EIDSCH DAGBLAD Regering Churchill in volle actie iERBERICHT Egypte leent steeds meer liet oor aan de uitersten Jaargang VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 00 No. 27447 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5 15 per kwartaal: f 0.40 per week Witte Singe) 1. Lelden Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm 25041; Red 21507 rptc in gedrang -arring in het Midden-Oosten fal van elementen wer- Vlkaar in. zodat het moeilijk overzicht te* verkrijgen van Sm' strijd met alle regels 'Tenlandse diplomatie eenzijdig 5g met Engeland opzegde °iou men blijven, wanneer dit ingang vond?, geen enkele •omst' zou dan nog kracht heb- u volledig op hol geslagen en -r dik en dun vast aan de eis. Britten het land "oeten De redering aarzelt zelfs niet -TbÜ de sympathie te verwerven m jnêest uiterste groepen, waar- «s vanzelf het gevaar ontstaat. JTon een gegeven moment het art meer in handen zal kunnen én deze uitersten zich van het •n meester maken. Dat Mos- op het vinkentouw zit, be- r -een nader betoog! Totdus- van openlijke Sovjet-steun u--r toezeggingen van Moskou, [de Esvptische actie wordt goed- moar in hoeverre ondergrondse Taan de uitersten wordt verleend. Taatuurliik geheim. Een gevaarlijk Vvan zwakte der Egyptische rege- Hwl dat zij niet aarzelt om met en zijn satellieten te coquet- riid zal in deze kwestie echter ■en Zelfs de lankmoedige re- rTanAttlee het geen twijfel er itaan, dat zij deze eenzijdige pzegging niet zou accepteren fnet Suez-kanaal zou blijven, no' nodie te zeggen, dat de re- urchill. die ongetwijfeld krach- itiek zal voeren, er niet aan -t hoofd te buigen? Bovendien :t gehele Westen uit eigen be ter de Engelse gedragslijn en zich niet van die weg laten -te is de gelegenheid ge- j ach eervol te kunnen terug- imnarde regering te Cairo heeft '-mn gedistancieerd. Het zou i een gTote fout kunnen blijken .-genheid werd geboden, toen ~te werd voorgesteld om deel n aan liet blok voor het mid- -n, waardoor de Britse bezet- j de Kanaalzone zou zijn ver door een bezetting uit de le- L alle deelnemende landen, dus deelneming van Egypte. Cairo onderste uit de kan willen e wordt de toestand daar- iagelijker. nu de andere Arabl- en niet direct afwijzend staan deelneming aan het blok voor :n-Oosten. Dit is een logisch n de erkenning In die landen, jdercellike overeenkomst de bes- Sste kansen biedt in geval Mos- jeens aan zou denken een uitval Oosten te doen. Zelfs zou de ttlgd zijn, of het aanbod niet zou zijn aanvaard, zo de e Liga uit deferentie voor Egyp- -rzelde Nu is het aanbod in ouden en waarschijnlijk zal tijdens de bijeenkomst der ,:llsslng vallen. De Arabische Hon daar onder zware druk ■.zet. waarbij Israel ook een rol ii Meer of minder van belang de Arabische landen zich t en lenen voor toetreding. [Verband mag niet onvermeld f de Arabische regeringen, die de betere klassen, niets voe- samengaan met Moskou, wordt de positie er der eigen vriendenkring niet Nieuwe versobering De regering van Churchill zal het Engelse volk de volgende week voor bereiden op nieuwe versoberingen, zo wordt in welingelichte kringen te Londen vernomen. De regering zal dan ln het par lement de maatregelen aankondigen, die zij zich voorstelt te nemen om verdere achteruitgang van de betalingbalans te gen te gaan. Zoals bekend is. heeft En geland een tekort op zijn betalingsba lans. dat thans meer dan 600 mllhoen pond sterling per jaar bedraagt. De dollarreserve van Engeland ls op het ogenblik weliswaar groter dan in 1949. doch vermindert snel. Churchill zal in de eerste plaats een einde trachten te maken aan verspil lingen in de regeringsdepartementen. De minister van financiën. Richard Butler, die de volgende week vermoe delijk op Donderdag de economische debatten in het parlement zal openen, zal zijn plannen voor herstel van de normale stabiliteit uiteenzetten. Ook heeft het kabinet een verslag door de minister van buitenlandse zaken. Eden, aangehoord van het jongste Ame rikaanse standpunt ten aanzien van de oplossing van het oliegeschil met Per- zië. Dit standpunt was door de Britse ambassadeur in Washington, sir Oliver Franks aan Eden overgebracht en wordt, op nadrukkelijk verzoek van Eden, geheim gehouden. Naar in gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen verluidt, zal pre mier Churchill in het begin van het volgende jaar een conferentie van premiers van het Britse Gemenebest beleggen. Het voornaamste punt van de agenda zou bestaan uit plannen voor de verde diging van het Midden-Oosten en voor de beveiliging van de bevoorradingswe gen van het Gemeenebest. De besprekingen zouden in geen ge val voor de Indiase algemene verkiezin gen van Januari worden gehouden, aan gezien de Indiase premier, Nehroe.pas daarna beschikbaar zal zijn. De nieuwe Britse minister voor de betrekkingen van het Gemenebest. Lord Ismay. zal in de komende weken de regeringen van de betrokken landen polsen over de datum van de confe rentie. De besprekingen van financiële des kundigen uit de landen van het Ge menebest, die 19 November te Londen zouden worden gehouden ter voorbe reiding van een latere bijeenkomst van de ministers van financiën, zijn uitge steld. Zij zullen thans waarschijnlijk in Januari bijeenkomen, enige dagen na een voorbereidende conferentie van de deskundigen. dat de nieuwe minister van financiën. Butler, onverwijld onderhandelingen met het verbond van vakverenigingen zal gaan voeren. De politiek van de regering zal er ongetwijfeld uit bestaan, dat zij de arbeidersorganisaties tracht te bewe gen tot eon gematigde houding en haar tevens voordelen aanbiedt, die gebon den zijn aan verhoging van de pro ductiviteit in de vorm van premies, ver hoging van de tarieven voor overuren De nieuwe minister van arbeid, sir Walter Monckton. ziet zich geplaatst voor een gebrek aan arbeidskrachten, j dat de bewapening en de productlever- hoging ernstig in gevaar brengt. In de Engelse industrie zijn op het ogenblik ongeveer 140.000 arbeidsplaatsen onbe zet. Het communiqué, waarin het verbond van Engelse vakverenigingen kennis gaf van zijn voornemen om met de conser vatieve regering op vriendschappelijke wijze samen te werken, beschouwt men in gewoonlijk goedingelichte kringen als een belangrijke verwijzing naar de toe stand van het ogenblik. Het is bekend, dat het nieuwe conservatieve kabinet van het begin af aan met zeer ernstige economische moeilijkheden te kampen heeft. Uit arbeiderskringen zijn. om ge lijke tred te houden met de stijging van de prijzen, wensen tot loonaanpassin- gen naar voren gebracht, die betrekking hebben op ongeveer drie millloen loon- trekkenden en waarmede een bedrag van ongeveer 200 millioen pond ster ling gemoeid zal zijn. Men verwacht, Enkele buien verwacht tot morgenavond: :.veel bewolking met enige re- Wwelfnd bew°lkt met in het kustgebied enkele r\iwtv ?u en dan vrlj krach- '-3ke tot w«telljke wind. r overlag. t te 10 uur). 3 NOVEMBER. hi7 onder: 1710 "ur. sL ,1 u"r: onder: 19.35 uur. 'e Katwijk te 5.22 en mer bestaat uit tien pagina's 49 gewonde veteranen, die 19 lan den vertegenwoordigen, welke deel uitmaken van de op Korea strij dende Verenigde Naties, werden op het stadhuis in New York ontvan gen. waar onderscheidingen werden uitgereikt. Op weg naar liet raad huis werd de strijders voor de vrij heid door de bevolking een harte lijke ontvangst bereid. RECTIFICATIE In de beschouwing van onze Londense correspondent over de completering van Churchill's regering is een zinstorende fout geslopen. Er staat daarin Duncan Sandys de actrice Dit moet z'ijn: Dun- oan Sandys Churchill's schoonzoon, die getrouwd is met Diane, actrice. Het Griekse parlement heeft met 131 tegen 114 stemmen zijn vertrouwen uit gesproken in de progressief, liberale re gering van generaal Piastiras. Tevoren had de leider van de Griekse concentratie, veldmaarschalk Papagos, zijn instemming betuigd met de buiten landse politiek van de regering. Papagos zei echter te betwijfelen, of de nieuwe coalitie in staat zal zijn de dringende vraagstukken op te lossen. Nog altijd geen overeenstemming in Korea in zicht De woordvoerder van de Verenigde Naties, luitenant-kolonel Hill, verklaar de, dat uit de besprekingen van de sub commissie van gisteren ls gebleken, dat er „algemene overeenstemming" bestaat tussen de communistische en de geal lieerde voorstellen voor een bufferzone voor het gedeelte tussen Koemhwa en de Koreaanse Oostkust. Er waren ech ter grote verschillen van opvattng over een „contactlijn" tussen Koemhwa en de Westkust, zo voegde hij er aan toe. Volgens de verbondenen ligt de linie, zoals de communisten zich die denken, in het algemeen ten Zuiden van de fei telijke geallieerde linies. Hill zei, dat de Verenigde Naties nu een grondig begrip hebben van het communistische voor stel, doch er ls geen overeenstemming bereikt. Hij legde er de nadruk op. dat de ge vechten zullen voortgaan, totdat de ge hele agenda van de wapenstilstandsbe spreking zal zijn afgewerkt. Overeen stemming over een bufferzone punt twee van de agenda zou geen regeling voor de oorlog in Korea betekenen en HUI meende, dat beide partijen vrij zou den zij-n om aan te vallen, terwijl andere punten van de agenda werden bespro ken. De Amerikaanse verliezen bedragen tot dusver 95.592 man. w.o. 16.146 doden. Engelsen blijven aan het Kanaal In Cairo heeft een Egyptische woord voerder verklaard, dat vijf dagen gele den de Egyptische minister van econo mische zaken, Soliman Ghannam pasja de Roemeense zaakgelastigde, iGeorgescoe heeft .gepolst" over de mogelijkheid van levering van Roemeense olie aan Egypte via Alexandrië. Volgens een Britse woordvoerder zijn in totaal tien Egyptenaren. negen poli tiemannen en één burger, wegens anti- Britse activiteit uit de Kanaalzone gezet. Britse militaire politie bracht hen bui ten de zone en waarschuwde „niet terug te komen" aldus de woordvoerder. Men acht het zeker, dat meer Egyptenaren zullen worden uitgewezen doch Britse autoriteiten hebben verklaard, dat slechts na „grondig onderzoek" bovel tot uitgeleide zal worden gegeven. Uit Tel el Kebir is gemeld, dat een mishandelde wachtsman is aangetroffen met twee gebroken benen en een sche delbreuk. Bij Ismailia heeft Egyptische politie een menigte geholpen bij het omverwer pen van twee met flesjes coca cola ge laden vrachtauto's. De menigte deed zich aan de drank te goed en gooide met de lege flesjes naar voorbijkomende Euro peanen. Verwacht wordt, dat binnen enkele dagen nog slechts een kleine kern van trouwe Egyptische arbeiders over zal zijn. Dan zullen de Britse autoriteiten kunnen nagaan hoeveel geschoolde en ongeschoolde arbeiders mogelijk uit Engeland, de Soedan. Malta. Cyprus en Mauritius naar Egypte overgebracht d.enen te worden. Volgens regeringskringen in Caïro heeft de gouverneur van Port Said op last van de minister van binnenlandse zaken, de leider van de bond van arbei ders in het Suez-kanaal ontboden en hem gezegd dat de haven en andere arbeiders, in de kanaalzone hun boycot tot Britse oorlogsschepen en andere schepen, die goederen voor de Britse troepen in de kanaalzone vervoeren die nen te beperken. In regeringskringen erkent men. dat iedere belangrijke be lemmering van de vrije handelsvaart door het kanaal stellig internationale re acties tot gevolg zal hebben, die de re gering od het ogenblik zorgvuldig ver mijden wil, zo voegen waarnemers hier aan toe. De voorzitter van de Egyptische so cialistische partij, die kort geleden uit de gevangenis is ontslagen, heeft in het socialistische blad „Het Nieuwe Volk" een oproep gepubliceerd, waarin hij zegt, dat van nu af aan de Egyptische so cialisten met kogels, dolken en ontplof bare stoffen aan de zijde van het leger, de politie en de formaties vrijwilligers zullen strijden om de Britten uit het land te verjagen". Onmiddellijk na zijn vrijlat nv heeft hij een langdurig onder houd gehad met de minister van bin nenlandse znken Vastgesteld kan worden, dat het de re gering is gelukt de beide werkzaamste groepen van de oppositie, de Mohamme daanse broederschap en de socialisten voor zich te winnen. Het ziin vooral de jongeren van deze groepen, die zich aan een heftige anti-Britse propaganda wij den. Ook hebben zij zich bewapend en controleren zij alle naar de Kanaalzone leidende wegen om te verhinderen, dat arbeiders en voorraden naar de zone worden vervoerd. In een communiqué van het hoofd kwartier der Britse marine in het Suez- kanaal wordt gezegd dat de Britse een heden zodanig 2iin gestat.onneerd. dat het hoofd geboden kan worden aan eventuele arbeidsmoeiliikheden in het kanaal. De marine heeft tot nu toe 220 scheDen door het kanaal geholpen -aarvan 100 nlet-Engelse Het nieuwe convooistelsel werkt bevredigend, aldus het communiqué De Egvntische minister van binnen landse zaken heeft verklaard, dat de huid'ce spanning, die hij als zeer ernstig beschreef, zou blijven voortbestaan, zo lang de Britse troepen op Egyptisch grondgebied zouden blijven Indien de Britse troepen zouden vertrekken, zou den zich ruime mogelijkheden openen voor het regelen der toekomstige betrek kingen tussen Engeland en Egypte. De minister zelde voorts, dat zijn regering het afsnijden van het olievervoer uit de Kanaalzone ernstig opvatte. Een derge lijke maatregel nad ernstige gevolgen voor de burgerbevolking. Egyptenaren zowel als buitenlanders. Cairo, zo zeide hij. had slechts benzine voor enkele da gen. Een tekort aan olie en benzine zou tengLvoige nebhen dat de vera iidingtn. verbroken zouden worden en het oevlooi- ings- en afwateringsstelsel eh de eiec- tric.teitsvoorzienmg in de war zouden loDen Bovenal echter zouden de bakke- I rijen benadeeld worden De Engelsen vergisten zich echter als zij meenden op dez? wijze druk op de regering en het volk van Egypte te kunnen uitoefe- De minister verklaarde nog. dat wan neer de bakkerijen niet voldoende brood meer zouden Kinnen bakken en hierdoor zich ongeregeldheden zouden voordo-n dit lot een revolutie zou leiden. Com munistische elementen zouden dan onge twijfeld gebruik maken van de verwar ring. De minister zelde ten slotte, dat. hoewel het vertrouwen van Egypte in de VN aanmerkelijk afgenomen was, Egypte nog steeds zijn verwachtingen bouwde op het handvest van dit lichaam. Weer een atoombom in de V. St. ontploft OEFENING MET GRONDSTRIJDKRACHTEN Op het proefterrcin bij Las Vegas is gistermiddag de eerste proef met een atoomontploffing genomen, waarbij grondtroepen betrokken waren. Duizend speciaal opgeleide manschap pen hadden in de „frontlinie" gevechts stellingen ingenomen, loopgraven en eenmansgaten gegraven en verbindings lijnen aangelegd. De ontploffing was te Las Vegas zicht baar als een lichtstraal. Van de zijde van het Amerikaanse le ger is meegedeeld, dat de bij de oefe- Na een verblijf van enkele weken ln de Verenigde Staten, waar hij onder meer verschillende marine-oplei dingscentra bezocht, is Prins Bern- hard gistermorgen per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. H.M. Koningin Juliana en H.K.H prinses Beatrix waren ter verwel koming op Schiphol aanwezig. Na hun zegetocht door Canada •logen Prinses Elizabeth en Prins Philip naar Washington. Bij aan komst werden zij begroet door de President en mevrouw Truman. Na hun bezoek aan Blair House reist het echtpaar via Montreal naar Engeland terug. V.l.n.r. Mevrouw Truman, president Truman, de chef van het protocol John Simmons. Prinses Elizabeth cn Prins Philip. Het algemeen bestuur van de Natio nale Raad van de Kerken van Christus, die de meeste Protestantse en Óost-or- thodoxe kerkgangers in de VS vertegen^ woordigt, heeft president Truman na een spoedbijeenkomst gewaarschuwd, dat, indien hij de benoeming van een ambassadeur bij het Vaticaan niet in trekt, de tegenstellingen, die in Amerika hierdoor zijn opgewekt, nog erger zul len worden. Het bestuur heeft een comité gevormd, dat een programma zal opstellen om de Amerikanen over de omstreden kwestie in te lichten en met andere Protestant se groepen, die zich ook tegen het zen den van een ambassadeur naar het Va ticaan vereztten. samen te werken. De president had bij vorige bespre kingen de Protestantse leiders tweemaal verzekerd, dat het zenden van Myron Taylor als persoonlijk vertegenwoordi ger naar het Vaticaan een tijdelijke po litiek betekende, aldus de mededeling van het bestuur. Eisenhower naar de V. St. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat generaal Eisenhower heden uit Parijs naar de Verenigde Staten vertrekt. Eisenhower zal het weekeinde door brengen te Fort Knox (Kentucky) en Maandag en Dinsdag besprekingen voe ren met Truman en andere Amerikaanse regeringsleiders. Hij maakt deze reis op verzoek van de president. Prinses Elizabeth en prins Phillip zijn gisteren naar Mount Vernon gereden, waar zij twee kransen hebben gelegd op het graf van George Washington. Op de terugtocht legden zij ook een krans bi) het gedenkteken voor de Onbekende Soldaat op de nationale begraafplaats te Arlington. Washington wordt door de Amerikanen als de vader des vaderlands beschouwd. Het prinselijk echtpaar werd verge zeld door Margaret, de dochter van pre sident Truman. Later op de dag bezoch ten Elizabeth en Phillip een ontvangst op de Canadese ambassade, waarop de ambassadeurs van het Gemenebest en hun voornaamste medewerkers met hun echtgenoten aanwezig waren. Ook op de Britse ambassade werd een receptie gehouden. Er waren ongeveer 1.500 gasten. Vrijwel alle geledingen van de Washingtonse gemeenschap wa ren vertegenwoordigd. Voor de ambassade wuifden de men sen vrolijk met „Union Jacks Later op de avond gaf het prinselijke paar op de Canadese ambassade een feest maaltijd ter ere van president Truman en zijn echtgenote. Ook de dochter van de president behoorde tot de genodig den. ning betrokken militairen geen verlie zen hebben geleden. Het resultaat van de proef was wel licht „groter dan werd verwacht". De troepen waren ingeschakeld voor de „observatie van het effect van de ontploffing op proefvoorwerpen en uit rustingen en voor het bestuderen van psychologische en physiologische reac ties." Een woordvoerder van het leger ver klaarde: .Dit is de enige proef, waar bij troepen zullen zijn betrokken." Men leidt hieruit af. dat het leger voldaan is over de resultaten. De proef werd genomen om te onder vinden. of wapens met kernenergie met goed gevolg gebruikt kunnen worden ter ondersteuning van de grondstrijdkrach ten en om te bewuzen, dat infanterie een atoomaanval kan doorstaan. Door de ontploffing braken ruiten op 120 kilometer afstand in Las Vegas. Uit het feit. dat de vlam bij helder daglicht in Las Vegas zichtbaar was, leiden waarnemers af, dat het niet een zoge naamde „babybom" was als bij de eerste proef. In Las Vegas zijn zeven winkelruiten door de schok gebroken. De bom werd van een hoogte van 10.000 voet ge worpen en ontplofte op een hoogte van ongeveer 2.000 voet. In Noord-Holly- wood. ongeveer 360 kilometer van de plaats van de ontploffing, belde men de politie op „om een aardbeving te rapporteren". Turkije geheel op het Westen georiënteerd De Turkse president. Celal Bayar heeft bij de opening van de nieuwe zit ting van het parlement verklaard voor stander te zijn van de opneming van Italië in de organisatie van de Verenig de Naties. Hij was eveneens voorstander van een nauwe samenwerking itussen Spanje en de „vrije wereld". HU dankte voor de bereidheid tot opneming in het Atlantisch pact. Amerika, zo zeide hij, had veel begrip voor het Turkse veilig- heidsprogram. De schelding tussen Oost en West had zich nog verdiept. Turkije had besloten deel te nemen aan een on afhankelijke organisatie voor de defen sie van het nabije Oosten Weliswaar bevond men zich nog in het stadium van het maken van plannen .Sommige van onze vrienden" (de president noemde Egypte niet bij name) hadden de recen te Turkse stappen op onjuiste wijze be grepen. De president zeide te hopen, dat dit .misverstand" slechts van tijdelijke aard zou zijn. De minister van economische zaken, Ludwig Erhard, en de directeur-gene raal van het bestuur der Duitse kolen mijnen. Heinrlch Kost. hebben gisteren een nieuw programma tot vergroting van de Duitse kolenproductie bekend gemaakt. Het programma heeft ten doel, de mijnwerkers te doen delen in de op brengst van de productie en de arbeiders gunstige belastingvoorwaarden voor dit aandeel in de winst toe te staan. Het programma zal 1 Januari 1952 van kracht worden. Het werd op een confe rentie van 250 vooraanstaande persoon lijkheden uit de kolenindustrie goedge keurd. Minister Erhard verklaarde tegenover de pers: wij kunnen ofwel door vergro ting van de productie de sociale wel vaart vergroten, of wij vallen economisch zo ver terug, dat wij in ellende ver zinken.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1