....en geef de volk'ren vrede Heer! huilen over de Ginza. ze draalen een zij straatje in. rukken in hun haast de bumper van een geparkeerde auto af cn remmen met veel lawwai voor een bar. waar het wemelt van de militairen. Vier reuzen van M.P.'s dringen naar binnen en werpen even later twee dron ken .soldaten een Bnt en een Frans man. die elkaar in de haren gevlogen aren, de straat op en de jeep in. En dat alles onder de nieuwsgierige blikken van een aantal Japanners, die er overigens wel voor zorgen op veilige afstand te blijven. De Japanse toeschouwers zijn kenne lijk onder de indruk van de kracht der inponerende M.P.'-mensen die hier bezig zijn het evenwicht te herstellen, dat die e jongens naar alle waarschtjnlijk- Icder volk heeft zijn hebbelijkheden. Is het dus eigenlijk wonder, dat ik. bij het orde nen van een overstelpende reeks indrukken uit Ja pan. nogal eens dezelfde beelden tegenkom? Als ik het rumoerige muizennest van mijn herinneringen overzie, dan springen daarin, temidden van de tal loze grijze, een paar witte exemplaren rond. die waard zijn eens nader bekeken te worden. Het waren deze afwijkingen, die mij. al rondneuzende in Nippon, op zeker ogenblik tot de conclusie brach ten. dal de Japanners een sterke neiging hebben tot het maniakale. F.n dan dacht ik aan dat onnoe melijk aantal „gouden" tanden in lachende monden, aan de schrikbarende hoeveelheid gokautomaten, waar Soezoeki-san (meneer Soezoeki. bij ons: „Jan sen") zijn geld verdobbelt, aan de duizelingwek kende variatie in lucifersdoosjes en -merken, aan die wonderlijke (en toch ook wel gemakkelijke) manie na de eerste woorden van kennismaking kaartjes te wisselen en tenslotte aan de angst voor verkoudheidsinfectie. die zich uit in het dragen van een wit of zwart doekje voor neus en mond. 'j ik er in Nederland nog eens over sak, vraag ik me af. of het wel hele- i! eerlijk is uit deze en dergelijke »n tot bovenstaande gevolgtrekking tomen. Immers, ieder volk heeft zijn vaardigheden en waarom dus de Ja- vers met. al hebben die andere dan j 'Bovendien: dit volk is geschokt in srondvesten. Twintig eeuwen van rerwinnelijkheid waren voorbijge- 2 en nu moest het zijn hoofd bul- i voor de wapenen der Amerlka- Een eeuw lang was het. welbc- r. opgevoed in de leer van de god- jkheid des keizers en nu bleek deze een gewone meer-met-een-hoed- Duizenden jaren was de vrouw rt.e gebruiksvoorwerp" in de woning söezoeki-san geweest en nu moest er in berusten, dat die penode van ierworpenheid en slaafse dienstbaar- 4. in beginsel ten minste, beëindigd A en dat de vrouw haar intrede deed net parlement. De machtigste han- srusts werden uiteengerukt, de ehtder militairen ging teniet, de arm- :ie en onder schulden .gebukte pach- werden eigenaars van een lapte nd.... Wat al wijzigingen, althans ae uiterlijke levensvormen. Want s bandjir van veranderingen heeft wezen van de Japanner vrijwel on- setast gelaten. Ji nu denk ik ineens aan de Kerst- n. Waar men ook rondkijkt (voor- ■n Tokio maar ook elder.-.): overal trbomen. In de hal van het hotel trien, in de vestibule boven, in de a 31 waar de dienstertjes-in-veel- 'ir.ee-kimono's rondgaan, in het ion. in de warenhuizen, ja zelfs het toneel: de Japanse operette in Imperial Theatre wordt voorafze- i3 door een ballet van nauwelijks i-ekleede meisjes 'óók al een numie het Japan van na de oorlog), die ven tecen een achtergrond van übomen De Japanner is een uiterst ome handelsman. Toen hij eenmaal dekt had. dat de gevoelens van de etters van zijn land een sentimen- verandering ondergaan als het de des jaars nadert en dat de Kerst- m daarbij als symbool dient, heeft niet lang gewacht zich aan te pas- maar natuurlijk zonder ook maar geringste begrip voor eventuele pere gevoelens. Het is met de Kerst- m als met de gokautomaat: de unner heeft ze beide klakkeloos Tgenomen. zonder grenzen te kennen, :der begrip te tonen. Nog denk ik aan eph Mohrs tere lied: „Stille nacht, lige nacht", dat ik in een bar annex taurant in Tokio door de Japanse rici hoorde voorafgaan door „Jingle s" en volgend door een vlot num- r.je hot jazz .Opgeplakt", dat is het woord, dat critische bezoeker van Japan tel- i B in gedachten komt als hij het i -a op straat gadeslaat. Allerlei Wes- i 'e vormen zijn ook daar in gebruik, ir al te vaak krijgt men het gevoel. K zeen verbinding hebben met het sn Y3n de Japanse geest. De Kerst mi is hiervan een sprekend symbool: il zichtbaar, maar ten dode ge- nd omdat hij geen wortel geschoten t in de Japanse bodem! Nu reeds igt de Westerling, die voor zaken domicilie in Japan heeft, zich af. er zal gebeuren als de Amerikaanse ttmg te zijner tijd gaat verenvtj- En algemeen luidt de verwach- dat er dan krachtig schoon schip haakt zal worden. Wat thans tijdens bezetting aanvaard of ook alleen ir geduld' wordt, zal dan weggevaagd den. Nu k&n er wel het een en ander iwijnen zonder dat daarmede de we- lijko voordelen van het contact met Westen teniet gedaan worden. De )g is alleen of er straks wel vol- ride verschil tussen de echte en de -aak-beschaving van het Westen ge- "kt zal worden, wanneer de conser- 1 e lementen in de Japanse samen- hun tijd gekomen achten. Als de opnieuw naar een positie van rgheld zou worden teruggedrukt, zou ernstig betreurd moeten worden. ^erigens is het niet zeer waarschijn- dat zij zich dat zal laten weige ren. Iets anders is het met de „meis in de Ginza". Dat is de voornaam- nkelstrnat van Tokio en da3r con- -eert zich het uitgaand leven in "ei vorm: amusant zonder meer. ier nog in een vorm. die nu eenmaal -smakelijk verbonden is aan het ver- 1 van tienduizenden militairen van velen met korter of langer verlof het front. „Er zullen heel wat meis- 'oofden kaal geknipt worden als de Strikanen eenmaal het land uit zijn Jl ik mij vertellen. ..en dat n'et zozeer :3at ze met de „bezetters" zijn omge- bn. maar vanwege de wijze waarop ze met de Amerikaanse soldaten heb- Inzelaten". Nu is het enerziids be- Pelijk en zelfs verheugend dat de 'Snse (vrouwelijke) jeugd wel eens T-vj een andere behandeling wil ge nieten dan m haar eigen omgeving, waar het. althans ten plattelande, nog een uitzondering is als een man zijn vrouw bij het verlaten van de Kamer voorrang verleent, maar aan de andere kant is het wel zeer ongelukkig, dat de gehele gedragslijn van Amerikaanse soi- daten-met-verlof-van-het-front door de Japanners zonder meer als „democra tisch" wordt aangemerkt Kerstmis op de Ginzahet is niet moeilijk zich Tokio's monumentale win kelstraat voor te stellen badend m een zee van licht. Op de trottoirs staan de kramen in een onafgebroken rij: ge loopt als het ware door een eindeloze winkelgalerij, waar het wemelt van sol daten en meisjes. De Ginza is Westers van bouwtrant, al staat er hier en daar nog wel een typisch Japans eethuisje: een houten pui. waarvan de vensters van matglas of grijs papier met bamboe- werk zijn afgeschoten; terzijde van de ingang een paar kleine etalages, waar de gerechten in porceleinen schoteltjes of kommen van lakwerk de voorbij ganger uitnodigen tot binnentreden. Wonderbaarlijk is het minuscule tuintje van anderhalve voet breed, dat zich. ter rechter zijde van de ingang binnen de rooilijn uitstrekt. De Japanner ue- staat de kunst op een uiterst klein stukje gTond de illusie van „buiten" te wekken, al ligt dat buiten dan ooR aan de hoofdstraat van Tokio. In dit tuintje staan een paar dwergdennen, de rest van het miniatuurtuintje is sierlijk belegd met mos en stenen. Zo Westers als de Ginza is, zo Japans zijn de zijstraatjes, waarvan sommige voor militairen kort en goed verboden zijn. En voorzover ze toegankeijk zijn. dient de soldaat er op toe te zien of het oord van vermaak, dat hij betreedt. In twee artikelen heeft onze speciale verslaggever zijn in drukken gegeven van de reis van het eerste KLM-vliegtuig. de ..Utrecht", aan boord waar van hij naar Tokio is gevlogen. Dinsdag j.l. is hij met de Con stellation ..Friesland" terugge keerd. In bijgaand artikel geeft hij een inzicht in de Japanse mentaliteit, die weliswaar de uiterlijke vormen van het Wes ten overneemt, maar waaraan dieper begrip ontbreekt. 'llllllllilllllllilllllllllllllllllllllllllllilliiliilliliniiliiiiliiliiilllll „off limits" of „on limits" Is. verboden of toegestaan. En natuurlijk zal het ook met de Kerstdagen meer dan eens toegaan zoals ik het enige malen zag gebeuren: de sirenes van een paar jeeps met Amerikaanse militaire politie, heid aan het front in Korea hebben ver loren. Het hele toneel zou niet de moeite van het vermelden waard zyn. als het ergens anders dan juist in Tokio ge beurde. Italié's nieuwe nationale held De enige rijke Italiaan, tlie eerlijk zijn belastingbiljet invulde? Arme rijken in Genua (Van onze Romeinse correspondent). Italic heeft plotseling een nieuwe nationale held. Hü heet Gactano graaf Marzotto di Valdagno en is een der grootste textielkoningen van Noord- Op bovenstaande foto een kijkje op een gedeelte van de Ginza. winkel en vermaakscentrum van Tokio. Op de voorgrond twee dames in kimo no. De rest gaat Westers gekleed. Want de Japanners hebben er geen weet van hoe hun eigen soldaten elders zijn opgetreden. In Japan hebben zij, vóór en in de oorlog, nooit anders dan goed gedisciplineerde jongens zien mar cheren. Van de Amerikaanse en andere geallieerde soldaten, die hier met verlof komen, zien zij veel gedragingen, die de vergelijking met het gedrag van de Japanse soldaat niet kunnen door- En niet de oorlog krijgt daarvan de schuld, maarde democratie! De bezetting moge vele voorbeelden hebben afgeworpen, zij heeft ook wan begrip opgeworpen. De Kerstbomen-uit-het-Westcn" staan op de Ginza. maar staat zo ook de „de democratie-uSt-het-Westen" in de hoof den en harten der Japanners? Smartelijk etens-„lijden" beheerst Parijse Kerstfeest Thans een handleiding voor pijnloos tafelen (Van onze Parijse correspondent) Parijs begint er nu echt weer in te komen. De sparrebomen aan de Scine-ocver. de etalages van de grote waren huizen met de wonderlijk mooie (en dito dure) poppen, treinen, cn ander indrukwekkend speelgoed, de rode strookjes om de hammen bij de slagers, de geur der gepofte kastanjes rond de kacheltjes op de hoeken van de straten, de aansporingen op de ruiten van de restaurants ..tijdig uw tafel" (ad f.30 p. p.) te bespreken, de queues van mensen bij de theaters, die hopen een kaartje te kunnen vinden voor de vooravond van het grote feest: het zijn er allemaal de duidelijke voortekenen van. dat ook dit jaar de Kerstdagen, ondanks de schrikbarend hoge prijken cn de zware tijden, toch niet helemaal onopgemerkt zullen voorbijgaan! In de gezinnen zelf is de nadering zol Het feest begint 's-avonds vóór de moeelilk nóg duidelijker te voelen en Eerste Kerstdag met een bezoek aan de overal wordt" dr uk gewerkt aan de voor-I Schouwburg desnoods een bioscoop bereiding van het Kerstfeest, dat hier Dan volgt de mis. liefst in de Nótre practisch drie dagen en nachten duurt. I Dame. En dan, na thuiskomst, begint het tafelen. Wat er bil deze bachanalen verorberd en gedronken wordt, tart ie dere beschrijving! Dat is verbijsterend! VRESELIJKE NAWEEËN Die Kerstdis Is aan vrij scherp gestel de voorschriften gebonden. Zonder kalkoen, ganzenlever, champagne en ..Büche de Noël" (dat is een heel bij zonder soort lekkere moccataart) kan men eigenlijk niet zeggen, werkelijk echt Kerstmis gevierd te hebben. Het is biologisch uitgesloten, dal je een Frans Kerstmaal zonder duidelijke na weeën zou kunnen overleven. Frank rijk loopt die dagen, zo omstreeks tot het eind van het jaar, dan ook met 1 bleke konen, omringde ogen, hoofdpijn en maagkrampen rond. cn over het I hele land ligt dan iets als een smar- I lelijk lijden. Optimisten nemen zich dan wel voor het 't volgend jaar wat kalmer aan te leggen: voornemens, I die meestal geen erg lang leven zijn beschoren Hoe dat nu precies komb zouden we niet kunnen zeggen en misschien spreekt i-le nnrtemonnaip hipr ook een woordie de portemonnaie hier ook een woordje mee, maar in elk geval hebben we de laatste dagen heel wat mensen ontmoet, die zeiden vast besloten te zyn dit keer nu eens een aardig en verstandig en dus niet te overdadig. Kerstmaal aan te willen leggen. Verschillende kranten bieden hierbij zelfs hun lezers hulp met een soort handleiding ter garandering van eer pijnloze Kerst feestviering Om zich aar die voorschriften te houden zal het no dig ztin naast leder bord een brieven- weger te plaatsen, want de hoeveelhe den \^n elk toegestaan gerecht werden tot in grammen nauwkeurig bepaald. MINDER GERADBRAAKTEN? Ziehier een Frans Kerstmenue Anno 1901. dat men dus zonder risico op wroeging achteraf gebruiken kan: 12 oesters: 50 gram ganzenlever: 100 gram kalkoen: 100 gram pommes fri tes: 100 gram salade; 100 gram Büche de Noël: 50 gram wittebrood; 3 glazen champagne en 1 glas likeur. We zijn benieuwd of dank zii het ad vies en de brievenweger. het aantal ge radbraakte pipse slachtoffers midden volgende week zichtbaar kleiner dan vo rige jaren zal blijken te zijn. I Mogen we nog een keertje sceptisch 'zijn? Italië. Niet het feit, dat de sociale ver zorging der arbeiders, die in zijn wol- fabrieken te Valdagno werken, voor beeldig moet worden geacht een unicum in liet land heeft hem tot nationale held gemaakt. Neen, graaf Marzotto is de enige welgestelde Ita liaan, let wel de enige, van wie wordt aangenomen, dat hij werkelijk eerlijk zijn belastingbiljet ingevuld heeft. Over 1950 heeft hij aangifte gedaan van een inkomen van 462 millloen lire, dus ongeveer drie millioen gulden. Slechts een hand/Je vol andere grote ver- I dieners naast vreselijke armoe kent dit land grote rijkdom hebben inko- j mens aangegeven tussen 50 en 200 ml- lioen. doch Marzotto is de enige boven de tweehonderd. I Het belastingstelsel van Italië is verre van ideaal De opbrengst der directe be lastingen is gering, in verhouding tot die der indirecte, die vrijwel op alles drukken wat men koopt of verbruikt. I Niet alleen heffen de gemeenten accijn- j zen op vrijwel alle levensmiddelen, I bouwmateriaal, enz maar ook de staat betrekt zijn levensmiddelen voorname lijk uit invoerrechten, accijnzen, omzet belasting en dergelijke. Zoals bekend, geldt dit als een zeer onbillijke wijze van belastingheffing, daar op het pond zout of het onsje suiker, dat een half- verhongerde stumperd koopt, precies evenveel lire belasting drukken als de milliardair voor dezelfde artikelen moet betalen. Men blijft echter aan dit systeem vasthouden, omdat het in Italië vrijwel onmogelijk is directe belastingen te heffen. Belasting ontduiken is een soort nationale sport. De fiscus houdt maar tot op zekere hoogte rekening met wat de belastingplichtige vertelt en maakt zijn eigen schatting, en na wat loven en bieden wordt men het dan eens. Dat de slechtbetaalde ambtenaar niet altijd ongevoelig is voor de hand druk van een milliardair. die wat te ver bergen heeft, is menselijk. Het gevolg van een en ander ls. dat op papier de directe belastingen heel hoog zijn, ter wijl de opbrengst in geen verhouding staat tot die hoge tarieven. Bij het vaststellen van die tarieven ging de fiscus te werk op de wijze van een kleermaker, die bij het vaststellen van de prijs van een costuum voor een betalende klant, rekening moet houden met de klanten, die niet betalen. De huidige minister van financiën. Vanoni, wil met dit alles breken. Hij heeft voor het eerst sedert de een wording van Italië van alle burgers geeeist dat zy een belastingbiljet zou den invullen. Wie dit naliet of on juiste gegevens verstrekte, werd met zware geldstraffen bedreigd, maar het doei was en is een sfeer van vertrou wen te scheppen tussen fiscus en bur gerij. terwijl, wanneer ieder zijn plicht zou doen, de tarieven zouden kunnen Toen de wet-Vanoni in het parlement werd behandeld, meenden communis ten en socialisten, dat geldstraffen geen indruk maken op de belastingontduikers in het groot en dat in ernstige gevallen gevangenisstraf moest worden opgelegd. Zij wezen er op. dat vele grote verdie ners nauwelijks vyf procent van hun werkelijke inkomen opgeven. De rege ringspartijen wilden echter belasting fraude niet als „misdaad" beschouwen en dus blijft het bij boeten. De uitslag van de eerste regelmatige opgave van inkomsten is volgens Vanoni verblij dend. Hij vindt, dat men op de goede weg is ook al blijkt uit de ciifers. dat door veel te lage opgaven de staat voor honderden milliarden wordt bestolen, of eigenlijk - en dit is veel erger - dat de grote verdieners hun ware inkomen verzwijgen en de belasting laten op brengen door kleine ambtenaartjes en werklieden, van wie men ten naaste bij wel weet. wat zii verdienen. De minister wees op het verheugende feit dat - dank zij het nieuwe systeem - de rijksinkomsten toenemen, hoewel men de grens van het belastingvrije in komen veel hoger stelde. Voor de „ric- chezza mobile", een belasting op alle inkomen, niet voortspuitend uit het be zit van huizen of landerijen, werden in 1950 nog 1.178.671 personen aangeslagen met een belastbaar inkomen van 208 milliard. Bij het nieuwe systeem slechts 760 700 met een inkomen van 220 milli ard. Minder belastingplichtigen dus en groter opbrengst. De grote massa heeft gehoor gegeven aan de oproep der regering en do kleine man heeft blijkbaar vrii eerlijk zijn biljet ingevuld. Maar ditzelfde geldt niet voor de in Italië zo weinig sociaal voelende rijke burgerij. Een goed bewijs daarvoor levert vergelij king der cijfers van verschillende ste den. In Genua de rijkste havenstad der Middellandse Zee met grote rederijen en belangrijke industrieën, een stad van 700.000 inwoners hebben slechts 76.000 burgers een belastbaar inkomen en te zamen verdienen zii slechts 18 milliard. In Verona, een stad met weinig indus trie en sleohts 190 000 inwoners, decla reerden 70.000 personen een belastbaas inkomen van 18 milliard 631 millioen. De Veronezen zullen dus meer moe ten opbrengen dan de bevolking van het bijna vier maal zo volkrijke en oneindig njkere Genua. De grote ontduikers schuilen in de Noord-Italiaanse indus triecentra. waar vele groot-industriëlen voortgaan slechts enkele percenten van i hun werkelijke inkomen te vermelden. I Wij hebben nu de bevestiging van wat de Italianen altijd hebben vermoed, dat i niet alleen de indirecte, maar ook ao directe belastingen in hoofdzaak wor- i den betaald door minvermogenden, ter wijl de welgestelden zich aan htm plicht onttrekken De minister heeft aange kondigd, dat voor de tweede declaratie in Maart as. verzwaring der straffen wordt overwogen. Het Leiclsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 17