LEIDSCH DAGBLAD Lc +o Kerstboodschappen „Wereld verwacht van Nederland grote bijdrage aan samenleving Wij zij ïi voor elkander op de wereld Van guerilla-troepen tot normaal leger JO,te Jaargang DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 No. 27492 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorsi en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Kerstrede van H. M. de Koningin Wie het offer kent, kent ook de duizendvoudige beloning daarna H.M. de Koningin heeft Dinsdagmorgen om twaalf uur over beide zenders volgende Kerstrede uitgesproken: T-J ET is me een behoefte en een vreugde, weer een kort moment van bezinning met u te kunnen beleven. Op het Kerstfeest voelen, geloof de meeste mensen die neiging tot nadenken wel. Kerstmis wordt weliswaar volgens vele verschillende opvattingen, en naar velerlei verschillende geeste lijke instelling gevierd. Toch ben ik blij, tot u allen te mogen spreken, want wie, die het herdenkt, voelt niet diezelfde behoefte aan de vrede in het eigen liart, die eenmaal over het hart der mensheid als geheel zich moge uitbreiden. Bezinnen wij ons op de Kerstgeschiedenis, dan verstommen alle woorden ior het woord, dat vlees werd. Wie heeft die boodschap verstaan? Volgens de maatstaven der wereld was en is er alles tegen, hiervoor enig begrip te tonen. Toch zijn er altijd mensen, wier oren waakzaam zijn voor het opvangen van een wonderbaar geluid. Wat ik ons allen toewens, is, dat het woord niet alleen in onze oren klinkt, maar dat wij er naar weten te luisteren, dat het niet alleen maar een Kerst- itemming voor ons zal zijn, die enkele dagen duurt, maar ik wens ons allen toe, dat wij de zekerheid mogen ontvangen, dat er een weg is, die leidt uit alle nood, en die beschenen wordt door het licht, dat alle duistere oorden vil komen vervullen. Die weg leidt altijd uit onze zelfzucht, de bron van alle kwaad op aarde, en naar de bevrijding van ons diepste wezen en van de wereld. En hoeveel pijn het ons nu ook kosten mag, ons los te scheuren van onszelf, er is geen andere uitweg, willen we ooit in de ruimte en de vrijheid ademen met onze ziel. Al wie het offer kent, kent ook de duizendvoudige beloning daarna. Wij lijn niet voor ons zelf op de wereld, maar voor elkander. Al wat men voor zichzelf doet, is nutteloos, al wat men voor een ander doet, heeft waarde. Dit geldt zowel voor mensen, als voor groeperingen, van mensen onderling, natio nal en internationaal. En het komt er nu, en in 1952, zo ontzaglijk op aan, dat ieder kracht station, daarmee bedoel ik ieder mens, op volle toeren werkt. 1952 zal heus alle hens aan dek nodig hebben! Denk niet, dat ik nu ineens spreek over de stoffelijke noden, en daarnet over het welzijn van onze ziel: Hoe wil men zich een stoffelijke wereld van enig nut of zin of doel voor stellen, zonder mensen met een levende ziel? Hoe wil men zich mensen met een levende ziel voorstellen, die zich niet kan uiten in het scheppen van een goed bestaan voor hun medemens? Ik herhaal wat ik al wel eerder heb gezegd: de wereld houdt de ogen op Nederland gericht, en verwacht veel van Nederland als bijdrage aan de samenleving van deze wereld. Dit zijn niet dingen, die van enkele begaafde of invloedrijke mensen moeten uitgaan. Deze dingen moeten door allen gedragen worden, anders zijn ze slechts als een valse gevel. Ik moge hier uw aller Kerstgroeten overbrengen aan de Nederlanders over de hele wereld. Hun zwerversgeest heeft toch altijd weer Nederland verrui ming gebracht, en daardoor een mobilisering van alles wat in 't rond in ieder opzicht tot heil van een volk en een mens kan leiden. Iedere ingrijpende verandering brengt barensnood dus pijn ervoor, tijdens en erna. Maar we kunnen er altijd doorkomen. Het is als het binnen komen, het thuiskomen in de ruimte, waar men eindelijk de vleugels kan uitslaan en de vrije ruimte invliegen. Want: ,,al wie door ootmoed wordt herboren, die is van 't Hemelse geslacht". En ,,'t Hemelse geslacht" kan men onder meer zo omschrijven: de mensen die weten, dat ze in de wereld van het vergankelijke niet thuis horen en die zich niet kunnen laten beïnvloeden door wat vergankelijk is, doch die zich weten in waarheid verantwoord aan God en mens, zolang ze voor zichzelf weten het goede te doen, die zich desnoods daarvoor zouden laten offeren, en toch de enige eigenlijk gelukkige mensen zijn. Maar de mensen hebben de duisternis liever dan het licht, en hoevelen durven werkelijk het licht in hun ziel te laten schijnen? En toch moeten we, elk voor ons, en als menheid, eens de duisternis de rug toekeren, en ons richten naar het licht. En wat geeft het te werken, te zwoegen en te ploeteren, als we niet mee werken aan wat waarde heeft voor God. Hij is het leven. Het perpetuum mobile. Hij is schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen meewerken. Werken wij in zijn licht, dan kunnen wij iets volbrengen, wij mensen, wij volkeren, wij mensheid. Door God geleid is zo vanuit de eeuwig ruisende zee ons vaderland zich zelf geworden. Vanuit de eeuwig barende tijden, door God geleid, zal Nederland zichzelf geborgen weten door offering in eenvoud, en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen recht. Op deze bodem kan vrede op aarde worden bevestigd, en gehandhaafd, en in de mensen een welbehagen". nz ANSE DEFENSIEBEGROTING Df Frans regering heeft besloten het parlement 110 milliard francs (onge- wr 1200 millioen gulden) te vragen :cor de Franse strijdkrachten in Europa i»r de eerste twee maanden van het :>nde jaar Van de begroting van dit zar is een bedrag van 20 milliard francs ongeveer 202 millioen gulden) nog niet fenced. De totale schatting van de defensie- t-teaven in 1952 zal niet definitief wor- «n vastgesteld voor de bijeenkomst van m Noord-Atlantische verdragsorganisa- lir iNato). die in Februari te Lissabon u'. worden gehouden, is geëindigd. De Franse ministerraad besloot voorts d= Nationale Vergadering te verzoeken «n de basissoldij van de Franse soldaat verhogen van 15 francs tot 30 francs. (Ingez. Meel -adv.) wintertijd WEERBERICHT STORMACHTIG De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige tot stormachtige Zuid-Wes- 'Cjice wind. Wisselende bewolking met "«ie buien. Vannacht iets zachter. Borgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 28 DECEMBER. Maan op: 8.48 uur; onder: 16 34 uur. ^Maan op 9.25 uur; onder: 16.05 uur Ho:gwater te Katwijk te 2.42 en 15.02 u. 1 nummet bestaat uit zes pagina s KONING GEORGE Koning George van Engeland heeft in zijn Kerstrede tot de volkeren van het Britse Gemenebest om. gezegd: „Wü leven in een tijd, die vaak moeilijk en wreed is, en als er iets is, dat wü de wereld vandaag kunnen geven, is het misschien het voorbeeld van verdraagzaamheid en wederzüds begrip, dat als een gouden draad door de grote familie van de volkeren van het Britse Gemenebest loopt." De koning dankte zijn onderdanen voor de blijken van medeleven tijdens zyn ziekte en herinnerde in het bijzon der aan ..onze vrienden, zoons en broe ders, die thans ontberingen en gevaren moeten doorstaan in Malakka en Ko- Dit jaar was de traditionele Kerst boodschap van de koning voor het eerst op platen opgenomen, omdat de stem van de koning nog niet volledig haar kracht heeft teruggekregen en nu en dan onzeker is. De rede was dan ook, op advies van zijn arts in gedeel ten opgenomen. PRESIDENT TRUMAN In zijn jaarlijkse Kerstboodschap aan het Amerikaanse volk heeft president Truman verklaard, dat de V S. 10 jaar geleden gewikkeld waren in een oorlog, waarbij hun voortbestaan op het spel stond Op het ogenblik verkeerde de we reld nog steeds in gevaar. Er was even wel een nieuwe geest geboren en ge groeid. Ondanks de moeilijkheden had den de vrije landen van de wereld zich hecht aaneengeschaard voor een groot doel. Niet slechts om zich te verdedigen en ook niet alleen om een bloedige oor log. indien deze mocht komen, te winnen, doch met het doel. een wer kelijke. rechtvaardige en duurzame vrede te scheppen, aldus Truman. „Wanneer wij onze blik wenden naar het slagveld op Korea, zien wij een con flict. als geen ander in de geschiedenis. De vrije landen bewijzen metterdaad dat de mens vrij is en vrij moet blyven. dat er een einde moet komen aan agressie en dat de landen zich moeten onderwerpen aan het recht". BONDSKANSELIER ADENAUER „De wereldvrede ls thans minder be dreigd dan een jaar geleden", aldus de Westduitse bondskanselier Adenauer in zijn Kerstboodschap tot het Duitse volk. Naar zijn mening kon men hopen, dat de toestand zich in het volgende jaar zal blijven verbeteren. Adenauer verklaarde er van overtuigd te zijn. dat het verwezenlijken van het denkbeeld van een Europees leger „de eerste voorwaarde is voor een pacificatie van de wereld." ZAPOTOCKY De Tsjechoslowaakse premier. Antonin Zapotocky. verklaarde, dat hij een paar jaar geleden niet had kunnen voorzien, dat de betrekkingen met „de kapitalis tische landen" zo slecht zouden worden als zij thans waren. Hij voegde hieraan toe. dat thans nieuwe eisen aan het land werden ge steld om zich te verdedigen tegen „bui tenlandse dreiging en binnenlandse ver raders". „Als wij vrede wensen voor alle mensen van goede wil over de gehele wereld, moeten wij de saboteurs uitroei en", aldus Zapotocky. NATIONALISTISCH CHINA AANVAL VOORSPELD. De Chinese nationalistische gouver neur van Formosa, Woe, heeft in een Kerstboodschap aan de Chinezen op het vasteland aangekondigd, dat nationalis tisch China in 1952 een tegenaanval op het door de communisten bezette vaste land van China zal uitvoeren, zodra de gelegenheid zich voordoet. De militaire kracht nam verbazingwekkend snel toe. Diepgaand onderzoek in wapenkwestie Inbeslagneming niet van Indonesische regering uitgegaan? (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta) Ondanks het feit. dat het Indonesi sche kabinet in zyn vergadering van j.l. Zaterdag de kwestie van wapens aan boord van de „Blitar" en de „Talisse" zou bespreken, mocht worden aangeno men, dat zich tijdens het weekeinde geen belangrijke diplomatieke ontwik kelingen in deze zaak zouden voordoen. Men kon die conclusie trekken uit cle omstandigheid, dat Hoge Commissaris Lamping en vele leden van de staf van het Hoge Commissariaat Zaterdag het warme klimaat van Djakarta verlieten voor een lang Kerstweekeinde in koe lere bergoorden. Dat echter ook na dit weekeinde nog geen antwoord van de Indonesische re gering op het Nederlandse protest tegen de afhouding van wapens zou ver schijnen gelijk vandaag duidelijk i werd was tegen alle verwachting in. De reden van het uitblijven van dat antwoord is thans eeliter verklaard door een mededeling van de waarne mend secretaris-generaal van het Mi nisterie van Voorlichting, dat „de In donesische regering het noodzakelijk heeft geoordeeld, deze aangelegenneid aan een diepgaand onderzoek tc on derwerpen". De beslissing omtrent het Indonesi sche standpunt zal dus vermoedelijk nog wel even uitblyven. Dit bevestigt meer en meer de mening dat de actie tegen de doorvoer van wa pens naar Nieuw-Guinea niet van de Indonesische regering is uitgegaan, doch op initiatief van het havencommando in Tandjong Priok is geschied- De Indo nesische regering heeft dus niet te voren haar standpunt kunnen bepalen, en moet nu tot een uitspraak komen, nadat zij met het feit der aanhouding ls geconfronteerd. Amerika's economische steun: 100 millioen dollar aan ons land De Nederlandse regering heeft de officiële mededeling ontvangen, dat de Amerikaanse economische hulp aan ons land over het Amerikaanse fiscale jaar 1 Juli 1951—30 Juni 1952 100 millioen dollars bedraagt. Dit werd aan minister Stikker mee' gedeeld door mr Clarence Hunter, hn«" -•n de ECA-missie in ons land. Ann Murphy, een 8-jarig meiske uit Tenafly in de staat New York leerde op school haar lessen over Neder land. Natuurlijk werd vermeld, dat een paar klompen bij de nationale dracht onontbeerlijk tras, en hiervan geraakte zij zo onder de indruk, dat een brief aan de Nederlandse Rege ring het gevolg was. In deze brief vroeg zij. waar deze wonderlijke schoenen te koop waren en aangezien de aankoop van klom pen onder het Ministerie van Eco nomische Zaken valt. werd de brief aan dit Ministerie doorgestuurd. 'Een aantal ambtenaren van dit Ministerie besloot toen Ann en haar vierjarig zusje Susan als Kerstge schenk een paar klompjes gevuld met lekkers toe te zenden. Aldus geschiedde en een paar dagen voor kerstmis werd dit cadeautje aan de beide zusjes aangeboden door de heren L. Smilde (links) Handelscommissaris voor Neder land cn P. Gompcrts van de Kamer van Koophandel. Om de beide meiskes een indruk te geven van een nationaal costuum iras Barbara Lenox, die op de Kamer van Koop handel werkzaam is. óók aanwezig en wel in Volcndams costuum. Dezer dagen arriveerde in de haven van New York het m.s. ..Rijndam" met aan boord o.a. twaalf Neder landse boerenfamilies, die in de staat Alabama nieuw land in cultuur zullen brengen. Zij zullen echter eerst gedurende een jaar bij Amerikaanse boeren families verblijven, teneinde te wen nen aan de veranderde levensom standigheden; daarna zullen zij hun nieuwe land - 16 tot 32 H.A. per familie - in bezit kunnen nemen. Dit plan is uitgegaan van een plaat selijke textielfabriek, teneinde de veeteelt in Alabama te bevorderen. De foto toont de families aan boord van de ..Rijndam" bij hun aankomst te New York. T.N.I.-organisatie belangrijk vooruitgegaan van onze correspondent te Soerabaja) Op verzoek van de Brawldjaja divisie de TNI-divisie, die in Oost-Java ligt hebben wij gedurende twee dagen manoeuvres bü gewoond, die gehouden werden door twee bataljons in regl- mentsverband. Het wanen de eerste ma noeuvres, ooit door het. Indonesische leger gehouden. En als wjj nu een ver gelijking maken tussen de indruk, welke wij nu ruim twee laar geleden opdeden, toen de eerste TNI-troepen Soerabaja binnen trokken, en hetgeen nu getoond j, dan kan niet anders gezegd wor den ook al zyn bewapening en uitrus ting nog steeds zeer onvoldoende, dat de TNT in deze periode een geweldig" vooruitgang heeft geboekt. Men is in deze betrekkpliik zeer korte tijd, en on der de moeilijke omstandigheden, die de afgelopen twee jaren hebben geken merkt. een goed eind gevorderd op de weg die afgelegd moet worden om van guerilla-troepen een normaal leger to maken. Een van de voornaamste orders bij deze manoeuvres was. dat het elke militair ten strengste verboden was, ook maar het minste of geringste aan voedsel of drinken, of wat dan ook. aan de bevo'king te vragen. Het was de troepen verder verboden de huizen binnen te gaan. zelfs als zy daartoe werden uitgenodigd. Aan deze order is voor zover wij konden afgaan zonder enige uitzon dering door de ongeveer 4.000 aan de o-feningen deelnemende mil'fairen de hand gehouden, en dit heeft bij de bevolking van de Sidoardjodelta die in het 'ongste verleden zo vaak zwaar te lijden heeft gehad van het Het Nederlandse 10 000 ton metende vrachtschip „Langkoeas" van de Kon. Rott Lloyd. dat op weg |s naar Indonesië ls Dinsdagmlddae op de rede van Rrest aan gekomen terwijl er In één \an de ruimen een brand woedde Het schip heeft niet veel schade opzelanen. maar zal enkele dazen In Brest biyven voor herstelwerk zaamheden. optreden van militairen en benden een buitengewoon goede indruk ge maakt. Wat ons by deze manoeuvres zeer sterk opviel was, dat vrijwel alle TNI- officieren, van de hoogste tot de laagste, zich bedienden van de Nederlandse taal, ondanks al'le propaganda welke hier gemaakt wordt om het Indonesisch te gebruiken. Hetzelfde ziet men trou wens onder de studenten en onder zeer vele andere groepen Indonesiërs. De Nederlandse taal speelt hier in het da gelijkse leven nog steeds een zeer grote rol. Het is een voorsprong, die Neder land hier op alle andere landen heeft. En daarom is het zo jammer dat van Nederlandse zijde zo weinig gedaan wordt om de kennis van de Nederlandse taal hier te behouden en, waar mogelijk, nog uit t« breiden.... Dat Leiden cn omgeving vele knappe puzzelaars kent. hebben wij meer malen ervaren en werd opnieuw bevestigd, toen wij hedenmorgen op onze redactietafel reeds enkele tien tallen oplossingen van ons rebus- feuilleton aantroffen. Wij hopen dat dit aantal op Maan dag 14 Januari a.s. lot vele honderd tallen zal zijn aangegroeid. Beproeft Uw l.racliten ook eens: het is gemakkelijker dan U denkt!

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1