EIDSCH DAGBLAD TT^O Onze Kerstprijsvraag Zwitsers vliegtuig bij landing plotseling in vlammen Een nieuw rebus-avontuur van Jan Branie I, Jaargang ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 00 No. 27484 jjj. j W. Henny jjciie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 lijn en werkelijkheid s schiin en wat is werkelijk- Ziedaar een vraag opgeworpen. rt. üe diplomatie zeer moeilijk is -voorden. Ware zii dat wel. dan -Kl, hetgeen thans moellijkhe- Éevèrt. deinakkelitk zijn op te u eens voor. dat precies de n was te trekken, waar Moskou f3 werkelnkheid van plan was ,sien! Hoe eenvoudig zou het jet hin. om vast te leggen, in f er van een compromis sprake uien ziin. en dat verlieze men vooral W het oog het is de niet in juis- nïties te beoordelen sovjet-poli- x de controverses op buitenlands vendie houdt, nolitiek van het Westen is be- ongecompliceerd. Zelfs al -en toe dat ook daar niet alles t fioeken wordt eedaan. toch is "v itiek te volgen. Zij is ingesteld eer teeen agressie en zoekt in and de grootst mogelijke macht bouwen om od iedere gebeuriyk- Voereid te ziin. het is het Oosten, dat de toon Het Westen heeft zich vol- Q het defensief laten dringen, om u heen en u ziet direct de 'sa daarvan voor u! vredesverdrag met Duitsland (iemeen als urgent beoordeeld. "it aide van het Kremlin worden s itianken beluisterd die geen di- aojnst bieden. Is de Oder-Neise- ttrkeliik beslist definitief? Valt Draten over vriie verkiezingen in ■Duitsland? Willen de Russen Duitsland opgeven bii een neder- Is tenigtrekking der bezettings- n ernstig gemeend? Hij is knap jdeze regelrechte vragen een re al antwoord durft te geven, dat u-mmenten wordt gestaafd vredesverdrag met Oostenriik is. beschouwd, in kannen en kruiken, ïomt het niet tot stand omdat ij dit niet belieft. Over de mo- eaat het nu niet. kresue Triest wordt getraineerd, rasal-staten van Moskou hebben [«bewapening op meer dan het gebracht van wat de vredes- _.n met die landen toestaan, ten het vrijwillig door de Zuid- 2 gekozen systeem van Titoisme -fii-Slavië is een zelfstandige staat wdt een medogenloze striid ge- gezwegen van de altiid nog slul- _de doorgezette verzetsbeweging in inland en Turkije, om van Azië Ie zwijgen. L' liet in al deze gevallen de tussen schnn en werkelijkheid .orea lijkt het er vandaag op. dat'n tr.ilstand tot de directe mogclljk- caat behoren, morgen schijnt t verder van af te ziin dan ooit. io zouden we nog kunnen voort- Kremlin te in al deze aangelegen- - «n sfinx. Zorgvuldig past het rare op om klare wiin te schen- Sturds geldt voor Moskou het de- Jk kan ook anders". ian het bekende gezegde: wee de die in een kwaad gerucht staat, sen concluderen, dat die sovjet- ichtieheid soms toeschietelijk weer dreigend afstotend de i bevanzen houdt en waar nie- S met zekerheid kan aangeven ce erens loopt tussen schiin en d. met angstige bezorgd- is voornamelijk Amerika, dat s beeint te krneen van die de ze- ra aantastende onzekerheden en *1 eens kuit of haring wil hebben. 0 zich zelve zeer bezrhpeliik. want ils zo opwindend als de onzeker- idaar dan ook. dat de stemmen ln die aandringen op doortasten wanneer de Noordelijken blu- ttaineren opnieuw sterk aan kracht i Bedenkeliik dicht nadert de van 27 deaer. de datum dat of- xi «n wapenstilstand moet ziin be- wij er werkelijk een einde komen de striid in Korea. Weliswaar zijn Kuchten m omloop geweest over rnz van deze termiin. doch deze totdusver eeen bevestiging se- Amerika dat de spits heeft afbuten in de afweer der sovjet- in Korea, en dat in verhouding doet. wil een einde aan deze bloe- ioude oorlog". Goedschiks of des- 1 kwaadschiks. En geef de V. St. «as onzeliik? Speciaal hier. waar cm manoeuvres gaat wordt het dat de vraag: schijn of werkelijk- tot een oplossing wordt gebracht. wie kan schnn en werkelijk- orecies scheiden VERSCHRIKKELIJKE KLAP. Zeer laag cirkelde het vliegtuig enige tijd boven het vliegveld, aldus vertelde ons de heer Peerdemans. een employé der Fokkerfabrieken, welke even achter de luchthaven zijn gevestigd. De heer Peerdemans was op weg naar huis te Amsterdam met een bus der firma Maarsse en Kroon, van de dienst Lei denAmsterdam. ..Wij hoorden het zoemen van de machtige machine zeer dichtbij" zei hij. ..doch konden door de mist niets zien. Enige ogenblikken later hoorden wij een verschrikkelijke klap en zagen wij door de achterruit fel op laaiende vlammen in de mist. Onmiddel lijk stopte onze bus. wij wilden uitstap pen. maar de bestuurder achtte het raadzamer de bus wat uit de buurt te zetten. Direct kwamen echter de brand weer en de hulpdienst met sirenengehuil aanzetten en wij zijn toen doorgereden". HOGE STEEKVLAMMEN. In de verkeerstoren van de luchtha ven had men op gewone radio-telefoni sche wijze contact met het vliegtuig Men heeft de radar-installatie niet kun nen gebruiken, aldus deelde ons een functionaris van de Rijksluchtvaart dienst mede, omdat men met dit instru- De besprekingen te Panmoendjon k onderhandelaars der verbondenen ndjon hebben een uit zes pun- fetiand voorstel, dat de Noorde- t hadden ingediend, verworpen. voorstel betrof de regeling van toezicht op een wapenstilstand in H't Amerikaanse ministerie van 'andse Zaken heeft Zwitserland, rijen cn Zweden gevraagd, of «"afgevaardigde willen benoemen if voorgestelde neutrale commissie «v inspectie in Korea. ieerbericht Zachter BJt verwacht tot morgenavond: het algemeen veel bewolking, - óverwegend droog en vooral aan- nevelig weer. Matige tot vrij Zuidwestelijke wind. Zachter. Wmaakt te 10 uur). 16 DECEMBER ■_p 8 42 uur; onder: 16 29 uur - 19 07 uur: onder: 11.17 uur. te Katwijk te 5 04 en 17.17 u. 12 te 5 39 en 17 51 uur.) lommer bestaat uit 12 pagina's Door zware mist op Schiphol misleid: Bemanning en passagiers aan dood ontsnapt (Speciale berichtgeving). Het lijnvliegtuig uit Zürich der Swiss Air, dat gisteravond volgens schema- tijd om tien voor zeven op Schiphol had moeten landen, is precies drie minuten over zeven op ongeveer 80 meter afstand van Schiphol van het vliegveld aan de Noordelijke (Amsterdamse) kant van de Schipholweg, die van de Rijksweg AmsterdamDen Haag naar het vliegveld loopt, neergestort. Wonder boven wonder is bij dit ongeluk niemand der 14 passagiers en van de 6 leden der bemanning gedood; zij konden nog juist bijtijds het vliegtuig verlaten, omdat vermoedelijk een der leden van de bemanning de tegenwoordigheid van geest had, de deur onmiddellijk te openen. Als eerste oorzaak van het ongeluk moet de zware mist worden aange merkt. Er was geen groter zicht dan ongeveer 80 meter. Een vliegtuig van de Zwitserse Luchtvaart Mij ..Swissair" is gister avond in dc onmiddellijke nabijheid van Schiphol verongelukt. Wc zien hier een van dc passagiers, de lieer W. P. A. DU mar (links), die in het restaurant van Schiphol aan de heer E. van de Beek. ad junct-directeur van de luchthaven, zijn ervarringen vertelt. ment nog niet voldoende op de hoogte is. en de installatie alhoewel aan wezig nog niet officieel in gebruik is. Men had op normale wijze de be richten naar het vliegtuig gezonden, was zeer oplettend geweest omdat het vliegveld vanwege de mist „potdicht" zat. zoals dat in vliegtermen heet. Plotseling zag men in de toren hoge steekvlammen en ogenblikkelijk zijn toen de betrokken hulpdiensten ge waarschuwd. Met drie motorspuiten is de terreinbrandweer met drie tank wagens met schuimblusmiddelen naar het vliegtuig gegaan en heeft de strijd tegen het vuur aangebonden. Met autobussen heeft men de inzittenden naar het stationsgebouw der lucht haven gebracht, maar miste op dit ogenblik de oudste stewardes. Terwijl marechaussee een cordon rond het vliegtuig trok. werd deze stewardes met brandwonden overdekt door een passerende automobilist huilend in het weiland aangetroffen. Hij bracht haar direct naar Schiphol, waar zü evenals de anderen in het zieken zaaltje werd opgenomen. Dr Ide uit Amsterdam was hier aan de lopende band de brand- en schaafwonden aan het verbinden. TE LAAG GLVLOGEN. Het vliegtuig is zeer gelukkig terecht gekomen, in het weiland ongeveer 20 meter van de weg, halverwege de Rijks weg en de brug over de Ringvaart. Het raakte ten dele in een sloot, waardoor de buik zo plat op de grond kwam. dat het gras ongeveer zo hoog kwam als de onderkant van de deur. aldus vertelde ons een der leden der bemanning. De deur was niet ontzet, waardoor het wonderbaarlijke geschiedde, dat allen binnen enkele seconden het vliegtuig konden verlaten en de vuurzee, die door brandende benzine in het vliegtuig ont stond konden ontlopen. Gezagvoerder Schuphasb, die door het gebeurde een shock had, vertelde ons als enig commentaar: „We hebben door de mist te laag gevlogen. Ik kan me weinig of niets van het gebeurde meer herinneren. Het toestel dat ik vloog was het type DC 4, een 4-moto- rige Douglas. Het was myn bedoeling niet om reeds te landen. Een der Nederlandse passagiers de heer W P. A. Ditmar, een hoge functio naris der Unilever, vertelde ons: „Ik had mijn stoelriem reeds vastgemaakt en verwonderde mij erover, dat het toestel maar steeds in de wolken bleef Plotseling voelde ik n klap en werd uit mijn stoel geslingerd Een ogenblik later werd ik aangepakt en uit het vliegtuig gesleurd. Buiten in de modder van de wei vond ik plotseling mijn actentas. Ik zag nog iemand van de bemanning naar binnen gaan. hoewel het vliegtuig een vlammenzee was. om te trachten nog papieren en bagage te redden. Toen kwam de hulpdienst de luttele minuten leken wel uren te duren en werdefi we weggevoerd naar het vlieg veld. Men moei het grootste respect hebben voor het gedrag van de beman ning. De tweede Nederlander, die in het toestel zat. was de heer Th Woerdeman uit Haarlem, die erin geslaagd was de deur van de cabine te ontsluiten. Nie mand mocht het toestel naderen, omdat men bij daglicht wilde nagaan in hoe verre er nog papieren en bagage te red den zou zijn. Een deel van het logboek en een aantal papieren der passagiers zijn gered. Vandaag is eveneens de Rijkslucht vaartdienst met het onderzoek begon nen. terwijl ook experts van de Swiss- Air op Schiphol verwacht worden. Het toestel, dat onder de letter HB-ILO ge registreerd was, en nu een prooi der vlammen is. had Zürich om 1650 uur verlaten. IN ZES BEDRIJVEN De grote speurder op jacht naar staatsvijand nr 1 Vele lezers zullen zich de stoere figuur van Jan Branie herinneren, de held van de beeldromans, de afgod van vrouwen en meisjes en de schrik van het geboefte, die slachtoffer van zijn beroep werd toen hij. even uit het tekenpapier gestapt, in een afschuwelijk complot ver zeild raakte en gearresteerd werd in het kader van de actie tegen de beeldromans. Jan Branie had het zo slecht niet bedoeld en is inmiddels al lang weer op vrije voeten gesteld. Een dezer dagen zal de grootste speurder aller tijden weer voor U verschijnen als hoofdpersoon in een spannend drama in zes bedrijven, de jacht op staats vijand nummer I. Indachtig het succes van onze rebus-prijsvraag in 1948, toen wij Jan Branie ten tonele voerden in het avontuur „Held op stap" hebben wij van de allernieuwste en hyperspannende belevenissen van de wereldberoemde detective een rebusverhaal samen gesteld, dat wij U in zes achtereenvolgende nummers van ons blad, te beginnen Dinsdag 18 December a.s. en eindigend Maandag 24 December, als feuilleton ter oplossing aanbieden. Wij hebben getracht ditmaal een iets eenvoudiger rubustaal te bezigen dan in de laatste prijsvragen van deze aard, die wij U voorzetten. Er zitten nog genoeg moeilijkheden in om de raspuzzelaar menig genoeglijk uurtje te bezorgen, maar over het algemeen is deze opgave niet te moeilijk gemaakt, teneinde zoveel mogelijk lezers aan het puzzelen te krijgen. De zes afleveringen vormen tezamen één doorlopend verhaal, en de opqave is, dit rebusverhaal in normaal Nederlands te vertalen. De dag voor Kerstmis plaatsen wij de laatste afleve ring van deze rebus. Wij hebben gemeend onze lezers ruim tijd te moeten laten om hun oplossing zo nauw keurig mogelijk op te stellen. Niet alleen gedurende de over het algemeen rustige tijd van Kerstmis en de jaarwisseling hebt U gelegenheid over de oplossing te piekeren, ook geven wij U nog twee weken in Januari de tijd. Eerst Maandag 14 Januari a.s. te 12 uur v.m. sluit de inzendingstermijn. Slechts de dan op de redactie van ons blad ontvangen oplossingen, die ingezonden moeten worden onder het motto „Rebus", dingen mee naar de aantrekkelijke prijzen, welke beschikbaar worden gesteld. Deze prijzen zijn: 1 prijs van zestig gulden vijftig O ii veertig ii ii ii dertig ii ii n vijfentwintig ii ii ii twintig n n ii vijftien 3 prijzen van tien 6 H ii vijf ,i In totaal derhalve driehonderd gulden aan prijzen. Zoals gebruikelijk, bestaat eveneens de mogeli|kheid. dat wij extra-prijzen uitloven voor bijzonder origineel of verzorgd uitgevoerde oplossingen, doch het zij nadrukkelijk vermeld, dat alle inzenders van een goede oplossing, die tenminste ten tijde van de prijstoekenning abonné van ons blad zijn, gelijkelijk naar de eerder genoemde gewone prijzen mededingen. Zowel de oplossing als de prijstoekenning hopen wij in ons blad van Zaterdag 19 Januari a.s. te publiceren. Veel plezier en succes met de Dinsdag beginnende boeiende belevenissen van Jan Branie! Besluiten en resoluties der V.N. Bolivia, Brazilië, Columbia. Cuba en Uruguay hebben een ontwerpresolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, dat de algemene vergadering der V. N. een commissie van vijf leden zal benoe men. die zioh onmiddellijk naar Duits land begeeft en binnen een maand een rapport zal indienen over de mogelijk heid van een hereniging van de beide delen van Duitsland op grond van wer kelijk vrije en geheime verkiezingen. De algemene vergadering der V. N. heeft de Sovjetrussische klacht over .agressieve daden" van de V. S. met 55 tegen 0 stemmen bij twee onthoudingen op haar agenda geplaatst. Met 47 tegen 5 stemmen bij 2 ont houdingen werd een Joegoslavische re solutie aangenomen, waarin de verga dering verzocht wordt, aan te bevelen, dat de regeringen zich in het diploma tiek verkeer houden aan de gangbare procedure. Ecuador en Indonesië zijn als leden gekozen van het speciale comité van de Nederlands profest over de Blitar Aanhouding lading in strijd met volkenrecht Gelijk bekend is op last van de haven» commandant Tandjong Priok, een hoe veelheid ontplofbare stoffen en vuur wapens. bestemd voor Nieuw-Gulnea, gelost uit het s.s. „Blitar". De Neder landse regering heeft hierin aanleiding gevonden de Hoge Commissaris te Dja karta opdracht te geven, de regering van de Republiek Indonesië te verzoe ken mede te delen, of deze maatregel door haar Is opgedragen dan wel ge- sanctionneerd en zo ja. op welke grond. De Nederlandse regering acht de maatregel in strijd met algemeen aan vaarde volkenrechtelijke beginselen, aangezien het hier een zuiver geval betreft van vervoer van goederen in transit zonder overlading. Het prin- ciepe van de vrij: doorvoer aldus de opvatting aan Nederlandse zijde, is neergelegd in het doorvoerstatuut van Barcelona van 1921. Dit principe is eveneens van toepassing op de onder havige lading, aangezien de wapenen en ammunitie bestemd zjjn voor de uitvoering van de normale overheids taak. Het beroep, dat door de Indonesische defensie-autoriteiten gedaan is op een verordening van de Legercommandant van 1949 is onhoudbaar, aangezien deze verordening alleen betrekking heeft op de invoer in- en het vervoer binnen Indonesië. De Nederlandse regering vertrouwt dan ook. zo vernemen wij tenslotte, dat de Indonesische regering de uitgevoerda maatregel ongedaan zal maken. Koninklijk Echtpaar welkom in New York Gisteren heeft de Nederlandse consul- generaal te New York. baron De Vo3 van Steenwijk, de burgemeester van New York. Impellitteri. medegedeeld, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard bij hun bezoek aan de Ver. Staten in het komende voorjaar ook New York zouden willen bezoeken. Burgemeester Impellitteri heeft da Nederlandse consul-generaal verzekerd, dat het hem ten zeerste zou verheugen de Koningin en de Prins in de stad New York te mogen ontvangen. Praag beschuldigt Engels legatie-personeel van spionnage Radio Praag heeft bekend gemaakt, dat twee employé's van de Britse am bassade in Praag schotwonden hebben opgelopen toen zij trachtten te ver dwijnen na zich in het bezit van hoogst geheime staatsdocumenten gesteld ta hebben. nJ. de tweede secretaris. Robert Niel Gardner en de employé Daphné Gregory Benz. Hun terugroeping wordt geëist. Gardner en mej. Benz hadden zich per auto naar een gebied begeven, dat voor vreemdelingen om militaire redenen verboden was. Zij werden ech ter zonder het te weten „geschaduwd". Terwijl mej. Benz in de auto bleef zit ten. begaf Gardner zich te voet in het verboden gebied. Gardner had een pakje bij zich. dat hij in een geheime plaats verborg. Hieruit haalde hij een ander pakje, dat hij meenam. Toen hij naar de auto terugkeerde, werd hij gesom meerd stil te staan. Hij rende echter naar de auto. werd beschoten en licht gewond. Daarna werden mej. Benz. die eveneens gewond werd. en Gardner gevangen genomen. Het bleek, dat het pakje, dat Gardner bij zich had gesto ken. hoogst geheime staatsdocumenten bevatte. Het pakje dat hy achterliet bevatte 40.000 kronen, aldus een nota. Tenslotte bevat de nota een lange opsomming van spionnage-activiteit. die door employé's van de Britse ambassade in Praag de afgelopen jaren zou zijn gevoerd. baheersohapscommissie, dat tot taak heeft de rapporten te bestuderen, die beherende mogendheden bij de beheer- schapsraad der Verenigde Naties indie nen. Deze landen komen in de plaats van Mexico en de Philippijnen. Prins Bernhard krijgt sedert Octo ber van het vorig jaar Spaanse lessen van de bekende Hispanoloog. prof. C. F. .4. van Dam. die heden in het huwelijk is getreden nut mevrouw M. Valstar-Slobe. De dankbare studenten van het klasje in Paleis Soestdijk. waartoe Z.K.H. behoort, hebben prof. Van Dam ter gelegenheid van zijn huwe lijk een zilveren sigarettenkoker aangeboden, waarin dc handteke ningen van alle zeven leerlingen gegraveerd zijn. Een schoolbord (met telraam) uit dc kinderkamer biedt de professor gelegenheid zijn dierbare taal in forse letters voor zijn leerlingen neer te schrijven.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1