek spel speelt, via de Haagse overheid. B. en W. moeten voort durend waakzaam Ktjven. OP DE LANGE BAAN? I Voordat deze belangrijkste aangele genheid in de Raad ter sprake was ge komen waren nog enkele andere punten behandeld. Medewerking werd verleend voor de uitbreiding van de bijz. school aan het St. Jorisplein door de beschik baarstelling van een lokaal aan de Van Mandersloostraat. Zonder dJs«nxssie werd de verordening op de begrafenisrechten gewijzigd. TE LUXUEUS GESCHENK? Bij de behandeling van het voorstel tot een bijdrage aan de Ver van Ned. Gemeenten voor de inrichting van een vergaderzaal als jubileumgeschenk op poneerde de heer Verduyn scherp tegen de inrichting van een dergelijk lokaal voor maar liefst f. 50.000 in deze tijd van versobering. Is het wel verantwoord daaraan mee te werken, terwjl bv. in dertijd geen geld beschikbaar was om een bijdrage te geven aan de Vebo te Leiden? Is de stok. waarmede destijds gesprongen moest worden, nu langer ge worden? EEN MEEVALLERTJE. Prompt daarop kwam de voorzitter met het antwoord, dat zulks inder daad in zeker opzicht het geval was, aangezien van het Rijk een meeval lertje van f. 58.000.uit de onderne mingsbelasting is ontvangen. Overigens wees spreker er op. dat alle gemeenten aan dit jubileumgeschenk medewerken, en dat het toch niet aan- i Zwam- gaat, dat Alphen alleen zich dan afzijdig 'oorbeeld zou houden. Voorts werd besloten, dat Alphen .•oortaan tot zes millloen kasgeldlenin- ;en mag sluiten. De heer Kroon wees er op. dat Lel den de electricitetstarieven zonder overleg met Alphen had gewijzigd. Men had toch eerst wel eens contact kunnen opnemen? Een schrijven in deze geest zal naar de Lichtfabrieken worden gezonden. EIND GOED, AL GOED... ORANJEBOOM BIER! Een verbeterd voorstel tot financiële steun aan de duplexwoningen ln het plan „Nabij" werd aangenomen. Zonder In zijn antwoord verheugde de voor- ïitter zich over de eensgezindheid mede de Raad zich achter het standpunt werd heloten ,ot ^„„daan- van B en w plaatste Spreker bestreed. M 6fhoev( van ,an dat de bebouwing van Boskoop grens- de p Bernhardlaim „aar de Hoorn. wijzigingen noodzakelijk maakte, daar- by verwijzende naar het voorbeeld van de gemeenten Wierden en Nljverdal. Het is niet onmogelijk dat G.S. al leen met deze voorstellen gekomen zijn om de reactie van Alphen te peilen. Het zal wellicht zo'n vaart niet lopen. Tot bestuursleden van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken werden be noemd de heren P. Verdonk en J. F. Al- lart. De heer C. Verduyn werd gekozen tot raadgevend lid van de adviescom missie inzake gemeenschappelijke rege- de uitvoering van de vleeskeu- - u De verkiezingen van komend jaar zul- ringvwet. len een en ander wel weer naar een Na een geheime zitting besloot de verdere toekomst verschuiven. Sprc- Raad nog om binnen drie jaar over te ker had liever gezien, dat Boskoop gaan tot de bouw van een rioolwat erzui- eens met Alphen was komen praten, veringsinstallatie in de Grote en Kleine voordat een poging via G.S. was ge- Kalkovensepolder. Door het aanleggen daan. Men kan een centrumgemeente van de nieuwe prov. weg door deze pol van een belangrijke streek geen bloed der is veel boezemwater verloren gegaan, afstappen, zonder de gehele streek waardoor verontreiniging in het reste- daardoor schade aan te doen. k waaraoor veromreuugu I rende water ontstaat. (Ingez. Med.-advert.) FEUILLETON door Anne Loraine Yertaold uil hei Engelt Lynne glimlachte bitter. „Wat een "d;ge benaming voor ons huwelijk", rkte ze op. „Een andere regeling llUicent, wees niet boos of verdrietig. Ik Me je alleen maar zeggen, dat je niet linger behoeft te doen alsof. Als je weg ga dan rustig. Ik zal heus Prestons houding wel voor elkaar krijgen, en r het geval ik mocht falen, kunnen if een goede huishoudster nemen Wat ica betreft, heb ik 't gevoel, dat ik het ie heel goed aan kan, ook al is ze erfelijk belast met opvliegendheid. Wat je er van zeggen, als we nu naar ow gasten teruggingen?" Milücent greep haar arm en dwong i.' zich om te draaien. Ze keek Lynne redend aan en er was geen spoor meer er van de vriendelijke vrouw, die haar alles behulpzaam was geweest. -Goed. Lynne Thorn", als je dan de nrheid wilt weten, kun Je die horen", i ze kwaadaardig. „Wil je graag horen, 'aarom mijn broer met je getrouwd is? Wil je zijn werkelijke mening over jou 'roren? Zal ik je vertellen, dat Preston "oit em? vevoel van liefde voor je oe'.d heeft een snelle beweging maakte Lyn- •'..ch los en verliet het vertrek. Ze :op de lange gang door en betrad de ontvangstzaal. De eerste, die ze zag. was Preston Hij stond enigszins apart van 'f vrolijke menigte, zijn gezicht zag teek en er was een ontstemde uitdruk te m zijn ogen. Toen hij haar in kreeg, kwam hij onmiddellijk op af Jessica liep achter hem aan at mankeert Je. Lynne?" vroeg hij Of gedempte toon ..Hoe verzin je 't om oneens zonder verklaring te verdwijnen? je je niet goed?" Ik heb hoofdpijn", antwoordde ze óm"., terwijl ze met een vriendelijk glim- kohie diverse gasten, die op haar toe- 'lamen. ceruststelde. „Ik nam een as- _*ine en het is nu al een stuk beter, pij' me, dat ik je last bezorgde lynne begon hij en fronste. Hü ield echter op. toen hü haar merkwaar- -tarende blik op zich gericht voel- 2e keek hem aan. alsof ze hem nog 1 eerder gezien had. Hij legde een d over de hare en merkte tot zijn rbizinc. dat ze even een gebaar van Nter maakte Hii trok zijn hand on- l|Jiei!iik terug. Er kwam een harde 'drukking in zijn ogen „Ik zal blij n ijs d°ze hete beweatng voorbil is". hij kortaf Ik moet het noe m°t ie "'bhen over onze huwelijksreis Kunnen e 'Met ergens even alleen samen pra len ogenblik geleden was ie are ver indat ik onre In de eelr ïjof merite ze dr«v>"'»= Vind niet nog onbeleefde' wb ~n= nu temetrpklcen? Als c«v»P gasten z.i|n. hehhen we toch tijd genoeg n te praten". Hij keek haar strak aan. „Het is toch niet zo, dat je liever niet alleen met me bent?" VToeg hij. Ze dwong zichzelf tot een kalm antwoord. „Dat zou vrij dwaas van me zijn, gezien het feit. dat ik in de toekomst nog zovele malen alleen met je zal zijn, vind je niet? Maar waarom kunnen we niet even wachten met praten? Het feest is toch gauw af gelopen en dan hebben we gelegenheid te over". Hü bleef haar strak aankijken, maar toen ze verder niets zü. liet hij haar opeens alleen en liep in de richting van ziin zuster, tot wie hij op zachte toon begon te spreken. Mtlllcent keek hem aan en knikte, terwijl er een glimlach cp haar lippen kwam Preston kwam hierna bij Lynne terug. „We gaan er vandoor", kondigde hij aan. „Millicent zal de aanwezigen vertellen, dat we er tussen uitgetrokken zijn. zonder iemand iets te zeggen. Mijn wagen staat buiten, voeg je in een minuut of twee bij me". Ze knikte zwygend. Ze vertrouwde haar stem niet. Ze begreep heel goed, dat Preston een verklaring van haar ge drag zou vragen, zodra ze alleen waren. en wat moest ze dan zeggen? Ze was tenslotte met hem getrouwd en had de consequenties te aanvaarden. Het was niet haar bedoeling zich aan deze consequenties te onttrekken, maar I ze wilde alleen maar even tüd hebben om de situatie onder ogen te zien en zich aan te passen. Ze kon niet zo op eens aQ haar dwaze vrouwelijke dromen opgeven en de nuchtere realiteit aan vaarden. Hiervoor was tijd nodig. Ze had niet veel gelegenheid om over haar toekomst met Preston te dromen, maar toch was het moeilijk en pijnlijk I cm de weinige illusies, die ze gekoes- I terd had. te moeten opgeven- Als ze 1 maar even alleen kon ziin. tot de pun in haar hart ophield en haar gezond verstand weer de bovenhand zou krij gen. Enige ogenblikken later zat ze naast Preston in de auto Zwijgend reed hij terug naar het huis in Hampstead. Lyn ne vroeg zich, terwijl ze stilletjes naast hem zat, af, of iemand in hen een ,.ge- gelukkig paar" zou herkennen, dat zo Ze wist niet. dat een jong student een wit zijden schoent je achter aan de bum per van de auto had gebonden Pas toen I z? uit de auto stapten, ontdekten ze 't: Preston rukte het verontwaardigd los en gooide 't met een gemompelde, verwen sing in het struikgewas. Zwijgend liep ze het huis binnen en even later viel de huisdeur achter hen dicht Ze waren alleen Hü legde een hand op haar arm en dwong haar hem aan te kijken. Zijn i gezicht was bleek Zün stem was kalm. I toen hii haar vroeg, wat er aan scheel de. „Laten we niet op deze manier star- j ten. Lynne". vervolgde hij, toen ze niet antwoordde- ..Er mo»t op die receptie iet-s gebeurd zijn. dat je van streek heeft gemaakt, en ik wil weten wat dat is. De Lynne. die naast mü in de kerk stond, v. as een heel andere dan de Lynne. die in de receptiezaal naar me toe kwam. Wat heeft die verandering teweeg ge bracht? Lynneer is Iets, dat je moet begrijpen „Ik begryp het", zei ze snel, „maak 't alsjeblieft niet te moeilijk Preston. We zyn belde verstandige mensen laten we van ons huwelijk niet iets proberen te I mataen. wat onmogelijk is. We hebben gemeenschappeJijke interesses, we hou- i cien beiden van Jessica, we kunnen goe- I de vrienden zijnis dat niet genoeg?" Er kwam een vreemde blik in zijn ogen. „We zouden 't ermee kunnen doen", zei hü langzaam. „Zoals je zegt. Lynne. we zijn beiden verstandig, maar ook verstandige mensen verwachten van een huwelijk toch wel iets meer dan ge meen-chapp-1 ijk begrip, veloof je niet? Ik heb een plan gemaakt voor onze hu welijksreis, Lynne. iets heel romantisch. Ergens in Cornwall ligt. een klein dorp je, Clifdeen. ik kien het uit mün kinder jaren. het is eenzaam en verlaten en ligt in de ongerepte natuur. Ik denk wei. dat je 'ter heerlyk zult vinden. Mijn vader had er een buitenhuisje en hij heeft dat mij nagelaten- Ik had nooit tijd om er heen te gaan en ik heb het ieder jaar verhuurd. Dit jaar bleef het toevallig leeg staan. Ik heb het voor ons in orde laten maken, Lynne zijn stem klonk nu warm en vol enthousias me laten we daarheen rijden en alles hier achterlaten Laten we alles vergeten en samenzijn Alles vergeten. Alsof dat maar zo gemakkelijk ging! Ze zou willen, dat ze alles kon vergeten en samen met hem naar het kleine plaatsje, dat hij beschreven had. kon gaan om opnieuw de schone droom te dromen, dat iemand haar liefhad (Wordt vervolgd 900 emigranten op de Sibajak Mensen, die niet mee wilden Ongeveer 900 personen, o.w 600 die subsidie voor hun overtocht ontvingen, begonnen gisteren hun emigratiereis naar Nieuw-Zeeland, met het Lloyd- sohip „Sibajak". Op de „Sibajak" troffen we twee ge zinnen aan met elk 9 kinderen, n.l. aat van de Haagse leraar A. J. Groenenstein, die in zün nieuwe vaderland leraar wordt aan eeq blindeninstituut. De tweede vader van 9 kind ren is de monteur W Houben uit Sevenum. Behalve de 85-jarige mevr. Herzog— Seidl de oudste passagiere bevond zich o.a. aan boord de Haagse restaura- tnce E. Kalma die eerst „Eliza's vlucht" exploiteerde, later „Chez Elize" twee bekende Haagse eethuisjes. Haar zoon is haar reeds vooruitgegaan. Nu gaat ze in deze branche opnieuw haar geluk be proeven. Merkwaardig zijn soms de redenen, waarom passagiers er ten slotte toch nog voor terugsohrikken de grote sprong te wagen. Dan bedoelen we in de eerste nog niet de Delftse hovenier, die op het allerlaatste moment afzegde, omdat va der en moeder ..er toch echt niet tegen konden" dat hij wegging Zijn bag3ge moet nu noodgedwongen de reis heen en terug maken, omdat het ondoenlijk is een geheel ruim overhoop te halen voor een luttel paar koffers Maar wat te zeggen van de man uit 't Zand. een gehucht bij Breezand. die niet mee wilde, omdat daar juist de kermis aan de gang was, of van de Haarlemmer, die onmogelijk nu op reis kon gaan, omdat moeder en zuster zijn zes paar eigengebreide sokken nog niet klaar hadden? De „Sibajak" neemt 25 huizen mee in onderdelen gereed, die de emigranten in Nieuw-Zeeland zelf willen opbouwen. Acht passagiers hebben hun auto mee genomen. De aan boord gebrachte ba gage heeft een inhoud van 2000 kub M. en weegt 600.000 kg. Daaronder bevinden ziOh ongeveer 150 huwelijksuitzetten. Gevolg van ongelukkige samenloop. In de winter 19481949 hebben de veld muizen een schade van ongeveer 800.000 gulden toegebracht aan gewassen op de landerijen in de Noord-Oost polder, ctle m tijdelijke staatsexploitatie waren. Mi nister Wemmers deelt dit mede in ant woord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, jhr mr Van der Goes van Naters (P. v. d. Ain verband met de sterfte van een groot aantal wil de ganzen ten gevolge van het strooien van muizentarwe. Van een ernstig tekort aan zorg vuldigheid hierby is geen sprake ge weest. aldus de bewindsman. De tarwe is met zorg in de ontelbare gaten aan gebracht Bepaalde personen kunnen dan ook niet aansprakelyk worden ge steld. Veeleer zou van een ongelukkige samenloop van omstandigheden moe ten worden gesproken. Commissie voor Landbouw en Voedselvoorziening INGESTELD DOOR DE S.E.R. De Sociaal-Economische Raad heeft besloten tot instelling van een vaste commissie voor landbouw en voedsel voorziening Aan deze commissie is on gedragen om m voorkomende gevallen de Minister van Landbouw en de Raad an advies te dien over zich in het ka der van de landbouwpolitiek der rege ring voordoende vraagstukken van al gemene aard betreffende de landbouw en de voedselvoorziening, welke van be- I lang ziin voor de Nederlandse volks- j huishouding als geheel met uitzonde ring van vraagstukken, de verhouding I werkgever-werknemer betreffende, en van vraagstukken od het eebied van de Publiekrechtehike Bedrilfsorganisatie I De Commissie zal de minister od diens verzoek ook rechtstreeks kunnen advi seren. De Commissie telt 29 leden. ow. 10 j uit kringen van ondernemers. 10 uit kringen van werknemers, en 9 byzon- dere deskundigen op land bouw-econo mise he en algemeen economische ge bied De commissie staat onder voorzitter schap van prof. mr F. de Vries. Mr Haga Commandeur Orde van Oranje Nassau Bii KB. is mr H. Haga. president van de Bnzondere Raad van Cassatie, benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranie-Nassau. De Minister van Justitie heeft van middag zelf het ordeteken aan mr Haga overhandigd. NIEUWJAARSRECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN ZUID-HOLLAND. De Commissaris der Koningin ln de provincie Zuid-Holland houdt op 2 Ja nuari as. in hotel Wittebrug een Nieuw laarsreceptie voor de burgemees ters in dit gewest en de hoofd-ambte- naren van de provincie Onder de gas ten zullen zich ook enige van de hoog ste ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken bevinden. De receptie is van 1618 uur. DR PH. J. IDENBURG SECRETARIS GENERAAL INTERNATIONAAL STATISTISCH INSTITUUT. In ziin zitting te New Delhi (India) heeft het Internationaal Statistisch Instituut dr Ph. J Idenburg. Directeur- Generaal van de Statistiek in Neder land. gekozen tot secretaris-generaal. Het Internationaal Statistisch Insti tuut werd opgericht in 1885 en is de wetenschappeliike internationale orga nisatie der statistici. Het permanente bureau van dit lichaam is gevestigd te 's Gravenhage. KLUIF VAN 860 POND De landbouwer Van Erven te Oirschot zal straks erwtensoep eten met kluif en daarvoor heeft hij dan ook zijn uiterste best gedaan Hy heeft een varkentje op gefokt en het beest is zo welvarend ge worden, dat het op het ogenblik al 860 pond weegt. Dat wordt een hele kluif! Radio-programma VOOR ZATERDAG 29 DECEMBER. Hilversum I (402 M.) KRO 7 00 nieuws; 7.15 morgengebed en liturgische kalender; 7 30 zenderslultlng, 9.00 nieuws; 9 10 voor de huisvrouw. 9 30 waterstanden. 9 35 gram muziek; 10 00 voor de kleuters; 10.15 gram muziek; 1100 voor de zieken; 1145 gram.muzlek 12 00 angelus. 12 03 gram.muzlek; 12 30 land- en tuinbouw- mededellngen: 12 33 gram.muzlek; 12 55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 1320 amusementsorkest. 14 00 gram muziek; 14.20 Engelse les; 14.40 ora torium vereniging, Brnbants orkest en so listen; 15 20 kroniek van letteren en kun sten. 16 08 Phllharmonl5Ch orkest; 16 30 muzikale causerie; 17 00 voor de Jeugd; 18 00 nieuws 18 15 Journalistiek overzicht; 18.25 planoduo; 18 40 regerlngsultzendlue Zoeklicht op de Westerse defensie". 19 00 filmprogramma; 19.20 parlementair over zicht. 19.30 Metropole orkest. 19 52 actua liteiten; 20.00 nieuws. 20 08 de gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Licht baken". causerie. 2040 „Steek eens on. heren"; 21 00 gevarieerd progTamma: 21 ..Wat zou U doen?"; 22 00 67). Het laat zich nauwelijks denken door welke gevoelens de Sheik overmees terd werd. toen Joris Goedbloed zich by hem aandiende om hem een medaille te brengen! Allahwallahmallah!" riep hü gekweld Dat is nu al de derde die me een waardeloos kermls-medaille komt brengen! Er moet een einde komen aan deze wantoestand! De gewoonte begint blykbaar epidemisch te worden!" Een fors-gebouwds liifwacht. die de gemoeds aandoening van zijn meester ntet met droge ogen kon aanzien, opperde- .Laat mij deze bezetene onthoofden o. Ver heven Verhevenheid! Het zal hem tot andere gedachten brengen!" Maar Joris liet dit alles over zich I heen gaan alsof het in het geheel geen gewicht had .Kalm wat, o. Sheikheid i bedaar toch!" sprak hii ten slotte ver manend Komt. ziet en overtuigt u! Deze medaille is het enige echte Keizer lijke Ere-kruis. en daarin gevat bevindt zich de enige echte Rambam-Robijn! Ter opheldering moge ik aanvoeren dat. myn klein kameraadje Panda zo wreed en onrechtvaardig door u behan deld. naar ik waarneem mij vooruit was geüld met een waa leloze imitatie. om hiermede de aandacht van rovers en i ander gespuis af te leiden." Zün toespraakje bleef niet zonder suc- |ces. De Sheik keek en slaakte een doordringende vreugdekieet. „Allah- marschallahilballah!" riep hü uit. ,Het is waar! Dit is Je echte robijn van on schatbare waarde! Laat onmiddellyk de gevangene ,viü!" Dat gebeurde dan. en zo kwam het dat wij hier kunnen waarnemen, hoe Panda diep-ontroerd Joris ten dank Je hand reikt. Dank Je Joriszei hy met gebroken stem. .Zoiets had ik niet ve: wacht ..Het was slechts een kleinigheid onder vrienden verbaast men zich daar over niet.. weerde Joris bescheiden af; en aan niets viel te bespeuren, welk een zelfsoverwlnning hem deze daad had gekost. 23 2524 00 gram muziek. Hilversum II (298 M.) VARA 7 00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7 30 zeiiderslultlng; 9 00 nieuws weerberichten; 9 12 plancongres van de P. v d. A VPRO 10 00 morgenwijding: VARA 10 20 voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 planotrio; 12.00 lichte muziek. 12.30 land en tulnbouwmededelingen: 12 33 dans muziek; 13 00 nieuws; 13 15 „Kleine zon den". hoorspel. 13 30 plancongres van de PvdA. 14 30 koorzang. 14 50 boek bespreking. 15.05 accordeonmuzlek. 15 30 .Van de wieg tot het graf"; 15 45 gram. muzlek. 16 15 sportpraatje; 16 30 kamer orkest en solist: 17 15 voor de Jeugd. 18 00 nieuws; 1815 VARA-varla: 1820 dans- I muziek; 18 35 volksdansen, 19 00 artistieke staalkaart: VPRO 19.30 „Passepartout", causerie; VARA 20 00 nieuws; 20 05 actua liteiten; 20 15 Tlroler muziek. 20 45 ..Bleke Bet", muzikale comedle: 2145 socialistisch commentaar. 22 00 strljksextet en soliste: 22 30 „Onder de pannen", hoorspel; 22 50 I gram muziek: 23 00 nieuws, 23.15 orgcl- 'spel; 23 3024 00 gram.muzlek. Fngeland, BBC llome Service (330 M 13 25 gram.muzlek; 13.55 weerberichten; 14.00 nieuws, 14 10 gevarieerd programma: 15.10 orkestconcert; 15.45 orgelspel. 16 15 Schots orkest; 17.10 hoorspel; 1735 Idem; 18.00 voor de kinderen- 1Ö55 weerberich ten: 1900 nieuws; 19.15 sport. 19 30 amu sementsmuziek. 20 15 Interviews; 20 45 Kerstparade 22 00 nieuws. 22 15 hoorsoel; 23 45 avondgebeden; 24 000.03 nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 M.) 12 00 BBC Welsh Orchestra en soliste; 13.00 orgelspel; 13 25 dansmuziek, 13.55 sport; 14.15 voor de Jeugd; 14 45 or kestconcert; 15.30 lichte muziek; 16 15 sport; 17.15 amusementsmuziek: 18 00 Frankrijk. Nationaal Programma (347 en 249 M 12.10 gram.muzlek. 12 30 orkest concert. 13 00 nieuws. 13 20 vioolrecital: 14 00 nieuws: 14 12 symphonie-orkest en solist; 16.05 hoorspel. 16 50 kamermuziek: 17.55 gram.muzlek: 18.30 Amerikaanse uit zending; 19.02 gram muziek, 20.00 gram - muziek. 20.30 hoorspel; 22.50 gram.muzlek: 23.25 planorecital; 23.4524.00 nieuws. ■ussel. 324 en 184 M. 324 M.: 11.45 gram.muzlek 12 30 weerberichten. 12.34 gram muziek. 13.00 nieuws; 13 15 Vlaamse liederen. 13.30 gram muziek. 14.00 en 15 00 gram muziek; 16 00 kroniek' 16.30 gram- muziek; 16 45 accordeonmuzlek 17.00 ws: 17 10 accordeonmuzlek. 17 25 gram.muzlek; 17.30 koorzang; 17.45 en 18.00 gram muziek. 18 30 voor de soldaten: 19 00 nieuws; 19 30 gram.muzlek: 19.50 radlofeuilleton; 20 00 Musette-ensemble en solist; 2030 gram.muzlek; 21 00 actualitei ten. 21.15 verzoekprogramma. 22 00 nieuws: 22 15 amusementsorkest, 22 45 verzoek- programma; 23 00 nieuws. 23.05 verzoek- Srogramma: 23 15 gram muziek. 23 30 4 00 Idem 484 M. 12 05 omroeporkest: 13 00 nieuws: 13.10 verzoekprogramma; 14.05 Idem; 15 00 gram.muzlek; 16 30 amusementsorkest; 17 00 nieuws: 17.10 amusementsorkest: 1830 accordeonmuzlek; 19 00 en 19 40 gram muziek. 19 45 nieuws; 20 00 omroep orkest; 2045 zang: 21.00 lichte muziek: 21 30 Jazzmuziek: 22.00 nieuws: 22 10 dans muziek 22 55 nieuws; 23 00 gram.muzlek; 23 50 nieuws. 2025 s 0 30 5 spor dltalr orkest en solist. 21 15 hoogte punten van 1951; 22 15 klankbeeld; 22 45 gram muziek: 23 00 nieuws; 23 15 dans muziek: 0.15 gram muziek; 0.561 00 nieuws Nordwestdeutscher Rundfunk (309 M 12 00 amusementsmuziek: 13.00 nieuws; 13 30 lichte muziek; 14 00 gevarieerd pro gramma- 15 00 mannenkoor; 15 10 kamer koor: 16 00 gevarieerd programma. 17 30 amusementsmuziek 18 00 gevarieerd pro gramma: 19 00 nieuws 20 00 dansmuziek en schlagers. 21 45 nieuws. 22 10 sympho nie-orkest 22 40 dansmuziek. 24 00 nieuws. 0.10 dansmuziek. 1 002.00 amusements muziek. Agenda VRIJDAG: Stadszaal: Chopln-avond Theo van der Pas. 8 uur nam. ZATERDAG: Schouwburg: Culturele Raad „De we reld heeft eeen wachtkamer" 8 uur nm. Stadszaal- Showavond t. b. v. Alg. Ned. Invalldenbond, 8 uur nam. ZONDAG: Gerecht 10; Eredienst Soefibeweging, WOENSDAG: DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteee): Tentoon stelling houtsneden van Dürer (t/m 11 Februari). Geopend op werkdagen (behalve 24 en 31 Dec.) van 14 30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Wegplraat no 1" (a. 1 Zandag en Nieuwjaaredag 2.15, 4.30, 7 -, 9.15 uur. Overige dagen 2.30. 7.-. 9.15 uur. 4 ex „Het teken van Don Marcos" (14 J I Zondag en Nieuws Jaarsdag 2 30. 4 45, 7.15, 9.15 Overige dagen 2 30, 7.15, 9 15 uur. Donderdag „Amber". Lldo „Allee ln Wonderland" (a. 1.), Iedere dag 2.30, 4.45, 7 -, 9.15 uurt Oude jaarsavond geen voorstelling. I.uxur „Aan de Rlvléra" (14 J Zon dag en Nieuwjaarsdag 2 30. 4 45. 7 -. 9 15 uur Overige dagen 2 30. 7.-. 9 15 uur. Oudejaarsavond geen voorstelling. Casino „De pastoor van Kirchfeld" (14 J i. Zondag en Nieuwjaarsdag 2.30. 4.45, 7.-. 9 15 uur. Overige dagen 7 -, 9 15 uur. Oudepaarsavond geen voorstelling, uur. Oudejaarsavond geen voorstelling. Rood Kapje en Jan Klaassen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Woensdag 26 Dec. 8 uur tot Zaterdag 29 Dec 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Reljst. Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 11