Raad van Leimuiden vernam aangename financiële surprises Laatste Berichten Britse politici publieke ten achter bij opinie? Nieuwkoop moet (ondanks meevallers) verdubbelen straatbelasting Nieuwe ministerconferentie te Parijs over Europees leger Een afscheid en een hulde De Raad van Leimuiden kwam Vrij dag in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester J. A. Bakhuizen. Besloten werd f.15.beschikbaar te stelen als bijdrage voor een Jubileumge schenk aan de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Eenzelfde bedrag werd per jaar toegekend aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. Aanvragen om financiële medewerking, door het R.K. schoolbestuur gedaan, vonden bij de Raad een gewillig oor Voorts werd op voorstel van B en W. bepaald, dat het personeel van de Keu ringsdienst voor Vee en Vlees wat de kin dertoelage betreft, gelijkgeschakeld zal worden met het Rijkspersoneel. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de na-uitkering uit het gemeente fonds over 1947 niet minder dan f. 14.018.43 bedroeg, terwijl de uitke ring uit de ondernemingsbelasling over 1950 eveneens zeer meeviel, aan gezien deze van f. 34.611.gebracht was op f. 48.501.—d.w.z. een meeval lertje van f. 13.890.—. Deze laatste meevaller geldt bovendien ook voor de jaren 1951 en 1952! De begrotingsposilie voor 1952 is daardoor sterk veibeterd. Deze begro ting behoeft vooralsnog daardoor geen zorgen te baren. De baten uit deze meevallers voor 1950 en 1951, in totaal een bedrag van f. 41.798.13, willen B en W. gebruiken voor dekking van tekorten op kapitaals uitgaven in vroeger jaren. De wegwer- king van deze uitgaven verbetert ener zijds de gewone uitgaven en verlicht de adminstratie anderzijds. De Raad kon zich ten volle met deze gang van zaken verenigen. Voorts werd besloten tot het aangaan van een kasgeldlening van f 25 000. tot 10 Mei a.s. Een aanvullend Rijksvoorschot zal worden aangevraagd ten behoeve van UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN RAADSAGENDA De Raad komt Donderdag om 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a Voorstel van B. en W. inzake een be zwaarschrift van de erven H. Zwijnen- burg tegen de opgelegde aanslag in de opgelegde aanslag in de precariobelas- ting over het dienstjaar 1951; idem inzake het verzoek om mede werking ex de artt. 72 e.v der Lager- onderwijswet 1920 ten behoeve van uit breiding van de bijzondere school voor GLO. aan het St. Jorisplein; idem in zake wijziging van de verordening be grafenisrechten: benoeming van twee leden van het bestuur van de gemeen telijke dienst voor sociale zaken wegens periodieke aftreding van de heren P. Verdonk en J. F. Allart; Voor de vaca ture J. F. Allart heeft het bestuur van de dienst de volgende aanbeveling inge zonden: 1. J. F. Allart; 2. Clir. A. van der Mark: benoeming van een lid met raadgevende stem van de commissie van advies,Inzake gemeenschappelijke rege ling tot vorming voor de uitvoering van de Vleeskeurlngswet. B. en W. bevelen aan: 1. de heer C. Verdijn; 2. de heer A. Kroon; voorstel van B. en W. inzake het beschikbaar stellen van een bijdrage aan een geschenk aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bij gelegen heid van het 40-jarig bestaan van die vereniging: idem inzake 't aangaan var kasgeldleningen in 1952; idem inzake wijziging van het electriciteitstarief idem inzake financiële steun voor het inrichten van duplexwoningen aan de bouwvereniging „Eensgezindheid"; voor stel van de leden van de Raad, de heren P Verdonk, W. Brouwer en J. van der Lee, inzake een Zondags-dansverbod; voorstel van B. en W. inzake de missie- ve van de Gedeputeerde Staten d d. 11/20 September 1951 betreffende wijzi ging van de gemeentegrenzen. Over beide laatste punten schrijven wij elders in dit blad uitvoerig. KERSTFEEST „DE INSTUIF". In het gebouw aan de Aarkade heeft Zaterdagavond onder leiding van de heer Sampimon De Instuif een Kerst feest gevierd waarvoor grote belang stelling bestond. De avond werd door ds Lambour geopend. Na het zingen van „Er ruist lancs de wolken" en bed las ds Lambour het Kerstevange lie De broodmaaltijd en de soeD lieten zich goed smaken, waarna de heer G. Sampimon de leiding on zich nam en de Kerstlltureie van de Jongensclubs van het C J M V. gevolgd werd Mevr. Sampimonv. Vliet vertelde een Kerst verhaal. De avond werd besloten met het zingen van eez. 26 en gebed. GEMEENTE WIL KASGELD LENINGEN TOT ZES IMILLIOEN. In een uitvoerig schriiven wiizen B en W. de raad er op. dat het toege stane bedrag van f 4.000.000, voor het aangaan van kaseeldlenineen voor 1952 zeker niet toereikend zal blijken te ziln. In hetzelfde schriiven wordt er door B en W. od gewezen, dat in 1952 zeer belangrijke werken buitengewone wer ken tot uitvoer zullen komen. Hierbii wlist het college in, de eerste Dlaats op de bouw van de gemeentelijke brue over de Rijn. het treffen van de nodige voorzieningen voor het zuiveren van het rioolwater noodzakeliike voorzie ningen voor de waterwinning, voor het electrlclteitsbedrlif. De bouw van een gemeenteliike nijverheidsschool voor meisjes het voltooien en uitbreiden van de Oosterbesiaafplaats. de uitbrei ding van de straatverlichting, uitvoering van wonlngbouwDlannen e.a Al deze werken zullen in 1952 zoveel kasgeld vragen waardoor een verho- eine met twee millioen dus tot zes mil- lioen zeker nodig zal blllken. VERHOGING ELECTRICITEITSTARIEF. Naar aanleiding van een voorgestelde verhoging door de Stedelnke Lichtfa brieken te Leiden van het electriciteits tarief stellen B en W de raad voor ook voor de afnemers te Alphen een dergeliike tariefsverhoging toe te pas sen met Ingang van 1 Januari 1952. De verhogine zal voor de meeste groe pen 1% cent, bedragen verschillende 1 cent en ook nog enkele groepen li ct. UITZICHT LANGS KORTSTEEKTERWEG WORDT VERBETERD. Daar na de openstelling van de nieu we provinciale weg achter Alphen het verkeer lanes de Kortsteekterweg steeds meer eaat. toenemen, zolang ten minste de in aanbouw zimde brue over de Riin nabil Gouwsluis nog niet gereed is. heeft het gemeentebestuur besloten op tal van plaatsen langs deze smalle ee- vaarlitké weg het geboomte geheel weg het achterstallige onderhoud van wonin gen aan Nieuwe Weg en Oosterweg, in totaal f. 28.000.—. Na de officiële Raadszittihg was er voor de leden van Raad en vrijwillige brandweer gelegenheid, afscheid te nemen van de scheidende brandweer commandant K. F. Lissenburg, die bij na 27 jaar de brandweer op trouwe wijze heeft gediend. Burgemeester Bakhuizen richtte tot de scheldende commandant woorden van waardering en dank voor het vele, dat door hem ln het belang van de ge meenschap als leider van de Lelmui- dense brandweer was verricht. Van de gelegenheid, dat zovele en zo prominente leden van de Leimuidense gemeenschap bijeen waren, maakte burgemeester Bakhuizen gebruik om het Ereteken voor Orde en Vrede uit te reiken aan de heren P. J. Hoogcr- vorst, P. van Iperen, T. Kraan, J. van Scherpenzeel, P. Swier en A. J. Uytte- waal. Deze uitreiking geschiedde met een toepasselijk woord van de burge meester. te kappen of te rooien, waardoor het uitzicht In verschillende gevaarlijke bochten tenminste verbeterd is en on gelukken a's onlangs de autocombinatie van de fa Noort uit Leiden is overkomen voorkomen kunnen worden. BENTHUIZEN Vrijdagmiddag vierden personeel en leerlingen der openbare school Kerst feest in een der lokalen. Bij de aanvang kwamen de kinderen met een kerststuk je, waarop een brandend kaarsje in de hand, onder het zingen van „Komt allen tezamen, komt verheugd van harte" het lokaal binnen, waar het schijnsel van de kerstboom verschillende gezichtjes deed schitteren. Juffrouw Dirkse vertelde het mooie verhaal van ,De Appel", terwijl na het uitdelen van de versnaperingen het hoofd der school, meester Boerrlgter, de Kerstgeschiedenis vertelde. Na afloop van deze viering deelde het hoofd mede, dat de Kerstvacantie tot en met Maandag 7 Januari as. zal duren. In de eerste helft dezer mand heb ben de collecten in de Ned. Herv. Kerk voor de diaconie f 344.en voor de kerk f. 541.52 opgebracht. De opbrengst van de ontspannings avond ten bate van de Chr. kleuter school is, zoals wij reeds vermeldden, niet tegengevallen. De netto-opbrengst van de avond bedraagt f. 624.53. LEIDERDORP VOORSCHOTEN GEEN AUTOBUS VOOR SCHOOLKINDEREN. B. en W. hebben aan de Raad meege deeld dat zij ln verband met gewijzigde omstandigheden voorstellen het raads besluit van 15 Juni j.l. in te trekken, waarbij een credjet beschikbaar werd gesteld ten behoeve van de aankoop van een autobus voor het vervoer van school kinderen. SOCIALE WERKSTER. Blijkens een mededeling van B en W. aan de Raad is Inmiddels bekend ge worden dat de diaconieën van de Ned. Herv. Gemeente en de Gereformeerde Kerk besprekingen voeren om al of niet in onderlinge samenwerking tot aan stelling van een sociale werkster te ko men. Hierdoor zal voorlopig geen voor stel worden gedaan tot aanstelling van sociale werksters. AANRIJDING Nabil de halte Zilverfabriek is Zaterdag middag omstreeks half een mevr. S.-v.G. aangereden door een motorrijder uit Den Haag Mevr. S.-v.G. had de tram verlaten en stak de rijweg over naar het trottoir toen uit de richting Lelden de heer M B. op zijn motorrijwiel naderde Hij gaf signalen maar kon een aanrij ding niet nueer voorkomen. De heer B. kwam met zlin motor te vallen en bekwam verschillende verwon dingen aan het gelaat Hij is in de ver- bandplaats van de Zilverfabriek gehol pen. Zijn motorrijwiel was door de val onbruikbaar geworden. MevT. S.-v. G. kwam eveneens te val len en bekwam een hoofdwond en waar- Een Arnhemmer deed bij de recherche aangifte, dat men zijn voor de woning geparkeerde auto had gestolen. Later werd door de Rijkspolitie te Elspeet, medegedeeld dat jeugdige Arnhemmers met de gestolen auto tegen een boom waren gereden, waardoor de wagen zwaar was beschadigd. De inzittenden liepen geen letsel op. Het bleek dat zij, na eerst in Apeldoorn een dancing te hebben bezocht, naar Harderwijk wilden gaan, doch bij Elspeet strandden zij. De daders zijn ln het Huis van Bewaring te Arnhem opgesloten. schijnlijk een lichte hersenschudding. Een juist passerende autoberiider bracht haar naar haar woning aan de Leidse- weg en werd aldaar behandeld door een dokter uit het Marine Opkomst Cen trum. De politie onderzoekt de schuld vraag. In een door de leden met dennengroen en kaarsen versierde zaal hield de afd Wassenaar, Voorschoten e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen o.l v. Mvr. H. G. v. d StoelOtto een Kerst- wijding in Huize Den Deljl" te Wasse naar. De liturgie hield ln het leven van het Kerstevangelie en declameren van kerstgedichten door de leden; gemeen schappelijk zingen van kerstliederen en solozang van Mevr H J. v.d, StoelOtto. Mevrouw J. C. v. Oostrom-van Konij nenburg las een kersverhaal v. Phé Wijnbeek voor Een Kerstoverdenking werd voorgel e- lezen door mevrouw J. M. Rodenburg-v, Leeuwen, die de afd vertegenwoordigt in het U.V.V. te Wassenaar De avond werd besloten met het uit delen van zelfgemaakte kerststukjes en meegebrachte mandjes met versnaperin gen voor zieke leden. WARMOND Sassenheim, Warmond, Voorhout en Noordwijkerhout in één Groene Kruis Onder voorzitterschap van de heer H. W. Nijman hield de Warmondse Wijk verpleging een algemene ledenvergade ring in Hotel „De Stad Rome". De voor zitter deelde mede, dat zuster Tempe laar op 1 Januari a.s. wegens het berei ken van de leeftijdsgrens het dienst verband met de vereniging zal beëindi gen. Het bestuur zag zich hierdoor voor ernstige moeilijkheden geplaatst, ener zijds door de financiële consequenties ten aanzien van het vertrek van zuster Tempelaar, terwijl anderzijds aanstelling van een nieuwe wijkverpleegster alleen voor deze gemeente, door de zeer hoge kosten daaraan verbonden, uitgesloten moet worden geacht. Het bestuur meent een gelukkige op lossing te hebben gevonden door het stichten van een Groene Kruis-afde- ling Sassenheim en Omstreken, be vattende de gemeenten Sassenheim, Warmond, Voorhout cn Noordwijker hout. Door deze combinatie is het mo gelijk een nieuwe wijkverpleegster aan te stellen, die dan 1 Januari a.s. in dienst kan treden en die dan voor de beschikbaarstelling van de z.g. ma gazijn-benodigdheden kan zorg dra gen. De zorgen van het Groene Kruis strek ken zich uit tot de zieken, dus niet tot de z.g. kraamverpleging. Voor dit laat ste kan men een beroep op zuster Tem pelaar blijven doen of zich tot een kraamcentrum of anderszins wenden. Nadat ter zake nog enkele nadere in lichtingen waren Ingewonnen keurde de vergadering unaniem de handelingen van het bestuur goed en werd dit be stuur gemachtigd tot verdere effectue ring van de plannen. Nog geen commentaar over de „Blitar" Officiële kringen in Djakarta bewa ren het stilzwijgen over de kwestie van de aanhouding van de wapens aan boord van de „Blitar". Aangenomen wordt, dat er nog geen beslissing is genomen naar aanleiding van het pro test van Nederland. In sommige Indo nesische politieke kringen spreekt men over de mogelijkheid van een compro mis, in die zin, dat de wapenlading aan de Nederlanders zal worden terug gegeven om teruggebracht te worden naar Nederland. Hieromtrtent gevraagd, antwoordde de Nederlandse Hoge Commissaris: „Geen commentaar" Inmiddels wordt vandaag het lossen van de wapenlading aan boord van de Talisse ter aanhouding voortgezet. 150 Arbeiders werken aan deze karwei. Aangfezien de „Talisse" daarna nog in Priok haar lading, be stemd "voor Djakarta moet lossen, zal het nog wel enige dagen duren alvorens het schip zal kunnen vertrekken. Minister Lieftinck verkreeg nieuw Amerikaans crediet van 18 millioen dollars De besprekingen welke minister Lief tinck in de V.S. met de Amerikaanse bankiers voerde, hebben tot een vol ledig resultaat geleid. De Amerikaanse bankiers en de bank voor Internationale Betalingen te Ba zel besloten ons land credietcn te ver lenen van resp. 15 millioen en 3 mil lioen dollars. De lening van 15 millioen dollars wordt verstrekt door de Chase Natio- nalbank waarin een zevental van de grootste banken in New York partici peren. Het rentepercentage is 3% De looptijd is voor de eerste helft 1% jaar en voor de tweede helft 2 jaar. Dit crediet van 18 millioen dollars be tekent. dat Nederland voor de aflossing van de tranche van 30 millioen dollars op 31 December van dit jaar, nog slechts 12 millioen dollars op tafel te brengen heeft. Wat de laatste tranche van 30 millioen dollar betreft, van de in 1946 met de Export- en Importbank gesloten lening van 200 millioen dollars, die 31 December van het volgende jaar moet worden afgelost, valt nog niets te zeg gen. Minister Lieftinck heeft echter ge gronde hoop, dat deze dan ook op de-' zelfde wijze zou kunnen geschieden. „WILDE VAART" NA 15 BORRELS!.. Een kantoorbediende, die Zaterdag avond diep in het glaasje had gekeken hy had 15 borrels gedronken! kreeg de idee te gaan varen met een rondvaartboot, die gemeerd lag in het water van het Damrak te Amsterdam. Gedurende een uur was de jongeman met het schip aan het manoeuvreren en in die tijd ramde hij 9 maal de walle- kant en dekschuiten, en ten slotte een motorschip. De schipper kwam naar dek om te kijken wat er gebeurde. De kan toorbediende schoof toen een raam open en sprong van de rondvaartboot in het water. Agenten trokken hem op de wal- lekant en brachten hem in de cel. De schade, die door deze „wilde vaart" werd aangericht is niet mis. De voorste ven van de rondvaartboot is behoorlijk ingedrukt en ontzet en van het motor schip is de zijkant ingedrukt en een spant versplinterd. Od het vliegveld Valkenburg zyn vanmorgen vier „Harpoons" aangeko men. Vanmiddag werden er nog twee verwacht. Deze zes zijn de laatste van de 18 „Harpoons" die Nederland ten behoeve van de Marine Luchtvaartdienst uit de Ver. Staten ontvangt. Europese gedachte in Engeland sterker dan werd aangenomen (Van onze Londense correspondent). Ondanks het feit, dat de Engelse po litici oo enkele uitzonderingen na gereserveerd staan ten opzichte van een actieve Britse bijdrage tot Europese eenheid en alhoewel er weinig is ge daan om de massa bewuster te maken van Engeland^ Europese taak. is het in Engeland toch niet zo hopeloos ge steld met de Europese gedachte als tot Geen andere wegen tot dekking begrotingstekort De Raad van Nieuwkoop kwam Vrij dag in voltallige openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester v. d Weyden. Besloten werd de salarissen van het ge- meentepersoneel definitief aan te pas sen aan de diverse „loonrondes" en bij komende wijzigingen. Evenzo werden ge wijzigd de salarissen van het personeel in de vleeskeuringsdienst. Enige technisch-administratieve wijzi gingen in de verordening op de heffing van begrafenisrechten werden goedge keurd. De verordening op de regeling van de geneeskundige verzorging van het ge- meentepersoneel werd tot 1 Jan. 1952 van kracht verklaard, Een subsidie van f 90.werd verleend aan de Kath. Ver. tot. bevordering van Land- en Tuinbouwonderwijs en Land- bouwhuishoudonderwijs in het bisdom Haarlem. Voorts werd f. 25.subsidie verleend ten behoeve van een kookcur sus aan de Commissie voor Huishoude lijke Voorlichting. De Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland kreeg een subsidie van f. 15."s jaars toegekend. Voor een reeds gehouden kaasdag te Noorden werd f.10.— ge voteerd ten bate van een prijs. De Ver. van Ned. Gemeenten jubileert binnen kort, en Leimuiden zal een halve cent per inwoner, dat is ongeveer f. 20.in totaal, aan een geschenk bijdragen. Hierna volgde de behandeling van dc gemeentebegroting, die voor 1952 op de gewone dienst sluit met een nade lig saldo van f. 12.150.Bij het zoe ken naar middelen ter dekking, aldus het begeleidende schrijven van B. en IV.kwam het bericht binnen van de uitkering uit hoofde van de onderne mingsbelasting wordt verhoogd met f. 3.162.zodat nog een tekort bleef van f. 8988.Na ontlasting van de gewone dienst met afschrijvingen van verschillende kapitaalsobjecten res teert als nadelig saldo f. 4.591,37. B. en W. zien slechts één mogelijk heid om dit niet te verminderen te kort te dekken, namelijk door verdub beling van de tarieven voor de straat- belasting. en wel tot de algemeen gel dende norm van 6 procent van de ka dastrale opbrengst wegens gebouwd en 3 procent van ongebouwd eigendom. Bij de goedkeuring van de vorige be groting die overigens wel sluitend» was hebben Gcd. Staten, gezien de schrikbarend hoge uitgaven voor on derhoud van de wegen, de wenselijk heid van een zodanige verhoging reeds bepleit. De Raad vond dit een nogal pijnlijke zaak. Er werd geconstateerd, dat deze verhoging toch voornamelijk ten laste komt van een deel der ingezetenen Ge opperd werd nog de mogelijkheid van vermakelijkheidsbelasting, doch deze bleek niet meer dan f. 500.te kunnen opbrengen. Het voorstel van B. en W. werd dan ook aanvaard op nadrukke lijke voorwaarde, dat indien financieel mogelijk deze belastingverzwaring spoe dig weer wordt opgeheven. De begroting werd ten slotte, nadat de subsidie aan de kleuterscholen op f 10 per jaar per leerling was ge bracht, aanvaard. Aan de Ver tot. Behoud van Natuur monumenten werd 4% hectare (waarvan 2 hectare water) verkocht voor f 3500 -. Besloten werd op voorstel van de heer Stoppelenburg, de door B en W voor gestelde verbetering van de Voorweg te Noorden openbaar aan te besteden. dusverre werd aangenomen. (Het pu bliek is namelijk de politiek reeds en kele stappen voor! Dit bliikt uit het zo juist gepubli ceerde Gallup-onderzoek over het Euro pese leger. Van de ondervraagden sprak 46 pet ofwel het grootste deel zich er- i over uit. dat het Britse lezer een onder- i deel behoort te zun van het Europese lezer. 38 pet bleek hier tegen te zijn. Men is echter vriiwel unaniem tesen een zelfstandig Duits leeer. Voor Duitse contingenten in een Europees lezer was daarentegen 58 pet. tegen 24 pet. Zowel onder de conservatieven onder de sociaal-democraten nam het aantal toe van hen die voorstander zijn van een Europese strijdmacht Op- merkelilk ziin ook de hoofdartikelen uit de afgelopen weken van het belang- Observer" welke ronduit het bankroet rijke, onafhankelijke Zondagsblad ..The van de nationale gedachte erkennen en het opgaan van Engeland in een At lantische federatie bepleiten, waarbij een Europese federatie als opstapje kan dienen. Deze artikelen hebben een enorme weerklank gevonden. Wat de bezwaren tegen een Atlantische federale unie be treft. voert het blad aan. dat Engelands afhankelijkheid van de Verenigde Sta ten minder hinderlijk en eenzijdig zal zijn in een constitutionele unie dan dat het thans het geval is. In een coalitie geeft gewoonlijk de sterkste partner de toon aan. in een fe deratie daarentegen overheerst het sterkste, politieke argument, wie het ook lanceren moge. Op economisch gebied betekent fede ratie niet de keus tussen onafhanke- llikheid en werkelijke onafhankelijkheid, gedeeld met anderen. Ook de Britse monarchie zal binnen een Atlantische Federatie blijven voort bestaan. Er wordt geen constitutionele verandering in het Britse Gemenebest vereist. Dit zal echter mogelijk op de duur zeer gunstig door een federatie worden beïnvloed. Indien het Gemenebest als experi ment van samenleving tussen (econo misch) ontwikkelde en onontwikkelde landen slaagt, kan het een wiidere toe- passine vinden in een Atlantische unie. omvattende de onontwikkelde landen van Azië Afrika en Zuid-Amerika. die op die manier het best hun economi sche vooruitgang zullen kunnen ont wikkelen. Oo deze basis kan een wereldeenheid worden aebouwd, Dit zal alleen binnen het bereik van de volgende generatie kunnen liegen, als wii than= niet in onze visie falen, aldus de boodschap van „The Obser- Bijzonderheden over de 44 Sherman tanks In aansluiting op het bericht van de Ned. Legervoorlichtingsdienst over de levering van 44 tanks aan ons land men zie elders deelt de United States Information Service het volgen de mee Dc tanks zijn middelzware tanks van het type M4A1. Zij zijn algemeen be kend onder de naam Sherman tanks. Elke tank is bewapend met een kanon van 75 mm, twee mitrailleurs van het kaliber ep en een van het kaliber 50. De tanks zijn voorzien van Wright stermotoren en kunnen een snelheid van ruim 30 km per uur bereiken. In geladen toestand weegt een Sherman- tank ongeveer 31 ton. Zij zijn ln twee partijen verstuurd, een van 23 tanks en een van 21 tanks, in New Orleans in Lulsiana in twee Ne derlandse schepen geladen en via de Mississippi en de Golf van Mexico naar Nederland getransporteerd. De tanks zyn ln de eerste plaats voor de opleiding bestemd, maar in de klasse middelzware tanks zijn zij een geducht wapen. Schout-bij-nacht J. Carv Jones in Den Haag heeft medegedeeld dat behalve de 44 tanks nog andere partijen in het ka der va.n de wederzijdse bijstand gelever de militaire benodigdheden Ln de Rot terdamse haven aangekomen zijn. wat verband houdt met het feit dat de Ver. Staten het tempo van de leveranties aan Nederland en andere bij het Atlan tisch Pact aangesloten landen opgevoerd hebben. De schepen met de tanks brachten ook nog ruim 2 millioen mitrailleur- patronen en 5 stukken meerloops licht luchtafweergeschut mee. In totaal ziin ln de afgelopen maand ruim 5 mil lioen patronen aan Nederland gele verd. Op de lijst van militaire benodigd heden, die Nederland sedert 1 December jl. van de Ver. Staten ontvangen heeft, komen ook nog drie stukken zwaar luchtafweergeschut, twee radarinstalla ties voor de luchtafweer en negen vrachtauto's voor. In Londen 66 doden en bijna 3700 gewonden in één maand (Van onze Londense corerspondenti Londen beleeft zijn zebra-crisis! Dit heeft echter niets uit te 'staan met de dierentuin. De 'zebra's' zijn de oversteekplaatsen voor voetgangers, die, behalve van nik kelen 'punaises', thans ook voorzien zim van brede witte banen. Volgens de nieu we regeling hebben de voetgangers niet meer altijd voorrang, zoals vroeger Het aantal 'oversteken' is verminderd om d verkeersstremming te verlichten. Het erge is dat er in de eerste maand na de invoering van de 'zebra's' 0p dez* officiële oversteekpunten meer mensen zijn gedood en gewond dan in de onmid dellijk daaraan voorafgaande periode De lugubere oogst van één maand Londiense verkeersongelukken was 66 do den en 3658 gewonden! De meeste worden veroorzaakt door misverstanden tussen voetgangers en chauffeurs, roekeloosheid en slechte ver lichting- Een speciale moeilijkheid is, dat vaalt een voertuig stopt om iemand te laten oversteken en dat een daarachter ko mend vehikel doorrijdt. Elke tien dagen worden er in Lon den 24 kinderen op straat gedood. Hoe gevaarlijk het is om welke reden dan ook in een hotel een valse naam op te geven, hebben enkele hotelgasten in Amsterdam weer bemerkt. De verscherpte hotelcontróle heeft tot gevolg dat iedere „verdachte" naam op de hotellij sten onmiddellijk wordt on derzocht. Tot enkele malen toe hadden overigens onschuldige lieden bij het kie zen van een andere naam dan hun eigen per ongeluk een gesignaleerde naam ge kozen. Geen verstandige daad, want het prompte gevolg is, dat een rechercheur verschijnt en de betrokkene midden in de nacht een' gang naar het hoofdbu reau moet maken. En dan volgt een pro- cen-verbaal met een fikse boete of zelfs wel eens enkele dagen hechtenis. Het opgeven van een valse naam is namelijk zeer strafbaar! LIEFTINCK HOOPVOL GESTEMD OVER ONTWIKKELINGSMOGELIJK HEDEN IN SURINAME Met betrekking tot de ontwikkelings mogelijkheden in Suriname deelde mi- nister Lieftinck ons mee, dat tijdiens zijn verblijf in de VS de missie van de In ternationale Bank juist uit Suriname was teruggekeerd. Hij zei hoopvol gestemd te zijn ov het rapport, dat door deze missie worden uitgebracht. Er zijn belangTijke aanbevelingen te verwachten. Men blijft optimist (Van onze Parijse correspondent) Donderdag a s. komen ln Parijs op nieuw de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Duitsland, Italië en de Beneluxlanden bijeen ter beraad slaging over het plan-Pleven, waarover begin Februari in Lissabon, naar men vertrouwt, de beslissing zal vallen. De zes landen hebben dus zo merkt men hier op nog iets meer dan een maand voor de boeg om hun geschilpunten te overbruggen, willen zij niet, dat de Ame rikanen naar -andere middelen grijpen ter verdediging van hun veiligheid, die niet noodzakelijk geheel met de onze congruent behoeft te zijn. Tot de andere middelen zou ofwel een directe inscha keling van een herleefde Duitse weer macht kunnen behoren, of wel een ge wijzigde strategie, die slechts op de ver dediging der Europe? peripherie zou zijn gericht. Het Is dus wel begrijpelijk, dat Parijs, dat beide eventualiteiten als even catastrofaal verwerpt, aan de ko mende conferentie een meer dan ge woon belang hecht en zekër alles in het w-rk zal stellen om haar te doen slagen. Het dossier dat de ministers onder ogen zullen krijgen, behelst een ont- werp-verdrag van 82 artikelen, waarin het komende Europese leger volgens de Franse inzichten werd gekenschetst. De voornaamste organen, die in het ontwerp worden beschreven, zijn een politieke „hoge autoriteit", een Europees parle ment, een of twee raadgevende comité's en een Hof van Justitie. De delegaties van technici, die sedert maanden in Parijs deze stof bestuderen onder lei ding van de Fransman Alphand, zijn over verschillende essentiële punten nog niet tot overeenstemming kunnen ko men en daar ligt dan ook het motief van de onderhavige ministerconferentie. Wij menen te weten, dat de Fransen, vooral wat de hoge autoriteit aangaat, enkrle met onbelangrijke concessies hebben gedaan door er in toe te stem men, dat, naast dit lichaam en de Euro pese defensie-commissaris, ook nog een raad van ministers zou kunnen func- tionneren. De nauwkeurige afbakening van hun onderscheiden maohtsgebieden is een der voornaamste taken, die de komende conferentie wacht, evenals de oplossing van het. vraagstuk van het gemeenschappelijke militaire budget, waarvan Frankrijk niet af wil wijken en dat de Beneluxlanden met een duidelijke huivering vervult. Ofsohoon men in Parijs de moeilijk heden, welke deze conferentie zal ont moeten, zeker niet onderschat, laat men zich toch niet pessimistisch over haar perspectieven uit. De alternatieven, die met een mislukking zouden zijn ver bonden, acht men hier zo onheilspel lend, dat men niet anders dan met een compromis op basis van het plan-Pleven wil rekenen. BEURSOYERZICHT AMSTERDAM, 24 December. VRIENDELIJKE STEMMING. OLIES VAST. In tegenstelling tot veler verwach ting heeft de beurs zich vandaag niet alleen uitstekend gehouden, maar was de stemming over het algemeen vast te noemen. Groot waren de orders wel iswaar niet. maar speciaal voor de in dustrie- en scheepvaartmarkt bestond behoorlijke belangstelling. Kon. Olie boekte de grootste winst en steeg van 286 tot 290. Deze stijging werd deels in verband gebracht met de afwezig heid van buitenlandse verkoopdruk cn deels met verwachtingen over een spoe dig en gunstig interim-dividend. Uni lever, Philip*; en Aku waren eveneens gunstig gedisponeerd en boekten een kleine vooruitgang, evenals de minder courante industriepapieren. Buiten de industriesector toonde ook de scheepvaartafdeling zich van haar gunstige ziide. De meeste paoieren hier maakten een avance van een tot twee punten. Staatsfondsen goed oo peil vooral de guldensleningen. DollarobU- gaties en Amerikanen volkomen ver waarloosd. evenals het agio. dat 9 a 91/8% gold, onveranderd. Verwaar loosd ook was de cultuurmarkt. die een fractie achteruitgingen. Beurs van Amsterdam Maandag 24 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3% 93% 93% Ned '48 314 84li 84% Ned '47 3% 3 85% 8512 Dollarlng. '47 3 9511 95 i fnvesteringscert. 3 88iV 88 Ned. 1962-4 m.b. 3.. 87,'» 8611 Indië '37 A 3 8613 8611 Grootboek '46 3 8714 86% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 40 40% Nat. Handelsbank 84 84% Ned Handelmij138 142 AiCU158% 15914 Lever Br185% 186 Philips 166% 167% Wilton Feyenoord 148% 148% Kon. Olie 286 289% Amst. Rubber93% 93 Deli-Bat Rubber 89 88B Holl Amer lijn 178% 182% Kon Ned Stoomboot 125% 127% Ned Scheepv. Unie 138 139% H V A. 99 98% Java Cult 45 46 Deli Bat Mij101% 100% Deli Mij 72ft 71% Senembab70 68% Philips '51 163 163% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem Leningen Den Haag 1937 1 3.. 99% R'dam '37 I III 3% 91% 91% Industr Obligaties Lever Brothers 3%.. 95% 95% Philips Dollarlng. 101% 101 Voorlopig genot.obL A'dam 1937 (3%) 3 88% 88 Kon Pelr Mij 3% 102% 104 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd. Bank 165 166% Rotlerd Bank164 164 Twentsche Bank 157% 158%B Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr. 233% 233 Rott. Droogd. Mij 310% 308» Zwanenb Organon.. 190% i»1 Handelsondernemingen Born, Sum. H. Mij 114% 115% Internatio 149% 150 Diversen 94% Spoorwegen Deli Spoorw. MU. 42 Amerik. fondsen Anaconda 55% Shell Union73% Fondsen oit Lelden en omgeving (Aandelen) V K. 21/12 Holl Constructie 250 Int Kunststof! Ind 96 97% Kon Ned Edelmet. Tl% Pret w a Idem Kon NederL Grofsm 115% 115% Textiel Gebr v Wijk 116% H4L Leidsche Wolsplnm 154% fieleman ei Dros 68% 70 Ver Touwfabrleken 112 Pref Idem 112 Lahad Datu Cul Mij 135 B 135 B Wernlnks BetonmlJ. 93% 93%

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 18