LEIDSCH DAGBLAD '"90ste Jaargang WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 No. 2742? li birecteur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 no; Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwerf 515 per kwartaal: f 0 40 per week Telefoon Dir en Adm 25041; Red. 21507 JSiigeland handhaaft zijn rechten in Egypte m Diverse besprekingen I De Egyptische senaatscommissie voor F I de behandeling van de jongste voor- J stellen van de premier heeft de de- I creten ter verbreking van het verdrag met Engeland in beginsel en zonder Jft amendement goedgekeurd. +1 Do politieke commissie van de Ara- ^b'sche Liga heeft, zoals mocht worden verwacht, de volledige steun van de .statenleden der Liga aan Egypte toe- it .gezegd in zyn „strijd voor de verwe zenlijking van zijn nationale verlan gens". II De Soedan Egypte's stappen om het verdrag met Engeland van 1936 op te zeggen, kwa men voor de Soedanese bevolking niet als een verrassing, doch tot nu toe heeft de hoofdstad Khartoem gezwegen De voornaamste politieke partijen hadden zich reeds maanden lang op de uitroe ping van Paroek tot koning van de Soedan voorbereid. De grote vragen in de hoofdstad zyn thans de volgende: zal Egypte ook metterdaad de Soedan binnenrukken om de souvereiniteit in dit gebied over te nemen? Egypte heeft thans een garnizoen in Khartoem van ongeveer bataljonssterk te. Het Britse garnizoen heeft een sterkte van ongeveer twee bataljons Wat zal er gebeuren bij de volgende verkiezingen in de Soedan, welke in het voorjaar zullen worden gehouden? Grote groepen der bevolking steunen Egypte doch er zijn ook grote gToepen, oie zich verzetten. De totale bevolking, de primitieve negers in het Zuiden in begrepen telt ongeveer acht millioen zielen. De situatie bergt zeker gevaren In zich Er zijn elkaar vijandig gezinde religieuze groepen, politieke groepen I met verschillende nationalistische nei gingen en gebondenheid met de twee besturende mogendheden. Engeland en Egypte. Egypte is het meest bezorgd omtrent de beheersing van de Nijl. De Egyptische landbouw zou zwaar bena deeld kunnen worden als in de Soedan dammen in de Nijl gebouwd zouden worden. In de Soedan daarentegen be hoeft men meer irrigatlevvater De meeste Noord-Soedanezen volgen twee vooraanstaande religieuze leiders, te weten Sayed sir ali el Mirghani pasja, die naar bekend geacht wordt pro- Egyptisch is zonder dit ooit te nebben toegegeven en Sayed sir abdel rahman el Mahdi pasja, die openlyk pro-Brits Is De aanhang van Mirghani bestaat uit de Asjicga-partij die de Soedan on der Egyptische heerschappij wenst, en de veel kleinere partij der unionisten, die van de Soedan een dominion met zelfbestuur onder de Egyptische kioon wenst. Belde partijen zijn anti-Brits. De Oemma-party volgt el Mahdi, die overigens een zoon ls van el Mahdi die de opstand van 1885 ontketende. Deze beweging wenst een geheel onafhanke lijke Soedan en vertoont sterke sym pathieën voor Engeland. De Oemma- party is de sterkste groepering in de Soedan na het uit elkaar gaan van de unionisten en cie Ashlgga-partij Par lement en uitvoerende raad van de Soedan werden in 1948 gevormd. En geland keurde zulks in tegenstelling tot Egypte goed en de Ashigga-party boy cott-e de toenmalige verkiezing. Perzië bereid tot hervatting der oliebesprekingen De Arabische Liga bestaat, gelijk be kend. uit Egypte. Irak. Saoedi-Arabie, Jordanië Yemen. Syrië en Libanon. De Britse minister van buitenlandse I raken. Herbert Morrison, heeft verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat rijn regering Egypte's annulering van liet Brits-Egyptische 1 verdras van 1936 niet erkent en geen afstand ral doen van haar rechten krachtens dat verdrag zolang geen bevredigende regeling met Egypte is bereikt op basis van door de Britse regering te overhandigen nieuwe voorstellen. Engeland heeft dus besloten, dat de I Britse troepen zolang In het Suezge- I biel zullen blijven. De regering heeft nogmaals te Ken- I nen gegeven, dat het volg van de Soe dan geraadpleegd dient te worden al- vorens men overgaat tot een verande- 1 ring van de status van dit land. De verklaring van Morrison werd uit gegeven nadat de minister overleg had gepleegd met de stafchefs met inbe- - grip van sir Brian Robertson, opper bevelhebber der Bntse landstriidkrach- ten ln liet nudden-Oosten Naar ver luidt blijft Morrison voorstander van het uitnodigen van Egypte deel te ne men aan een opperbevel voor het nabye Oosten. De voorstellen daartoe worden ge steund door Amerika en Frankrijk. Zy zullen vandaag aan de Egyptische re gering o erhandigd worden Het opperbevel zou gemoduleerd worden volgens het voorbeeld van het Europese opperbevel en rechtstreeks verantwoordelijk zijn aan de organisatie van het Atlantische pact. Naar vernomen wordt, hebben gene raal Elsenhower, sir William Slim chef van de imperiale generale staf. gene raal Bradley, voorzitter van de Ameri kaanse commissie van stafchefs, en generaal Lechcres. voorzitter van de Franse commissie van stafchefs, op het geallieerde hoofdkwartier by Parijs ge confereerd over het Britse voorstel. De Britse ambassadeur ln Cairo, sir Ralph Stevenson, heeft een audiëntie van 75 minuten bij koning Faroek ge had. Hij had spoeaig na de verklaring van premier Nahas pasja van Maan dagavond om dit onderhoud verzocht Volgens welingelichte kringen heeft sir Ralph koning Faroek op de hoogte ge bracht van de Britse voorstellen. De Egyptische ambassadeur te Washington Mohammed Kanv.l bey Abdcel Rahim. heeft op eigen verzoek een onderhoud gehad met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken. Dean Acheson. om een toelichting te geven op het besluit van de Egyp tische regering. De ambassadeur vertel de na afloop van het onderhoud van bijna een half uur niet. wat Acheson hem gezecd had. maar verklaarde wel. dat Egypte bereid ls tot samenwerking met he- Westen, hoewel het de Engel sen uit het gebied van het Suez-kanaal en de Scedan wil verdrijven. Egypte is bereid tot .volledige samenwerking" op voorwaarde, dat de nationale aspiraties van het land worden bevredigd en het op basis van volledige gelijkheid met Engeland wordt behandeld, aldus de ambassadeur. WEERBERICHT Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking en een matige tot zwakke wind tussen Zuid en Oost. Koude nacht en op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Plaatselijk ochtendnevel, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 11 OCTOBER Zon op: 6 65 uur: onder. 17.57 uur. Maan op: 16 44 uur; onder: 2 10 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 25 en 13 02 Dit nummer bestaat alt zes pagina's Zitting Veiligheidsraad uitgesteld? Perzië is bereid de oliebesprekingen mei Engeland te hervatten, aldus heeft de plaatsvervangende minister president van Perzië. Hoessein Fate- mi, te New York verklaard. „Het is niet nodig dat de Verenigde Naties 'goede diensten' bewijzen", zeide Fatemi verder nog. die zijn verklaring aflegde op een zeer druk bezochte pers conferentie. „Het enige nodige is. dat Engeland goede wil' betoont", zeide hy. Fatemi's mededelingen, die hy uit sluitend deed in antwoord op vragen, waren in hoofdzaak een herhaling van hetgeen reeds uit officiële Perzische ver klaringen bekend is. Het jongste Per zische aanbod aan Londen blijft de ba sis voor toekomstige onderhandelingen met de Britse regering. Dr Mossadeq is gemachtigd de onderhandelinen met Engeland „op basis van de wet inzake de nationalisatie der Perzische olie-in dustrie" te hervatten. In het jongste Perzische aanbod verklaart de Perzische reperlng zich o.m bereid in te stem men met de benoeming van een buiten landse deskundige tot hoofd van de raf finaderij der „Perzische nationale olie maatschappij". In antwoord op de vraag of Perzië bereid is Engeland schadeloos te stel len voor het totale bedrag der Britse beleggingen in de Perzische olie-indu strie. antwoordde Fatemi: „De hou ding der Perzische regering is geba seerd op gerechtigheid en redelijk heid. Zij is. om een einde te maken aan alle verwikkelingen, thans bereid te spreken over vergoeding voor het totale bedrag dezer beleggingen en zij wil een of andere overeenkomst met de „Anlo Iranian" sluiten om de ge hele zaak te regelen". De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft aan functionarissen der VN me degedeeld dat de byeenkomst van de Veiligheidsraad, waar het Engels-Per zische oliegeschil zou worden besproken, mogelijk zou moeten worden uitgesteld. Perzië zou uitstel hebben gevraagd met het oog op de slechte gezondheidstoe stand van Mossadeq Van Engelse zijde zou men onder druk tot matiging bereid zijn. Op Sovjet-Rusland is van Perzische zijde een beroep gedaan desnoods van het veto-recht gebruik te maken. COMMUNISTEN WILLEN DIRECTE HERVATTING DER BESPREKINGEN OVER STAKEN VAN HET VUREN. Het communistische oppercommando in Korea heeft in een nota aan gene raal Ridgway voorgesteld de bespre kingen over een staken van het vuren onmiddellijk te hervatten. De kwestie van de uitbreiding der neutrale zone kon later beslist worden op de voltallige conferentie aldus deze boodschap van generaal Kim il soeng iNoord-Korea) en generaal Peng teh- hoeai (communistisch China). ANGLO-IRANIAN OIL CO ZAL VERPLICHTINGEN NAKOMEN. De Ansrlo-Iranlan Oil Co heeft on danks het verlies aan Perzische olie regelingen getroffen ter dekking van lal haar verplichtingen tot eind 1951. aldus wordt uit betrouwbare bron ver- I nomen. Men verklaarde, dat de vertegenwoor digers van de maatschappij in Londen zelfs geen moeilijkheden verwachten bij de dekking van nieuwe behoeften. Het I verlies tengevolge van de sluiting der I raffinadery te Abadan is voornamelijk op vier manieren gedekt. Parijse scholieren manifesteren tegen stakende leraren Onze Paryse correspondent telefo neerde ons heden' Na afloop van het schriftelijk deel der 1 eindexamens, die door politieagenten.1 huismoeders en andere vrijwilligers werden gecontroleerd, hebben gisteren ca. 250 candidaten in de Parijse studen- tenwijk het Quartier Latin, tegen hun 1 stakende leraren en gecommitteerden gemanifesteerd. Een paar maal weid I hun optocht uiteengedreven, maar toch slaagden zij er:n het ministerie van on-1 derwijs te bereiken, waar een spreek-1 koor werd aangeheven op de woorden: „laat ook de leraren werken". De staking van het middelbaar onder wijs zet zich Intussen door en de exami natoren hebben geweigerd de proefwer ken te corrigeren. Remplacanten te vin den zal nu de minister zeker niet ge makkelijk vallen. Het syndicaat van het hoger onderwijs personeel eist thans een algehele herziening der loonschalen van alle functionarissen. Maar omdat daar een 600 milliard frs mee zou zijn gemoeid, heeft premier Pleven hen la ten weten, op hun verlangen niet in te kunnen gaan Er zyn tekenen, dat ook andere ambtenaren, in liet bijzonder van het ministerie van financiën, de stakmgs-parolen over zullen nemen en eveneens binnenkort het werk zullen neerleggen. ONDERZOEK NAAR DE TEGEN MC CARTHY GEUITE BESCHULDIGINGEN. Een subcommissie van de Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen be sloten een onderzoek in te stellen in zake de beschuldigingen van meineed en bedrog, die door de democratische senator William Benton zyn inge- oracht tegen zyn mede-senator Joseph McCarthy, een der leiders van de actie tegen de communisten Volgens Benton heeft Mc Carthy zich schuldig gemaakt aan ..weloverwogen bedrog" van het Amerikaanse volk sinds hij in 1946 in de Senaat werd ge kozen De subcommissie zal 1 Novem ber een rapport ontvangen over deze kwestie. OP ZOEK NAAR DE SCHATTEN VAN KAPITEIN KIDD. Dertien mannen, o.w. een Duitser, zullen eind October as. met de 120 ton nietende schoener „Lamorna", die zy voor zes maanden hebben gehuurd, uit de haven van Gosport, ln het Britse graafschap Hampshire, naar de Zuid- Ohinese zeeèn vertrekken. De dertien avonturiers zijn in het bezit van kaart uit de zeventiende eeuw. die was verborgen in een antiek meubelstuk. Op deze kaart zou de plaats zijn aangege ven waar kapitein William Klad. een beruchte zeerover, die in 1701 werd te rechtgesteld. een gedeelte van zijn buit zou hebben verborgen. Schiedamse chocoladefabriek „De Baronie" in lichtelaaie foor millioenen schade aan gebouwen en machines SCHUMACHER OVER DE DOCUMENTENAFFAIRE De voorzitter van de West-Duitse so ciaaldemocratische partij, dr Kurt Schumacher, heeft op een grote bijeen komst toegegeven, dat zijn partij docu menten van Adenauers kanselarij heeft ontvangen, doch „deze documenten hadden niet de waarde van geheime documenten", zyn party had er nooit om gevraagd en heeft er geen geld voor gegeven. Van de documenten waren minstens zeventig afdrukken gemaakt, die naar kabinetsministers, vooraan staande ambtenaren en zelfs onderge schikt regeringspersoneel gingen, aldus Schumacher. Ook journalisten waren op de hoogte met de inhoud, die het eerst in een nieuwsbrief van Plari>w ver scheen. Volgens Schumacher heeft de regering hem beschuldigd van het ont vangen van afdrukken van geheime do cumenten. omdat zij wilde trachten de aandacht af te leiden van de Platow- affaire. (Platow is beschuldigd van het omkopen van regeringsfunctionarissen om vertrouwelijke inlichtingen te krij gen). De man, die ons de documenten gaf, heeft deze tevens aan de Franse inlichtingendienst verkocht. Als een symbool voor 's mensen hoop op vrede cn begrip slaat het sccrctariaatsgebouw van de U.N.O.. opgetrokken uit glas en marmer, aan East River (N.Y.). Links ervan de in aanbouwzijnde koepel van de algemene vergaderzaal. Twee brandhaarden? Vannacht is ren brand van zeer grote omvang uitgebroken in de chocolad?- fabriek „de Baronie" aan de Waran- de te Schiedam. De brand werd omstreeks kwart over vier ontdekt door een zoon van de chef van de technische dienst der fa briek. de heer Kragt. wiens woonhuis bij de fabriek ligt. Onmiddellijk wekte d ze zijn vader, die ijlings de brand weer alarmeerde. Toen deze met> de babyspuit arriveer de. stond een deel van de fabriek reeds ln lichtelaaie De Schiedamse brand weerlieden kenden pas met enig succes de strijd teg«v het vuur aanbinden toen de motorspuit en de magiruswagen op het fabnekste:ein arriveerden De mo torspuit pompte nu het benodigde wa ter uit de Wester- en Nieuwe haven op Om ongeveer kwart over vijf kwa men twee motorspuiten van de inmid dels gealarmeerde Rotterdamse brand weer assistentie verlenen Op dat ogenblik konden ongeveer 12 stralen op het vuur worden gericht De brandweerlieden trachtten het vuur in de beide zijkanten van de fa briek. die sterk ingebouwd zijn gelegen cn waarin een tiental oude woningen zyn opgenomen terug te dringen. Men slaagde hierin niet direct, maar wel celukte het de zo gevreesde uitbreiding te voorkomen Om half zes kon met meer dan 25 stralen het vuur bestreden worden. Het West-Duitse kabinet heeft beslo ten Frankryk mede te delen, dat West- Duitsland bereid is deel te nemen aan de besprekingen over de vorming van een Europese agrarische unie naar het voorbeeld van het plan-Schuman voor kolen en staal In kringen tc Bonn vvyst men er op, dat aan de totstandkoming van een Europese agrarische unie meer landen zullen medewerken dan de zes landen, die deelnemen aan het plan-Schuman Behalve deze landen Frankryk. Ita lië, Nederland, Belgie, Luxemburg en Duitsland zullen ook Engeland, Tur- kye, Griekenland en de Scandinavische landen medewerken. De vuurhaarden zelf bleken echter niet te blussen. Een en ander ging ge paard met een zeer grote vlammen- en rookontwikkeling. Het vuur werd ge voed door cartonnagc en ander hoogst brandbaar materiaal, dat in grote voor- ra oen in de fabriek was opgeslagen Aangewakkerd door de strakke NO. wind breidde het vuur zich later uit naar een nog niet aangetast gedeelte van de fabriek, waardoor o.a gevaar ontstond voor een grote benzinetank en de aanwezige zuurstofapparaten. Deze konden evenwel tijdig uit de bedreigde omgeving worden weggehaald, zodat aan grote spanning een einde kwam. Doordat verdere uitbreiding van de brand kon worden voorkomen, geraakte het vuur langzamerhand uitgebrand De grote hoeveelheden water, die in de vuurhaard werden gespoten, waren er oorzaak van dat omstreeks 7 uur het sein .brand meester' kon worden ge geven Men is toen begonnen met de nablussingswerkzaamheden. In de fabriek, waarin ongeveer G00 personen voornamelijk vrouwe; werk vonden, zal voorlopig nizt kun nen worden gewerkt. Tengevolge de brand zijn niet alleen aPc vi raden verloren gegaan, doch alle vormmachines zijn verbrand. O.a werd een splinternieuwe machine vai f. 80.000. die gisteren pas had proef gedraaid, een prooi der vlammen. De schade, die door verzekering wordt gedekt loopt volgens de ramingen ii de millioenen. De oorzaak is nog on bekend. Men meent twee brandhaarden te hebben ontdekt Het is met onwaar schijnlijk dat het vuur lang onopge merkt heeft gesmeuld. Een onderzoek wordt ingesteld De blussingswerkzaamheden werden om. bijgewoond door de burgemeester van Schiedam, de heer mr J. W. Peek. SOCIALISTEN WINNEN VERKIEZINGEN LN NOORWEGEN Volgens de jongste uitslagen deT 11 Noorwegen voor raden van plaatselyk bestuur gehouden verkiezingen hebben de socialisten ln 34 raden, waar zij nog geen meerderheid bezaten, deze thans verkregen, terwijl zij hun bestaande meerderheid in vier raden verloren. De rechtse partijen verkregen in vijftien raden een nieuwe meerderheid, doch verloren deze ln 21 andere. De zetelverdeling is volgens de tot nu toe bekende uitslagen (met tussen haakjes de oude aantallen zetels)so cialisten 5299 i4721 in 1947). communis ten 469 757). conservatieven 1007 (753). boerenpartij 1093 926). christelyke volksparty 820 786). liberalen 1238 1193). verbonden partijen van de rech tervleugel 1227 (1660) en onafhankelij- ken 1009 (1179) zetels In Oslo verwierven de niet-socialisti- sche partyen met 43 zetels de meerder heid. De socialisten verkregen 35 zetels, tegen 31 in 1947 ZIJ werden hierdoor de grootste op zichze'f staande party in de Noorse hoofdstad hetgeen bij de verkie zingen van 1947 de conservatieven waren geweest. Met de ..Ardette" is gistermorgen uit Manchester een 50.000 kwa transformator in Rotterdam aange komen. Het gevaarte, dat bestemd is voor de voeding van een 150.000 volt hoogspanningsnet in Nederland I werd in dc Maasstad overgeladen op twee aan elkaar gekoppelde dek schuiten. Deze transporteren de transformator, de eerste van een serie van vier. naar de P.G.E.M. in Nijmegen. Het totaalgewicht be draagt 190.000 kg. het gewicht van iict grootste onderdeel is 110 ton. Dc Transformator aan boord van de dekschuiten. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh naar Australië en Nieuw-Zeeland Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen het volgend jaar naar Australië en Nieuw-Zeeland gaan in plaats van koning George en koningin Elizabeth, aldus een officiële bekend making van Buckingham Pala„e „Op dokters advie, heeft de konmg thaiu> zeer tot zijn spijt beslist, dat hij Australië en Nieuw-Zeeland het vol gend jaar niet kan bezoeken, daar zijn voorgenomen reis te spoedig zoa volgen op zyn ernstige operatie". Dit is de tweede maal. dat de koning zijn reis naar Australië om medische redenen heeft afgezegd, de eerste keer wegens een operatie aan zijn been. Onze Londense correspondent telefo neert ons nog: De koning staat thans elke dag op om de lunch te gebruiken, welke in zyn kamer wordt opgediend. Koningin Elizabeth zit met hem aan tafel. Verwacht wordt dat de koning zeer binnenkort een autorit zal mogen maken. Hij zal zo spoedig mogelijk naar Windsor gaan. misschien zelfs reeds het komende weekeinde. Er 's nog niet be sloten waar de koning voor zyn defini tief herstel naar toe zal gaan. maar een streek met zacht klimaat U aanbevolen. Met zijn handen heeft de heer Janne Ekstedt in een viswater nabij Stock holm deze 17y2 pond zware snoek gevangen. Hij had de snoek aan de lijn. toen de vis het snoer stuk trok. De lieer Ekstedt sprong echter in het water en greep de snoek met zijn blote handen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1