LEIDSCH DAGBLAD Geen grote verwachtingen inzake Eiigeland's voorstel in Y eiligheidsraad Generaal Bradley en van Fleet over Korea Program van Labour gepubliceerd Sneltikkers namen Troonrede onder handen 90ste Jaargang MAANDAG 1 OCTOBER 1951 00 No. 27420' Directeur: J. W. Eenny Hoofdredactie: B V Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f 0 40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No 57055 Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Zeer voorzienig zal worden gemanoeuvreerd Mossadeq's beslui, om naar New York te vliegen betekende een volledige ver rassing voor de Engelse regering, dii van het begin af had gemeend, d» Iraanse premier in een hoek te kunnen drijven en in het eigen land onmogelijk te maken Deze verwachtingen hebben steeds tot een averechts resultaat ge leid. Mossadeq immers zorgde ervoor, dat hij de grote man blijft, die zich door geen dreigementen laat beïnvloe den. Totnutoe voud hij steeds een uit weg uit de situatie waarbij hij zich de Engelsen van het'lijf hield. Mossadeq's oppositie in eigen land heeft in verband met de Britse actie haar boycot var het Iraanse parlement opgegeven. Mos sadeq schijnt thans alleen maar naar New York te gaan. indien de Veilig heidsraad zich competent acht om het Iraanse probleem ie behandelen, het geen Mossadeq betwijfelt. In Londen hoopt men nu, dat door de eventuele aanwezigheid van Mossa deq in Lake Success, wanneer hij let terlijk en figuurlijk in het volle licht der schijnwerpers 2al komen te staan, mogelijk een wending ten gunste zal te weeg brengen Zal het een andere Mos sadeq zijn dan die men heeft leien kennen in de obscure sfeer van politieke intrigue en ophitsing in Teheran? Vol gens sommigen zal ook dit weer een verkeerde calculatie zijn en zal, de al of niet flauwvallende, maar buitenge woon gladde Mossaceq in Amerika mis schien nog meer halsstarrigheid tonen, omdat hij meer dan ooit hoopt te spe culeren op het Amerikaanse instinct, dat zich als van otds afkeert van he- Bntse imperialisme of wat daarvoor nog steeds doorgaat Hij is een uitste kend redenaar en verwacht een groot televisie-succes! Hoewel de Ver Staten zo veel moge lijk éen lijn trekken met Engeland, krygt men hier de indruk, dat Washing ton een zekere reserve in acht biyft nemen ook omdat het zich bewegings vrijheid wil voorbehouden, wanneer eventueel een nieuwe bemiddelingspo ging mogelijk blijkt. In Engeland gaat meer dan één stem op. die de eigen regering verwyt. dat zu te haastig gebakerd is geweest met het afbreken van de onderhandelingen. Attlee zou zelfs Stokes hierover geka pitteld hebben. Het en.ge, waaraan men zich thans vasthoudt, is. dat Iran, wil het de communisten niet aan de macht brengen en daardoor op indirecte wijze een Russich satelliet torden, eenvoudig niet met het Westen kan breken. Maar hoe Mossadeq. die de gevangene is van fanatisch extremisme, te stuiten? Er worden nog verschillende plannen opgesteld voor het geval een her ratting der besprekingen mogelijk zal blijken. Het belangrijkste daarvan is een Ame rikaans voorstel voor het aangaan van een belangengemeenschap tussen Iran en het Westen waarbij de Britse tech nici onder een internationale, doch neutrale bedrijfsdirectie zouden komen, welke dan weer staat, onder een geheel Iraanse raad van beheer. De Ver. Staten schijnen overigens niet zo warm te lo- jaen voor de inschakeling van de Veilig heidsraad wegens de te verwachten obstructie van de Russen en anderen en ook wegens de vrees, dat het Engelse toeroep kans heeft in technische zin te falen. President Truman doet tijdens een radiorede in het Witte Huis een be roep op het Amerikaanse volk tot ondersteuning van de ..United Red Feather Campaign", een centrale organisatie die gelden inzamelt voor dc verschillende aangesloten chari- tieve verenigingen. President Truman tijdens zijn radio toespraak. WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdrijverde wolken velden, voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land. Matige tot vrü k'schtige Oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 2 OCTOBER. Zon op: 6.40 uur; onder: 18 13 uur. Maan op: 8 30 uur; onder: 18 20 uur. Hoogwater te Katwijk te 3 55 en 16.11 uur. Dit nummer bestaat uit tien pagina's Amerika zou daarom willen aanstu ren op een resolutie, waarin aangedron gen wordt op nieuwe onderhandelingen. Engeland is lotnutoe in Vele opzich ten waarschijnlijk te formalistisch ge weest. Opmerkelijk is in dit verband het advies van de „Observer", die zegt dat een ramp alleen kan worden voor komen, als de Ver. Staten inspringen en Iran technische en financiële hulp verschaffen, welke nodig ls om de olie weer te laten vloeien en de Perzische economie in stand te houden. De sjah heeft Mossadeq zijn particu lier vliegtuig ter beschikking gesteld. Van zegsïieden, die in verbinding staan met de Sovjet-delegatie wordt vernomen, dat de Sovjet-Unie Perzië zal steunen indien het verklaart het ollegesohil met Engeland een aange legenheid van louter binnenlandse aard te achten. Er heerst In kringen der Verenigde Naties zelfs de vrees. indien de Veiligheidsraad op de een of andere wüze. hoe_omzich-1 Argentijnse rebellen worden tig ook, te bemiddelen, de Russische delegatie hiertegen haar veto za'. uit- heden berecht brengen op grond dat dit „onwettig" en in strijd met paragraaf zeven van ar tikel twee van het Handvest der Ver enigde Naties is, waarin is bepaald, dat de internationale organisatie het recht mist zich in te laten met de binnen landse aangelegenheden der staten leden. Het hoofd der Britse delegatie sii Gladwyn Jebb, had gisteren te New York moeten aankomen. Hij ondervond evenwel vertraging door verkeer.smoei lijkheden De zitting van de Veiligheids raad is bepaald op heden 00 uur Ne derlandse tijd. doch de mo^.lijkheid be staat dat de raad, als gevolg van de verlate aankomst van Jebb. eerst mor genochtend bijeen zal komen. Voor het Perzische parlementsgebouw hebben gisteren duizenden gedemon streerd tegen de Engelsen en voor pre mier Mossadeq. Jongelieden hielden bussen aan en gelastten de inzittenden zich bij de demonstranten te voegen. Van de kappen van passerende voertui gen werd met de Perzische vlag ge zwaaid en men riep antl-Brltse leuzen. De religieuze leider Kasjani had op eigen gelegenheid de dag tot een feest dag uitgeroepen en zijn volgelingen tot pogen demonstraties opgeroepen. Troepen der V.N. blijven in actie De voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, heeft op een persconferentie in het hoofdkwartier van de V. N. te Tokio ontkend, dat hij nieuwe instruc ties voor generaal Ridgway aangaande de wapenstilstandsonderhandelingen had meegebracht. Zijn bezoek aan het Verre Oosten had geen bijzondere betekenis er. stond niet in verband met enige militaire actie voor het geval de onderhandelin gen zouden mislukken. Wat de verbondenen in het laatste geval zouden doen, zou „in hoge mate van de omstandigheden" afhangen, al dus Bradley. Hetzelfde antwoord gaf de generaal op de vraag van een jour nalist. of de verbonden bevelhebbers, ingeval de Noordelijke luchtmacht vol ledig in de strijd zou worden gewor pen, de Noordelijke vliegtuigen ook over de Jaloe zouden laten achtervol gen en de Chinese bases in Mandsjoe- rije zouden bombarderen. Op de vraag of de onderhandelingen volledig zouden worden afgebroken, als de Noordelijken het Jongste voor stel van generaal Ridgway inzake een nieuwe conferentieplaats zouden ver werpen. antwoordde Bradley, dat dit van „de aard van het antwoord" zou afhan gen. Hij voegde hieraan toe: „generaal Ridgway heeft voorgesteld de bespre- Versperringen tussen Oost- en West-Berlijn worden opgeruimd De autoriteiten van Oost-Beriyn heb ben Zaterdagnacht het grootste deel van de versperringen aan de toegangswegen tot de Westeiyke sectoren laten verwy- deren en aan de verdere opruiming wordt nog gewerkt. Het stadsbestuur van Oost-Berlijn heeft in een verklaring doen uitkomen, dat men met de verwijdering aer ver sperringen aan de Oost-Duitse act-ie voor besprekingen over eenheid van ge heel Duitsland wil tegemoet komen. De versperringen hadden aan hun doel, het voorkomen van smokkelen, beantwoord en werden nu verwijderd ..op verzoek van de West-Berlynse bevolking en po litiekringen". Indien de onderhandelin gen van vertegenwoordigers uit geheel Duitsland beginnen en vrije verkiezin gen wórden gehouden, zullen ook de laatste versperringen worden weggeno men. aldus deze verklaring. Ook het reizen van West-Beriyn naar Oost-Berlyn is veel vergemakkeiykt. Eva Peron. de echtgenote van de Ar gentijnse president, lijdt aan ..vergevor derde bloedarmoede" In een medisch bulletin werd verklaard, dat zij nog ver dere bloedtransfusies zal krijgen en dat haar herstel nog lange tijd zal vergen. Zij was pas enige uren na het uitbre ken van de opstand van de gebeurtenis sen op de hoogte gesteld, omdat zij s morgens een bloedtransfusie had ge kregen Officieel is medegedeeld, dat Eva Pe ron zich in een gedeprimeerde toestand bevindt als gevolg van de opstand. Aldus Amerikaans oordeel. De Amerikaanse leider van de mili taire productie Charles Wilson, heeftin zijn derde kwartaalrapport aan presi- De opstandige generaal Menendez be vindt zich met dertien andere officie- ren in de militaire school te Buenos Aires Zij mogen geen contact met de buitenwereld hebben. Onder de dertien officieren bevinden zich twee kolonels van de cavalerie, een kapitein en een onderbevelhebber van de luchtmacht. Tijdens een korte schermutseling op het Campo de Mayo, waar de opstand begon, zijn twee personen gedood en drie gewond. Perons uitroeping van de staat van beje? ls na een onrustige zitting van de Kamer van Afgevaardigden door beide huizen van het congres goedgekeurd Na enige pogingen zich verstaanbaar te maken hebben de leden van de radicale fractie (oppositie) de zitting verlaten. Er ls een .hoge raad" van de Argen tijnse strijdkrachten Ingesteld, waarvoor de bij de opstand betrokken personen zich heden zullen moeten verantwoor den Alfredo Palacio, socialistisch candi- daat voor het presidentschap, die na het uitbreken van de opstand was gear resteerd, is Zaterdagavond vrijgelaten. Et waren geen beschuldigingen tegen hem uitgebracht. De Argentynse minister van marine is Zaterdag afgetreden, maar dit staat buiten de opstand. De regering van Uruguay heeft onge veer 50 Argentynse officieren, onder wie twee brigade-generaals, die in zeven mi litaire vliegtuigen ten Montevideo zijn land, geinterneeid. Verder ls bekend gemaakt, dat de vliegtuigen en wapens ter beschiking zijn gesteld van de Ar gentijnse regering. In een gisteren bekend gemaakt me disch bulletin wordt gezegd, dat de toe stand van da Engelse koning vooruit blijft gaapi REORGANISATIE GRIEKS KABINET. i Griekse premier Venizelos heeft zijn kabinet georganiseerd, hoewel dit de lopende zaken slechts tot 10 October, wanneer het parlement bijeenkomst, zal kingen te hervatten op een plaats, waar wij geiyke rechten zullen hebben, en ik vermoed dat u het met my eens zult zijn. dat wy dit in Kaesong niet heb ben". Hij verklaarde verder, dat de Verenigde Naties zullen biyven staan op een be stand. dat gebaseerd ls op een demar- catielün van „militaire betekenis". De 38ste breedtegraad voldeed, naar zyn mening, niet aan deze eis. De bevelhebber van het achtste leger, luitenant-generaal Van Fleet, heeft verklaard, dat de zomercampagne van den. zijn vervangen Éen uitzondering is het achtste leger de Noordelijken zo uit gemaakt voor de partijloze minister van hun evenwicht had gebracht, dat zij defensie. niet in staat waren geweest om hun 1 strijdkrachten weer op te bouwen. 1 Alleen al tengevolge van acties te land hadden de Noordelijken tussen 25 Mei en 25 September ruim 186.000 man ver loren. Het achtste leger had sinds het voorjaar, in plaats van de Noordeiyken te achtervolgen tot de Jaloe. met succes de Noordelijke troepen murw gemaakt en hun tijdschema in de war gestuurd. Indien de Noordelijken naar de Jaloe waren teruggetrokken, zouden zy zich hebben kunnen hergroeperen en een nieuwe aanval doen op het achtste leger, aldus Van Fleet, Hu beschouwde het zomeroffensief als geëindigd op 25 September. Thans voerden verbondenen een herfstoffen sief uit. De generaal kon niet. zeggen, van welke omvang dit offensief zou zyn. Generaal Van Fleet verklaarde, dat het van het grootste belang was, dat het leger actief bleef. Als bevelhebber van het achtste leger kon hu niet toestaan, dat zyn leger indutte en zodoende aan inneriyke kracht in/boette. Nieuwe troepen '0 October naar Korea Op 10 October zullen ongeveer 65 vrij willigers per boot uit Rotterdam ver trekken, als aanvulling van het Neder landse Detachement in Korea. Zuster C M. Koopman, die in Juli in ons land terugkwam, zal dan ook weer meegaan. Bus met voetballers reed tegen boom TWEE INZITTENDEN BRAKEN BEIDE BENEN. Gisteravond is een bus. waarin spelers i. ipporters zaten van de voetbalver eniging „Geleen", in Reuver tegen een boom gereden en geheel vernield. Ver moedelijk was het ongeluk te wijten aan een defect aan de stuurinrichting. De heer W. de Wever brak beide benen en liep een hersenschudding op, ook de heer H. Claessens, tweede secretaris van de voetbalclub, brak beide benen. Ver der liep een der spelers een lichte her senschudding op en werd een negental spelers licht gewond. Zij allen werden naar het ziekenhuis te Tegelen overge bracht. Geleen", een derde klasser. had in Reuver een wedstrijd gespeeld tegen de plaatselijke voetbalvereniging SVHR. Partij-conferenties begonnen Onze Londense correspondent telefo neerde ons heden: Vandaag is in Scarborough de jaar lijkse partijconferentie van Labour be gonnen. welke thans in een verkiezings congres is veranderd, want alle in terne conflicten zun voor het ogenblik naar de achtergrond geschoven. Aneu- rin Bevan. de leider der opstandelingen, loopt thans lachend met party-secre taris Morgan Phillips langs het strand. Bevan is zelfs een van degenen, die meegeholpen hebben, het verkiezings manifest vast te stellen, waarmee de conferentie zich in de komende dagen uitsluitend zal bezig houden. De honderden resoluties van party- afdelingen en vakbonden, die het rege ringsbeleid beoritiseerden. zyn thans weggemoffeld. Beide züden beseffen, dat zonder eenheid naar buiten Labours kansen bij de verkiezingen verkeken zun. Gisteravond voerden Bevan en Mor rison demonstratief op één podium het woord Partijeenheid betekent geen uni formiteit. verklaarde Bevan bü deze ge legenheid. In het verkiezingsmanifest monopo liseert Labour de vredesgedachte als tegenstelling met de roekeloze interna tionale politiek, welke van de conser vatieven te verwachten zou zun. Verder zal Labour de sociale rechtvaardigheid bluven nastreven en trachten de levens standaard te verbeteren. Gezinspeeld wordt op een belasting op kapitaal,- winst. Beloofd wordt voort te gaan met vermindering van belasting van de laagst betaalden en verder aantasting van fortuinen. Het doel blijft gelijkma tiger verdeling van het bezit. De in vloed van de linkervleugel Ls hier te bespeuren Zoals bekend heeft kansc- gedaald. Monopolies zullen worden be streden, terwul de boycot door leveran ciers van handelaren, die de prijzen om laag brengen, wettelijk zal worden verboden. Labour richt zich vooral tot de land bouwgebieden, waar de partij een grote aanhang bezit. Het manifest beschul digt de tories ervan, dat zy de klok willen terugzetten. Verder zullen die dag 120 man Belgi sche aflossingstroepen uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Zaterdag zijn 44 Belgische militairen, o.w. twee offi cieren. per vliegtuig naar Korea ver trekken In Juli 62.056 werklozen Seizoeninvloeden waren er voorname lijk de oorzaak van. dat in de maanden April. Mei en Juni van dit jaar het aan tal werkloze mannen terugliep met ruim 29.000 en daardoor od 56 492 kwam (te gen 60 668 op 30 Juni 1950». Het werk- loosheidscufer vertoonde echter ln de loop van de maand Juli weer een stij ging tot 62 056. o.m. ten gevolge van een vroegtijdige inschrijving bij de ar beidsbureaus ran jeugdigen, die de scholen verlieten. De gunstige ontwik keling van de werkgelegenheid in 1951 weerspiegelt zich ook in cijfers aan gaande de vraag naar manneluk perso neel welke vraag in de verslagperiode in totaal met 4300 toenam Aldus een overzicht van het Ministerie van So ciale Zaken. Het Nederlandschc Roode Kruis is op het moment in Den Haag bezig met het inpakken van ruim 1000 kerstpakketten voor Nederlandse militairen en zeelieden in Korea. De pakketten worden binnenkort ver zonden. TOCH GEEN „ANTWOORDMAN". Nadat de rubriek „De antwoordman" van de AVRO was voortgezet in samen werking tussen de AVRO en de Bruce Chapman Organisatie in Parijs, is thans te verstaan gegeven als zou voor de fi nanciering dezer rubriek een andere Amerikaanse instantie zijn benaderd. Bovendien w ordt het voorgesteld als zou de ECA dit hebben verhinderd Hoewel beide suggesties iedere grond van waarheid missen en het programma uitsluitend een zaak is tussen Bruce Chapman en AVRO. hebben beide in stellingen thans, zij het met leedwezen, besloten dit programma zo lange tijd op te schorten als nodig is om de atmosfeer, welke men er. ondanks alle tegenspraak, om wil hangen, volledig te zuiveren. Gistermiddag is de 100 000ste bezoeker geteld op de tentoonstelling „Bourgon dische Pracht" in het Rijksmuseum te Amsterdam. Het was mevr. Fehres uit Badhoevedorp, die de expositie met haar echtgenoot en kinderen bezocht en die uit handen van de waarnemend hoofd redacteur, dr A. van SchendeL het plaat, werk „De Vlaamse kunst door A. J. J. Delen te geschenke ontving. Hagelbui van half uur in Den Haag Formidabel geratel Indien men Zaterdagmorgen in het Haagse Houtrust dc ogen dichtdeed, waande men rich in een hagelbui. Razendsnel joegen vele vingers over de toetsenborden van schrijfmachines om dc eer van een nationaal kam pioenschap in het snelschrijven op schrüfmachincs. Het was de eerste maal. dat een dergelijke wedstrijd in ons land werd gehouden. 166 typistes en 12 typi om de eer. Het was een geratel jewelste! Er werd in drie ploegen ge streden omdat de ruimte in de Hout- rust-Rotonde anders niet groot ge noeg was. Op een enorme gong werd het „start schot" geseven en precies 30 minuten la ter werd met een forse klap het einde aangeduid. In die tussentyd zwoegde men in alle vingersystemen van 2 tot 10 opde Troontede, die in totaal 14728 aanslagen telt. niet van belastin gen. doch schryfmachine-aanslagen! Mr D. G. \V. Spitzen, secretans-gene- raal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat was aanwezig m zyn kwa liteit van president-curator van het wedstrüdeollege. De wedstrud stond on der leiding van de heer R. L. de Boer. In de jury had de directeur van de Ste nografische inrichting van de Staten- Generaaü. de heer W. J. Bastiaan. zit ting genomen. Emigratie naar Groenland was grap De werving van Limburgse mynwer- kers voor Groenland, is, naar het zich laat aanzien, mets anders dan een fan tastische grap van de gangmakers van deze affaire. Na vyf dagen lang speuren naar de zgn. „wervingsagent", kondigde de recherche van de Kerkraadse politie aan. dat volgens haar inlichtingen de hele zaak op een grap berustte, welke de organisatoren ervan boven het hoofd ge- Van officiële zijde wordt het volgende groeid was. Toen de gangmaker van het I medegedeeld: De besprekingen van de fantastische plan zag. dat het verkeerd minister van Uniezaken en Overzeese afliep, durfde hy, uit angst voor de ge- Ryksdelen met de voorzatter van de re- Streefdatum R.T.C. met de West Maart a.s. De candidaten voor het Nederlandse tikkampioensohap en enige Belgische deelneemsters, die buiten mededinging deelnamen, hadden dus precies 30 mi- 12 typisten streden nuten om te tonen, wat zij konden! Een race tegen het horloge dus! Er waren velen, die gemiddelde snelheden boven de 400 tekens per minuut haalden. Dan is men reeds zeer goed 500 per minuut ls helemaal formidabel. Het wereldkam pioenschap (van een Amerikaan) ligt boven de 650. Maar aangezien niemand op de wedstrud de Troonrede volledig uittikte, al werkte dan ook iedereen op zijn of haar eigen machine, is hier de 500 niet gehaald. Niet alle vluggertjes hebben echter kans op het kampioen schap. omdat ook het aantal fouten ln aanmerking zal worden genomen Iedere mis-tik telt voor tien fouten en dat kan aardig oplopen! Over een dag of vier zal bekend zyn, wie Nederlands sneltikkamploen(e) 1951 zal zijn. Veler harten tikken vol ver wachting. dent Truman gezegd dat de militaire lier Gaitskel! onlangs duidelijk gemaakt productie in Europa, ondanks de hulp dat hü in hogere belastingen voor be- van Amerika, op het schema ten achter paalde groepen geen heil ziet. is Europa moest „aanzienlijk meer" van I Ook wordt de financiële gelijkstelling zijn capaciteit voor de verdediging ge- van man en vrouw in overheidsbetrek- bruiken j kingen. welke door de vakbeweging Het was echter moeilijk voor de Nato- steeds krachtiger wordt geëist. landen de militaire productie te verho gen omdat daardoor de levensstandaar den in gevaar zouden worden gebracht. Deze waren toch al laag. geprojecteerde peil der militate pro ductie in Europa, samen met de militaire hulp van Amerika, lager is dan nodig om aan de militaire behoeften te vol doen. Men was in Europa reeds bezig met de uitbreiding der basisindustrieën, maar er moest nog veel meer gedaan worden Twee zwakke punten waren de produc tie van steenkool en energie. vooruitzicht gesteld. Gedetailleerde na tionalisatie-voorstellen biyven thans achterwege, doch er wordt, evenals in vroegere geschriften, gezinspeeld op overneming van ondoelmatige onderne mingen door de overheid en het op richten van nieuwe publieke concerns in het algemeen belang. De kosten van levensonderhoud zal Labour trachten te verlagen door een drastische reorgani satie van het marktwezen van groente en fruit. Het was Labours initiatief, dat het vraagstuk van een billijke verdeling der beschikbare grondstoffen internatio naal werd aangepakt, waardoor nu reeds de textielprijzen aanzieniyk zyn volgen, er geen eind aan te maken. De politie heeft echter vastgesteld, dat er geen contracten zyn getekend, dat geen prospectus van een Deense firma heeft bestaan en dat de goedgelovigen, die genngsraad van de Nederlandse Antil len. de vice-president van de Raad van Advies van de Ned Antillen en de ge machtigde van de Surinaamse regering, bygewoond door de algemene vertegen- meenden naar Groenland te kunnen woordiger van de Ned. Antillen, heb- beetgenomen waren door fantasie rijke kameraden. Het enthousiasme voor emigratie naar Groenland was inmid dels echter zo groot geworden, dat men sen te goeder trouw by officiële instan ties kwamen informeren waar men zich moest aanmelden voor de ..Groenland- trip". De Nederlandse legatie in Kopen hagen. die informaties had ingewonnen by het Departement voor Groenlandse zaken van de Deense regering, had in middels aan de betrokken autoriteiten medegedeeld, dat er op Groenland in het geheel geen kolenmynen in exploi tatie zyn. Door granaat zwaar verminkt Een landbouwer te Sint Oedenrode die onlangs enkele granaathulzen had opgegraven, wilde deze Zaterdagavond onschadelijk maken, door het slaghoedje te verwijderen. Er ontstond een hevige explosie en de man moest nog dezelfde avond, zwaar verminkt aan het onderlijf naar een der Eindhovense ziekenhuizen worden overgebracht Zijn toestand is zorgwekkend. Drie kinderen, die in de nabijheid waren, liepen lichte verwon dingen op. ben er in een sfeer van eensgezindheid toe geleid, dat aan de regeringen een schema voor een procedure van voorbe reiding van de te houden conferentie zal worden voorgelegd. Als streefdatum oor de conferentie werd de maand Maart 1952 algemeen aanvaard. De landsregeringen van Suriname de Ned Antillen wijzen ieder zo spoedig mogelijk een studiecommissie aan. met de bedoeling de leden daarvan te gelege ner tyd deel te doen uitmaken van d( delegatie naar de RT.C Door voorover leg van de drie regeringen, door middel van hun gemachtigden, zal gestreefd worden overeenstemming te verkrijgen ten aanzien van één gemeenschappelijk programma De besprekingen werden in de meest aangename geest gevoerd. Mr dr M. F. da Costa Gomez, voor zitter van de Regeringsraad van de Ned Ant.llen en dr Ch. W. de la Try Ellis, onder-voorzitter van de Raad van Advies voor de R.T.C. met de West die hebben deelgenomen aan het voor overleg ln verband met de te houden R.T.C., zullen morgen via Suriname naar Curacao terugkeren. Kostbaar paarden trans port over Oceaan De KLM heeft gisteren enkele pas sagiers tegen hun wil in een vliegtuig geladen tegen een zéér hoog passage- tarief. Deze luchtreizigers waren zeven uit Frankrijk afkomstige renpaarden, waarvoor een speciale Skymaster ge charterd was van Amsterdam naar New York. Het is het grootste paarden- transport dat de KLM ooit heeft ver richt. Voor elk paard was in oe sky master „Zeeland" een afzonderluke box gebouwd. De afkeer van enige der paarden voor het vliegtuig heeft het vliecsc.hema danig In de war gestuurd. Om de 7 raspaarden namelijk over de loopplank in het toestel te loodsen, bleek men niet minder dan zeven uur nodig te hebben. Met éen der paarden was men nota bene vyf uur bezig! In New York zullen de dieren worden overgeladen in een toestel van de Pan American World Airlines, die hen ver der naar Sao Paulo in Brazilië zullen Tijgerplaag in Midden-Sumatra In de afgelopen dagen zijn ln M'dden- Sumatra 9 mensen het slachtoffer ge worden van aanvallen van tygers De bevolking leeft ln een paniekstemming. Op de rUstvelden en op de plantages wordt niet gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1