LEIDSCH DAGBLAD Forensentrein ontspoorde en kantelde bij Sloterdijk Als door een wonder geen doden! In sovjet-unie weer een atoombom tot ontploffing gebraelit WEERBERICHT Britse technici hebben Abadan verlaten 90ste Jaargang DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 00 No. 27422 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal; f. 0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Geweldige materiële schade; slechts één lichtgewonde De trein, die gistermiddag om 16.54 uur van h;t Centraal Station te Amster dam naar Den Haag was vertrokken, is even voorbü Sloterdijk met een vaart van ongeveer 100 K.M. ontspoord en gekanteld. De trein vervoerde vele foren sen doch gelukkig werd geen dor passagi>rs gedood. Aan de trein en de spoorbaan werd grote schade toegebracht. De trein helde ernstig naar reehts over op de betrekkelijk smalle spoordijk. De der de en vierde wagen stonden In een knik van ongeveer 140 gr. op elkaar. Ook de andere wagens stonden kris kras, maar ze waren nog alle aan elkaar gekoppeld. De rails daarentegen bleken volkomen vernield en men vond splinters van de bielsen, staalkruilen en afgeknapte bouten op flinke afstand. HECHTE WAGONS. De geweldige schade die aan de spoorbaan was aangericht had tot ge volg dat iedar spoorverkeer tussen Haarlem en Amsterdam onderbroken werd. De ontspoorde trein had zowel links als rechts van de baan een elec- tnciteltsmast geraakt De rechtermast is om de dei de wagon gekronkeld, de linker is geknakt. De zware contrage wichten lagen troosteloos over de zwaargehavende rails. De spoordijk was over een grote leng te opengereten door de zijkanten van de wagons en het hekje van betonnen pa len" aan de rechterzijde van de baan was weggevaagd. Dat het ongeluk zo goed is afgelopen, Is uitsluitend te danken aan de hecht heid van de wagons. De krachten, die zijn opgetreden toen eenmaal een van de wagons „de rechte weg" had verla ten. laten zich rader, als men ziet hoe van de stalen rails krullen zijn gekrabd. Desalniettemin zijn van geen der wa gons de koppelingen gebroken. Slechts enkele ruiten braken. Het gevolg was. dat slechts één der honderden passa giers. een 28-jarige inwoonster van Heemstede, lichte schaafwonden aan de benen opliep Zij kon ter plaatse wor den geholpen en keerde op eigen ge legenheid naar huis toe. De passagiers, die overhaast uit dc verongelukte trein kropen, zijn nog aan een tweede groot gevaar ont snapt. Evenals trouwens de passa giers van een trein, die kort na het gebeurde juist uit de richting Haar lem naderde. De heer A. Dikkerboom, die het ongeluk had zien gebeuren, is onmiddellijk in de richting Haar lem langs de spoorbaan gelopen en hij slaagde er in een trein, die met grote snelheid naderde, tot stilstand te brengen. Deze trein zou eveneens ontspoord zijn door de aangerichte ravage en was mogvlijk recht op de passagiers uit Amsterdam, die zich over de spoordijk hadden erspreid. ingereden. TREINVERKEER LAMGELEGD. in het spitsuur was dit een zeer groot ongemak voor duizenden, die in Am sterdam werken en elders woren De Spoorwegen schakelden evenwel ter stond tientallen autobussen in. eigen materiaal alsmede van verscheidene touringcar ondernemingen m de hoofd stad. Van het Centraal Station Am sterdam naar Haarlem ontstono daar door een pendeldienst met autobussen. Ook de N.Z.VM. verleende honderden vervoer naar huis Reizigers uit Amsterdam voor Leiden. Den Haag Delft. Schiedam. Rotter dam en omgekeerd moesten tot nader order gebruik blijven maken van de extra treinen AmsterdamRotterdam via BreukelenHarmeien, die 12 minu ten over ieder uur uit Amsterdam en 22 minuten over ieder uur uit Rotter dam vertrokken. OOGGETUIGE VERTELDE. Een ooggetuige, een baggerw erker, die bezig was op het opgespoten terrein aan de andere zijde van de Haarlemmer- straatweg en het ongeluk zag gebeuren, was toen wij hem spraken ruim een half uur na het gebeurde nog steeds hoogs tv er'oaasd over het feit. aat het ongeluk zo goed was afgelopen „Toen de trein met grote snelheid naderde, hoorde ik direct, dat er iets niet in orde was. Plotseling zag ik dat de derde of vierde wagen naast de rails zat. Splinters en stukken staal vlogen naar alle kanten en ik merkte nog op hoe de wagenbestuurder de tegenwoor digheid van geest had de electrische beugels te laten zakken. Een ogenblik dacht ik dat de wagens boven op elkaar zouden schuiven. Steeds meer wagens vlogen uit de rails en het zag er naar uit. dat ze in de sloot naast de dijk te recht zouden komen. Het leek wel of de slang van treinwagons haar uiterste best deed om zich zelf in evenwicht te houden. Verder heb ik niet opgelet, want ik ben direct naar een telefoon gerend. De trein moet in ongelooflijk korte tijd tot stilstand zijn gekomen. Naar wij van een spoorwegambtenaar vernamen, schijnt er geen uitgesproken paniek in de trein te zijn ontstaan Wel zijn de passagiers, het was een foren sentrein. dus overvol, zodra de wagons tot stilstand kwamen, op alle mogelijke manieren uit de trein geklommen. Het is een groot geluk, dat niet juist op dat moment van de andere kant een trein naderde DE VERMOEDELIJKE OORZAAK Talrijke autoriteiten, w.o. de presi dent-directeur der Spoorwegen ir F. Q. den Hollander, kwamen zich al spoedig op de hoogte stellen van het ongeluk, leiding te geven aan het opruimings- werk en de oorzaak van het ongeval te onderzoeken. Hoewel daaromtrent nog geen ze kerheid bestaat, wordt vermoed, dat een wielband van een der wagens van het wiel is afgelopen. Deze wagen sohijnt daardoor ontspoord te zijn en de gehele trein van de rails te hebben getrokken. Slechts het voorste wielstel van de voorste wagen en het achterste wielstel van de achterste wagen ston den nog op de rails. STORMLOOP OP TREIN. Daar het ongeluk op het spitsuur gebeurde, ontstond op het CS. te Am sterdam grote stagnatie. Een uur na het ongeluk vertrok via Zaandam de eerste trein naar Leiden en verder en toen dit werd aangekondigd, waren de wachtenden niet meer te houden. zy maakten geen gebruik van de tunnels, doch renden over de rails naar het perron, vanwaar deze trein zou ver trekken. Door deze enorme drukte werden twee mensen onder de voet gelopen, die door de Geneeskundige Dienst naar een ziekenhuis werden overgebracht. Deze opstopping op het Centraal Sta tion heeft dus meer slachtoffers ge- cist dan liet spoorwegongeluk zelve. BAND SPRONG VAN WIEL. Van de zijde van de Ned. Spoorwe gen werd later bevestigd, dat inder daad het springen van een wielband van een der wielen van het tweede treinstel de oorzaak is geweest van de ontsporing. Nagenoeg alle der 32 assen zijn van de rails gelopen. De opruimingswerkzaamheden wer den vannacht en een groot deel van he denmorgen voortgezet. Behalve de vol komen vernielde electriciteitsmast zijn nog twee masten gedeeltelijk ontzet. Eerst als het baanvak weer met dub- bespoor kan worden bereden, zal het treinverkeer worden hervat. Gister avond om 9 uur arriveerde de kraan wagen uit Utrecht ter plaatse. Ook m«-t ander materiaal een montagetrein waren werkploegen al spoedig bezig met de opruimingswerkzaamheden. TREINVERKEER AMSTERDAM ROTTERDAM V.V. De Spoorwegen hebben gelijk ge meld extra treinen ingelegd van AmsterdamRotterdam D.P. via de richting Utrecht over de zijlijn Breuke lenHarmeien. Deze treinen (een uurdienst) stoppen te Woerlen en Gouda. Reizigers voor Leiden werd aangeraden van deze ex tra treinen gebruik te maken. Foto L D Van Vliet) Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist. overigens droog w eer met morgen overdag meer bewol king Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Morgen overdag over het algemeen iets lagere tempera turen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur. 5 OCTOBER. Zon op: 6.46 uur: onder: 18.11 uur. Maan op: 12.53 uur onder' 19.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.35 en 17.55 u. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Trekkende schildpad Een Zuldafrikaanse dokter was in 1948 uit Port Elizabeth naar het 1100 kilo meter verder gelegen Johannesburg ver huisd De dokter bezat een schildpad, die de verhuizing medemaaktc. Zijn naam was op haar schild vermeld. Kor te tijd nadat de schildpad in haar nieu we verblijfplaats was aangekomen, werd zij vermist. Dinsdag is zij weer opgedo ken in haar oude tuin in Port El.zabeth. Het dier is drie jaar onderweg geweest, waarbij het een kilometer per dag af- legd® GROTE UITBREIDING AMERIKAANSE LUCHTMACHT IN KOMENDE DRIE JAAR De republikeinse senator Henry Ca bot Lodge, heeft in de Senaat medege deeld, dat de Amerikaanse militaire lei- De electrische treindie even voorbij Sloterdijk met een vaart van onge veer 100 kilometer per uur uit de rails schoot en ontspoorde. Vrijwel de gehele trein raakte uit de rails, waardoor het spoorwegverkeer tus sen de hoofdstad en Haarlem vol komen versperd werd. den, ztjn overeengekomen de luchtmacht der Verenigde Staten in de komende drie jaar zeer sterk uit te breiden Zij zal van 95 op ongeveer 140 groepen worden gebracht. Het ls vooral de z.g. tactische luchtmacht" d.w z. de vlieg tuigen, die tot eerste taak hebben grond-str:jdkrachten te helpen, die zal worden uitgebreid Volgens Lodge zal de voorgenomen uitbreiding in 1954 voltooid zijn. V. St. zouden verre de meerdere zijn op atoomgebied De perschef van president Truman, Joseph Short, heeft in Washington verslaggevers medegedeeld, dat „on langs in de Sovjet-unie opnieuw een atoombom tot ontploffing is ge bracht". Zijn verklaring volgde op met-offi- ciële berichten, dat in de Sovjet-unie onlang- 'enige dagen of enige weken geleden' twee proeven met atoombom- m-rijn genomen. Volgens deze be richten was de tweede proef goed ge slaagd. doch was de eerste, vroegere proefneming mislukt en waren de be wijzen voor deze eerste proef minder zeker. Deze proef zou echter geen vol komen mislukking zijn geweest: waar schijnlijk was slecht atomtsch vuur ver oorzaakt. dat het materiaal aantastte, doch niet tot ontploffing bracht. Op 23 September 1949 hebben de Ver enigde Staten. Engeland en Canada een gemeenschappeliike verklaring uitgege ven. waarin werd gezegd, dat de Sovjet unie de atoombom bezat. Gemeld werd toen. dat deze landen bewijzen hadden gekregen, dat in de Sovjet-unie een atonusche ontploffing had plaats ge vonden. Short verklaarde, dat ingevolge de politiek van dc president om het Ame rikaanse volk ten volle van dc ont wikkelingen die op Amerikaanse na tionale veiligheid raken, op de hoogte te houden. Truman hem bad opge dragen deze verklaringen af te leg gen en opnieuw de noodzakelijkheid le beklemtonen van doelmatige inter nationale controle op de atoom energie. Verdere bijzonderheden kunnen niet worden gegeven zonder de belangen van de Amerikaanse nationale veiligheid te benadelen, aldus Short. Voor de officiële verklaring van Short hadden verslaggevers uit niet- officiële bionnen vernomen, dat uit- gegevens, die op het ogenblik door hoge defensie- functionarissen worden bestudeerd, blijkt, dat bij de proeven normale kern splitsing was betrokken en geen water stofbom. Waarschijnlijk waren de proeven in het laatst van Juli of in Augustus in Siberië genomen. Men gelooft, dat een bom tot ontploffing is gebracht by een laboratorium voor atomische wapenen, waarvan men weet, dat het in midden- of Noordoostelijk Siberië ligt. In tegenstelling tot de officiële ver klaring van 1949. waarin gesproken werd over een „atomische ontploffing" ge bruikte Short in zyn verklaring het woord .bom". Officieel zijn nooit bijzonderheden bekend gemaakt over de middelen, die de Verenigde Staten aanwenden om achter de Sovjet-Russische atomische activiteit te komen. De perschef verklaarde, dat de Sov- jet-ume een bom tot ontploffing had gebracht, „ondanks de Sovjet-verkla ring. dat het Sovjet-Russische atoom- program uitsluitend gewyd was aan vreedzame doelen. Deze gebeurtenis be vestigt nogmaals, dat de Sovjet-unie atoomwapens blyft produceren". Volgens Reuter valt te concluderen uit het gebruik van de woorden „een nieuwe bom", dat men aanneemt dat de vorige „atoom-ontploffifng" ook een bom gold. Uit de stelligheid, waarmede thans over „bom' wordt gesproken zou men kunnen afleiden, dat de Ameri kaanse waarnemingsmiddelen voor deze zaken verbeterd zijn. Volgens atoomgeleerden, aldus AFP, was de Sovjet-unie tussen '49 en '50 in staat tien atoombommen te maken Indien de vooruitgang dezelfde snelheid zou hebben als die in de Verenigde Sta ten. zou de Sovjet-unie in 1951 twintig bommen vervaardigd kunnen hebben en tevens de grondslag hebben gelegd voor een serieproductie De Sovjet-unie. zo menen deze ge leerden, zou thans dus over dertig bom men beschikken en in de komende 12 maanden tot een produotiepeil van 100 per jaar kunnen komen. De ..Washington Post' zegt. dat by de huidige industriële en demografische indeling een Russische bom op het over bevolkte deel van het Noord-Westen van de Verenigde Staten of aan de kust van I de Stille Oceaan een uitwerking zou 1 hebben, die gelyk zou staan aan die van i 28 Amerikaanse bommen „ergens in de I Sovjetunie" neergeworpen. Amerika zou thans in het bezit zijn van 1500 bom men en een productietempo hebben van ongeveer ëén bom in de twee dagen. Militairen zyn er vast van overtuigd, dat de strategische luchtmacht der Verenigde Staten verre de meerdere is van die der Sovjet-unie. aldus het blad. De voorzitter van de gemengde con grescommissie voor atoomenergie. Mc Mahon 'democraat. Connecticut.'heeft verklaard, dat de nieuwe Russische atoomproef betekent, dat Amerika zijn pogingen om op het gebied der atoom energie paraat te zyn. dient te verdub belen „Van zelfs nog groter belang is het, dat wij ons krachtig streven naar een rechtvaardige vrede verdubbelen. Wij hebben een zeer grote voorsprong 1 op het gebied van de atoomenergie op i de Sovjet-unie. Wy moeten deze voor sprong nog vergroten." Koraalmuztck. stemmingsvolle inlei* ding lot dc nadien baanbrekende vreugde over Leidens ontzet, waar- I over wij elders uitvoerig schrijven. Nieuw offensief in Korea? Generaal Bradley is in Amerika terug gekeerd van zyn bezoek aan Japan en Korea. Voor zyn vertrek verklaarde Bradley aan verslaggevers, overtuigd te zijn. dat de verbondenen elk nieuw communis tisch offensief tot staon zouden kun nen brengen en de Koreaanse oorlog uit militair oogpunt succesrijk zouden kun nen afsluiten, wanneer de besprekingen over een staken van het vuren voor goed zouden worden afgebroken. Ten Noorden van Sinoeidjoe zijn op nieuw twee luchtgevechten geleverd. De Amerikaanse vijfde luchtmacht deelde mee. dat zes Migs waren neergeschoten en twee beschadigd. Alle Amerikaanse ..Sabres" keerden behouden terug. De verbondenen zyn een zeer zwaar bombardement begonnen van le stellin gen der Noordelyken. Men meent als voorloper van een nieuw offensief. PRESIDENT QUIRINO IN MADRID AANGEKOMEN. President Quirino van de Philippynen is op het vliegveld Barajas te Madrid aangekomen. Hij werd verwelkomd door generaal Franco en het gehele kabinet. De president brengt een officieel be zoek van een week. dat tój beschreef als „de symbolische hereniging van moeder en dochter". „Dank zy Spanje zyn wy de enige Christeiyke natie m het Verre Oosten." aldus president Quirino. WESTERSE MILITAIRE MISSIE NAAR TURKIJE. Een militaire missie van de Westerse grote dne zal over ongeveer 10 dagen een bezoek brengen aan Turkye ter be spreking van de mogelykheid van het oprichten van een commando voor het midden-Oosten, verbonden met de orga nisatie van het Noordatlantlsch verdrag. Leider van de missie is generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs. Hij zal worden vergezeld door hoge Bntse en Franse officieren. In de toestand van de koning, die een rustige nacht gehad, is een nieuwe verbe tering ingetreden, aldus wordt in het bulletin van gisteren over de gezond heid van koning George van Engeland medegedeeld. AMERIKA TREKT ALLE HANDELS CONCESSIES AAN TSJECHO- SLOWAKIJE IN. President Truman heeft bepaald, dat alle handelsconcessies aan Tsjecho-Slo- wakije met ingang van 1 November a s. komen te vervallen. De concessies aan Bulgary Roemenië en 13 andere onder communistisch gezag staande gebieden zyn reeds vervallen verklaard. Amerika wil een V.N.-bemiddelaar Gisteren is de Britse kruiser ..Mauri tius" met de laatste Britse technici van de raffinaderij in Abadan te Basrah aangekomen. Velen van de technici vertelden, hoe Perzen, met wie zii jarenlang hadden samengewerkt hartelijk afscheid van hen hadden genomen. De geëvacueer- den prezen de manier, waarop de ma rine de evacuatie had geleid en waarop zy aan boord van de „Mauritius" waren verwelkomd. Op wee naar Basra pas seerde de kruiser, die gevolgd werd door de Britse toroedobootiager ..Ar mada" het stoomschip ..Daressa' waar mee Indische en Pakistaanse employe's werden overgebracht. Het hoofd van de brandweer van de ..Anglo-Iranian'Partridge, deelde me de. dat de Perzische generaal Riahi nu verantwoordelijk is voor de brandweer van de raffinaderij en hij zei zeer be zorgd te ziin over het brandgevaar te Abadan Hij meent, dat onder de hui dige leiding het voorkomen van brand, hetgeen voor negentig procent de taak der brandweer is. uit het ooz zal wor den verloren De Perzische minister-president Mos- sadecq vertrekt Zondag uit Teheran naar New York om Perzie te vertegen woordigen bii de behandeling van het Engelsch-Perzischp oliegeschil door de Veiligheidsraad, aldus is nu officieel te Teheran bekend gemaakt. Wegens zlin slechte gezondheid zal Mossadecq zijn intrek nemen in een ziekenhuis te New York. Hij zal worden vergezeld door ziin zoon Gholam Mossadecq. die arts is. De buitengewone gezant en gevol machtigd minister van Perzië. te 'sGravenhaee, Hoessein Havab. zal zich eveneens Der vliegtuig naar New York beseven Hn zal Mossadeq van ad vies dienen over de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof inzake het olieeeschil. Sovjet-Rusland heeft Perzië doen we ten. dat het zijn best zal doen om de leveranties van suiker en andere goe deren. die Engeland niet langer naar Perzië zendt, te verhogen aldus heeft een woordvoerder voor de Perzische re gering verklaard. Ruilhandelbesprekin gen tussen de S U. en Perzië wor den nu in Teheran gevoerd teneinde de leveranties, die onder het huidige ver drag dat de volgende maand afloopt, stagneerden, te bespoedigen. Men ver wacht. dat een nieuw* overeenkomst getekend zal worden. Gemeld wordt dat de Amerikaanse delegatie by de Verenigde Naties an dere delegaties raadpleegt over een compromis-oplossing voor het Perzi sche oliegeschil. welke zou voorzien in bemiddeling, waarschijnlijk door een door de Veiligheidsraad te benoemen bemiddelaar. Een Amerikaanse woord voerder verklaard, dat uit het Maandag in de Veiligheidsraad gehouden debat reeds ls gebleken dat er geen minimum van zeven raadsleden is dat de Britse resolutie zou willen steunen. In krin gen der Verenigde Naties wordt ge meend dat Perzië en Engeland gemak kelijker via bemiddeling door de Ver enigde Naties tot overeenstemmine zul len komen, daar het aanvaarden van een compromis-oplossing voor hen dan geen verlies van gezag zou Inhouden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1